Zavřít
Archeologie

Archeologie

Nejnovější články na Seznamu na téma Archeologie
  • Seznam Zprávy

    V Brně vystavují pravěké ozdoby a originály venuší, včetně slavné Věstonické

    Před 7 hodinami
    Nová výstava v brněnském pavilonu Anthropos hledá odpovědi na otázky, jak se zdobili a jak vypadali lidé doby kamenné.
     Komentáře
  • České noviny

    V Brně vystavují pravěké ozdoby a originály venuší, včetně slavné Věstonické

    Před 9 hodinami
    Nová výstava v brněnském pavilonu Anthropos hledá odpovědi na otázky, jak se zdobili a jak vypadali lidé doby kamenné. Tvůrci výstavy z Moravského zemského muzea (MZM) shromáždili unikátní nálezy - ozdoby z různých materiálů, venuše i další zobrazení lidských bytostí. Vše v originálech, včetně slavné Věstonické venuše nebo torza loutky z hrobu šamana z Brna. Nejvzácnější exponáty přivezli pracovníci muzea dopoledne za asistence policejních těžkooděnců.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Vědci z Brna zkoumají pohřebiště habánů. Z koster zjistí, co jedli

    Před 1 dnem
    Brněnští vědci vyplňují horké letní dny rozsáhlým výzkumem. Zkoumají pohřebiště příslušníků křesťanské reformní společnosti, kteří jsou známí jako habáni. Na hřbitově v Přibicích na Brněnsku pracují už pátou sezónu. Letos zjišťují, jaké pochutiny okusily jazyky tehdejších členů komunity.
     Komentáře
  • Náš region

    S čím si hrály pravěké děti? Zjistěte to v libereckém muzeu

    Před 2 dny
    Krajské Severočeské muzeum v Liberci láká na pravěká chrastítka neboli štěrchátka, jsou jejich takzvaným exponátem měsíce. Archeologové je nalezli v roce 2005 na pohřebišti…
     Komentáře
  • České noviny

    Výzkum pohřebiště v Přibicích na Brněnsku přináší poznatky o životě habánů

    Před 2 dny
    Vhled do života náboženské komunity novokřtěnců neboli habánů přináší antropologický a archeologický výzkum hřbitova v Přibicích na Brněnsku. Tým odborníků z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity tam pracuje pátou sezónu. Letošním cílem je najít okraj pohřebiště, které je téměř se stovkou koster největším zkoumaným hřbitovem habánů v Česku. Speciální metodou chtějí vědci zkoumat stravovací návyky komunity.
     Komentáře
  • České noviny

    Severočeské muzeum v Liberci láká na pravěká chrastítka neboli štěrchátka

    Před 2 dny
    Krajské Severočeské muzeum v Liberci láká na pravěká chrastítka neboli štěrchátka, jsou jejich takzvaným exponátem měsíce. Archeologové je nalezli v roce 2005 na pohřebišti z pozdní doby bronzové v lokalitě na Cecilce v Příšovicích nedaleko Turnova. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí kraje Anna Vašková.
     Komentáře
  • Techsvět

    Muž si koupil detektor kovů a první den objevil obrovský poklad z Římské říše

    Před 2 dny
    Hledač pokladů Ole Ginnerup Schytz byl se svým novým detektorem kovů venku jen několik hodin, když narazil na ohromující objev, a to 1500 let starých zlaté artefakty datované do doby železné. Nyní odborníci nález, který byl učiněn v prosinci loňského roku na poli poblíž města Jelling v jihozápadním Dánsku, považují za jeden z největších a nejvýznamnějších v dánské historii, jak píše server Smithsonian.
     Komentáře
  • Echo24

    Objevitel Tutanchamonovy hrobky z ní kradl. S hrůzou to zjistil jeho pomocník

    Před 2 dny
    Egypťané dlouhodobě podezírali britského archeologa Howarda Cartera, který v roce 1922 objevil hrobku faraona Tutanchamona, že část pokladu z hrobky před jejím oficiálním otevřením ukradl. Ačkoli se zvěsti o krádeži šířily po generace, bylo těžké najít důkazy. Nyní se v doposud nezveřejněném dopise z roku 1934 objevilo obvinění, že Carter nakládal s majetkem "nepochybně ukradeným z hrobky", píše list The Guardian.
     Komentáře
  • Náš region

    Kosti ze čtvrtohor nebo pozůstatky penězokazecké dílny odhalila Kateřinská jeskyně

