Zavřít
Československá armáda

Československá armáda

Nejnovější články na Seznamu na téma Československá armáda
  • iBydlení

    Československá válečná loď President Masaryk skutečně existovala

    Před 9 hodinami
    V médiích i v hospodách se občas v legraci zmiňuje nápad, že by si Česká republika měla postavit letadlovou loď T. G. Masaryk a jejím prostřednictvím prosazovat své zájmy ve světě. Málokdo přitom ví, že československé ozbrojené síly v minulosti skutečně disponovaly vyzbrojenou lodí jménem President Masaryk. Jak konkrétně vypadala a jaké byly její úkoly?
     Komentáře
  • Jaroslav Král
    naSeznam Médium

    Heliodor Píka či Karel Kutlvašr: Kdo byli hrdinové druhé světové války uštvaní komunisty?

    Před 17 hodinami
    Jedním z nejhorších zločinů komunistického režimu byla perzekuce hrdinů protinacistického odboje. Celá řada těch, kteří přispěli k porážce nacismu, byla poúnorovým režimem pronásledována a v řadě případů i popravena.
     Komentáře
  • knihoMolka
    naSeznam Médium

    Největším hříchem bratří Mašínů je fakt, že přežili

    Před 2 dny
    Abychom pochopili jednání bratří Mašínů, nemůžeme znát jen jejich příběh, ale musíme se vrátit ještě víc do minulosti - až k jejich otci, generálu Mašínovi.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    5 nejlepších československých zbraní, které měly zastavit Hitlera. Němci je rádi zařadili do své výzbroje

    Před 4 dny
    Diskuse o tom, zda by se československá armáda v září 1938 ubránila německé agresi, ztroskotávají na faktu, že Němci na Československo nikdy nezaútočili. Adolf Hitler dosáhl odstoupení Sudet politickými prostředky, což stvrdila Mnichovská dohoda podepsaná krátce po půlnoci 30. září 1938.
     Komentáře
  • Forum 24

    Temné výročí. Před osmdesáti lety byla v Mnichově podepsána smlouva o našem pohraničí

    Před 4 dny
    HISTORIE / Těžkou ránu vývoji Československé republiky zasadila velká hospodářské krize v roce 1929, která citelně zasáhla pohraniční oblasti osídlené Němci. Narůstající nespokojenost a pocit, že vlád…
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Hradeckým Kopečkem neprojedou auta ještě dva měsíce

    Před 5 dny
    Celkem nervózní už začínají být někteří obyvatelé, podnikatelé a turisté v centru Hradce Králové. Teplofikace tam na několik měsíců změnila dopravní režim a uzavřela některé ulice. Lidé musí být trpěliví ještě dva měsíce.
     Komentáře
  • Za Plzní

    V sobotu do Rokycan za prvorepublikovou armádou, která měla bránit Československo před nacistickým Německem

    Před 6 dny
    Na sobotu 30. září připadá 85. výročí podpisu Mnichovské dohody. Tehdy se “o nás bez nás” dojednalo především připadnutí Sudet nacistickému Německu, což mělo odvrátit válku. Nikdy se nedozvíme, jak by všechno dopadlo, kdyby se tehdy Československo nepodvolilo. O tom, v jakém stavu byla tehdejší Československá armáda, si ale na den výročí můžete udělat obrázek v Rokycanech.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Tank Panzer IV chránil speciální nátěr. Spojenci si ho pletli s Tigerem

    Před 6 dny
    Tank Panzer IV neměl nejvýkonnější kanon ani nejsilnější pancéřování, přesto aspiruje na titul nejlepšího německého tanku druhé světové války.
     Komentáře
  • TVguru

    Podíváme se do nitra pyramid a odtajníme UFO – dva historické seriály, které stojí za zhlédnutí

    Před 7 dny
    Prima ZOOM přináší dva zajímavé seriály. V prvním se podíváme do nitra fascinujících pyramid. Další seriál je na téma UFO s netypicky českou stopou v režii Petra Vachlera a Vojtěcha Filčeva.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Domov pro seniory SeneCura v Jičíně zatím nebude. Firma projekt zastavila

