Zavřít
Karel Kramář

Karel Kramář

Nejnovější články na Seznamu na téma Karel Kramář
  • České noviny

    V katedrále sv. Víta bude poslední rozloučení s novinářem Pecháčkem

    Před 1 měsícem
    V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes před polednem uskuteční poslední rozloučení s novinářem Pavlem Pecháčkem, který v lednu ve věku 82 let zemřel ve Spojených státech. Mši bude sloužit kardinál Dominik Duka. Pecháček byl řadu let ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Pět let také vedl československé vysílání Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Pod jeho vedením obdržela Svobodná Evropa řadu vyznamenání od českých i zahraničních organizací.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak jsme volili prezidenta Masaryka? Divili byste se, jak to bylo napínavé

    Před 2 měsíci
    Česká prezidentská pohádka o tom, jak poloslepý tatíček Masaryk nakonec porazil i o 46 let mladšího zlého Gottwalda.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Opáčko z dějepisu: Víte třeba, kdo z našich prezidentů abdikoval a který byl zatčen?

    Před 2 měsíci
    V těchto dnech opět volíme prezidenta přímo, už vlastně potřetí. Zopakujme si při této příležitosti naše prezidenty hezky od začátku. Byli to pánové s pozoruhodnými osudy a ne vždy byli jednoznačně přijímáni jako hlavy státu. Z dosud jedenácti našich prezidentů šest abdikovalo, jeden byl zatčen a dva ve funkci zemřeli.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Pánové, já se vzdávám, prohlásil atentátník. Před sto lety zastřelil ministra financí Rašína

    Před 2 měsíci
    Atentát na ministra financí Aloise Rašína spáchal 5. ledna 1923, tedy přesně před 100 lety, teprve 19letý radikál Josef Šoupal. V meziválečných dějinách to byl nejznámější teroristický čin vůči představiteli vlády. Už 8. ledna 1919 se ovšem střílelo i na ministerského předsedu Karla Kramáře, kterého před kulkou zachránil obsah jeho kapsy. „Atentáty vedly k přijetí zákona na ochranu republiky, který ale podle některých politiků omezoval mladou československou demokracii,“ říká ostravský archivář Antonín Barcuch.
     Komentáře
  • Echo24

    Český atentát. Výstřelem na ministra chtěl střelec „prospět proletariátu“

    Před 2 měsíci
    Před 100 lety, 5. ledna 1923, byl spáchán atentát na významného právníka, národohospodáře a politika Aloise Rašína. Muž, jenž se jako ministr financí zasloužil o stabilitu měny samostatného Československa, utrpěl při útoku vážné zranění, jemuž po více než měsíci ve věku 55 let podlehl. Pachatelem atentátu byl devatenáctiletý anarchokomunista Josef Šoupal. Na ministra Rašína vystřelil z revolveru ve chvíli, kdy politik vycházel ze svého bytu v Žitné ulici. Šoupal se po činu pokusil utéct, byl…
     Komentáře
  • Náš region

    Za Rakousko-Uherska podporoval novoslovanství, přesto souhlasil s anexí Bosny a Hercegoviny

    Před 2 měsíci
    Karel Kramář byl jednou z nejvýraznějších politických osobností přelomu 19. a 20. století a nově vznikající republiky. Zabýval se bližší všeslovanskou spolupráci jak na…
     Komentáře
  • Faei

    První československé Vánoce: Všeobecná bída i velká euforie

    Před 2 měsíci
    Zanedlouho si připomeneme třicáté výročí samostatné České republiky, která byla dlouhá desetiletí součástí Československa. Jelikož jsme v období vánočních svátků, stojí zato si připomenout, jak nejkrásnější svátky v roce prožívali obyvatelé samostatného Československa v roce 1918.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Dvacátý osmý říjen: Šest pozoruhodných dějinných epizod

