Zavřít
Hornina

Hornina

Nejnovější články na Seznamu na téma Hornina
  • iRozhlas

    OBRAZEM: Převoz vrtulníkem a napojení na dusík. Vědci převezli schránku ze sondy Osiris-Rex z pouště

    Před 2 dny
    Po sedmi letech a miliardách kilometrů procestovaných Sluneční soustavou se v neděli k Zemi vrátila americká sonda Osiris-Rex. S sebou přivezla několik set gramů horniny z planetky Bennu, která krouží okolo Slunce mezi oběžnými drahami Země a Marsu. Pouzdro obsahuje vzorky kamínků a původního materiálu, ze kterého se zformovala naše Sluneční soustava.
     Komentáře
  • WN24

    Vzorek „nejnebezpečnější známé horniny ve Sluneční soustavě“ dopadl na padácích do pouště v Utahu

    Před 2 dny
    Na Zemi byly dopraveny prachové vzorky z „nejnebezpečnější známé horniny ve Sluneční soustavě“. Největší a teprve třetí vzorek asteroidu se snesl na padácích do pouště v Utahu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Unikátně prozkoumáme obří asteroid, který může narazit do Země. NASA provedla husarský kousek

    Před 2 dny
    Střet asteroidu Bennu se Zemí, ke kterému by s pravděpodobností 1 : 2 700 mělo dojít 24. září 2182, by po sobě mohl nechat obrovský kráter s nedozírnými následky na naší atmosféru, klima a přirozeně i život jako takový.
     Komentáře
  • Refresher

    NASA přepsala historii. Na Zemi přivezla 250 gramů vzácných hornin z asteroidu, takto se jí to podařilo

    Před 2 dny
    Sonda byla vypuštěna z kosmodromu NASA na Mysu Canaveral v září 2016 a k asteroidu Bennu dorazila přibližně o dva roky později.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Pohled do počátků sluneční soustavy. Sonda se vzorky z planetky Bennu je zpět na Zemi

    Před 3 dny
    Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na některé z planetek sesbírat materiál a dopravit ho zpět ke zkoumání.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Prach a horniny ze vzdáleného vesmíru úspěšně přistály na Zemi. Sonda pokračuje dál v cestě kosmem

    Před 3 dny
    Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, po celkem sedmileté misi úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět na Zemi ke zkoumání.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Video: Největší vzorek asteroidu přistál na Zemi. Cestou se část vysypala

    Před 3 dny
    Američané dopravili na Zemi pravděpodobně až padesátkrát víc hornin z asteroidu, než se dosud podařilo komukoli jinému. A to se jim při cestě nějaký náklad i vysypal. Vybraná planetka obsahovala organické molekuly i vodu.
     Komentáře
  • inSmart

    Vzácné růžové diamanty z Austrálie vznikly podle vědců pouze díky rozpadu superkontinentu

    Před 4 dny
    Tým australských odborníků a jejich kolegů zjistil, že vznik vzácných růžových diamantů je s největší pravděpodobností dílem série přírodních jevů, které zahrnují například vznik masivní propadliny či zlom prastarého superkontinentu. Nová studie publikovaná v časopise Nature Communications se snaží objasnit původ slavných růžových diamantů, jejichž naleziště se nachází v dole Argyle na severovýchodě Západní Austrálie. Ačkoliv je důl od roku 2020 uzavřen, jelikož bylo vytěženo více než 90 % vzácných kamenů, minerály z této lokality jsou na světovém trhu velmi ceněné a jejich celková hodnota v oběhu dosahuje miliard dolarů. Pro vědce však bylo stále záhadou, jak se horniny bohaté na diamanty dostaly ze svého
     Komentáře
  • České noviny

    Schránka se vzorky hornin z planetky Bennu úspěšně přistála v USA

    Před 4 dny
    Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, dnes po sedmileté misi úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na některé z planetek sesbírat materiál a dopravit ho zpět ke zkoumání. Vůbec poprvé se to v roce 2010 podařilo Japonsku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Už je nelze ignorovat. Záhadné záblesky předpovídají zkázu, objeví se minuty před ní

    Před 9 dny
    Zhruba tři minuty před zemětřesením, které postihlo minulý týden Maroko, nahrály kamery podivné světelné úkazy na obloze.
     Komentáře
  • Flowee

