Zavřít
Martin Frič

Martin Frič

Nejnovější články na Seznamu na téma Martin Frič
  • Krajské listy

    Na humor krále Havlovy Lucerny sázel i Frič aneb Život pod neustálou hrozbou paragrafů. Tajnosti slavných

    Před 2 dny
    VIDEO Jeho úsměv od ucha k uchu a leckdy trochu naivní vtípky publikum milovalo, jeho duši ale tížil šedý mrak. Není divu, že Fričův rozpustilý študák své soukromí dlouhá desetiletí tajil. Až do roku 1960 totiž byla homosexualita v Československu trestná.
     Komentáře
  • Vlasta

    Nelehký osud Oldřicha Nového: Deportace, chatrné zdraví i dívčí posměch ve stáří

    Před 11 dny
    Exceloval jako elegantní milovník Kristián i jako preceptor dobrých mravů v nesmrtelných Světácích. Když se na stříbrném plátně Oldřich Albín Nový skláněl ke žhavým rtům krasavic, dámám v hledišti se potily dlaně a málem omdlévaly vzrušením.
     Komentáře
  • Super

    Jiří Menzel by se dožil 85 let. Perličky a hlášky z jeho nejslavnějších filmů

    Před 1 měsícem
    Ačkoli k sobě byl Jiří Menzel (✝82) vždycky hodně kritický a tvrdil, že své filmy považuje víc za práci než za umělecké vyjádření, hned jeho první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky z roku 1966 mu vynesl ocenění nejvyšší – Oscara. Na stejnou cenu aspiroval o dvě desítky let později i jeho další film Vesničko má středisková (1985), tentokrát ale zůstalo jen u nominace.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Zbožňovaný idol i největší hříšník aneb Život jako velký, nikdy nekončící flám. Tajnosti slavných

    Před 1 měsícem
    AUDIO / VIDEO Před davy fanynek musel leckdy vzít nohy na ramena, u nohou mu ležely i neslavnější hollywoodské hvězdy. I v emigraci dokázal rozjet kariéru naplno, stýskat po rodné zemi se mu ale nikdy nepřestalo.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    25 min

    Podcast
    Příběh prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové, která se stala mužem

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Ženský sport v období první republiky byl do jisté míry na okraji zájmu společnosti, stejně jako tomu bylo v dalších státech. Ženy se přece měly zabývat jinými činnosti. Přesto se objevil mimořádný talent. Zdena Koubková byla dokonce držitelkou světového rekordu. Ale ve sportovní historii jako by neexistovala.
     Komentáře
  • Super

    Perličky z natáčení kultovní studentské komedie Škola základ života. Tajemství ředitelovy pleše i nesmrtelné hlášky

    Před 1 měsícem
    Filmy ze studentského prostředí si oblíbili diváci všech věkových kategorií. Není divu – do školy chodil (nebo chodí) každý z nás a všichni jsme v ní zažili nejrůznější legrácky i kolektivní průšvihy, na které nostalgicky vzpomínáme i po letech. Ke klenotům žánru patří pamětnická klasika Škola základ života (1938), kterou uvidíte 14. února ve 20.15 h na Televizi Seznam.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Bydlel v pražském Faustově domě opravdu proslulý doktor Faust?

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    Otevřeme-li turistického průvodce Prahou, dočteme se o proslulém Faustově domě na pražském Karlově náměstí. A ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska najdeme pověst a příběh o údajném doktoru Faustovi.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Krutý úděl Marie Kyselkové: Haničinec ji měl ponižovat. Se synem do smrti nepromluvila

    Před 1 měsícem
    Život se s herečkou Marií Kyselkovou, kterou nejvíce proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou, rozhodně nemazlil. Její první manžel, herec Petr Haničinec, ji měl podle jejích slov ponižovat a trápit nevěrou. Se synem, který se stal závislým na drogách, se rozhádala a až do smrti s ním nepromluvila.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Ze Sarajeva přes Košice až na Barrandov aneb Krásná filmová plavovláska hvězdou operety. Tajnosti slavných

    Před 1 měsícem
    Její hlas zněl z gramofonu při každé rodinné zábavě či společenském večírku, na plátně zářila plavou hřívou a temperamentem. A pak s nástupem nového režimu navždy kamsi zmizela.
     Komentáře
  • Extra

