Zavřít
Znečištění

Znečištění

Nejnovější články na Seznamu na téma Znečištění
  • Seznam Zprávy

    Nikl nad zlato: Krajina se zbarvila doruda, těžaři vyhání farmáře z půdy

    Před 13 hodinami
    Indonésie platila historicky za největšího světového dodavatele niklu. Teď se chce stát jedničkou v dodavatelském řetězci pro elektromobily a láká investory, ať tam postaví své závody. Místní přicházejí o své pozemky.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brno se inspirovalo na Západě. Na opravené Mendlovo náměstí instalovalo moderní reklamy

    Před 20 hodinami
    S novým typem reklamního nosiče se Brňané setkají v centru města. Dva vysoké rondely, které nahradily klasické plakáty a poutače, se nyní starají o důstojnější podobu čerstvě zrekonstruovaného Mendlova náměstí. V boji s vizuálním smogem se město inspirovalo u západních sousedů.
     Komentáře
  • FocusOn

    Noční obloha je každým rokem téměř o 10 procent světlejší

    Před 1 dnem
    Dítě, které se dnes narodí, uvidí v den svých osmnáctých narozenin o polovinu méně hvězd. Data totiž ukazují, že noční obloha je každý rok o 9,6 % světlejší. Tato světelná změna ovlivňuje jak cirkadiánní rytmus organismů, tak naše vlastní kulturní dědictví, které se ztrátou hvězd pomalu mizí. Informuje o tom server Big Think.
     Komentáře
  • Echo24

    Lidstvo se k vodě chová upírsky, uvádí zpráva OSN. Česko se nemůže spoléhat na své zásoby

    Před 2 dny
    Nedostatek vody může způsobit celosvětovou krizi, varuje OSN ve své nejnovější zprávě. Zhruba polovina světové populace podle zprávy již nyní pociťuje alespoň část roku vážný nedostatek vody. Vodou a jejím nedostatkem se zabývá summit OSN, který je prvním velkým summitem o vodě od roku 1977, a který začal ve středu. Česká republika podle předsedy představenstva Svazu vodního hospodářství ČR Petra Kubaly nyní žije v době vodního blahobytu, který ale nevydrží věčně kvůli změnám klimatu. Podle…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jsou v kosmetice i teflonu. Vědci objevili nový způsob, jak zničit věčné chemikálie

    Před 2 dny
    Věčné chemikálie, přítomné například v pitné vodě nebo potravinách, nedokáže příroda sama odbourat. Vědci z kanadské univerzity nicméně objevili nové metody, jak přítomnost nebezpečných látek v životním prostředí významně snížit.
     Komentáře
  • TN

    Moře v Chorvatsku je špinavé už před sezónou. Místní lidé jsou znechucení

    Před 3 dny
    Turistická sezóna v Chorvatsku ještě nezačala a tamní moře už je špinavé. Na kalnou vodu si stěžují obyvatelé Zadaru, kde se od pobřeží šíří velká žlutá skrvna viditelná i na leteckých záběrech. Na první pohled se zdá, jako by se tam odehrála ekologická havárie. Firma, která v místě staví hotel, ale lidi uklidňuje, že se jedná pouze o znečištění přírodním materiálem v důsledku stavebních prací.
     Komentáře
  • Novinky

    Obří pás mořských řas v Atlantiku může zahltit floridské pláže

    Před 4 dny
    Na hladině Atlantského oceánu se letos podle expertů vytvořila rekordně velká masa mořských řas, které by v létě mohly zavalit pláže amerického státu Florida. Pás nahnědlých rostlin o šířce okolo 8800 kilometrů míří do Mexického zálivu a už nyní znepříjemňuje pobyt na mexických plážích. Příčina není zcela jasná, vědci spekulují o vlivu klimatické změny či znečištění.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci chtějí kvůli světelnému znečištění omezit družicové konstelace typu Starlink

