Zavřít
Fyzika

Fyzika

Nejnovější články na Seznamu na téma Fyzika
  • Novinky

    Akademie věd pořádá školu v přírodě pro učitele

    Před 18 hodinami
    Akademie věd ČR aktuálně pořádá Letní vědecký kemp pro učitele. Pojatý je jako škola v přírodě pro dospělé, určený je pedagogům přírodních věd. Učitelé z celé republiky mají možnost poznat nové pokusy a přidat je posléze do výuky. Na akci si zároveň mohou vyměňovat zkušenosti. Kurzy se konají formou interaktivních workshopů v prostředí zámku Třešť, účastnit se mohou učitelé ZŠ a SŠ.
     Komentáře
  • Vědátor

    Minecraft může zlepšit výuku tvrdých i měkkých oborů

    Před 1 dnem
    Aproximace dějepisu, ekonomiky a dost možná i dalších oborů do různých menších systémů v Minecraftu může posloužit k výuce nejen základoškolské matematiky, fyziky a techniky.
     Komentáře
  • i60

    Povodně v srpnu 2002 způsobila dvojice extrémně silných dešťů, zjistili po letech vědci

    Před 1 dnem
    Silné srpnové deště v roce 2002 patří mezi největší od 60. let. Ukázala to analýza pracovníků Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, kteří vyhodnotili případy silných srážek na území České republiky od roku 1961.
     Komentáře
  • Vědátor

    Sterilní neutrina by mohla být kandidátem temné hmoty

    Před 16 dny
    Výzkumníci z neutrinového detektoru BEST jsou nejspíše na stopě novému typu neutrin, které by mohly být kandidátem na původ temné hmoty ve vesmíru.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    22 min

    Podcast
    162: Umělá Inteligence, Roboti, Psychohistorie a Bláznivé Fyzikální Teorie – Lenka Zdeborová Ph.D.

    Před 16 dny

    ·

    22 minut

    Jaká je budoucnost Umělé Inteligence? Co je to psychohistorie a jak se podobá statistické fyzice? Ve dnešním dílu jsme přivítali fyzičku a držitelku ceny Neuron, Lenku Zdeborovu Ph.D. Řešíme historii, milníky a přínosy umělé inteligence, ale i překážky, které musí překonat ke svému zdokonalení. Povídáme si o robotech, o bláznivých fyzikálních teoriích a řeč přišla i na atomovou bombu a Einsteina. Co už umí roboti a jak budou vypadat v budoucnu? Jak to vypadá v Los Alamos 77 let po vzniku atomové bomby? Budeme rozumět umělé inteligenci? Jak statistická fyzika pomáha měnit chápaní světa? Na to Vám odpoví Lenka Zdeborová ve dnešním dílu. Přejeme příjemný poslech. Podcast vychází v rámci edice nadačního fondu NEURON.  [https://www.nfneuron.cz/ceny-neuron] * Pořiď si naše nová trička [https://www.posvim.cz/brain-we-are/]! https://www.posvim.cz/brain-we-are/ [https://www.posvim.cz/brain-we-are/] * Podporuj nás na PICKEY [https://www.pickey.cz/brainweare] ( https://www.pickey.cz/brainweare [https://www.pickey.cz/brainweare] )  * Zadej kód "BWA" pro slevu 10% na vybrané zboží na eshopu uplife.cz [https://www.uplife.cz/] a herbal-store.cz [https://www.herbal-store.cz/] https://bit.ly/2TQpe9N  [https://bit.ly/2TQpe9N] * Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram [http://bit.ly/2FQugtO] ( www.instagram.com/brain_we_are [https://www.instagram.com/brain_we_are] ) nebo Facebook [https://www.facebook.com/Brainya01]   Minutáž: 03:00 Co Lenku Zdeborovou ovlivnilo v životě? 10:00 Statistická Fyzika a Psychohistorie – Co můžeme předpovědět? 19:00 Neuronové Sítě 24:00 Zásadní milníky a budoucnost vývoje Umělé inteligence 33:00 Využití Umělé Inteligence 40:00 Budeme rozumět Umělé Inteligenci v budoucnu? 43:00 Co AI brání v pokroku? 45:40 Vědomí a bortění bariér mezi obory 55:00 Bláznivé teorie: Jak funguje více dimenzí ve fyzice? 60:00 Kolektivní Inteligence, Létání a Roboti 67:00 Los Alamos, atomovka a Einstein 71:00 Čas a Velký třesk 76:00 Houbaření a vize pro budoucnost 90:30 Poselství do světa
     Komentáře
  • Nedd

