Zavřít
mamut

mamut

Nejnovější články na Seznamu na téma mamut
  • Nedd

    Proč se naši kočující předci stali usedlými zemědělci? Protože vylovili mamuty

    Před 3 dny
    Přechod k zemědělství a usedlému způsobu života byl klíčovou změnou životního stylu, který náš druh nasměroval k civilizaci, jakou dnes známe. Paradoxně ho podnítily lovecké úspěchy Homo sapiens.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Steak z mamuta prý chutná báječně. Opravdu je možné ho dodnes v zapomenutých koutech Sibiře ochutnat?

    Před 4 dny
    Steak z mamuta je prý specifickou delikatesou, která by měla být díky globálnímu oteplování a odtávání ledu ve vzdálených oblastech Sibiře stále dostupnější. Právě tady se totiž pod ledem ukrývají celá těla zmrzlých mamutů. Jde však o skutečnost nebo jen o urban legend?
     Komentáře
  • Ústecký deník

    Na Národní muzeum jeden den nestačí. Líbil se obří mamut a žirafy

    Před 20 dny
    Ve středu 1. března jsem vzal vnučku na výlet do Prahy. Měla jarní prázdniny, chodí do druhé třídy, v Národním muzeu ještě nebyla. Vlak vyjížděl z Ústí nad Labem 08:42, pokladna otevírala v 10:00, seveřanů tam bylo víc. Šatna zdarma, fotodokumentace bez poplatku, toalety v suterénu i v poschodí, několik prodejen suvenýrů, kavárna, restaurace. Příjemný personál, fantastický interiér. Základní vstupné 250 korun, senior 150 korun a děti do 15 let zdarma. Funkční výtahy, v každém patře odpočinková zóna.
     Komentáře
  • Novinky

    Genetická stopa lovců mamutů před 20 000 lety zmizela

    Před 21 dny
    Genetická mapa západní a střední Eurasie se po posledním glaciálním maximu (nejchladnější období doby ledové) před zhruba 20 tisíci lety výrazně změnila. Genetici s antropology a archeology zkoumali kompletní lidský genom 356 mužů a žen, kteří žili v letech 50 000–5000 př. n. l. Studie zahrnula i ostatky „lovců mamutů“ z věstonického trojhrobu, na jejichž analýze pracoval Archeologický ústav Akademie věd ČR.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Vyhubený pták dodo zřejmě znovu ožije. Kritizovaným vědcům chybí poslední krok

    Před 1 měsícem
    Mnozí odborníci mají za to, že by bylo lepší financovat záchranu ohrožených a vymírajících druhů, než oživovat již vyhynulá zvířata. Co jim na oživení ptáka dodo nejvíc vadí?
     Komentáře
  • Zdravíčko

    34 min

    Podcast
    Tlak na výkon často začíná už v dětství. V dospělosti pak lidé naráží na realitu a vzniká problém

    Před 1 měsícem

    ·

    34 minut

    Pračlověk vyběhl a ulovil mamuta. Vyplavené stresové hormony ho vybičovaly k výkonu a během něho se vybily. Byl to zdravý proces, který vedl k úspěchu a neničil organismus. Oproti tomu moderní člověk je ve stresu skoro pořád, nikdy nemá hotovo a jeho oběhová soustava trpí.
     Komentáře
  • TVguru

    Drastická dieta, změna barvy očí, tradiční maorský obřad a dva roky příprav digitálních zvířat filmu 10 000 let př. n. l.

    Před 1 měsícem
    Režisér Roland Emmerich nás ve svém historickém snímku z roku 2008 zve na dobrodružnou cestu s pravěkými lovci mamutů.
     Komentáře
  • Nymburský deník

    Vzácný objev. Hledač pokladů z Poděbrad našel u Jezera zkamenělý zub mamuta

    Před 1 měsícem
    /VIDEO, FOTO/ Mimořádný objev učinil před několika dny Dalibor Baleja na poděbradském Jezeře. Ve vytěženém štěrku objevil zkamenělinu, kterou po prozkoumání a ověření od Národního muzea identifikoval jako zub mamuta. Vzácný sběratelský úlovek chce věnovat místnímu muzeu.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Lenochod, nosorožec, mamut. V hlavní roli zvířata

    Před 1 měsícem
    Další Hudba stříbrného plátna bude věnována zvířecím hrdinům ve filmu.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Marek Douša: Jak se radikálové z Vyžvejklé bambule lepili k modelu mamuta