    Před 7 dny
    Společnost SeneCura v Jičíně zastavila rozestavěný projekt domova seniorů s kapacitou 120 lůžek. Novinářům to dnes řekl místostarosta Petr Hamáček (KDU-ČSL). Firma podle něj nebude mít v Česku v následujících dvou letech peníze na investice. Důvodem je úpadek stavební firmy Urban Survival, která pro SeneCuru stavěla jičínský i jiné projekty. SeneCura podle místostarosty tvrdí, že bude hledat cesty, jak projekt v Jičíně dokončit. Vedení Jičína s představiteli SeneCury jednalo minulý týden.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Umíte upéct pravý valašský frgál? Víme, kde vás to naučí

    Před 8 dny
    Poslední zářijová sobota nabídne několik zajímavých akcí pro milovníky dobrého jídla a pití. Můžete vyrazit na vinobraní, vyzkoušet si pečení frgálů nebo se nechat omámit vůní levandule.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Seriál 30 případů majora Zemana je dodnes pro mnoho lidí neškodná podívaná se sympatickým Honzou

    Před 10 dny
    Dívali se na něj prarodiče, rodiče a možná i vy, pokud patříte ke starší generaci. Major Zeman působil jako neškodná série kriminálních příběhů a skalní příznivci seriálu ho tak berou dodnes. To, že možná velice šikovně ovlivňoval myšlení lidí, si ani dnes moc lidí neuvědomuje.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Září 1938: Mobilizace! A vzápětí konec zlatých časů první republiky

    Před 10 dny
    Všeobecná mobilizace! Psalo se datum 23. září 1938 a za hranicemi Československa se shromažďovala vojska německého wehrmachtu. Do zbraně bylo povoláno téměř 1 250 000 Čechoslováků, aby bránili svou vlast před Hitlerovou okupací. Nadšení ale velmi rychle vystřídalo rozčarování a přišel konec dobrých časů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Badatelé po 90 letech označili vraha Otýlie Vranské, důkazy by stačily na obžalobu

    Před 11 dny
    Po 90 letech od spáchání vraždy si nemůžeme být stoprocentně jistí, ale na 80 procent si jistí jsme, prohlásil šéf badatelů Radek Galaš.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hitlerovi bychom vzdorovali s více než milionem mužů. Vojenský historik popsal, jak dlouho by obrana vydržela

    Před 11 dny
    Ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Vojenský historik Eduard Stehlík popsal, jak dlouho by obrana vůči Hitlerovi vydržela. Možnost bránit se ale nakonec ani nedostalo.
     Komentáře
  • Echo24

    Po ostřelování obřím minometem zemřeli v ukrajinském městě čtyři lidé

    Před 12 dny
    Nejméně čtyři zabité civilisty si ve středu vyžádalo ruské ostřelování východoukrajinského města Toreck a okolí samohybným minometem 2S4 Ťulpan (česky Tulipán) ráže 240 milimetrů, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na oblastní prokuraturu. Toreck leží asi 60 kilometrů na sever od Doněcka, oblastního správního střediska, okupovaného Rusy.
     Komentáře
  • České noviny

    Rusové ostřelovali ukrajinské město obřím minometem, píše tisk

    Před 12 dny
    Nejméně čtyři zabité civilisty si dnes vyžádalo ruské ostřelování východoukrajinského města Toreck a okolí samohybným minometem 2S4 Ťulpan (česky Tulipán) ráže 240 milimetrů, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na oblastní prokuraturu. Toreck leží asi 60 kilometrů na sever od Doněcka, oblastního správního střediska, okupovaného Rusy.
     Komentáře
  • České noviny

    Raketomet Přemysl pořízený ze sbírky Dárek pro Putina už je na Ukrajině

    Před 12 dny
    Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl, který podstoupil generální opravu, byl v posledních týdnech předán ukrajinské armádě. Ve sbírce Dárek pro Putina se na jeho koupi a zprovoznění vybralo 50 milionů korun. Raketomet už má za sebou první bojové nasazení, řekl ČTK Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina. Ze sbírky bylo zaplaceno také 365 raket. Jedna vyjde na 88.000 korun, raketnice jich obsahuje 40.
     Komentáře
  • Bystré oko
    naSeznam Médium

