Zavřít
Karl Marx

Karl Marx

Nejnovější články na Seznamu na téma Karl Marx
  • Světoběžník

    Highgate je jedním z nejznámějších hřbitovů na světě. Vděčí za to nejen své velikosti

    Před 20 dny
    Hřbitov Highgate byl otevřen roku 1839. K jeho výstavbě došlo proto, že dosavadní kostelní a nepříliš velké hřbitovy byly zkrátka nedostačující.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Komunistický manifest napsal Marx v Londýně. Ve čtvrti Soho se dodnes můžete vydat v jeho stopách

    Před 1 měsícem
    Když se řekne Karl Marx, leckomu se vybaví prvomájové průvody s obřími portréty a povinné studium jeho učení.  Jeho myšlenky a dílo také položily základy komunistických diktatur po celém světě. Marx byl Němec, většinu svých klíčových děl ovšem napsal v Londýně a na jeho stopy tam můžeme dorazit dodnes.
     Komentáře
  • Zápisník zahraničních zpravodajů

    3 min

    Podcast
    Komunistický manifest napsal Marx v Londýně. Ve čtvrti Soho se dodnes můžete vydat v jeho stopách

    Před 1 měsícem

    ·

    3 minuty

    Když se řekne Karl Marx, leckomu se vybaví prvomájové průvody s obřími portréty a povinné studium jeho učení. Jeho myšlenky a dílo také položily základy komunistických diktatur po celém světě. Marx byl Němec, většinu svých klíčových děl ovšem napsal v Londýně a na jeho stopy tam můžeme dorazit dodnes.
     Komentáře
  • Krajské listy

    V roce 3538 nebudou Slované otroci, slíbil zakladatel waldorfských škol. Svět Tomáše Koloce

    Před 1 měsícem
    Úkolem tohoto textu (jak naznačovali někteří z těch, co o něm diskutovali pod jeho první a druhou částí, které najdete mezi prvními odstavci tohoto článku) opravdu není naznačování nějaké spasitelnosti slovanství, natožpak slovanství krve – přestože daleko dřív, než Slované vyletěli jako první do vesmíru, byli prvním středověkým křesťanským kmenem, který se svolením Říma vedl liturgii ve svém živém jazyce a který poté založil první křesťanské církve nezávislé na Římu: bosenskou (1200), husitskou (1420), kališnickou (1436) a Jednotu bratrskou (1457). V Německu pak vznikla první reformovaná církev, luteránská, až roku 1522.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Mezi pogromem a haiku stojí masový vrah. Knižní čtvrtek

    Před 2 měsíci
    Chmurné to lidstvo. Podíváme se do komunistického Československa a útěku z něho. Podíváme se i na původce zmaru naší země. Podíváme se i do polského a pak ukrajinského Lvova, který ze své slavné minulosti ztratil prakticky všechno. Východní Evropa prostě neměla připravenou svou budoucnost. Nebo o ni byla okradena. Žel. Knižní čtvrtek se svým ponurým nábojem.
     Komentáře
  • Finmag

    Temná budoucnost kapitalismu. Čeká nás po letech růstu strmý pád?

    Před 2 měsíci
    Ukazuje se, že jeden z vůbec nejuznávanějších ekonomů Joseph Alois Schumpeter, rodák z moravské Třeště, nebyl daleko od pravdy, když světu prorokoval konec kapitalismu. Představil nám pozoruhodnou myšlenku, že výjimečně zdařilý ekonomický růst, který je s kapitalismem nerozlučně spojen, se mu paradoxně může stát osudným.
     Komentáře
  • Ondřej Barac
    naSeznam Médium

    Boj o mešity v postsovětském Rusku: Republika Komi a Archangelská oblast

    Před 2 měsíci
    V seriálu Boj o mešity v postsovětském Rusku čtenáře postupně seznamuji s tématikou budování mešit v největší zemi světa. Jednotlivé případy přitom ve svých článcích podrobným a přehledným způsobem rozebírám.
  • Čtidoma