    Před 4 dny
    Svět by měl zvážit zákaz družicových megakonstelací na nízké oběžné dráze - jako je například Starlink podnikatele Elona Muska. Uvádí to vědci v sérii článků a komentářů publikovaných v odborném časopise Nature Astronomy. Jeden tým odborníků ostatní vědce vyzval, aby se postavili proti světelnému znečištění oblohy stejně, jako se postavili tabákovému nebo ropnému průmyslu, napsal list The Guardian.
     Komentáře
  • Novinky

    Kvůli světelnému znečištění chtějí vědci omezit družicové konstelace typu Starlink

    Před 4 dny
    Svět by měl zvážit zákaz družicových megakonstelací na nízké oběžné dráze – jako je např. Starlink podnikatele Elona Muska. Uvádí to vědci v sérii článků a komentářů publikovaných v odborném časopise Nature Astronomy. Jeden tým odborníků ostatní vědce vyzval, aby se postavili proti světelnému znečištění oblohy stejně, jako se postavili tabákovému či ropnému průmyslu, napsal list The Guardian.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Družicové megakonstelace typu Starlink způsobují světelné znečištění, tvrdí vědci. Chtějí jejich zákaz

    Před 4 dny
    Svět by měl zvážit zákaz družicových megakonstelací na nízké oběžné dráze – jako je například Starlink podnikatele Elona Muska. Uvádí to vědci v sérii článků a komentářů publikovaných v odborném časopise Nature Astronomy. Jeden tým odborníků ostatní vědce vyzval, aby se postavili proti světelnému znečištění oblohy stejně, jako se postavili tabákovému nebo ropnému průmyslu, napsal list The Guardian.
     Komentáře
  • WN24

    Dýchat zdravě? V podstatě už není kde, varuje studie

    Před 12 dny
    Dosud nejrozsáhlejší globální studie o znečištění ovzduší zjistila, že bezpečně dýchat nelze již v podstatě nikde na Zemi. Vysokým koncentracím prachových částic je vystavena valná většina světové populace.
     Komentáře
  • Prostor X

    Svědek rybařil na „mrtvé“ části Bečvy, policie ho nevyslechla, obžaloba je nesmyslná, říká novinářka

    Před 13 dny
    Úředníci jakoby trpěli kolektivní ztrátou paměti, zatímco rybáři mají vše detailně zdokumentováno, popisuje výslechy svědků v kauze otrávené Bečvy reportérka Zuzana Vlasatá. Ta se případem zabývá ode dne, kdy došlo ke kontaminaci řeky kyanidy a šestimocným chromem, tedy od 20. září 2020, a přiznává, že překvapit už ji může máloco. Pět dní po úhynu 40 tun ryb se exministr životního prostředí Richard Brabec dušoval, že „najít zdroj znečištění bude otázkou hodin“. Nestalo se. Nutnost ekologickou katastrofu vyšetřit a přijmout opatření, která by bránila podobnému selhání úřadů, akcentovala před volbami i koalice Spolu. Po nástupu k moci nezměnila nic. Výsledkem je podle Vlasaté nesmyslná obžaloba firmy Energoaqua, kterou soudkyně sice vrátila k došetření, ale neuspěla. 00:00 Nesmyslná obžaloba 00:57 Obvinění, které odvádí pozornost? 03:08 Argumentující soudkyně 04:24 Výslechy svědků 06:44 Havárie v chemičce Deza 12:33 Zastrašování 13:31 Bez důkazů není viník 14:35 Překvapivá zjištění 16:11 Chyby kompetentních osob a orgánů 18:29 Sebevražda vedoucího provozu 19:13 Dobrá práce médií 21:47 Plané sliby a nutné změny
     Komentáře
  • Badatelé