    Umělá inteligence PLATO se učila jako nemluvně

    Před 17 dny
    Vývojáři umělých inteligencí se inspirovali u novorozenců. Vytvořili stroj s mozkem dítěte.
     Komentáře
  • Nedd

    Umělá inteligence PLATO se učila jako nemluvně. Přihlásí ji tvůrci do školy?

    Před 17 dny
    Vývojáři umělých inteligencí se inspirovali u novorozenců. Vytvořili stroj s mozkem dítěte.
     Komentáře
  • Nedd

    Umělá inteligence se učila a myslela jako nemluvně

    Před 17 dny
    Vývojáři umělých inteligencí se inspirovali u novorozenců. Vytvořili stroj s mozkem dítěte.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Fyzici vytvořili dosud neviděnou fázi hmoty, která působí, jako by čas měl dva rozměry

    Před 20 dny
    Vědci z Univerzity Britské Kolumbie (UBC) vytvořili pomocí kvantových počítačů nový stav hmoty, který existuje ve dvou časových dimenzích.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nová technologie vytváří 3D hologramy pozorovatelné ze všech úhlů a bez použití speciálních brýlí

    Před 1 měsícem
    Čínští vědci představili zcela unikátní novou technologii, která umožňuje promítání trojrozměrných obrazců, která lze pozorovat ze všech úhlů a za normálního osvětlení. Prozatím je schopná vytvořit pouze miniaturní obrazce, ale její budoucnost je velmi slibná.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Poslanci schválili odchod Česka z ruského ústavu jaderných výzkumů, nikdo nebyl proti

    Před 1 měsícem
    Pro návrh hlasovalo všech 139 přítomných poslanců ze všech stran. Výpověď musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.
     Komentáře
  • Svět2000

    Fyzik se vydává hledat náš původ

    Před 1 měsícem
    Nejprve přišla neuvěřitelně rychlá inflace, díky níž se vesmír zvětšoval. Následovalo ochlazení, ve kterém se objevily hierarchie sil, symetrie, částice, černé díry, hvězdy a galaxie.
     Komentáře
  • ČT24

    Před deseti lety vědci poprvé zahlédli božskou částici. Vesmír to připravilo o tajemství a Hawkinga o stovku

    Před 1 měsícem
    Před deseti lety, 4. července 2012, vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámili, že objevili novou subatomární částici, která by mohla být Higgsovým bosonem. Higgsův boson, po němž vědci pátrají desítky let, je jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože potvrzuje platnost současné teorie vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost. O rok později britský fyzik Peter Higgs a belgický vědec François Englert obdrželi díky objevu Nobelovu cenu za fyziku.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vědci jezdí do bouřek speciálním autem měřit blesky. Většina trvá půl sekundy, déle než se myslelo

    Před 1 měsícem
    Letošní červen je velmi bohatý na bouřky, které vítají nejen lovci bouřek, ale i pracovníci Ústavu jaderné fyziky Akademie věd. Speciálně upraveným autem totiž vyjíždějí do bouřek, aby změřili vzniklé ionizující záření. Touto unikátní metodou například zjistili, že většina blesků trvá půl sekundy a to je déle, než se doposud myslelo.
     Komentáře
  • Vědátor

    Papír z mramoru by jednou mohl nahradit ten ze stromů

    Před 1 měsícem
    I z drcených kousků mramoru lze vytvářet materiál podobný klasickému papíru. Má navíc celou řadu dalších výhod. Ve velkém ho již vyrábějí na Taiwanu.
     Komentáře
  • EDUzín

