Zavřít
František Palacký

František Palacký

Nejnovější články na Seznamu na téma František Palacký
  • Hanácké novinky

    Olomoucký Street Art Festival končí. Sedm veřejných ploch proměnil v moderní umění

    Před 5 dny
    Tento týden skončil v Olomouci už 16. ročník Street Art Festivalu, přehlídky současného pouličního umění, reprezentované českými i světovými jmény svého oboru. Téma letošního ročníku Every day chronicles odkazovalo na Františka Palackého a jeho dějiny každodennosti.
     Komentáře
  • FinTag

    Trinity Bank koupila budovu Na Příkopě 969/33

    Před 5 dny
    Trinity Bank Radomíra Lapčíka koupila budovu na historické pražské adrese Příkopy 33. Jde o budovu někdejší České eskomptní banky, Ústředního výboru Komunistické strany Československa, ale i Komerční banky.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Spotřebovalo se 1200 kilo barvy a 716 sprejů. Olomoucký Street Art Festival končí

    Před 5 dny
    Olomoucký Street Art Festival skončil. Během 16. ročníku umělci proměnili sedm veřejných ploch v moderní umění. Letošní ročník festivalu pod názvem Every day chornicles připomínal Františka Palackého a jeho dějiny každodennosti. Letošní roční odstartoval v polovině srpna, za tu dobu se umělcům podařilo proměnit sedm ploch, například budouvu Farmahu, vysokoškolské kolejen, kotelnu nebo hřiště.
     Komentáře
  • Měšec

    TRINITY BANK koupila dům na luxusní adrese v Praze, sídlo v něm má Komerční banka

    Před 6 dny
    TRINITY BANK koupila kancelářskou budovu na jednom z nejprestižnějších míst v Praze, v ulici Na Příkopě 33, v sousedství Prašné brány u náměstí Republiky. Jde o budovu, ve které má dosud své sídlo uvedeno Komerční banka. Původem historická bankovní budova prošla v roce 2022 rekonstrukcí a TRINITY BANK se do ní plánuje nastěhovat v řádu několika měsíců. Máme velkou radost, že jsme získali tyto prestižní prostory pro naše klienty. Zájem o naše služby neustále roste a v brzké době očekáváme přes…
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    FOTOGALERIE: Festival pouličního umění rozzářil v Olomouci sídlištní kotelny i zašlé basketbalové hřiště

    Před 8 dny
    Sídliště, studentské koleje i továrnu na okraji města ozvláštnila díla výtvarníků při letošním ročníku olomouckého Street Art Festivalu. Kromě vertikálních murálů měla letos i premiéru i malba horizontální. A to na hřišti v Bieblově ulici, kde betonový povrch zatraktivnil nový design v podání bulharského pouličního umělce.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Ve čtvrtek 28. 9. je státní svátek a den volna navíc. Kam pojedete?

    Před 8 dny
    Od minulé soboty máme kalendářní podzim, ale teploty tomu nenasvědčují. Využijte na září parádní počasí i volný den navíc, ve čtvrtek je státní svátek. A pokud můžete, prodlužte si víkend báječnými výlety.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Pražské hospody, které by měl znát každý Čech. Sem chodili králové i prezidenti

    Před 12 dny
    Představte si starou Prahu, magické město plné mostů a věží, ale také město, kde se lidé chtěli bavit se sklenkou zlatavého moku. Připomeňme si nejznámější staré pivnice, které se často ukrývaly ve stinných uličkách a za těžkými dřevěnými dveřmi. Tyto lokály kdysi pro Pražany znamenaly něco více než jen místo k pití.
     Komentáře
  • Náš region

    Univerzitní koleje ozdobila obří malba Palackého

    Před 15 dny
    Na velkoplošné graffiti malbě pracoval renomovaný malíř Zbyněk Linhart, stala se součástí letošního ročníku Street Art Festivalu. Malbu představí Univerzita Palackého (UP) v úterý…
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Vysokoškolskou kolej v Olomouci ozdobila obří malba Palackého. Graffiti je součástí Street Art Festivalu

