Zavřít
Skleníkové plyny

Skleníkové plyny

Nejnovější články na Seznamu na téma Skleníkové plyny
  • iRozhlas

    ‚Musíme zavádět co nejvíc zelených řešení.‘ Armády stojí za pěti procenty emisí a přemítají, jak to snížit

    Před 1 hodinou
    Pařížská dohoda zavazuje země světa, aby se snažily udržet na planetě aspoň relativně stabilní klima. Jeden velmi problematický sektor ovšem dostal ze snižování emisí skleníkových plynů výjimku – armád se dohoda netýká. Vojska přitom stojí za dvacetinou světových emisí. A stále víc jich svou uhlíkovou stopu řeší. Už jen proto, že čím víc fosilních paliv spálí, tím horší změna klimatu bude a tím víc hrozí konfliktů o zdroje vody nebo potravin.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jiří Svoboda a Marta Kovářová: Otevřený dopis tajemníkovi OSN k jednotné globální uhlíkové dani

    Před 1 dnem
    Vážený pane generální tajemníku Guterresi, děkujeme za Vaši významnou práci pro OSN. Vnímáme, že k intenzivní ochraně klimatu permanentně vyzýváte světové lídry, ale emise skleníkových plynů v globálním měřítku, i přes nemalé snahy a výdaje některých zemí, neustále rostou. Cítíme, že je nezbytné, abychom přijali rychlá a funkční opatření ke zmírnění emisí skleníkových plynů na globální úrovni a co nejdříve přešli k udržitelné nízkouhlíkové budoucnosti. Myslíme si, že je na čase si přiznat (to je první krok k úspěšnému řešení), že dosavadní přístup založený hlavně na závazcích jednotlivých zemí do poměrně daleké budoucnosti nefunguje.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nízké cíle i zaostávání v obnovitelných zdrojích. Jak Česko plní klimatické závazky

    Před 3 dny
    Ovzduší je v Česku sice kvalitnější, v porovnání s ostatními evropskými zeměmi se ale stále nedaří například rozvíjet udržitelné zdroje.
     Komentáře
  • WN24

    Thajsko obnoví své závazky v oblasti uhlíkové neutrality

    Před 4 dny
    Thajsko sníží emise skleníkových plynů a znečištění ovzduší a znovu obnoví své závazky týkající se uhlíkové neutrality v souladu se zbytkem světa. Exkluzivně o tom hovořil thajský velvyslanec ve Spojených arabských emirátech. Jihovýchodní Asie podle něj čelí extrémnímu znečištění.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Oprav dům po babičce odstartoval, žádat je možné až o milion. Kolik emisí se ušetří, úřady nespočítaly

    Před 6 dny
    Od úterý je možné žádat o dotace v programu Oprav dům po babičce. Budovy se totiž na českých emisí skleníkových plynů podílejí zhruba z jedné pětiny. Pokud se ale zateplí, na střechu se posadí fotovoltaika a izolační zeleň, k tomu se přidá tepelné čerpadlo, úspora je násobně větší, než když se použije jen jedno opatření. A Evropská unie snižování energetické náročnosti domů podporuje.
     Komentáře
  • Seriál Radiožurnálu

    6 min

    Podcast
    Jak se zorientovat v džungli greenwashingu? Pomůže znalost sedmera hříchů, radí expertka

    Před 10 dny

    ·

    6 minut

    Spousta značek, výrobků a obchodů tvrdí, že jsou šetrné k přírodě. Často je to ale lakování reality na zeleno, tzv. greenwashing. Studie Evropské komise zjistila, že u více než poloviny zkoumaných produktů je tvrzení o udržitelnosti zavádějící, u 40 procent úplně nepodložené fakty. „Bylo by zajímavé, kdyby se produkty označovaly naopak: Tady máme dětskou práci. Tamhle zničené lesy... V tu chvíli by si člověk asi vybíral jinak,“ zamýšlí se Martin Jestřábek z organizace NaZemi.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Rakousko má klimatické jízdenky, Francie zakazuje krátké lety. Státy řeší, jak bojovat s emisemi z dopravy

    Před 11 dny
    Doprava patří k hlavním oblastem lidské činnosti, které nám nebývale ohřívají planetu. Na světových emisích skleníkových plynů se podílí přibližně z patnácti procent až jedné čtvrtiny, výpočty se různí. Podstatnou část emisí ale každopádně tvoří také ty z osobní dopravy – pozemní automobilové i letecké. Ve zprávě Mezivládního panelu pro klima proto vědci doporučují jako řešení také rozvoj a podporu hromadné pozemní dopravy.
     Komentáře
  • Greenpeace
    naSeznam Médium

