Zavřít
Eduard Štorch

Eduard Štorch

Nejnovější články na Seznamu na téma Eduard Štorch
  • Náš region

    Vaše 8: Rozdíly mezi základními školami jsou na Osmičce patrné

    Před 9 dny
    Jsou školy vyhledávané, kvůli nimž dokonce rodiče neváhají změnit dítěti trvalé bydliště, jen aby se do té dobře hodnocené školy dostalo. A jsou školy…
     Komentáře
  • Nedd

    Pravěký masakr ukazuje, že války vedli lidé už v době kamenné

    Před 4 měsíci
    Války jsou kruté a mezi jejich oběti se často řadí také ženy a děti. Platí to o nynějším konfliktu na Ukrajině a platilo to už v bojích vedených v době kamenné.
     Komentáře
  • Žena

    Osteoložka: Je blud, že muži lovili a ženy vařily. Známe lovkyně z And i válečnice

    Před 5 měsíci
    Miriam Nývltová Fišáková o tom, že ženy nesedávaly v jeskyních, zatímco muži lovili, a proč se v Česku častěji neověřuje pohlaví nalezených koster.
     Komentáře
  • i60

    FEJETON: Sběratelstvím proti nudě

    Před 5 měsíci
    Četl jsem, že, sběratelské hobby je vlastně projevem přetrvávajícího pudu ještě z doby, kdy pravěký člověk byl lovcem a sběračem. Podle mě to je pořádná blbost a tuhle teorii může zastávat asi jen ten, kdo nikdy nic nesbíral!
     Komentáře
  • Komora Plus

    Březen přinese nálož inspirace pro cestovní ruch

    Před 5 měsíci
    Veletrhy cestovního ruchu a regionální turistiky se blíží, konají se již 18.–20. března a nabídnou trendy, novinky a možnosti roku 2022. Stačí se jenom rozhodnout, jestli vyrazit za hranice domova nebo si užívat krásy vlasti. Využijte příležitost navštivte souběžně probíhající veletrhy FOR CARAVAN a FOR BOAT.
     Komentáře
  • Mostecký deník

    Na jezero Most vyjede kopie pravěkého člunu. Experiment budou dlabat Mostečané

    Před 10 měsíci
    Most bude připomínat Osadu Havranů od spisovatele Eduarda Štorcha. Lidé se pokusí vyrobit monoxyl, nejstarší loď na světě.
     Komentáře
  • Chomutovský deník

    Výhra pro Pětipsy: Opraví půlku zámku a vytvoří jedinečnou výstavu Sámova říše

    Před 11 měsíci
    Zchátralou památku, která ukáže legendární bitvu u Wogastisburgu, finančně podpořili Norové. Otevře se roce 2024.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Vědci zkoumali, jak chutná mamutí maso: Pravděpodobně by jej nepozřel ani pes

    Před 11 měsíci
    Několik generací českých čtenářů vyrostlo na knihách Eduarda Štorcha, odehrávajících se především v době kamenné a bronzové. Jeho nejslavnějším dílem jsou bezesporu Lovci mamutů, kteří ovlivnili vnímání těchto prehistorických tlustokožců a tehdejších lidí u mnohých z nás. Jak to ale bylo s lovením mamutů doopravdy? A jak vlastně takový mamut chutnal?
     Komentáře
  • Flowee

    Praha má nově největší skulpturu nosorožce na světě. Najdete ji v Lysolajích

    Před 1 rokem
    Městská část Praha-Lysolaje dokončila celkovou proměnu rozsáhlého prostoru bývalé Denkrovy pískovny.
     Komentáře
  • Lifee

    Hvězda Osady havranů Vilém Besser: Rakovinu tlumil alkoholem, přesto umíral v bolestech

    Před 1 rokem
    Herec Vilém Besser, kterého si dnes můžeme připomenout ve filmu Osada havranů, byl za svého života pořádný živel. Vše dělal naplno. S přibývajícím věkem se však dostavily vážné zdravotní problémy, které se snažil "vyléčit" alkoholem. Ten ho ale neuchránil od krutých bolestí.
     Komentáře
  • PražskýDEN

    Unikátní socha nosorožce v Praze. Průběžně mění vzhled a poskytuje výhled do okolí

