Zavřít
František Ferdinand d'Este

František Ferdinand d'Este

Nejnovější články na Seznamu na téma František Ferdinand d'Este
  • Náš region

    Zámek Konopiště se otevře na apríla, přístupné budou všechny okruhy i střelnice Františka Ferdinanda d’Este

    Před 1 dnem
    Zámek Konopiště na Benešovsku se letos otevře standardně 1. dubna, přístupné budou všechny čtyři okruhy a střelnice arcivévody Františka Ferdinanda d’Este.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    Jsou kérky stále IN? Kdo si tetování nejčastěji nechává odstranit? A co dalšího byste o něm měli vědět?

    Před 8 dny
    Podle tattoodo.com činil v roce 2021 v USA roční obrat oficiálních tetovacích salonů přes 1,6 miliardy dolarů, přičemž zdobení kůže se těší větší oblibě u zástupkyň něžného pohlaví. A právě ony si ho spíše nechávají odstranit na rozdíl od mužů. Zatímco ženy preferují oblast kotníku, u mužů dominují paže.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Benešov chystá úpravy parkoviště u zámku Konopiště

    Před 18 dny
    Benešov chce upravit parkoviště u zámku Konopiště. Má být rozděleno do více sektorů a počítá se s výsadbou zeleně a využitím dešťové vody.
     Komentáře
  • Minuta z historie

    Záminka první světové války

    Před 1 měsícem
    Záminkou 1. světové války byl atentát na Františka Ferdinanda d'Este a jeho choť spáchaný v Sarajevu dne 28. června 1914. pamatniklidice #minutazhistorie #zaminkaválky
     Komentáře
  • Memento Historia

    Československé legie - první jednotky byly složené hlavně z dezertérů

    Před 1 měsícem
    Atentát na rakousko-uherského následovníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este odstartoval spoustu věcí, ale málo koho by napadlo, že předznamenal i vznik našeho prvního samostatného státu. Československo tehdy bylo pod vládou Rakouska-Uherska, tudíž bylo nuceno vstoupit do první světové války na jeho straně. To však nezabránilo českým občanům v zahraničí zbudovat první československou armádu a bojovat na straně Trojdohody proti Rakousku-Uhersku. Jak k tomu došlo? Kým byly Československé legie?
     Komentáře
  • TN

    Mohl zdědit český trůn. Zemřel vnuk Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

    Před 2 měsíci
    Zemřel kníže Ernest Georg z Hohenbergu, vnuk následníka rakousko-uherského trůnu Františka d´Este a jeho manželky Žofie Chotkové. Blízcí se s ním rozloučí 28. ledna. Jeho dynastie měla vládnout Rakousku-Uhersku, atentát na jeho dědečka ale všechno změnil.
     Komentáře
  • Garáž

    Armádní muzeum Žižkov po rekonstrukci nabídne průřez českým vojenstvím od krále klacka po modernu

    Před 2 měsíci
    Za krále klacka, bolo jak bolo, já jsem narodil, pak vynalezli kolo. Tohle jsou sice slova Josefa Vojtka z kapely Kabát, nicméně úplně stejně by šla definovat expozice čerstvě zrekonstruovaného armádního muzea ležícího na pražském Žižkově. A protože je o sbírku obrovský zájem, vydali jsme ono místo prozkoumat i my.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Marek Douša: Jak jsem potkal Nývlta. Dobré oko severočeského zabijáka z Krupky

    Před 2 měsíci
    ZÁPISKY Z ČESKÉHO KARABACHU. František Ferdinand d’Este měl svého dvojníka – vraha Nývlta. My na severu Čech, v Ústí nad Labem, konkrétně v Krupce, ale i v přilehlém i vzdálenějším okolí, máme také svého Nývlta. Je to Stanislav a zabiják. Standa Nývlt z Krupky je poněkud tajemná postava, kterou málokdo viděl jinde nežli na internetu (konkrétně tedy na facebooku) a  je
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Recenze: O politických narcistech, hlupácích, zlodějích a pravdě nejen v českých dějinách

