Před 12 hodinami·
14 minut
Newsletter Matouše Hrdiny: Škodlivé vlivy sociálních sítí a dalších platforem jsou už běžnou součástí veřejné debaty. Bohužel v ní ale stále není nouze o zjednodušené názory a zkratkovitá řešení. Dnešní Pod čarou proto rozebírá aktuální morální paniku ze zhoršujícího se duševního zdraví mládeže, která je typickým příkladem této povrchní diskuse.
Sociální sítě a smartphony byly pozitivně vnímanou horkou novinkou jen velmi krátce. Brzy po jejich rozmachu většině z nás došlo, že dlouhé hodiny strávené scrollováním na Twitteru či Instagramu příliš nepřispívají duševní pohodě a přinášejí i řadu dalších problémů.
Podobně se to má i s neustálým pobytem online díky chytrým telefonům. Kromě obecného znepokojení se začaly objevovat i obavy o vliv technologií na děti a mládež, které opakovaně vybublávají v médiích a veřejné debatě v podobě náhlé morální paniky.
Ta aktuální vypukla poté, co se kvůli politickým tlakům i bezpečnostním otázkám začala více debatovat rizika TikToku, a zároveň bylo ve Velké Británii, USA a Francii publikováno několik nových studií o zhoršujícím se mentálním zdraví teenagerů.
Řada publicistů si všimla, že se situace začala výrazněji zhoršovat po roce 2010, přibližně v době prvního velkého rozmachu smartphonů a sociálních sítí typu Facebooku, YouTube či Instagramu. Nabídlo se tedy elegantní vysvětlení, že za psychické potíže dospívajících zjevně mohou sociální sítě a iPhony, a analýzy tohoto typu začaly bujet ve velkém – jedním z nejlepších příkladů této dedukce je nedávný hojně sdílený komentář Johna Burn-Murdocha na webu Financial Times.
Následně se ozvali i vědci a reportéři, kteří tuto myšlenku začali zpochybňovat či vyvracet, a celá věc se začala řádně zamotávat. Z pozice novináře bych teoreticky měl zvážit argumenty obou stran a dojít k nějakému podloženému výkladu či syntéze. Zrovna v této otázce se ale ukazuje, že jde o takřka neřešitelný rébus, jehož výsledkem jsou místo produktivních řešení jen vypjaté emoce a zneužívání potíží dospívajících pro prosazování nejrůznější politické a ekonomické agendy.
Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií.
* Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].
* Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.
* Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy].
* Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.