Vesmírný dalekohled Jamese Webba ulovil kandidáta na rekordně vzdálenou galaxii CEERS-93316. Pozorujeme ho ve vesmíru jen 235 milionů let po Velkém třesku. Skutečná vzdálenost tohoto objektu s rudým posuvem z = 16,7 činí asi 35 miliard světelných let, kvůli rozpínání vesmíru.
Americká vesmírná agentura NASA v úterý zveřejnila fascinující snímky galaxie Cartwheel (Kolo od vozu) vzdálené 500 milionů světelných let. Záběry vzácného typu galaxie pořídil Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST), který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.
Galaxie se nachází 500 milionů světelných let daleko v souhvězdí Sochaře. Cartwheel vznikla srážkou dvou galaxií přibližně před 440 miliony let. Jedná se o prstencový typ galaxie, která se vyskytuje ve vesmíru méně.
Webbův teleskop opět fascinoval svět svými záběry vesmíru. Tentokrát pohlédl za závoj prachu, který vědcům bránil v jasném pohledu na vzácný typ galaxie zvané Cartwheel. Vytvořil její doposud nejpodrobnější snímek, který vyvolává úžas nejen u odborníků. Vědci nyní díky fotografii dokážou přiblížit vývoj galaxie za miliardy let a také odhadnout, jak se bude vyvíjet v budoucnosti. Na záběrech lze pozorovat rovněž dvě další malé doprovodné galaxie.
Americká vesmírná agentura NASA v úterý zveřejnila vzácné snímky galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Pořídil je vesmírný teleskop Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.
Americká vesmírná agentura NASA v úterý zveřejnila vzácné snímky galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Pořídil je vesmírný teleskop Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.
Americká vesmírná agentura NASA v úterý zveřejnila vzácné snímky galaxie Cartwheel, vzdálené 500 milionů světelných let. Pořídil je vesmírný teleskop Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.
NASA zveřejnila nový snímek z Webbova teleskopu. Dalekohled skrze vesmírný prach odhalil úžasný obraz vzácného typu prstencové galaxie Cartwheel nacházející se ve vzdálenosti 500 milionů ...
Vesmírný teleskop Jamese Webba nám přibližuje dění ve vesmíru i v čase formou, nad níž jen žasneme. Jeho posledním odhalením je děsivý fialový galaktický vír. Na snímku, který z dalekohledu vzešel, je podle vědců zachycena barevná prachová kostra vzdálené galaxie NGC 628, která má nepřehlédnutelnou fialovou barvu a vypadá díky ní jako z filmu. Když stejný objekt zachytil webbův předchůdce, Hubbleův teleskop, výsledek byl zcela odlišný.
Dalekohled by měl být vypuštěn v roce 2026 na stejné místo, kde se nyní nachází Webbův teleskop. NASA uzavřela kontrakt se SpaceX ve výši 255 milionů dolarů na vypuštění observatoře. Teleskop Nancy Grace Roman bude ve vesmíru zkoumat temnou energii a temnou hmotu.
Nový britský teleskop GOTO pomůže astronomům detekovat srážku neutronových hvězd. Dosud bylo možné tento proces pozorovat víceméně jen díky štěstí. Naposledy se to vědcům podařilo v roce 2017. Díky nové technologii mohou jít procesům ve vesmíru naproti a nespoléhat se na jejich objevení pouhou náhodou.
Neutronové hvězdy vzniknou po výbuchu hvězdy, která se promění na supernovu. Světlo z kolizí lze pozorovat jen několik dní a je těžké je najít. Nový dalekohled na ostrově La Palma bude srážky neutronových hvězd hledat pomocí gravitačních vln.
Galaxie GLASS-z13 vznikla 300 milionů let po velkém třesku. Teleskop Jamese Webba ji objevil pomocí přístroje NIRCam. Galaxie tak překonala předchozí objev Hubbleova vesmírného dalekohledu o 100 milionů let.
Astronomové se domnívají, že v datech z teleskopu Jamese Webba našli dosud nejstarší galaxii, jakou kdo kdy spatřil. Existovala podle nich už před 13,5 miliardy let, tedy 300 milionů let po vzniku vesmíru.