    Před 3 měsíci
    Exilový český historik Igor Lukeš popisuje nejen českou realitu ostře, nekonvenčně a bez přikrašlování
     Komentáře
  • Objevím

    Hřbitov bláznů, to je opravdu hororové místo odpočinku

    Před 3 měsíci
    Jste nadšenci do hororů? A nechcete procestovat zrovna celý svět, abyste viděli zajímavá a zároveň strašidelná místa? Pak navštivte hřbitov bláznů! Opravdu hororové místo, které vám nažene strach!
     Komentáře
  • Novinky

    Vánoce na zámku za arcivévody d´Este: Stromek až ke stropu, praktické dárky a na stole makronky

    Před 3 měsíci
    O adventní neděli 11. prosince ukazoval zámek Konopiště, jak vypadaly aristokratické Vánoce na přelomu 19. a 20. století. Tedy v době, kdy ho obýval nástupník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este, jeho žena Žofie Chotková a jejich tři děti. Jak svátky slavili? Jaký měli stromeček? A co servírovali na štědrovečerní večeři?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Osudová žena arcivévody d’Este: Vyvzdorovanému sňatku předcházelo vydírání a ústrky

    Před 3 měsíci
    Slavnému příběhu milostného vztahu a později i nerovnorodého manželství Františka Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové nedal osud happy end, i když to tak už vypadalo. Jak žila Žofie před setkáním s následníkem trůnu?
     Komentáře
  • MůjLife

    Voják po zranění hlavy nespal až 40 let. Lékaři nedokázali určit příčinu záhadné diagnózy

    Před 3 měsíci
    Maďarský armádní důstojník Paul Kern nespal neuvěřitelných 40 let.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Děsivá historie hřbitovu bláznů v Bohnicích: Časté satanské rituály i poslední místo odpočinku známého atentátníka

    Před 4 měsíci
    Mnohé hřbitovy jsou cennými památkami české historie. Když jsou nefunkční, většinou se stanou cílem vandalů a jejich kouzlo zmizí.
     Komentáře
  • Babinet

    Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra

    Před 4 měsíci
    Obchody se pomalu zaplavují čokoládovými figurkami, adventními kalendáři a vánočními dekoracemi. Pro někoho začíná období stresu, shonu a shánění dárků. Přitom to může být čas, kdy se můžeme zastavit, nadechnout se pravé vánoční atmosféry a užít si čekání na Ježíška. Pro vánoční náladu vyrazte letos do středních Čech. Ve městech tradičně proběhnout vánoční trhy s rozsvěcením vánočních stromů, jarmarky s punčem a pečenými kaštany, malebné hrady a zámky nabídnou speciální vánoční prohlídky. Chybět nebudou výstavy betlémů nebo vánoční koncerty, na kterých zazní známé koledy.
     Komentáře
  • Lifee

    Vzpomínka na konec první světové války: Rudé vlčí máky symbolizují 18,5 milionů obětí

    Před 4 měsíci
    První světová válka skončila symbolicky 11. listopadu 1918 v 11:00 hodin. Víte, proč si 18,5 milionů obětí tohoto nesmyslného konfliktu připomínáme právě vlčími máky?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Boj o místo ve spíži: Jak vznikla kostka cukru a co dalo jméno šunce Zvonařka?

    Před 4 měsíci
    Názory na to, zda české kuchařky více působily na rakousko-uherskou kuchyni, nebo naopak, se velmi různí. Které dodnes známé produkty pocházely od českých, moravských a slezských firem?
     Komentáře
  • Babinet

    Tyrš, Fügner, Sokol: kulatá výročí a cestování po stopách první republiky ve středních Čechách