    Oldřich Nový z filmu Eva tropí hlouposti: Herec umíral v úplném osamění

    Před 2 měsíci
    Oldřich Nový (†83) patřil mezi naše nejlepší herce, zazářil v mnoha klenotech československé kinematografie. Snímek Eva tropí hlouposti je bezesporu jedním z nich. Jaký byl osud této herecké legendy a proč na sklonku života tolik trpěl?
     Komentáře
  • Extra

    10 zajímavostí z filmu Pekařův císař: Werich celé noci hýřil a režisér jej nesnášel

    Před 2 měsíci
    Slavná historická veselohra Císařův pekař - Pekařův císař vzbudila ve své době velké ohlasy. Její rozpočet byl astronomických 27 milionů korun, a když se režie ujal Frič, nezastavil se ani na této částce. Proč se původní režisér Krejčík nesnášel s Werichem, popsal historik Taussig MF Dnes. Tomu a dalším zajímavostem legendárního díla jsme se věnovali v našem článku.
     Komentáře
  • Kinobox

    Nostalgická recenze: Souboj mezi Dařbujánem a Pandrholou je střetem ideologií. Pohádková klasika vykreslila život chudých havířů i rozmařilých boháčů

    Před 3 měsíci
    Jak zařídit, aby buržoazie vyslyšela přání chudiny? Přece pomocí kouzel! Populární snímek Dařbuján a Pandrhola je nejen pohádkou s nadpřirozenými bytostmi, ale i ideologicky angažovanou moralitou, v jejímž jádru je spravedlivá smrt, jejíž působení může ohrozit jen poctivě zabedněný sud.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Fan Vavřincovou připravil požár o všechno. Slavný seriál napsala podle vlastní rodiny

    Před 3 měsíci
    Před deseti lety zemřela autorka veleúspěšného seriálu Taková normální rodinka nebo veselohry Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová. Bylo jí 95 let. Zatímco její tvorba oplývala humorem a pohodou, její životní osud tak veselý rozhodně nebyl.
     Komentáře
  • NerdFix

    Juraj Jánošík jako puberťačka. Netflix chystá bizarní zpracování příběhu slavného slovenského zbojníka

    Před 3 měsíci
    Legendární Juraj Jánošík se podívá na Netflix. Ovšem tentokrát v moderní době a jako mladá dívka. Pod polskou produkcí tak vznikne nezvyklé zpracování příběhu o slavném slovenském zbojníkovi.
     Komentáře
  • České noviny

    Národní divadlo Brno připravuje tragikomedii o herci Oldřichu Novém

    Před 3 měsíci
    Herec Oldřich Nový, hvězda stříbrného plátna 30. a 40. let, je hlavní postavou nového představení Národního divadla Brno. Hru nazvanou Starý dobrý Nový (Oldřich) napsal přímo pro brněnskou činohru literát Petr Stančík. Pojal ji jako crazy tragikomedii. Premiéra bude v pátek v Redutě.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Pro smích publika cokoli, svérázný děda ještě v osmdesáti šplhal i po střechách. Tajnosti slavných

    Před 3 měsíci
    FOTO / VIDEO Slavné příjmení bylo pro oba jen pseudonymem, a když zazní, zpravidla si všichni vybaví legendární Melody Boys. A přitom je to tak nefér. Muž, jehož tvář určitě dobře znáte, si totiž zahrál za déle než půl století ve více než 150 filmech.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Otevřete oči, přicházím!

    Před 3 měsíci
    Národní divadlo Brno zpřítomní Oldřicha Nového
     Komentáře
  • VipShow

    Marie Kyselková: Nejhezčí chvíle života prožila s pohádkou Princezna se zlatou hvězdou, pak se už jen trápila

    Před 3 měsíci
    Jedna z nejkrásnějších princezen českých pohádek, kterou si pamatujeme díky zlaté ozdobě, kterou nosila na čele, to během svého života neměla zdaleka tak pohádkové jako v roli princezny Lady, ve které doslova zazářila. Trápilo ji zdraví a zanevřel na ni i její syn, kvůli kterému se vzdala své kariéry.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejdřív údajná kolaborace, pak přišla ke slovu StB. A s ní kriminál za vlastizradu. Tajnosti slavných

