Zavřít
Vladislav Vančura

Vladislav Vančura

Nejnovější články na Seznamu na téma Vladislav Vančura
  • Knížky Plus

    23 min

    Podcast
    "Rub historie" ukazuje historik Petr Koura ve své nové publikaci nazvané "Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady"

    Před 6 dny

    ·

    23 minut

    V recenzní části se mimo jiné vydáme sledovat tmu díky knize Manifest za tmu, v níž švédský vědec Johan Eklöf pozoroval, jak potřebná je pro život člověka i všech organismů tma a jak ji poznamenává světelné znečištění. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
     Komentáře
  • Natrhnutá hlasivka

    36 min

    Podcast
    Vladislav Vančura - Rozmarné léto

    Před 8 dny

    ·

    36 minut

    Příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život v malém městečku na řece Orši, Krokových Varech. Život kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny zcela naruby obrátí kouzelník a krásná Anna. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině.
     Komentáře
  • Mozaika

    6 min

    Podcast
    Život po životě. Jak poválečná reflexe Vančurova osudu a tvorby odkrývá rub dějin?

    Před 10 dny

    ·

    6 minut

    Kdo bude vystaven na piedestal a kdo pohaněn? Je lepší hrdina vlasatý, nežli plešatý? Jak souvisela poprava Vladislava Vančury za druhé světové války se zatčením Julia Fučíka? Jak se oba po smrti a po válce střídali na výsluní přízně komunistického režimu a proč? O tom pojednává publikace Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady historika Petra Koury.
     Komentáře
  • Extra

    Jiří Menzel by slavil 85: Děti nikdy nechtěl a jaká byla jeho poslední slova před smrtí

    Před 1 měsícem
    Populární český herec a režisér Jiří Menzel by dnes oslavil 85. narozeniny. Těch se ale nedožil – v roce 2020 totiž odešel na druhý břeh. Po boku mu stála milovaná Olga, která mu na svět přivedla dceru Evu Marii. Jak pak jeho bývalá žena řekla pro iDNES, Menzel litoval, že nechtěl mít děti už dříve.
     Komentáře
  • České noviny

    Ceny Trilobit Český filmový a televizní svaz vyhlásí 21. ledna

    Před 2 měsíci
    Hlavní cenu Trilobit 2023 Český filmový a televizní svaz FITES udělil tvůrcům filmu Good Old Czechs, který pojednává o dvou československých pilotech RAF. Stejnou cenu FITES udělil také dokumentární televizní sérii Pět let, jejíž autoři se věnovali tématu dávného znásilnění a jeho vlivu na osud dvou mladých lidí. Cenu Vladislava Vančury dostal kostýmní výtvarník Theodor Pištěk za celoživotní dílo, jímž přispěl ke kultivovanosti české audiovizuální i divadelní tvorby a k jejímu mezinárodnímu věhlasu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nenaučili jsme se žít v demokracii. Vůči totalitě nejsme imunní, říká syn mučené ženy

    Před 3 měsíci
    Komunistickou poslankyni Jarmilu Potůčkovou-Taussigovou odsoudili k 25 letům vězení. I přes mučení se nepřiznala, zachránila si tím život.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kobyliská střelnice: Místo, kde nacisti před 80 lety likvidovali českou elitu

    Před 5 měsíci
    Střelnice v pražských Kobylisích je jedním z nejpůsobivějších pietních míst v Česku. A přesto je veřejností takřka zapomenuto.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Olomoucký literární historik a prozaik Josef Galík by se dožil devadesáti. I za totality studentům nic nezamlčoval

    Před 5 měsíci
    V těchto dnech si připomínáme nedožité devadesátiny literárního historika, vysokoškolského pedagoga, bohemisty a prozaika Josefa Galíka. Byl pozoruhodnou osobností české literární vědy, rozkročený mezi Olomoucí, místem, kde studoval a pracoval na filozofické fakultě, a Zlínem, bydlištěm, kde měl svoji rodinu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Kobyliská střelnice v čase. Působivá připomínka místa poprav českých vlastenců

    Před 5 měsíci
    Odsouzení byli zpravidla přivazováni ke kůlům a stříleni po deseti. Němečtí okupanti se nezdráhali zavraždit ani téměř osm desítek žen.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Byly mi tři roky. A už jsem se stala nepřítelem Říše...