    Před 15 dny
    Fasádu jedné z vysokoškolských kolejí v Olomouci od nynějška zdobí obří sedmnáctimetrová malba připomínající Františka Palackého. Velkoplošné graffiti vytvořil malíř Zbyněk Linhart, kresba je součástí letošního Street Art Festivalu.
     Komentáře
  • Hanácké novinky

    Nová obří graffiti malba na univerzitních kolejích zobrazuje Františka Palackého

    Před 16 dny
    Sedmnáctimetrový mural připomínající Františka Palackého představí olomoucká univerzita už zítra na tradiční akci MEET UP k zahájení nového akademického roku. Velkoplošná graffiti malba vznikala v areálu vysokoškolských kolejí během letošního Street Art Festivalu a jejím autorem je renomovaný malíř Zbyněk Linhart. Pro milovníky moderního pouličního umění je právě na zítřek připravena komentovaná prohlídka všech sedmi velkoplošných maleb, které v průběhu posledních let ozdobily budovy univerzitních kolejí.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Výstava o historii, expozice insignií či koncert filharmonie završí oslavy 450 let od založení Univerzity Palackého

    Před 18 dny
    Oslavy 450 let od založení Univerzity Palackého v Olomouci jdou do finále. Vrcholí na podzim velkou výstavou k historii univerzity ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, expozicí univerzitních insignií či slavnostním koncertem Moravské filharmonie.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    V Olomouci naplno začíná letošní Street Art Festival, promění fasády objektů

    Před 24 dny
    V Olomouci naplno začíná letošní ročník Street Art Festivalu. Už od této neděle začnou postupně dostávat novou tvář koleje J. L. Fischera, od příští soboty budou proměňovat graffiti umělci fasády tří kotelen a přehlídka vyvrcholí poté, co se v umělecké plátno promění plocha basketbalového hřiště v ulici Bieblova a budova Farmaku. Přehlídka současného pouličního umění reprezentovaná českými i světovými jmény svého oboru potrvá do 23.
     Komentáře
  • Hrady

    Kam na výlet v Moravskoslezském kraji - část VI.

    Před 26 dny
    Vagonářské muzeum v zámku, dřevěné kostely, nejhlubší propast jako přírodní památka, hrad i zámek. To všechno skýtá tento díl série Kam na výlet v Moravskoslezském kraji. Text je doprovázen samozřejmě i se spoustou fotek a obrázků, abyste věděli, jaká krásná místa na Vás čekají. Kostel Všech svatých v Sedlišti #img3545# Kostel zasvěcený Všem svatým v Sedlišti je jednou z nejvzácnějších dřevěných památek v moravskoslezském kraji.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Portrét Palackého i proměna hřiště na sídlišti. Začíná olomoucký Street Art Festival

    Před 27 dny
    Studentské koleje, sídlištní kotelny i továrna a hřiště. I letos se na několika místech v Olomouci pustí do oživení veřejného prostoru čeští i zahraniční výtvarníci specializující se na pouliční umění. Street Art Festival napíše své šestnácté pokračování, tentokrát s podtitulem Everyday Chronicles. Téma odkazuje na Františka Palackého u příležitosti 450. výročí založení olomoucké univerzity nesoucí jeho jméno.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší husitské vítězství: Křižáci utíkali z bitvy u Domažlic za zpěvu Husitů, ke střetu však došlo

    Před 28 dny
    Ze školy si pamatujeme, že v roce 1431 zahnal křižáky od Domažlic už pouhý hluk blížících se husitských vozů a zpěv chorálu Ktož jsú boží bojovníci. K bitvě vlastně nedošlo a kardinál v čele křižáků prchal tak rychle, že na bojišti nechal i svůj kardinálský klobouk. Jak to ale bylo s pravděpodobně největším vítězstvím husitských vojsk doopravdy?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Bol raz jeden král uherský: Jak vzpomíná na Matyáše Korvína lidová slovesnost?