    Když se kreslí slon na hodině fyziky. Reportáž z výuky oceněné učitelky

    Před 1 měsícem
    Zvonilo už před pěti minutami, ale studenti třetího ročníku na Brněnském gymnáziu Elgartova, jakoby neslyšeli. V různých částech třídy postávají tři skupinky a vesele se mezi sebou baví. Tmavovlasý kluk zrovna čte něco z proužku papíru dívce proti sobě. Něco o zvuku. Dívka otáčí hlavu a… ajaj, pardon, to není studentka, je to učitelka. A ne ledajaká, je to jedna z oceněných učitelů roku. Článek Když se kreslí slon na hodině fyziky. Reportáž z výuky oceněné učitelky se nejdříve objevil na EDUzín - Magazín o vzdělávání.
     Komentáře
  • Svět2000

    Neurovědec vysvětluje radikální teorii, že naše svobodná vůle je jen iluze

    Před 1 měsícem
    Dean Buonomano, profesor na UCLA a autor knihy „ Your Brain Is a Time Machine: The Neuroscience and Physics of Time “, podává jednoduché vysvětlení teorie věčného vesmíru a času.  V kontextu fyziky existují dva obecné pohledy na povahu času. Jeden, který si můžeme představit, je „prezentismus“, který je skutečný pouze pro současnost.
     Komentáře
  • Žádný špeky

    Bůh existuje a je to dokonalý matematik, potvrdil profesor fyziky z Cambridge

    Před 1 měsícem
    Ohledně stvoření světa panuje hned několik teorií. Nejznámější a obecně uznávané jsou dvě, jedna hovoří o přirozené evoluci a druhá o Božím díle. Věřící lidé mají jasno, stejně jako ateisté a navzájem si předhazují argumenty vyvracející tu či onu teorii.
     Komentáře
  • Deník

    Auta letí do vzduchu, náboje opisují oblouky. Vědec rozebral chyby ve filmech

    Před 1 měsícem
    Jan Kaufman je výzkumník v Centru HiLASE v Dolních Břežanech, které se zabývá vývojem nové generace laserů a jejich využitím v průmyslu. Jde ale také o velkého milovníka akčních, kriminálních a vědecko-fantastických filmů. Jen ho při jejich sledování trochu ruší fyzikální nesmysly, kterých se scenáristi a režiséři dopouštějí. Přednáší o nich veřejnosti, pouští dotyčné ukázky a popularizuje tak základní fyzikální zákonitosti. Jedno z jeho vystoupení proběhlo i na červnovém Veletrhu vědy v pražských Letňanech.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Práci vědců si mohou středoškoláci vyzkoušet na Týdnu vědy na Jaderce

    Před 1 měsícem
    Středoškolačky a středoškoláci se zájmem o matematiku, chemii, fyziku či informatiku si od neděle budou moct vyzkoušet práci vědců na Týdnu vědy na Jaderce.
     Komentáře
  • Novinky

    Reaktor Vrabec, tokamak Golem. Středoškoláci se na ČVUT promění v jaderné fyziky

    Před 1 měsícem
    Zájemci z řad středoškoláků budou moci zažít vědeckou práci na akci Týden vědy na Jaderce, kterou od neděle 19. do pátku 24. června pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze. Účastníky čekají přednášky na různá témata, ale zejména práce v malých skupinách na projektech, které si vybírali již během přihlašování.
     Komentáře
  • TikTok Stars

    Tohle vydržíte poslouchat hodiny. Relaxační videa, která způsobila poprask na TikToku

    Před 1 měsícem
    Indiana Jones nebo Aladin. Uživatel s přezdívkou Enbiggen vytváří videa, při kterých se zasníte a jednoduše ,,vypnete". Hraje si s 3D grafikou a napodobuje reálné fyzikální pokusy domino efektu s tím rozdílem, že jsou až extrémně dokonalé a počítačové.
     Komentáře
  • Refresher

    Horko v Praze si vyžádalo v posledním desetiletí dvakrát víc obětí než v předchozích 30 letech

    Před 2 měsíci
    Alarmující informace vyplynula ze studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, která byla publikována v časopisu Urban Climate.
     Komentáře
  • TV Polar