    Před 1 měsícem
    ZÁPISKY Z ČESKÉHO KARABACHU. Obrázek, který vidíte v úvodu tohoto článku, nakreslil před lety kolega Michal Hrdý, a i když i tenkrát to byl tak trochu fórek, tak to taky fórek nebyl, protože ta kresba vznikla při příležitosti výstavy v muzeu ve Vysokém nad Jizerou, čímž chci mimo jiné říci, že ačkoli to tak vždycky nevypadá, kreslíři sdružení
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Nejstarší známá DNA byla objevena v Grónsku: Ekosystém pochází z doby před 2 miliony let, kdy se ještě na Zemi procházeli mamuti

    Před 1 měsícem
    Dva miliony let staré vzorky, které mohou pomoci vytvořit si obrázek o dříve neznámém stádiu evoluce několika druhů, jež dodnes existují a chodí volně po světě.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Vědci chtějí přivést zpět vyhynulého ptáka dodo

    Před 1 měsícem
    Poté, co bylo objeveno zachovalé DNA mamuta, se vědci rozhodli pokusit se přivést je zpět. Dalším vyhynulým tvorem, který možná ožije v moderním světě, je pták dodo.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Neandrtálci žili ve větších skupinách, než si vědci dosud mysleli. Lovili velké slony a sušili jejich maso

    Před 1 měsícem
    Před asi 125 tisíci lety se po naší planetě proháněli sloni dvakrát větší než ti dnešní. Právě tato zvířata přitom nejspíš byla ceněným úlovkem neandrtálců. A nejspíš předchůdcům moderního člověka umožnila žít ve větších skupinách, než si vědci doposud mysleli.
     Komentáře
  • Refresher

    Vědci chtějí oživit mamuta. Na projekt vybrali 60 milionů dolarů

    Před 1 měsícem
    Společnost Colossal Biosciences z amerického Dallasu touží po vlastním Jurském parku.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    „Hrozivá bestie“ Deinotherium: Jak vypadal slon s obrácenými kly?

    Před 2 měsíci
    Všichni dobře víme, jak vypadají dnešní sloni, i jak asi mohli vypadat jejich předci - mamuti. Víte ale, jak vypadalo Deinotherium? Dávný příbuzným dnešních chobotnatců měl kly obráceně, ale proč?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Poblíž mocného aztéckého města objevili archeologové tábor lovců mamutů

    Před 2 měsíci
    Před 9 tisíci lety sídlili na břehu dnes již téměř zaniklého mexického jezera Texcoco lovci a rybáři, kterým padli za oběť jedni z posledních mamutů kolumbuských.
     Komentáře
  • Fonetech

    Češi už dnes uvidí výjimečnou kometu. Naposledy ji pozorovali lovci mamutů před 50 000 lety

    Před 2 měsíci
    Oblohu nad Českem rozzáří kometa, kterou naposledy viděli neandrtálci před 50 000 lety. Pozorovat ji bude možné už za několik hodin.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Přivést mamuty zpět k životu? Jde to, a možná se jich brzy dočkáme

    Před 2 měsíci
    Mamuti jsou jedni z nejznámějších pravěkých zvířat, která kdy po naší zemi chodila. Vědci se je dnes snaží přivést zpět - je to ale vůbec možné? A jak to chtějí udělat?
     Komentáře
  • Techsvět

    Američané chtějí vrátit na Zemi mamuty. Mohlo by se tak stát už za pět let

    Před 2 měsíci
    Odhaduje se, že za posledních 3,5 miliardy let se po naší planetě pohybovaly více než čtyři miliardy druhů. Devadesát devět procent z nich už vymřelo. Dnešní vědci však doufají, že se jim tyto ztracené druhy podaří znovu "oživit" během příštích pěti let, jak uvádí server Newsweek.
     Komentáře
  • Fonetech

    Čeká nás skutečný Jurský svět? Američané chtějí do pěti let oživit mamuta

    Před 2 měsíci
    Může se to zdát jako šílený nápad z nějakého sci-fi, ale v tomto případě se jedná o realitu. Vědci oživí dávno vyhynulého mamuta srstnatého.
     Komentáře
  • ZeStolu

    Kingdomino: Lovci mamutů je nejlepším přírůstkem do rodiny kvalitních a přístupných deskovek

