Zavřít
Petr Brož

Petr Brož

Nejnovější články na Seznamu na téma Petr Brož
  • CzechSight

    Češi o krok blíže Měsíci. Mise LUGO bude zkoumat měsíční vulkanickou aktivitu

    Před 2 dny
    Pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO) potvrdila minulý týden Evropská vesmírná agentura (ESA). Projekt se tak přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise.
     Komentáře
  • Peak

    Český příspěvek v dobývání kosmu. Jako první zmapujeme jeskynní útroby Měsíce

    Před 2 dny
    Brněnská společnost TRL Space Systems v druhé polovině roku 2024 vyšle na oběžnou dráhu Země družici nesoucí název TROLL, která bude největší komerční družicí od založení České republiky. Společnost chce touto misí demonstrovat schopnost České republiky integrovat vlastní satelit a vyslat jej do vesmíru, zároveň na ní chce otestovat některé technologie pro mezinárodní misi LUGO.
     Komentáře
  • Euro

    Z Brna až na Měsíc. Mise LUGO vedená českou TRL Space získala další finance od Evropské vesmírné agentury

    Před 3 dny
    Evropská vesmírná agentura minulý týden potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO) Jejím cílem je vyslat k Měsíci sondu, jež vědcům umožní určit, čím přesně jsou tvořené zvláštní sopečné útvaryJedná se o vůbec první misi pod hlavičkou ESA, kterou vede česká či východoevropská společnost Mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space bude pokračovat v misi s názvem LUGO, která dostala finanční podporu od Evropské vesmírné agentury (ESA). Projekt se tak přesouvá do další fáze, během níž vědci detailně zpracují přesný design celé akce. Cílem LUGO je odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity a zároveň na jediné přirozené družici Země zmapovat její jeskynní systémy.
     Komentáře
  • Refresher

    Česko na Měsíci? Jsme zase o krok blíž

    Před 3 dny
    Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování projektu LUGO, Lunar Geology Orbiter, což je mezinárodní vesmírná mise vedená brněnskou společností TRL Space. Mezi novými členy agentury nemá obdoby.
     Komentáře
  • Echo24

    Evropská vesmírná agentura zafinancuje českou sondu na Měsíc

    Před 4 dny
    Mezinárodní projekt vedený brněnskou společností TRL Space se blíží k tomu, aby dostal českou vlajku na Měsíc. Na svou činnost totiž získal další finance od Evropské vesmírné agentury (ESA), uvedla dnes TRL Space v tiskové zprávě. Projekt se nyní přesouvá do fáze, kdy se zaměří na přesný design celé mise s názvem Lunar Geology Orbiter (LUGO).
     Komentáře
  • Novinky

    Vesmírná mise vedená z Brna získala peníze od Evropské kosmické agentury

    Před 4 dny
    Mezinárodní projekt vedený brněnskou společností TRL Space se blíží k tomu, aby dostal českou vlajku na Měsíc. Na svou činnost totiž získal další finance od Evropské kosmické agentury (ESA), jak uvedla firma v úterní tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Host Frekvence 1

    11 min

    Podcast
    Jana Švandová: Seriál Sex O’Clock ukazuje, že sociální sítě mohou mladým lidem ubližovat i co se intimností týče

    Před 16 dny

    ·

    11 minut

    Dnes jsme měli herecké ráno. Dorazila k nám Jana Švandová, která přiznává, že si ráda ráno pospí. Jaké je její nejoblíbenější české jídlo? Jakou měla pubertu a měla nějaký průšvih? O čem je nový seriál Sex O´clock a v čem je podle ní poučný? V čem je její role jedinečná a proč roli málem nedostala? Jak si užívá zima a co se jí líbí na Africe? A jaký sport má ráda? Poslechněte si rozhovor.
     Komentáře
  • Novinky

    Série světových zemětřesení? Podle seismologů spolu události nesouvisejí

    Před 1 měsícem
    Seismické stanice v úterý zaznamenaly zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály, k němuž došlo na jihozápadě Rumunska. Nastalo po ničivých otřesech v Turecku z minulého týdne. Tuto středu se silně třásla zem třeba na Novém Zélandu, o něco slabší zemětřesení bylo nyní navíc i v Chorvatsku. Novinkami oslovení odborníci v tom však anomálii nespatřují, jednotlivé události spolu podle nich nesouvisejí.
     Komentáře
  • Dopolední host

