Zavřít
Fridrich II.

Fridrich II.

Nejnovější články na Seznamu na téma Fridrich II.
  • G

    Spisovatel Voltaire strávil polovinu dospělého života v exilu: Do Paříže se vrátil po 28 letech

    Před 1 měsícem
    11. února roku 1778 navštívilo Voltaira po jeho návratu do Paříže asi 300 lidí. Voltaire, francouzský osvícenský filosof, básník a spisovatel, se vrátil do Paříže po 28 letech v exilu.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Jak na výrobu domácí ricotty: Tento lahodný sýr zvládneme udělat i doma, stačí k tomu jen tři ingredience

    Před 1 měsícem
    Historie ricotty sahá až do antických dob, kdy jejím základem bylo kozí a ovčí mléko. Dlouhá léta ale stála ve stínu „velkých“ a „slavných“ sýrů, protože byla jen vedlejším produktem.
     Komentáře
  • Novinky

    Basilej je hlavním městem švýcarské kultury i domovem bazilišků

    Před 3 měsíci
    Basilej je nejen druhým největším městem Švýcarska, ale také místem, kde se potkávají hned tři různé kultury - švýcarská, německá a francouzská. Najdeme tu na 40 muzeí a galerií, město se však může pochlubit i nejstarší univerzitou, krásnou katedrálou či motivem bájného tvora.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Čert z jezera Labynkyr a dávná rybářská latina. Křížem krážem za zvířátky po dvaadvacáté s cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou

    Před 4 měsíci
    V dalším dílu putování po stopách zajímavých tvorů, ať už skutečných, či pouze bájeslovných, zamíříme do chladných vod sibiřského jezera Labynkyru a později také do německých rybářských revírů. Po slušném ohlasu na článek o sovětské příšeře z jezera Chajyr jsem opět zalovil v kalných vodách svého kryptozoologického archivu a vytáhl úlovek vskutku kapitální - labynkyrskou příšeru.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nejzvrhlejší panovník středověku: Fridrich a jeho pseudovědecké pokusy na dětech

    Před 11 měsíci
    Je k nevíře, že šílený panovník, kterého mnozí obdivovali, už ve 13. století učinil experiment, kterým chtěl zjistit, jak by děti mluvily, když by na ně nebylo mluveno lidskou řečí. Fridrich II. řečený též Veliký, velmi vážený císař Svaté říše římské, se domníval, že budou mluvit latinsky, hebrejsky, řecky anebo arabsky. Pod jeho rukama se tak ale zrodily spíše divé děti, poznamenané navždy jeho vědychtivým šíleným mozkem. A to nebyl jeho jediný šílený pokus!
     Komentáře
  • TVguru

    Odstrčený dokument odhalil život rebela a vizionáře, jemuž dnešní mocipáni nesahají ani po kotníky

    Před 1 rokem
    Zdařilá minisérie Marie Terezie oslovila miliony diváků. Proto je velká škoda, že jim ČT na svém nejsledovanějším kanálu nenabídla neméně skvělý dokument, nazvaný Josef II. - Rebel na trůnu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Porazil Marii Terezii a dobyl Prahu. Geniálnímu vojevůdci změnila život poprava jeho přítele

    Před 1 rokem
    Kdyby mí vojáci začali přemýšlet, nezůstal by u vojska ani jediný, prohlásil jeden z největších vojevůdců 18. století, pruský král Fridrich II. Veliký. V tomto duchu a v souladu s pruskými vojenskými tradicemi vytvořil armádu, s níž porazil svou konkurentku Marii Terezii a ztrojnásobil rozlohu Pruska.
     Komentáře
  • TV Polar

    Unikátní expozicí Život na Olešnici mapuje badatelka vylidněné, dříve obydlené průmyslové příhraniční území

    Před 1 rokem
    Říčka Olešnice je hraničním tokem s Polskem. Území kolem ní bylo dříve průmyslovým a hustě obydleným kusem země. Dnes po něm není ani památky. Evelína Hametová se rozhodla dějiny tohoto kousku Česka do hloubky zmapovat.
     Komentáře
  • Dotyk

    Hrdinná smrt Přemysla Otakara II.? Vůbec ne! Byla strašná a tělo krále zneuctili

    Před 1 rokem
    Český král Přemysl Otakar II. panoval ve 13. století celých 25 let. Rod Přemyslovců byl na českém trůně velice populární a sám Přemysl Otakar patřil ve své době k nejmocnějším panovníkům, jemuž se povedlo významně rozšířit český stát. Po jeho smrti lidé věřili, že se vrátí zpět jako blanický rytíř.
     Komentáře
  • Moulík

    Italský chrtík, nejmenší z chrtů a mazel do náruče

    Před 1 rokem
    Pod roztomile znějícím jménem italský chrtík se skrývá drobnější psí plemeno, které se už v historických dobách stalo oblíbeným společníkem šlechty. Dnes je to v Evropě poměrně populární mazlíček, setkáváme se s nimi i u nás. Milovníci plemene na tyto malé chrty nedají dopustit hlavně pro jejich veselou a hravou povahu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Záhadní žraloci v řece, krvelačné štiky a trocha rybářské latiny. Dobře utajené příšery - seriál Krajských listů, díl dvanáctý