    Před 2 měsíci
    Série Kingdomino se opět rozrůstá a vůbec ne špatným směrem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rusové studují viry, které mohly zabít mamuty. Riskantní výzkum, míní vědec

    Před 3 měsíci
    Ruští vědci před rokem zahájili výzkum paleovirů. Vzorky získávají z prehistorických zvířat uvězněných pod permafrostem. Paleoviry mohou být až stovky tisíc let staré.
     Komentáře
  • Nedd

    Na Zemi bez lidí by vládli velcí savci. Některé z nich jsme už vyhubili

    Před 3 měsíci
    Země bez lidí by vypadala úplně jinak – jako přírodní rezervace. Kralovala by na ní velká zvířata, z nichž některá už člověk vyhubil.
     Komentáře
  • Nedd

    Představte si Zemi bez lidí. Jak by vypadala a kdo by na ní vládl?

    Před 3 měsíci
    Země bez lidí by vypadala úplně jinak – jako přírodní rezervace. Kralovala by na ní velká zvířata, z nichž některá už člověk vyhubil.
     Komentáře
  • Indian

    Primitive láká na přežívání v pravěkém světě s neandrtálci a mamuty

    Před 3 měsíci
    Primitive je další hrou z řad survivalů. Oproti konkurenci láká do zajímavého světa před mnoha tisíci lety, kdy o všem rozhodovala hrubá síla. Hráči budou přežívat v drsné době kamenné.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Lovci mamutů v permafrostu rozhodně nekopali jámu. Zvířata bych oslepil a zapíchl zezadu, líčí autor knihy Ztracen v zemi mamutů

    Před 3 měsíci
    Lesní inženýr a fotograf Pavel Radosta se rozhodl napsat nový příběh Lovců mamutů. Kniha Eduarda Štorcha je už podle něj zastaralá. Čím ho inspirovaly KODovky? „Vadí mi, že se dnes v dětské literatuře a filmech jenom mávne kouzelnou hůlkou, a všechno je vyřešeno. Nemáme schopnost v přírodě přežít,“ tvrdí. Jak při psaní knihy využil znalosti lesního inženýra a bývalého myslivce? A proč Štorchův popis lidí nesedí? Poslechněte si rozhovor.
     Komentáře
  • Sport

    Lyžařský přelom! Ženy okusí mamutí výzvu

    Před 4 měsíci
    Historie ženského skoku na lyžích se psala i na českém sněhu, v Liberci 2009 se poprvé bojovalo o světové medaile. Tehdy se 36 odvážných dívek spustilo ze středního můstku. Za třináct let prošel jejich sport strmým rozvojem. A v nadcházející zimě se dočkají další velké premiéry – okusí mamutí můstek.
     Komentáře
  • TechFocus

    Podle nové studie jedli pravěcí lidé mnohem více masa, než se předpokládalo

    Před 5 měsíci
    Antropologové z izraelské univerzity v Tel Avivu a portugalské univerzity v Minho se v nové studii zabývali stravou našich předků. Lidé prý totiž mají o tom, co naši předkové skutečně jedli, velmi zkreslenou představu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Americká tajná služba CIA chce oživit mamuty a další zvířata. Otvírá tím Pandořinu skříňku?

    Před 5 měsíci
    Tajná služba CIA prostřednictvím své investiční společnosti vstoupila do firmy Colossal Biosciences, která chce pomocí editace DNA vrátit na svět mamuty a tasmánské tygry. Tato technologie může pro svět znamenat opravdovou revoluci, což je asi pravý důvod, proč se o firmu CIA zajímá.
     Komentáře
  • TechFocus

    Čerstvý nositel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu prokázal křížení mezi neandrtálci a moderními lidmi

    Před 5 měsíci
    Čerstvý držitel Nobelovy ceny za lékařství Svante Pääbo v roce 2013 a 2016 společně s týmem Archeologického ústavu AV ČR, Brno jako první zkoumali DNA lidských kosterních ostatků z Dolních Věstonic a Pavlova z období gravettienu (oněch Štorchových lovců mamutů). .
     Komentáře
  • Novinky

    Nový laureát Nobelovy ceny Pääbo zkoumal i DNA jihomoravských lovců mamutů

    Před 5 měsíci
    Letošní držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo, se významným způsobem podílel i na výzkumu DNA pravěkých lidí z Dolních Věstonic a Pavlova na jižní Moravě. Jeho tým spolupracuje s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR v Brně, který o dosavadních výsledcích informoval ve čtvrteční tiskové zprávě.
     Komentáře
  • České noviny