    28 min

    Podcast
    Nikdy mě nenapadlo, že budu vědcem. Myslel jsem, že ti musí být strašně chytří, směje se vulkanolog

    Před 1 měsícem

    ·

    28 minut

    „Chtěl bych se dostat do lifestylového časopisu s receptem na speciální bábovku, která by připomínala sopku. Po rozříznutí by z ní vytekla čokoláda, nebo jiná sladkost, jako magma a vy byste si v neděli u kávy mohli popovídat o tom, jaký je rozdíl mezi magmatem a lávou.“ Tak s úsměvem popisuje jeden ze svých snů Petr Brož, přední český planetární geolog.
     Komentáře
  • inSmart

    Proč došlo ke katastrofě? Český vědec vysvětluje zemětřesení v Turecku

    Před 1 měsícem
    Zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast o velikosti Británie obrovskou silou, která doslova rozervala zemský povrch a způsobila rozsáhlé škody. Jelikož se k tématu vyrojila řada spekulací a konspirací, snaží se vědci a odborníci vysvětlit, jak je něco takového možné. V článku vám přinášíme souhrn z tweetů českého odborníka Petra Brože, který se v Geofyzikálním ústavu Akademie věd zabývá geologií vesmírných těles a popsal důvody toho, proč bylo zemětřesení v Turecku tak ničivé.
     Komentáře
  • TN

    Vědec předpověděl zemětřesení v Turecku. Nepřišlo ze Země, tvrdí

    Před 1 měsícem
    Nizozemský vědec několik dní před úderem ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii předpověděl jeho příchod. Za silné otřesy podle něj mohl Měsíc a planety Sluneční soustavy. Odborníci jsou ale k jeho závěrům skeptičtí.
     Komentáře
  • Vědátor

    Měsíc Europa možná také má deskovou tektoniku

    Před 1 měsícem
    Země není asi jediný objekt naší soustavy s vlastní deskovou tektonikou. Jak už to ale chodí, v případě Europy prim hraje led.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Je Měsíc planeta? Odborník na vesmír Petr Brož přišel s překvapivým odhalením

    Před 1 měsícem
    Když byl neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš (68) požádán dětmi, aby vyjmenoval planety Sluneční soustavy, pohořel. Nevyjmenoval všechny z nich a navíc k nim k podivu mnohých zařadil například i Slunce a Měsíc. Podle planetologa Petra Brože (38) ale nebyl tak vedle, jak by se leckdo mohl domnívat. Někteří odborníci na vesmír totiž Měsíc za planetu skutečně považují.
     Komentáře
  • Vědátor

    V Oortově oblaku nemusejí být jen komety

    Před 2 měsíci
    Trajektorie kamenného meteoritu naznačuje, že ve vnější části Sluneční soustavy mohou být stále i pevné předměty.
     Komentáře
  • Mix24

    Největší záhada Marsu rozluštěna českým vědcem. Objevil jev, který na Zemi není

    Před 2 měsíci
    Zvláštní lávové útvary na Marsu budí spousta otazníků. Jak vznikly, na to se zřejmě podařilo odpovědět českému vědci Petru Brožovi, který vedl studii simulující chování bahna na Marsu, jak uvádí server BBC.
     Komentáře
  • Novinky

    „Předpokládá se, že je konec.“ Sonda InSight poslala z Marsu poslední fotku a odmlčela se

    Před 3 měsíci
    Stacionární sonda InSight amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) po čtyřech letech práce na rudé planetě „zhasla“. Předpokládá se, že aparát dosáhl konce provozu, oznámili zástupci NASA. Na rozloučenou zaslal svůj zřejmě poslední snímek marsovského povrchu a poté se odmlčel.
     Komentáře
  • inSmart