    Jak nám Čína utekla v energetice

    Před 11 dny
    Evropa hraje klíčovou roli ve snižování emisí skleníkových plynů. Má smysl v Evropě snižovat emise, když země jako Čína stále staví nové uhelné elektrárny. Zde je 6 důvodů, proč ano.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Lesy by měly být pomocníkem při ochraně klimatu. Po kůrovcové kalamitě se ale staly spíše zdrojem emisí

    Před 12 dny
    Lesy by měly být jedním z velkých pomocníků při ochraně klimatu, stromy totiž zadržují velké množství skleníkových plynů. České lesy jsou ale nemocné a po kůrovcové kalamitě naopak víc skleníkových plynů uvolňují, než pohlcují. Jde trochu o začarovaný kruh, protože kůrovcová kalamita byla mimo jiné důsledkem extrémního sucha, tedy projevu změny klimatu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Chov dobytka jako významný zdroj emisí metanu. Pomoci může kvalitnější krmivo

    Před 13 dny
    Klimatická krize je i závod s časem, a tak při snaze o její zmírnění hraje roli také rychlost. Zásadní je období do roku 2030, kdy by světové emise skleníkových plynů měly klesnout přibližně o polovinu, abychom podle vědců měli šanci udržet naše podnebí relativně stabilní. Při rychlé a efektivní pomoci klimatu má velký potenciál snižování emisí metanu. Jejich významným zdrojem je zemědělství - konkrétně chov přežvýkavců, v Česku hlavně dobytka.
     Komentáře
  • Seriál Radiožurnálu

    5 min

    Podcast
    Přežvýkavci vypouštějí 90 % skleníkového plynu říháním. Vědci zkoumají, čím je krmit, aby ho ubylo

    Před 13 dny

    ·

    5 minut

    Klimatická krize je i závod s časem. Zásadní je období do roku 2030, kdy by světové emise skleníkových plynů měly klesnout přibližně o polovinu, abychom podle vědců měli šanci udržet naše podnebí relativně stabilní. Při rychlé a efektivní pomoci klimatu má velký potenciál snižování emisí metanu, jehož významným zdrojem je zemědělství. O metanu se ale tolik nemluví a také chybějí přesná čísla.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Nejvíce emisí produkují v Česku uhelné elektrárny, nahradit je má jádro i obnovitelné zdroje

    Před 14 dny
    Stále máme podle vědců šanci zabránit nejhorším dopadům ohřívající se planety a tím i příležitost zajistit si relativně bezpečnou budoucnost. V Česku to znamená udržet na uzdě počet a sílu horkých dní, extrémních bouří nebo sucha. Za klimatickou změnou stojí především prudký nárůst skleníkových plynů. Ty do ovzduší v Česku vypouští doprava, zemědělství, průmysl, ale především energetika, která se u nás stále neobejde bez uhelných elektráren.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Situace je kritická.‘ V New Yorku začíná klimatický summit, Česko se zaváže k uhlíkové neutralitě

    Před 14 dny
    Kdyby všichni Češi zcela teoreticky přestali jezdit autem a jíst maso, roční emise skleníkových plynů by v Česku klesly asi o desetinu. Snižování spotřeby a další změny na osobní úrovni všech lidí mají sice nezanedbatelný význam, zásadní je ale role státu a rychlý přechod k udržitelné energetice, teplárenství či dopravě. Česko se zavázalo chránit své obyvatele tím, že bude plnit vědci doporučené klimatické cíle.
     Komentáře
  • Peak

    Mladí plýtvají jídlem nejvíce. Globálně se vyhodí až 40 procent potravin

    Před 20 dny
    Plýtvání jídlem je často opomíjeným fenoménem při debatách o ochraně klimatu. Protože se vyhodí minimálně třetina veškerých vyprodukovaných a vyrobených potravin, znamená to, že se zbytečně plýtvá také zdroji, jako je voda, zemědělská půda, energie a další. Přitom zemědělský sektor patří k největším „znečišťovatelům“ planety.
     Komentáře
  • Ekonews