    Před 6 měsíci
    Právě letos v září je to 190 let od narození Miroslava Tyrše a 200 let od narození Jindřicha Fügnera. Oba muži se poprvé setkali a následně spřátelili v myslivně v obci Svatá na okraji křivoklátských lesů, kde se také zrodila myšlenka na vznik Sokola. I ten tento rok slaví kulaté výročí: založen byl roku 1862, tedy přesně před 160 lety. Přinášíme tipy na výlety po stopách Sokola, unikátních sokoloven i jiných míst spojených s obdobím první republiky ve středních Čechách.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    6 tipů na výlet — zajeďte do Jihočeského kraje

    Před 6 měsíci
    Léto pokračuje a s ním i potřeba jezdit na výlety, a to jak jinak než po České republice. V případě, že nevíte, co zajímavého navštívit na vlastní pěst, s rodinou, s dětmi nebo s kamarády, dnes vám poskytneme několik tipů na výlety a zaměříme se na jihočeskou lokalitu.
     Komentáře
  • Vlasta

    Střelné zbraně vyměnila za krajky

    Před 6 měsíci
    O módní hity nikdy nijak zvlášť nestála. Mnohem víc ji přitahovaly historické střelné zbraně. Přesto nakonec zakotvila v Uměleckoprůmyslovém muzeu jako kurátorka sbírky textilu a módy. S přesvědčením říká, že její práce občas připomíná pěkně divokou jízdu.
     Komentáře
  • Novinky

    Karma. Sloupek Štefana Švece

    Před 7 měsíci
    Tenhle sloupek se měl původně jmenovat Magor. Někdo by si ale mohl myslet, že je o Ivanu Martinu Jirousovi. A to není. Je o jiném básníkovi. O básníkovi lovu. Nebo spíš o romanopisci lovu. O grafomanovi lovu. Je o magorovi, co střílel, na co se podíval a co se hnulo.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Atentáty na prezidenty a vlivné osobnosti. Od střelby z pistole až po neuvěřitelně sofistikované útoky

    Před 7 měsíci
    Zabít vlivného politika, jako je třeba hlava státu, je častá taktika jejich oponentů nebo teroristů. Ti k tomu volí různé způsoby, ale jeden každopádně převládá.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Co lidstvu přinese příští doba ledová?

    Před 7 měsíci
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • iReceptář

    Skvostné meruňkové knedlíky z tvarohového těsta, které se vždycky povedou

    Před 7 měsíci
    Sezóna meruněk je v plném proudu a vám už lezou kompoty, bublaniny a džemy krkem? Zkoušeli jste však skvělé ovocné knedlíky z tvarohového těsta? Pokud ne, tak neváhejte, uvidíte, že si pochutná celá rodina a děti především!
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Jak se venkovský chlapec stal klíčovou postavou při rozpoutání 1. světové války

    Před 7 měsíci
    Nacionalismus někteří jedinci prosazují i násilnou formou a v řadě případů to v historii vedlo k odporným činům. Mohly se stát ale také záminkou k něčemu mnohem horšímu.
     Komentáře
  • Seriál Radiožurnálu

    3 min

    Podcast
    Chci zapojit každého studenta, motivovat je, říká učitelka z Jihlavy. V čem je její výuka výjimečná?

    Před 7 měsíci

    ·

    3 minuty

    Neexistuje špatná otázka, špatně je nezeptat se! To je heslo, které razí jedna z letošních finalistek ceny pro nejinspirativnější pedagogy Soňa Havlíková. Učí na Obchodní akademii, zdravotní škole a škole služeb v Jihlavě. Do vyučování chce zapojit každého studenta, snaží se o to, aby se studenti nebáli udělat chybu. „Na dějepise chci zkusit, aby pochopili metody, musí se naučit spolupracovat, vědět, kdy mluvit, vzájemně se hodnotí,“ přibližuje Soňa Havlíková.
     Komentáře
  • Seriál Radiožurnálu

    3 min

    Podcast
    Malebná zřícenina hradu Pořešín není jen památka. Láká na bohatý kulturní program i stádo oveček