Pouhý týden poté, co NASA zveřejnila první snímky z Webbova teleskopu, ukázal tým kolem tohoto přístroje galaxii, která existovala už před 13,5 miliardami let.
Vypadá to, jako by červenec přál fotografiím, na které se nezapomíná. A které – jakkoli to zní jako klišé – se mění v „ikony“. Jedné takové je dnes přesně třiapadesát let. Dalším jen něco přes týden. A všechny spojuje fakt, že nevznikly na planetě, kterou uvedly v úžas.
Na začátku července poslal vědcům Webbův teleskop unikátní snímky z vesmíru, v květnu čeští vědci vyslali do kosmu družici Planetum 1. Čím je Webbův teleskop unikátní? „Doufáme, že přinese naprosto přelomové poznatky o tom, jak se formoval vesmír,“ říká Jan Spratek z hvězdárny a planetária Hlavního města Prahy. Jak se do kosmu dostává družice? A kdo seděl v její kabině? Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného.
Na začátku července poslal vědcům Webbův teleskop unikátní snímky z vesmíru, v květnu čeští vědci vyslali do kosmu družici Planetum 1. Čím je Webbův teleskop unikátní? „Doufáme, že přinese naprosto přelomové poznatky o tom, jak se formoval vesmír,“ říká Jan Spratek z hvězdárny a planetária Hlavního města Prahy. Jak se do kosmu dostává družice? A kdo seděl v její kabině? Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného.
Na prázdninových toulkách zavítáme do malebného místa pod skalním hradem Sloup, kde v chatkách pobývají psi různých velikostí se svými pány. Můžeme se zde setkat s pestrou skladbou různých plemen od čivavy až po ohaře. Důvod je jasný. Každoročně zde cvičitel Pavel Thiel pořádá výcvikový tábor. Nahlédneme do samotného výcviku, stejně tak i na zajímavé soutěže, které baví jak samotné psy, tak i jejich majitele.
Mikrometeorit zasáhl teleskop už v květnu. Poškodil jeden zrcadlový segment, ale funkce teleskopu jsou stále nad očekávání. Tým nyní řeší, zda šlo o ojedinělý případ a jak předejít dalším větším srážkám.
Snímek byl pořízen ještě před uvedením teleskopu do plného provozu. Na fotografii je viditelná Velká rudá skvrna i měsíc Europa. Pozorováním pohybujících objektů vědci zjistili, že je teleskop dokáže sledovat lépe, než se čekalo.
Vesmír se zrodil v temnotě před 13,8 miliardami let a i poté, co o několik set milionů let později vznikly první hvězdy a galaxie, zůstaly i ony temné. Jejich rozumné světlo, natahované časem a rostoucím vesmírem, se ztlumilo do infračervené oblasti, čímž se staly - stejně jako další stopy k našim počátkům - nepřístupné každému oku i přístroji. O nových fascinujících objevech tohoto teleskopu napsal server Newsfortoday.
Kvalita snímků z teleskopu Jamese Webba je ještě lepší, než očekávaly výpočetní modely před startem mise. Mohl by vidět až do hranice 13,7 miliardy světelných let a zpřesnit stáří vesmíru, říká odborník na kosmonautiku.
Prezident Joe Biden zveřejnil vůbec první snímek z teleskopu Jamese Webba, na němž je zachycena ohromující kupa galaxií. Snímek je z doby před více než 13 miliardami let zpátky, tedy téměř z počátku vesmíru. Vesmírný teleskop Jamese Webba dokáže nevídané věci. NASA tento přístroj pořídila za 10 miliard dolarů. Infračervené kamery teleskopu umožňují nahlédnout zpět v čase až k velkému třesku, který se odehrál před 13,8 miliardami let. Jak tehdy vesmír vypadal?
Ze švédského kosmodromu Esrange Space Center vzlétl na čtyřdenní pouť obří balon s teleskopem, který bude pozorovat vybrané zdroje rentgenového záření v Mléčné dráze.
