Pět čínských balistických raket dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, napsala agentura Kjódó s odkazem na japonskou vládu, která incident odsoudila.
Čína ve středu podle Tchaj-wanu odpálila balistické rakety poblíž souostroví Ma-cu, které patří pod správu Tchaj-peje, ale leží nedaleko čínských břehů. Několik balistických raket Tung-feng (Dongfeng) mířilo do vod kolem severovýchodního a jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Úřad sdělil, že v reakci na odpálení raket aktivoval obranné systémy.
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes přiletěla na Tchaj-wan navzdory čínským hrozbám, že takový krok přinese vážné následky. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a generála v záloze Andora Šándora (65), zda její cesta může znamenat konflikt mezi oběma mocnostmi.
Čína nemůže vysokým světovým představitelům bránit v cestách na Tchaj-wan, uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po návštěvě ostrova. Během krátkého úterního pobytu na Tchaj-wanu se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Její cesta vyvolala ostrou reakci Číny, která vzápětí oznámila zahájení vojenských cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.
Jeho obraz koupili i americký prezident Ronald Reagan nebo Jacqueline Kennedyová. Brzy se chystá otevřít muzeum tří generací Kodetů ve Velkém Meziříčí.
Pomohl svrhnout jednoho z nejodpornějších světových diktátorů. Vnesl do chudé ztýrané Nikaraguy naději. Byl miláčkem evropských levicových politiků, umělců a intelektuálů. Daniel Ortega. Dnes je to jeden z odporných diktátorů.
Posíláním zbraní na Ukrajinu děláme vše pro to, abychom se dostali do velkého konfliktu, tvrdí bývalý ministr kultury a exposlanec ČSSD Vítězslav Jandák. V rozhovoru pro XTV opakovaně prohlásil, že na Ukrajině žádná válka není, protože ji nikdo nikomu nevyhlásil. Evropská unie prý jen kváká a dodává šrot.
Atentáty na politiky nejsou časté a už vůbec ne v Japonsku. Ve světě se jich ale v posledních 30 letech pár desítek odehrálo. Raritou jsou atentáty na politiky po skončení jejich funkčního období.
Premiér Petr Fiala (ODS) promluvil ve středu před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Zdůraznil, že vstup ruských vojsk na Ukrajinu zcela změnil původní priority českého předsednictví Rady Evropské unie.
Nejznámější kapesní nůž slaví 125 výročí svého vzniku. Tradičně bývá červený a má na sobě bílý kříž značící zemi původu – Švýcarsko. Proto se mu také říká švýcarský armádní nůž. Ovšem nevyužívají ho jen vojáci, často se nachází také v kapsách skautů, trampů či turistů, ale i manažerů. A také prezidentů
V pátek 1. července začíná 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jedním z tipů Pavla Sladkého je Trojúhelník smutku. „Je to film, kde se hodně zvrací, cituje se Marx i Ronald Reagan, kde se milenci u večeře hádají o to, kdo zaplatí účet a kde chvíli mají navrch bohatí a chvíli chudí,“ popisuje. Jaký film nejspíš rozdělí publikum? „Pravděpodobně De humanis corporis fabrica,“ uvažuje. Poslechněte si jeho filmové tipy.
Případů, kdy se lidé setkali s UFO, existuje nespočet. Jedním z nejslavnějších je ten, jehož byl mimo jiné účasten i tehdy teprve budoucí prezident USA, guvernér Kalifornie Ronald Reagan. Setkání s neidentifikovatelným objektem potvrdil i jeho pilot.
Nebývá běžné, aby se někdo v důchodovém věku rozhodl začínat s hudební kariérou a už před svým prvním koncertem vyprodal klub pro 450 diváků. Nedávno se to stalo Johnu Hinckleymu (67), kterého široká veřejnost nezná jako písničkáře, ale jako atentátníka, který před čtyřmi dekádami postřelil tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana.