    Před 7 měsíci

    ·

    3 minuty

    Ještě před 15 lety byl hrad Pořešín zpustlá zřícenina, kterou skoro nikdo neznal. Dnes je oblíbeným turistickým cílem Českokrumlovska. Přes léto tam míří cyklisté, ale i pěší turisté z celých Čech.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Romantika pro pár, ale i zážitek pro rodinu. Zámek Konopiště láká nejen na snídani ve vídeňském stylu

    Před 7 měsíci
    I přesto, že zámek Konopiště není utajený ani neznámý, místo v našem seriálu o památkách si našel. Pro návštěvníky totiž přichystal přes léto nevšední program – vídeňskou snídani servírovanou na zámeckém balkonu. A to přesně tak, jak si ji nechával připravovat arcivévoda František Ferdinand d’Este.
     Komentáře
  • Seriál Radiožurnálu

    3 min

    Podcast
    Romantika pro pár, ale i zážitek pro rodinu. Zámek Konopiště láká na snídani ve vídeňském stylu

    Před 7 měsíci

    ·

    3 minuty

    I přesto, že zámek Konopiště není utajený ani neznámý, místo v našem seriálu o památkách si našel. Pro návštěvníky totiž přichystal přes léto nevšední program – vídeňskou snídani servírovanou na zámeckém balkonu. A to přesně tak, jak si ji nechával připravovat arcivévoda František Ferdinand d'Este.
     Komentáře
  • TV Polar

    Tématem městské slavnosti budou mořeplavci a skauti

    Před 7 měsíci
    Příprava městské slavnosti v Novém Jičíně je v plném produ. Letošním hlavním tématem budou Novojičínští na vodě a na moři. Pozornosti se ale dostane i stoletým skautům.
     Komentáře
  • Novinky

    V Chlumu u Třeboně měl své zámecké sídlo zavražděný následník císařského trůnu

    Před 7 měsíci
    Chlum u Třeboně se nachází v romantické krajině jihočeských rybníků přibližně 12 kilometrů od Třeboně. Městys leží u rybníka Hejtman nedaleko česko-rakouské hranice, kde najdete i bývalé zámecké sídlo Františka Ferdinand d’Este, které se stalo od roku 1925 vyhledávaným letoviskem.
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Konopiště – věhlasný zámek, který vás provede životem arcivévody Františka Ferdinanda d’Este

    Před 7 měsíci
    Nedaleko Benešova ve Středočeském kraji se nachází jeden z nejoblíbenějších českých zámků Konopiště. Můžete si jej prohlédnout v podstatě tak, jak jej zanechal jeho poslední šlechtický vlastník – František Ferdinand d’Este. Ten tu také dal přistavět dodnes fungující medvědárium a exotický skleník. A je tu toho ještě mnohem víc. Historie zámku a několik zajímavostí Původní středověký hrad...
     Komentáře
  • Náš region

    Historie Mělnicka: kostelecká posádka se zapojila i do bojů proti Maďarům

    Před 8 měsíci
    Do té doby největší válečný konflikt, jaký svět pamatoval. Nechal za sebou přes 10 milionů mrtvých, 20 milionů zraněných a téměř 8 milionů pohřešovaných…
     Komentáře
  • G

    Rakousko-uherské „červencové ultimátum“ odstartovalo první světovou válku, přestože Srbsko přijalo 9 z 10 podmínek

    Před 8 měsíci
    V šest hodin večer 23. července roku 1914, téměř měsíc po zavraždění rakouského arcivévody Františka Ferdinanda a jeho manželky mladým srbským nacionalistou Gavrillo Principem v Sarajevu, doručil baron Giesl von Gieslingen, velvyslanec Rakouska-Uherska, srbskému ministerstvu zahraničí tvrdé ultimátum.
     Komentáře
  • Českolipský deník

    Herečka Dolinová opět v roli zámecké průvodkyně. Cítí se v tom jako ryba ve vodě

    Před 8 měsíci
    Zákupskému zámku se přezdívá malý kousek císařské Vídně na severu Čech. V zámecké kapli se oženil následník trůnu František Ferdinand d'Este s milovanou Žofií Chotkovou a letní sídlo členů panovnické rodiny Habsburků nabízí řadu zajímavých příběhů. Ty si mohou návštěvníci vyslechnout z úst Michaely Dolinové.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Zakousli je psi, ničili auta. Pávi už nejsou v areálu třeboňského zámku