    Před 1 rokem
    Rozsáhlý prostor bývalé Denkrovy pískovny v Praze–Lysolajích prošel celkovou proměnou. Na doposud zanedbaném území vyrostl nový veřejný sportovní areál, který má být centrem volnočasových aktivit. Jeho patronem se stala skulptura pravěkého nosorožce srstnatého, který v těchto místech v dávné minulosti žil.
     Komentáře
  • Novinky

    Letní sezonu Centra architektury v Praze odstartovali akrobaté nad střechami metropole

    Před 1 rokem
    Komentované prohlídky míst Prahy, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné, letní kino s filmy, kde významnou roli hraje architektura, koncerty nebo zábavné kvízy. Pražské Centrum architektury a městského plánování (CAMP) odstartovalo letní sezonu celodenním festivalem, na kterém se mimo jiné představili akrobaté na tzv. slacklinech. Dny plné architektury, umění a zábavy v metropoli potrvají celé léto.
     Komentáře
  • České noviny

    Teplické muzeum vystavuje kultovní časopisy s příběhy Jaroslava Foglara

    Před 1 rokem
    Teplické muzeum dnes otevřelo výstavu kultovních časopisů s příběhy Jaroslava Foglara. Prohlédnout si mohou návštěvníci předválečné časopisy pro mládež s komiksovými dobrodružnými příběhy. Kulisu literárním dílům tvoří ježci v kleci či vyřezávaní hrdinové Rychlých šípů a Bratrstva kočičí pracky. Výstavu je možné navštívit do 1. srpna.
     Komentáře
  • Náš region

    Hrabal s Lustigem budou mít u Rokytky muzeum. Osmičková opozice je k projektu skeptická

    Před 1 rokem
    Praha 8 si v Libni v Pivovarské ulici číslo 3 pronajala společenský sál. Chce tu vytvořit muzeum s kulturním centrem pod názvem „Libeňský svět“.
     Komentáře
  • Náš region

    Od křesadla k zápalce. Oheň byl dříve velkou vzácností

    Před 1 rokem
    Posedět si večer u ohně, co může být příjemnějšího. Společnost se rozešla a vy sedíte sami a hledíte do plamenů. Tam kdesi uvnitř vás, je zakódována pravěká zkušenost, která vám dodává pocit jistoty a bezpečí. Žádné zvíře si ke mně do jeskyně netroufne. Bojí se ohně, na rozdíl ode mě. Rozdělat oheň, kdekoliv a kdykoliv, to byl sen mnoha tehdejších lidí. Nečekat, až zapálí blesk, nekrást oheň sousední tlupě. Rozdělat oheň rychle a snadno.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V pražské Libni vznikne muzeum věnované spisovatelům

    Před 1 rokem
    V Pivovarnické ulici v pražské Libni vznikne expozice a muzeum Libeňské návraty věnovaná spisovatelům spojeným s Libní, jako jsou Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig. Radnice si tam pronajala společenský sál, kde jej vytvoří.
     Komentáře
  • Novinky

    V Divoké Šárce ženy údajně zmasakrovaly za dívčí války Ctiradovy bojovníky

    Před 1 rokem
    Divoká Šárka, konečná, prosíme, vystupte ze soupravy! Tak nějak zní pokyn na konečné tramvají linky 20 a 26. Dojedete sem i autobusem či autem. Cíl je stejný, procházka jednou z nejhezčích oddechových zón nejen pro Pražany, ale i pro návštěvníky hlavního města, kteří sem v údivu zavítají.
     Komentáře
  • EDUzín

    Musíme se přizpůsobit situaci, jinak jsme v evoluční pasti, říká František Tichý

    Před 1 rokem
    Když mu bylo 24 let, založil gymnázium Přírodní škola, které vede dodnes. Je tak po padesátce možná služebně nejstarším ředitelem v Česku, i když nosí spíš pohorky než kravatu. Jeho vize školy má hluboké kořeny, vedou k legendárním projektům Dona Boska, Eduarda Štorcha, Přemysla Pittra nebo Antona Makarenka.
     Komentáře
  • Proženy

    Metrem do Egypta, běhání s medvědem i ženská pomsta! Kam vyrazit nejen o víkendu?