    Před 6 měsíci
    Nacisté věznili tříletou dívku, její rodiče popravili. Dnes třiaosmdesátiletou Alenu Staňkovou navštívila skupina žáků z 8. třídy ZŠ Špitálská z Prahy 9. Zapojili se do projektu Příběhy našich sousedů a zpracovali příběh takzvaného svatobořického dítěte.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Byly mi tři roky. A už jsem stala nepřítelem Říše...

    Před 6 měsíci
    Nacisté věznili tříletou dívku, její rodiče popravili. Dnes třiaosmdesátiletou Alenu Staňkovou navštívila pětičlenná skupina žáků z osmé třídy ZŠ Špitálská z Prahy 9. Zapojili do projektu Příběhy našich sousedů a zpracovali příběh tzv. svatobořického dítěte.
     Komentáře
  • i60

    Kde jsi byl, tati?

    Před 6 měsíci
    „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“ aneb Srpnová neděle. Vladislav Vančura a František Hrubín. Napadají mě oba tito čeští klasikové, které mám chuť parafrázovat v úvodu svého neveselého příspěvku. Protože tohle léto je pro mě vskutku všechno, jenom ne rozmarné.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nekrolog: Zagorová se učila stárnout, rozjuchanost nechala Kotvaldovi a Hložkovi

    Před 6 měsíci
    Už koncem 80. let se začala soustředit na důstojnější repertoár. S texty Michala Horáčka natočila vynikající album Živá voda.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Rozmarné léto, model Volyně: Ne všechno musí vydělávat

    Před 7 měsíci
    Nejstarší plovárna v České republice se svérázným Vlastimilem Jirsou. O životě s koupalištěm, socialistickém strachu a věčným bojem s byrokracií. Tento způsob léta,“ děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, „zdá se mi poněkud nešťastným.“ Kdo by neznal okřídlenou větu majitele říčních lázní Antonína Důry z Rozmarného léta, jemuž vtiskl nezaměnitelnou podobu v Menzelově poetické adaptaci Rudolf Hrušínský. To Vlastimil Jirsa, který podobné lázně provozuje už osmnáct let v jihočeské Volyni, si nad počasím zatím stýskat nemusí. Jenže v životě plovárníkově dnešních dní jsou jiné věci, které mohou život činit poněkud nešťastným. Byrokracie, úředníci, taky moc vysoká tráva. Tak se natáhněte na deku, a…
     Komentáře
  • Deník

    Herečka Jitka Smutná: Když nemám peníze, uskromním se

    Před 7 měsíci
    I když to občas není zrovna ideální, na život Jitka Smutná žehrat neumí. „Třeba finanční situaci řeším odjakživa tak, že když nemám peníze, uskromním se,“ svěřila se časopisu Story herečka, která je téměř po celý život majitelkou tolik potřebného humoru. Možná proto je jí tak blízká role ve hře Kdokoli může dělat cokoli. Díky ní totiž zjistíte, že s úsměvem lze zvládnout i ty nejtěžší životní situace.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Scenárista Petr Schulhoff se přitom moc nepotatil, zato natočil oblíbené české komedie i krimi

    Před 8 měsíci
    Mezi předky režiséra legendárního Bohouše najdeme hudebního skladatele, chopinovského klavíristu i houslového virtuóza. On sám se vydal jinou cestou.
     Komentáře
  • Novinky