    Držitel Nobelovy ceny Pääbo zkoumal i DNA lovců mamutů z jihu Moravy

    Před 5 měsíci
    Letošní držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo, se významným způsobem podílel také na výzkumu DNA pravěkých lidí z Dolních Věstonic a Pavlova na jižní Moravě. Jeho tým spolupracuje s Archeologickým ústavem Akademie věd v Brně, který o dosavadních výsledcích informoval v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Fonetech

    CIA právě investovala do technologie vzkříšení mamutů a nikomu neřekla proč

    Před 5 měsíci
    Zatímco skeptici o návratu mamutů pochybují, firma, kterou CIA financuje, považuje investice do nástrojů genetické manipulace za skvěle vynaložené peníze.
     Komentáře
  • Dotyk

    Lidé v době ledové vymysleli geniální bydlení. Postavili dům z mamutích kostí

    Před 5 měsíci
    Nejen moderní doba přichází s překvapivými trendy! Již v době ledové byli lidé vynalézaví. V Rusku byl objeven starobylý dům postavený z mamutích kostí. Kosti z desítek mamutů navíc přečkaly 20 000 let, kdy držely pohromadě ve velké stavbě. Důmyslné obydlí pomáhá archeologům objasnit životní styl našich předků.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Žijí ještě na Sibiři či Aljašce mamuti? Mnozí tvrdí, že je viděli… Křížem krážem za zvířátky po čtrnácté s cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou

    Před 5 měsíci
    V čtrnáctém díle putování po stopách zajímavých tvorů, kteří s námi sdílejí naši planetu, zamíříme do notně studených končin za pravěkými chlupatými monstry s notně dlouhými nosy a zahnutými kly. Mohou se ještě dnes po ruské Sibiři nebo americké Aljašce potloukat poslední mamuti? Otázka není zdaleka tak hloupá, jak se na první pohled zdá. Série radiokarbonových dat z pozůstatků mamutů na Wrangelově ostrově v Čukotském moři totiž přesvědčivě dokazuje, že tito chlupatí savci žili ještě před čtyřmi tisíci lety. Byla to doba, kdy například v Mezopotámii a Egyptě vzkvétaly vyspělé civilizace.
     Komentáře
  • Nedd

    Psi jsou potomci vlků, kteří podlehli vůni opékaného mamuta

    Před 6 měsíci
    První vlci byli domestikováni už před 23 000 lety na Sibiři. Nikdo je k tomu nenutil, ochočili se z vlastní vůle.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Video: Takhle prý start-up oživí mamuty a tasmánské tygry

    Před 6 měsíci
    Už do pár let by po Zemi mohli opět chodit velikáni z pravěku, ale i nedávno vyhynulá zvířata. Slibuje to loni založená firma z Texasu. Má ale výhodu: stojí za ní špička v oboru genetiky, Světové ekonomické fórum a miliardy korun.
     Komentáře
  • Náš region

    Našla se tady Věstonická venuše. Nyní jsou předmětem bádání mamutí kosti

    Před 6 měsíci
    Odborníci z Archeologického ústavu AV Brno se vrátili na místo, kde byla v roce 1925 nalezena Věstonická venuše. Tentokrát nejsou předmětem jejich zájmu pozůstatky…
     Komentáře
  • Novinky

    Prý to není sci-fi. Vědci hodlají oživit vyhynulého tasmánského vlka

    Před 6 měsíci
    Australští a američtí vědci se pustili do projektu, jehož cílem je vzkřísit vyhynulého vakovlka tasmánského. Poslední známý vakovlk (neboli tasmánský tygr či vlk) uhynul ve 30. letech 20. století. Podle týmu by šlo druh znovu vytvořit pomocí kmenových buněk a technologie úpravy genů. Do přírody by se první tasmánský vlk údajně mohl vrátit za 10 let. Jiní odborníci jsou ale skeptičtí.
     Komentáře
  • Osel

    Colossal Biosciences ohlásili návrat vakovlka do deseti let

    Před 7 měsíci
    Asi před rokem Colossal Biosciences zveřejnili plány na vzkříšení mamuta. Jedno ikonické zvíře ale rozhodně nestačí. Teď se spojili s australskou laboratoří TIGRR, kde připravují genom vakovlka. Během příštího desetiletí by chtěli předvést první mládě vakovlka, narozené téměř sto let po oficiálním vyhynutí nešťastného druhu.
     Komentáře
  • TN