    Před 1 rokem
    Září je sice měsícem, kdy rodičům a dětem začala škola a povinnosti, s počasím to už také není kdovíjaké, ale že byste rezignovali na zábavu? To ne! Máme tipy, které oceníte nejen během víkendu, ale třeba i odpoledne po práci.
     Komentáře
  • Super

    Natáčení Osady Havranů nebyl žádný med. Herce trápil mráz i komáři. A kam se vlastně poděl Havranpírko?

    Před 1 rokem
    V české kotlině to vřelo už v dávném pravěku a o nejrůznější dramata nebyla nouze. Život našich předků popsal ve svých románech velmi čtivě spisovatel a archeolog Eduard Štorch, a tak není divu, že se časem dočkaly i filmového zpracování. Slavnou trilogii Osada Havranů, Na veliké řece a Volání rodu natočil v roce 1977 režisér Jan Schmidt a byla to trefa do černého.
     Komentáře
  • Autoweb

    Výstava monumentální olejomalby Lovci mamuta aktuálně v Městském muzeu v Hořicích

    Před 1 rokem
    V rámci probíhající výstavy Zdeněk Burian - Dobrodružství pravěku bude v Městském muzeu v Hořicích vystaven také dosud veřejně neprezentovaný Burianův obraz Lovci mamuta z majetku Ministerstva zemědělství ČR.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Návštěva u lovců mamutů

    Před 2 roky
    Období, ve kterých by české země udávaly trendy celému okolnímu světu, není příliš mnoho. Doba paleolitu před 30 tisíci lety mezi ně však bez jakýchkoliv pochyb patří. V oblasti Pavlovských vrchů totiž v této době vytvořili naši předci jedinečnou společnost, jejíž pozůstatky jsou i v celosvětovém měřítku tím nejlepším zdrojem informací o době, kterou především díky dobrodružnému románu Eduarda Štorcha, nazýváme Dobou lovců mamutů. Proč se s jejich fascinujícím životem neseznámit při toulkách po Jižní Moravě osobně?
     Komentáře
  • Novinky

    Městské muzeum v Hořicích představí tvorbu Zdeňka Buriana

    Před 2 roky
    Výstava Zdeněk Burian - Dobrodružství pravěku nabídne veřejnosti neobyčejné setkání s hrdiny pravěkého světa prostřednictvím strhujících příběhů na obrazech fenomenálního umělce. Od 26. června mohou návštěvníci Městského muzea v Hořicích obdivovat soubor originálních ilustrací Zdeňka Buriana ke knihám Eduarda Štorcha.
     Komentáře
  • Novinky

    KOMENTÁŘ: Jeden svět – Josef Koukal

    Před 2 roky
    „Však oni se dobře vyznají! Nehaňte je pro děravé střechy! Kotojedi přece dobře vědí, že se za deště chaty nepokrývají, a za jasného dne jim do nich beztoho neteče.” Nejde o citát z Kroniky města Kocourkova, takhle se ve fantazii Eduarda Štorcha vzájemně špičkovali naši předkové v době bronzové.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Parostrojní pivovar, unikátní vyhlídka, legendami opředený kostelík. Český poutník

    Před 2 roky
    První Český poutník v roce 2020 bude trochu netradiční. Vezmu vás na několik méně známých míst ve středočeském kraji, která by ale rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Komunisté mu zakázali mayovky. Galerie Smečky připomíná kresby a život Zdeňka Buriana

    Před 2 roky
    Malíř Zdeněk Burian za svůj život vytvořil třináct tisíc kreseb, olejomaleb a skic, které jsou dodnes součástí knih Karla Maye, Eduarda Štorcha anebo Julese Verna. Nadšený tremp se věnoval hlavně dobrodružné literatuře, po válce se ale k moci dostali komunisté a ti mu westernovky brzy zakázali. Burianovu kariéru zachránily ilustrace k pravěku, které představitelé státu prodávali do Německa.
     Komentáře
  • Náš region

    Místo mamutů tu budou ještěrky a hadi. Skládky na Jenerálce nahradí step a tůně

    Před 2 roky
    Na Jenerálce v Dejvicích se nachází velice zajímavé území bývalého hliniště Baráčkovy cihelny, tedy místa, kde se dříve těžila cihlářská hlína. Plocha přímo navazuje na přírodní památku Jenerálka, která je známá svou krásnou skalní stepí.
     Komentáře
Reklama