    Před 3 dny
    Archeologové našli při průzkumu v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku kosti zvířat ze čtvrtohor, pravěké i středověké střepy a také pozůstatky penězokazecké…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archeologové našli v Kateřinské jeskyni pozůstatky středověké padělatelské dílny

    Před 3 dny
    Archeologové našli při průzkumu v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku kosti zvířat ze čtvrtohor, pravěké i středověké střepy a také pozůstatky penězokazecké dílny z 15. století.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Francouzský archeolog rozluštil tisíce let staré písmo

    Před 3 dny
    Francouzský archeolog Francois Desset tvrdí, že se podařilo rozluštit písmo z doby 2000 let před naším letopočtem. „Lineární elamské písmo“ podle něj čerpá výhradně ze slabik, což z něj činí nejstarší známé písmo.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Experti z brněnského muzea vyrobili figurínu šamana, kterého trápily zuby a duševní zdraví

    Před 5 dny
    Byl podobný neandrtálcům, měl tmavou pleť, zánět v kostech a špatnou psychiku. Tak vykreslili člověka z doby kamenné vědci z Moravského zemského muzea v Brně. Po více než 130 letech od objevení paleolitického hrobu šamana na Francouzské ulici nechali vyrobit jeho figurínu. Antropologickou rekonstrukci návštěvníci uvidí v Pavilonu Anthropos od 19. srpna.
     Komentáře
  • České noviny

    Znojemské muzeum připravilo výstavu o pohřbívání v mladší době kamenné

    Před 6 dny
    Archeologové a muzejníci z jižní Moravy a Rakouska spolupracovali na nové výstavě věnované pohřbům v mladší době kamenné. Zájemci ji najdou v minoritském klášteře ve Znojmě. Přibližuje pohřební zvyklosti kultury s moravskou malovanou keramikou, včetně některých neobvyklých archeologických nálezů. Potrvá do konce října.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Archeologové na Brněnsku zkoumají tisíce let staré sídliště rolníků

    Před 6 dny
    Tisíce let staré sídliště odhalili archeologové jižně od Oslavan na Brněnsku. V oblasti s dobrým výhledem do krajiny žili první rolníci, kteří se věnovali chovu dobytka, hospodaření na polích i chovu zvěře. Postupně se svou činností pronikli i do dalších krajů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Objev původců pandemií ve vzorcích z doby bronzové — poprvé ve Středomoří

    Před 7 dny
    Ve 3. tisíciletí př. n. l. se ve Středomoří odehrály velké sociální změny, které byly doteď připisovány zejména změně klimatu. Unikátní vzorky z krétské jeskyně naznačují, že za nimi mohly stát infekční choroby, konkrétně mor a tyfus.
     Komentáře
  • Techsvět

    V Polsku vylovili poklad. Tato zbraň způsobila před 100 lety spoušť

    Před 7 dny
    Hledači pokladů z YouTube kanálu Misja Skarb našli a vykopali z koryta řeky kompletní 155mm houfnici Schneider. Existuje velká pravděpodobnost, že zbraň používala polská armáda. Objevitelé se svým úspěchem pochlubili na sociálních sítích a ve videu na YouTube, jak píše server Wrzesnia.
     Komentáře
  • Náš region

    Unikátní nález u Račiněvsi: k čemu sloužila obrovská mohyla?

    Před 8 dny
    Archeologové u Račiněvsi nalezli unikátní mohylu s vnitřní komorou, která sloužila k rituálním aktivitám. Mohyla měří přes 120 metrů a pochází z pozdní doby…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archeologové u Račiněvsi nalezli unikátní mohylu s vnitřní komorou

    Před 9 dny
    Archeologové u Račiněvsi nalezli unikátní mohylu s vnitřní komorou, která sloužila k rituálním aktivitám. Mohyla měří přes 120 metrů a pochází z pozdní doby kamenné.
     Komentáře
  • České noviny

    Archeologové u Račiněvsi nalezli unikátní mohylu s vnitřní komorou

    Před 9 dny
    Archeologové u Račiněvsi nalezli unikátní mohylu s vnitřní komorou, která sloužila k rituálním aktivitám. Mohyla měří přes 120 metrů a pochází z pozdní doby kamenné. V Čechách byla podobná konstrukce mohyly doložena poprvé, jde o druhou nejdelší objevenou mohylu v ČR, řekl při prohlídce místa nálezu ČTK vedoucí týmu archeologů Petr Krištuf z katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.
     Komentáře
  • České noviny