    Na ZŠ Komenského se učí programovat roboty a přeměňovat energie

    Před 2 měsíci
    Zábavná fyzika a chemie, nebo stavění lega a jeho následné programování. To je projekt “OKAP II” na ZŠ Komenského ve Frýdlantu nad Ostravicí.
     Komentáře
  • Techsvět

    Tohle přepíše učebnice fyziky. Vědci propojili dva časové krystaly

    Před 2 měsíci
    Časové krystaly, známé také jako časoprostorové krystaly, lze popsat jako kvantové systémy částic. Jsou opakovatelné v čase a prostoru a fyzikům se podařilo spojit dvě takové struktury.
     Komentáře
  • inStory

    Mezihvězdné cestování bez kosmických lodí? Už existuje, tvrdí profesorka fyziky z Houstonu

    Před 2 měsíci
    Než Slunce zničí naši planetu, s ní i několik dalších blízkých planet, bude naše civilizace, pokud tu ještě nějaká bude, potřebovat nový domov. A podle profesorky fyziky z univerzity v Houstonu to půjde i bez kosmických lodí.
     Komentáře
  • EDUzín

    Řešit fyzikální problémy je jako chodit do posilovny, říká fyzička z Ukrajiny

    Před 2 měsíci
    Do Česka před ruskou agresí uprchlo už tři sta tisíc lidí. Od konce března v Praze žije i doktorka fyziky Nataliya Kazachkova. Doma na Charkovské univerzitě vzdělávala učitele fyziky, jak vyučovat tuto vědu zajímavou a interaktivní formou. V Praze teď pomáhá českým pedagogům s výukou ukrajinských dětí. „Snažím se oběma stranám ulehčit situaci,“ vysvětluje a mluví nejen o výuce fyziky, ale i o rozdílech mezi českým a ukrajinským školstvím či o útěku před válkou. Článek Řešit fyzikální problémy je jako chodit do posilovny, říká fyzička z Ukrajiny se nejdříve objevil na EDUzín - Magazín o vzdělávání.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    10 fyzikálních skutečností, které vám ulehčí každodenní život – do kuchyně, při úklidu, i na sluníčko

    Před 2 měsíci
    Fyzika je školní předmět, se kterým mělo hodně lidí bezpochyby problémy. V reálném světě ovšem může právě fyzika život velmi usnadnit.
     Komentáře
  • TechFocus

    Experti na hvězdy v galaktickém centru a supermasivní černé díry budou diskutovat v Brně

    Před 2 měsíci
    Setkání expertů na černé díry, formování hvězd v galaktických jádrech, jejich dynamiku a fyziku bude začátkem června hostit Hvězdárna a planetárium Brno..
     Komentáře
  • Vědátor

    Detektory kosmických částic mohou odhalit i blížící se tsunami

    Před 2 měsíci
    Nejasná data z detekce mionův Tokijském zálivu odhalila, že bychom možná mohli být na stopě dřívější/levnější/snazší detekce blížící se tsunami.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Skutečně existuje čas, nebo je to jen výmysl lidstva? Názory těch největších osobností fyziky se dost lišily

    Před 2 měsíci
    Badatelé se snažili odhadnout, jestli jednotku času zná i vesmír. Čas na planetě Zemi totiž plyne stále konstantní rychlostí.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Vědcem můžete být i v pohodlí domova. Na tyto jednoduché experimenty vám postačí jen pár cukrovinek

    Před 2 měsíci
    Sladkosti, například bonbóny, nejsou jen sladký požitek. Během několika experimentů se na nich můžete naučit mnoho zajímavých věcí.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Co vás čeká dnes večer v Ulici? Přiznání nepříjemných pravd

    Před 2 měsíci
    Šíma dostal pětku z fyziky a je před propadnutím. Zdráhá se to říct mámě a netuší, že ona před ním také skrývá nepříjemnou zprávu. Budou k sobě konečně upřímní? A co Magda, dokáže Mirkově mámě popravdě vysvětlit, co se stalo mezi ní a Mirkem?
     Komentáře
  • Vědátor

    Tým EHT ukázal nové foto černé díry z nitra naší galaxie

    Před 2 měsíci
    Tentokrát zachycuje objekt Sgr A*, který je sice mnohem blíže než M87, ale také je zhruba 1000x menší. Schopnost zaměřit méně než 0,4 AU na 25600 světelných let je rozhodně skokem kupředu.
     Komentáře
  • Indian

    Noví komentátoři a upravená fyzika v F1 22. Budou se vozy pohupovat?