    Před 4 měsíci
    Úlevu někdejšímu sex symbolu první republiky a její dceři nepřineslo ani osvobození. Místo slibné kariéry se rozjela justiční mašinérie a o někdejší nadějnou dětskou hvězdu najednou nikdo nestál. (Pokračování z pátku 18. listopadu)
     Komentáře
  • Super

    Slavný režisér ji zajistil protekci, milence přebrala Mandlové. Krásná herečka bez talentu se ale ani tak nikdy nevdala

    Před 4 měsíci
    Marta Fričová (10. 12. 1914-7. 10. 1993) měla všechny předpoklady pro to, aby se stala uznávanou herečkou. Byla totiž dcerou hvězdy němých filmů Suzanne Marville (✝66). Navíc byla pohledná, což není nikdy na škodu. A kromě toho měla u filmu protekci, protože jejím adoptivním otcem se stal režisér Martin Frič (✝66), jehož příjmení také přijala.
     Komentáře
  • OnlyU

    Jiřího Štěpničku výrazně ovlivnil osud jeho maminky. Padla do pasti a skončila na 10 let ve vězení

    Před 4 měsíci
    Jiří Štěpnička je vynikající herec, který i ve věku 75 let hraje v oblíbených seriálech a dokáže si získat sympatie tisícovek diváků. Své nadání zdědil částečně po otci, který byl výtvarníkem, z velké části pak po mamince herečce. Právě ta ho v jeho životě hodně ovlivnila.
     Komentáře
  • Filmové vzpomínky

    Bohumil Švarc vzpomíná na natáčení filmu Jan Žižka a jeho spolupráci s režisérem Otakarem Vávrou

    Před 4 měsíci
    Bohumil Švarc vypráví o natáčení filmu Jan Žižka, kde hrál mladíka v kostele. Popisuje jeho tří denní práci na filmu a jak se mu věnoval režisér Otakar Vávra.
     Komentáře
  • Žena-in

    Irena Kačírková se narodila do nesprávné doby, typově se do budovatelských filmů vůbec nehodila

    Před 4 měsíci
    I když dnes máme měřítka krásy malinko někde jinde, Irena Kačírková byla považována za jednu z našich nejkrásnějších hereček své doby. Byla vysoké štíhlé postavy, měla aristokratické chování a podmanivý hlas. Byla vždy elegantně oblečená, dokonale nalíčená a upravená jako ze žurnálu. Byla prostě jiná. Do rolí žen – traktoristek či zapálených soudružek budujících socialismus se vůbec nehodila A v padesátých letech se takových filmů točila většina.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Nosila netradiční kožíšek, utekla z domu a měla políčeno na dobrosrdečného krále ze sousedního království

    Před 4 měsíci
    Vzpomínáte si na rebelku se zlatou hvězdou? Princezna Lada byla vysněným idolem několika generací děvčátek, které tajně snily o zlaté hvězdě na čele. Premiéru v kinech si nenechalo ujít přes 6 milionů lidí, přestože kritici moc nadšení nebyli ani z hereckých výkonů, ani z technického provedení.
     Komentáře
  • Filmové vzpomínky

    „Werich s Krejčíkem se střetli," objasňuje filmový historik o filmu Císařův pekař

    Před 5 měsíci
    Filmový historik PhDr. Ivan Klimeš o filmu Císařův pekař - Pekařův císař, o jeho vzniku, neshodách na place mezi režisérem Krejčíkem a Werichem, a následným významem filmu v širším kontextu.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Marečku, podejte mi pero! Komedie plná nesmrtelných hlášek proslavila město Humpolec postavou, která ve filmu ani nebyla

    Před 5 měsíci
    Scenáristé Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak se v roce 1976 nechali inspirovat Martinem Fričem a jeho veselohrami ze středoškolského prostředí. Po ohromném úspěchu komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 opět předvedli, že jsou mistry svého řemesla.
     Komentáře
  • Filmové vzpomínky

    „Hrozilo, že film bude zastaven," tvrdí režisér filmu Císařův pekař - Pekařův císař

    Před 5 měsíci
    Režisér Jiří Krejčík o jeho účasti na natáčení filmu Císařův pekař - Pekařův císař, práci s Janem Werichem a následných tvůrčích neshodách ve štábu.
     Komentáře
  • Super