    Šaman z Francouzské podle antropologů trpěl bolestmi, nejspíš měl tmavou pleť

    Před 9 dny
    Šaman z doby lovců mamutů, pohřbený v místech dnešní Francouzské ulice v Brně, za života trpěl silnými bolestmi. Podle antropologického výzkumu je to patrné ze zbytků kostí postižených dlouhodobým zánětem. Nemoc byla chronická, patrně infekčního nebo metabolického původu. Možná to byl právě prožitek bolesti, který muži otevíral cestu k šamanským rituálům. Podle odborníků, kteří dnes novinářům představili figurální rekonstrukci, měl šaman tmavou pleť. Jeho DNA sice zatím neanalyzovali, vycházejí však z nejnovějších vědeckých poznatků o Evropanech v paleolitu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Šaman z Francouzské podle antropologů trpěl bolestmi, nejspíš měl tmavou pleť

    Před 9 dny
    Šaman z doby lovců mamutů, pohřbený v místech dnešní Francouzské ulice v Brně, za života trpěl silnými bolestmi. Podle antropologického výzkumu je to patrné ze zbytků kostí postižených dlouhodobým zánětem.
     Komentáře
  • Techsvět

    Čeští archeologové zabodovali objevem 2 500 let staré egyptské hrobky!

    Před 9 dny
    V blízkém okolí pohřebiště Staré říše (asi 12 km od pyramid v Gíze) se nedávno tým českých archeologů dočkal úžasného objevu, píše web Arkeonews.
     Komentáře
  • Náš region

    Místo budoucí dálnice D6 odhaluje unikátní nálezy

    Před 10 dny
    V místě budoucí dálnice D6 u Hořoviček pokračuje archeologický výzkum. Nálezy jsou z období mladší doby kamenné i mladší doby železné, objeven byl například…
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Archeologové věří, že našli starověké ztracené město Natounia

    Před 10 dny
    Historie je černá skříňka, kterou osvětlují pouze naše chybné vzpomínky a neúplné historické záznamy. Věci se tak snadno ztratí v čase.
     Komentáře
  • Techsvět

    Moderní člověk versus neandrtálec. V čem je náš mozek dokonalejší? Vědci na to přišli!

    Před 11 dny
    O novém objevu vědců nás informuje server Sciencealert a podobně jako v bajce o zajíci a želvě, i zde vítězí pomalost a jistota, jelikož vývoj klíčových částí mozku moderního člověka trvá mnohem déle než u dávno vyhynulého neandrtálce. Tento čas navíc je způsoben rozdíly v bílkovinách, které zřejmě také snižují počet chromozomových chyb, což v konečném důsledku vede ke zdravější a odolnější populaci.
     Komentáře
  • Deník

    Poklady z podzemí. V Maďarsku našli hrob ženy plný šperků z doby bronzové

    Před 13 dny
    Historické unikáty, které mohla navždy pohřbít dálnice. Archeologové z Muzea Szent István Király vykopali na pohřebišti u města Mány v Maďarsku poklady z doby bronzové, které se nacházely v hrobě mladé a pravděpodobně i velmi bohaté dívky.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Historický původ slova privilegium už nezapomenete! Souvisí s naší intimitou

    Před 13 dny
    Archeologii lze oprávněně označit za pravděpodobně „nejšpinavější“ z historických věd, jak záživně popisuje na blogu Švýcarského národního muzea Elias Flatscher, odborný asistent středověké archeologie na univerzitě v Curychu a vědecký pracovník v Agentuře pro výzkum archeologické půdy ve švýcarské Basileji.
     Komentáře
  • Kinobox

    Patří artefakty do muzea? Ani náhodou! Indiana Jones je legenda, ale skutečná archeologie vypadá trochu jinak

    Před 14 dny
    Dnes večer si na TV Prima můžete naladit legendární dobrodružný snímek Dobyvatelé ztracené archy.
     Komentáře
  • Náš region

    Beran se zdeformovanými varlaty – byl součástí tajemného rituálu?

    Před 15 dny
    Na archeologickém nalezišti v Těšticích-Kyjovicích na Znojemsku odhalili odborníci a studenti archeologie jedinečnou pravěkou sošku berana, která má záměrně odlámané rohy a zdeformovaná varlata.…
     Komentáře
  • Techsvět

    Na půdě našli lebku, která je stará 2000 let a nepochází z této země. Byla totiž dovezena, jako suvenýr

    Před 16 dny
    Nestává se často, aby se na půdě našly lidské ostatky, ale příběh z anglického Kentu ukazuje, že nic není nemožné. Hlava byla podrobena CT vyšetření, které ukázalo, že je stará nejméně 2000 let, jak píše server The Hans India.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak se v dávném Egyptě vyrábělo pivo?