    Před 1 měsícem
    Byl Matyáš Korvín opravdu oním arcilotrem, za kterého jej považuje naše starší historiografie, nebo veselým a rozverným svůdcem známým i z moravské lidové slovesnosti? A proč se jen pár stovek kilometrů od Prahy panovníkův obraz tak dramaticky mění?
     Komentáře
  • Poznat svět

    Nejkrásnější, ale málo známé naučné stezky v Česku: Cesta kolem světa či Medvědí

    Před 1 měsícem
    Česká republika je země, kde každý milovník přírody a dobrodružství najde svůj koutek štěstí. Málokteré státy v Evropě mohou nabídnout tak rozmanitou krajinu na relativně malém území. Od horských vrcholů přes hluboké lesy až po záhadné kaňony, Česká příroda má mnoho co nabídnout. A jak lépe objevit tuto rozmanitost než po vlastních nohou?
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Street Art Festival promění desítku ploch v Olomouci ve velkoplošné plátno

    Před 1 měsícem
    Letošní ročník Street Art Festivalu v Olomouci promění desítku ploch na území města ve velkoplošné plátno, zapojí se umělci z tuzemska i zahraničí. Svá díla budou tvořit na fasádách domů, kotelen ale i na ploše hřiště. Přehlídka 10. až 23. září nabídne také workshopy, komentované prohlídky i výstavu, řekla dnes manažerka festivalu Romana Junkerová.
     Komentáře
  • Deník magazín

    Eva Pavlová v růžové. Podle stylistů se k ní hodí a sluší jí. Souhlasíte?

    Před 1 měsícem
    Film Barbie zaplnil kinosály a v módě znovu zvýraznil růžovou barvu. Tento módní trend podpořily i celebrity, protože řada z nich si růžovou velmi oblíbila. "Barbie core" však má i mnoho odpůrců. Také považujete růžovou barvu za přeslazenou a myslíte si, že se pro vás nehodí? Omyl, záleží totiž na tom, jaký odstín zvolíte a s čím jej zkombinujete. Například manželka českého prezidenta Eva Pavlová, jejíž oblékání stylisté hodnotí velmi vysoko, růžovou do svého šatníku zařazuje a vypadá v ní skvěle.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Hřiště nebo kotelna. Street art festival vybarví i halu na Hynaisově

    Před 1 měsícem
    Street art festival (SAFE), který každoročně budí emoce mezi místními a barví velkoplošné fasády, se uskuteční také letos. Umělce mohou Olomoučané potkávat ve městě už nyní. Spreje a malby okrášlí především plochy mimo centrum města, poprvé se ale festival dostane také do Hranic na Přerovsku.
     Komentáře
  • Forum 24

    Utrpení knížete Jaromíra: vykastrovaného slepce probodli na latríně

    Před 1 měsícem
    HISTORIE / „Spravedlivě suď, ale ne bez milosrdenství!“ vyzýval prý svého nejstaršího syna umírající kníže Boleslav II. na smrtelném loži. Ten si ale otcovy rady k srdci nevzal. České země se tak ocit…
     Komentáře
  • Komora Plus

    Co nesní studenti, spolkne bioplynka

    Před 2 měsíci
    Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se v červenci zapojila do projektu „tridimgastro.cz“ společnosti Energy financial group (EFG), který se zaměřuje na separaci, svoz a energetické zpracování kuchyňského odpadu. Je tak první univerzitou v Česku, z níž veškeré zbytky jídel z menz putují do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS, kde jsou ekologicky využity. Škola a její studenti i zaměstnanci tak svým aktivním zapojením do třídění kuchyňského odpadu přispívají k výrobě nízkoemisního tepla, elektřiny a biometanu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ostrava není blonďatá modelka, říká antikvářka. Lidem pomáhá objevovat její krásy