    Emisní povolenka a uhlíkové clo, dvě zbraně EU v boji se skleníkovými plyny

    Před 20 dny
    V roce 2005 zavedla Evropská unie poplatky za znečišťování ovzduší s cílem omezit emise skleníkových plynů.Od té doby se systém emisních povolenek vyvíjí a rozšiřuje na další sektory.
     Komentáře
  • Ekolist

    Chemička Duslo ze skupiny Agrofert dostane pobídky na výrobu zeleného vodíku

    Před 20 dny
    Slovensko podpoří částkou 58 milionů eur (1,4 miliardy Kč) produkci zeleného vodíku v chemičce Duslo, která patří do české skupiny Agrofert. Kromě Dusla dostane dotaci na ekologizaci výroby v rámci nejnovějšího programu v celkové hodnotě 470 milionů eur (11,5 miliardy Kč) také dalších pět průmyslových podniků, které spolu s chemičkou patří k největším producentům skleníkových plynů na Slovensku, informovalo slovenské ministerstvo životního prostředí.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Cílem nové Evropské komise bude rozšířit systém zpoplatnění emisí uhlíku na zbytek světa

    Před 20 dny
    Rozšíření systému zpoplatnění emisí skleníkových plynů na zbytek světa bude klíčovou prioritou pro komisaře EU, kteří se ujmou svých funkcí v roce 2024. Uvedl to nejvyšší úředník Evropské komise pro oblast klimatu, Kurt Vandenberghe. Aktuálně je přibližně 23 % celosvětových emisí skleníkových plynů pokryto buď uhlíkovou daní, nebo systémem obchodování s emisemi.
     Komentáře
  • Epeníze

    Nastává nová éra plachetnic v nákladní lodní dopravě? Dekarbonizace bude trvat

    Před 1 měsícem
    Západní svět v poslední době stále více usiluje o snížení emisí skleníkových plynů při kterých tak vyhledává možnosti, jak by se daly nejlépe utlumit a to nejen v dopravě aut, letadel, nebo lodí. Například nákladní lodě nesou za produkci skleníkových plynů velkou zodpovědnost. Jednu z možných cest nyní ukazuje nákladní loď Pyxis Ocean, která se vrací do doby, kdy mořím vládly plachetnice, samozřejmě ale v moderním hávu.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Emise CO2 v zemích EU v prvním čtvrtletí letošního roku i přes růst ekonomiky klesly

    Před 1 měsícem
    Země Evropské unie vyprodukovaly v prvním čtvrtletí letošního roku 941 milionů tun ekvivalentu CO2, což představuje téměř 3% pokles ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Eurostat upozornil, že pokles emisí skleníkových plynů nastal při růstu ekonomiky, když hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,2 %.
     Komentáře
  • Epeníze

    Od října začne platit CBAM: mechanismus uhlíkového vyrovnávání na hranicích

    Před 1 měsícem
    Ambiciózní politika Evropské unie v oblasti snižování emisí skleníkových plynů je často kritizována nikoliv proto, že by byla namířena špatným směrem, ale proto, že neřeší znevýhodnění evropských výrobců proti těm ze třetích zemí. To se nyní mění.
     Komentáře
  • Jaroslav Král
    naSeznam Médium

    Uhlíková daň z potravin? Nutnost a možná poslední naděje na záchranu

    Před 1 měsícem
    Lidí přibývá, ochoty vzdát se vlastního komfortu ubývá, přírodní zdroje trpí. Uhlíková daň je proto nutností. Proč tomu tak je?
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Nejen v provozu. Elektromobily mají podle výzkumu oproti spalovacím motorům nižší emise během celého životního cyklu

    Před 1 měsícem
    Vyšší emise z výroby elektromobilů jsou podle vědeckých dat mýtus. Elektromobil totiž podle odborníků z amerických laboratoří vytvoří za celý svůj život od výroby po sešrotování zhruba o polovinu méně emisí, než je tomu u vozidla s benzínovým motorem ve stejné kategorii.
     Komentáře
  • AutoJournal

    Konec spalovacích motorů bude, i kdyby EU změnila rozhodnutí při revizi: Už není cesty zpět

    Před 1 měsícem
    Elektromobilita je trendem, který se stává stále důležitějším v rámci snah o snižování emisí skleníkových plynů a ochraně životního prostředí. Elektromobily se pohánějí elektřinou, která může být vyráběna z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné turbíny nebo solární panely. To znamená, že elektromobily mohou být mnohem ekologičtější než tradiční spalovací motorová vozidla. V posledních letech [&hellip
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Sto roků vedra přežil jsem. A co potom?