    Před 16 dny
    Pivo je s lidstvem už velmi, velmi dlouho. Zajímá vás, jak se archeologům podařilo zjistit, že si na pivu pochutnávali již staří Egypťané? A jak se vůbec pivo v Egyptě v dávných časech vyrábělo? To vám prozradí historický článek z roku 1935.
     Komentáře
  • Vědátor

    Středověký mor měl původ v Kyrgyzstánu, ukázala studie

    Před 16 dny
    Nejstarší lidské varianty bakterie Y. pestis byly odhaleny v roce 1338 ve střední Asii. Jsou to také kmeny blízké místním variantám bakterie u hlodavců.
     Komentáře
  • Techsvět

    Opravdový obr! V Angole vykopali největší diamant za posledních 300 let

    Před 17 dny
    Takový diamant se jen tak nevidí. Horníci v Angole objevili obří exemplář mimořádně vzácného růžového diamantu. Jedná se o největší krystal, který byl za posledních 300 let vytěžen. Nález oznámilo vedení dolu Lucapa Diamond Company, píše server Live Science.
     Komentáře
  • Karlovarská Drbna

    Karlovarští archeologové mají práci na hradě Hauenštejn. Zkoumají středověký příkop

    Před 18 dny
    Archeologové z karlovarského muzea uskutečňují archeologický revizní výzkum části středověkého příkopu na hradě Hauenštejn v Horním hradě na Karlovarsku. Průzkumy chtějí zjistit, jaký byl stavební vývoj a původní podoba hradu ze 13. století. Při výkopech našli pozůstatky historické kanalizace, zvířecí kosti či střepy keramiky ze 14. až 15. století, řekl archeolog Muzea Karlovy Vary Jiří Klsák.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archeologové zkoumají u Roštění germánské žárové pohřebiště z 2. století

    Před 19 dny
    Archeologové zkoumají u Roštění na Kroměřížsku germánské žárové pohřebiště z druhé poloviny 2. století našeho letopočtu. Objevili zbraně, jezdecké ostruhy, šperky, součásti opasků či nástroje.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Díky nadšení k archeologii vedl tým pracovníků, který se zajímal o nálezy z prusko – rakouské války

    Před 20 dny
    Zarytý archeolog, čerstvý doktorand a autor knihy, za kterou dostal před pár týdny od Ministerstva obrany ocenění. To je v bodech náchodský rodák Matouš Holas. V roce 2019 vedl pracovníky z Centra terénní archeologie při katedře archeologie filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, se kterým prozkoumával terén bojiště z roku 1866. I proto jsme ho zařadili mezi (ne)obyčejné.
     Komentáře
  • Echo24

    Útok na archeologii. Nepřisuzujte kostrám pohlaví ani rasu, přispíváte k nadvládě bílé rasy, volají aktivisté

    Před 21 dny
    Progresivní aktivisté vyzývají archeology, aby nalezeným kosterním ostatkům nepřisuzovaly gender a nekategorizovaly je podle rasy. Může to podle nich přispívat k tzv. nadvládě bílé rasy. Kritici progresivního přístupu říkají, že aktivisté do historie vkládají idee, které „do ni nepatří“. Akademici vyznávající přístup bez určování zmíněných znaků označují kosterní pozůstatky nebinárními či genderově neutrálními. Informace přinesl britský Daily Mail.
     Komentáře
  • České noviny

    Na hradě Hauenštejn zkoumají archeologové zaniklý středověký příkop

    Před 21 dny
    Archeologové z karlovarského muzea dělají v těchto dnech archeologický revizní výzkum části středověkého příkopu na hradě Hauenštejn v Horním hradě na Karlovarsku. Průzkumy chtějí zjistit, jaký byl stavební vývoj a původní podoba hradu ze 13. století. Při výkopech našli pozůstatky historické kanalizace, zvířecí kosti či střepy keramiky ze 14. až 15. století, řekl ČTK archeolog Muzea Karlovy Vary Jiří Klsák.
     Komentáře
  • TechFocus

    Archeologové našli unikátní hliněnou sošku berana z neolitu

    Před 21 dny
    Odborníci z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU a studenti prvního ročníku oboru Archeologie objevili v uplynulých dnech jedinečnou plastiku berana z neolitu a halštatský hrob ze starší doby železné..
     Komentáře
  • Techsvět