    Před 2 měsíci
    V seriálu Inspirativní Česko píšeme o Iloně Rozehnalové, držitelce Ceny města Ostravy za přínos v oblasti občanského a komunitního života města.
     Komentáře
  • Expres FM

    Muž s vášní pro český jazyk: Bez Josefa Jungmanna bychom dnes mluvili úplně jinak

    Před 2 měsíci
    Právě dnes je to 250 let od narození jedné z vůdčích postav národního obrození, lexiografa, překladatele a spisovatele Josefa Jungmanna. Syn ševce se stal nejprve prvním gymnazijním učitelem češtiny v Českém království, později významnou postavou národního obrození a jedním z otců moderního českého jazyka.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    27 min

    Podcast
    Radkin mezi historií a psychiatrií

    Před 3 měsíci

    ·

    27 minut

    Dlouho už jsme tu neměli díl zaměřený na konkrétní osobnost. Ale blogy Radkina Honzáka se historickými paralelami hemží tolik a tak zběsile, že na ně jednou dojít muselo. A v bonusu na Gazetistu a HeroHero jsme samozřejmě nemohli minout přejmenování Koněvovy ulice. Kdo byl vlastně ten Hartig? 
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Oskar Vojáček, vlastenec, Sokol a pozoruhodná osobnost starého Prostějova, žil ve stínu svého bratra

    Před 3 měsíci
    Oskar Vojáček z Prostějova je mladším bratrem mnohem známějšího Karla Vojáčka, národního a spolkového činitele, lékárníka, starostu města v letech 1892 až 1898, mecenáše, lidumila a podporovatele spolků. Oskar byl ve stínu Karla, ale i on byl pozoruhodnou osobností starého Prostějova. Od jeho narození nedávno uplynulo sto sedmdesát let.
     Komentáře
  • Extra

    Eva Pavlová v růžovém saténu: Modelem vzbudila obdiv na slavnosti v Národním muzeu

    Před 3 měsíci
    Slavnostní shromáždění v Národním muzeu v Praze ve středu večer připomnělo 205. výročí od jeho založení. Na akci s projevem vystoupil prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala a ministr kultury Martin Baxa (oba ODS). Ředitel Národního muzea Michal Lukeš příležitosti využil k předání medailí Františka Palackého. Hlava státu dorazila do historické budovy v doprovodu své manželky a první dámy Evy Pavlové, čehož byla svědkem i redakce eXtra.cz. Právě prezidentova choť zaujala svým decentně elegantním modelem.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    25 min

    Podcast
    František Palacký. „Nejsem Němec. Jsem Čech rodu slovanského.“

    Před 3 měsíci

    ·

    25 minut

    Narodil se 14. června 1798 do rodiny krejčího a učitele v moravských Hodslavicích, zemřel v Praze jako milovaný Otec národa. Jeho rakev vyprovázely tisíce lidí. Talentovaného Františka dal otec na studia, ten se nakonec rozhodl věnovat historii. Polovinu života strávil Palacký v archivech a badatelnách, aby mohl sepsat Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. Jako první přisoudil Čechům jejich vlastní historii.
     Komentáře
  • České noviny

    Pavel apeloval, aby kvalita vzdělávání a rozvoj vědy zůstaly prioritou

    Před 3 měsíci
    Prezident Petr Pavel apeloval, aby kvalita vzdělávání a rozvoj vědy zůstaly celospolečenskou prioritou České republiky, a to i navzdory obtížím, kterým dnešní doba čelí. Pokud podle něj chce Česko patřit k zemím, které v mezinárodním měřítku určují tempo v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, nesmí váhat podpořit tyto oblasti dostatečnými zdroji. Pavel to dnes řekl na slavnostním shromáždění v Národním muzeu při oslavě 205. výročí založení této instituce a zároveň 225. výročí narození historika a politika Františka Palackého.
     Komentáře
  • Forum 24

    Vytáhněte červenobílé fangličky. Je tu Daniel Landa a s ním přichází druhé obrození