    Před 1 rokem
    Naše planeta je daleko tajemnější, než si myslíme. Mezi pralesními stromy se ještě dnes možná plíží vědě doposud neznámé velké šelmy a v měsíčných nocích se třepotají velcí vampýři s hrozivým rohem na čenichu, kteří patří k největším letounům světa. Domorodci však mluví o létajících tvorech daleko větších a krvežíznivějších. A co se teprve hemží pod hladinami tropických řek a jezer? Vítejte na stezkách oblud, kterými vás bude provádět spisovatel a kryptozoolog Vojtěch Alberto Sláma.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Opomíjená bitva sedmileté války: Na bitvu u Liberce se skoro zapomnělo

    Před 1 rokem
    Zima na přelomu let 1756–1757 se v Evropě nesla v duchu horečných diplomatických jednání, během nichž se dotvářely jednotlivé nepřátelské tábory nového válečného konfliktu – sedmileté války.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Císařovo fiasko: Proč málem skončila turecká válka Josefa II. neúspěchem?

    Před 1 rokem
    Josef II. je ve všeobecném povědomí zapsán jako osvícenec a reformátor. On sám se však zároveň viděl jako vojevůdce a toužil získat vavříny, kterými by se přiblížil Fridrichovi II., svému pruskému protivníkovi a do značné míry vzoru.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čím si skutečně Marie Terezie získala respekt významných mužů Evropy

    Před 2 roky
    „Konečně mají Habsburkové na trůnu muže - tento muž je žena!“ prohlásil Fridrich II. o panovnici Marii Terezii. Jediná česká vládkyně proslula zavedením povinné školní docházky, četnými reformami i rekordním množstvím dětí. Nemůžeme ji upřít fakt, že byla úspěšnější než mnozí mužští monarchové před i po ní. Svými činy a způsobem vládnutí si vysloužila respekt a nesmazatelně se zapsala do paměti českého národa.
     Komentáře
  • Lifee

    Manželství vyměnila za svatozář: Anežka Přemyslovna se nikdy nevdala a skončila v klášteře

    Před 2 roky
    Říká se, že nám svatá Anežka přinesla svobodu. Možné to je. Na svatořečení ženy, která se narodila pravděpodobně 20. ledna 1211, došlo jen chvíli před vypuknutím listopadové revoluce, a tak se můžeme jen dohadovat, jestli na jejím hladkém průběhu neměla svůj podíl.
     Komentáře
  • Proženy

    Dějepis druhého stupně základní školy: Ukažte, jestli zvládnete 10 z 10 otázek správně

    Před 2 roky
    Dějiny českých zemí se píšou už hezkou řadu let. Pojďte si s námi udělat výlet napříč minulými stoletími a v kvízu si zkuste, jak jste na tom se znalostmi naší historie.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Castel del Monte – cíl pro milovníky záhad a filmu Jméno růže

    Před 2 roky
    Když se v úvodní scéně známého filmového zpracování románu Umberta Eca Jméno růže blíží Sean Connery se svým společníkem k monumentální stavbě, kde se děj odehrává, mluví se o ní jako o opatství kdesi v severní Itálii. Ve skutečnosti se však jedná o hrad Castel del Monte v Itálii jižní, konkrétně na území národní parku Alta Murgia nedaleko Bari. Ve filmu z něj čiší tajemno a skutečnost za ním nikterak nezaostává. V čem je Castel del Monte tak jedinečný a proč stojí za návštěvu?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Koruna Apulie: Středověký hrad Castel de Monte obestírá „osmičkové“ tajemství

    Před 2 roky
    Středověký hrad Castel de Monte, s antickými či islámskými prvky, láká svou záhadností i matematickou dokonalostí. Nad italskou provincií Apulie spočívá jako královská koruna.
     Komentáře
  • Náš region

    Památník důležité bitvy u Kolína v Křečhoři chtějí opravit

    Před 2 roky
    V Křečhoři na Kolínsku chtějí opravit památník bitvy u Kolína, která se zde odehrála v roce 1757. Restaurátorské práce by mohly začít koncem letošního roku, případně příští rok. Náklady se očekávají kolem devíti milionů korun, řekl starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
     Komentáře
  • Náš region

    Ctižádostivý válečný dobrodruh a posila vojsk Marie Terezie

    Před 3 roky
    František baron Trenck se narodil zřejmě 1. ledna 1711 v italské Kalábrii jako syn císařského podplukovníka. Jeho rodové jméno bylo odvozeno od dnes již neexistujícího sídla Trenckburgu, nacházejícího se původně v Prusku.
     Komentáře
  • G

    Marie Terezie napomohla k všeobecné české vzdělanosti

    Před 3 roky
    Před 245 lety se Marie Terezie Habsburská rozhodla, že vydá Všeobecný školní řád pro všechny císařsko-královské země, který mimo jiné obsahoval i zavedení šestileté povinné školní docházky. Připomeňme si toto významné výročí desítkou zajímavostí o pozoruhodné panovnici, která byla jedinou vládnou ženou na českém trůně.
     Komentáře
  • Náš region

    Baron Trenck se svými pandury vypráskal Prusy z Čech. Dostal je v Týně nad Vltavou

    Před 3 roky
    Během tzv. válek o dědictví rakouské začalo Rakousko za vlády Marie Terezie postupem času získávat převahu, takže pruský král Fridrich II. Veliký začal mít obavy, že by mohl přijít o Slezsko. Co udělal?
     Komentáře
Reklama