    Kubula a Kuba Kubikula v povedené audioknížce

    Před 9 měsíci
    Je možná zbytečné zdůrazňovat, že k nejpůvabnějším dětským knížkám v české literatuře dvacátého století patří příběh Kubula a Kuba Kubikula. Spisovatel Vladislav Vančura ho poprvé vydal v roce 1931. Ústředními postavami jsou malý medvěd Kubula, medvědář Kuba Kubikula a jejich přítel, medvědí strašidlo Barbucha.
     Komentáře
  • Super

    Vrchol jeho režijního umění. Menzel si na Brodského a Hrušínského našel speciální metodu

    Před 9 měsíci
    „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“ Kdo by neznal legendární větu, kterou pronese požitkářský majitel říčních lázní Antonín Důra v podání Rudolfa Hrušínského ve slavném snímku Rozmarné léto (1967)? Film, který natočil tehdy 29letý Jiří Menzel podle stejnojmenné předlohy Vladislava Vančury z roku 1926, je jedinečnou ukázkou dokonalé adaptační práce s náročným textem.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Příběhy divadelních legend on-line

    Před 9 měsíci
    Výstavy Archivu Národního divadla Brno nabízejí další zajímavé osobnosti
     Komentáře
  • Dokuseriál

    25 min

    Podcast
    Kněz Vladimír Petřek. Uměl několik jazyků, psal básně, pomáhal a zaplatil za to životem

    Před 9 měsíci

    ·

    25 minut

    V souvislosti s ukrýváním Josefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších pěti parašutistů v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje bývá často zmiňován jako biskup Gorazd, který byl v roce 1987 za mučednickou smrt kvůli ukrývání výsadkářů svatořečen. O to, že parašutisté do kostela přišli, se ale zasadil především kněz Vladimír Petřek a předseda sboru starších Jan Sonnevend, kteří se pak spolu s kostelníkem Ornestem a děkanem Čiklem o parašutisty starali.
     Komentáře
  • České noviny

    V kostele na Spořilově se lidé rozloučili s hercem Josefem Abrhámem

    Před 9 měsíci
    Desítky lidí se dnes při bohoslužbě v kostele sv. Anežky České na pražském Spořilově rozloučily s hercem Josefem Abrhámem. Jeden z nejpopulárnějších českých herců poslední doby zemřel 16. května ve věku 82 let. Do kostela dnes přišlo mnoho jeho hereckých kolegů včetně Zdeňka Svěráka, Jiřího Macháčka, Martina Dejdara nebo Jiřího Bartošky. Po mši v zaplněném kostele na svého kolegu zavzpomínaly na přání Josefa Abrháma mladšího herečky Dagmar Havlová, Eliška Balzerová a Iva Janžurová a herec a režisér Jan Kačer. Za rakví vynášenou z kostela zněl dlouhý potlesk
     Komentáře
  • Český rozhlas - Dokumenty

    25 min

    Podcast
    Dokuseriál: Vladislav Vančura. Odmítl cestu do třetí říše a zapojil se do odboje. Jeho poprava byla výstrahou

    Před 9 měsíci

    ·

    25 minut

    Důvodem jeho popravy nebyla ani tak odbojová činnost, jako proslulost a talent, říká historik. Spisovatel zadržený kvůli podezření z členství v levicovém odboji byl popraven pět dní po atentátu na Reinharda Heydricha. Na výstrahu pro další intelektuály, kteří by se chtěli stavět proti okupační moci. Zavraždění uznávané osobnosti veřejného dění vyděsilo kulturní obec. Její drtivá většina pak bez odporu na veřejných shromážděních přísahala věrnost třetí říši.
     Komentáře
  • iRozhlas

    1. června 1942: Poprava Vladislava Vančury

    Před 9 měsíci
    Profesor Karl Gebhart, ošetřující lékař Reinharda Heydricha, telefonicky informoval šéfa SS Heinricha Himmlera, že Heydrichův zdravotní stav se nadále zlepšuje. Večer odvysílá rozhlas zprávu, že byl v Praze Kobylisích popraven Vladislav Vančura. Ráno bude jeho jméno v novinách první na seznamu popravených. Do úkrytu v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici dorazí Adolf Opálka, velitel výsadku Out Distance. Po něm přichází také Josef Gabčík.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Hysterická poprava slavného spisovatele. Hitler chtěl vraždit tisíce Čechů ze dne na den