    Na letošních Ig Nobelových cenách bylo rušno. Olizování kamenů, zombie pavouci a jedna velmi chytrá toaleta

    Před 12 dny
    Které z ocenění je podle vás to nejbizarnější?
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Zahradám i zahrádkám sluší kamenné šperky

    Před 14 dny
    S kameny v zahradě můžete doslova čarovat a s jejich pomocí vytvořit krásná zákoutí, která dodají i malému pozemku neopakovatelné kouzlo. Kde všude se dají kameny využít? A slouží jen k dekoraci?
     Komentáře
  • Nedd

    Zemětřesení v Maroku odstartovaly zlověstné záblesky. Vědci je analyzují

    Před 16 dny
    Vědci zkoumají záhadné záblesky zachycené na obloze nad Marokem před ničivým zemětřesením.
     Komentáře
  • Náš region

    Kameny pod mikroskopem: nová výstava Vlastivědného muzea v Olomouci láká na pestrý svět optické mikroskopie

    Před 17 dny
    Návštěvníci budou mít podle zástupců muzea možnost nahlédnout do pestrého světa optické mikroskopie a odhalit tak, že i naprosto obyčejný kámen v sobě ukrývá…
     Komentáře
  • Fonetech

    Rover NASA Perseverance na Marsu vyfotil objekt, který vypadá jako krabí klepeto

    Před 21 dny
    Vozítko Perseverance pořídilo zajímavý snímek marťanských hornin, které s trochou představivosti připomínají žraločí ploutev a krabí klepeto!
     Komentáře
  • Techsvět

    Měsíc se každý rok pomalu vzdaluje od Země a Nepatrně tím prodlužuje den. Za 200 milionů let budou pozemské dny trvat 25 hodin

    Před 22 dny
    Měsíc se každý rok pomalu vzdaluje od Země a začíná nás to ovlivňovat. Vědci to zjistili analýzou 90 milionů let starých hornin, jak píše web indy100.
     Komentáře
  • Fonetech

    V nitru Země se nachází obrovský rezervoár, který obsahuje třikrát více vody než všechny oceány

    Před 27 dny
    Vědci zjistili, že v hloubce 640 kilometrů pod povrchem naší planety se nachází bohatá zásobárna vody uložená v hornině zvané ringwoodit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lithium se vrací. ČEZ poodkrývá plány na těžbu

    Před 29 dny
    Případná těžba lithia na Cínovci získává zřetelnější kontury. Místní obyvatelé jsou ale povětšinou skeptičtí. Jaké jsou jejich hlavní obavy? O tom v podcastu 5:59 mluví reportér Seznam Zpráv Jan Novák.
     Komentáře
  • Osel

    Bludné balvany v geologické sbírce zemědělské školy v Opavě

    Před 1 měsícem
    V roce 1929 byl na zemědělské škole v Opavě založen dendrologický park. Tehdejší ředitel školy František Drahný vytvořil v parku spolu se studenty geologickou sbírku, jejíž součástí bylo 7 bludných balvanů z okolí Opavy. V roce 1939 byla škola zrušena a po jejím obnovení v roce 1945 se většina exponátů sbírky ztratila. V roce 2008 byla geologická sbírka obnovena s použitím původních bludných balvanů Drahného sbírky.
     Komentáře
  • To nejlepší ze světa

    Na Zemi se ukrývá neznámý kontinent...

    Před 1 měsícem
    V nepříliš vzdálené minulosti se zdálo, že celý svět je posedlý objevováním nových zemí. Každý objevený ostrov, i ten nejmenší a nejzbytečnější, se stal senzací a zaručil objeviteli věčnou slávu. Nyní je možné z vesmíru pozorovat jakýkoli bod na planetě a zdá se, že na zeměkouli už není jediné místo, které by člověk neprozkoumal. Ale opak je pravdou.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    „Cesta do Atlantidy“: V Tichém oceánu byla objevena podivná „žlutá cihlová cesta“

    Před 1 měsícem
    Zpočátku to vypadalo jako kousek vyschlého dna jezera, ale následně byl identifikován jako hyaloklastit, což je typ sopečné horniny.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    „Gejzíry“ diamantů: Pohyb zemských desek nevyvolává jen sopečné erupce. Někdy může dle vědců na povrch chrlit i drahokamy