    Zničí Elon Musk Twitter? 4000 znaků by mohlo zabít současnou podobu sítě

    Před 3 měsíci
    Twitter se chystá zavést prodloužení délky tweetů na 4000 znaků. Tato zpráva rozproudila mnoho diskuzí uživatelů, kteří se domnívají, že to je špatný nápad. Jedním z hlavních důvodů, proč uživatelé považují tuto změnu za špatný nápad, je fakt, že dlouhý formát příspěvků nebude nutit lidi psát věcně a stručně. Dosavadní omezení na 280 znaků vyžadovalo od uživatelů, aby se vyjádřili co nejvýstižněji, a proto bylo možné na Twitteru najít mnoho vtipných, originálních a výstižných tweetů. Navýšením limitu na 4000 znaků by se tento tlak na stručnost vytratil. Navíc nejde o pouhé drby, ale o změnu, kterou potvrdil sám Elon Musk,
     Komentáře
  • Dotyk

    NASA zamíří k asteroidu, který může zbourat světovou ekonomiku. Má cenu 10 kvintilionů USD

    Před 3 měsíci
    Nachází se asi 370 milionů kilometrů od Země. I přesto, že je tak daleko, je pod intenzivním hledáčkem vědců. Ti totiž předpokládají, že se může skládat z velmi cenných kovů, jako je železo, nikl a zlato. Je tak označován za Svatý grál budoucího těžařského průmyslu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Láva je proti tomu sranda." Sopka chrlila žhavé mračno, podobný jev vymazal Pompeje

    Před 3 měsíci
    Z 3676 metrů vysokého stratovulkánu na ostrově Jáva se začal v neděli hnát pyroklastický proud.
     Komentáře
  • Ekonews

    Plýtvání v jídelnách se dá snížit až o 50 procent. Stačí jen pořádně pracovat s potravinami

    Před 5 měsíci
    Správné odhadnutí porcí, předvídání, který pokrm lidé budou chtít nejvíce, ale i správné krájení a skladování potravin.Tak podniky veřejného stravování omezují plýtvání potravinami.
     Komentáře
  • Dotyk

    Český vědec rozluštil největší záhadu Marsu. Našel jev, který na Zemi není

    Před 5 měsíci
    Největší záhada Marsu byla pravděpodobně rozluštěna. Stojí za ní český vědec. Právě on totiž našel jev, který na Zemi není.
     Komentáře
  • inSmart

    SpaceX blokuje Rusům satelitní internet Starlink, Ukrajincům se Musk nemstí

    Před 5 měsíci
    Elon Musk je kvůli svým kontroverzním tweetům terčem oprávněné kritiky. I přes značnou roztržitost však Musk opravdu není takový šílenec, aby sabotoval ukrajinskou komunikaci a vypínal Ukrajincům Starlink.
     Komentáře
  • Novinky

    Rover Curiosity pátrá po životě na Marsu už 10 let

    Před 7 měsíci
    Přesně před deseti lety, 6. srpna 2012, dosedlo na povrch Marsu americké robotické vozítko Curiosity (Zvědavost). Přistálo v tamním kráteru Gale poblíž rovníku rudé planety a od té doby zkoumá její povrch a hledá stopy po současném či minulém mikrobiálním životě. Během své mise učinil rover několik důležitých objevů, potýkal se však i s různými obtížemi.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Islandu opět vybuchla sopka Fagradalsfjall, mezinárodní letiště to neohrožuje

    Před 7 měsíci
    Na jihozápadě Islandu nedaleko metropole Reykjavíku začala ve středu další fáze erupce sopky Fagradalsfjall, která naposledy chrlila lávu loni po dobu téměř půl roku. Děje se tak pouhých osm měsíců poté, co její poslední erupce oficiálně skončila. Podle agentury AP nicméně výbuch neohrožuje nedaleké mezinárodní letiště Keflavík, které zůstává otevřené a lety neruší.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Od položení základního kamene rokycanské sokolovny uplynulo 120 let, brzy by měla dostat nový kabát

    Před 8 měsíci
    Je to už 120 let, kdy se rokycanská sokolská jednota mohla radovat, že konečně najde své stálé útočiště. V roce 1903 se sokolovna v dnešní Jiráskově ulici slavnostně otevřela. Během let se objekt dočkal významných úprav a bohužel i necitlivých rekonstrukcí v 80. letech. V současné době se historická budova netěší příliš dobré kondici. Stropy a krovy napadla dřevomorka, a tak je v současné době hlavní sál uzavřený. Radnice má nicméně architektonický návrh, který by měl z místa udělat nové kulturní centrum.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak zdání klame: Bizarní útvar na Marsu vypadá jako portál do tunelu