    Před 4 měsíci
    Šest pozoruhodných dějinných epizod. Šest míst po pražském centru, pět prozíravých politiků. Připomeňme si pozoruhodnou cestu revoluční Prahou 28. října 1918.
     Komentáře
  • Ranní host

    14 min

    Podcast
    Režisérka Alice Nellis: Místo, kde jsme natáčeli film, jsem si natolik zamilovala, že jsem si tam koupila dům

    Před 4 měsíci

    ·

    14 minut

     „Krajina kolem Máchova jezera je kouzelná. Když ji vidím, tak je jedinečná. Dva měsíce jsme bydleli přímo na place,“ říká režisérka filmu Buko, Alice Nellis, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. „Nikdy předtím se mi nestalo, že bych se zamilovala do nějakého místa. Nákupem domu jsme lásku zpečetili. Včera jsem jela v noci mlhou touhle krajinou. I v těchto podmínkách, které člověk moc nemá rád má tenhle kraj silný charakter. Jsem tam strašně moc ráda,“ popisuje.
     Komentáře
  • Lifee

    Vznik Československa: Odvěký sen se splnil, na troskách monarchie se zrodila republika

    Před 4 měsíci
    Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek a připadá na 28. října. Letos si připomeneme už 104. výročí dne, kdy zástupci Národního výboru zveřejnili provolání o vzniku Československa. Jaké události tomu předcházely?
     Komentáře
  • Ranní host

    14 min

    Podcast
    Československý stát byl spontánně provolán lidem. Zaskočilo to i politiky, říká historik

    Před 4 měsíci

    ·

    14 minut

    „Pokud by už všichni byli v očekávání, že to co nejdřív praskne, samozřejmě by byli v Praze. 27. října zatím v podstatě nikdo nic netušil. O tom svědčí třeba fakt, že Karel Kramář byl v té době v Ženevě,” popisuje zlom v dějinách naší země historik Jaroslav Šebek. „Bylo to jako blesk z čistého nebe. Stát byl spontánně provolán lidem. To by si politici nenechali ujít, aby byli oslavováni v pražských ulicích,” dodává ranní host Rádia ZET. 
     Komentáře
  • Echo24

    Premiéra Kramáře uhranula láska k panovačné Rusce

    Před 5 měsíci
    Svéráznou postavou staré republiky byl Karel Kramář. Propadl politice, ale neživila ho. Stejně jako TGM, i jeho uhranula láska k cizince.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Zemřela královna Alžběta II. Na koni se projížděla i po devadesátce

    Před 6 měsíci

    ·

    19 minut

    Ve čtvrtek 8. září 2022 zemřela Elizabeth Alexandra Mary, česky Alžběta II. Bylo jí 96 let. Panovnicí se stala po smrti svého otce Jiřího VI. Vracela se tehdy s manželem do Afriky. Letový záznam psaný pilotem jasně ukazuje, že Alžběta II. vstupovala na palubu jako princezna, ale na konci letu vystupovala prakticky jako královna. Svého manžela prince Philipa přežila o pouhý rok a půl. Polsechněte si zajímavosti z jejího života v Příbězích z kalendáře.
     Komentáře
  • Novinky

    Kramářova vila v Praze: Český klenot s ruskou stopou

    Před 7 měsíci
    Vilu na východním okraji pražských Hradčan si nechal postavit první československý premiér Karel Kramář. Do podoby této stavby ovšem významně promlouvala jeho žena Naděžda Nikolajevna, rodačka z Moskvy. Zjistili jsme, kde všude se její výtvarné cítění projevilo, kde na stavbě můžete vidět ruského medvěda nebo jakou netradiční podobu mají kliky dveří. Pojďme vyrazit.
     Komentáře
  • České noviny

    Vystrčil udělil Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

    Před 7 měsíci
    Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.
     Komentáře
  • Forum 24

    Bývalý ukrajinský velvyslanec Perebyjnis obdrží Stříbrnou medaili předsedy senátu

    Před 7 měsíci
    Bývalý ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis obdrží od šéfa horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Dostane ji za „jasná slova a jasné ...
     Komentáře
  • Pravda24

    Ministr zastřelen! Za co si Rašín vysloužil kulku?

