Zavřít
Ivan IV.

Ivan IV.

Nejnovější články na Seznamu na téma Ivan IV.
  • Extra

    Putinovo hodování s čínským prezidentem: Tyto pochoutky obsahovalo sedmichodové menu

    Před 4 dny
    Vladimir Putin v pondělí pohostil svého přítele, čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga, který přijel do Ruska probrat „spojenecké záležitosti“. Oba prezidenty to zmohlo tak, že si po pracovní schůzce k večeři dopřáli rovnou sedmichodové menu. To zahrnovalo tradiční východoevropské rybí speciality, zvěřinu, přičemž nechyběl ani dezert. Alespoň takto to uvádí web Daily Mail.
     Komentáře
  • Expres FM

    Den, kdy na svět přišel nejlepší český tenista všech dob

    Před 19 dny
    7. březen je 66. dnem roku, do jehož konce zbývá 299 dní. Svátek má Tomáš, asi nejznámější český nositel tohoto jména, první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, se v tento den roku 1850 narodil. Které další významné osobnosti slaví narozeniny a jaké události považujeme za zaznamenáníhodné?  Právnické melodrama po čtvrtstoletí: Jak dnes vypadají a co…
     Komentáře
  • Cool magazín

    Nejkrutější lidé v ruských dějinách. Jeden z nich byl horší než Stalin

    Před 22 dny
    Od carů, kteří vzbuzovali respekt spíše díky svému původu než díky svému charakteru, až po krvelačné bolševiky, kteří využívali komunistické ideály k osobnímu prospěchu, Rusko nezná málo vůdců, kteří zanechali zemi v horším stavu, než v jakém ji našli. Následující seznam se blíže věnuje některým z nich.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Rusko je zemí carů, bez nich ho požere anarchie. První Romanovec ho ovládl před 400 lety

    Před 22 dny
    Proč Rusko potřebuje absolutistického monarchu? Tradici založil už v 17. století první Romanovec Michail.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Neštítili se vzít život vlastním dětem

    Před 22 dny
    Říká se, že rodičovský pud je vůbec tím nejsilnějším, co může být. Rodiče své děti bezmezně milují a nikdy by jim neudělali nic zlého.
     Komentáře
  • Tiscali

    Kdo jsou hlavní Putinovi poradci? Ivan Hrozný, Petr Veliký a Kateřina Veliká

    Před 1 měsícem
    Ruský prezident Vladimir Putin zpackal ukrajinskou invazi - a pak odmítl přiznat chybu, píše britský list Financial Times k dnešnímu prvnímu výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Připomíná, že Putin útok naplánoval ve velmi úzkém kruhu - většina politických a podnikatelských špiček o něm neměla tušení.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Putin má jen tři poradce: Ivana Hrozného, Kateřinu Velikou a Petra Velikého. O zahájení invaze nevěděl ani Lavrov

    Před 1 měsícem
    Okolo jedné hodiny ráno 24. února 2022 obdržel šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov znepokojivý telefonát. Ruský prezident Vladimir Putin, který strávil měsíce shromažďováním více než stotisícové armády na hranicích s Ukrajinou, dal svolení k invazi, píše list Financial Times.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Romanovci na trůn! Proč bojaři vybrali za cara pobožného nevzdělance Michaila Fjodoroviče?

    Před 1 měsícem
    V roce 1613 zvolil ruský zemský sněm Michaila Fjodoroviče Romanova carem. Proč si bojaři vybrali zrovna šestnáctiletého bigotního věřícího?
     Komentáře
  • Classic Praha

    Buřič a revolucionář Fjodor Šaljapin má svou hvězdu na hollywoodském chodníku

    Před 1 měsícem
    Před 150 lety se narodil proslulý ruský basista Fjodor Šaljapin. Muž, který si získal pověst umělce s vrozenou muzikálností, širokým hlasovým rejstříkem i mimořádnými hereckými schopnosti. Spolu s Enricem Carusem byl na počátku 20. století jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších světových operních pěvců.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Fjodor Šaljapin a Československo