    Před 9 měsíci
    Smrt Reinharda Heydricha spustila v protektorátu řadu tragických událostí. Na popravišti tak skončilo mnoho důležitých osobností české společnosti. Jedním z nich byl politicky aktivní člen odboje a hlavně významný český spisovatel Vladislav Vančura. Jaký byl hlavní účel této chladnokrevné popravy ze strany nacismu?
     Komentáře
  • i60

    Zemřel herec Josef Abrhám

    Před 10 měsíci
    Za každou rolí si pevně stál s mužnou elegancí i noblesou. Jeden z nejpopulárnějších českých herců Josef Abrhám zemřel ve věku 82 let. Je to takřka na den po roce od smrti jeho ženy Libuše Šafránkové.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel herec Josef Abrhám. Šafránkovou přežil o necelý rok

    Před 10 měsíci
    Přežil svou manželku Libuši Šafránkovou jen o necelý rok.
     Komentáře
  • Deník

    Vladislav Vančura tvořil slavná díla ve vile na Zbraslavi. I dnes jde o skvost

    Před 10 měsíci
    Jeden z nejvýznamnějších spisovatelů nejen své doby, ale české literatury vůbec, strávil mnoho spokojených let v půvabném městečku Zbraslav. Ostatně jeho poklidnou atmosféru jistě znáte z humoristické novely Rozmarné léto a její filmové podoby. Ve vile pod vrchem Havlínem, v ulici nesoucí jméno Vladislava Vančury, dodneška žijí jeho potomci.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Dva tisíce psychologů do škol. Za tři roky je začne platit stát, chybět ale mohou dál

    Před 11 měsíci
    Dění poslední doby, jako je covid nebo válka na Ukrajině, zvýraznilo potřebu školních psychologů. Školy na ně však od státu nedostávají peníze.
     Komentáře
  • Novinky

    Jiří Tichota slaví pětaosmdesátiny: Naším posláním bylo zpívat obyčejným lidem

    Před 11 měsíci
    Kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota slaví 18. dubna pětaosmdesáté narozeniny. Při té příležitosti nově nahlédl písňový odkaz skupiny, která loni po šedesáti letech existence odehrála poslední koncert. Zlákán Supraphonem nabídnutým LP formátem vybral na kolekci Zpívat se nepřestane/To nejlepší dvacet osm skladeb, na cédéčko o dvě méně. Vinylová stopáž činí 85 minut a připomíná, že stejný počet let byl Tichotovi dopřán.
     Komentáře
  • Novinky

    Hlavní cenu Trilobit získalo koprodukční drama Nezanechat stopy

    Před 1 rokem
    Hlavní cenu letošního ročníku festivalu audiovizuální tvorby Trilobit získali tvůrci koprodukčního snímku Nezanechat stopy. Na filmu se podíleli tvůrci z Polska, ČR a Francie. Cenu Vladislava Vančury za celoživotní dílo získal skladatel Jan Klusák.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Wilhelm Conrad Röntgen. Muž, který objevil paprsky X

    Před 1 rokem

    ·

    18 minut

    Když před sto dvaceti šesti lety oznámil Wilhelm Conrad Röntgen svůj objev paprsků X, nikdo nemohl tušit, jaký význam bude tento objev mít. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Jiří Sovák. Král fóru, který házel lustry z okna

    Před 1 rokem

    ·

    18 minut

    Chvíli to vypadalo, že půjde ve stopách otce a stane se hostinským. Nakonec u něj zvítězilo divadlo. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Tichá noc. Dvě stě let stará píseň, která měnila dějiny