    Před 1 měsícem
    Jsme uprostřed vlny veder. Spalující teploty se šplhají až k teplotám kolem 45 celsia, což zavání katastrofickými filmy a nikoliv realitou. Proč se stále čeká s opatřeními, která by je pomohla řešit?
     Komentáře
  • Ekolist

    Greenpeace ČR: 2. srpna 2023 překročíme limit regenerace planety Země

    Před 2 měsíci
    2. srpna 2023 překročíme limit regenerace planety Země. Podle analýzy organizace Global Footprint Network zítra začneme spotřebovávat přírodní zdroje nad úroveň, kterou je Země schopna obnovit za rok. Den překročení limitů na Zemi označuje datum, kdy poptávka lidstva po ekologických zdrojích a službách v daném roce překročí kapacitu, kterou je Země schopna v daném roce obnovit. Tento deficit udržujeme likvidací zásob ekologických zdrojů a hromaděním odpadu či skleníkových plynů v atmosféře. Mezinárodní výzkumná organizace Global Footprint Network stanovuje tento den, aby poskytla rozhodovacím orgánům nástroje, jež pomáhají lidskému hospodářství fungovat v rámci ekologických limitů Země.
     Komentáře
  • fZone

    Podle vědců dojde kolem roku 2050 ke zhroucení oceánských proudů

    Před 2 měsíci
    Pokud nedojde k omezení skleníkových plynů, oceánské proudy se zastaví s jistotou na 95 %. Vědci pracovali s daty mezi lety 1870 až 2020 a zjistili, že jsou proudy nestabilní. Cirkulace vody je důležitá pro přerozdělování tepla, chladu a srážek.
     Komentáře
  • iBydlení

    Revoluci v redukci produkce metanu by mohl představovat extrakt z narcisů

    Před 2 měsíci
    Chemická sloučenina heamantamin by se mohla stát novou nadějí v boji proti produkci skleníkového plynu metanu v rámci velkochovů dobytka. První laboratorní pokusy vykazují slibné výsledky, v následujících letech se chystá rozsáhlé testování i v praxi.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Jíst burger obden, ušetřit polovinu emisí. Výroba masa má podle vědců stejný efekt jako provoz milionů aut

    Před 2 měsíci
    Když velcí jedlíci omezí, i částečně, spotřebu masa, může to mít na životní prostředí podobný efekt, jako když na silnicích přestanou jezdit miliony aut. Dokazuje to studie britské oxfordské univerzity, která zjišťovala dopady různých druhů stravování na emise skleníkových plynů.
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Letenka levnější než jízdenka na vlak je špatně, kritizují ekologové

    Před 2 měsíci
    Jízdenka na vlak je podle ekologických organizací v mnoha případech výrazně dražší než je tomu v případě letenky u nízkonákladových společností. To kvůli stále rychleji rostoucím emisím z letecké dopravy kritizují ekologové z organizace Greenpeace
     Komentáře
  • Peak

    Evropské krávy jsou kvůli boji s uhlíkem v ohrožení. Irsko plánuje hromadné vybíjení

    Před 2 měsíci
    Irsko má větší počet kusů skotu než obyvatel. Aby snížilo uhlíkovou stopu, plánuje vláda v Dublinu výrazné snížení stavů hovězího dobytka. Podobné debaty se ale objevují i v jiných zemích EU.
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Švehla: Mistr Jan Hus a emisní povolenky

    Před 2 měsíci
    Firma, která vypouští do ovzduší oxid uhličitý nebo podobnou škodlivinu (jednodušeji řečeno skleníkové plyny), musí si na každou tunu těchto škodlivin koupit jednu tzv. emisní povolenku. Řekli bychom, že je to v podstatě pokuta za znečišťování ovzduší, ale ona je to povolenka, tedy „zaplať a znečišťování je ti povoleno“.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Když válčit, tak ekologicky. Aktivisté tlačí na OSN, aby donutila armády vykazovat emise

    Před 2 měsíci
    Klimatičtí aktivisté si společně s vědci chtějí posvítit na entitu, která podle nich prozatím beztrestně uniká trestu za produkci gigantického množství emisí – armádu. Podle odborníků mají armády po celém světě na svědomí asi 5,5 procenta objemu z celkové globální produkce skleníkových plynů. A s tím aktivisté podle agentury Reuters hodlají zatočit.
     Komentáře
  • Svět2000

    Na konci století stoupne teplota, jak horká může Země být?