    Před 3 měsíci
    GLOSA / Radujte se! Doba národního obrození se vrací. Vytáhněte ze skříní a z půd sokolské čamary, červenobílé pentle, prohlédněte pozorně každičký kout opuštěných chat, chalup a stavení, zda tam…
     Komentáře
  • Náš region

    Zámkem v Kuníně budou v neděli výjimečně provázet děti

    Před 4 měsíci
    Barokním zámkem v Kuníně na Novojičínsku budou v neděli namísto dospělých průvodců výjimečně provázet děti. Dětské prohlídky, které jsou mezi tuzemskými zámky ojedinělé, zámek připravil k Mezinárodnímu dni dětí.
     Komentáře
  • Novinky

    Palackého tisícovka s rikšami i velorexy. Z Novojičínska vyrazila karavana 133 motostrojů

    Před 4 měsíci
    Až do sobotních odpoledních hodin budou moci obyvatelé České republiky potkávat jezdce na motocyklech, skútrech, tříkolkách i čtyřkolkách hlavně československé výroby. Jde o účastníky recesistické vytrvalostní jízdy pro odvážné nadšence nazvané Palackého tisícovka, kteří v pátek odpoledne vyjeli z Hodslavic na Novojičínsku.
     Komentáře
  • České jídlo pohledem cizince

    Jak Moraváci reagují na černocha, který pije slivovici v lokální hospodě

    Před 4 měsíci
    V této epizodě se vydám do Hodslavic, malé vesnice na severní Moravě, rodiště významného Čecha, Františka Palackého. V centru této vesničky je malá hospůdka, kterou se vydám navštívit. Na pití si objednám lokální slivovici a půl litr mého oblíbeného piva. Poté jsem se rozhodl ochutnat polévku, která je v Česku velmi populární - česnekačka. Jak to v této hospodě vypadalo, co mi lokální lidé řekli a jak mi chutnalo se dozvíte v tomto videu...
     Komentáře
  • PrahaIN

    Vyšší sazba na pivo? Proslulá pivnice U Zlatého tygra jde proti všem

    Před 4 měsíci
    Málokterá pražská hospoda se proslavila tak, jako ta U Zlatého tygra. Dvoupatrový gotický dům, ve kterém se pivnice nachází, je ze čtrnáctého století. A i dnes tu na vás dýchne atmosféra. Zejména, když si člověk uvědomí, že právě sem chodili velikáni našich dějin.
     Komentáře
  • Lifee

    Historie Národního divadla: Slavnostní položení základního kamene kazilo remcání Jana Nerudy. Nevěřil, že se dostaví

    Před 4 měsíci
    Národní divadlo patří mezi naše nejdůležitější národní symboly. Jeho základní kámen byl položen 16. května 1868, čímž vlastně započala snaha vlastenců vybudovat pouze české divadlo. Věděli jste, že základní kámen Národního divadla ve skutečnosti není jenom jeden? A proč se Jan Neruda nevyjádřil ohledně stavby zrovna lichotivě?
     Komentáře
  • Classic Praha

    16. května roku 1868, tedy před 155 lety se uskutečnil jeden z nejslavnostnějších okamžiků českého národa. Položení základního kamene Národního divadla

    Před 4 měsíci
    Slavnosti na pozemku na vltavském břehu v Praze, během níž byly položeny základní kameny budoucího Národního divadla, se zúčastnilo na 150 tisíc lidí. Budoucí divadelní svatostánek se stal ztělesněním vůle českého národa po národní svébytnosti a samostatnosti a na jeho budování se sbírkami podílely široké vrstvy všeho lidu. Slavnostní položení základního kamene 16. května 1868 se pak stalo všenárodní politickou manifestací.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Smutek a respekt. Olomouc se loučila se zesnulým profesorem Jařabem