    Radiační teror v Uherském Hradišti: Kdo chtěl zabít Litviněnka z Moravy

    Před 13 dny
    V roce 1960 se ve Starém Městě u Uherského Hradiště odehrál bizarní případ radiačního útoku na domek Belantových. Nejprve to ovšem vypadalo na „obyčejnou“ úkladnou vraždu. V dnes už neexistujícím dome č.p. 385 žila Božena Belantová s manželem a se svým synem. S mužem pracovala v národním podniku Mikrotechna, kde se mimo jiné pracovalo s radioaktivní barvou, která se používala jako svítící barvivo na ciferníky. Přestože Božena Belantová pracovala na místě, kde se s touto barvou pracovalo naposledy v roce 1957, její zdravotní prohlídka na podzim roku 1959 nedopadla dobře. Když prohlídka o půl roku později dopadla ještě hůře, vydali se do domku hygienici. Záznam o provedení prohlídky: Prováděným proměřováním, které prováděl bezpečnostní technik n.p. Mikrotechna s. Dufek společně s pracovníkem KHES (krajské hygienicko-epidemiologické stanici, pozn. aut.) MUDr. Jirákem byly zjištěny v bytě Belantových radioaktivní hodnoty lidskému zdraví škodlivé a proto po dohodě s vedením podniku bylo přikročeno k přestěhování Belantových do náhradního bytu. Jejich rodinný domek byl pak zapečetěn orgány 0-VB Uherské Hradiště. Mimo toho bylo zjištěno, že n.p. Mikrotechna si vyžádala proměření pracovníky Výzkumného ústavu chorob z povolání z Prahy. Tito pracovníci provedli proměření kontaminace jednak pracoviště Belantové a jejího bytu. K zamoření se však konkretně nevyjádřili i když naměřené hodnoty na pracovišti byly značně nižší než v bytě Belantové. Podezření z pokusu o vraždu Jak se dostalo radioaktivní zamoření do domku Belantových. Jedním možným vysvětlením bylo nedodržování předpisů na pracovišti, kvůli kterému si Belantová mohla zanést radioaktivní prach domů. Jenže podrobnější prohlídka prokázala úmysl. Záznam o provedení prohlídky: Po takto provedeném vyhodnocení bylo provedeno znovu proměření bytu rodiny Belantové MUDr. Stojanovem MUDr. Jirákem a orgány zdejšího odboru. Při prováděném proměřování zjistil MUDr. Stojanov v králíkárně na dvorku odloženou láhev na zavařeninu, ve které se nacházela štětka vysoce radioaktivní přes 100.000 rozpadových impulsů.Mimo proměřování přístrojem TIS a ORION bylo použito lampy s […]
     Komentáře
  • Ekolist

    Uganďan postavil plovoucí restauraci z tisíců recyklovaných plastových lahví

    Před 14 dny
    Bývalý turistický průvodce v Ugandě postavil z recyklovaných plastových lahví plovoucí restauraci, která kotví na Viktoriině jezeře. Dřevěná loď porostlá zelení, která se stala atrakcí pro turisty a místní mladé tiktokery, má kapacitu až 100 návštěvníků, informovala agentura AP. Projekt se snaží upozornit na znečištění druhého největšího sladkovodního jezera světa, které poskytuje obživu rybářským komunitám tří východoafrických zemí.
     Komentáře
  • Nedd

    Čistý vzduch na Zemi dochází

    Před 15 dny
    Nejrozsáhlejší studie o globálním znečištění ovzduší ukazuje, že téměř nikde na Zemi nemůžete dýchat vzduch, který se dá označit za čistý nebo zdravý.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Přes 42 tun mrtvých ryb v Dyji. Akademie věd zveřejnila, co ekologickou katastrofu způsobilo

    Před 15 dny
    Za loňský úhyn ryb v Dyji pod Novomlýnskými nádržemi mohly podle Biologického centra Akademie věd (AV) ČR znečištěné povrchové vody a vyčerpání kyslíku. Podle závěrů vědců úhyn nezpůsobil provoz malé vodní elektrárny. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala mluvčí kraje Alena Knotková. Rybáři a hasiči tehdy zlikvidovali asi 42 tun uhynulých ryb na jezu v Bulharech a v Břeclavi. Procesy odehrávající se v Dyji budou odborníci dále zkoumat.
     Komentáře
  • Novinky