    Před 8 měsíci
    V areálu zahrady Státního zámku Třeboň už nejsou pávi, které tam vypustili letos na jaře. Důvodů je více. Podle kastelána tam lidé nerespektují zákaz volného pobíhání psů, kteří na pávy útočí. Ptáci tak utíkali mimo zahradu a způsobovali škodu na majetku v okolí, kde mimo jiné klovali do automobilů.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1914: Události kolem atentátu a pohřbu Františka Ferdinanda d'Este, které naznačovaly budoucí problémy

    Před 8 měsíci
    Atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este, který v Sarajevu 28. června 1914 spáchal Gavrilo Princip, ve svých důsledcích doslova změnil svět. Historický článek z 3. července 1914 vám ukáže řadu náznaků, které už tehdy dávaly tušit blížící se vážné světové problémy.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Pardubický směnný kurz: Jedna dávka pervitinu za jedenáct čokolád Milka

    Před 9 měsíci
    /VÁŽNĚ, NEVÁŽNĚ/ Zní to jak hloupý vtip, ale je to skutečnost. Pardubičtí městští strážníci dopadli v jednom místním obchodě zlodějíčka, který odsud pronesl 11 čokolád Milka, měl je poschovávané ve všech možných kapsách. Chtěl je pak prodat pod cenou, aby si vydělal na dávku pervitinu.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    FOTO: Podívejte se, jak cestoval arcivévoda. Na smrt ho salónní vůz neodvezl

    Před 9 měsíci
    /Z HISTORIE/ Je červen 1914 a František Ferdinand d'Este se připravuje na cestu do Sarajeva. Měl cestovat svým salónním vozem, ale ten musel být kvůli závadě na poslední chvíli odstaven, následník rakousko-uherského trůnu musel nastoupit do kupé první třídy. A byl to nejspíš rozdíl, protože jeho salónní vůz měl několik pokojů s nádherným nábytkem i kuchyňku. Podívejte se s námi, jak se svou rodinou cestoval arcivévoda, jehož život ukončil atentát v Sarajevu 28. června před 108 lety. Za fotografie děkujeme panu Jaroslavu Černému.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Proč Gavrilo Princip zavraždil Františka Ferdinanda a uvrhl tím evropské mocnosti do první světové války

    Před 9 měsíci
    Zavraždění rakouského arcivévody srbskou nacionalistickou skupinou uvrhlo v roce 1914 svět do jednoho z nejničivějších konfliktů historie.
     Komentáře
  • Badatelé

    Nehody, co předpověděly Sarajevo - tajemné události na zámku

    Před 9 měsíci
    Co se stalo na zámku Blatná když přijel na návštěvu následník trůnu Ferdinand D'Este. Jaký největší nesmysl se o zámku vypráví. A jak je to s templářským pokladem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Děti si mohou o víkendu užít parní vlak, pohádkový les nebo malování na zeď

    Před 9 měsíci
    V Česku o tomto víkendu pokračují akce spojené se středečním Mezinárodním dnem dětí. V hlavním městě se dnes budou moci malí i velcí zájemce svézt parními vlaky nebo historickou soupravou metra.
     Komentáře
  • Novinky

    Zřícenina Šelmberk připomíná věž ze známé pohádky

    Před 10 měsíci
    Na Mladovožicku v jižních Čechách stojí mezi stromy na lesním palouku ukryta malá zřícenina s vysokou věží. Místo svou komorní scénou připomíná pohádku o Locice, která z věže podobné této spouštěla své dlouhé zlaté vlasy.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Konopiště a pohnutý osud jeho nejslavnějšího obyvatele

    Před 10 měsíci
    Konopiště stojí na vyšším kopci s nádherným výhledem na okolní rybníky. První zmínka o blízkém městě Benešově pochází z roku 1219. Je známo, že zde stával minoritský klášter a přilehlá vesnice patřila pražskému biskupovi Tobiášovi z Benešova, který na nedalekém kopci vybudoval raně gotický hrad, a to asi kolem roku 1294.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Dětství a vojenský výcvik císaře Františka Josefa I.