    Před 7 měsíci
    Byl zrovna podzim roku 1916. Zuřila Velká válka, krajem procházely stíny trvajícího konfliktu a Alois Rašín čekal na popravu. Byl jedním z těch, kdo byli souzeni pro vlastizradu a smrt z rukou kata je neměla minout. Rozsudek smrti putoval do císařské kanceláře. Až jej "Starý Procházka" podepíše, skončí Alois Rašín, Karel Kramář spolu s dalšími na popravišti...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Etiketa musí stranou. Jezte s otevřenou pusou a rukama, požitek je větší, radí vědci

    Před 7 měsíci
    Kultivované stravování podle vědců z Oxfordské univerzity lidské smysly příliš omezuje. Bez sluchových či hmatových vjemů je zážitek z jídla neúplný.
     Komentáře
  • Vlasta

    Poznejte Orlické hory! Přinášíme 3 tipy na dokonalé výlety

    Před 8 měsíci
    Dali jste si letos za úkol procestovat Česko a hledáte inspiraci, kam vyrazit na příští výlet? Přestože míst a zákoutí, která by stála za to objevit, je u nás nespočet, za alespoň jednu vaši návštěvu určitě stojí kraj pašeráků - Orlické hory. Obdivovat můžete roztodivné skalní útvary, nedotčenou přírodu i výhledy do kraje, v němž tu a tam naleznete otisk minulosti. Procházkám po perfektně značených trasách přijdou na chuť i méně zdatní turisté. Orlické hory totiž zdaleka nedosahují výšky Krkonoš a tak vás nepřekvapí náročný terén, ani přílišné stoupání.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidé si dnes i o svátcích mohou prohlédnout Kramářovu vilu na Letné

    Před 8 měsíci
    Lidé dnes mohou navštívit Kramářovu vilu v pražských Letenských sadech. Rezidence českých premiérů v současnosti slouží k reprezentačním účelům a setkání převážně se zahraničními státníky.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    „Svět, kde se žebrá”. Sociálně angažované umění ve 20. letech v Československu

    Před 9 měsíci
    Nejviditelnějším pozůstatkem po hrůzách první světové války bylo 210 tisíc válečných invalidů. Po padlých zůstalo mnoho vdov a sirotků. O tyto lidi nebylo dobře postaráno. Jejich všudypřítomná existence na sociálním dně neustále odhalovala, přes všechny sliby nového vedení státu, asociálnost mladé republiky. Tyto a další nespravedlnosti se stávaly častými tématy okruhu tvůrců sociálního umění.
     Komentáře
  • Novinky

    Fiala udělil medaili svému mluvčímu

    Před 10 měsíci
    Premiér Petr Fiala (ODS) vyznamenal při udílení medailí Karla Kramáře při příležitosti oslav Dne vítězství také vládního mluvčího Václava Smolku. Za to, že premiéra doprovázel na jeho cestě do Kyjeva.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Fiala ocenil medailí svého mluvčího. Bylo to překvapení, ale velká čest, říká Smolka

    Před 10 měsíci
    Mluvčí vlády Václav Smolka potvrdil, že medaili od premiéra skutečně získal. O tom, že by ji vrátil, podle svých slov neuvažuje.
     Komentáře
  • Echo24

    Poradce Pojar, mluvčí Smolka. Fiala ocenil lidi z mise do Kyjeva i zpravodajce

    Před 10 měsíci
    Premiérův poradce pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar a vládní mluvčí Václav Smolka patří k lidem, které u příležitosti dnešního Dne vítězství ocenil v Praze předseda vlády Petr Fiala (ODS) medailí Karla Kramáře. Laureátů bylo celkem 13, zejména z řad příslušníků zpravodajských služeb a policejní ochranné služby.
     Komentáře
  • Forum 24