    Před 1 měsícem
    Dodnes je jméno Fjodora Ivanoviče Šaljapina (13. únor 1873 – 12. duben 1938) vyslovováno jako přívlastek krále basového oboru. Vedle Enrica Carusa, krále tenorů, byl Šaljapin zřejmě nejznámějším operním umělcem první třetiny 20. století. Vedle uměleckých schopností ovšem k jeho světové proslulosti přispěly i bohémské příhody a nekonvenční jednání s dirigenty a dalšími spolupracovníky.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Autor opričníka Sorokin: Za válku a Putina může každý Rus

    Před 1 měsícem
    Uznávaný ruský spisovatel Vladimir Sorokin, jenž se proslavil dystopickým románem o totalitním Rusku z roku 2027 Den opričníka, si vůči diktátoru Putinovi nebere servítky. Je hlavním představitelem zla a násilí v ruské společnosti, které má tradici v carském režimu Ivana Hrozného.
     Komentáře
  • ZeStolu

    BoardBros vydá Katedrálu – českou verzi oceňované strategické deskovky The Red Cathedral

    Před 1 měsícem
    Splňte přání Ivana Hrozného i v češtině.
     Komentáře
  • Babinet

    Děsivé kremelské přízraky. Nevysvětlitelné jevy, které se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit

    Před 1 měsícem
    Téměř každé staré sídlo má své strašidelné „obyvatele“. Moskevský Kreml, který je jedním z nejstarších hradů v Evropě, není výjimkou. Kreml, i když je krásnou památkou, má velmi násilnou a krvavou historii, například obléhání Kremlu, devastující požáry a povstání. Za celá staletí zde zemřelo mnoho lidí, nemluvě o tom, že v jedné z věží byla i mučírna a ve zdech Kremlu docházelo také k popravám. Zapomenout nelze ani na Leninovo mauzoleum.
     Komentáře
  • Objevím

    Chrám Vasila Blaženého: Historická památka vypadá jako z pohádky

    Před 1 měsícem
    Mezi moderními domy jen stěží najdeme architekturu plnou různých barev a tvarů, která spíše připomíná pohádkové sídlo. Přesto jich ale pár existuje, a jednou z nich je Chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí v Rusku.
     Komentáře
  • Netflixer

    Filmy a dokumenty o holokaustu, které vám připomenou hrůzy druhé světové války

    Před 1 měsícem
    Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí za druhé světové války. Následujících 5 filmů a dokumentů o holocaustu vám připomene odstrašující hrůzy, kteří tito lidé zažívali. Článek Filmy a dokumenty o holokaustu, které vám připomenou hrůzy druhé světové války se nejdříve objevil na Netflixer.
     Komentáře
  • Pod úroveň
    naSeznam Médium

    Proč musí být prezidentovi 40 let? Důvod vás nejspíš překvapí

    Před 1 měsícem
    Česká ústava umožňuje kandidovat na prezidenta každému, kdo dosáhl čtyřiceti let věku. Jak se tahle podmínka do ústavy dostala?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Neklidná Matička Rus: Co předcházelo nástupu Romanovců na trůn?

    Před 2 měsíci
    V roce 1547 se prvním ruským carem stal Ivan IV. Vasiljevič, známý též jako Ivan Hrozný, který vládl „Matičce Rusi“ pevnou rukou téměř čtyřicet let. Po jeho smrti nastala dynastická, politická a hospodářská krize, nazývaná „smutnoje vremja“.
     Komentáře
  • Forum 24

    Putin zničil Rusko stejně, jako to udělali bolševici, říká Leonid Gozman. Za jediný rok

    Před 2 měsíci
    Sám Putin si pravděpodobně myslí, že jeho úkolem je zvítězit nad USA, nastolit nový světový řád, v němž bude Rusko hlavním hráčem, a tak dále. Ale mýlí se, píše pro Novaja Gazeta Europe opoziční ...
     Komentáře
  • Svět2000

    Alchymistické zlato: Tají vědci středověké recepty?