    Před 1 měsícem
    Britští vědci se vydali hluboko ke středu Země a 500 milionů let zpět, aby objevili vzorec, dle kterého dochází k masivním erupcím s „gejzíry“ diamantů. Využili přitom pokročilé počítačové modely, aby objasnili nestability materiálů hluboko v zemské kůře a lokalizovali erupce s velkým výbušným potenciálem.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Máte strach z klíšťat ve vlastní zahradě? Nabízíme účinnou pomoc. Užitečná je v tomto ohledu jedna hornina

    Před 1 měsícem
    Bojíte se pomalu vylézt i na vlastní zahradu, aby vás nekouslo klíště? Nebezpečí těchto malých potvůrek trvá, přenášejí řadu nemocí včetně klíšťové meningitidy nebo boreliózy. Málokterá žena ale tuší, že má v ruce i jednu zbraň, která může v boji proti klíšťatům na vlastní zahradě hodně pomoci. Říká se jí křemelina.
     Komentáře
  • Osel

    Farmáři by mohli pomoct s oteplenou planetou pěstováním kamenů na polích

    Před 1 měsícem
    Nikdy nepodceňujte sílu geologických procesů. Farmaření s drcenou lávou, nejlépe v horkých a vlhkých tropech, by během pár desítek let mohlo vycucnout z atmosféry ohromné množství uhlíku. Kyselý déšť s oxidem uhličitým reaguje s lávou za vzniku karbonátů, které pak odtečou do oceánu. Je to jednoduché a účinné.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    A je to tu zase. Vědec z Harvardu tvrdí, že důkazy o mimozemšťanech máme na dosah

    Před 1 měsícem
    Až nedávno byly ze dna Pacifiku vyzvednuty pozůstatky vesmírného tělesa, které jako meteor CNEOS 2014-01-08 zasáhl Zemi již v roce 2014. Detekovala ho služba Catalina Sky Survey, ale vědci si ho v katalogu NASA Center for Near Earth Object Studies (CNEOS) všimli až v roce 2019. V té době šlo o tajný objekt. Americké ministerstvo obrany tajilo některá data o jeho trajektorii. Proto až v roce 2022 vědci potvrdili původ této horniny mimo Sluneční soustavu.
     Komentáře
  • iBydlení

    Pod povrchem Měsíce se nejspíš nachází bohatá ložiska žuly

    Před 1 měsícem
    Nejnovější průzkum Měsíce ukazuje, že tamní horniny tvořící podloží jedné ze sopek jsou nebývale teplé. Vše nasvědčuje tomu, že se v tomto místě nachází velká žulová deska, která vznikla zatuhnutím magmatu. Čím je tento nález tak významný?
     Komentáře
  • Poznat svět

    Podzemí Kappadokie skrývá staré obrovské podzemní město plné smrtících pastí

    Před 1 měsícem
    Připravte se na cestu do nitra tajemné turecké Kappadokie a objevte úžasné podzemní město Ozkonak. Odkryjte příběh historického útočiště vytesaného ve skále, které skrývá tisícileté tajemství. Podzemní svět, který nabízí unikátní konstrukce, obranné mechanismy a chytré pasti.
     Komentáře
  • Komora Plus

    Cesta od železné rudy k ušlechtilé oceli

    Před 1 měsícem
    Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak se z kusu horniny postupně stane plotový dílec, nerezová komínová roura nebo různé ozdobné ocelové prvky? Složitou cestu vám teď představíme.
     Komentáře
  • Flowee

    Diamanty jsou všude kolem nás. Otázka je, jak se k nim dostat

    Před 1 měsícem
    Největší diamantové naleziště, které se nachází v Kanadě, vytěží 1,5 tuny drahých kamenů ročně. Přitom je všichni máme pod nohama
     Komentáře
  • WN24

    Vědci našli v saharském písku vůbec první „bumerangový meteorit“. Ne každý tomu ale věří