    Pirátka Michailidu už není komunistkou, teď je „startrekistkou“. TV seriál jako ideál beztřídní společnosti

    Před 3 měsíci
    GLOSA: Pirátku Janu Michailidu bylo hlasitě slyšet na počátku minulého roku, kdy se veřejně v jedné z diskusí vyznala z toho, že její přesvědčení je komunistické. Nyní se však snaží své původní tvrzení zlehčit, tvrdí, že není komunistka, ale „startrekistka“, protože v tomto sci-fi seriálu je prý nastaveno podobné zřízení, které splňuje její představy o rovnostářské společnosti.
     Komentáře
  • Roklen24

    Technologické akcie aneb Historie se vrátila v převleku frašky

    Před 4 měsíci
    Vysoké valuace růstových titulů jsou ještě absurdnějším jevem než v roce 2021. Přestože býčí trend může ještě nějakou dobu vydržet, euforické nálady bylo dosaženo mnohem dříve, než se akciové indexy přiblížily ke svým historickým maximům. Riziko únavy je proto značné.
     Komentáře
  • Echo24

    Zemřel filosof Ivan Dubský. Znalec Patočky a Heideggera, signatář Charty 77

    Před 4 měsíci
    Ve středu zemřel filozof Ivan Dubský, patřil k nejvýznamnějším českým filozofům současnosti, bylo mu 96 let. ČTK to dnes jménem rodiny oznámil Ivan Chvatík, zakladatel Archivu Jana Patočky. Dubský byl uznávaným znalcem prací Jana Patočky a Martina Heideggera, ve svém obsáhlém díle se věnoval především historii filozofie. Významná byla i jeho pedagogická činnost. V období normalizace byl v nemilosti komunistického režimu, patřil k signatářům Charty 77.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel významný český filozof Ivan Dubský. Byl uznávaným znalcem Heideggera i Patočky

    Před 4 měsíci
    O jeho úmrtí jménem rodiny informoval Ivan Chvatík, zakladatel Archivu Jana Patočky.
     Komentáře
  • Michaela Hanelová
    naSeznam Médium

    Knihy světových autorů hodili nacisté do ohně. Největší pálení knih historie je i po letech ostudou

    Před 4 měsíci
    Pálení knih 10. května 1933 je jedním z nejvíce známým pálením knih v dějinách lidstva. Zároveň se však zapsalo do historie jako největší ostuda dějin.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Definoval komunismus. Mladý Karl Marx ale nebyl žádný andílek

    Před 4 měsíci
    Karl Marx je znám především jako tvůrce Komunistického manifestu a velký sympatizant dělnické třídy. Tento německý filozof byl však hlavně velký srdcař a bavič.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    KamAZ-4310: malý náklaďák se slušným výkonem

    Před 4 měsíci
    KamAZ-4310 je ruský nákladní automobil s pohonem všech kol vyráběný společností Kamaz v Naberežných Čelnech. Vozidlo se sériově vyrábělo v různých verzích v letech 1981 až 1995, velmi podobný nástupce tohoto vozidla je na trhu dodnes pod označením KamAZ-43114, rovněž v různých verzích. Video: KamAZ-4310: malý náklaďák se slušným výkonem / YouTube Již v roce 1971, tedy deset let před zahájením velkosériové výroby, představil závod první prototyp pod názvem KamAZ-4310.
     Komentáře
  • Hrej

    Victoria 3 dostane v bezplatném updatu desítky politiků, včetně Marxe či Lenina. Souběžně vydané DLC je pak dále rozšíří

    Před 5 měsíci
    Společnost Paradox Interactive oznámila na 22. května první placené rozšíření pro Victoria 3 s názvem Voice of the People. Balíček přeložitelný v kategorii Immersion Pack jako Hlas lidu bude stát 350 korun a přidá řadu politických buřičů i události inspirované novodobou francouzskou historií.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejpitomější idea doby: Kdo bude žvatlat anglicky, nebude válčit. Svět Tomáše Koloce