    Před 2 měsíci
    Odpovědi jsou jednodušší, než by se mohlo zdát, ale pozor: mnohé z nich nejsou hezké a hovoří o nepopiratelné pravdě.
     Komentáře
  • Zeptej se vědce!
    naSeznam Médium

    Z výfuků aut na vodík vychází vodní pára. Ale vodní pára je skleníkový plyn. Nebude to problém?

    Před 2 měsíci
    Venku jako ve skleníku, co s tím? Snížit emise skleníkových plynů! Pomohou nám v tom auta na vodík, o kterých se tolik mluví? Na to odpovídá Kristýna.
     Komentáře
  • FocusOn

    Válka na Ukrajině rozvířila zásadní debatu: nekontrolované vypouštění emisí

    Před 2 měsíci
    Armády jednotlivých států čelí po celém světě kritice kvůli tomu, že beztrestně zvyšují globální emise skleníkových plynů. Vědci a ekologické skupiny tak zvyšují tlak na OSN, aby přiměla armády zveřejnit všechny své emise a ukončila dlouholetou výjimku, která jim umožňovala nevykazovat některé druhy znečištění klimatu, informuje agentura Reuters.
     Komentáře
  • Ekolist

    Dopady energetické krize přispěly loni na Slovenku ke snížení emisí

    Před 2 měsíci
    Dopady energetické krize přispěly loni na Slovensku ke snížení celkových emisí skleníkových plynů. Výjimkou z jednotlivých sektorů byla doprava. Vyplývá to z předběžných údajů Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), který v zemi odpovídá za vedení národního systému pro emise.
     Komentáře
  • Ekolist

    Evropský parlament schválil cíle pro omezování spotřeby energie či podporu elektromobilů

    Před 2 měsíci
    Evropský parlament dnes definitivně schválil sérii norem, s jejichž pomocí mají země Evropské unie omezit do roku 2030 emise skleníkových plynů výrazněji, než dosud plánovaly. Europoslanci se shodli na snížení spotřeby energie v EU o 11,7 procenta či na pravidlech pro budování dobíjecích stanic pro elektromobily. Přijali i normu vyžadující častější používání ekologických paliv v lodní dopravě.
     Komentáře
  • České noviny

    EP schválil cíle pro omezování spotřeby energie či podporu elektromobilů

    Před 2 měsíci
    Evropský parlament dnes definitivně schválil sérii norem, s jejichž pomocí mají země Evropské unie omezit do roku 2030 emise skleníkových plynů výrazněji, než dosud plánovaly. Europoslanci se shodli na snížení spotřeby energie v EU o 11,7 procenta či na pravidlech pro budování dobíjecích stanic pro elektromobily. Přijali i normu vyžadující častější používání ekologických paliv v lodní dopravě.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Tající ledovce na Špicberkách odkrývají prastaré zásobárny metanu

    Před 2 měsíci
    Výzkum desítek ledovců v Arktidě znepokojuje vědce – ustupující led odhaluje nové zásobárny prastarého skleníkového plynu.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    „Vyčištění“ české ekonomiky bude stát biliony. Můžeme na něm ale i vydělat

    Před 2 měsíci
    Účet za dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 vyjde na 3,2 bilionu korun. Pro Česko to může být výhodná investice
     Komentáře
  • Ekonews

    Kdy vede myčka a kdy vajíčko. Aneb jak můžeme snížit svou uhlíkovou stopu

    Před 2 měsíci
    I jednotlivec může svou činností omezit emise skleníkových plynů.Není od věci vědět, jaké návyky zatěžují životní prostředí více a jaké méně.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    EU chce zregulovat tepelná čerpadla. Nejsou pro ní dost ekologická

    Před 2 měsíci
    Evropská unie se v současnosti zabývá návrhem na omezení používání chladiv v tepelných čerpadlech, klimatizacích a dalších zařízeních. Tento návrh může mít dalekosáhlé důsledky pro plány EU na snižování emisí.
     Komentáře
  • Ekolist

    EU podle unijních auditorů nemá dost financí na slíbené snížení emisí o 55 procent

    Před 3 měsíci
    Evropský účetní dvůr (ECA) pochybuje o tom, že Evropská unie bude schopna do roku 2030 dosáhnout slíbeného snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent oproti konci minulého století. Unijní kontrolní orgán to uvedl po vypracování zprávy o dosavadním plnění klimatických cílů. Podle auditorů nic nenasvědčuje tomu, že EU má pro splnění cíle spojeného s koncem dekády dostatečné finance.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Německá vláda schválila kontroverzní reformu zákona o ochraně klimatu