    Před 1 měsícem
    Vědci našli podle svých slov v písku saharské pouště první „bumerangový meteorit“. Ten měl jednoduše vzniknout na Zemi ještě předtím, než se dostal do vesmíru a dopadl na zemský povrch. Tohle zjištění ale vyvolalo ve vědecké obci bouřlivé reakce, někteří odborníci tomu příliš nevěří.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jízda na Měsíci. Vozítko NASA bylo revolucí, řídil ho i astronaut s českými kořeny

    Před 1 měsícem
    Před 52 lety se po měsíčním povrchu vůbec poprvé prohnalo lunární vozítko NASA.
     Komentáře
  • Techsvět

    Pod zemskou kůrou byla objevena hornina, která pravděpodobně obsahuje více vody než všechny oceány světa

    Před 1 měsícem
    Vědci objevili 640 kilometrů pod zemí obrovské zásoby vody uložené v hornině známé jako “ringwoodit”. Ta saje vodu z okolí jako houba a má krystalovou strukturu, jak píše web indy100.
     Komentáře
  • Nedd

    Nevyčerpatelná energie z hlubin je na dosah. Přibližuje ji nový typ vrtů

    Před 1 měsícem
    Slunce, vítr, jádro. Tím vším můžeme nahradit fosilní paliva. A co energie z hlubin Země? Nové technologie otevírají nové možnosti jejího využití. A to i v místech, kde to bylo donedávna nemyslitelné.
     Komentáře
  • Svět2000

    Zjistili jsme, jak se diamanty dostávají na povrch a možná nám to napoví, kde je hledat

    Před 1 měsícem
    Dosud nebylo jasné, jak se roztavená hornina nesoucí diamanty dostala z hlubin Země na povrch.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Jiný takový není. Putoval tisíce let vesmírem, aby se vrátil zpět na Zemi. Vědci odhalují záhadu pokladu z pouště

    Před 1 měsícem
    Tmavě červenohnědý kámen, který byl objeven na Saharské poušti v Maroku, má mít pozemský původ. Přitom údajně tisíce let putoval vesmírem, aby se nakonec neporušený zase vrátil na Zemi. Byl by tak prvním a jediným meteoritem, který vyletěl ze Země a zase se na Zemi vrátil jako bumerang.
     Komentáře
  • Nedd

    Objeven meteorit, který pochází z naší planety. Po tisíci letech se vrátil jako bumerang

    Před 2 měsíci
    Pozemský ‚bumerang‘ letěl vesmírem tisíce let.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Přelomová cesta do křídového systému: Vědci v Číně začali hloubit 10 000 metrů hlubokou díru do Země

    Před 2 měsíci
    Vědci v Číně začali hloubit 10 000 metrů hlubokou díru do Země, což je nejhlubší pokus, který se kdy v zemi uskutečnil.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Marocký meteorit možná pochází ze Země, naznačuje to jeho zvláštní složení

    Před 2 měsíci
    Meteorit, nalezený před pěti lety v Maroku, možná pochází ze Země. Jak se dostal do vesmíru, ale zatím není úplně jasné.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Geologický zážitek prostřednictvím Minecraftu. Děti nechtějí odejít, popisuje ředitelka berounského muzea

    Před 2 měsíci
    Berounské muzeum Českého krasu věří, že vzdělávat lze i zábavnou formou. Svým návštěvníkům nabízí kreativní vzdělávací program, pomocí něhož si mohou vyzkoušet, jaké to je být geologem. Program je jedinečný tím, že se odehrává v prostředí digitální počítačové hry Minecraft, která je mezi dětmi velmi populární. Minecraftový herní svět s horninami dle skutečné geografické polohy navrhl Pavel Bokr, který jej využíval i při výuce na základní škole.
     Komentáře
  • iBydlení

    Sonda Perseverance vyfotila na povrchu Marsu kámen ve tvaru donutu

    Před 2 měsíci
    Vozítko Perseverance, které bylo vypuštěno v červenci 2020, pokračuje v průzkumu Marsu i dnes. Aktuálně se na rudé planetě věnuje mapování kráteru zvaného Jezero, kde učinilo překvapivý objev.
     Komentáře
  • Nedd

    Horká hornina trhá Afriku na dva kusy

    Před 2 měsíci
    V Africe se rozestupuje trhlina, která může být zárodkem nového moře. Vědci zkoumali, co tento proces pohání.
     Komentáře
  • Techsvět