    Před 5 měsíci
    Zamyšlení nad jednou myšlenkou, jíž dnes podléhají i mnozí moudří. Plus logický důkaz její nesmyslnosti.
     Komentáře
  • Forum 24

    Ředitel ÚSTR odmítl cenzuru i bossing. Výuka dějepisu odvoláním jednoho člověka nekončí, šíří se nepravdy, říká

    Před 6 měsíci
    Ředitel Ústavu pro studium totalitním režimů Ladislav Kudrna odmítl v rozhovoru pro deník FORUM 24 veškerá tvrzení z otevřeného dopisu devatenácti zaměstnanců. Popsal, že se nikdo nesnažil věci ...
     Komentáře
  • Forum 24

    Znovu vystavit busty Karla Marxe a uctít čepici Zápotockého. To by se líbilo některým vědcům z ÚSTR

    Před 6 měsíci
    V Ústavu pro studium totalitních režimů to opět vře. Veřejnost se bohužel o této instituci dovídá zřejmě více ze zpráv o ideových a osobních konfliktech, jež se kolem ní vedou, než z výsledků ...
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Ani Lenin neznal tajný význam srpu a kladiva, jež jsou ikonami socialistické revoluce

    Před 6 měsíci
    Jde o jedny z nejznámějších politických symbolů světa i historie. Srp a kladivo používalo komunistické hnutí a dvojice byla ikonou Sovětského svazu.
     Komentáře
  • Gavin N. Harris
    naSeznam Médium

    Příběhy z doby „holodomoru“ na Ukrajině

    Před 6 měsíci
    Snad žádný národ v Evropě nevytrpěl ve svých dějinách tolik jako Ukrajinci. Jen od počátku 20. století zažila Ukrajina čtyři velké války a tři hladomory. Nejstrašnější byl hladomor z let 1932-1933.
     Komentáře
  • MůjLife

    Děsivé procento mladých považuje Stalina za hrdinu aneb Co by měli mileniálové vědět o Sovětském svazu

    Před 6 měsíci
    Poté, co se ruští komunisté chopili moci, odstranili kulaky a kolektivizovali farmy. Zemědělská produktivita se propadla. Když miliony hladověly a někteří se uchýlili ke kanibalismu, Stalin zakázal používat slova hladomor, hlad nebo hladovění.
     Komentáře
  • Forum 24

    Rozmáhá se nám tu epidemie stupidity, která je slepá k extremismu

    Před 6 měsíci
    Ve veřejném prostoru můžeme často slýchat neuvěřitelné věci. Jsem rád, když znám myšlení nepřítele, proto je stále čtu a poslouchám. Když vím, o čem si píše a povídá protičeská pátá kolona ve ...
     Komentáře
  • Forum 24

    Únorový puč a nostalgie stalinisty Skály, velebícího komunistický manifest

    Před 6 měsíci
    „Vítězný únor stále živý“, dalo by se shrnout rozjímání čelného stalinisty Josefa Skály nad komunistickým manifestem. Neúspěšný prezidentský kandidát, jenž se zviditelnil podporou Andreje Babiše, ...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Dobré ráno, Berlíne

    Před 7 měsíci
    Koalice v německé metropoli ideově vyhovuje většině obyvatel, ale vládne tak katastrofálně, že donutila své příznivce volit proti jejich přesvědčení.
     Komentáře
  • Žena

    "Zlý bankéř" Tomáš Jeřábek: Byl jsem pankáč, i když jsem nikdy neměl číro

    Před 7 měsíci
    Herec Tomáš Jeřábek přiznal, že i když nikdy neměl číro, myšlením byl v mládí pankáč.
     Komentáře
  • Karel Dolejší
    naSeznam Médium

    Smutný osud avantgardy aneb Když je svoboda už jen „poznaná nutnost“

    Před 7 měsíci
    Avantgardy, nebo chcete-li v toynbeeovské terminologii „kreativní menšiny“, hrály v původním projektu moderní společnosti zcela zásadní roli.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Olomoučtí vědci umí rozborem textu určit osobnost autora. Novinku už eviduje patentový úřad USA