    Před 1 rokem

    ·

    20 minut

    Sváteční díl Příběhů z kalendáře je věnovaný písni, která zazněla poprvé už 24. prosince roku 1818. Tyrolské lidovce, která není lidovkou. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Porota cen Trilobit v letošním roce posuzovala 164 audiovizuálních děl

    Před 1 rokem
    Porota cen Trilobit letos posuzovala 164 audiovizuálních děl. Laureáty ocenění udíleného Českým filmovým a televizním svazem (FITES) vyhlásí 22. ledna příštího roku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ceny Trilobit se po dvaceti letech stěhují z Berouna do Dolních Břežan

    Před 1 rokem
    Ceny Trilobit se po dvaceti letech stěhují z Berouna do evropského laserového výzkumného centra ELI Beamlines Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Dolních Břežanech.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Národní galerie by mohla získat obraz Františka Muziky za více než pět milionů

    Před 1 rokem
    Ministerstvo kultury plánuje vypsat veřejnou zakázku na koupi obrazu od Františka Muziky (1900 až 1974) pro Národní galerii Praha.
     Komentáře
  • TN

    Stále záhadnější smrt. V ulici našli ženu s rozbitou hlavou, předtím kostru člověka

    Před 1 rokem
    Kriminalisté se už více než měsíc snaží objasnit smrt 51leté ženy z pražské Zbraslavi. Na zahradě rodinného domu ji našli s rozbitou hlavou a doposud stále není jasné, jestli ji někdo přepadl, nebo nešťastně upadla. Nejde o jedinou záhadu, kterou kriminalisté v této ulici řešili. Před pěti lety na pozemku základní školy našli kostru člověka.
     Komentáře
  • Lifee

    70 let od smrti Jindřicha Plachty: Zakládal si na slušnosti, raději volil smrt než pomoc nacistům

    Před 1 rokem
    Od smrti známého českého herce Jindřicha Plachty uplynulo 6. listopadu přesně sedmdesát let. Díky své impozantní postavě byl nepřehlédnutelný, diváky dokázal rozesmát i rozplakat. Jaký byl ale v soukromí? Co dělal během druhé světové války a proč byl zapáleným komunistou?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Lustrace štamgastů? Frantu kontrolovat nebudu, odmítají venkovští hospodští nová nařízení

    Před 1 rokem
    Do hostince Kovárna v Dobroslavicích na Opavsku chodí jen hrstka pivařů. „Všehovšudy mám osm zákazníků. To je přece blbost, abych je každý den kontroloval, jestli jsou očkovaní,“ kroutí hlavou majitel vesnického výčepu Vlastimil Ulrych. „A vyhoďte kamaráda kvůli očkovaní, to přece nejde,“ přemítá.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vzpoura vězňů z Osvětimi s kladivy v rukou. Speciální židovské komando vykonávalo špinavou práci

    Před 1 rokem
    Miliony lidí skončily v koncentračních táborech v plynových komorách. Jeden z největších zločinů proti lidskosti s sebou nesl zásadní organizační problém. Někdo musel hromady mrtvých těl odnést a spálit. Vzhledem k tomu, že špinavou práci nechtěli dělat samotní nacisté, rozhodli se vytvořit vězeňské komando. Je tomu 77 let, kdy se tzv. sonderkommando proti dozorcům vzbouřilo.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Mučení československých hokejových reprezentantů. Komunisté ničili sportovce v hradčanském Domečku

    Před 1 rokem
    Vykonstruované politické procesy v padesátých letech nemířily jenom na opozici či zdánlivého odpůrce režimu. Kdo byl v té chvíli nepohodlný v budování plánu socialistického ráje na zemi, byl tvrdě potrestán. Totalitní režim se tak nekompromisním způsobem opřel do velmi úspěšné hokejové reprezentace. Proč museli snášet nesmyslné mučení?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Je nebezpečnější násilník na půdě, nebo normalizace? Dutkův román neodpovídá

