Homérovu Odysseu znají už děti na základní škole, možná by se měla alespoň její část přidat do povinné četby, protože o tak velkolepý příběh by neměl být nikdo ochuzen.
Nadpřirozeno a okultismus pomáhaly utvářet vysokou módu mnoha způsoby. Jak mystické učení a jasnovidkyně ovlivnily život a dílo módního návrháře Christiana Diora, proslulého vírou v osud vyčtený z karet?
Nové autorce Chelsea Banning se dostalo ohromné podpory poté, co se vyjádřila ke své autogramiádě, na kterou skoro nikdo nedorazil, píše server Euro News.
Ruské ministerstvo zahraničních věcí zakázalo vstup do země stovce Kanaďanů a Kanaďanek. Kanadská vláda nedávno oznámila, že Ukrajině poskytne další vojenskou pomoc ve výši v přepočtu 12 miliard korun.
Rusko zakázalo vstup do země stovce kanadských občanů, jsou mezi nimi i herec Jim Carrey nebo spisovatelka Margaret Atwoodová. Rusko tak reaguje na sankce, které proti němu přijímá Kanada pod vedením premiéra Trudeaua.
Rusko zaneslo jména stovky kanadských občanů na svou černou listinu. Mezi Kanaďany, jimž Moskva zakázala vstup do země, je i herec Jim Carrey či spisovatelka Margaret Atwoodová, uvedly v pondělí agentury TASS a AP. Jde o odpověď na kanadské sankce proti Rusku.
Rusko zaneslo jména stovky kanadských občanů na svou „černou listinu“. Mezi Kanaďany, kterým Moskva zakázala vstup do Ruska, je i herec Jim Carrey či spisovatelka Margaret Atwoodová, uvedly v pondělí agentury TASS a AP. Jde o odpověď na kanadské sankce proti Rusku.
Na HBO právě běží 5. řada Příběhu služebnice v hlavní roli s Elisabeth Moss. Sleduje příběh bývalé služebnice June a její pokusy povstat proti dystopické zemi Gilead a zachránit odtamtud svou dceru.
Homofobie je termín, se kterým se v životě pravděpodobně setkal úplně každý, a to bez ohledu na vlastní sexuální orientaci. Jenže i když by se mohlo zdát, že homofobie ubližuje jen a pouze těm, kdo do kategorie homo, resp. gay/les, patří, opak je pravdou. Homofobie totiž může být i zbraní namířenou proti těm, kdo ji sami „vynalezli“, tedy proti heterosexuálům.
Nakladatelství Penguin Random House se spojilo se spisovatelkou Margaret Atwood v boji proti cenzuře a vytvořilo symbolický nehořlavý výtisk knihy Příběh služebnice, který následně vydražilo. Nezisková organizace PEN America, která brání svobodu slova, nedávno upozornila na bující cenzuru na území USA.
V New Yorku se draží unikátní nehořlavé vydání slavného románu Příběh služebnice od Margaret Atwood. Výtěžek z prodeje půjde na boj proti cenzuře v amerických knihovnách. Kanadská spisovatelka, feministka a sociální aktivistka Margaret Atwood napsala přes padesát knih, které vyšly v pětačtyřiceti zemích. Nejznámějším je dystopický román Příběh služebnice, podle něhož vznikl oceňovaný seriál s.
Květen patří knihám. Co si vybrat pro přečkání deštivého aprílového počasí? Rozhodně knihu, která vás bude inspirovat a bavit. A právě proto jsem pro vás vybrala ty, v nichž se potkáte se silnými ženskými hrdinkami. Uvařte si šálek dobrého čaje, připravte deku a najděte ve svém víkendovém programu hodinku (nebo víc) času.
Seriál Příběh služebnice se zabývá antiutopickou verzí budoucnosti, málokdo však ví, že románová předloha Margaret Atwood je věnována poměrně neznámé Mary Webster. Ta byla obviněna z čarodějnictví ještě dříve, než započaly nechvalně proslulé procesy v Salemu.