Prezident Volodymyr Zelenskyj (44) je symbolem ukrajinské odvahy a odporu proti Rusku, které zaútočilo na jeho zem. Kromě svého diplomatického umu se už teď zapsal celému světu do paměti i zeleným vojenským tričkem, které nosí prakticky od začátku ruské invaze. Proč to dělá a jestli to lze srovnat s červených svetrem bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (43), popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek.
Spojeným státům ubývají zásoby zbraní, které posílají na Ukrajinu, uvedla analýza agentury Bloomberg. Na Ukrajině byla použita třetina zásob amerických protitankových raket Javelin a čtvrtina ručních protiletadlových střel Stinger. Obnovení výroby stingerů ale zabere rok.
Muž, který se pokusil zabít prezidenta Ronalda Reagana, je volný. John Hinckley strávil 35 let na uzavřeném oddělení psychiatrické nemocnice, kterou opustil v srpnu 2016. Od té doby žil v domě své matky - byl ale stále pod dohledem úřadů a musel se dál léčit. Teď ho federální soud bezpodmínečně propustil na svobodu.
Být známou celebritou ještě zdaleka neznamená, že si budete užívat bezstarostnost. Mezi mnoha slavnými a bohatými řádí Parkinsonova choroba stejně jako mezi obyčejnými lidmi. Koho tato vážná nemoc postihla a pokazila mu šanci na pohádkový život?
Konzervativní revoluci ve Spojených státech nenastartoval jenom Ronald Reagan. Studenty práv založená Federalist Society se od roku 1982 snaží změnit tvář americké justice a obzvlášť v posledních letech sklízí plody své práce. Může nesourodá koalice konzervativních a libertariánských právníků přežít obrovský úspěch své organizace?
Je tomu 35 let ode dne, kdy americký prezident Ronald Reagan v jednom ze svých nejslavnějších projevů z dob studené války vyzval sovětského vůdce Michaila Gorbačova, aby strhl Berlínskou zeď, tehdejší symbol izolované východní totality a represivní komunistické éry v rozděleném Německu. Projev byl nejen výzvou ze strany Spojených států amerických ke snížení intenzity zbrojení a napětí v rámci studené války, ale rovněž předznamenal jeden z největších historických milníků minulého století.
Napětí na Korejském poloostrově se stupňuje. Jižní Korea a Spojené státy v pondělí provedly raketový test. Jihokorejci v reakci na poslední provokaci KLDR ze svého území odpálili osm balistických raket. Podobná odvetná opatření přitom jihokorejská armáda provedla už předminulý týden. KLDR v posledních měsících zintenzivňuje raketové zkoušky, a Jižní Korea s USA se proto dohodly na tvrdším postupu.
Severní Korea dnes uskutečnila svůj patrně dosud největší raketový test a vystřelila do moře u svého východního pobřeží osm balistických střel krátkého doletu. Uvedla to jihokorejská armáda. Vypálení několika severokorejských raket potvrdila i japonská vláda. Podle Tokia rakety dopadly do Japonského moře, napsala agentura Kjódó.
Začíná Měsíc hrdosti, v jehož rámci se připomínají mimo jiné i boje za práva queer komunity a jejich historie. Její tragickou skoučástí byla epidemie AIDS v osmdesátých letech.
Ve své knize Not One Inch. America, Russia, and the Making of Post-Cold War Stalemate (Ani o píď. Amerika, Rusko a utváření poststudenoválečného patu, Yale University Press 2021) tvrdí americká historička Mary E. Sarotteová, že pro současnou konfrontaci Západu s Ruskem vytvořilo podmínky první postkomunistické desetiletí, v němž se nepodařilo nahradit bipolaritu novým bezpečnostním uspořádáním.
Ronald Reagan se mohl stát po Abrahamu Lincolnovi, Jamesi Garfieldovi, Williamu McKinleym a Johnu Fitzgeraldu Kennedym pátou prezidentskou obětí atentátu v amerických dějinách. Naštěstí pro něho neměla akce duševně nemocného mladíka fatální následky.