    Před 3 měsíci
    Německá vláda schválila kontroverzní reformu zákona o ochraně klimatu, která má fakticky oslabit odpovědnost ministerstev za nesplnění emisních cílů v konkrétních hospodářských odvětvích.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Poradní výbor EU doporučuje snížit emise o 90-95 % do roku 2040

    Před 3 měsíci
    Podle zprávy nezávislého poradního výboru by EU měla do roku 2040 snížit emise skleníkových plynů o 90–95 %, pokud chce dosáhnout klimatické neutrality do 2050. Toto doporučení Evropského vědeckého poradního výboru pro změnu klimatu přichází současně s blížícím se koncem veřejné konzultace Evropské komise ke stanovení cíle snižování emisí skleníkových plynů pro rok 2040.
     Komentáře
  • Ekonews

    Víte, jaká je vaše uhlíková stopa? Bez jejího měření se firma dále nehne

    Před 3 měsíci
    Otázka, jak snížit uhlíkovou stopu dnes zaměstnává v menší či větší míře firmy po celém světě.Jednotlivé země či Evropská unie si sice dávají klimatické cíle, ale jejich plnění je poté z významné části závislé na firmách, které se na emisích skleníkových plynů v různé míře podílejí.
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Další rána pro přísnou normu, která by mohla omezit spalovací motory. Polsko kvůli ní chce zažalovat EU

    Před 3 měsíci
    Plán na spuštění přísné emisní normy omezující spalovací motory od roku 2035 má opět velké trhliny. Polsko chce totiž rozhodnutí zažalovat u Evropského soudního dvora. V případné žalobě očekává, že se připojí i další země sedmadvacítky.
     Komentáře
  • Ekolist

    Skupina odborníků radí Evropské unii snížit emise až o 95 procent do roku 2040

    Před 3 měsíci
    Skupina vědců a odborníků doporučuje Evropské komisi, aby do roku 2040 snížila emise skleníkových plynů až o 95 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990, píše agentura Reuters. Dosažení takového cíle si podle skupiny 15 odborníků vyžádá rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů, nahrazení fosilních paliv takzvaným zeleným vodíkem či přechod energeticky nejnáročnějších průmyslových odvětví na elektrickou energii.
     Komentáře
  • Ekolist

    Japonsko dá kvůli dekarbonizaci v přepočtu 2,4 bilionu Kč na dodávky vodíku

    Před 3 měsíci
    Japonsko v následujících 15 letech investuje kvůli dekarbonizaci 15 bilionů jenů (2,4 bilionu Kč) do zvýšení dodávek vodíku. O plánu minulý týden rozhodla japonská vláda. Revize strategie počítá s investicemi veřejného i soukromého sektoru, informovala agentura Kjódó. Tokio chce do roku 2040 zvýšit dodávky vodíku šestinásobně zhruba na 12 tun. Japonsko plánuje do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů, klíčovou roli v přechodu na čistší ekonomiku má hrát právě vodík.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Už žádné pochyby: změna klimatu je vážná a můžeme za ni my

    Před 3 měsíci
    Fakta jsou zcela nekompromisní. Dokládají, že zprávy typu, jak jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem.
     Komentáře
  • Nedd

    Rusové přiložili pod kotel. Válka na Ukrajině pohání globální oteplování

    Před 3 měsíci
    Klimatické cíle se vládám vymykají z rukou. Příčinou je také devastující válka na Ukrajině.
     Komentáře
  • České noviny

    Japonsko dá kvůli dekarbonizaci v přepočtu 2,4 bilionu Kč na dodávky vodíku

    Před 3 měsíci
    Japonsko v následujících 15 letech investuje kvůli dekarbonizaci 15 bilionů jenů (2,4 bilionu Kč) do zvýšení dodávek vodíku. O plánu dnes rozhodla japonská vláda. Revize strategie počítá s investicemi veřejného i soukromého sektoru, informovala agentura Kjódó. Tokio chce do roku 2040 zvýšit dodávky vodíku šestinásobně zhruba na 12 tun. Japonsko plánuje do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů, klíčovou roli v přechodu na čistší ekonomiku má hrát právě vodík.
     Komentáře
  • Ekonews