    Před 7 měsíci
    Olomoučtí vědci vyvinuli technologii, která rozborem textu umí určit osobnost jeho autora i jeho psychické rozpoložení. Při výzkumu analyzovali frekvenci slov v textech spisovatelů, politiků, ale i vrahů. Novinku už eviduje patentový úřad Spojených států.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Jak jednáme ve stresu a pod tlakem? Panny kňučí a kritizují, Váhy mlží a Raci trpí

    Před 8 měsíci
    Je důležité si zapamatovat, že sluneční znamení, ve kterých jsme se narodili, vypovídají o našem charakteru jen z malé části. Ve větší míře se však projevují v krizových situacích, kdy na povrch probublává naše ego charakterizované právě umístěním Slunce ve znamení zvěrokruhu. Jaké obranné strategie volíme ve stresu a pod tlakem podle našeho znamení?
     Komentáře
  • Voxpot

    Osamělí vlci z alt-right vydali manuál pro seberadikalizaci. V komunitě Terrorgramu byl i slovenský střelec

    Před 8 měsíci
    „Kdybych dostal za úkol radikalizovat tiktokovou generaci, tohle laťku nastavuje vysoko,“ říká o před nedávnem publikovaném manuálu The Hard Reset: A Terrorgram Publication marketér a odborník na komunikaci ozbrojených skupin Rudolf Kvíz.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Kazachstán se stal na čtyři dny celým Sovětským svazem

    Před 9 měsíci
    Rok 1991 byl v mezinárodních vztazích přelomovým rokem. Začala válka v Perském zálivu, Kambodža uzavřela mír s Vietnamem, zhroutila se Jugoslávie a v regionu začala nová válka a také se definitivně rozpadl Sovětský svaz. V průběhu rozpadu došlo ke kuriózní situaci - celým Sovětským svazem se stal Kazachstán.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    „Proti fašistům a sudeťákům.“ Pohraničníkům zbyla hesla, ztrácejí členy, peníze a brzy i Zemana

    Před 9 měsíci
    Když Česká televize nedávno odvysílala koprodukční dokument Hranice o zabíjení lidí prchajících přes dráty z komunistického Československa, bývalé pohraničníky to rozčílilo. Šéfredaktorka časopisu Hraničář film označila jako „slint“ a ČT jako „dezinformační televizi“. Právě obsah magazínu Klubu českého pohraničí nabízí indicie o tom, v jaké kondici je aktuálně spolek řazený dříve ministerstvem vnitra i BIS mezi extremisty.
     Komentáře
  • A2larm

    Nelegální migrant Dracula. Úvod do sociologie vampyrismu

    Před 9 měsíci
    Upír jako metafora kapitálu se objevil už u Karla Marxe. I proto by se dalo očekávat, že bude na pomyslné ose třídního boje stát spíš na pravici. Je to však složitější. Přetiskujeme text z upírského čísla kulturního čtrnáctideníku A2.
     Komentáře
  • Voxpot

    Technologičtí giganti už nechtějí zachraňovat svět. Vítejte ve virtuální poušti

    Před 9 měsíci
    Metaverse sice zatím masivně prodělává, ale stojí na vizi, která předznamenává novou éru. V ní i samotné technologické firmy přestávají věřit, že dokážou vyřešit společenské problémy. Co to znamená pro nás ostatní, kteří si útěk do virtuální reality nemůžeme dovolit? Přinášíme překlad eseje akademiků z Humboldtovy univerzity v Berlíně.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Molotovovy koktejly a slzný plyn místo Mikuláše. Aténami začátkem prosince zmítají nepokoje

    Před 9 měsíci
    Zatímco českými ulicemi na začátku prosince procházejí skupinky Mikulášů, čertů a andělů, aby dětem nadělily cukroví, v hlavním městě Řecka již téměř dvacet let každoročně zuří nepokoje. Tamní anarchisté se při vyhrocených protestech pravidelně střetávají s policií. Na těžkooděnce létají Molotovy, kameny a lahve. Anarchistům se nazpátek vrací slzné a zábleskové granáty.
     Komentáře
  • Novinky