    Před 10 měsíci
    Snímek pořízený vozítkem Curiosity rozvášnil nadšence do mimozemských civilizací. Podle geologa Petra Brože ale fotce zajistila pozornost klamná perspektiva a náhoda. Ve skutečnosti na ní není nic zvláštního.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Evakuační batoh chystal roky, teď má hotovo. Prepper radí, jak se připravit na vše

    Před 11 měsíci
    Stalo se, co předpovídali experti na kyberbezpečnost. A svá varování tím víc označuje za oprávněná i komunita takzvaných prepperů.
     Komentáře
  • Novinky

    Vozítko Curiosity spatřilo na Marsu květinu

    Před 1 rokem
    Během probíhajícího průzkumu hornin v kráteru Gale na Marsu narazil americký robotický průzkumník Curiosity na překvapení: sotva centimetrový skalní artefakt, který připomíná kousek korálu či ještě lépe květinu. Útvar je „menší než penny“, uvedl nedávno na svém webu Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
     Komentáře
  • inSmart

    Jako 500 atomových bomb: NASA zveřejnila odhad síly výbuchu sopky

    Před 1 rokem
    Vědci z NASA odhadli sílu mohutné erupce, ke které došlo v sobotu poblíž ostrovního státu Tonga. Energie uvolněná při výbuchu odpovídá přibližně 500 atomovým bombám svrženým na Hirošimu. „Dospěli jsme k číslu, které se pohybuje kolem 10 megatun ekvivalentu TNT,“ řekl James Garvin, hlavní vědecký pracovník Goddardova střediska vesmírných letů NASA, pro organizaci NPR. Pro představu: Síla výbuchu byla více než 500krát silnější než jaderná bomba svržená na Hirošimu na konci druhé světové války. Výbuch byl slyšet až na Aljašce a podle vědců šlo pravděpodobně o jednu z nejhlasitějších událostí na Zemi za posledních sto let.
     Komentáře
  • fZone

    U souostroví Tonga vybuchla podmořská sopka. Tlakovou vlnu zaznamenalo i Česko

    Před 1 rokem
    K výbuchu a následné vlně tsunami došlo v pátek. Přílivová vlna, která byla 20 km vysoká, dorazila až do Japonska. Tlaková vlna u nás způsobila krátkodobé nárůsty tlaku vzduchu.
     Komentáře
  • Novinky

    Silná erupce u Tongy nebyl blesk z čistého nebe, říká odborník

    Před 1 rokem
    Silná erupce podmořské sopky v oblasti tichomořského souostroví Tonga nebyl blesk z čistého nebe, uvedl pro Novinky geolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Upozornil, že sopka se probudila k životu už v prosinci. Sobotní erupce sopky, která má na vrcholu šest kilometrů široký kráter, zvedla vlnu tsunami a vyžádala si značné škody na domech i turistických střediscích.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Oceán vyplavil první oběť tsunami na Tonze. Britku smetla vlna, když zachraňovala psy

    Před 1 rokem
    Je známá první oběť tsunami na souostroví Tonga, kterou vyvolala erupce vulkánu. Voda vyplavila na břeh tělo padesátileté Britky Angely Gloverové, která na Tonze žila společně s manželem. Leteckou pomoc už do zasažené oblasti vyslal Nový Zéland a Austrálie.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Výbuch, tsunami, a pak ticho. Škody jsou „ničivé“, rodiny ostrovanů zoufalé

    Před 1 rokem
    Erupce Hunga Tonga-Hunga Ha'apai a vlna tsunami porušily klíčové spojení mezi souostrovím Tonga a zbytkem světa. Podle posledních zpráv ostrov zakryl popel, škody jsou devastující. Abnormální vlny potrápily i Japonsko či Peru.
     Komentáře
  • Novinky