    Akademie věd: Za loňský úhyn ryb na Dyji mohly znečištěné povrchové vody

    Před 15 dny
    Za loňský úhyn ryb v Dyji pod Novomlýnskými nádržemi mohly podle Biologického centra Akademie věd ČR znečištěné povrchové vody a vyčerpání kyslíku. Podle závěrů vědců úhyn nezpůsobil provoz malé vodní elektrárny. Rybáři a hasiči tehdy zlikvidovali asi 42 tun uhynulých ryb na jezu v Bulharech a v Břeclavi. Procesy odehrávající se v Dyji budou odborníci dále zkoumat.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Mastná voda s krví. Do chráněné jeskyně v Moravském krasu někdo vylil zabijačku

    Před 17 dny
    Ochránci přírody řeší v Ostrově u Macochy na Blanensku znečištění vertikální jeskyně Ostrovská propast. Do podzemních prostor totiž někdo vylil mastnou vodu, která byla zbarvená krví a obsahovala kousky zeleniny. Podle jeskyňářů se zřejmě jedná o zbytky zabijačky.
     Komentáře
  • Novinky

    Muž postavil plovoucí restauraci z recyklovaných plastových lahví

    Před 18 dny
    Bývalý turistický průvodce v Ugandě postavil z recyklovaných plastových lahví plovoucí restauraci, která kotví na Viktoriině jezeře. Dřevěná loď porostlá zelení, která se stala atrakcí pro turisty, má dnes kapacitu až 100 návštěvníků, informovala agentura AP. Projekt se snaží upozornit na znečištění druhého největšího sladkovodního jezera světa.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fotky: Z polystyrenové desky loví odpadky. Jediný způsob, jak přežít

    Před 19 dny
    Barmánka Ma Yu spouští každé ráno své provizorní plavidlo na vodu v zátoce řeky Rangún, aby se svým týmem „čističů řek“ posbírala plasty a plechovky. Z peněz z recyklace živí své děti i manžela.
     Komentáře
  • WN24

    OSN přijala historickou dohodu o ochraně oceánů. Její vyjednávání trvalo téměř 20 let

    Před 20 dny
    Do roku 2030 vytvoří státy ochranné zóny pokrývající 30 procent světových oceánů. Jejich úkolem bude bránit vody před dopady klimatické změny, rybářství nebo znečištění. Zaručí to dohoda, kterou v sobotu večer vyjednala po 38 hodinách debaty Organizace spojených národů. Svého cíle tak dosáhla téměř po dvou dekádách rozhovorů.
     Komentáře
  • SnadnoBydlet

    Květiny, které fungují jako kyslíková bomba. Mají lepší účinek než čistička vzduchu

    Před 20 dny
    Pokud nebydlíte na vesnici nebo na kraji města v blízkosti lesa, ale naopak žijete poblíž silnic nebo továren, určitě se také potýkáte s nepříjemnými důsledky znečištěného ovzduší. Před znečištěním se neschováte ani doma. Při každém otevření oken a větrání k vám tento vzduch také pronikne. Následně můžete pozorovat velké nánosy prachu a dalšího znečištění na vašem nábytku. To co je očím neviditelné jsou ale usazeniny v kobercích a dalších textiliích, jako například na posteli nebo na gauči. Jak tomu účinně zabránit?
     Komentáře
  • Náš region

    Světelné znečištění škodí přírodě i lidem

    Před 21 dny
    Světelné znečištění za stále větší problém považuje astronom a iniciátor vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) Jan Kondziolka.
     Komentáře
  • Novinky

    Beskydská oblast tmavé oblohy slaví 10 let. Světelný smog je stále větším problémem

    Před 21 dny
    V sobotu 4. března uplynulo 10 let od založení Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO). Ta vznikla jako druhá v Česku, je navíc přeshraniční: česko–slovenská. Rozkládá se v přírodním prostředí Beskyd na české straně a Kysuc na straně slovenské. Upozornil na to Pavel Suchan z České astronomické společnosti s tím, že podle astronomů je světelné znečištění stále větší problém – a škodí lidem i přírodě.
     Komentáře
  • Ekolist

