Poté, co minulý týden zastřelil muž v sídle Zlínského kraje svou bývalou přítelkyni, zaměstnankyni krajského úřadu, se v sídle kraje zpřísnila bezpečnostní opatření.
Čtrnáct mrtvých si před 77 lety vyžádala tragédie, při níž bombardér narazil do tehdy nejvyšší budovy na světě – newyorského mrakodrapu Empire State Building. Na rozdíl od událostí z 11. září 2001 nešlo o teroristický útok, ale o nehodu.
Futuristický projekt Saúdské Arábie bude dlouhý 120 kilometrů a povede od břehů Rudého moře až k horám. Stavba The Line je součástí připravovaného ekologického megaměsta Neom, které slibuje urbanistickou revoluci.
Přemýšlíte, co s volným víkendem, a rádi byste podnikli nějaký výlet v rámci Česka? Možná vás na první dobrou nenapadne vydat se do regionu, kterému dominují dvě od sebe 20 kilometrů vzdálená a naprosto rozdílná města Zlín a Luhačovice, která mají přitom tolik co nabídnout. Milovníci funkcionalistické architektury zde potěší své oko, vyžití zde ale najdou i cyklisté a také fanoušci výběrové kávy a lokální gastronomie. Co na Zlínsku a Luhačovicku navštívit?
Skláři společnosti Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, která patří mezi přední světové výrobce osvětlení, dokončili obří světelnou instalaci pro australský hotelový komplex Crown Sydney. Schodišťové svítidlo, které se vine přes čtyři patra mrakodrapu, váží bezmála pět tun a umí dynamicky měnit barvu, uvedl za společnost Jan Huk.
Do Lipska mě vytáhla zvídavost, chtěl jsem prostě Lipsko zažít takové jaké je, zjistit, zda opravdu snese přirovnání s Berlínem. Těšil jsem se na galerie a kavárny. Chtěl jsem, aby se mě dotkla bohatá a významná historie tohoto města, nahlédnout, jak si Lipsko poradilo s komunistickou minulostí NDR.
Saúdská Arábie oznámila plány na výstavbu mrakodrapu, který se bude táhnout 120 km přes poušť. Korunní princ Mohammed bin Salman Al Saud plánuje postavit mrakodrapy ze zrcadlového skla, které se budou rozkládat v novém pouštním městě Neom. Projekt Mirror Line bude nejdelší budovou světa, jak píše server Unilad.
Mrakodrap The Line je součástí připravovaného ekologického města Neom a bude stát neuvěřitelné množství peněz. Je přitom jen jedním z několika neobvyklých projektů, které by měly vzniknout.
"Směřují k něčemu, co tu ještě nebylo." Saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán v rámci dlouholetého programu ukončení závislosti tamní ekonomiky na těžbě ropy nařídil úřadům, aby vybudovaly něco tak ambiciózního, jako jsou egyptské pyramidy. Městští plánovači v reakci na to přišli nedávno s plány na největší stavbu světa. Projekt Mirror Line navrhlo americké architektonické studio Morphosis Architecture. Má jít o dvě budovy vysoké až 500 metrů, stojící paralelně v délce 120 kilometrů skrz…
Jeho stavba začala roku 2015 a až teď byl celkově dokončen – nejštíhlejší mrakodrap světa. Steinway Tower se stal již během své stavby novou dominantou v panoramatu Manhattanu a jeho tenkost budí údiv. Je tak štíhlý, že se do jednoho patra vleze tak akorát jeden celý byt. Štíhlost však kromě elegance a architektonického triumfu přináší...
Nejlepší a obvykle nejluxusnější restaurace se obvykle nacházejí v honosném prostředí moderní architektury či historických center. Letošní vítěz žebříčku nejlepších restaurací World's 50 Best, který organizuje a sestavuje britská společnost William Reed Business Media, má vítěze ze zcela neobvyklého prostředí – kodaňský podnik Geranium se totiž nachází na fotbalovém stadionu, uvedla agentura Bloomberg.