    Před 3 měsíci
    Isaac Newton dosáhl legislativního zákazu přeměny kovů na zlato. "Pokud je nemožné získat zlato alchymistickými prostředky, proč zakazovat takové experimenty?"
     Komentáře
  • Novinky

    KOMENTÁŘ: Kdo zavinil válku na Ukrajině?

    Před 4 měsíci
    Čas od času mi někdo z mých kamarádů a známých, jimž se nelíbí má jednoznačná podpora ukrajinských bohatýrů, pošle článek nějakého západního politologa, který se na rusko-ukrajinskou válku dívá odlišně.
     Komentáře
  • Classic Praha

    V Olomouci uvedou baletní inscenaci Ivan Hrozný

    Před 4 měsíci
    Příběh zosobňující bolest i lásku má premiéru 4. listopadu
     Komentáře
  • Aktuálně

    Poradce ruského prezidenta rekapituluje. Román o Kremlu získal francouzskou cenu

    Před 4 měsíci
    Prózu popisující mechanismy moci inspiroval Vladislav Surkov, donedávna vlivný poradce Vladimira Putina mimo jiné pro otázku Ukrajiny.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    65 000 mrtvých vojáků a civilistů. Dobytí Kazaně se zvrhlo v masakr, Ivan Hrozný využíval razantní taktiky

    Před 5 měsíci
    V roce 1552 dobyl první ruský car Ivan IV. Hrozný tatarskou Kazaň. Jednalo se o důležitý krok k ovládnutí celého toku Volhy.
     Komentáře
  • Novinky

    Kolář: Putin hraje o svůj život. Ztrácí na bojišti i na mezinárodním poli

    Před 5 měsíci
    Rusko začíná být na mezinárodním poli izolované. Pseudoreferenda na východě Ukrajiny neuznají ani jejich dosavadní spojenci, myslí si bývalý velvyslanec v Rusku a diplomat Petr Kolář. V rozhovoru pro Novinky říká, že ruský prezident Vladimir Putin hraje v současnosti o svůj život.
     Komentáře
  • Super

    Nataša Gollová a Oldřich Nový tvořili v legendární komedii sehranou dvojku. Slavný šlágr z filmu ale kritiku nenadchl

    Před 6 měsíci
    Skoro se tomu nechce věřit, ale od premiéry filmu Hotel Modrá hvězda uplynulo loni v červenci už 80 let. Nadčasová konverzační komedie režiséra Martina Friče (✝66) se líbila nejen dobovému publiku – však o ní také tehdejší kritika psala jako o „nejvtipnějším a nejjiskřivějším filmu poslední doby“ -, ale boduje i u současných diváků.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Jan Urban: Jak se postavit ruské diktatuře a Putinovi jako Ivanu Hroznému. Cesty jsou

    Před 7 měsíci
    KOMENTÁŘ. Rusku vládne šílenec. V pohnuté historii této země to není ojedinělý jev, ale v teprve osmi desetiletích existence jaderných zbraní a vůbec první technologické možnosti sebezničení lidstva je to už podruhé. Masový vrah Stalin naštěstí zemřel dřív, než mu korejská válka přerostla přes hlavu. Pro svět bylo štěstí, že tehdy ještě spřátelený čínský komunistický diktátor Mao
     Komentáře
  • Kaocko

    VIDEO: 1200 boxerů šlo v Rusku najednou do brutální řežby

    Před 7 měsíci
    Příliv různých nových bizarních odnoží tradičních bojových sportů z Ruska se zdá být nekonečný. Tentokrát se na louce poblíž Moskvy do sebe pustilo v jakémsi týmovém boxu hned 1200 bojovníků najednou, po šesti stovkách ve žlutých, respektive černých dresech na každé straně.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Přespání u včel, zážitek na celý život. Ke zlepšení duševní pohody i revmatismu pomáhá specifická bioenergie včel. Proč spát přímo nad včelími úly a dýchat úlový vzduch? Cestování za Api domky