    Sochy jako Memento: Do Budapešti za pomníky komunismu

    Před 9 měsíci
    Zatímco u nás se po pádu totalitního režimu v listopadu 1989 komunistické pomníky ve velkém schovávaly nebo rovnou likvidovaly, v Maďarsku existuje místo, kde jsou k vidění dodnes. Na budapešťském magistrátu se totiž před třiceti lety rozhodli, že se čtyři desítky z nich stanou součástí Memento parku, vzdáleného jen deset kilometrů od centra.
     Komentáře
  • Forum 24

    Když Češi zvolí Babiše prezidentem, odmítnou listopadovou revoluci a vzkřísí socialismus

    Před 9 měsíci
    Andrej Babiš má dnes 27 procent volební podpory do prezidentských voleb. Přitom již zcela přesvědčivě, dlouhodobě a věrohodně předvedl, že když je u moci, systematicky demontuje vše založené na ...
     Komentáře
  • České stavby

    Nápady na vánoční dárky, které ozdobí zeď každé domácnosti

    Před 10 měsíci
    Přemýšlíte, co dát svým blízkým nebo přátelům k Vánocům? A co takhle něco hezkého, čím si mohou vyzdobit domácnost? Něco na zeď! Máme pár tipů na dárky, které udělají radost snad každému.
     Komentáře
  • Forum 24

    Greta bojuje proti zlému Západu stejně tvrdě jako Putin. Zřejmě to ani není náhoda

    Před 10 měsíci
    Klimatická aktivistka Greta Thunbergová definitivně odhalila pravou podstatu svého svatého boje. Její niterná starost o zelenou planetu a čisté klima je dílčím projevem hlubšího světonázorového ...
     Komentáře
  • České noviny

    Nová výstava v Národním muzeu ukazuje způsoby šíření komunistické propagandy

    Před 10 měsíci
    Výstava v nové budově pražského Národního muzea nazvaná Zneužitá muzea od 4. listopadu ukáže různé způsoby šíření komunistické propagandy. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dobové předměty ze sbírek stranických muzeí, která vznikala v 50. letech v bývalém Československu a sovětských satelitech. Prostřednictvím předmětů ze sbírek Muzea dělnického hnutí poukazuje výstava na dějinnou roli a možné využití zachovalých předmětů v současnosti. Novináře o tom informovali kurátoři výstavy Jolana Tothová a Tomáš Kavka.
     Komentáře
  • AutoŽivě

    Italové postavili dokonalé SUV. Nabízí ho za čínské peníze, bude dostupné po celé Evropě a zašlape Dacii definitivně do hrobu

    Před 10 měsíci
    Úspěch Dacie a její modelová i obchodní politika nedá pořád spát konkurenci. Ta z Itálie nabízí solidně postavený crossover s úsporným pohonem, navíc za výbornou cenu.
     Komentáře
  • Finmag

    Marxe se neštítím, říká autorka studie dělnictví v Baťově továrně

    Před 10 měsíci
    Před deseti lety socioložka Kateřina Nedbálková přiblížila v knize Matky kuráže životy gay a lesbických rodin, ve Spoutané rozkoši v roce 2006 zachytila každodennost ženských věznic, ale patrně největší ohlas jí přinesla loňská Tichá dřina, studie dělnictví v Baťově továrně. V rozhovoru vypráví nejen o něm, ale třeba i o tom, v čem je užitečný Karl Marx.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Revoluce musí být nenávist a zabíjení, říkal Che Guevara. Zarytý marxista zemřel před 55 lety