    Nataša Gollová a Oldřich Nový tvořili v legendární komedii sehranou dvojku. Slavný šlágr z filmu ale kritiku nenadchl

    Před 6 měsíci
    Skoro se tomu nechce věřit, ale od premiéry filmu Hotel Modrá hvězda uplynulo loni v červenci už 80 let. Nadčasová konverzační komedie režiséra Martina Friče (✝66) se líbila nejen dobovému publiku – však o ní také tehdejší kritika psala jako o „nejvtipnějším a nejjiskřivějším filmu poslední doby“ -, ale boduje i u současných diváků.
     Komentáře
  • Super

    Septimánům bylo stejně jako profesorům, ale diváci nic nepoznali. Legendární komedie slavila obrovský úspěch

    Před 6 měsíci
    Prázdniny utekly jako voda a za pár dnů zase začne škola. Žáci a studenti si budou muset znovu zvyknout na ranní vstávání a další povinnosti, které je v souvislosti s novým školním rokem čekají.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Geniální padouch se ženil čtyřikrát, přesný počet partnerek ale neznal ani on sám. Tajnosti slavných

    Před 7 měsíci
    VIDEO Kameru velmi miloval a po svém debutu dostával jednu vedlejší roli za druhou. Na velkou hlavní roli nakonec čekal třicet let, takže se cítil odstrčený. Miláčkem národa se stal až díky doktoru Štrosmajerovi v seriálu Nemocnice na kraji města.
     Komentáře
  • Super

    Historická veselohra s hvězdným obsazením patřila k nejdražším filmům své doby. Vzduchem létaly astronomické částky

    Před 7 měsíci
    Pokud máte rádi historická témata, určitě si nenechte ujít kostýmní veselohru Počestné paní pardubické, kterou v roce 1944 natočil osvědčený Martin Frič (✝66). Přenesete se v ní do barokních Pardubic počátku 18. století a zjistíte, že za tu dobu se toho mezi lidmi příliš mnoho nezměnilo. Jedna skupina si vždycky myslí, že je lepší než ta druhá…
     Komentáře
  • České noviny

    Letní filmovou školu zakončila světová premiéra snímku Arvéd

    Před 7 měsíci
    Letní filmovou školu (LFŠ) v Uherském Hradišti dnes večer zakončila světová premiéra snímku Arvéd. Jde o režijní debut Vojtěcha Maška. Letošní 48. ročník LFŠ začal v pátek, nabídl asi 180 filmů. Dnes večer bylo slavnostní zakončení, filmové projekce jsou připraveny ještě na čtvrteční dopoledne.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Festival ve znamení deště a kdo rozchechtal náměstí. Deník z LFŠ. Filmová reflexe Viktora Horáka

    Před 7 měsíci
    Uherské Hradiště, historické srdce Slovácka, se zahalilo deštěm. Líný a pomalý první den se nesl ve znamení českých snímků, starých archivů České televize a prvních návštěvníků. České novinky jako je Mimořádná událost, A pak přišla láska…, Velká premiéra nebo půlnoční bizár Oheň, led a dynamit jsou prvními vlaštovkami letošní filmovky. Dusný slunečný pátek nahradil sychravá a deštivá sobota. Festival také připomíná dílo Martina Friče nebo Luise Buñuela. Novinkou je také Jarošovský pivovar v pozici oficiálního piva LFŠ.
     Komentáře
  • České noviny

    Letní filmová škola v U. Hradišti představuje tvorbu Martina Friče

    Před 7 měsíci
    Tvorbu režiséra Martina Friče, který patřil k nejplodnějším českým režisérům, připomíná letošní Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti. Frič by se letos dožil 120 let, LFŠ mu věnovala filmovou retrospektivu i odborný program. Frič (1902 až 1968) má na svém kontě zhruba stovku filmů, pracoval s nejlepšími komiky a herci, Vlastou Burianem, Jaroslavem Marvanem i Hugo Haasem. Natočil například snímky Svět patří nám, Eva tropí hlouposti, komedie ze studentského prostředí Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, Císařův pekař a Pekařův císař nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele.
     Komentáře
  • Mozaika

    5 min

    Podcast
    Luis Buñuel, Martin Frič nebo Šindži Sómai. Začíná Letní filmová škola, i letos s Vltavou