Západní Evropa – a zejména Německo – se z historie nepoučila. Už před čtyřiceti lety varoval americký prezident Ronald Reagan před závislostí na sovětském plynu a zavedl sankce.
Někdejší velvyslanci Michael Žantovský a Petr Drulák se ve speciálním vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS přeli o roli ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Drulák prohlásil, že Zelenskyj je částečně odpovědný za současný stav Ukrajiny, což Žantovského vytočilo. Zelenského přirovnal k americkému prezidentovi Reaganovi.
Jen pět let před pádem komunismu se Sovětský svaz rozhodnul bojkotovat letní olympijské hry v Los Angeles. Šlo samozřejmě o politické rozhodnutí, které ovšem o medaile připravilo celou řadu tehdy ještě československých sportovců.
Skutečnost, že Rusko zaútočilo na svého souseda, který útok nijak nevyprovokoval, je důkazem, že třicetileté opuštění Reaganovy doktríny o Sovětském svazu jako říši zla bylo chybou. Představa, že se Rusko zařadí mezi civilizované státy, byla mylná. V některých ohledech je Rusko ještě horším místem k životu, než byl SSSR.
Po dlouhých padesát let si Němci mysleli, že Rusové jsou spolehlivým dodavatelem zemního plynu. Jejich názor se nezměnil po přepadení Gruzie, anexi Krymu, válce o Donbas ani po dalších ruských lumpárnách. Obrat přinesl až brutální ruský útok na Ukrajinu v letošním roce.
Skutečnost, že Rusko zaútočilo na svého souseda, který útok nijak nevyprovokoval, je důkazem, že třicetileté opuštění Reaganovy doktríny o Sovětském svazu jako říši zla bylo chybou. Představa, že se Rusko zařadí mezi civilizované státy, byla mylná. V některých ohledech je Rusko ještě horším místem k životu, než byl SSSR. Jeden bývalý český politik léta ubezpečoval veřejnost, že
NATO bylo od svého vzniku Sovětskému svazu trnem v oku. Platilo to zejména v době studené války, kdy panovaly obavy, že se Spojené státy a Sovětský svaz dostanou do jaderného konfliktu. V rámci přípravy na takovou událost pořádaly členské státy NATO každoroční cvičení. Jedno takové cvičení, Able Archer 83, pak opravdu málem skutečnou jadernou válku vyvolalo. Již před cvičením Able Archer 83 bylo napětí mezi USA a SSSR vysoké.
ROZHOVORY NA OKRAJI Fero Richard Hrabal-Kroňdák (*17.07.1952) je bratislavským nakladatelem, cestovatelem a publicistou českého původu, rodákem z Plzně. Před rokem jsme s ním v Krajských listech.cz hovořili o situaci v postsovětském Rusku, které projel křížem krážem, ostatně Ukrajinu též, a nyní s ním debatujeme ohledně rusko-ukrajinské války.
Jeden bývalý český politik léta ubezpečoval veřejnost, že Putinovo Rusko není Brežněvovým Sovětským svazem. Zcela zásadně se mýlil. Rusko je stále stejnou říší zla, za kterou označil počátkem osmdesátých let minulého století Sovětský svaz Ronald Reagan.
KOMENTÁŘ. Jeden bývalý český politik léta ubezpečoval veřejnost, že Putinovo Rusko není Brežněvovým Sovětským svazem. Zcela zásadně se mýlil. Rusko je stále stejnou říší zla, za kterou označil počátkem osmdesátých let minulého století Sovětský svaz Ronald Reagan. Rusko je stejně totalitním, nedemokratickým, nesvobodným a agresivním státem, jako byl Sovětský svaz. Rusko není kvůli své agresivitě
Lasturovou republiku sice nikdo neuznal, přesto si můžete koupit její pas a smeknout před tím, že si před čtyřiceti lety troufla vyhlásit válku Spojeným státům.