Ve Spojených státech zatkl Federální úřad pro vyšetřování (FBI) muže, který léta děsil nakladatele po celém světě svými propracovanými podvody a krádežemi nevydaných rukopisů známých autorů. Mezi postiženými byly například spisovatelky Margaret Atwoodová a Sally Rooneyová. Podle deníku The Guardian je podezřelým 29letý zaměstnanec britského nakladatelství Simon & Schuster, kterému se podařilo oklamat známé redaktory, agenty a dokonce i porotce Bookerovy ceny.
Po románovém debutu Herci, obracejícím se do totalitní historie, se novinář, scenárista a laureát Literární ceny Knižního klubu Václav Holanec pouští do líčení blízké budoucnosti, v níž dožívá poslední generace. Díkůvzdání mu především poskytuje prostor satirizovat současné fenomény ad absurdum.
Mírovou cenu německých knihkupců získá Tsitsi Dangarembga z afrického Zimbabwe. Proslula roku 1988 bestsellerovým románem Nervous Conditions. Vloni napsala pokračování, které bylo nominované na Bookerovu cenu.
V dubnu se na HBO GO můžete těšit na nejnovější řadu kultovního krimi seriálu, milovaný sitcom, pokračování superhrdinského komiksového velkofilmu či na novou ambiciózní minisérii s Kate Winslet v hlavní roli.
"Lidé vždy čelili tragédiím tak, že si vyprávěli příběhy," vysvětlují Margaret Atwoodová s Celeste Ng nebo Johnem Grishamem, proč se rozhodli napsat novodobý Dekameron.
Britsko-nigerijská literátka Bernardine Evaristová se ve své tvorbě často vrací ke kořenům a sociálnímu konstruktu genderu. Nejinak je tomu u románu Dívka, žena, jiné, za nějž po boku kanadské autorky Margaret Atwoodové loni získala prestižní Man Bookerovu cenu.
Před rokem žila Česká republika oslavami 30. výročí sametové revoluce. Plnily se ulice a náměstí, konaly se koncerty, vzpomínalo se a diskutovalo. Letos se oslavy 17. listopadu přizpůsobují opatřením, která společnému slavení nepřejí. Máme pro vás tipy jak i tak slavit a nenudit se.
Aktuální nabídka knižních novinek nabízí biografii slavného horolezce Josefa Rakoncaje, zpověď režiséra Václava Marhoula či audioknihu Svědectví v podání několika hereček a herců. Mimo to má čtenář šanci seznámit se s povídkami mladých českých spisovatelů i románem, ve kterém hlavní hrdina pátrá po řeckém ohni, legendární zbrani Byzantinců.
Román Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické vyhrál ve druhém ročníku čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění. Cena za celoživotní dílo byla udělena spisovateli Pavlu Kohoutovi, kterému začátkem listopadu vyjde nová kniha Přítoky románů.
Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky, jejímž zřizovatelem je Společnost Franze Kafky v Praze, letos na základě rozhodnutí mezinárodní poroty získal český spisovatel Milan Kundera. Stal se jejím dvacátým držitelem.
Už jste viděli dystopický seriál natočený podle románu kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové? Již její vědeckofantastická kniha sice vyvolala velkou společenskou diskuzi, ale následně byla velmi dobře přijata kritiky i akademiky. O co v příběhu jde?
Svobodná matka Lorelai a její dcera Rory žijí v krásném městě Stars Hollow. Bohužel se ale v malém městě nic neutají, a tak jejich komplikované vztahy s partnery nebo přáteli probírají občas i všichni sousedé, nebo dokonce rodiče Lorelai. Jak dnes Gilmorky vypadají?
Hilary Mantelová je jedinou ženou, která dvakrát obdržela Bookerovu cenu. Teď byla nominována potřetí, za poslední díl trilogie o anglickém státníkovi Thomasu Cromwellovi.
Je svoboda vyjadřování v ohrožení kvůli twitterovým lynčům? Nebo je hrozba ztráty zaměstnání kvůli příspěvku na sociální síti součástí svobody projevu? Ve skutečnosti se tato dvě tvrzení nevylučují a lze odkývat obě.