    Když české tanky dokážou zázraky: Českoslovenští hrdinové od Jasla byli vyznamenáni Stalinem

    Před 15 dny
    Městečko Jaslo dnes leží v jihovýchodním Polsku a stalo se poklidným malým městečkem. O víkendu zde na člověka téměř nenarazíte. V lednu 1945 se však proměnilo v město dramatických událostí.
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Schmarcz: Jsou sportovní úspěchy důležitější než ty hospodářské? Pro poslance plánující nové “ministerstvo bafuňářů” zjevně ano

    Před 18 dny
    Průmyslu hrozí stagnace, zaostávání, kolaps. Růst ekonomiky a produktivity se zasekl. Jeden by čekal, že za této situace se začne plánovat “ministerstvo prosperity” zaměřené na hospodářský rozvoj, výzkum a inovace. Místo toho slyšíme, že prý nutně potřebujeme ministerstvo sportu, na čemž pracuje skupina poslanců.
     Komentáře
  • Forum 24

    Odešla Yvonne Přenosilová. Zpěvačka, do jejíhož osudu fatálně zasáhla okupace v roce 1968

    Před 20 dny
    NEKROLOG / Jako první si ji všimla kamera Miroslava Ondříčka ve Formanově prvotině Konkurs, a hned nato lovec zajímavých hlasů, skladatel Karel Mareš, jenž ji otevřel dveře do skupiny Olympic. Yvonne…
     Komentáře
  • Tomáš
    naSeznam Médium

    Měli jsme se v roce 1938 bránit?

    Před 21 dny
    Historie se neptá na „co by kdyby“. Pro náš národ je to ale stále téma. Byli bychom na tom lépe, pokud bychom se tenkrát postavili hitlerovskému Německu?
     Komentáře
  • Miroslav Adamec
    naSeznam Médium

    Obrana proti Luftwaffe Achillovou patou Československa v případné válce s Hitlerem

    Před 25 dny
    Československá armáda měla v září 1938 proti nacistickému Německu řadu slabin. Jednu z největších představovala poměrně slabá ochrana proti možným leteckým útokům.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Sto dnů, které otřásly Ruskem. Legionáři před 105 lety ovládli magistrálu. Masarykovi navzdory

    Před 28 dny
    Českoslovenští legionáři přesně před 105 lety ovládli celou transsibiřskou magistrálu, byla to nejvýznamnější akce našich národních vojenských dějin. Tvrdí to historik Jiří Fidler, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že spojení jednotek ve stanici Olovjannaja ze září 2018 zásadně ovlivnilo výsledek první světové války. Také míní, že T. G. Masaryka to zdaleka netěšilo tolik, jak bychom si možná mysleli.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Idealisté a komunisté. Čechoslováci bojovali proti Frankovi za vlastní i s podporou SSSR, říká historik

    Před 1 měsícem
    Paragraf, který zakazuje českým občanům službu v cizí armádě, fungoval i za první republiky. Výjimku tehdy i teď dává pouze prezident, srovnává historik Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu. „Dobrovolníci odcházející do Španělska se vystavovali nebezpečí postihů, že po návratu budou postavení před soud. K některým takovým případům skutečně došlo,“ připomíná Plachý v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Kdybych zůstal pod vagónem…“ Nejtvrdší nálet na Ostravu přežil mezi králíky

    Před 1 měsícem
    V úterý 29. srpna 1944 proběhl velký nálet na Ostravu. Čtyři sta amerických bombardérů typu B-24 Liberator nad městem shodilo svůj náklad. Šestnáctiletý Jaroslav Ermis měl tenkrát ranní směnu. A okolo jedenácté začal běžet o život.
     Komentáře
  • Novinky

