Zavřít
Alexandr VI.

Alexandr VI.

Nejnovější články na Seznamu na téma Alexandr VI.
  • Objevím

    Civita di Bagnoregio: Umírající město je dnes oblíbeným cílem turistů

    Před 8 dny
    Jak asi vypadá město, které kdysi bývalo prosperující a na vrcholu, dokud nepřišlo zemětřesení? Civita di Bagnoregio je italské město, které podobný osud potkalo, a proto se mu dnes právem říká "umírající město". I přes smutný osud je dnes ale oblíbeným turistickým cílem.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Krvavé křesťanství: Největší námořní bitva renesance skončila masakrem a zneuctěním Turků

    Před 10 měsíci
    Ve druhé polovině 16. století se křesťanské země musely spojit proti útokům Osmanské říše. V rozhodující bitvě u Lepanta přišel Ali Paša o hlavu a velitel křesťanské armády Juan d'Austria se stal prvním habsburským námořním hrdinou.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Mark Twain. Skvělý vypravěč byl i lodivodem a prospektorem

    Před 11 měsíci

    ·

    18 minut

    Pokud se chcete dobře pobavit nad dobrou knihou, určitě neuděláte chybu, když sáhnete po díle Marka Twaina. Byl slavný humorista, novinář, vypravěč, ale také lodivod či prospektor zlaté horečky. Dozvíte se, kde přišel ke svému pseudonymu, jak se setkal s prezidenty, jak se vyznamenal při přijímání do redakcí. Nebude chybět ani Twainův pohled na ženy. Příběhy z kalendáře budou naplněné vtipnými příběhy přímo ze života. Ten jeho se uzavřel 21. dubna 1910 v USA.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Louis Pasteur poprvé vyzkoušel pasterizaci. Původně měla zabránit octovatění vína na lodích

    Před 11 měsíci

    ·

    20 minut

    Dnešní výročí připomíná proces, díky němuž nezkysne mléko ani pivo nebo nezoctovatí víno. Má ho na svědomí jeden z největších chemiků historie. Louis Pasteur byl mimořádně pracovitý a zvídavý. Většinu života trávil v laboratoři. Nebyl by ale ničím bez své ženy, která mu coby dcera rektora univerzity dělala asistentku. Původně byla pasterace nebo pasterizace vyvinuta na objednávku francouzského válečného loďstva pro zamezení octovatění vína. Brzy se ujala i u dalších komodit.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Lubomír Lipský. Je lepší se opotřebovat nežli zrezivět

    Před 11 měsíci

    ·

    18 minut

    Lubomír Lipský byl svým herectvím a laskavým humorem živým dokladem rčení, že není malých rolí. Narodil se v Pelhřimově 19. dubna 1923. Díky ochotnickému nadšení svých rodičů byl pro divadlo předurčen. Za svůj dlouhý a plodný život ztělesnil stovky divadelních, televizních a filmových rolí. Na divadelních prknech, která miloval, hrál až do devadesáti let. Přesně podle kréda, že je lepší se opotřebovat nežli zrezivět.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Lucrezia Borgia aneb Když je historie nespravedlivá

    Před 11 měsíci

    ·

    19 minut

    Po většinu života se Lucrezia Borgia snažila být poslušnou dcerou, vzornou matkou i zbožnou ženou. Přesto se do historie zapsala jako obávaná travička a symbol zvrácenosti. Kde se stala chyba? Dívka s přezdívkou „perla renesance“ se narodila v Římě v roce 1480. Jejím otcem byl pozdější papež Alexandr VI., muž s velmi kontroverzní pověstí. Lucrezia byla jeho jediná dcera, a tak ji ambiciózní otec zcela bez skrupulí využíval ve prospěch svých mocichtivých plánů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Proměna pomlouvané „travičky“: Ferrarská vévodkyně Lukrécie Borgia

    Před 1 rokem
    Papežovu dceru předcházela do Ferrary všelijaká pověst. Zatímco vyslanci líčili Lukrécii jako chytrou a laskavou ženu dobrých způsobů, její rodina a činy jejích příbuzných z ní dělaly zkaženou, prohnanou fúrii.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší hříchy papežů: Hlavy církve se v minulosti dopouštěly odporných zločinů

    Před 1 rokem
    Ani ty nejčistší duše se občas nevyhnou hříchu – ovšem činy následující pětice papežů byly obludnější než většiny jejich zbloudilých oveček.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Obětní beránci inkvizitorských fanatiků. V honech na čarodějnice bylo upáleno přes milion žen

    Před 1 rokem
    Lidé odpradávna hledali možnosti, jak si zajistit zdraví, bohatství, moc. Být spokojený, úspěšný, bohatý a vedle toho, aby ho obcházelo neštěstí a nemoci, bylo touhou každého jednotlivce. Pokud se však o slovo přihlásilo utrpení, běda každému a mnohdy mnohým, kteří se v dané době nacházeli na nesprávném místě. Vždyť kdo by neviděl za svým neštěstím raději jinou osobu, než by vinu či pochybení hledal u sebe!?
     Komentáře
  • Dotyk

    Vražedkyně Lucrezia byla nejkrásnější ženou renesance. Líbila by se nám i dnes?