    Před 8 měsíci
    Užijte si jedinečný wellness pobyt v Api domku, který využívá sílu včel a jejich produktů k léčbě těla i ducha. Že jste o apiterapii ještě neslyšeli? Vše už tu jednou bylo… Nahlédněme do historie. Traduje se, že včelím jedem byla léčena dna samotnému císaři Karlu IV. Anebo včelími vpichy léčili doktoři revmatismus Ivana Hrozného.
     Komentáře
  • Asenior

    Georges Bizet (25. 10. 1838 – 3. 6. 1875): skladatel, který se nedočkal obrovského úspěchu své Carmen

    Před 9 měsíci
    Georges Bizet (25. 10. 1838 – 3. 6. 1875): skladatel, který se nedočkal obrovského úspěchu své Carmen. Francouzský skladatel období romantismu, dirigent, klavírista a hudební pedagog.
     Komentáře
  • Forum 24

    Kult oslavování smrti začal Rusko ovládat od roku 2012, píše socioložka Svetlana Stephenson

    Před 9 měsíci
    Putinův režim ve své poslední fázi zcela propadl kultu smrti, píše britská socioložka ruského původu Svetlana Stephenson. Válka podle ní byla výsledkem dlouhého procesu nahrazování logiky rozvoje ...
     Komentáře
  • Forum 24

    Putin je klasický ničitel Ruska. Takový byl jen Ivan Hrozný, říká historik Zubov

    Před 9 měsíci
    Vladimir Putin se při příležitosti 350 let od narození cara Petra Velikého označil za Petrova nástupce. V rozhovoru na Radiu Svoboda diskutovali historici Andrej Zubov a politolog a historik ...
     Komentáře
  • Forum 24

    Dějiny v nás. Naše mentalita je daná prostředím, ale i našimi předky

    Před 9 měsíci
    Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam jdeme? Tři otázky v názvu jednoho z nejslavnějších Gauguinových obrazů. Jsou na něm Tahiťané a Tahiťanky. Týká se to také nás, Evropanů? Kdo jsme?
     Komentáře
  • Classic Praha

    Dvě ženy a stalinské Rusko: Stesk dohnal Sergeje Prokofjeva k návratu do diktatury, zemřel v den úmrtí Stalina

    Před 9 měsíci
    Sergej Prokofjev a dvě ženy jeho života.
     Komentáře
  • Lifee

    Ruští proroci: Xenie Petrohradská tvrdila, že je reinkarnací svého muže

    Před 11 měsíci
    Nejenom Baba Vanga předpovídala, jak to bude s Ruskem v budoucnosti vypadat. Země měla své vlastní proroky, kteří taktéž dokázali přesvědčivě nabízet různé depresivní vize. A nejen to. I z jejich životů běhal mráz po zádech.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak by měl vypadat konec války? Neví to ani sám Putin

    Před 11 měsíci
    „Je rozdíl mezi tím, co se reálně děje, a mezi image, s jakou se Vladimir Putin prezentuje. Nemá žádný detailní dlouhodobý plán, není šachový velmistr. Spíš oportunista s velkými tužbami,“ říká v podcastu britský historik.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Je hrozba námořní výsadkové operace ruské námořní pěchoty na jihu Ukrajiny skutečně hrozbou?