    Premiér Fiala udělil medaile Karla Kramáře. Ocenil zejména zpravodajce a policisty ochranné služby

    Před 10 měsíci
    Premiérův poradce pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar a vládní mluvčí Václav Smolka patří k lidem, které u příležitosti dnešního Dne vítězství ocenil v Praze předseda vlády Petr Fiala (ODS) medailí Karla Kramáře. Laureátů bylo celkem 13, zejména z řad příslušníků zpravodajských služeb a policejní ochranné služby.
     Komentáře
  • Refresher

    Česko slaví 1. máj. Koná se studentský Majáles, politické akce i demonstrace na podporu Ukrajiny

    Před 10 měsíci
    Nejvíce událostí hostí Praha.
     Komentáře
  • Forum 24

    Demonstrace, oslavy i podpora Ukrajiny, takový bude letošní 1. máj

    Před 10 měsíci
    Lidé v Česku si dnes připomínají Svátek práce.
     Komentáře
  • FinTag

    Kdy a jak stát letos zpřístupní vládní vily a paláce

    Před 11 měsíci
    I letos Úřad vlády ČR zpřístupní veřejnosti ve dnech otevřených dveří veškeré vládní vily a paláce. Po déle než roční uzavírce úřad 1. května otevře i Kramářovou vilu. Do vládních budov a paláců se lidé podívají zdarma.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Z dějin obstrukcí: Kloset za řečnickým pultem, projev na 11 hodin a rvačky poslanců

    Před 1 rokem
    Obstrukce mají v české politice dlouhou tradici. Třeba v lednu 1903 devět českých poslanců protáhlo schůzi sněmovny na maraton trvající 54 hodin. V roce 1897 zazněl rekordní projev jediného řečníka v délce 11 hodin, dobový humoristický tisk proto už tehdy navrhoval poslancům, aby si k řečnickému pultu nosili i přenosný kloset. Některé politiky obstrukce uspávaly, jiným ale cuchaly nervy, takže v parlamentu docházelo i k fyzickým potyčkám.
     Komentáře
  • A2larm

    Svět, kde se žebrá. Angažované umění v Československu dvacátých let

    Před 1 rokem
    Druhý díl pořadu Antifascist Art sochaře Pavla Karouse a režiséra Vladimíra Turnera se věnuje angažovanému a antifašistickému umění za první republiky.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Pražská pravoslavná obec žaluje Správu pražských hřbitovů. Žaloba překvapila radní i lidé z církve

    Před 1 rokem
    Pražská pravoslavná obec podala žalobu na Správu pražských hřbitovů kvůli vypovězení nájmu krypty na Olšanských hřbitovech, uvedl dnes Český rozhlas Radiožurnál. Majitelem kaple s kryptou je hlavní město Praha. Církev si ji od města pronajímá k bohoslužbám a na nové podmínky užívání odmítá přistoupit. Žalobou se jí zatím podařilo výpověď z krypty oddálit.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Pražská pravoslavná obec žaluje Správu pražských hřbitovů. Žaloba překvapila radní i církev

    Před 1 rokem
    Pražská pravoslavná obec podala žalobu na Správu pražských hřbitovů kvůli vypovězení nájmu krypty na Olšanských hřbitovech, uvedl dnes Český rozhlas Radiožurnál. Majitelem kaple s kryptou je hlavní město Praha. Církev si ji od města pronajímá k bohoslužbám a na nové podmínky užívání odmítá přistoupit. Žalobou se jí zatím podařilo výpověď z krypty oddálit.
     Komentáře
  • Náš region

    Za monarchie podporoval novoslovanství, přesto souhlasil s anexí Bosny

    Před 1 rokem
    Karel Kramář byl jednou z nejvýraznějších politických osobností přelomu 19. a 20. století a nově vznikající republiky. Zabýval se bližší všeslovanskou spolupráci jak na…
     Komentáře
  • Tiscali

    Prvnímu premiérovi Československa při atentátu zachránila život souhra šťastných náhod