    Před 2 měsíci
    Letošní monoposty F1 postavené dle zcela nových pravidel trápí pohupování způsobené tzv. Bernoulliho principem, kdy zjednodušeně řešeno inženýři udělali z podlahy vozu další přítlačné křídlo.
     Komentáře
  • Deník

    Dnes soutěží v Hradci, jednou mohou být špičkovými vědci

    Před 3 měsíci
    /FOTOGALERIE/ Prestižní soutěž mladých vědců z Evropské unie hostí Univerzita Hradec Králové. V olympiádě experimentální vědy tady soupeří tříčlenné týmy z dvaceti zemí. Dnes jsou to nadaní středoškoláci, ale jednou o nich můžeme číst jako o vědeckých špičkách v chemii, fyzice nebo biologii.
     Komentáře
  • Žena-in

    Mladý Sheldon? 13letý chlapec brzy zahájí studium Ph.D. ve fyzice

    Před 3 měsíci
    Na první pohled je Elliott Tanner stejný jako každé jiné 13leté dítě. Rád hraje Minecraft, poslouchá hudbu a tráví čas s přáteli. Elliottův život je ale trochu jiný, protože se chystá promovat na minnesotské univerzitě.
     Komentáře
  • Vědátor

    Utrpěl standardní model fyziky zásadní ránu? Zatím nevíme!

    Před 3 měsíci
    Měření hmotnosti částice W boson neodpovídá tomu, co předpovídá teorie. To může znamenat, že významná část popisu elementárních částic bude potřebovat korekci. Prozatím je ale brzy teorii zavrhovat, měření totiž bude třeba replikovat.
     Komentáře
  • Vědátor

    Jádro a obnovitelné zdroje spolu musejí spolupracovat, říká Ondřej Novák

    Před 3 měsíci
    „Výběr mezi obnovitelnými zdroji a jádrem je špatně formulovanou otázkou. Do budoucna musíme spíš počítat s jejich spoluprací,“ říká Ondřej Novák z Katedry jaderných reaktorů na FJFI ČVUT v Praze.
     Komentáře
  • fZone

    Velký hadronový urychlovač částic byl opět uveden do provozu

    Před 3 měsíci
    Urychlovač částic byl poprvé uveden do provozu v roce 2008. V roce 2018 byl vypnut, aby došlo k údržbě a upgradu. V dubnu byl spuštěn na nižší výkon, který budou pracovníci postupně zvedat. Srážky protonů by nyní měly dosahovat rekordní energie 13,6 bilionu elektronvoltů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zábava místo nudy. Elixír učitelů dělá z fyziky předmět, na který se žáci těší

    Před 3 měsíci
    ...
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    TechMIX: Největší urychlovač zase funguje. A černá díra pořád nikde

    Před 3 měsíci
    Přečtěte si ukázku z newsletteru TechMIX, ve kterém Pavel Kasík a Matouš Lázňovský každou středu přinášejí hned několik komentářů a postřehů ze světa vědy a nových technologií.
     Komentáře
  • WN24

    Čas existovat nemusí a naše životy to nijak neovlivní, tvrdí profesor

    Před 3 měsíci
    Existenci času bereme jako samozřejmost. Stačí se podívat na hodiny či kalendář. Vývoj fyziky však počítá s možností, že čas existovat nemusí. Podle profesora Sama Barona by absence času náš život nijak neovlivnila. Rovněž tvrdí, že základním rysem našeho vesmíru nemusí být čas, ale příčinná souvislost.
     Komentáře
  • inSmart