    Astronom: Světelné znečištění je stále větší problém, škodí lidem i přírodě

    Před 23 dny
    Světelné znečištění za stále větší problém považuje astronom a iniciátor vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) Jan Kondziolka. Hrozbou je především přibývající LED osvětlení ve studených barvách. Světelný smog podle něj škodí nejen přírodě, ale i lidem. Kondziolka to ČTK řekl u příležitosti desátého výročí založení česko-slovenského projektu Beskydská oblast tmavé oblohy, který má za cíl chránit noční prostředí a hvězdnou oblohu v Beskydech před světelným znečištěním.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Světelné znečištění se zhoršuje. Způsobuje problémy se spánkem i vymírání druhů

    Před 23 dny
    Světelný smog škodí především přírodě. Kvůli úbytku hmyzu mohou začít vymírat například některé druhy ptáků, vysvětluje astronom.
     Komentáře
  • České noviny

    Astronom: Světelné znečištění je stále větší problém, škodí lidem i přírodě

    Před 23 dny
    Světelné znečištění za stále větší problém považuje astronom a iniciátor vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) Jan Kondziolka. Hrozbou je především přibývající LED osvětlení ve studených barvách. Světelný smog podle něj škodí nejen přírodě, ale i lidem. Kondziolka to ČTK řekl u příležitosti desátého výročí založení česko-slovenského projektu Beskydská oblast tmavé oblohy, který má za cíl chránit noční prostředí a hvězdnou oblohu v Beskydech před světelným znečištěním.
     Komentáře
  • Ekolist

    Norma o světelném znečištění má podle Hladíka chránit veřejnost i přírodu

    Před 24 dny
    Norma o světelném znečištění, která vstoupila 1. března v platnost, má podle náměstka ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) snížit dopady takzvaného světelného smogu na veřejnost i přírodu. Světelné znečištění podle ministerstva životního prostředí (MŽP) negativně ovlivňuje nejen životní prostředí, ale i spotřebu energie či rozpočty měst a obcí, proto se úřad zasadil o jeho regulaci.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci varují, že se bude hůře dýchat. Může za to globální oteplování

    Před 24 dny
    Ne všechno znečištění pochází od lidí. Podle nového výzkumu se při zvýšení globální teploty o 4 stupně Celsia zvýší také množství škodlivých emisí z rostlin a prachu, a to až o 14 %. Vyšší teploty = větší znečištění ovzduší z přírodních zdrojů.
     Komentáře
  • Obnovitelně

    Koncentrace nebezpečného oxidu dusičitého v Praze násobně přesahuje limity, ukázal výzkum

    Před 24 dny
    Úroveň NO2 ve všech oblastech regionu hlavního města Prahy, kde byly rozmístěny měřicí přístroje, překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) týkající se znečištění.
     Komentáře
  • Obnovitelně

    Koncentrace nebezpečného oxidu dusičitého v Praze násobně přesahuje limity. Město přesto nechce omezit vjezd aut

    Před 24 dny
    Úroveň NO2 ve všech oblastech regionu hlavního města Prahy, kde byly rozmístěny měřicí přístroje, překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) týkající se znečištění.
     Komentáře
  • Litoměřický deník

    Olejnatá skvrna pod Radobýlem je pryč. Původ látky uniklé do vody je záhada

    Před 25 dny
    Nafta, nebo snad vyjetý olej? Velké množství zatím neznámé látky potrápilo hasiče a pracovníky Povodí Labe. Ti se v uplynulých dnech činili u hráze v Žalhosticích na Litoměřicku. Kontaminována byla voda, hráz i břeh ve slepém rameni řeky. Akce na likvidaci znečištění trvala několik dní. Co přesně za látku uniklo a jak se tam dostala, je zatím záhadou.
     Komentáře
  • Člověk v tísni
    naSeznam Médium

    Miroslav Havránek: Válka škodí klimatu a Ukrajinu zjizví na mnoho desetiletí

    Před 26 dny
    Rok války nesmírně zatížil nejen Ukrajince, ale i jejich životní prostředí. Ještě mnoho poválečných let se budou muset vypořádávat s krátery na polích, chemickou kontaminací půd nebo následky lesních požárů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Putin způsobil jednu z největších ekologických katastrof moderní historie