    Jurský park realitou? Vědci se chystají oživit dávno vyhynulého tvora

    Před 7 měsíci
    Oživit vyhynulého tvora je snem vědců již dlouhou dobu. Nyní se zdá, že jsou konečně blízko tomu jednoho dávno vyhynulého živočicha vrátit na planetu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Američané chtějí přivést k životu mamuty. Mají bojovat proti globálnímu oteplování

    Před 7 měsíci
    Dinosauři by se mohli znovu potulovat po Zemi ve skutečném Jurském parku, aby zachránili planetu i nás před masovým vyhynutím, jak píše server Daily Star.
     Komentáře
  • Fonetech

    Americká firma chce vrátit na planetu mamuty. Mají pomoci v boji proti globálnímu oteplování

    Před 7 měsíci
    Oživíme mamuty, prozradili vědci. Mají k tomu vážný důvod. Chtějí ochránit arktický permafrost a zachránit lidstvo před vymřením.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Oživíme mamuty, prozradili vědci. Mají k tomu vážný důvod

    Před 7 měsíci
    Mamuti srstnatí vyhynuli zhruba před 4 000 lety. Vědci se ale nyní snaží o jejich navrácení zpět na Zemi. Údajně jim k tomu bude stačit jen několik let. Podle specialistů totiž bude mít oživení mamutů hned několik významných benefitů, včetně naší záchrany.
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Do Přerova za J. A. Komenským i za lovci mamutů

    Před 7 měsíci
    Přerov se nachází v jihovýchodní části Olomouckého kraje i Hanáckého regionu. Počtem obyvatel přesahuje 40 000 a i přes svůj průmyslový charakter si město zachovalo své historické centrum i okrasný park z roku 1904.  Svého času zde pobýval Jan Amos Komenský, jehož odkaz je tu nadále velice živý.  Co v Přerově nevynechat? Po stopách pravěkých...
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Libye, Gruzie i válečná Ukrajina. Zpravodaj Martin Dorazín je dobrodruh tělem i duší

    Před 7 měsíci
    V Zápisníku zahraničních zpravodajů nově vysíláme speciální vydání, ve kterém se nepravidelně jednou za pár týdnů či měsíců věnujeme některému z našich zahraničních zpravodajů. Tentokrát přišla řada na Martina Dorazína, který v současnosti působí v Polsku, ale jako reportér už navštívil například Libyi, Gruzii, Arménii a v posledních měsících opakovaně také válkou zasaženou Ukrajinu. Co si odtamtud přivezl?
     Komentáře
  • Náš region

    Paráda z pravěku! První šperky byly z mamutů

    Před 8 měsíci
    Je to až s podivem, ale nejstarší ozdobou člověka jsou skutečně korálky. Naši předci se jimi zkrášlovali už 34 tisíc let před naším letopočtem.…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Unikátní objev zmrzlého mláděte mamuta vědce zaskočil. Tělo je dokonale zachovalé

    Před 8 měsíci
    V kanadském Yukonu objevili zmrzlé tělo malého mamuta. Takto zachovalé ostatky mamuta srstnatého jsou naprostou raritou a podle odborníků jsou 30 tisíc let staré.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Mamuti nemusí být minulostí. Stane se Jurský svět realitou?

    Před 8 měsíci
    Ve filmu Jurský svět jsme mohli vidět dinosaury a druhy, které již dávno vyhynuli. Nyní to vypadá, že by mohli znovu ožít. Biotechnologické společnosti a vědci se snaží znovu oživit některé vyhynulé živočichy. V budoucnu bychom se tak mohli těšit na setkání s mamuty nebo ptáky dodo. Informoval o tom server Radio Wave.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Hledal zlato, ale našel jiný poklad – téměř dokonale mumifikované mládě mamuta staré přes 30 tisíc let

    Před 8 měsíci
    Oblast Klondike v Kanadě je ikonickým místem zlaté horečky, která je neopustila do dnešních dob. Zdejší trvale zmrzlá půda však vedle drahého kovu skrývala i další překvapení. Mládě mamuta srstnatého, které hledač zlata objevil, je nejzachovalejším mumifikovaným nálezem svého druhu na kontinentu, píše The Guardian.
     Komentáře
  • fZone