    Před 11 měsíci
    Od smrti Ernesta Guevary (lépe známý jako Che Guevara nebo el Che) uběhlo 55 let. Argentinského lékaře asi nejvíce proslavila kubánská revoluce. Che Guevara se stal ikonou krajně levicových marxistických podporovatelů. Za svůj život ztvárnil mnoho rolí – odhodlaný revolucionář, pravá ruka Fidela Castra, neúspěšný ekonom, masový vrah i mučedník. Nakonec byl zajat v Bolívii, když v této zemi chtěl rozpoutat revoluci. Byl popraven 9. října roku 1967.
     Komentáře
  • Echo24

    „Vy lidé z postkomunistické Evropy jste dospělejší než my“

    Před 11 měsíci
    Kritika politické korektnosti, genderové ideologie a takzvané politiky identit přichází většinou zprava. Naopak hvězda soudobé rakouské filozofie Robert Pfaller přichází zleva. Rozhovor s ním jsme publikovali na počátku roku 2018. V té době mu ve Vídni vyšla kniha Řeč dospělých. Její mizení z politiky a kultury. Je to vykladač Karla Marxe a v kulturních válkách, jež hýbou anglosaským světem, odkud se s fázovým zpožděním rozlévají po ostatním Západě, vidí náhradní téma dobré tak akorát…
     Komentáře
  • Nastartu

    Ivan Hlinka byl Rus a Jágr přišel kvůli penězům, vzpomíná novinář z Omsku

    Před 11 měsíci
    Ivan Hlinka byl od přírody Rus a Jaromír Jágr přišel za penězi. Novinář Andrej Blochin v rozhovoru pro web Sports.ru vzpomíná na působení českých hokejových legionářů v Avantgardu Omsk.
     Komentáře
  • A2larm

    Kritika jako sport. Politická teorie i praxe sportovních klání

    Před 1 rokem
    Sport není neškodná zábava, ale složitý komplex společensko-politických, ideologických a ekonomických vztahů, který si říká o kritické promýšlení. Přetiskujeme text z nového čísla A2.
     Komentáře
  • Faei

    Místo válečné daně by vláda měla vyjednat pozastavení emisních povolenek

    Před 1 rokem
    Takzvaná válečná daň, kterou chystá zavést Fialova vláda, je druhem sektorové daně. Co hůř, vláda, která sama sebe označuje jako středopravou, by zavedením válečné sektorové daně přijala za své učení Karla Marxe.
     Komentáře
  • Newstream

    Místo válečné daně, která oživuje Marxe, by vláda měla vyjednat pozastavení emisních povolenek

    Před 1 rokem
    Takzvaná válečná daň, kterou chystá zavést Fialova vláda, je druhem sektorové daně. Co hůř, vláda, která sama sebe označuje jako středopravou, by zavedením válečné sektorové daně přijala za své učení Karla Marxe.
     Komentáře
  • Magická motivační minutka Iva Tomana

    Opojná potřeba mít moc

    Před 1 rokem
    44. díl | Karel Marx tvrdil, že opiem lidstva je náboženství. Mýlil se! Skutečným opiem lidstva je touha po moci. Moc máme, když dokážeme přimět jiného, aby udělal něco, co by jinak neudělal. „Moc je spolu s penězi nejsilnějším afrodiziakem. Muži, kteří do okamžiku, než získali moc, nepřitahovali ženy, je začali přitahovat, jakmile moc získali. A když o moc přišli, přestali je přitahovat.“
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Poslední kritické hodiny Mussoliniho: Brutální poprava, zostuzení a odříznutý kus mozku – taková byla pomsta lidí

    Před 1 rokem
    Zneuctěný fašistický diktátor Benito Mussolini byl 28. dubna roku 1945 brutálně popraven italskými partyzány. Bylo to v malé vesnici a jednalo se teprve o začátek.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Expert na Rusko: Putin je v nejnebezpečnější fázi vlády. Atentát by to ale celé zhoršil

    Před 1 rokem
    Ruský prezident Vladimir Putin se dostává do poslední a nejvíce nebezpečné etapy své vlády. Svět zachvacuje nová studená válka, Moskva už brzy nebude chtít se Západem vůbec jednat. Myslí si to vlivný spisovatel a expert na Rusko Mark Galeotti, který sepsal rozsáhlou analýzu pro prestižní britský list The Times.
     Komentáře
  • Forum 24