    Před 1 rokem
    Protagonistou nové prózy Edgara Dutky je televizní režisér, nevzdělaný a tupý hezoun, který ochotně plní přání normalizačních hybatelů české kultury.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Když nacisté popravovali ty nejlepší z nás. Nečekaná smrt Vladislava Vančury měla vyvolat strach

    Před 1 rokem
    Smrt Reinharda Heydricha spustila v protektorátu řadu tragických událostí. Na popravišti tak skončilo mnoho důležitých osobností české společnosti. Jedním z nich byl politicky aktivní člen odboje a hlavně významný český spisovatel Vladislav Vančura. Jaký byl hlavní účel této chladnokrevné popravy ze strany nacismu?
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Vladislav Vančura, který se narodil před 130 lety, patří k nejvýznamnějším českým spisovatelům

    Před 1 rokem
    Vladislav Vančura je jedním z nejvýraznějších českých spisovatelů 20. století. Autor románů Rozmarné léto či Markéta Lazarová se narodil před 130 lety, 23. června 1891. Prosadil se také jako filmový scenárista a režisér. Vančura je rovněž spjatý s meziválečnou avantgardou a ve svých prózách často experimentoval s formou nebo používal náročný jazyk. V roce 1942 jeho život předčasně skončil, a to když ho zavraždili němečtí okupanti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Spisovatelem navzdory. Autor Rozmarného léta Vančura se narodil před 130 lety

    Před 1 rokem
    Rozmarné léto, Markéta Lazarová nebo Kubula a Kuba Kubikula patří dnes ke klasickým dílům české literatury. Jejich autor Vladislav Vančura se narodil přesně před 130 lety, třeba knize Rozmarné léto je tak už téměř sto let. Za druhé světové války se Vančura zapojil do odboje, což ho stálo život. Popraven byl v roce 1942 na Kobyliské střelnici. Jeho smrt měla Čechy zastrašit po atentátu na Heydricha, přestože s ním neměl nic společného.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Po 100 letech od založení strany si soudruzi mohou říci: Vyhráli jsme!

    Před 1 rokem
    Česko si nepodmanili ani revolucionáři, ani stalinisté, ani osmašedesátníci. Plně je ovládli až normalizační komunisté, kteří odhodili legitimaci.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Školy řeší chybějící dodávku testů od státu. Jezdit pro ně musejí školníci

    Před 1 rokem
    Školy se obávají o to, aby jim vyšel počet testů pro žáky, a některé je tak nakupují samy. Stát jim další várku testů dodá nejdříve až příští týden.
     Komentáře
  • Náš region

    Vlasta Burian a Oldřich Nový, dvě hvězdy stříbrného plátna se na place setkali pouze jednou

    Před 1 rokem
    Patrně bychom hledali marně herecké hvězdy, které by zastínily tyto dva pány. Ovšem, přestože se oba nesmazatelně vryli do dějin české kinematografie a stali se ikonami prvorepublikového filmu, spolu se na natáčení prakticky nesetkali. Výjimkou je ale jeden film, který je rovněž klenotem.
     Komentáře
  • Proboha

    Když se na mě usmála zubatá

    Před 2 roky
    Zazvonil telefon a na druhé straně se ozval hlas, který byl zvyklý velet a přesto zněl tak nějak z jiného břehu: „Dobrý den, jste pan Kvasnička?“ „Ano, jistě, co byste potřeboval?“ odpověděl jsem co nejlaskavěji. „Mohl byste přijet? Něco bych pro vás měl!“
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazová kronika meziválečné společnosti. Vyšel druhý díl soupisu Čapkových děl

    Před 2 roky
    Josef Čapek maloval jednoduše jako děti, avšak s přesností zkušeného kreslíře. O tvorbě na zakázku psal smutně jako o letech, které by mohl "docela vyškrtnout ze svého života".
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na literární rezidence přijede do Česka letos 20 tvůrců

    Před 2 roky
    Zahraniční bohemisté, překladatelé českých děl i čeští spisovatelé se i přes pandemii účastní rezidenčních pobytů v Praze, Brně a Broumově.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Mahenova knihovna v Brně oslavila 100 let, zveřejnila 3D vizualizace