    Zámek z Černých baronů chátrá. Přesto je Zelená Hora letos otevřená každý den

    Před 1 měsícem
    Zelená Hora na Plzeňsku - místo nálezu Rukopisu zelenohorského i dějiště zfilmovaného Švandrlíkova románu Černí baroni. Poprvé po odchodu československé vojenské posádky je zámek otevřený veřejnosti každý den. K vidění je tu několik výstav, ale také neutěšený stav této kulturní památky. Zchátralé prostory i pohledy na dominantu z výšky nabízí Novinky ve videu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Řídit tank? Má to dvě páky,‘ vzpomíná vojačka. Zapojit ženy do armády se před 70 lety nezdařilo

    Před 1 měsícem
    Zkusila si řídit tank, naučila se skládat střelné zbraně a trénovaly ji také jako radistku. Dnes 92letá Alena Hurychová z Jihlavy absolvovala na počátku 50. let vojenskou přípravu, kterou pro studentky tělocviku zavedl tehdejší komunistický ministr obrany Alexej Čepička. Jeho experiment s větším zapojením žen do armády ale před 70 lety skončil neúspěchem.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Stavba domova seniorů SeneCura v Jičíně dál stojí. Stavební firma je v úpadku

    Před 1 měsícem
    Stavba domova seniorů skupiny SeneCura v Jičíně dál stojí. Dodavatelská stavební firma Urban Survival je podle dat v insolvenčním rejstříku od 21. července v úpadku. Město Jičín podle vyjádření místostarosty Petra Hamáčka (KDU-ČSL) věří, že společnost SeneCura projekt dokončí. Jičínský domov seniorů by měl mít 120 lůžek a pracovat by v něm mělo přibližně 70 zaměstnanců včetně pomocného personálu.
     Komentáře
  • Novinky

    Lehké a obratné gazíky z Uljanovsku se začaly vyrábět před 70 lety, oblíbili si je vojáci i horalé

    Před 1 měsícem
    Zelený gazík s plátěnou střechou byl od poloviny 50. let minulého století neodmyslitelnou součástí československé armády, ale nejen jí. Odolné a těžkého terénu se nebojící auto, které se začalo v Gorkovském automobilovém závodě vyrábět 25. srpna 1953 jako GAZ-69, se stalo standardním vybavením vojsk Varšavské smlouvy. Uplatnění ale našlo vozidlo s typickým úzkým „čumákem“ také v civilní sféře - ať už v drsné přírodě u horalů, nebo v nejrůznějších úpravách včetně třeba metařské.
     Komentáře
  • Garáž

    Auto, bez něhož bychom si nedokázali představit poválečnou československou armádu, se začalo vyrábět před 70 lety

    Před 1 měsícem
    Zelený gazík s plátěnou střechou byl od poloviny 50. let minulého století neodmyslitelnou součástí československé armády, ale nejen jí. Odolné a těžkého terénu se nebojící auto, které se začalo v Gorkovském automobilové závodě vyrábět 25. srpna 1953 jako GAZ-69, se stalo standardním vybavením vojsk Varšavské smlouvy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Turnov, nebo Trutnov? Školácká chyba okupantům pěkně zavařila

    Před 1 měsícem
    HISTORIE / Ten klid je až zarážející. Zatímco kolem Turnova rachotí po silnici z Liberce směrem na Prahu tisíce okupačních automobilů a stovky tanků, samotnému městu se vyhýbají. Píše se 23. srpen rok…
     Komentáře
  • Novinky

    Historik: Srpen 1968 byl pro armádu morální ránou

    Před 1 měsícem
    Invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 byla pro československou armádu morální rána, ze které se nikdy nevzpamatovala, řekl Právu historik z Vojenského historického ústavu Prokop Tomek. Vysvětlil také, proč se po invazi v armádě tolik rozmohla šikana.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Lev v područí orlice aneb československé kulomety v německé armádě

    Před 1 měsícem
    Před druhou světovou válkou pařilo Československo k zemím s nejrozvinutějším zbrojním průmyslem. Patřilo také k největším exportérům zbraní, kdy se v roce 1936 dokonce stalo největším exportérem zbraní na světě. Československo bylo schopné vyrábět ale hlavně vyvíjet od pistolových nábojů až po tanky a letadla.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Hašek jako kmotr (ne)ruských vojáků (i dezertérů). Pátrání, tentokrát Kolocovo, s použitím překladů dovolenkujícího Solaříka