    Před 7 měsíci

    ·

    5 minut

    V rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti se představí i Český rozhlas Vltava. V pondělí 1. srpna odsud odvysílá ArtCafé na téma filmového vzdělávání, v úterý večer vystoupí Monika Načeva s Jáchymem Topolem a ve středu si návštěvníci Filmovky a vltavští posluchači mohou poslechnout Sedmé nebe Pavla Klusáka. Městem se ponese i vltavská Četba s hvězdičkou z románu Jáchyma Topola Sestra. A samozřejmostí jsou pravidelné zpravodajsko-publicistické vstupy do ranní Mozaiky.
     Komentáře
  • ČT24

    Novinky Sommerové i Švankmajera. Letní filmová škola láká na českou tvorbu i Buñuelovu retrospektivu

    Před 8 měsíci
    Letní filmová škola v Uherském Hradišti nabídne letos světovou premiéru dokumentu o Michaelu Kocábovi od režisérky Olgy Sommerové. Retrospektivy pak připomenou španělského filmaře Luise Buñuela a českého režiséra Martina Friče. K vidění bude i několik českých novinek, které se představily na festivalu v Karlových Varech. Přehlídka začíná v pátek 29. července.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Po stopách prvního kriminálního seriálu Hříšní lidé města pražského

    Před 8 měsíci
    Režisérem seriálu, který diváky baví už přes padesát let, se stal Jiří Sequens, kterému se už v roce 1967 dostal do rukou rukopis kriminálních povídek Jiřího Marka. Povídky byly situované do pražského podsvětí v letech 1925 až 1930.
     Komentáře
  • Proženy

    Socialistická propaganda, švejkování i drsná komedie o pétépácích. České filmy a seriály o vojácích

    Před 8 měsíci
    Přestože nástup na vojnu už u nás není povinný, události posledních měsíců ukazují, že mít dobře vycvičenou armádu se může hodit. Nejen proto dnes slavíme Den ozbrojených sil České republiky. Znáte slavné české filmy o vojně a o vojácích?
     Komentáře
  • České noviny

    V komedii režiséra Roberta Sedláčka psi zachraňují mezilidské vztahy

    Před 8 měsíci
    Ve filmu režiséra Roberta Sedláčka a scenáristky Ireny Obermannové Řekni to psem jsou to právě psi, kteří zachraňují mezilidské vztahy. Pro Sedláčka byla práce na této komedii prvním profesionálním setkáním s žánrem, který příliš nevyhledává. Film bude mít premiéru 7. července.
     Komentáře
  • Super

    Dokonalá filmová manželka i sestra. Půvabná hvězda prvorepublikového filmu se skvěle hodila k Oldřichu Novému

    Před 10 měsíci
    O tom, že lhát se nevyplácí, se v nestárnoucí komedii Roztomilý člověk (1941) přesvědčili i Oldřich Nový (✝83) a Nataša Gollová (✝76) . Nový si v ní zahrál redaktora Viktora Bláhu, který je obdařen mimořádně bujnou fantazií, a rád šíří fámy o svých přátelích. Až jednoho dne narazí na sympatickou dívku Poldu Krušinovou, která má fantazii ještě větší než on, a dokáže s ním držet krok…
     Komentáře
  • Krajské listy

    Od plakátu ke koktejlu humoru a smutku aneb Jak se skvělý řemeslník stal legendou. Tajnosti slavných

    Před 10 měsíci
    VIDEO Geniální samouk za kamerou i před ní uměl všechno. Vést herce, aranžovat scénu, hrát i vystihnout, co by publikum chtělo vidět. Urputný perfekcionista pracoval prakticky neustále, a když nemohl, nečinnost zapíjel.
     Komentáře
  • Super

    Kuriózní zákulisí slavné komedie: Šplhoun prý propadl, říďa obětoval kštici a študáci byli stejně staří jako učitelé

    Před 11 měsíci
    Básník Adolf Heyduk jistě netušil, že jeho báseň Dědův odkaz bude jednou znát úplně každý. I vy si jistě vybavíte „Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá…“, kterou v komedii Škola základ života (1938) doluje z hlavy septimán Áda Čuřil, a pan profesor Kolísko se ho marně snaží přimět k procítěnější recitaci.
     Komentáře
  • Kinobox

    Na co koukat o svátcích? Čekají nás pohádky, fantasy, komedie i velikonoční tematika

    Před 11 měsíci
    Ve čtvrtek začínají dětem velikonoční prázdniny, což znamená jediné – od pátku do pondělí sváteční program na většině televizních stanic. Na výběr budou pohádky, oblíbené komedie, rodinné filmy i filmy pro pamětníky.
     Komentáře
  • Super

    Slavná komedie vznikala v temných časech. Jak zatčení kolegyně rozrušilo Oldřicha Nového?