    Před 10 měsíci
    Když se řekne císař František Josef I., tak vás asi napadne známý obrázek starého vousatého mocnáře. Jaké měl ale budoucí rakousko-uherský císař a král František Josef I. dětství? A kde na prahu dospělosti získával své vojenské vzdělání? S tím vás seznámí historický text, pocházející z roku 1898.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Na Konopišti najdete lovecké trofeje dokonce i v kapli, na své si přijdou i milovníci orientu

    Před 11 měsíci
    Na Konopišti se natáčela spousta pohádek, ovšem velmi známý je tento zámek také historikům. Zvláště těm, kteří se zajímají o novodobé dějiny. A co může nabídnout svým návštěvníkům? Nádherné interiéry, četné lovecké trofeje, zajímavou prohlídku a ještě mnohem víc…
     Komentáře
  • MeziŽenami

    Konopiště: tip na rodinný výlet

    Před 11 měsíci
    Hledáte tip na víkend? Pokud jste příznivci historie a máte rádi hrady a zámky, pak si nesmíte nechat ujít Konopiště. Najdete tady nejen nádherné zámecké interiéry a historické sbírky, ale úžasné chvíle můžete strávit i procházkou po zámeckém parku či Růžové zahradě. Pro děti bývá největší atrakcí medvěd Jirka v zámeckém příkopu a spousta pávů, které potkáte v zahradě doslova na každém kroku.
     Komentáře
  • Tiscali

    Zámek, který hostil vlídnou arcivévodkyni i svatbu, jíž se nepřálo

    Před 11 měsíci
    Historie zámku Zákupy na Českolipsku je spjata s řadou zajímavých osobností. V létě roku 1900 se na panství, německy nazývaném Reichstadt, také konala velká událost - doslova vyvzdorovaná svatba arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a hraběnky Žofie Chotkové. Na prohlídkových trasách nyní státního zámku lidé nahlédnou především do 19. století, ale i první republiky.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Před sto lety zemřel poslední český král. Karel I. skonal v pouhých 34 letech

    Před 11 měsíci
    Od roku 1526 seděl na českém trůně jeden z nejslavnějších evropských šlechtických rodů – Habsburkové. Posledním z nich, nekorunovaným českým králem a rakouským císařem a korunovaným králem uherským byl v letech 1916 až 1918 Karel I., který zemřel 1. dubna 1922. Tento panovník, který se marně pokoušel zastavit nevyhnutelný rozpad Rakouska-Uherska, zemřel v pouhých 34 letech v portugalském exilu na Madeiře, kde je i pohřben.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Poslední Habsburk se trůnu nevzdal bez boje. Dopadl však bídně a mnozí ho odsuzují

    Před 11 měsíci
    Názory na vládu posledního habsburského monarchy Karla I. jsou mezi historiky různorodé. Vládu ale opravdu nepřebíral v jednoduché situaci.
     Komentáře
  • Deník

    Schody do nebe na Homoli jsou středoevropským unikátem, jiné najdete až v Itálii

    Před 11 měsíci
    /FOTOGALERIE/ V kryptě poutního kostela Panny Marie Bolestné na vrchu Homoli u Borovnice byl pohřbena roku 1705 hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte, rozená říšská hraběnka ze Žďáru. V místě, které je jejím jedinečným odkazem. V letech 1690 až 1696 zde nechala vystavět poutní areál, který se přiřadil k nejvýznamnějším poutním střediskům východních Čech.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Palác pražských Čechů. Jedna z nekrásnějších secesních staveb v Praze