    Před 1 měsícem
    V únoru 1918 zareagoval československý legionář Jaroslav Hašek, dekorovaný za roli architekta zákopů v bitvě u Zborova (byl koneckonců švagrem význačných architektů Josefa a Jaroslava Mayerových a otcem budoucího architekta Richarda Haška) řádem svatého Jiří, na vyhlášení prezidenta Masaryka, že se československá armáda nevydá bojovat do Evropy, tím, že se dal do služeb vládě sovětů a Rudé armády…
     Komentáře
  • Security Magazín

    Československý "hakl" vycházel z polopásového obrněnce Hitlerových armád

    Před 1 měsícem
    Součástí československé armády byl i polopásový obrněný transportér OT-810, který vycházel z německého typu Sd.Kfz. 251 (Hanomag HKL6p). OT-810 měl primárně sloužit jako přepravník plně vyzbrojené pěchoty. Přestože se vozidlo relativně výrazně podobá Sd.Kfz. 251, jsou patrné rozdíly například v použitém motoru (Tatra T-928-3), díky němuž se zvýšil dojezd vozidla i jeho rychlost, dále existuje rozdíl v pásech a v pancéřovém stropu, který OT-810 mělo.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    OBRAZEM: Silné bouřky v hradeckém kraji lámaly stromy a zaplavovaly sklepy či ulice

    Před 1 měsícem
    Silné bouřky v noci na dnešek v Královéhradeckém kraji působily škody hlavně v Novém Bydžově, Jaroměři a Náchodě a v okolí těchto měst. Hasiči odstraňovali spadlé stromy a čerpali vodu ze zatopených prostor. Na Náchodsku zastavil sesuv půdy nákladní vlak, nikomu se nic nestalo. První telefonáty v souvislosti se silnými bouřkami začalo dostávat krajské operační a informační středisku hasičů kolem 01:20.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Lev v područí orlice aneb československá protivzdušná děla v německé armádě

    Před 1 měsícem
    Ve třetím díle naší minisérie Lev v područí orlice, ve které představujeme jednotlivé československé zbraně, které během 2. světové války využívalo nacistické Německo, se podíváme na československá protivzdušná děla a kulomety, které v počtu více než 500 kusů Němci ukořistili.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Kde skončila roztomilá Adélka z Babičky? Nejdřív rázně rozhodl otec, pak zakročila macecha. Tajnosti slavných

    Před 1 měsícem
    Roztomilá malá holčička se stala nejznámější českou filmovou hvězdou, jenže její kariéra začala ve špatnou dobu. A pak už místo ní rozhodovali jiní.
     Komentáře
  • Tachovský deník

    Muzeum pohraniční stráže na Rozvadově zavede návštěvníky do historie vojska

    Před 1 měsícem
    Rozvadov Muzeum pohraniční stráže na Rozvadově zavede zájemce do nedávné minulosti, připomene, jak žil voják pohraniční služby, jaký měl denní režim, představí místnosti, v nichž žil.
     Komentáře
  • Miroslav Adamec
    naSeznam Médium

    Protiletadlová obrana za první republiky si musela vypomáhat pěchotními kulomety

    Před 1 měsícem
    Československá armáda v závěru první republiky patřila k nejlepším v Evropě, ale měla i řadu slabin. V roce 1938 to byla například protiletadlová obrana s relativně nízkým počtem děl. Nepříznivou situaci měly částečně vyřešit pěchotní kulomety.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Ten zážitek se nedá popsat." Zalužnyj vysekl poklonu ničivé české zbrani

    Před 2 měsíci
    Raketomet, který v jedné salvě odpálí až 40 raket ráže 122 milimetrů, si ukrajinská jednotka pochvaluje.
     Komentáře
  • Echo24