    V Kanadě byla objevena unikátně zachovalá mumie mamutího mláděte

    Před 8 měsíci
    Zlatokopové objevili tělo mamuta srstnatého z doby ledové. Jedná se o nejkompletnější mumifikované zvíře, které kdy bylo objeveno v Severní Americe. Mamutí samička zemřela před více než 30 000 lety.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Na zlatonosné řece Klondike se podařilo objevit perfektně zachovalé mládě mamuta

    Před 8 měsíci
    Mrazem mumifikované mládě mamuta srstnatého, které se podařilo objevit v kanadském Yukonu, je zřejmě nejlépe zachovalým mamutem amerického kontinentu
     Komentáře
  • Techsvět

    V kanadském Klondajku bylo nalezeno 30 000 let staré mládě mamuta srstnatého i s kůží, srstí a potravou v žaludku

    Před 8 měsíci
    Dokonale zachovalé mládě mamuta srstnatého, které podle odhadů zemřelo před 30 000 lety, bylo nalezeno ve zlatonosných polích Klondajku, na území Yukonu v Kanadě. Tento druh vyhynul před 14 až 10 tisíci lety a vědci spekulují, zda to způsobilo zvýšený lov lidí nebo změna klimatu.
     Komentáře
  • Deník

    Paleontologický poklad: V Kanadě objevili mládě mamuta, stav mumie šokoval vědce

    Před 8 měsíci
    V Kanadě objevili extrémně dobře zachovalou mumii malého mamuta z doby ledové. Nález desítky tisíc let staré samice historicky nemá obdoby. Podle odborníků jde o nejlépe mumifikované pozůstatky zvířete z tohoto období, jaké se kdy podařilo najít.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zlatokop v Kanadě objevil neuvěřitelně zachovalou mumii mláděte mamuta

    Před 8 měsíci
    Zlatokop na Klondiku na severozápadě Kanady objevil při práci vzácně zachovalou mumii mamutího mláděte, které zahynulo před více než 35 tisíci lety.
     Komentáře
  • Tecs

    Paleontologové mají na dosah vzorek DNA dinosaura, který žil před 125 miliony let

    Před 9 měsíci
    V časopise Communications Biology byla nedávno zveřejněna studie, která informuje o tom, že by se mohlo podařit extrahovat molekuly DNA ze starého fosilního dinosaura, který žil před 125 miliony let. Což by byl opravdu závratný objev, jelikož nejstarší dochovaná DNA je prozatím mamuta, který žil asi před jedním milionem let. Takže by se jednalo o skok rovnou o 124 milionů let.
     Komentáře
  • Svět2000

    Vědci sekvenovali DNA více jak milion a půl let starého mamuta

    Před 9 měsíci
    Milion let starý genom je tady. Mamutí zuby uchované ve východním sibiřském permafrostu vytvořily nejstarší historickou DNA, která byla zaznamenána, čímž posunula technologii blízko – ale možná ne za – svým limitům. Genomická DNA extrahovaná z trojice vzorků zubů vykopaných v 70. letech 20. století identifikovala nový druh mamuta, který dal vzniknout pozdějšímu severoamerickému druhu.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Vědci se chystají oživit mamuta. Podnikatelé, kteří výzkum financují, mají plán, jak z nebohého zvířete „vytřískat“ co nejvíc

    Před 9 měsíci
    Řady odborníků tento nápad děsí i pohoršuje zároveň. Přesto se našli lidé, kteří výzkum podporují a vidí v něm velký potenciál.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Pro děti

    3 min

    Podcast
    Zvídavec Evy Sinkovičové: Ožijí znovu mamuti a dinosauři?

    Před 9 měsíci

    ·

    3 minuty

    Jak je to s klonováním? Jakou má životnost DNA? A kdo má větší šanci na svůj velký návrat mamuti nebo dinosauři? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
     Komentáře
  • Proženy

    Vyrobte si silonky, vyrazte na Stezku a zjistěte, jak silný byl mamut. Tipy proti nudě jsou tu!

    Před 9 měsíci
    Máme tu červen a to znamená co? Dětem zbývá do prázdnin už jen měsíc a vy jste v hubnutí do plavek přidali na intenzitě a ve chvílích volna přemýšlíte, kterým směrem se tentokrát o dovolené vydáte. Ale co dělat teď a tady? Máme pro vás pár tipů na výlet.
     Komentáře
Reklama