    Před 11 měsíci
    Na úvodní větu nelze odpovědět jednoznačně, protože je i není. Jednotky námořní pěchoty byly vytvořeny již v roce 1705 za vlády cara Petra I. Ale první náznaky podobných jednotek se objevili již v 16. století za vlády cara Ivana Hrozného, kdy na lodích vznikajícího ruského válečného námořnictva byly ustanoveny jednotky „Strelci“, což nebyli námořníci, ale vojáci určení k výsadku nebo ochraně.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Rusko jako velmocenský faktor: Letmý souhrn a úvahy nad dlouhým historickým kontextem

    Před 11 měsíci
    Aktuální situace ve východní Evropě, poznamenaná rusko-ukrajinskou válkou, zjevně dovoluje hovořit též o jevu, který bychom mohli nazvat otevřeným pokusem velmocenského revisionismu ze strany Ruska - jako dědice Sovětského svazu, útvaru, jenž zanikl ke konci roku 1991. Rozpad obrovitého celku, představujícího po více než čtyři předchozí desetiletí jednu ze dvou supervelmocí tzv. bipolárního světa, mohl být tehdy komentován např. také jako zánik „posledního koloniálního impéria“.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Ruský car a jeho pomatená mysl. Šílené rozkazy Ivana Hrozného zakončil vraždou syna

    Před 11 měsíci
    Příběhů, mýtů a děsivých informací je kolem prvního ruského cara Ivana Hrozného nespočet. Některé jsou historií přitažené za vlasy, ale většina z hrůzostrašných činů tohoto krutovládce je založena na pravdě. Čím si vysloužil svou hroznou pověst a co vlastně znamená přídomek Hrozný v ruštině?
     Komentáře
  • Novinky

    Očima Saši Mitrofanova: Pochopit, že nepřítel smýšlí jinak, znamená být připraven

    Před 1 rokem
    Vím, že v každém textu píšu (a na každém setkání s veřejností opakuji), že jsme ve válce, které rozpoutalo Putinovo Rusko proti svobodnému světu. Jinak to psát a říkat nemůžu, protože je to realita. Pro pochopení, kdo proti nám stojí, je užitečné vylíčit některé rozdíly mezi svobodným světem a tzv. ruským světem (v originále russkij mir).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Moravské divadlo nabídne v příští sezoně 12 titulů i známé režiséry

    Před 1 rokem
    Moravské divadlo Olomouc nabídne v příští sezoně 12 titulů i známé režiséry. Kvůli rostoucím nákladům zdraží vstupné o deset až 12 procent.
     Komentáře
  • Lifee

    Smrt přichází v březnu aneb Co spojuje Ivana Hrozného, Josifa Stalina a další ruské vladaře?

    Před 1 rokem
    Ivan Hrozný, Mikuláš I. nebo Josif Stalin se do historie nezapsali jen jako vladaři, revolucionáři či tyrani, ale pojí je jedna neobvyklá shoda náhod. Všichni totiž zemřeli, někdy i nedobrovolně, právě v březnu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Kráska i zvíře: Moskva je komplikovaným městem plným protikladů

    Před 1 rokem
    Vymyslete si jakýkoliv superlativ – nejrozlehlejší, nejvyšší, nejlidnatější… A každý z nich můžete bezpečně použít na adresu Moskvy, největšího města Evropy. Možná postrádá šarm Paříže či Říma, přesto vás ohromí. A v jejích ulicích najdete jak vzpomínky na stalinismus, tak obrazy supermoderního světa
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Příliš mnoho osobní moci často vede k neblahým událostem. Pro příklad ze současnosti nemusíme příliš daleko

    Před 1 rokem
    Již od pradávna se vládci snažili upevňovat své postavení proléváním krve oponentů i poddaných. Někdy se činy autokratů zvrhly ve skutečné šílenství.
     Komentáře
  • Tiscali

    Ruští reformátoři šli přes mrtvoly – anebo skončili rukou vrahů

    Před 1 rokem
    Před 161 lety zrušil ruský car Alexandr II. nevolnictví a do jisté míry liberalizoval ruské samoděržaví. Levicovým radikálům to ale nestačilo a panovníka dvacet let poté zavraždili. Moc si tím nepomohli – spíše naopak.
     Komentáře
  • Expres FM