    Francouzská revoluce si nezasluhuje oslavy. Rovnostářství přineslo místo svobody krvavý teror

    Před 1 rokem
    Za komunistického režimu patřila Velká francouzská revoluce k nemnoha dějinným mezníkům západních dějin, které oficiální propaganda oceňovala. Sice šlo o takzvanou buržoazní revoluci, ale už tím ...
     Komentáře
  • Krajské listy

    Třetinu krav vymlátit, oteplují planetu. Holandsko na vlastním funusu ožilo. Komentář Štěpána Chába

    Před 1 rokem
    Holandsko dosáhlo dalšího vrcholu absurdit v ochraně planety před domnělou nemocí jménem lidstvo. Tamní politici v rámci ekologie požadují citelné snížení používání hnojiv a snížení velikosti stád krav, protože obé produkuje dusík, který je hned vedle oxidu uhličitého také na indexu. To, že je Holandsko jedním z největších vývozců hovězího na světě, je vedlejší. Hladomoru tak vyrážíme vstříc mílovými kroky. Ale to nevadí, hlavně že snížíme globálně teplotu o jednu miliontinu stupně.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Krize postihne střední třídu.“ Kdo je ale střední třída?

    Před 1 rokem
    Střední třída, vyšší třída, dělnická třída. Pojmy, které se nyní objevují téměř denně v souvislosti se snahou popsat, koho současná krize a zdražování nejvíce postihne. Co se však za těmito objemnými kategoriemi skrývá?
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Historický pramen U Vousáče se v září dočká obnovy. Jeseník získal dotaci

    Před 1 rokem
    Do konce září chce město Jeseník obnovit historický pramen U Vousáče, který leží mezi Smetanovými sady a Křížovým vrchem. Pramen původně věnovaný rakouskému mocnáři Františku Josefovi I. je ve špatném stavu a nefunguje. Město na obnovu získalo dotaci od Olomouckého kraje.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Žena vydělává víc, platit má ale muž. Cannes uvedlo škodolibou satiru na bohaté

    Před 1 rokem
    Film režiséra Rubena Östlunda začíná ve světě modelingu, jednom z mála, kde ženy vydělávají násobně víc než muži.
     Komentáře
  • musicserver

    Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu

    Před 1 rokem
    Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že další album vyjde dříve. Alespoň to tvrdí kapela. Pojďme se před koncertem prolétnout jejich diskografií.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Krvavý týden: Mstu francouzské vlády odnesly děti, ženy i Paříž. Čím se inspiroval Lenin?

    Před 1 rokem
    Pařížská komuna inspirovala Marxe, její krvavá prohra zase posloužila jako varování pro Lenina. Semaine sanglante, Krvavý týden, je jedním z nejhorších masakrů ve francouzkých dějinách.
     Komentáře
  • A2larm

    Válka je věcí peněz. Proč jsou v konfliktech bankéři důležitější než vojevůdci?

    Před 1 rokem
    Před padesáti lety se zhroutil brettonwoodský systém, který držel ekonomické klima Západu. Co ho nahradilo a proč? Je tady nový seriál Martina Tremčinského Boom kryptoměn a proces digitalizace peněz!
     Komentáře
  • Forum 24

    Putna se distancoval od přednášky, kde měl vystoupit propagátor socialismu. Co příště zastánce Hitlera?

    Před 1 rokem
    Akademické prostředí má být svobodné a má se v něm zkoumat kdeco.
     Komentáře
  • WN24

    V Thajsku měli objevit ženu, které je 399 let. Tvrzení bylo ale vyvráceno, něco tu nehraje

    Před 1 rokem
    Video na TikToku přesvědčuje, že v Thajsku žije žena, které je tři sta devadesát devět let. To by znamenalo, že se narodila ještě za krále Ferdinanda II. Tato teorie má ale pár háčků, které to zpochybňují.
     Komentáře
Reklama