    Před 11 měsíci
    Oldřicha Nového (✝83) máme zafixovaného jako nepřekonatelného filmového milovníka, ovšem díky svému komediálnímu talentu zvládal i širší herecký rejstřík. Velmi dobře uvěřitelný byl proto i v roli uťápnutého důvěřivého úředníka, ze kterého si v komedii Valentin Dobrotivý (1942) ošklivě vystřelí kolegové.
     Komentáře
  • Super

    Pět tisíc za výborný herecký výkon. K ceně hvězdě dopomohla i tato legendární veselohra

    Před 11 měsíci
    Když se řekne Hotel Modrá hvězda, každý si jistě vybaví veselý příběh o mladých lidech, kteří dávají do pořádku zanedbaný hotýlek. Režisér Martin Frič natočil svou nestárnoucí komedii v roce 1941 s cílem pobavit publikum, zkoušené útrapami války. Možná ale nevíte, že jde o remake německého snímku Karla Lamače Zamilovaný hotel (Das verliebte Hotel) z roku 1933, kde hlavní roli ztvárnila Anny Ondráková.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Svých odpůrců i zákeřné nemoci si prostě přestal všímat. Tři nectnosti démonického Draculy. Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    VIDEO Obrovské charisma, uhrančivý pohled a nezaměnitelný hlas. Prostě opravdový chlap, který navíc vždy říkal nahlas, co si myslí, a ze svých zásad neustupoval ani i píď. Středostavovský původ, upřímnost a otevřený nesouhlas ale soudruzi neodpouštěli.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Láska jí zničila kariéru. Hvězda filmu Eva tropí hlouposti se narodila před 110 lety

    Před 1 rokem
    Eva tropí hlouposti, Kristián nebo Hotel Modrá hvězda. To je jen krátký výčet dnes již legendárních filmů, ve kterých si zahrála Nataša Gollová. Právě kvůli jejím krásným očím, ztřeštěnosti, rychlé mluvě a hlavně velkému komediálnímu talentu si získala srdce mnoha fanoušků. Osud se s ní ale moc nemazlil. Kvůli lásce nakonec přišla o všechno.
     Komentáře
  • Super

    Geniální parodie na červenou knihovnu se nedočkala vlídné kritiky. Ženy často plakaly, protože děj braly vážně

    Před 1 rokem
    Jednou z nejlepších parodií na sladkobolné příběhy typu „kterak chudé děvče ke štěstí přišlo“ je dnes již legendární Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949) režiséra Martina Friče (✝66). Příběh, který si dělá legraci z líbivých operetek a příběhů červené knihovny, využívá k pobavení veškeré prvky někdejší schematizované kýčovité zábavy. Díky tomu se v něm setkáme se všemi směšnostmi a klišé typickými pro filmové limonády 30. let.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jeho jméno prodávalo a svět filmu mu ležel u nohou. A pak přišel zvuk, který mu kariéru málem zničil. Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    FOTO Okouzlující bohém a mistr pantomimy byl bezesporu nejobsazovanějším hercem počátků české kinematografie. Jeho kariéru ale málem zničil vývoj technologií. Zrodil se zvuk a rázem bylo všechno jinak.
     Komentáře
  • Krajské listy

    I Berousek z toho měl hlavu v pejru. Královnu domovnic si totiž málem podal medvěd. Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    Začínala jako operetní subreta, jenže krásy moc nepobrala. Zato ale brzy vyšlo najevo, že v ní dřímá mimořádný smysl pro komedii a satiru. A tak se místo pěvkyně zrodila jedinečná královna českých filmových drben, uklízeček a domovnic.
     Komentáře
  • Expres FM

    Filmový kvíz: Jste znalec českého filmu? Otestujte své znalosti od prvního kina po nové komedie

    Před 1 rokem
    Dnešní filmový kvíz vás zavede do hluboké i nedávné minulosti tuzemské kinematografie. Otestujte vaše znalosti a připomeňte si více i méně známé okamžiky českého (a československého) filmu.
     Komentáře
  • Náš region

    Autorka Takové normální rodinky byla vlastně zámeckou paní, dožila se vysokého věku

    Před 1 rokem
    Jméno Věra Němotová dnes patrně nikomu nic neřekne. Když se ovšem řeknou názvy filmů a seriálů jako třeba Eva tropí hlouposti nebo Taková normální…
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Na Černém Mostě se otevře záchytné parkoviště P+R. Celodenní parkování bude stát padesát korun.