    Před 1 rokem
    Femme fatale renesance Lucrezia Borgia nebyla jen krásnou ženou, jež se stala nástrojem pro získání moci vlastní rodinou. Panují i domněnky o tom, že sama trávila ty, jež nepotřebovala, jedem ukrytým v prstenu a intrikovala stejně jako její otec. I když sama možná nebyla andělem smrti, ta se rozhodně nevyhýbala jejímu blízkému okolí.
     Komentáře
  • G

    Komunismus a socialismus jsou bludy: Do Syllabu omylů je mezi hereze zařadil nejdéle úřadující papež Pius IX.

    Před 1 rokem
    V dlouhé historii katolické církve se k papežskému úřadu dostaly všemožné osoby, z nichž každá „vynikala“ něčím jiným. Jeden byl krutý, druhý zastával funkci krátce, třetí se zase k úřadu dostal pomocí intrik. Pius IX., vlastním jménem Giovanni Maria Mastai-Ferretti, se zapsal do historie nejdelším doloženým pontifikátem v historii papežství – trval 31 let. Během tohoto dlouhého funkčního období stihl Pius IX. například vydat protimodernistickou encykliku Quanta cura a její známou přílohu Syllabus omylů. Stalo se tak přesně před 157 lety.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kaštanové hostiny: Perverzní zábavy pod taktovkou papeže měly nejhorší konec

    Před 1 rokem
    Představte si, že jste na večírku, kde hosty obsluhují spoře oděné dívky. Za pár hodin jsou již zcela nahé, lezou po zemi po čtyřech a berou do úst kaštany, které jim rozparádění účastníci večírku hážou k nohám. Ne, nejste na císařské hostině ve starém Římě, nýbrž v paláci kardinála Cesareho Borgii. Píše se rok 1501 a nějaký ten kaštan přihodí i sám papež.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak se chovali conquistadoři při dobývání Ameriky k indiánům? Nešetřili nikoho

    Před 1 rokem
    Objevení Ameriky Kryštofem Columbem je ve školách popisováno jako ta úžasná událost, která pomohla Evropanům získat nové informace o tajích planety Země a upravit mapu světa do trochu reálnější podoby. Španělští dobyvatelé to tak ale ve své době nevnímali. Byli nadšení, že našli nové území, nová naleziště zlata a spoustu primitivně vyzbrojených bezvěrců, které bylo možno zotročit.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak probíhaly inkviziční výslechy: metoda tak dokonalá, že mučit nemuseli

    Před 1 rokem
    Inkvizice znala perfektní metody, jak si vynutit přiznání od hříšníka, kacíře, čarodějnice… Od každého obviněného. A to dokonce bez ohledu na jeho vinu. Každý vyslýchaný, přesnější by bylo říci mučený, byl natolik vyčerpán a vyděšen, že by přiznal cokoli. K jedné z častých metod patřila metoda „gramofonové desky“. Vyslýchaný se přiznal, protože jinak by asi zešílel.
     Komentáře
  • Přehledně 24

    Zvrácený papež: Úplatky, podvody a orgie s mnoha ženami. To vše bylo součástí jeho úřadování

    Před 1 rokem
    Oficiálně byl známý jako papež Alexandr VI. Jeho civilní jméno bylo Rodrigo Borgia. Papež, který si vysloužil pověst toho nejšpinavějšího muže ve svém úřadu vůbec, se dostal k moci na konci 15. století a pro svůj úspěch udělal prakticky cokoli. Z činů, které ve svém životě prováděl, se vám zvedne žaludek. Jeho příběh přináší mimo jiné web historyextra.com.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Dějiny cenzury v Čechách a krátké období svobodného tisku

    Před 1 rokem
    Cenzura na sociálních sítích nebo ve sdělovacích prostředcích je něco, o čem někteří lidé dnes často diskutují. Jak to u nás ale bylo s cenzurou v minulosti? Článek z roku 1900 vás seznámí s dlouhou historií cenzorských zásahů u nás. Zajímá vás, kdo a proč cenzuru na jistou dobu zrušil?
     Komentáře
  • Novinky

    Lucrezia Borgia v audioknize Vatikánská princezna

    Před 2 roky
    I když opomeneme skutečnost, jak nezpochybnitelnou službu prokázal v krajích mezi Aší a Košicemi Lucrezii Borgii Jiří Schelinger písničkou z roku 1977, je faktem, že středověká šlechtična se stala už dávno na staletí světovou ikonou i pojmem.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Krásná a křehká Lucrezia Borgia byla dcerou papeže i milenkou vlastních bratrů

    Před 2 roky
    Historie má někdy opravdu zajímavé momenty. Jeden z nich může vyprávět papežova dcera Lucrezia Borgia. Kdyby nestačilo, kdo byl jejím otcem, stala se patrně milenkou vlastních bratrů, jak prohlašoval její manžel, obviněný z impotence. A aby toho nebylo málo, v šestém měsíci těhotenství ji její otec, papež, prohlásil za neposkvrněnou pannu…
     Komentáře
  • Náš region

    V Cesarovi dosáhl obávaný rod Borgiů svého mocenského vrcholu. Jeho nešťastnou smrtí téměř všechno skončilo

    Před 3 roky
    Pokud hledáme synonym pro intriky a politický pragmatismus, tak jím jsou právě jména Cesare Borgii a jeho otce papeže Alexandra VI. Stačí jenom jednat čistě účelně, ničeho se neštítit, zahodit všechny morální skrupule a úspěch se dostaví. I když třeba jen na čas.
     Komentáře
Reklama