    Před 1 rokem
    Před 103 lety se na Pražském hradě odehrálo drama se šťastným koncem. Jeho aktéři byli mladík Alois Šťastný a první československý premiér Karel Kramář. Šťastný spáchal na politika atentát, pokus ale díky zvláštním náhodám nevyšel. A se zbraněmi se mladému atentátníkovi nedařilo ani později.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Významný politik s kulkou v zádech. Atentát na Rašína mohl dopadnout ještě mnohem tragičtěji

    Před 1 rokem
    První ministr financí samostatného Československa patří k významným historickým osobnostem. Alois Rašín patřil mezi legendární pětici mužů, kteří 28. října 1918 ohlásili osamostatnění našeho národa od rakousko-uherské monarchie. Jeho život však končí tragicky, protože nepřežil atentát, který se odehrál na ulici před jeho domem.
     Komentáře
  • Vyškovský deník

    Za boj s covidem získali vyškovští vojáci medaile. Další pokračují, podívejte se

    Před 1 rokem
    /FOTO/ Tři vyškovští vojáci se objevili mezi padesáti oceněnými v Praze na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově. Jejich přínos při boji s koronavirem docenili končící premiér Andrej Babiš a ministr obrany v demisi Lubomír Metnar Medailí Karla Kramáře.
     Komentáře
  • Novinky

    Drsných měsíců v covidáriu vojačka nelituje

    Před 1 rokem
    Svobodnice Jaroslava Mrkosová běžně slouží u ženijního pluku v Bechyni jako řidička. Když na začátku roku přišel velitel útvaru s výzvou, kdo chce jít pomáhat zdravotníkům do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze na covidové oddělení, tak neváhala a přihlásila se.
     Komentáře
  • Novinky

    FOTO: Vojáci dostali medaile za pomoc při epidemii

    Před 1 rokem
    Vybraní vojáci, kteří pomáhali během epidemie v nemocnicích nebo v sociálních zařízeních, obdrželi ve čtvrtek na pražském Vítkově medaile Karla Kramáře.
     Komentáře
  • Novinky

    Záznam: Přehlídka nastoupených jednotek u památníku na Vítkově

    Před 1 rokem
    Několik desítek vojáků bylo na pražském Vítkově oceněno za pomoc v boji s pandemií koronaviru. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) jim udělil medaili Karla Kramáře. Zástupci končící vlády zároveň armádě za její nasazení poděkovali. Novinky ceremoniál vysílaly živě.
     Komentáře
  • Novinky

    Babiš rozdal vojákům medaile za pomoc při pandemii

    Před 1 rokem
    Několik desítek vojáků bude na pražském Vítkově oceněno za pomoc v boji s pandemií koronaviru. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) jim udělí medaili Karla Kramáře. Zástupci končící vlády chtějí zároveň armádě za její nasazení poděkovat. Novinky ceremoniál vysílají živě.
     Komentáře
  • České noviny

    Končící vláda na Vítkově ocenila vojáky za pomoc při epidemii

    Před 1 rokem
    Vybraní vojáci, kteří pomáhali během epidemie v nemocnicích nebo v sociálních zařízeních, dnes obdrželi medaile Karla Kramáře. Na pražském Vítkově jim je předal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Oceněno bylo pět desítek vojáků. Celkem se do řešení pandemické krize zapojilo několik tisíc vojáků napříč všemi armádními útvary. Slavnostního nástupu se zúčastnil i končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.
     Komentáře
  • Deník N

    Notes: O věcech, které si můžete dovolit

    Před 1 rokem
    Z úterního dění vybírá v Notesu Štěpán Vojtěch.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Církev v kryptě na hřbitově pořádala hostiny. Správa jí kvůli tomu smlouvu vypověděla

    Před 1 rokem
    Správa pražských hřbitovů vypověděla pravoslavné církvi smlouvu. Zástupci církve výpověď odmítly, považují ji za politické rozhodnutí.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Historik: O vzniku republiky napřed věděla jen Praha. Jak to, že stát zahrnoval Slovensko?