    Laser by mohl v budoucnu usnadnit předpovídání výbuchu sopek

    Před 2 měsíci
    Výbuch sopky dokáže být velmi ničivý, když se nepředpoví včas. Vědci nyní přišli na způsob, jak lépe předpovědět výbuch sopky pomocí laseru, jak píše web ScienceAlert.
     Komentáře
  • Svět2000

    Hromada žhavé skály ve tvaru houby, Afrika se rozděluje na dvě části

    Před 2 měsíci
    Podivné, dosud nevídané pohyby ve východoafrické příkopové propadlině, jsou zřejmě poháněny přehřátou horninou z hlubin pod zemským povrchem.
     Komentáře
  • Svět2000

    Co se skrývá pod pískem a pouštním pískem?

    Před 2 měsíci
    Pokud jste někdy přemýšleli o tom, co skrývá pod písečnou pláží, na které právě ležíte, odpověď vás možná překvapí.
     Komentáře
  • Nedd

    Geologové odhalili tajemství obrovité gravitační díry v oceánu

    Před 2 měsíci
    V Indickém oceánu zeje gravitační díra, hladina se tam proti průměrné výšce oceánů propadá o více než 100 metrů. Konečně tušíme proč.
     Komentáře
  • Flowee

    Diamantů je na světě víc než dost. Je ale otázka, jak se k nim dostat

    Před 2 měsíci
    Největší diamantové naleziště, které se nachází v Kanadě, vytěží 1,5 tuny drahých kamenů ročně. Přitom je všichni máme pod nohama
     Komentáře
  • Cool magazín

    Neuvěřitelná hříčka přírody – kameny, které rostou a rozmnožují se

    Před 2 měsíci
    Rumunská geologická literatura má jeden specifický termín – trovant. Jde o „rostoucí kameny“, které se vyskytují na dvou místech v kraji Vâlcea. Specifické vlastnosti na pohled docela obyčejných balvanů se projevují po dešti: začnou zvětšovat svůj objem a rostou doslova jako houby.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Perlit – kde ho použít a jaké má užitečné vlastnosti

    Před 2 měsíci
    Perlit má na zahradě snad každý majitel domu, i když se jej zrovna nechystá používat. Je dobře známý odborníkům ve stavebnictví, zemědělství a hutnictví. Jedná se o prakticky univerzální vulkanickou horninu. Řekneme si jak vzniká a z čeho se skládá, kde ho použít a jaké má přínosné vlastnosti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Ve Švýcarsku se hory přenáší. Sesuv skalnatého masivu ohrožuje vesničku na úpatí

    Před 3 měsíci
    Na malou švýcarskou vesničku Brienz se vyvalují miliony kubických metrů horniny. Gigantické balvany zablokovaly silnice, kameny dopadly jen těsně vedle domů. Úřady vesničku z obavy ze sesuvu vyklidily už v půlce května. Informoval o tom web Swiss Info.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Nové metody těžby lithia mohou zpřístupnit dosud obtížně dostupné rezervy

    Před 3 měsíci
    Na světě se nachází obrovské množství lithia, ne všechna naleziště jsou ale dnes aktivně těžena. Lithium se běžně těží z tvrdých hornin, většina světových zásob lithia se ale nachází v solance – extrémně slané vodě pod zemským povrchem.
     Komentáře
  • Nedd

    Epický vrt do hlubin Země. Číňané se snaží dostat k horninám starým 145 milionů let

    Před 3 měsíci
    Číňané zahájili další ze svých ambiciózních projektů. Poté, co začali dobývat vesmírné prostory, vydali se do hlubin Země.
     Komentáře
  • To nejlepší ze světa

    Co by se dělo 10 minut po největší erupci na světě?