    Před 27 dny
    ANALÝZA. Rok války na Ukrajině si vyžádal svou daň i na životním prostředí. Přesné rozměry znečištění zatím ani nejde změřit, organizace mapující situaci na místě mluví o „toxickém dědictví“, které pocítí i příští generace.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Znečištěné ovzduší škodí růstu plic u dětí, zjistili vědci. Vyčištění vzduchu ale může poškození zmenšit

    Před 1 měsícem
    Snižování znečištění vzduchu přispívá k lepšímu růstu plic u dětí a dospívajících. S touto informací přišli vědci ze Švédska, kteří sledovali růst a vývoj plic u stovek dětí za posledních 20 let. Už dlouho experti vědí, že i malá koncentrace škodlivin ve vzduchu negativně ovlivňuje vývoj a růst plic. Nový výzkum ale ukazuje, že se to dá i napravit.
     Komentáře
  • Náš region

    V Pávovském rybníku se objevila ropná skvrna

    Před 1 měsícem
    V Jihlavě v pátek hasiči odstraňovali ropnou skvrnu z Pávovského rybníka.
     Komentáře
  • Ekolist

    V Jihlavě odstraňují hasiči ropnou skvrnu z Pávovského rybníka, původ je nejasný

    Před 1 měsícem
    V Jihlavě dnes hasiči odstraňují ropnou skvrnu z Pávovského rybníka. Znečištění postihlo jen část hladiny jedenáctihektarové vodní plochy, většinou se drželo u hráze. Uhynulé ryby se tam objevovat nezačaly, uvedla radnice v tiskové zprávě. Pracovníci Zdravotního ústavu v Ostravě odebrali laboratorní vzorky kvůli určení bližšího složení a možného původu znečišťující látky. Zástupci policie a České inspekce životního prostředí (ČIŽP) kontrolují firmy a průmyslové areály v okolí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Mapa věčných chemikálii ukazuje znečištění tisíce míst v Evropě látkami PFAS

    Před 1 měsícem
    Na mnoha místech Evropy je v půdě i vodě vysoké množství takzvaných perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS). Jde o chemikálie spojované se závažnými zdravotními problémy včetně rakoviny. Látkám tohoto typu se přezdívá "věčné chemikálie", protože se v přírodě rozkládají velmi pomalu. Mezinárodní skupina evropských médií, včetně francouzského Le Monde, britského The Guardian a českého Deníku Referendum, odhalila v rámci projektu Forever Pollution Project kontaminovaných míst v Evropě tisíce, z toho desítky v České republice.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tisíce míst v Evropě zamořily věčné chemikálie, způsobují i smrtelné choroby

    Před 1 měsícem
    Látky známé jako „věčné chemikálie“, které příroda nedokáže rozložit, kontaminovaly v Evropě tisíce míst. Vyskytují se například v pitné vodě i potravinách. Souvisí pak s řadou zdravotních potíží, včetně rakoviny či neplodnosti.
     Komentáře
  • České noviny

    Mapa věčných chemikálii ukazuje znečištění tisíce míst v Evropě látkami PFAS

    Před 1 měsícem
    Na mnoha místech Evropy je v půdě i vodě vysoké množství takzvaných perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS). Jde o chemikálie spojované se závažnými zdravotními problémy včetně rakoviny. Látkám tohoto typu se přezdívá "věčné chemikálie", protože se v přírodě rozkládají velmi pomalu. Mezinárodní skupina evropských médií, včetně francouzského Le Monde, britského The Guardian a českého Deníku Referendum, odhalila v rámci projektu Forever Pollution Project kontaminovaných míst v Evropě tisíce, z toho desítky v České republice.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fotky: Městečko se po havárii vlaku s chemikáliemi nepřestává bát

    Před 1 měsícem
    Nervozita, nezodpovězené otázky i zápach hořících chemikálií se již druhým týdnem vznášejí nad městečkem East Palestine v americkém státě Ohio.
     Komentáře
  • CHIP

    Jak moc se u vás svítí: Web vám napoví, zda z vašeho místa uvidíte Mléčnou dráhu

    Před 1 měsícem
    Většina měst a obcí na světě má v noci trvale rozsvícená světla. Občas to může být nejen neekologické, ale nemusí to prospívat ani zdraví. Na interaktivní mapě můžete sami zjistit, jak velké je světelné znečištění ve vašem okolí.
     Komentáře
  • Echo24