    Ukrajinci chválí český raketomet se 40 střelami: „Opravdu bestiální stroj“

    Před 2 měsíci
    Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj zveřejnil video zachycující raketomet RM-70 Vampire české výroby „v dynamické práci“ ve službách ukrajinské 110. samostatné mechanizované brigády v boji proti ruským jednotkám, okupujícím ukrajinské území. Na generálův příspěvek na facebooku upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Citoval také chválu ukrajinských vojáků na tuto zbraň.
     Komentáře
  • Novinky

    Je to opravdu bestiální stroj, pochvalují Ukrajinci český raketomet

    Před 2 měsíci
    Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj zveřejnil video zachycující raketomet RM-70 Vampire české výroby „v dynamické práci“ ve službách ukrajinské 110. samostatné mechanizované brigády v boji proti ruským jednotkám, okupujícím ukrajinské území. Na generálův příspěvek na facebooku upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Citoval také chválu ukrajinských vojáků na tuto zbraň.
     Komentáře
  • České noviny

    Je to opravdu bestiální stroj, pochvalují si ukrajinští vojáci český raketomet

    Před 2 měsíci
    Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj zveřejnil video zachycující raketomet RM-70 Vampire české výroby "v dynamické práci" ve službách ukrajinské 110. samostatné mechanizované brigády v boji proti ruským jednotkám, okupujícím ukrajinské území. Na generálův příspěvek na facebooku upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Citoval také chválu ukrajinských vojáků na tuto zbraň.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Stavba terminálu v Hronově za více než čtyřicet milionů by mohla začít v listopadu

    Před 2 měsíci
    Do soutěže na zhotovitele přestupního dopravního terminálu před vlakovým nádražím v Hronově na Náchodsku se přihlásily dvě firmy. Během následujících dnů radnice přihlášky vyhodnotí a zveřejní vítěze zakázky.
     Komentáře
  • Deník

    To je za mou ženu a dítě! Při vzpouře v Treblince vedl palbu Čech Rudolf Masárek

    Před 2 měsíci
    Při popisování hrůz holokaustu se připomínají většinou jeho oběti, ale méně se mluví o historických chvílích, kdy se tyranizovaní lidé postavili na ozbrojený odpor. Nejznámějším příkladem takové vzpoury je povstání ve varšavském ghettu, nezůstalo však ojedinělé. K další ozbrojené vzpouře došlo právě před 80 lety v táboře smrti Treblinka. Jednou z jejích vedoucích osobností byl Rudolf Masárek.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Česká velkorážní odstřelovací puška OP Falcon si poradí i s 25mm pancířem, kořeny má ještě v ČSLA a je veskrze unikátní

    Před 2 měsíci
    Český zbrojní průmysl drží krok se světovou špičkou, důkazem je i protimateriální odstřelovačská puška OP Falcon, která má mnoho unikátních vlastností.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Slováci jsou zase napřed. Co si od nich ještě půjčíme?

    Před 2 měsíci
    Berme, když slovenština dává. Rozumíme si.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    TIP NA VÍKEND: Poutníci zamíří do Staré Vody. Zaniklou obec na Libavé připomenou i jízdy kočárem

    Před 2 měsíci
    Na poslední červencový víkend připadá hlavní program třídenní anenské pouti, jejímž středobodem je kostel svaté Anny a Jakuba Většího ve Staré Vodě nedaleko města Libavá. Anenská pouť má mimořádně dlouhou tradici, nabídne mimo bohoslužeb také jízdu historickým kočárem zaniklou vesnicí či benefiční koncert. Kostel na hranici vojenského újezdu opravují desítky let dobrovolníci.
     Komentáře
  • Martin Stepanov
    naSeznam Médium

    Útěk Jiřiny Štěpničkové: střelba, zašité šperky a velezrada. Kdo žádá smrt?