    Měsíční záhada vyřešena. Z „domu“ je skála ve tvaru králíka

    Před 1 rokem
    V prosinci obletěla svět zpráva, že čínské lunární vozítko Jü-tchu-2 (Nefritový králík 2) zachytilo na povrchu odvrácené strany Měsíce vzdálený objekt ve tvaru krychle. Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) to označila za „tajemnou chýši“, jiní tomu říkali „měsíční kostka“ či „dům“. Rover se ale minulý týden přiblížil, udělal lepší fotku a odhalil, že „kostka“ je ve skutečnosti skála.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Žádná apokalypsa na Kanárech. O většině erupcí sopek ani nevíme, říká vulkanolog

    Před 1 rokem
    "Neexistuje nic jako odborná věda. Všechno se dá zjednodušit tak, aby to pochopil každý," říká vulkanolog Petr Brož.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Smrtící erupci sopky zřejmě zavinil déšť. V budoucnu může být hůř

    Před 1 rokem
    Počet obětí erupce indonéské sopky Semeru už vystoupal na 48. Tamní vědci za příčinu katastrofy minulý týden označili déšť. Souvislost počasí a vulkanické činnosti přiblížil Seznam Zprávám Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.
     Komentáře
  • inSmart

    Náraz do Marsu: Proč sonda nezachytila otřesy z přistání Perseverance?

    Před 1 rokem
    Sonda InSight pečlivě zaznamenává otřesy rudé planety a tzv. marsotřesení. Když se k Marsu blížil rover Perseverance, byla sonda připravena změřit záchvěvy způsobené přistáním na povrchu. Měření ale skončilo velkým překvapením. O přistání roveru Perseverance a překvapivých výsledcích měření se na Twitteru rozpovídal vesmírný vulkanolog Dr. Petr Brož.
     Komentáře
  • Vědátor

    Albedo, bouřky i metan. Zpětnovazebné reakce zhoršují změnu klimatu

    Před 1 rokem
    Čím více se věci budou zhoršovat, tím horší budou – to je zhruba shrnutí toho, jak zpětnovazebné smyčky v chování naší atmosféry způsobují, že jeden průser generuje další kaskádu průserů.
     Komentáře
  • inSmart

    Příběh muže, který přežil konec světa. Erupce sopky Mont Pelée zabila 30 000 lidí

    Před 1 rokem
    Vesmírný vulkanolog Petr Brož na Twiteru poutavou formou informuje o vulkánech a souvisejících tématech. Poslením z nich je příběh tragického výbuchu sopky Mont Pelée na ostrově Martinik v Návětrných ostrovech v Karibiku. Sopka vzala v roce 1902 život více než 30 tisícům lidí a dala vzniknout novému typu erupcí, které dnes označujeme jako „peléjské“. Jak bylo možné katastrofu přežít? I to se dozvíte v poutavém vyprávění nadšeného vědce a vulkanologa.
     Komentáře
  • Novinky

    Data z Marsu: Na planetě kdysi mohly být podmínky pro život

    Před 1 rokem
    Americký robotický průzkumník Perseverance začíná odhalovat tajemství marsovského kráteru Jezero. Podle všeho dokázal, že daný kráter byl skutečně dříve jezerem. Veškeré dosud zjištěné indicie nasvědčují tomu, že na Marsu kdysi mohl být život, resp. vhodné podmínky pro jeho uchování. Pokud však ano, bylo tomu před 3,7 miliardami let.
     Komentáře
  • Novinky

    Vzorky odebrané čínskou sondou patří k nejmladším měsíčním vulkanickým horninám

    Před 1 rokem
    Podle mezinárodního výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny minulý týden, jsou vzorky odebrané z Měsíce čínskou lunární sondou Čchang-e 5 identifikovány jako ty nejmladší sopečné horniny na Měsíci. Mají být nejméně o miliardu let mladší než horniny dříve – v 70. letech minulého století – shromážděné na naší přirozené družici a dopravené na Zemi. Informovala o tom agentura Reuters.
     Komentáře
  • Ekolist