    Kyjev připravuje provokaci s radioaktivními látkami, tvrdí Rusové

    Před 1 měsícem
    Na Ukrajinu byly prý z území jednoho z evropských států dopraveny kontejnery s radioaktivními látkami, aby Ukrajinci zinscenovali kontaminaci v jedné z oblastí kontrolovaných Kyjevem. Prohlásilo to podle agentury TASS v neděli ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení.
     Komentáře
  • Novinky

    Expert: Energetická krize zhoršuje i ovzduší

    Před 1 měsícem
    Ovzduší v Česku sice v loňském roce bylo druhé nejlepší za řadu let, avšak na jeho konci se vlivem energetické krize začalo zhoršovat. Lidé totiž přecházejí k horšímu typu topení, řekl Právu Václav Novák, který v Českém hydrometeorologickém ústavu vede oddělení Informačního systému kvality ovzduší.
     Komentáře
  • Novinky

    Vlaková katastrofa v Ohiu: Záběry ukazují, že půda nacucaná vinylchloridem pumpuje jed do okolí

    Před 1 měsícem
    Uniklý interní dokument i záběry pořízené přímo na místě prokazují, že je půda v místě vykolejení vlaku s vinylchloridem v Ohiu nebezpečnou chemikálií nasáklá a pumpuje ji do okolí. Dopravce Norfolk Southern i firma HEPACO najatá na vyčištění okolí půdu evidentně prosycenou toxickým karcinogenem úplně opomenula. Chybí na zveřejněném seznamu realizovaných aktivit, ačkoliv podle odborníků měla být provedena.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Co se stalo v Ohiu? Unikly i nejhorší jedy, klíčové informace nikdo nezná

    Před 1 měsícem
    Ani po dvou týdnech od nehody vlaku v Ohiu se neví, jak velká katastrofa se odehrála. Uniklé látky podle experta Jindřicha Petrlíka bez pochyby patří do kategorie silně toxických. Není ale známo, kolik a kam se dostaly.
     Komentáře
  • České stavby

    Evropa strčila před světelným znečištěním hlavu do písku, nová česká technická norma ne

    Před 1 měsícem
    Světelné znečištění anebo také rušivé světlo je vlastně jakékoli člověkem vytvořené světlo s nežádoucími vedlejšími účinky. Obzvláště ve větších městských aglomeracích jde o vážný problém. Česká i evropská legislativa přitom fenomén světelného znečištění vytlačily na okraj zájmu. Nové světlo přináší do problematiky nová česká technická norma ČSN 36 0459.
     Komentáře
  • České noviny

    Soud v kauze otravy Bečvy přehrál video z pokusu znalce Klicpery

    Před 1 měsícem
    Vsetín – Okresní soud ve Vsetíně dnes při projednávání případu otravy řeky Bečvy přehrál videozáznam z pokusu, který několik měsíců po havárii dělala policie spolu se znalcem Jiřím Klicperou. Znalec do vody u výpusti společnosti Energoaqua nalil barvivo a sledoval, kdy se smíchá s vodou v řece. Ve videu Klicpera uvedl, že po hodině od začátku pokusu a 1200 metrů od výpusti je vidět, jak se barvivo míchá do celého toku. Jde o místo pod jezem Juřinka 2. Chvíli předtím v záznamu řekl policejní technik, že je zelené zabarvení v šířce celé řeky.
     Komentáře
  • Náš region

    Za znečišťování řek by měly padat vyšší pokuty

    Před 1 měsícem
    Za vypuštění nebezpečných látek do řek by měly podniky platit pokutu v maximální výši 25 milionů korun oproti současným pěti milionům.
     Komentáře
  • Peak

    Španělsko zaplavila prasata. Vesničané protestují proti obřím vepřínům

    Před 1 měsícem
    Země proslavená koridou a vínem se stala největším evropským producentem vepřového masa. Problémy to přináší hlavně vesnickým komunitám, které musí žít v blízkosti obřích prasečáků. Kromě zápachu si stěžují i na kontaminaci vody.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Kandidát na ministra zhasne po vzoru Brna celé Česko. Ochrání tak lidi i brouky