    Před 4 měsíci
    Stovky lidí dorazily na poslední rozloučení s profesorem Josefem Jařabem do olomouckého kostela svatého Mořice. Literární teoretik, překladatel, senátor a první polistopadový rektor Univerzity Palackého zemřel na začátku května ve věku 85 let. Smuteční hosté rakev vyprovodili potleskem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřel Josef Jařab, první polistopadový rektor Univerzity Palackého

    Před 5 měsíci
    Byl dvakrát zvolen senátorem. Získal řadu ocenění, mimo jiné Cenu města Olomouce, Cenu Františka Palackého, kterou mu udělila jeho alma mater, či Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Zemřel první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab

    Před 5 měsíci
    Typická čepice, dobrosrdečný úsměv a aktivita i v důchodovém věku. V den studentského majálesu se Olomouc loučí s prvním polistopadovým rektorem Univerzity Palackého. Josef Jařab zemřel po krátké těžké nemoci ve věku 85 let. Olomouckou univerzitu vedl v letech 1990 až 1997, byl profesorem anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel. O úmrtí dnes informovala univerzita v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Komiksové billboardy při vjezdu do Olomouce: odvádí pozornost od řízení, zní kritika

    Před 5 měsíci
    Město Olomouc představilo nové tabule na hlavních příjezdových trasách do města a na výpadovkách. Spolu s Univerzitou Palackého totiž Olomouc slaví kulatá jubilea. Billboardy se ale setkávají s kritikou, že budou odvádět pozornost od řízení.
     Komentáře
  • Expres FM

    205 let paměti a vzdělávání: Národní muzeum slaví výročí

    Před 5 měsíci
    Vlastenecké, později Národní, muzeum bylo založeno slavnostním provoláním zemské šlechty 15. dubna 1818. Nově založená instituce byla následně v roce 1820 potvrzena vídeňskou vládou a panovníkem. Tato prestižní instituce se dodnes zaobírá sběrem, uchováváním, výzkumem a zejména prezentaci rozmanitého kulturního dědictví českých zemí a jejich přírodního bohatství. S myšlenkou založit ryze české muzeum přišli představitelé…
     Komentáře
  • Náš region

    Turistickou sezonu v Olomouci ovládnou superhrdinové

    Před 5 měsíci
    Letošní turistická sezona v Olomouci bude ve znamení superhrdinů. Připomínat má lidem po celý rok dvě významná výročí, a to 400 let od doby, kdy byla svatá Pavlína prohlášena za patronku města, a 450 let od založení Univerzity Palackého. Na obě výročí budou návštěvníky města upozorňovat komiksově laděné velkoplošné tabule na příjezdových silnicích a výpadovkách z Olomouce, jejichž autorem je výtvarník Ticho762. Vizuál superhrdinů bude univerzita i město využívat i při dalších letošních akcích, řekli novinářům zástupci radnice.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Superhrdinové Palacký a svatá Pavlína. Olomouc společně s univerzitou představila nový vizuál

    Před 5 měsíci
    Nový vizuál představilo město Olomouc ve spolupráci s Univerzitou Palackého. Ponese se v duchu komiksových superhrdinů, v tomto stylu grafik ztvárnil patronku města svatou Pavlínu a také Františka Palackého. S neobvyklým vyobrazením ochránkyně hanácké metropole a historika přezdívaného jako Otec národa, se mohou lidé setkat například na tabulích na příjezdových trasách do města.
     Komentáře
  • Žena-in

    Proč se Anna Holinová, největší láska Jana Nerudy, nikdy nevdala

    Před 6 měsíci
    Říkalo se jí „věčná nevěsta“ a byla nejen první, ale i nejznámější láskou klasika naší literatury Jana Nerudy. Seznámili se v listopadu 1852 v Linkových tanečních kursech v pražské Michalské ulici. Neruda byl skvělý tanečník, do kursů chodil už od svých 17 let, tedy od podzimu 1851. Během plesové sezony vymetal se svými přáteli jeden ples za druhým, v mládí byl považován za lva salonů...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dvě ženy krále Přemysla: Proč vyměnil Adlétu za Konstancii?