    Před 1 rokem
    Řidičům se na začátku prosince otevře nové záchytné parkoviště P+R na pražském Černém Mostě v Chlumecké ulici. Celodenní parkování vyjde řidiče na padesát korun. Parkovací dům bude mít 886 parkovacích stání, část míst bude vyhrazena pro vozidla s alternativním pohonem.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Údajně spáchal sebevraždu, jenže se snídaní v ruce. Komu vadil nejslavnější šarlatán? Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    VIDEO Pro ztvárnění nejslavnějšího šarlatána si režisér Martin Frič nemohl vybrat lépe. A stejně jako dokázal magistr Kelly žonglovat s realitou, zůstává dodnes obestřena tajemstvím i předčasná smrt jeho představitele.
     Komentáře
  • Super

    Poznáváte maminku z Pelíšků? Emílii Vášáryové zde bylo sladkých 24 let

    Před 1 rokem
    Každý večer vystupují cirkusoví umělci před obecenstvem v oslnivé záři světel a v blyštivých kostýmech. I tato velkolepá podívaná má ale svou odvrácenou tvář. Jsou jí obyčejné, mnohdy až tragické osudy „lidí z maringotek“, věčných tuláků a cestovatelů bez stálého domova.
     Komentáře
  • Super

    Noblesní herečka byla letitou oporou první scény. Ve filmech na ni čekaly hlavně role rozšafných starších žen

    Před 1 rokem
    Vtipnou situační veselohru Tetička natočil v roce 1941 režisér Martin Frič (✝66). Trochu strašidelný, trochu satirický příběh se odehrává ve starobylém zámku, kam se po zprávě o náhlé smrti tety Berty sjíždí chamtiví příbuzní. A nikomu z nich není hanba.
     Komentáře
  • Super

    Poznáváte mladíka na fotce? Toto je první filmová role budoucí hvězdy Ordinace či Vyprávěj

    Před 1 rokem
    Školní prostředí bylo a je oblíbeným námětem filmařů. Stačí připomenout nestárnoucí veselohry Martina Friče Škola, základ života (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939) nebo kultovní film Marečku, podejte mi pero, který v roce 1976 natočil režisér Oldřich Lipský. A pokud jste ještě neviděli hudební komedii Mezi námi kluky (1981), od 13. října budete mít příležitost. Film bude k dispozici online na videoportálu Stream a můžete ho tedy zhlédnout kdykoli.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Žal utápěl často v alkoholu, a když se napil, bylo mu jedno s kým. Klidně i s nacisty. Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    VIDEO Byl tak přesvědčivý, že podle něj dokonce sochař vytesal sochu husitského hejtmana, která zdobila do roku 1966 pražské Staroměstské náměstí. Chybělo ale jen málo, aby ze zoufalství nad těžkou ztrátou sám všechno definitivně zničil.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Prvorepublikový herec Richard Antonín Strejka z Cesty do hlubin študákovy duše: Proč se hrobu dočkal až 22 let po smrti?

    Před 1 rokem
    Představitel „Šejka“ Peterky z komedie Cesta do hlubin študákovy duše byl významným prvorepublikovým hercem. Přesto si však vlastní hrob nemohl z finančních důvodů dovolit, a když v září roku 1990 zemřel v důsledku rakoviny prostaty, rozloučit se s ním přišla jen hrstka lidí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Fascinováni stříbrným plátnem: Filmová tvorba V+W vyvolávala nadšení i kritiku (2)

    Před 1 rokem
    První filmy Jiřího Voskovce a Jana Wericha budily u kritiky spíše rozpaky. Vše ale měl změnit nový režisér Martin „Mac“ Frič. Jen málokdo totiž dokázal lépe „ukočírovat” svérázné a osobité herce…
     Komentáře
Reklama