    Po letech znovu startuje Velký hadronový urychlovač částic

    Před 3 měsíci
    V pátek se Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) prohnaly protony a největší částicový urychlovač světa se tak vrátil do provozu – po více než třech letech odpočinku. CERN strávil tři roky údržbou a vylepšováním systému, nyní je však urychlovač připraven opět objevovat tajemství vesmíru, v němž žijeme. Nové prvky LHC mají vědcům umožnit snáze detekovat, sbírat a analyzovat data z proběhlých experimentů. Tajemství vesmíru LHC by v příštích letech měl zažít dosud největší počet kolizí částic, a ve vyšších rychlostech než kdy dřív. Vědci chtějí mimo jiné zjistit, zda obstojí tzv. standardní model, či přesněji standardní model částicové fyziky. Teorie je klíčová pro naše současné
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Nový vzkaz pro zvědavé mimozemšťany poletí do vesmíru. Vědci vsadili na matematiku a fyziku

    Před 3 měsíci
    Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší galaxie s nadějí, že by jej mohly zachytit potenciálně inteligentní mimozemské civilizace. Pro zvědavé mimozemšťany chtějí nabídnout kódovaný záznam, který má obsahovat například základní principy matematiky a fyziky, informace o lidstvu a také o Zemi v případě, že by adresáti chtěli na vzkaz odpovědět. Napsal o tom britský deník The Guardian.
     Komentáře
  • inStory

    Čas podle fyziků dost možná neexistuje. Místo času naše životy prý řídí souvislosti

    Před 3 měsíci
    Fyzika v posledních letech prochází doslova revolucí. Během minulého století jsme vesmír vysvětlovali dvěma fyzikálními teoriemi.
     Komentáře
  • fZone

    Zkuste si postavit kvantový počítač v simulátoru od Googlu

    Před 3 měsíci
    Google pracuje na vývoji kvantového počítače. K tématu se snaží přitáhnout větší pozornost a chce nadchnout mladé pro kvantovou fyziku. Jednoduchá hra vám zábavným způsobem vysvětlí principy kvantových výpočtů.
     Komentáře
  • Proboha

    Je naše existence výsledkem náhody, či nikoli?

    Před 3 měsíci
    Mnoho objevů moderní vědy ukazuje na problémy materialistického vysvětlení vzniku vesmíru, jemného vyladění ve fyzice či původu genetické informace. Největší záhadou je však racionalita a poznatelnost světa, zejména schopnost popsat svět matematicky. Jak lze tuto mimořádnou vlastnost vysvětlit?
     Komentáře
  • Volty

    Časové krystaly v kvantovém počítači

    Před 3 měsíci
    Ve výzkumu zveřejněném na konci loňského roku v časopise Nature tým vědců ze Stanfordovy univerzity, Google Quantum AI, Institutu Maxe Plancka pro fyziku komplexních systémů a Oxfordské univerzity podrobně popisuje vytvoření časového krystalu pomocí kvantového výpočetního hardwaru Sycamore společnosti Google.
  • Dotyk

    Ve vesmíru existuje tajemná "pátá" síla, mocnější než gravitace, tvrdí vědci

    Před 3 měsíci
    Díky gravitaci drží naše sluneční soustava pohromadě, my se držíme nohama na Zemi a jablka nelétají ze stromů nikam do vesmíru, ale padají pěkně dolů, třeba i někomu na hlavu. Isaac Newton to ostatně hezky popsal. Problém ale je, že jeho zákon není tak úplně přesný. A že vlastně dosud nikdo nevysvětlil, jakým způsobem hmota svou přitažlivost vlastně vytváří.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Čtvrté rozměry a kvarky. Astrofyzik Michio Kaku o nich píše tak, že porozumí každý

    Před 3 měsíci
    Vede nás k poznání, že vesmír je asi skutečně třírozměrný, zatímco mnoho dalších vesmírů bude zřejmě jedenáctirozměrných.
     Komentáře
  • TV Polar

    Vzdělávací pobyt pro žáky základní školy Komenského

    Před 3 měsíci
    Každoroční pobyt nesl název “Fyzika a chemie na ledu.”
     Komentáře
  • Vědátor

    Narazil dvourozměrný procesor na limit Mooreova zákona?