Skupina Progresus se díky RD Rýmařov stala největším developerem dřevěných rodinných domů v zemi. Teď míří ještě výš a chce postavit první dřevěný mrakodrap v Česku. Legislativa je však zatím proti.
Lidé se stále více dívají do vesmíru, aby našli nějaké mimozemské struktury, ale málokdo si položí otázku, co by vlastně případně samotní mimozemšťané mohli z vesmíru vidět na Zemi. Zaznamenali by třeba newyorské nebo dubajské mrakodrapy, nebo snad něco jiného?
Amancio Ortego patří k nejbohatším mužům planety díky své firmě Inditex. Pod tu spadají slavné řetězce s rychlou módou, jako je Zara, Bershka nebo Stradivarius. V posledních letech se Ortega zaměřuje na investice do reality a nyní kupuje luxusní mrakodrap v srdci New Yorku.
28 metrů vysoká kamenná věž, kterou archeologové objevili v roce 1952 na okraji města Jericho, mate vědce. Nyní, jedenáct tisíciletí poté, co byla postavena, odhalují archeologové z Tel Avivské univerzity na starověkém nalezišti Tel Jericho nová fakta o "prvním mrakodrapu na světě".
Obchodní spor mezi developerem mrakodrapu V Tower na pražské Pankráci a správcem stavební firmy PSJ se čím dál více přiklání na stranu stavbařů. Ve hře je osud sedmi nejluxusnějších bytů v ceně přes půl miliardy korun.
Má celkem 101 pater a tyčí se do výšky 509,2 m. Stal se vůbec prvním mrakodrapem, který prolomil půlkilometrovou hranici. Opakované segmenty připomínají rytmy asijské pagody a stonku bambusu. Výtahy, přepravují cestující v rychlostním rekordu z 5. do 89. patra za 37 sekund (60,6 km/h ). Kamera: Daniel Trejo a Timo Volz, Hudba: Jan Kostera
V květnu 1940 byl nizozemský Rotterdam prakticky srovnán se zemí německou Luftwaffe. Na město nalétávaly německé bombardéry v několika vlnách a rozpoutaly nevídané ohnivé peklo.
Ostrava vybrala investora, který opraví mrakodrap na Ostrčilově ulici v centru. Část bytů pak město koupí a bude je pronajímat. Podmínkou je, že se dům bude podobat návrhu, který vypracovala renomovaná architekta Eva Jiřičná.
Ostrava vybrala investora pro přestavbu takzvaného Ostravského mrakodrapu a s ní související dostavbu nového parkovacího domu. Obě stavby musí být dokončeny nejpozději do pěti let.
V Bratislavě obyvatelé zažívají dramatické ráno. Podle slovenských webů z budovy Eurovea Tower stoupá kouř. Mrakodrap je ve výstavbě nedaleko Mostu Apollo.
V posledních letech výrazně přibývá staveb dvojčat, tedy vedle sebe stojících budov mrakodrapů. Tyto budovy dokáží mezi sebou vytvořit unikátní typ prostoru, jenž je podle některých architektů stejně důležitý jako samotná budova. Významnou roli hraje vzájemné postavení obou staveb a také to, jakým způsobem na sebe reagují.
Stometrová obytná věž vyroste ve švýcarském městě Winterthur. Díky inovativnímu postupu bude při výstavbě beton nahrazen dřevem. Jak se bude bydlet v dřevěném mrakodrapu?
Barcelonský chrám Sagrada Familia architekta Gaudího je nejlepší turistickou atrakcí na světě. První místo získal v cenách Travelers‘ Choice cestovatelského portálu TripAdvisor. Za známým svatostánkem následují Koloseum v Římě, newyorský mrakodrap Empire State Building, mešita šejka Zayeda v Abú Zabí a florentská galerie Uffizi.
Představte si, že byste bydleli v luxusní budově vysoké 32 000 metrů. Jízda výtahem by trvala 30 minut a jedinou cestou dolů by byl seskok padákem. Přesně takový je návrh mrakodrapu Analemma Tower, který by visel z asteroidu na oběžné dráze Země.