    Archeologové narazili na „stopy duchů“, které pocházejí z doby ledové

    Před 21 dny
    Pozoruhodný objev byl učiněn ve Velké solné poušti v Utahu a Nevadě. Předběžné analýzy naznačují, že nalezené stopy jsou staré více než 12 000 let, jak píše server Archaeology.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Při výzkumu domu v Novém Jičíně se našly pozůstatky středověké kuchyně

    Před 22 dny
    V domě v Křižíkově ulici v historickém jádru Nového Jičína objevili archeologové dobře dochované pozůstatky středověké zděné pece s kuchyňským ohništěm. Na varné podestě se byly celé keramické kuchyňské nádoby včetně pokliček.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Bytový dům z pravěku. Archeologové z Olomouce odkryli sídlo prvních zemědělců

    Před 22 dny
    Na pomezí Valašska a Hané nedaleko obce Fryšták objevili olomoučtí archeologové důkazy o osídlení starém zhruba osm tisíc let. Na tomto místě působili v době kamenné první zemědělci, odborníci získali i poznatky o jejich bydlení a životě. Již tehdy si lidé stavěli rozlehlé vícegenerační domy, které do délky měřily až čtyřicet metrů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archeologové objevili u Fryštáku na Zlínsku osadu z doby kamenné

    Před 23 dny
    Odborníci z Archeologického centra Olomouc objevili u Fryštáku na Zlínsku osadu z doby kamenné. Pravěké sídlo odkryli u stavby dálnice R49.
     Komentáře
  • České noviny

    Archeologové objevili u Fryštáku na Zlínsku osadu z doby kamenné

    Před 23 dny
    Odborníci z Archeologického centra Olomouc objevili u Fryštáku na Zlínsku osadu z doby kamenné. Pravěké sídlo odkryli u stavby dálnice R49, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.
     Komentáře
  • Nespěchej

    V mexické jeskyni objevili archeologové neporušený čokoládový artefakt. Dá se jíst i po 2000 letech?

    Před 23 dny
    Deník Mexico News Daily uvádí, že v jeskyni v Playa del Carmen poblíž karibského pobřeží jižního Mexika byla nalezena neporušená mayská nádoba s odhadovaným stářím 2000 let. Artefakt nalezený v jeskyni na soukromém pozemku je zcela neporušený.
     Komentáře
  • Deník

    V Iráku objevili tajemnou pevnost. Může jít o ztracené královské město Natounia

    Před 29 dny
    Dva tisíce let stará pevnost postavená na svahu hory v dnešním iráckém Kurdistánu by podle archeologů mohla být součástí ztraceného královského města Natounia. S pomocí fotografií z dronů archeologové toto místo mezi lety 2009 až 2022 vykopali a katalogizovali. Nyní k objevům vydali studii.
     Komentáře
  • Náš region

    Vykopávky na okraji Ústí nad Labem odhalily pravěké hroby

    Před 30 dny
    Na okraji Ústí nad Labem provádí archeologové velký záchranný výzkum. Až lokalitu mezi Ústím a Trmicemi důkladně prozkoumají, investor tam zahájí stavbu obchodního centra.…
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci našli nový zdroj energie. Je starý 1,2 miliardy let

    Před 30 dny
    Stáří podzemní vody, která byla nedávno objevena hluboko pod zemí v jednom dole v Jihoafrické republice, se odhaduje na 1,2 miliardy let. Vědci tvrdí, že díky přítomnosti vodíku a helia by se mohlo jednat o vysoce účinný zdroj energie, jak píše server Sci News.
     Komentáře
  • TechFocus

    Čeští archeologové objevili v Egyptě hrobku majitele největšího mumifikačního depozitu

    Před 1 měsícem
    Během terénních prací na jaře 2022 archeologický tým Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy objevil a zdokumentoval hrobku staroegyptského hodnostáře jménem Vahibre-meri-Neit. .
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Archeologové našli elixír nesmrtelnosti ve starověké čínské hrobce. Takový objev jim nabízí neskutečné možnosti

    Před 1 měsícem
    Skupina badatelů zkoumala starověkou hrobku a nečekaný nález je velice mile překvapil. Šlo o hermeticky uzavřenou bronzovou nádobu o objemu 3,5 litru.
     Komentáře
  • inStory

    Říká se jí Artušův kámen a je to pět tisíc let stará hrobka. Archeologové až nyní objevují, co všechno skrývá