    Před 11 měsíci
    Kdysi stával v jeho místech Královský dvůr založený Václavem IV. Víte, o které pražské památce je řeč? O jedné nejkrásnějších secesních staveb hlavního města, o Obecním domě.
     Komentáře
  • Lifee

    Šíleně smutná princezna: Pohádka s Helenou Vondráčkovou se točila na zámku Blatná, který provází děsivé proroctví

    Před 1 rokem
    Zámek Blatná, kde se natáčela kultovní pohádka Šíleně smutná princezna, ukrývá nejedno tajemství. Kdysi na něm měli pobývat templáři, a navíc zde došlo k záhadné události, která byla předzvěstí atentátu na Ferdinanda D’Este.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Padělatelé obelstili i Göringa. Národní galerie otevřela výstavu o falzech

    Před 1 rokem
    "Přiznáváme jen ta jména, která už jsou proslavená. Všechny současné padělatele anonymizujeme, nechceme jim dělat slávu," vysvětluje kurátorka.
     Komentáře
  • Náš region

    Kostelecká posádka se zapojila i do bojů s Maďary

    Před 1 rokem
    Po sarajevském atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, 28. června 1914, byla na sv. Annu 26. července vyhlášena mobilizace. Z Kostelce nad Labem…
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Bývalé popraviště v Nepomuku dnes láká k příjemným procházkám. Na Šibeniční vrch vede křížová cesta

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    V minulosti bylo toto místo na jižním Plzeňsku symbolem hrůzy, bolesti a utrpení. Dnes je oblíbeným cílem procházek místních i turistů. A vede k němu krásná křížová cesta. Řeč je o Lipovém vrchu v Nepomuku, kterému se dříve říkalo Šibeniční vrch nebo Šibenice.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    V zámeckém parku Vrchotovy Janovice se můžete procházet ve stopách významných umělců 20. století

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Zámecký park ve Vrchotových Janovicích ve Středočeském kraji sice nepatří k největším krajinářským parkům, ale určitě se řadí mezi ty nejzajímavější. Jeho podoba se vyvíjela přes dvě stě let. Svou osobnost do parku otiskli osvícení majitelé i šťastně zvolení architekti, například rakouský dendrolog Camillo Schneider, kterého na zámek pozvala poslední majitelka, baronka Sidonie Nádherná z Borutína.
     Komentáře
  • Výlety

    2 min

    Podcast
    V Lužických horách vyvěrá sirný pramen bez síry. A vytváří dvoubarevný potok

    Před 1 rokem

    ·

    2 minuty

    Lužické hory jsou nevelké pohraniční pohoří na severu Čech. Lesy jsou tam převážně smrkové, místy se vyskytují i původní bučiny, a protékají jimi potůčky a potoky, které míří do Severního a Baltského moře. Jedním z nich je Hamerský potok, v jehož těsné blízkosti se nachází takzvaný Sirný pramen. Ovšem se sírou nemá nic společného.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Brněnská vila Tugendhat je architektonickým skvostem funkcionalismu plným technických vymožeností

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Brněnská vila Tugendhat je jednou z nejznámějších funkcionalistických památek v jihomoravské metropoli, místem, kde se podepisovala dohoda o rozdělení Československa a památkou zapsanou na seznam UNESCO. Svým architektonickým pojetím i technickým zpracováním bere dech tisícům návštěvníků.
     Komentáře
  • Výlety

    2 min

    Podcast
    Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě přibližuje doručování pošty od 16. století po současnost

    Před 1 rokem

    ·

    2 minuty

    Když navštívíte pobočku Poštovního muzea v šumavském Vyšším Brodě, budete si moct prohlédnout spoustu zajímavostí. Například vývěsní štít telegrafního úřadu ze zámku Konopiště, který sloužil následníkovi trůnu Ferdinandovi d'Este. Nebo část pražské telefonní ústředny, která fungovala v hlavním městě do začátku 80. let. A také nejstarší dochovanou poštovní schránku v Česku.
     Komentáře
Reklama