S rozvojem obnovitelných zdrojů energie je nutné najít způsob, jak energii účinně skladovat. Výzkumníci chtějí k tomuto účelu využít výškové budovy. K tomu by se používaly výtahy, roboti a prázdné byty, píše server Science Direct.
Výškové budovy s moderními výtahovými systémy by se překvapivě snadno mohly stát důmyslnými gravitačními bateriemi. Kromě standardního ubytování by pomáhaly řešit vrtochy obnovitelné energie v rozvodných sítích. Stačí k tomu jednoduché zátěže, nějaké nevyužité prostory a šikovní autonomní roboti.
Smělý návrh multifunkční výškové budovy, jejíž nejvyšší podlaží mají být se zemí spojena mj. lanovkou, navrhli architekti z thajsko-čínského ateliéru HAS design and research. Budovu, která je pouze ve stadiu návrhu, situovali do nově vznikajícího veřejného parku v Bangkoku a nese název Bangkok Civic Centre, tedy Bangkokské centrum pro veřejnost.
Česká sklářská firma Lasvit dodala do nejužšího mrakodrapu světa v New Yorku sklo, světla, vázy a další umělecké předměty. Na zakázce pracovala už od roku 2016 a není to její první zářez v bohatých čtvrtích Velkého jablka.
Byli vyhlášeni vítězové každoroční soutěže eVolo Skyscraper Competition. V soutěži mrakodrapů se a prvním místě se umístil projekt Climate Control Skyscraper, který navrhl jihokorejský tým. Představuje několik věží postavených na moři, které by přeměňovaly mořskou vodu na dešťové mraky.
Nevyhlášená soutěž o nejvyšší budovu světa znovu nabírá na obrátkách. A ač byly mnohé projekty zejména kvůli pandemii pozastaveny či zcela odloženy, možná se budovy, tyčící se do výšky přes 1000 metrů, opravdu brzy dočkáme. Ještě v roce 2010 byl tchajwanský mrakodrap Taipei 101 (509 m) nejvyšší budovou naší planety. Dnes mu v žebříčku náleží až desáté místo.
Stavební průmysl je příčinou asi 28 procent emisí vypouštěných do atmosféry. Inženýři proto hledají ekologicky šetrnější materiály a postupy. Jedním z řešení by se mohly stát výškové dřevostavby. Ta zatím nejvyšší, bezmála 85metrová, stojí v Norsku, Australané ale plánují postavit věž, která ji o dobrých 100 výškových metrů překoná. Projekt splňuje všechny formální požadavky stavebního zákona, nicméně jeho skutečnou uhlíkovou stopu zatím nelze odhadnout.
Za zlaté éry New York City se v domě Steinway Hall na 111 West 57th Street scházeli nejznámější světoví klavíristé. Dokonce i legendární Sergej Rachmaninov tam rád chodil hrát společně s velkým virtuózem Vladimirem Horowitzem. Téměř sto let po jeho prvním otevření v roce 1925 se tomuto místu vdechuje ve spolupráci s nejlepšími developery New Yorku nový život.
Pořádný balík peněz Floyd Mayweather nikdy neodmítne, a tak se opět vrací do ringu, tentokrát si zaboxuje na střeše mrakodrapu. Soupeř je nakonec lepší, než se čekalo. V akci uvidíme také jednoho z nejlepších MMA bojovníků historie.
Jedna z nejslavnějších budov světa, ikonický newyorský mrakodrap, už se nad městem tyčí více než devadesát let. Připomeňte si legendární fotky z výstavby Empire State Building v době, kdy se zcela jistě nedbalo tolik na bezpečnost práce jako dnes.
V New Yorku vyrostl nový mrakodrap a milovníci architektury se nemůžou dočkat, až ho uvidí. New York může být pro mnoho svých obyvatel velmi neúprosný. Náklady na bydlení jsou pověstně vysoké, plocha na stavění je drahá a doprava zdánlivě neutichá. Přesto fakt, že „Velké jablko“ je jednou z nejoblíbenějších metropolí v USA, má svůj důvod: energie a ambice jsou tu nevídané.