    Před 6 měsíci
    Český kníže a později král Přemysl Otakar I. patří mezi nejvýznamnější panovníky našich dějin, který svým politikařením, neustálým měněním stran a manipulováním získal pro české země dědičný královský titul. Jako manžel už však tolik obdivu nesklízí...
     Komentáře
  • Forum 24

    Parlament pietně uctil památku Františka Ladislava Riegera

    Před 7 měsíci
    Snímek známého fotografa Rudolfa Brunera-Dvořáka ukazuje smuteční průvod v těsném sousedství Národního muzea. Autor na něm zachytil pohřeb Františka Ladislava Riegera, jeden z největších a ...
     Komentáře
  • TV Polar

    Vandalové si značkují město, počmárali několik nemovitostí, popelnice i kapli

    Před 7 měsíci
    V Novém Jičíně se v poslední době množí případy vandalství. Různými značkami a nápisy poničili například fasádu kaple v Janáčkových sadech a také několik nemovitosti v majetku města. 
     Komentáře
  • Knihobaze

    Karel Jaromír Erben (7.11.1811 – 21.11.1870) – autor, jehož jméno je pevně spjato s Kyticí a Českými pohádkami.

    Před 7 měsíci
    Básník, prozaik, překladatel, vydavatel, redaktor, archivář a zakladatel české folkloristiky – nauky o lidové tvorbě a lidové kultuře. Přední představitel obrozeneckého romantismu spolu s Karlem Hynkem Máchou a Josefem Kajetánem Tylem.
     Komentáře
  • Novinky

    Korunovační klenoty odvezl před Prušáky v krabici na klobouky

    Před 7 měsíci
    Psal se rok 1866, pruská vojska pochodovala na Prahu a hrozilo, že se pruský král korunuje i českým vladařem. A tak se prapradědeček akademického malíře Jiřího Housky (38) JUDr. František August Brauner, jeden z významných českých politiků té doby, zhostil důležitého úkolu. Vymyslel, jak bezpečně odvézt svatováclavskou korunu, královské jablko a žezlo do Vídně.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražské mosty jsou opomíjenými uměleckými díly

    Před 7 měsíci
    Karlův most přijíždějí do Prahy obdivovat turisté z celého světa. Málokdo se zastaví u dalších mostů přes Vltavu, přitom i ty jsou umělecky hodnotné a skrývají řadu zajímavých příběhů. Kdo se pozorně zadívá, objeví na jednom z nich barvy trikolory, další zdobí reliéfy od slavných sochařů, jiný je zase největší mostní konstrukcí ve stylu secese u nás. Pojďme se vydat na cestu po těchto skrytých uměleckých skvostech.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Dlouhá fronta sdružila zájemce o tisícovky aneb Bankovky nejenom pro vyčurané

    Před 7 měsíci
    Zkušenosti frontových veteránů se hodí i dnes. Když jsem byl požádán, zda zajistím v budějovickém sídle České národní banky (ČNB) ve středu 8. února nákup výjimečné výroční tisícikoruny s přítiskem bankovkového kolku, upozorňující na měnovou odluku po rozpadu Československa v roce 1993, souhlasil jsem. Jak jinak ale my sběratelé zareagujeme?
     Komentáře
  • Deník N

    Na výročních tisícovkách vydělají jen spekulanti. Lidé podlehli mánii, říká numismatik

    Před 7 měsíci
    Česká národní banka (ČNB) dnes uvedla do oběhu speciální tisícikorunu připomínající 30. výročí rozdělení československé koruny a vznik koruny české. Běžnou bankovku s portrétem Františka Palackého doplněnou o emblém připomínající kolek začala centrální banka prodávat na svých pobočkách v Praze i jiných českých městech, kde na ni zájemci stojí mnohahodinové fronty. Předseda České numismatické společnosti Michal Mašek je k tak vysokému zájmu kritický. „Lidé zase šílí,“ říká v rozhovoru.
     Komentáře
  • Extra