    Před 4 měsíci
    Čínští vědátoři vytvořili nejmenší hradlo tranzistoru o velikosti jediné vrstvy atomů, tedy 0,34 nanometrů. Je to rekordně málo, a je vidět, že o moc níž už to nepůjde.
     Komentáře
  • TV Polar

    V krajském kole Přírodovědné soutěže zvítězili studenti z Masarykova gymnázia v Příboře

    Před 4 měsíci
    Studenti Mendelova gymnázia uspořádali pro žáky 9. tříd základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií z Moravskoslezského kraje Přírodovědnou soutěž. Dvacítka tříčenných týmů mohla porovnat své teoretické i praktické znalosti z biologie, fyziky, chemie a ekologie.
     Komentáře
  • TV Polar

    Přírodovědná soutěž na Mendelově gymnáziu v Opavě

    Před 4 měsíci
    Studenti Mendelova gymnázia uspořádali pro žáky 9. tříd základních škol a odpovídající ročníky víceletých gymnázií z Moravskoslezského kraje Přírodovědnou soutěž. Dvacítka tříčenných týmů mohla porovnat své teoretické i praktické znalosti z biologie, fyziky, chemie a ekologie.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Slavný paradox černých děr se nakonec může dočkat vyřešení. Co by na to asi řekl sám Stephen Hawking?

    Před 4 měsíci
    Nová teorie navrhuje, že informace o tom, co se děje uvnitř černé díry, se může dostat opět ven. Neporuší přitom žádný z důležitých principů obecné teorie relativity.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vysvětlíme vám jednoduše, co je to Dopplerův jev a jak funguje

    Před 4 měsíci
    Když se vlnová energie šíří ze dvou objektů, může se zdát, že se vlnová délka mění, pokud se jeden z nich nebo oba pohybují.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    Přístroj českých vědců se na Mars nevydá, start sondy přerušila válka

    Před 4 měsíci
    V nejbližší době se nedozvíme, jsou-li na Marsu atmosférické výboje způsobené nabíjením poletujícího prachu, ani jestli se mohou elektromagnetické vlny na slyšitelných kmitočtech šířit z kosmického okolí rudé planety až na její povrch. To jsou hlavní cíle českého vědeckého přístroje, který měl na jaře 2023 na Marsu přistát. Rada Evropské kosmické agentury 17. března 2022 pozastavila projekt meziplanetární sondy ExoMars 2022, jíž je český přístroj součástí. Je to reakce na důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. Ruská vesmírná agentura měla totiž zajistit vypuštění sondy v září letošního roku i její přistávací platformu. Záhada existence „blesků“ na Marsu zatím zůstane nevyřešena. Český přístroj má měřit změny elektromagnetického pole v pásmu slyšitelných kmitočtů, kde by se mohly projevovat i případné atmosférické výboje. Ty vědci dříve zaznamenali kromě Země i na Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Možnost jejich existence na Marsu zatím obestírá tajemství. „Pokud na Marsu takové výboje existují, jistě nevypadají jako pozemské blesky,” říká Ondřej Santolík, vedoucí českého výzkumného týmu z oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Více Přístroj českých vědců se na Mars nevydá, start sondy přerušila válka at Travel Adventure.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Nová teorie tvrdí, že by se vesmír mohl skládat z pixelů

    Před 4 měsíci
    Vědecký tým ze soukromé univerzity Caltech ve Spojených státech se domnívá, že prostor a čas se možná skládají z časoprostorových pixelů.
     Komentáře
  • fZone

    Informační paradox černých děr je možná vyřešen pomocí "kvantových vlasů"

    Před 4 měsíci
    Zhroucením hvězdy dojde ke vzniku černé díry, která pohlcuje vše okolo sebe. Paradox se zabývá tím, že pokud černá díra pohltí objekt, jeho informace by měla zůstat na povrchu černé díry. Pokud by však došlo k zániku černé díry, informace zanikne. Tento předpoklad je však proti fyzikálním zákonům, které tvrdí, že informace nemůže být zničena. Podle nové studie mají černé díry „kvantové vlasy“, ze kterých se informace dostávají ven z černé díry.
     Komentáře
Reklama