    Když se láva potká s (mořskou) vodou…

    Před 1 rokem
    V posledních dnech se v médiích hojně opakuje zpráva, že jakmile se láva dostane do moře, začne místním na ostrově La Palma hrozit další smrtelné nebezpečí. Do atmosféry se totiž začnou uvolňovat jedovaté plyny, které mohou ohrozit zdraví lidí. Ptáte se, kde se tyto nebezpečné látky berou a proč vznikají? Pak jste tu pro odpověď správně.
     Komentáře
  • Novinky

    Sopku na La Palmě živí horká skvrna. Hledá cestu ven, tvrdí odborníci

    Před 1 rokem
    Španělské Kanárské ostrovy leží na Africké litosférické desce, která „pluje“ po zemském plášti na východ podobnou rychlostí, jakou rostou lidské nehty. Před zhruba 20 miliony let deska začala přecházet přes tzv. horkou skvrnu, zásobník magmatu, který zahájil utváření prvních ostrovů. Vulkanologové věří, že magmatický zásobník se nyní nachází pod ostrovem La Palma.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Úspěšný projekt pokračuje. Školy si opět budou moci pozvat vědce do distanční výuky

    Před 1 rokem
    Žáci a studenti základních a středních škol, kteří se budou muset vrátit k distanční výuce, nemusí zoufat. Zpestřit a rozšířit jim ji opět budou moci přední české vědecké kapacity, které nabízejí své přednášky nebo besedy.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Lávě neodolají ani betonové budovy, ale sopky přinášejí i život, říkají odborníci

    Před 1 rokem
    Sopka na kanárském ostrově La Palma dál chrlí lávu, pohltila už kolem sedmi set budov. Podle geologa Petra Brože jí stěží odolají i betonové budovy, uvedl to ve vysílání CNN Prima NEWS. Láva se navíc nyní dostala i do Atlantského oceánu, což podle odborníků může vést ke vzniku toxických emisí. Do budoucna by však vstup lávy mohl obohatit ekosystém.
     Komentáře
  • TN

    Vybuchují sopky častěji? Odborník vysvětlil, jak to doopravdy je

    Před 1 rokem
    V posledních měsících vybuchlo po celém světě několik sopek, ta poslední Kumbre Viecha na Kanárských ostrovech dokonce zapříčinila evakuaci tisíců lidí. Lidé se tak v poslední době vulkanologů ptají, zdali je tento jev normální. Odborník Petr Brož proto odpověděl, jak to doopravdy je.
     Komentáře
  • Novinky

    Hrozí kvůli kanárské sopce megatsunami? Nepravděpodobné, tvrdí český odborník

    Před 1 rokem
    Na kanárském ostrově La Palma probíhá evakuace kvůli výbuchům sopky Teneguía, která je součástí stratovulkánu Cumbre Vieja. Podle starších vědeckých poznatků mohou takové otřesy a erupce vyvolat masivní sesuv půdy, který by mohl vyvolat obří tsunami. Novinkami oslovený český odborník na sesuvy z Akademie věd však uklidňuje, že něco takového tentokrát s největší pravděpodobností nehrozí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Geofyzikální ústav vydal druhý komiks, pojednává o magnetickém poli Země

    Před 1 rokem
    Druhý popularizační komiks vydal v těchto dnech Geofyzikální ústav Akademie věd ČR (AV). Zatímco loňský komiks se zabýval cestou seizmické vlny, nový je o magnetickém poli Země.
     Komentáře
  • EDUzín

    Věda se dá komunikovat i skrze recept na pečení, říká planetolog Petr Brož

    Před 1 rokem
    Vědci umějí perfektně komunikovat s těmi, které věda zajímá. „Stranou ale necháváme ty, kteří zatím neví, že by je věda mohla bavit. A těch je, bohužel, většina,” říká planetolog a popularizátor vědy Petr Brož. A svými projekty v online i offline světě pro děti i dospělé se to snaží změnit.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Japonsko je o ostrov větší. Z moře ho zničehonic "vytlačila" sopka

    Před 1 rokem
    Podle geologa Petra Brože jsou sopečné ostrovy důležité pro vědce i mezinárodní právo, pro turisty ale mohou být velmi nebezpečné.
     Komentáře
  • Novinky