Duben se ukázal být vzrušujícím měsícem pro vysoké dřevěné stavby: po návrhu nejvyšší celodřevěné věže na světě přichází zpráva, že v australském South Perthu vyroste nejvyšší hybridní dřevěná věž na světě, tedy věž vyrobená převážně ze dřeva, ale vyztužená betonem. Za předpokladu, že se stavba uskuteční podle plánu, bude věž dosahovat úctyhodné výšky 183 m, píše server New Atlas.
Mysleli jste si, že dřevostavby mohou mít nejvýše tak dvě tři patra? Omyl, architekti teď navrhli rovnou dřevěný mrakodrap. Nejde přitom o žádnou kuriozitu, ale o plnohodnotné moderní bydlení.
Mannhattanský mrakodrap The Steinway Tower je tak vysoký a tenký, že připomíná míchátko na horké nápoje, jež se kymácí v kelímku. Pro obyvatele luxusních horních bytů, kteří si už bydlení zaplatili, to ovšem nezní příliš příznivě
Stavět moderně, s důrazem na udržitelnost a úsporné provozní charakteristiky novostaveb. Případně stavět do výšky, a tím šetřit prostor. Vypadá to rozumně a ekologicky, ale výsledky jsou spíš opačné. Nejúspornější řešení je totiž renovace už existujících staveb, které se drží při zemi.
Společnost RT Torax, která chce v centru Ostravy postavit nejvyšší budovu v Česku, musí místo jedné věže vyšší než 230 metrů kvůli novým geologickým zjištěním postavit věže dvě. Vyšší z nich bude i tak nejvyšší budovou v zemi.
Společnost RT Torax, která se v centru Ostravy chystá postavit nejvyšší budovu v Česku, musí svůj projekt změnit. Místo jedné věže vyšší než 230 metrů bude mít budova kvůli novým geologickým zjištěním věže dvě. Vyšší z nich bude i tak nejvyšší budovou v zemi. Ostravská společnost RT Torax. Se změnou už investor seznámil zastupitele města. Chystanou stavbu už dříve kritizovala část městské opozice.
Investor, který chce postavit v centru Ostravy mrakodrap, musí slevit ze svých ambicí. Odborníci totiž spočítali, že podloží by 230 metrů vysokou budovu neuneslo a tak ji musí architekti snížit. Do hry se tak vrací varianta dvou nižších věží. Zastupitelé vyhověli odkladu pro předělání projektu.
New York se může pyšnit dalším prvenstvím. Po nejvyšší rezidenční budově se v něm momentálně nachází i nejužší mrakodrap na světě. Budova, jež je pojmenovaná po ulici 111 West 57th Street, je vysoká 435 metrů a je inspirovaná předválečným zlatým věkem manhattanských mrakodrapů. Za luxusní byty s výhledem na Central Park a Manhattan zaplatí zájemci od 7,5 do 66 milionů dolarů.
Měl to být mrakodrap se 600 luxusními byty. Má 47 podlaží a ani v jednom nikdo nikdy oficiálně nebydlel. Sathorn Unique Tower (věž Sathornský unikát), jak se stavba v thajském Bangkoku jmenuje, je mezi místními známá jako Věž duchů a prokletá je proto, že stojí patrně na bývalém hřbitově. Anebo je to proto, že stíní nedaleký chrám?
New York se pyšní novým architektonickým prvenstvím. Od minulého týdne se mohou majitelé stamilionových apartmánů stěhovat do nejužší výškové budovy na světě. Na klíčky od nich čekali devět let.
New York se pyšní novým architektonickým prvenstvím. Od minulého týdne se mohou majitelé stamilionových apartmánů stěhovat do nejužší výškové budovy na světě. Na klíčky od nich čekali devět let.
Nejštíhlejší mrakodrap na světě je hotov. Stojí v americkém New Yorku na adrese 111 West 57 th Street, podle níž je také pojmenován. Převelice úzký mrakodrap je zároveň druhou nejvyšší obytnou stavbou na západní polokouli. Má 91 podlaží, měří 435 m a jeho autory jsou architekti z ateliéru SHoP Architects.