    Před 1 rokem
    Tuzemsko slaví 28. října státní svátek díky událostem, které vyvrcholily před 103 lety. Den vzniku samostatného československého státu se odehrával úplně jinak v Praze – centru dění – a jiných částech nově vznikající republiky, připomněl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS historik Boris Moskovič.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nečekaně klidná revoluce bez jediného výstřelu. Geniální nápad politika uklidnil rozbouřený dav

    Před 1 rokem
    Václavské náměstí je plné lidí. Muzika hraje v ulicích a symboly monarchie mizí z veřejného prostranství. Žádná krvavá revoluce se nekoná. Samostatnost Československa lid oslavuje umírněně a bez odporu. Dav vyvolává slávu Masarykovi, Wilsonovi, ale republika přitom stále neexistuje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pinkasova noční můra. Blíží se 11. ročník originálního závodu výčepních

    Před 1 rokem
    Po roční přestávce způsobené covidovou uzavírkou se vrací jeden z nejoriginálnějších pivních závodů světa. Pinkasova noční můra, tedy běh s deseti vlastnoručně načepovanými pivy ze sklepa až do prvního patra restaurace U Pinkasů.
     Komentáře
  • Události247

    Vojáky, kteří se podíleli na afghánské evakuační operaci, vyznamenal ministr obrany. Patří ke světové elitě, řekl

    Před 1 rokem
    Čeští vojáci věděli, že se bezpečnostní situace v Afghánistánu rychle zhoršuje. Podařilo se jim evakuovat všechny z českého velvyslanectví i afghánské spolupracovníky.
     Komentáře
  • České noviny

    Babiš ocenil diplomaty a vojáky podílející se na evakuaci z Kábulu

    Před 1 rokem
    Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Lichtenštejnském paláci v Praze ocenil medailí Karla Kramáře diplomaty a vojáky, kteří se v srpnu zasloužili o evakuaci zastupitelského úřadu a afghánských spolupracovníků české armády z Kábulu. Za osobní statečnost a profesionální nasazení při evakuaci v extrémních podmínkách ocenil velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna, jeho zástupce Štěpána Konopáska a hospodářku velvyslanectví Zuzanu Černou Vondráčkovou.
     Komentáře
  • Žena-in

    Výlety po Česku: Autem na horskou rozhlednu nebo vlakem do přírodního parku

    Před 1 rokem
    Teploty konečně poskočily vzhůru a díky slábnutí pandemie koronaviru se konečně život v Česku pomalu vrací do normálu. Je tedy ideální doba znovu začít cestovat a užívat si krás naší země. Přinášíme vám tipy na výlety do přírody, za nimiž vás snadno dopraví auto a vlak.
     Komentáře
  • G

    Karel Kramář přežil atentát a ještě téhož večera se vrátil k práci

    Před 2 roky
    Byla středa, dvě hodiny odpoledne, pracovní týden byl v plném proudu. Předseda vlády Československa Karel Kramář se zrovna chystal opustit Hrad, když ho jeho tajemník, bývalý voják František Schröder, upozornil, že na něj čeká jistý chlapec, který už se řadu týdnů pokouší získat u premiéra audienci. Pár sekund na to mladík vytáhl sedmimilimetrový revolver typu Bulldog a dvakrát na Kramáře vystřelil.
     Komentáře
  • G

    Atentát na Aloise Rašína je unikátem našich dějin, dostal dvě kulky jménem proletariátu

    Před 2 roky
    Před 98 lety byl v Žitné ulici v Praze spáchán atentát na tehdejšího ministra financí Aloise Rašína. Jde o unikátní a ojedinělou záležitost, která tehdy šokovala celé Československo. Jedná se totiž o jediný „úspěšně“ dokonaný atentát na vysokého ústavního činitele v našich moderních dějinách.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fikce: Jak by si teď vedli Habsburkové na českém trůnu?