    Před 1 měsícem
    Říká se jí Artušův kámen a je to pět tisíc let stará komora. Zatímco velké kameny byly původně zakryty hromadou hlíny, co je vlastně pod nimi teprve nyní objevují archeologové.
     Komentáře
  • Svět2000

    8200 let staré pohřby v Rusku obsahují přívěsky vyrobené z lidských kostí

    Před 1 měsícem
    Když vědci začali znovu analyzovat kostěné přívěsky na 8200 let starém hřbitově v severozápadním Rusku, aby určili, z jakých druhů zvířat pochází, byli v šoku.
     Komentáře
  • Techsvět

    Paleontologové objevili zcela nový druh dinosaura. Je mnohem starší než Tyrannosaurus, ale jedno mají společné

    Před 1 měsícem
    Na území dnešní Argentiny byl objeven zcela nový druh dinosaura, který žil v období křídy před 100 až 90 miliony let. Meraxes gigas je matoucím způsobem podobný mnohem populárnějšímu tyranosaurovi. Oba dinosauři měli extrémně krátké přední končetiny, jak píše server Scitech Daily.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci našli záhadný fragment, který je starý 4 miliardy let! Objasní vznik naší planety

    Před 1 měsícem
    Vědci pomocí laseru identifikovali fragment zemské kůry, který se nachází pod povrchem jihozápadní Austrálie. Stáří nálezu bylo odhadnuto na 3,8 až 4 miliardy let Pro srovnání, naše planeta je stará přibližně 4,6 miliardy let, jak píše server Curtinské univerzity.
     Komentáře
  • Techsvět

    Starověký technologický zázrak. Toto je „počítač“ z doby před 2000 lety

    Před 1 měsícem
    Mechanismus z Antikythéry byl zařízením, které daleko předběhlo svou dobu. Tento přístroj byl vyvinut v Řecku kolem 2. století př. n. l. a sloužil k výpočtu polohy nebeských těles, jak píše server Live Science.
     Komentáře
  • Techsvět

    18 tisíc let staré mumifikované štěně bylo nalezeno na Sibiři zamrzlé v permafrostu. Je to vlk, nebo pes?

    Před 1 měsícem
    V nové studii zaměřené na domestikaci psů výzkumníci analyzovali genom 18 tisíc let mumifikovaného štěněte spolu s genomy 72 starověkých vlků. Štěně, které bylo nalezeno zmrzlé v sibiřském permafrostu, dostalo přezdívku Dogor. Byl to pes nebo vlk?
     Komentáře
  • Techsvět

    Archeologové našli hrobku starou 5000 let, která souvisí s králem Artušem

    Před 1 měsícem
    V hrobce staré asi 5000 let probíhají vykopávky, které by mohly ukázat možné souvislosti se slavným králem Artušem. Výkopové práce řídí archeologové z Manchesterské univerzity, píše server Smithsonian.
     Komentáře
  • Pravda24

    Vyprahlá Saudská Arábie mohla ve starověku přetékat bohatstvím

    Před 1 měsícem
    Tisíciletí staré archeologické nálezy by mohly změnit naše chápání pravěku. Lze si jen těžko představit, že by se v zemi známé svými vyprahlými a rozlehlými pouštěmi, kterou dnes nazýváme Saúdská Arábie, dařilo starověkým populacím. A podle nových archeologických výzkumů tomu možná tak skutečně bylo. Uvedl to server Metro.
     Komentáře
  • Pravda24

    Myši a hmyz obtěžovali zemědělce i ve středověku

    Před 1 měsícem
    Myši a hmyz umí pěkně potrápit zemědělce tak běžného člověka. Lidé ve středověku si s nimi užili především kvůli šíření smrtícího moru, ale podle nových odhalení měli na svědomí i mnoho zničené úrody. Nová studie odhalila, že zemědělci z doby kamenné v jižní Francii bojovali s myšmi a hmyzem, kteří jim před 4000 lety hodovali na zásobách, uvedl server Newsweek.
     Komentáře
  • Techsvět

    V Polsku byla objevena hrobka vikingského krále, kterému vděčíme za Bluetooth

    Před 1 měsícem
    Ve Wiejkowě, v obci Wolin, byl objeven Haraldův hrob Bluetooth, píše server Ancient Origins. Na konci prvního tisíciletí vládl ostrovu Wolin také vládce Dánska a Norska. Slavný král není známý jen ze stránek historie. Je po něm pojmenován moderní standard bezdrátové komunikace Bluetooth.
     Komentáře
Reklama