    Před 2 roky
    Knihovna Jiřího Mahena v Brně dnes oslavila 100. výročí. V době pandemie knihovníci pomáhají hygienické stanici s trasováním, 3D tiskárnu využívají pro výrobu držáků roušek, chystají krátká osvětová videa s lékařkou.
     Komentáře
  • Novinky

    Hlavní cenu Trilobit 2021 získali tvůrci dokumentu V síti

    Před 2 roky
    Tvůrci dokumentu V síti Barbora Chalupová a Vít Klusák získali cenu Trilobit 2021 za námět, scénář a režii snímku o sexuálním predátorství na internetu. Český filmový a televizní svaz FITES dále udělil poctu za celoživotní dílo v podobě Ceny Vladislava Vančury Janě Brejchové. Letošní vyhlášení vítězů audiovizuálních cen se kvůli pandemii koronaviru uskutečnilo on-line bez diváků v Kulturním domě Plzeňka v Berouně.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Udílení audiovizuální ceny Trilobit se letos uskuteční online

    Před 2 roky
    Letošní vyhlášení vítězů audiovizuálních cen Českého filmového a televizního svazu (FITES) Trilobit 2021 se uskuteční 23. ledna on-line.
     Komentáře
  • České noviny

    Udílení audiovizuální ceny Trilobit se letos uskuteční on-line

    Před 2 roky
    Tvůrci dokumentu V síti Barbora Chalupová a Vít Klusák dnes za námět, scénář a režii snímku o sexuálním predátorství na internetu získali cenu Trilobit 2021. Český filmový a televizní svaz FITES dále udělil poctu za celoživotní dílo v podobě Ceny Vladislava Vančury Janě Brejchové. Letošní vyhlášení vítězů audiovizuálních cen se kvůli pandemii koronaviru uskutečnilo on-line bez diváků v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Předávání cen moderoval Jiří Havelka, hudební doprovod obstarala zpěvačka Načeva a projekt Zdivočelí koně.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na Vyšehradě se lidé rozloučili se zesnulým režisérem Filipem

    Před 2 roky
    Rodina a blízcí se dnes rozloučili v Praze s filmovým a televizním režisérem Františkem Filipem, který v sobotu zemřel ve věku 90 let.
     Komentáře
  • České noviny

    Na Vyšehradě se lidé rozloučili se zesnulým režisérem Filipem

    Před 2 roky
    Rodina a blízcí se dnes rozloučili v Praze s filmovým a televizním režisérem Františkem Filipem, který v sobotu zemřel ve věku 90 let. Zádušní mše se konala v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě za dodržení opatření proti šíření nemoci covid-19. Informovala o tom Česká televize. Pohřbů a bohoslužeb se podle současných opatření platných pro pátý, nejpřísnější stupeň protiepidemického systému může zúčastnit maximálně 15 lidí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel František Filip. Režisérovi Chalupářů nebo Cirkusu Humberto bylo 90 let

    Před 2 roky
    Zemřel František Filip, který natočil Tři chlapy v chalupě, F. L. Věka, Chalupáře nebo Cirkus Humberto.
     Komentáře
  • České noviny

    ČT: Zemřel režisér František Filip, bylo mu 90 let

    Před 2 roky
    Ve věku 90 let zemřel režisér František Filip. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Filip byl legendou české televizní tvorby. Natočil na 600 dramatických, hudebních a zábavních televizních pořadů, včetně divácky oblíbených seriálů. Mezi nimi například Tři chlapy v chalupě, Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Chalupáři či Cirkus Humberto.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel režisér František Filip

    Před 2 roky
    Ve věku 90 let zemřel režisér František Filip. Uvedla to Česká televize. Natočil kolem šesti stovek snímků, například seriály Tři chlapi v chalupě, F. L. Věk či Chalupáři nebo film Utrpení mladého Boháčka.
     Komentáře
Reklama