    Před 3 měsíci
    Stalo se to asi před 8,7 miliony lety. Oblohu pokryla mračna sopečného plynu a popela. Po kopcích a pláních tekly proudy lávy. Během několika minut začalo shora pršet černé sopečné sklo, které vyhubilo zvířata a rozdrtilo rostliny. Co by se dělo 10 minut po největší erupci na světě se dozvíte v dnešním videu, které začíná právě teď.
     Komentáře
  • inSmart

    Vědci si posvítili na marsotřesení. Rudá planeta odhaluje další tajemství

    Před 3 měsíci
    Otřesy půdy nejsou v žádném případě výsadou pouze planety Země. Například Mars si pro svou poměrně četnou seismickou aktivitu vydobyl vlastní termín marsotřesení. To dosud největší, ke němuž došlo v minulém roce, se stalo předmětem nejnovějších vědeckých výzkumů. V květnu roku 2022 dokázala marťanská sonda InSight přečkat na povrchu Marsu otřesy o síle 4,7 stupňů Richterovy škály. Toto marsotřesení překonalo dosavadní rekord z roku 2021 jak do samotné síly, tak do celkové masy uvolněné energie během otřesu. Podobně jako předchozí seismickou aktivitu i toto marsotřesení sonda InSight pečlivě zmapovala a zaznamenala. Vědci se pak následně mohli pustit do analýzy získaných dat, jejíž nedávno uveřejněné
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Dobývání lithia z krušnohorské horniny není problém. Technicky i ekonomicky to dává smysl, uvedl australský investor

    Před 3 měsíci
    Separace cinvalditu s obsahem lithia z horniny z českého Krušnohoří je technicky možná a ekonomicky životaschopná. Výsledek testování prokázaly více než 95procentní výtěžnost lithia z původní suroviny a celkově překonal očekávání. Oznámila to ve zprávě pro investory společnost European Metals Holdings (EMH), který drží v projektu těžby lithia u Cínovce 49procentní podíl.
     Komentáře
  • Nedd

    Zemské hlubiny skrývají nepředstavitelný diamantový poklad

    Před 4 měsíci
    Země je bohatší na diamanty, než se donedávna předpokládalo.
     Komentáře
  • Nedd

    NASA ukazuje stopy po dosud nejmohutnější řece objevené na Marsu

    Před 4 měsíci
    Stopy v horninách vedou planetární vědce k tomu, aby přehodnotili své pohledy na vodní prostředí pradávného Marsu.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Jaký mají příběh kameny kolem nás? Vlastivědné muzeum otevřelo expozici Příběh kamene

    Před 4 měsíci
    Vlastivědné muzeum v Olomouci dnes otevřelo svou stálou expozici Příběh kamene, návštěvníkům je znovu přístupná po sedmi měsících zimní přestávky. Na deseti zastaveních mohou zájemci obdivovat keltský monoxyl, což je ručně dlabaná loď, kovové nástroje a především kámen, který je zde představen v různých formách – jako hornina, poté opracovaný do podoby nástroje a nakonec přetvořený v umělecké dílo.
     Komentáře
  • Euro

    Americký startup chce zachycený CO₂ přeměňovat v kámen. Umožní to keňské vulkanické horniny

    Před 5 měsíci
    Startup Cella Mineral Storage chce využít princip mineralizace a zachycený oxid uhličitý přeměnit v kámenProjekt hodlá odstartovat letos v Keni, a to ve spolupráci s tamní geotermální elektrárnouPrávě Keňa představuje pro tento krok ideální prostředí. Kromě velkého množství obnovitelných zdrojů se tam vyskytují také vulkanické horniny, které jsou pro celý proces tolik potřebné Co mají společného Island, Švýcarsko a americký Texas? Momentálně třeba to, že se jedná o místa, kde se pracuje na zařízeních pro zachycování uhlíku ze vzduchu. Ke zmíněným státům se navíc brzy přidá také Keňa – jen s tím rozdílem, že se zaměří spíše na následné skladování CO2. Konkrétně půjde o technologii, pomocí níž bude oxid uhličitý uložen do vody a následně do podzemí, kde se dostane do kontaktu se sopečnou horninou a vlivem mineralizace se promění v kámen.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Rover Curiosity objevil na Marsu podivnou horninu připomínající dračí kost

    Před 5 měsíci
    Rover NASA Curiosity objevil 1. dubna na dně kráteru Gale na Marsu podivnou horninu připomínající dračí kost.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Rover Perseverance úspěšně odebral první vzorek z kráteru Jezero v rámci nové vědecké kampaně

    Před 5 měsíci
    Rover NASA Perseverance úspěšně odebral první vzorek z delty kráteru Jezero v rámci nejnovější vědecké mise.
     Komentáře
Reklama