    Před 2 měsíci
    Herečka Jiřina Štěpničková v roce 1948 s nadšením podepsala výzvu „Kupředu, zpátky ni krok!“. Tři roky poté byla chycena při útěku ze země a mezi jejími kolegy se rozhořela petiční bitva.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Spor o Těšínsko vedl k vypráskání Poláků československou armádou. Násilí se vymklo kontrole

    Před 2 měsíci
    Vztahy mezi Čechy, Slováky a Poláky nebyly vždy idylické. Téměř před sto lety dokonce vrcholily krvavým konfliktem, který rozkmotřil i českou politickou scénu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Československá ZH-29 byla jedna z prvních samonabíjecích pušek na světě a zároveň jediná armádní puška předválečného Československa, která se dočkala sériové výroby

    Před 2 měsíci
    Česká puška ZH29 je pečlivě provedeným příkladem rané konstrukce poloautomatické pušky. Byla jednou z prvních na světě. Vyrobena byla v době před druhou světovou válkou, kdy se výrobě zbraní věnovala velká péče, píše web Forgotten Weapons. Byla to jediná armádní puška předválečného Československa, která se dočkala sériové výroby.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Těžká technika najela v další vlně do ulic hradeckého centra

    Před 2 měsíci
    Pracovníci Vodovodů a kanalizací naběhli do centra Hradce Králové. V plánu mají výměnu kanalizace a s tím jsou spojené také uzavírky silnic. S pracemi se začalo v Dlouhé ulici u Klicperova divadla.
     Komentáře
  • Miroslav Adamec
    naSeznam Médium

    Triumfální vystoupení armády na X. všesokolském sletu v Praze v roce 1938

    Před 2 měsíci
    V červnu a červenci 1938 Praha nežila ničím jiným než X. všesokolským sletem. 6. července přišlo vyvrcholení události, když na strahovském Masarykově státním stadionu vystoupila československá, jugoslávská a rumunská armáda.
     Komentáře
  • Klatovský deník

    Přežil pád vojenského vrtulníku na Šumavě. Po 38 letech Plzeňan promluvil

    Před 3 měsíci
    V roce 1985 byl na palubě vojenského vrtulníku, který se během jedné z akcí na Šumavě zřítil k zemi. Měl štěstí, přežil a neměl ani žádné vážné zranění. Ač to tam nemá daleko, za 38 let se Jaromír Melíšek (67) z Plzně dokázal na šumavský Poledník, nedaleko něhož vrtulník spadl do lesa, vrátit teprve podruhé. A vůbec poprvé v sobě našel sílu o události veřejně promluvit.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    „Kamikaze transportéry“ naplněné 3,5 tunami výbušnin – nová „zázračná zbraň“ ruské armády

    Před 3 měsíci
    Ruští vojáci ženijně-výsadkové jednotky Centrálního vojenského okruhu údajně použili ukořistěný pásový obrněný transportér MT-LB ke zničení opěrného bodu Ozbrojených sil Ukrajiny. Informovala o tom tisková služba ruského ministerstva obrany. Výsledek nebylo možné vyhodnotit, a to ani pomocí dronu, a žádná zpráva z ukrajinské strany příběh nepotvrzuje. Pozoruhodné na něm je především to, že se tím Rusové chlubí.
     Komentáře
  • Deník

    Nejznámější UFO v Česku? Doutníkový objekt, říká záhadolog Vladimír Šiška

    Před 3 měsíci
    Fenomén UFO (z anglického Unidentified Flying Object = neidentifikovaný létající objekt) se nevyhýbá ani České republice. Výsledky pozorování UFO nad naším územím se zabýval a sbíral Projekt Záře, za jehož zrodem stál záhadolog a publicista Vladimír Šiška se svými kolegy. Projekt shromažďoval a vyhodnocoval informace o anomálních jevech v České republice. Trval dlouhých 30 let, od roku 1992 do roku 2022. Skončil před rokem na jaře.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Chicagský starosta Čermák se stal čestným občanem Kladna, kde se narodil

    Před 3 měsíci
    S udělováním čestných občanství by se podle primátora mělo šetřit, ale v tomto případě není žádná polemika.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    V Hradci jsou rozkopané některé ulice na Velkém náměstí a ještě chvíli budou

    Před 3 měsíci
    Hradecké historické centrum je rozkopané, několik ulic je neprůjezdných. Probíhá teplofikace starého města, kterou provádí Tepelné hospodářství Hradec Králové a brzy se do práce pustí také Vodovody a kanalizace.
     Komentáře
Reklama