Dosud největší radioteleskop zkoumá dění v daleké hloubi vesmíru. Zaznamenal rádiové signály a dle vědců by se mohlo jednat o existenci mimozemské civilizace.
NASA zveřejnila zveřejnila první velmi ostré snímky pořízené teleskopem Jamese Webba, nejdražšího teleskopu postaveného touto americkou vesmírnou agenturou.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil první snímky z nedávno náležitě „zaparkovaného“ Webbova teleskopu. Ukazují vesmír jako na dlani, ve vysokém rozlišení a v dosud nevídaných barvách. V nedávném článku jsme informovali o vůbec první fotce klastru galaxií SMACS 0723. Nyní přichází další zobrazující oblast NGC 3324 v mlhovině Carina. A je to jednoduše úchvatná podívaná.
Vědci v úterý vydali první sérii plnohodnotných snímků a dat z vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Jeho přístroje vidí světlo, které prochází skrz mlhoviny a jiné překážky ve vesmíru. Obrázky jsou proto mnohem čistší a podrobnější než z dosavadních dalekohledů. Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Českému rozhlasu Plus upozornil zvlášť na gravitační čočku, která je vidět na prvním ze zveřejněných snímků.
Webbův teleskop umožnil pohlédnout hluboko do dějin vesmíru jako nikdy předtím. Po prvním plně barevném snímku plném galaxií v nebývale ostrém rozlišení, který úřad NASA představil v úterý po půlnoci našeho času, zveřejnil sadu čtyř dalších fotografií. Na projektu se podílel i astrofyzik Michal Zajaček, který nyní působí na brněnské Masarykově univerzitě a který byl hostem ve vysílání Radiožurnálu.
Historický okamžik vesmírných objevů. Tak by se dal popsat pondělní moment, kdy americký prezident Joe Biden odhalil první snímek ze série pohledů na dosud nejhlubší zákoutí vesmíru. NASA pak v úterý zveřejnila další fotografie, které pořídil vesmírný teleskop Jamese Webba.
Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila další čtyři snímky, které pořídil její vesmírný dalekohled Jamese Webba. Ukazují několik kosmických jevů v dosud nevídaných detailech.
NASA zveřejnila několik snímků různých objektů, které teleskop Jamese Webba pozoroval. Stejné snímky v minulosti pořídil i Hubbleův teleskop, ale nejsou na nich vidět detaily. Vědci nyní budou moci zkoumat exoplanety i vzdálené galaxie lépe než kdy předtím.
Je to tady, sada prvních pěti snímků z teleskopu Jamese Webba je kompletní. Potvrzují, že začala nová éra průzkumu vesmíru a že v budoucnu se můžeme těšit na skokový posun v hledání odpovědí na ty nejpalčivější otázky.
Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě 10 miliard dolarů (245 miliard korun) pořídil a poslal první barevnou fotografii. Zachytil detail kupy galaxií vzdálené přes čtyři miliardy světelných let. Jedná se o snímek z nejvzdálenějšího místa vesmíru, který se dosud astronomům z NASA podařilo pořídit, uvedla agentura Bloomberg.
Dosud nejdetailnější kosmický teleskop nám začal ukazovat dosud nepoznané detaily vesmíru – třeba objevil vodu v atmosféře exoplanety – ale teprve se zahřívá.
V pondělí představený první snímek z Webbova teleskopu byl předzvěstí něčeho úžasného a celý svět byl v očekávání, co přijde dál. Dnes NASA odtajnila další strhující fotografie vesmíru, které pořídil dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled známý jako teleskop Jamese Webba. Jsou mezi nimi unikátní fotky mlhovin i galaxií.
Vesmírný rentgenový teleskop HXMT/Insight detekoval cyklotronovou absorpční čáru o energii 146 keV v rentgenovém spektru ultrazářivého akrečního pulzaru Swift J0243.6+6124. To odpovídá monstróznímu magnetickému poli na povrchu tohoto pulzaru, jehož síla je zhruba 1,6 miliardy tesla.