    Před 1 měsícem
    V jihomoravské metropoli už několik let bojují se světelným smogem. Nyní Brno své nápady předá i zbytku Česka, které se od března se svícením uskromní. Ministerstvo životního prostředí tak chce snížit negativní dopady umělého světla na lidské zdraví a přírodu, ale i ušetřit.
     Komentáře
  • eFotovoltaika

    Jak mohou být lidské vlasy použity v boji proti znečištění planety? Belgičané ukazují světu novou cestu ekologie

    Před 1 měsícem
    Belgická nevládní organizace Dung Dung spustila projekt Hair Recycle Project, který se snaží využívat odpad jakožto podporu cirkulárního hospodářství. Co to v praxi znamená? Tato organizace sbírá odstřižky lidských vlasů a zpracovává je na produkty, které mohou pomoci čistit životní prostředí!
     Komentáře
  • MotorGuru

    Elektromobily jsou lepší než spalovací motory. Souhlasíte?

    Před 1 měsícem
    Elektromobily jsou z hlediska znečištění ovzduší mnohem lepší než automobily se spalovacími motory. Zatímco prodej elektromobilů s nulovými emisemi v Evropě prudce roste a konec spalovacích motorů je na dohled, průmysl se chytá stébla, aby udržel znečišťující motor při životě.
     Komentáře
  • Faei

    Při dýchání výfukových plynů hloupneme, ukázala nová studie

    Před 1 měsícem
    Všichni víme, že dopravní znečištění škodí plicím a srdci, ale věděli jste, že může mít také negativní vliv na mozek? Výzkum zjistil, že znečištění ovzduší související s dopravou může vést k poklesu mentálních funkcí. Nová studie vědců z University of British Columbia a University of Victoria ukázala, že běžné úrovně znečištění dopravou mohou narušit funkci lidského mozku už během pouhých několika hodin.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Omývání kuřecího masa před vařením zvyšuje riziko kontaminace. Bakterie spolehlivě zabije vhodná úprava

    Před 1 měsícem
    Lidé mají ve zvyku kuřecí maso omývat, aby odstranili přítomné bakterie. Zjistilo se však, že něco takového vůbec není potřeba, dosáhne-li maso určité teploty.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ministerstvo chce omezit světelný smog, norma má ale mezery

    Před 1 měsícem
    Už příští měsíc začne v Česku platit nová technická norma, která má omezit světelné znečištění a mírnit jeho negativní dopady na lidi i zvířata. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ale má mezery.
     Komentáře
  • Náš region

    Nová norma omezí světelné znečištění. Platit začne v březnu

    Před 1 měsícem
    V České republice začne od března platit technická norma, která má omezit světelné znečištění neboli světelný smog.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Metropole, kde "bolí dýchat". Nejchladnější hlavní město světa dusí smog

    Před 1 měsícem
    Toxické zplodiny v tuhých mrazech unikají do ovzduší ze statisíců jurt, kde místní topí uhelnými briketami.
     Komentáře
  • Ekolist

    Na 14 000 Nigerijců se v Londýně soudí se společností Shell kvůli znečištění

    Před 1 měsícem
    Téměř 14 000 lidí z delty Nigeru se kvůli znečištění, které údajně způsobila ropná společnost Shell, domáhají spravedlnosti u soudu v Londýně, kde petrochemický gigant sídlí. Žádají sanaci oblasti a kompenzaci ztrát, informoval list The Guardian. Znečištění poničilo ve státě Rivers na jihovýchodě Nigérie zemědělskou půdu a loviště ryb. První podobné žalobě čelila společnost Shell před soudem na začátku roku 2012.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na klimatické aktivisty se valí kritika i posměch, místo k soudu letěli na Bali

    Před 1 měsícem
    Německé klimatické hnutí Letzte Generation je terčem kritiky, protože hájilo dva členy, kteří odletěli na Bali, přestože měli být u soudu.
     Komentáře
Reklama