    Nemáte v peněžence poklad? Staré bankovky mohou mít mnohonásobně vyšší hodnotu

    Před 7 měsíci
    Jak časem stoupá hodnota koruny, tak se nám z oběhu vytrácí bankovky, na které jsme byli zvyklí. Jako poslední z našich peněženek zmizely papírová padesátikoruna spolu s "dvackou". Je takřka jisté, že během následujících pár let nám zmizí i oblíbená "stovka" s Karlem IV. Pokud jste si vyřazené peníze nechali, tak je prozkoumejte, některé kousky mají dnes mnohonásobně vyšší hodnotu, jak upozorňuje web finex.cz.
     Komentáře
  • i60

    Návštěvníci Beskyd loni v horách utratili přes miliardu korun

    Před 7 měsíci
    Přes 1,3 miliardy korun utratili loni návštěvníci v Beskydech. Bezmála 460 tisíc lidí se v horách ubytovalo, a to jak v hotelích, tak i u individuálních ubytovatelů. Počet ubytovaných v hotelích vzrost o 5,5 procenta.
     Komentáře
  • Vlasta

    Příběh Marie Palacké: Prosadila školky, aby děti netrpěly pomocnými pracemi

    Před 8 měsíci
    Pocházela z rodiny slavného Otce národa Františka Palackého. Jejím manželem se stal další známý obrozenec František Ladislav Rieger. Marie byla průkopnicí sociální péče u nás, zakladatelka jeslí, mateřských a dívčích škol.
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Beskydy lákají. Turisté v nich loni utratili přes 1,3 miliardy korun

    Před 8 měsíci
    Přes 1,3 miliardy korun utratili loni návštěvníci v Beskydech. Bezmála 460 tisíc lidí se v horách ubytovalo, a to jak v hotelích, tak i u individuálních ubytovatelů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Tajemná Vilemína: Záhadná světice, či kacířka z Čech?

    Před 8 měsíci
    Přestože jsou středověké dějiny především epochou mužů, nacházíme zde i několik výjimečných žen, z nichž některé byly a dodnes jsou uctívány jako svaté. Ve stínu těch známých pak nalézáme světici u nás téměř neznámou, která je však v Itálii dodnes uctívaná jako zázračná léčitelka
     Komentáře
  • Novinky

    Pražské mosty jsou opomíjenými uměleckými díly

    Před 8 měsíci
    Karlův most přijíždějí do Prahy obdivovat turisté z celého světa. Málokdo se zastaví u dalších mostů přes Vltavu, přitom i ty jsou umělecky hodnotné a skrývají řadu zajímavých příběhů. Kdo se pozorně zadívá, objeví na jednom z nich barvy trikolory, další zdobí reliéfy od slavných sochařů, jiný je zase největší mostní konstrukcí ve stylu secese u nás. Pojďme vyrazit na cestu po těchto skrytých uměleckých skvostech.
     Komentáře
  • Novojičínský deník

    Kam na výlet? Třeba do Hodslavic, najdete nejen rodný dům Františka Palackého

    Před 8 měsíci
    /FOTOGALERIE/ V obci Hodslavice v okrese Nový Jičín je rodný dům Františka Palackého, kde se 14. června 1798 narodil. Tento dům v roce 1796 nechal postavit otec Františka Palackého, Jiří Palacký. Za další tip na výlet děkujeme Petru Parákovi.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Moji spolužáci bydleli s rodiči v 1+1. U nás to ale vypadalo jako v kostele.“

    Před 8 měsíci
    Marta Sandtnerová vyprávěla příběh secesní vily sochaře Stanislava Suchardy, svého rodného domu. Sídlo, postavené pro rodinnou idylu, se za jejího života stalo svědkem vyhánění Židů, bojůvek s nacisty, drancování komunisty. „Hostilo“ i smutné vojačky Rudé armády.
     Komentáře
Reklama