    Obnova zámecké oranžerie ve Světlé nad Sázavou finišuje

    Před 1 rokem
    Ve Světlé nad Sázavou finišují práce na osazování zrekonstruované zámecké oranžerie. Jak uvedla majitelka zámku Helena Degerme, proces uvnitř lze pozorovat zatím přes mříž z nádvoří. Termín zpřístupnění se musí podřídit rostlinám.
     Komentáře
  • Vědátor

    Kanadské požáry vytvářejí bouřky, které zakládají nové požáry

    Před 1 rokem
    Nové lesní požáry na západě Kanady vytvářejí popelavé mráčky, které vytvářejí více blesků. Podobných jevů v rámci generace přibývá. Zdroje v článku.
     Komentáře
  • Ekolist

    Co všechno víme o erupci nové sopky Fagradalsfjall?

    Před 1 rokem
    Člověk by musel spadnout z Marsu, aby ho nezastihla zpráva, že v březnu začala na Islandu soptit nová sopka, Fagradalsfjall. Dech beroucí záběry z přeletu dronů, fotografie sopečných explozí i záběry opékání párků na čerstvě utuhnuté lávě si opakovaně vydobyly místo na předních stránkách novin. Ze sopky se navíc stala turistická atrakce pro lidi dychtící spatřit aktivní sopku. Oproti jiným islandským sopkám je totiž snadno dostupná a doposud nebyla ani výrazněji nebezpečná. Láva se totiž prozatím rozlévala v neobydlené krajině. Bude tomu i nadále?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ztracené děti, 92 otřesů za den, výpadky proudu. Sopka stále hrozí erupcí

    Před 1 rokem
    Zatímco se okolí sopky Nyiragongo v Kongu otřásá 92krát za den, místní sčítají škody předešlých hodin. Láva připravila o domov, pitnou vodu a elektřinu stovky tisíc lidí. Téměř 200 dětí se stále pohřešuje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Prchají před tikající bombou: jedovatými plyny a lávou rychlejší než auto

    Před 1 rokem
    Konžané utíkají před dvojitým nebezpečím. Kromě rychle tekoucí lávy představují hrozbu i jedovaté plyny pod nedalekým jezerem. Jejich vyvalení na povrch by znamenalo otravu celého okolí, říká v rozhovoru vědec.
     Komentáře
  • Novinky

    Rover Perseverance poprvé vyrobil na Marsu kyslík

    Před 1 rokem
    Robotický průzkumník Perseverance (Vytrvalost) americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z tamní atmosféry na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.
     Komentáře
  • EDUzín

    Jak oživit on-line výuku? Žáci a studenti mohou debatovat s vědci z Akademie věd třeba o cestě na Mars

    Před 1 rokem
    Motivovat děti na on-line výuce z domova nebylo nikdy nijak zvlášť jednoduché. V době, kdy jejich kamarádi už chodí do školy, nebo když mají děti distanční a prezenční výuku po týdnu střídat, se situace určitě nezlepšila. Vědci z Akademie věd ČR tak spustili projekt, který umožňuje pozvat přední odborníky do on-line hodiny.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Rozlučte se s nudnou distanční výukou. Čeští vědci oživí on-line hodiny bez nároku na honorář

    Před 1 rokem
    Vědci z Akademie věd České republiky přináší novou energii do distanční výuky. Ve výzvě na facebookovém profilu nabízí svou účast ve vyučování formou přednášek či diskusí. Služba se těší velkému zájmu ze strany vědců i škol.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vědec v domácnosti. Akademie věd a učitelé vyhlásili válku nudné výuce

    Před 1 rokem
    Akademie věd přes svůj facebookový profil rozšířila výzvu, která v současnosti nabourává výuku ve školách jako lavina na horách.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Speciální nátěr likviduje viry a bakterie, ochránit má děti ve škole

    Před 2 roky
    Děti zdravotníků, záchranářů a hasičů mohou nadále navštěvovat školní zařízení. V Plzni se jedná o 31. základní školu. Ve třídách tráví děti hodně času, proto zřizovatel přistoupil k aplikaci speciálního nanotechnologického nátěru na stěny a strop. Technologie má schopnost likvidovat nejen viry, bakterie, alergeny a plísně, ale také veškeré výpary těkavých látek z dezinfekcí a úklidových prostředků.
     Komentáře
Reklama