    Co vede ke klimatické změně? Vše o emisích skleníkových plynů

    Před 3 měsíci
    Emise oxidu uhličitého a celkově skleníkových plynů jsou dnes často skloňovaným termínem.Nejde ale o žádný vzdálený nebo virtuální pojem.
     Komentáře
  • Ekolist

    Slovensko dá 317 milionů eur na zelené programy, nejvíce dostanou hutě U. S. Steel

    Před 3 měsíci
    Slovensko podpoří částkou 317 milionů eur (7,5 miliardy korun) projekty trojice firem na snížení emisí skleníkových plynů. Nejvyšší pobídky z plánu obnovy, až 300 milionů eur (sedm miliard Kč), dostane slovenská divize americké hutnické společnosti U. S. Steel, a to na instalaci elektrických pecí při výrobě oceli, uvedli ministr životního prostředí Milan Chrenko a vicepremiérka Lívia Vašáková. Z vyjádření košických hutí (USSK) vyplynulo, že o investici do elektrických pecí ještě nebylo definitivně rozhodnuto.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Nestavějme už tolik silnic, hrozí, že doprava nesplní klimatické cíle, zaznělo na dopravním summitu

    Před 4 měsíci
    Zástupci Mezinárodního dopravního fóra (ITF), které se odehrálo před pár dny v Lipsku vyzývají k větší udržitelnosti. Podle nich je třeba omezit provoz na silnicích. Na dopravním fóru mimo jiné zaznělo, že emise skleníkových plynů z dopravy v roce 2050 budou jen o tři procenta nižší než v roce, kdy svět zachvátila pandemie koronaviru.
     Komentáře
  • FocusOn

    V udržitelnosti česká města zaspala. Jak to napravit?

    Před 4 měsíci
    Øystein E. Søreide, CEO norské IT asociace Abelia, má téměř dvacetileté zkušenosti jak z vedení veřejně prospěšných organizací přispívajících k lepšímu světu kolem nás, tak z politiky, zejména té municipální. Oboje dokázal spojit, díky čemuž získal vynikající náhled pro problematiky rozvoje udržitelnosti norských měst.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Vodík jako plyn budoucnosti v našich domácnostech? Co na to říkají odborníci?

    Před 4 měsíci
    Stále více je jasné, že emise CO2 musí být řešeny a čas se krátí. Sama Evropská Unie chce dosáhnou do roku 2050 klimatické neutrality, což bez radikální změny nejde. Jedním z možných řešení je i vodík, při jehož spalování žádné skleníkové plyny nevznikají. Možnost je to slibná. Je ale bezpečná a realistická?
     Komentáře
  • inSmart

    Maso vypěstované v laboratoři je pro klima horší než tradiční hovězí

    Před 4 měsíci
    Pěstování masa ze zvířecích buněk v laboratoři mělo být oproti produkci masa klasického šetrnější k životnímu prostředí. Ve skutečnosti je to však naopak. Během tohoto procesu jsou totiž využívány energeticky náročné postupy, bez nichž by mělo umělé maso mnohem větší klimatický potenciál.
     Komentáře
  • ESG Fórum

    Ondráš Přibyla: Po čtyřech milionech let jsme během krátké doby změnili složení zemské atmosféry

    Před 4 měsíci
    Co nám říkají fakta o klimatu? Odpovídá současná diskuze skutečným problémům? Co nám pomůže pochopit urgenci klimatické změny a co naopak vůbec nepomáhá? A jak se vyznat v argumentacích dat protichůdných studií? O klimatických změnách a současné diskuzi, o komunikaci environmentálních témat s médii, politiky a podnikateli, ale také o nutnosti spolupráce a porozumění, hovoří zakladatel a ředitel projektu Fakta o klimatu, Ondráš Přibyla. Moderuje Michala Hergetová
     Komentáře
  • Ekolist

    Francie zavedla zákaz některých vnitrostátních letů přijatý v klimatickém zákoně

    Před 4 měsíci
    Ve Francii vstoupil v platnost zákaz vnitrostátních letů mezi destinacemi, které mají železniční spojení s délkou cesty pod dvě a půl hodiny. Oznámil to francouzský ministr dopravy Clément Beaune, který krok označil za "silný symbol" snahy snižovat emise skleníkových plynů. Opatření schválené předloni v zákoně na ochranu klimatu vychází z konzultací s občany.
     Komentáře
Reklama