Po skoro pětatřiceti letech napsala kanadská spisovatelka (a jedna z možných budoucích laureátek Nobelovy ceny za literaturu) Margaret Atwoodová pokračování své slavné knihy Příběh služebnice. Česky jej teď pod názvem Svědectví v překladu Kateřiny Klabanové vydalo nakladatelství Argo.
V posledních týdnech horké téma na sociálních sítích i předmět otevřených dopisů. Je to cancel culture, tedy takzvaná kultura rušení, která stojí za intenzivní a v mnoha případech nepřehlednou veřejnou debatou.
Literární cenu PEN Pinter Prize dostal básník Linton Kwesi Johnson, který píše v jamajském slangu. Upozornil na diskriminace i vraždy černochů bílými, svého času ale také žádal odstoupení československého prezidenta Husáka.
Bojovat proti rasismu je chvályhodné, ale dost bylo upravování historie umění. Přes 150 vědců, akademiků či spisovatelů žádá v dopise, který zveřejnil Harper’s Magazine, otevřenou debatu na téma tzv. kultury rušení. Mezi signatáři je několik známých jmen, například J. K. Rowlingová, Noam Chomsky, Margaret Atwoodová či Garry Kasparov.
Více než stovka spisovatelů, akademiků a vědců se postavilo za otevřenou debatu a odmítá „mazání“ kultury. Otevřený dopis podepsali Atwoodová, Rushdie, Rowlingová nebo Chomsky.
„Nemáš tip na dobrou knížku?“ Tuto otázku vyslovujete před dovolenou asi častěji než jindy. Ladíte se do relaxačního módu a k tomu dobrá kniha patří. Kufr ale není bezedný, potřebujete sázku na jistotu. A my pro vás máme tipy od slavných milovníků literatury, někteří zároveň i sami píší.
Po pětatřiceti letech od vydání dystopického románu Příběh služebnice kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové vyšlo letos v českém překladu pokračování s názvem Svědectví, jež získalo prestižní Bookerovu cenu za rok 2019.
Han Kang (1970) je jednou z nejznámějších jihokorejských autorek. Česky jí zatím vyšly tři knihy: Vegetariánka (2017), Kde kvete tráva (2018) a Bílá kniha (2019), všechny v nakladatelství Odeon a překladu Petry Ben-Ari. Anglický překlad Vegetariánky pak získal prestižní Mezinárodní Man Bookerovu cenu. Původně jsme se měly setkat přímo v Koreji, kvůli koronaviru z plánu sešlo, ale mluvily jsme spolu alespoň po telefonu.
Na první pohled vypadá jako odborný článek plný čísel a statistik a na internetu se dočkal desítek milionů sdílení. Text s lákavým titulkem "Koronavirus: Proč musíme jednat hned" však nepsal epidemiolog, ale odborník na internetový marketing. A jeho závěry jsou velmi sporné.
Málokterý seriál v posledních letech zarezonoval společností napříč státy tolik, jako dystopické drama Příběh služebnice. Depresivní příběh žen, které jsou degradovány na lidské inkubátory a jejich jediným právem je rodit děti cizích mužů, vychází z cenami ověnčené knihy uznáváné autorky Margaret Atwood. Mezi předlohou a televizní verzí je ale velká řada odlišností.
Práce knižních nakladatelů není jednoduchá. Vzhledem k množství titulů, které u nás ročně vycházejí, je cesta k bestseleru takřka nepředvídatelná. A tak existuje spousta skvělých knih, jež v podstatě zapadnou. Vybrali jsme dva spisovatele, jejichž dílo by neměl žádný zapálený čtenář minout, kterým se však u nás nedostalo ani zdaleka takové odezvy, jakou by si zasloužili. A to i přesto, že v českých překladech vycházeli pravidelně.
Prestižní literární Bookerovu cenu letos získaly Kanaďanka Margaret Atwoodová a Britka Bernardine Evaristová. Pondělní oznámení dvojice vítězů zdůvodnila podle agentury AP porota tím, že se nemohla shodnout na jediném laureátovi. Pro Atwoodovou je to již druhá Bookerova cena, tu první získala v roce 2000 za román Slepý vrah.