    Před 2 roky
    Seriály o monarchiích jako Koruna vybízejí k představám o novodobých českých panovnících.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Imunolog profesor Václav Hořejší: Zdá se, že testy lze odhalit riziko těžkého průběhu covidu

    Před 2 roky
    Jediná realistická cesta ke kolektivní imunitě vůči onemocnění covid-19 se zakládá na očkování.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Karel Kramář: Muž odsouzený k trestu smrti, první předseda vlády plný naděje i zklamaný politik ve sporu s Benešem

    Před 2 roky
    Karel Kramář - jeden z nejdůležitějších mužů, kteří stáli při vzniku našeho státu. Co o něm vlastně víme? Byl prvním předsedou vlády v nově vzniklém Československu, ale v této funkci nepobyl ani jeden rok. Co se stalo a proč jeho tak slibná kariéra tak rychle skončila? A jaké byly jeho vztahy s tehdejším ministrem zahraničí Benešem? Mnohem blíže odpovědi budeme ve chvíli, kdy si uvědomíme, co se dělo na Pařížské mírové konferenci…
     Komentáře
  • TVguru

    Miroslav Donutil a Ondřej Vetchý se dočkali životních rolí. Diváci by si je neměli nechat ujít

    Před 2 roky
    Celodenní sváteční program českých televizních stanic bývá většinou rutinní přehlídkou mnohokrát reprízovaných filmů, dokumentů či jiných pořadů. Výjimku tvoří večery, kdy se národ dočká nové vánoční pohádky či nějakého smysluplného počinu. To je i případ středečního státního svátku, oslavujícího založení Československa.
     Komentáře
  • Náš region

    Kostelecký rodák byl vězněn s Kramářem a Rašínem, pak se stal poslancem a senátorem

    Před 2 roky
    Jméno Emila Špatného není v porovnání s Karlem Kramářem a Aloisem Rašínem tak známé, ovšem pro český stát odvedl tento kostelecký rodák nemalou práci. Jak se dostal do vězení a proč na něj v rodném městě příliš nevzpomínají?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tragédie české levice - už sto let to s ní jde z kopce. Přesně od pádu Tusarovy vlády

    Před 2 roky
    V rovnostářském Česku levice vždy mohla pomýšlet na vládu. Ale to by se nesměla tak nadšeně věnovat frakčním bojům. Jako v roce 1920.
     Komentáře
  • České noviny

    Lidé dnes mohou navštívit Kramářovu vilu na Letné

    Před 2 roky
    Pro veřejnost se dnes otevře pražská Kramářova vila, která slouží jako rezidence předsedů vlády. Budova, kterou nechal postavit první československý premiér Karel Kramář, bude na Letné přístupná od 09:00 do 17:00. Dny otevřených dveří historických objektů úřadu vlády se vracejí po pauze zaviněné pandemií koronaviru a jsou naplánované na celé léto. Kramářovu vilu tak mohli lidé navštívit před dvěma týdny, znovu do ní mohou přijít ještě 8. a 29. srpna a 5. října.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Volby, které přepisovaly historii. V roce 1919 v Československu prvně volily i ženy a účast byla povinná

    Před 2 roky
    K volbám dnes chodíme téměř každý rok, někteří jsou rádi, jiné to obtěžuje nebo je dokonce ignorují. Těsně po vzniku Československa ale lidé byli rádi, že si mohou volit svoje vlastní zástupce, a to jak na republikové, tak i na obecní úrovni. A právě 15. června roku 1919 se konaly první komunální volby v nově vzniklém československém státě. Co bylo jejich překvapením?
     Komentáře
  • Náš region

    Jak žižkovský bouřlivák obalamutil hasiče a Bohorodička přišla o hlavu

    Před 3 roky
    Jak jsme už v pátek informovali, na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Je dobrý čas si připomenout historii sloupu a jeho stržení.
     Komentáře
Reklama