Opravdu dlouhou cestu za sebou mají pasažéři americké společnosti Delta Air Lines. Čtvrteční let ze Salt Lake City na washingtonské letiště Ronalda Reagana byl celkem třikrát odkloněn od původní trasy, přičemž dvakrát letadlo nouzově přistálo a potřetí skončilo na zcela jiném letišti ve Washingtonu, než mělo.
Dne 30. března 1981, právě ve chvíli, kdy americký prezident Ronald Reagan přecházel ke své limuzíně, se na chodníku před washingtonským hotelem Hilton rozlehlo šest výstřelů. Terčem byl prezident, ale střely zasáhly celkem čtyři muže. Atentátníkem byl chorobný fanoušek herečky Jodie Fosterové.
Cesty státníků do zemí, kde zuří válka, nebo jsou pod nadvládou nedemokratických režimů, jsou pro tamní obyvatele velmi důležité. Symbolické gesto, které taková cesta představuje, je totiž zároveň ujištěním, že okolnímu světu jejich osud není lhostejný.
Nejznámější televizní roli současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského mohou sledovat diváci v předplacené videotéce Netflix. Streamovací společnost vrátila do nabídky úvodní část seriálu Sluha národa (Sluga naroda), kde Zelenskyj hrál předtím, než se stal prezidentem a byl moderátorem, komikem, bavičem a hercem.
Američtí zákonodárci se v úterý dohodli na poskytnutí 13,6 miliardy dolarů (314 miliard korun) na humanitární, vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a spojencům USA v Evropě. Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil Ukrajině 1,4 miliardy dolarů (32 miliard korun) jako nouzovou pomoc.
Zdá se, že současný válečný konflikt na Ukrajině odhaluje, že Západu chybí opravdový lídr. Doby Ronalda Reagana, Margaret Tatcherové, Henryho Kissingera a dalších jsou již dávno pryč. Stejně tak odchod německé kancléřky Angely Merkelové je zřejmě větší problém, než si všichni uvědomují, protože Západ za ni nemá náhradu.
KOMENTÁŘ. Další setrvání Miloše Zemana ve funkci prezidenta je neudržitelné. Přesto otázka nezní, kdy odstoupí, ale co ho k tomu může případně donutit. Nebo viděno z jiné strany – co ho bude do poslední chvíle, která nastane nejpozději příští rok v březnu, nutit k setrvání na Pražském hradě nebo v Lánech. Do značné míry je to otázka domácí politiky a
Volodymyr Zelenskyj je v současnosti jako prezident Ukrajiny oslavován a obdivován, že se příkladně staví po bok svých občanů a z válečného konfliktu neutíká do bezpečí k nějaké ze západní mocnosti. Putinův nepřítel číslo 1 je o to zajímavější osobností, protože tomu ještě není tak dávno, kdy Ukrajince bavil hlavně jako herec a komik. Mnohdy ve velmi absurdních rolích a situacích…
„Obávám se, že jsme probudili spícího obra a naplnili ho strašlivým odhodláním“ je výrok přisuzovaný Isorokuovi Jamamotovi, veliteli japonského loďstva, jež zaútočilo na Pearl Harbor. Podobná slova se možná nyní honí hlavou Vladimiru Putinovi. Vše nasvědčuje tomu, že jeho prvotní plán útoku na Ukrajinu selhal. Země se nezhroutila a ruská vojska se musejí krvavě probíjet. Přes počáteční neúspěchy tuto válku stále může vyhrát. Zároveň však zatáhl Rusko do ekonomické války se Západem, kterou…
Příznivci ukrajinského prezidenta po celém světě zjišťují, že existuje spousta důvodů, proč Volodymyra Zelenského obdivovat - od jeho vítězství v taneční soutěži, ukrajinského dabingu medvídka Paddingtona ve stejnojmenném filmu až po jeho stand-upy a komediální skeče, píše list The Washington Post.
Když se v roce 1981 stal hollywoodský herec Ronald Wilson Reagan ve svých sedmdesáti letech čtyřicátým prezidentem Spojených států amerických, z mnoha stran čelil výsměchu.