    Psychopatické osobnosti z historie, které svět šokovaly svým chováním: Krutý Ivan Hrozný, krvežíznivá Alžběta Báthory a další

    Před 1 rokem
    Výskyt psychopatů v populaci se odhaduje asi na jedno procento. Někteří psychopati se zapsali i do světových dějin svou krutostí, bezcitností a tyranií. Patří mezi ně například krutý vládce Ivan Hrozný, krvežíznivá hraběnka Báthory či „bestie na císařském trůně“ Caligula.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Putinovo odmítnutí ukrajinské suverenity přepisuje dějiny: Rusové si přivlastňují historii Ukrajiny

    Před 1 rokem
    V televizním projevu k národu Putin výslovně popřel, že by Ukrajina někdy měla skutečnou státnost, a prohlásil, že země je nedílnou součástí Ruska.
     Komentáře
  • Forum 24

    Minulost, nebo budoucnost? Mikroesej o znásilnění Ukrajiny Ruskem

    Před 1 rokem
    Historie a tzv. historická politika se v posledních letech staly oblíbeným koníčkem Vladimira Putina.
     Komentáře
  • Dotyk

    Těžký život bohatých ruských žen před 500 lety. Cizinci byli zděšení

    Před 1 rokem
    Život v 16. a 17. století nebyl jednoduchý. Citelně těžší to však měly ruské ženy, které si vzaly bohatého manžela. Uvrhly se doslova do zlaté klece. V domácnostech zámožných Rusů totiž panovaly podmínky, jež se dají přirovnat k psychickému týrání.
     Komentáře
  • Tiscali

    Nechal se Putin inspirovat Kateřinou Velikou?

    Před 1 rokem
    Útok ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu se nese v duchu expanze carevny Kateřiny II. Veliké, která chtěla udělat z Ruska v 18. století velmoc a z dobytých jižních oblastí ráj na zemi.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Poklady s nevyčíslitelnou hodnotou, které dosud nebyly objeveny: Jaké jsou teorie o jejich poloze?

    Před 1 rokem
    V průběhu historie se ztratilo nebo bylo ukradeno obrovské množství fantastických pokladů. Většinou se to stalo v době válek nebo přírodních katastrof.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Ivan Hrozný nechal umučit a utopit tisíce lidí. Rusko držel pohromadě čtyřmi zásadami, které dnes vyznává Putin

    Před 1 rokem
    Na formování postavení vládce Ruska tak, jak ho známe dnes, měla zásadní vliv moskevská velkoknížata z rodu Rurikovců Ivan III. (1462-1505) a jeho vnuk Ivan IV. Hrozný (1533-1584). Právě oni konsolidovali území původního moskevského knížectví a dále ho rozšiřovali. A také se jako první začali nazývat cary.
     Komentáře
  • Dotyk

    Mrtvý syn cara Ivana Hrozného třikrát ožil. Všechny pokusy dopadly tragédií

    Před 1 rokem
    Carevič Dimitrij byl v pouhých 8 letech nalezen s nožem v hrdle. Podle oficiální zprávy z Kremlu si smrtelné zranění přivodil sám při epileptickém záchvatu, tomu ale stěží někdo uvěřil. Později se nicméně našlo mnoho lidí, kteří byli ochotni uvěřit zcela jiné verzi příběhu: Dimitrij prý nezemřel, ale skrýval se, aby v dospělosti uplatnil nárok na trůn.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Krutý vládce Ivan Hrozný. Trpěl paranoidními představami a mučil lidi pro potěšení

    Před 1 rokem
    Příběhů, mýtů a šokujících informací je kolem prvního ruského cara Ivana Hrozného nespočet. Některé jsou historií přitažené za vlasy, ale většina z hrůzostrašných činů tohoto krutovládce je založena na pravdě. Čím si vysloužil svou hroznou pověst a co vlastně znamená přídomek Hrozný v ruštině?
     Komentáře
  • Kinotip2

    Nejlepší dokumenty o skutečných zločinech na Netflixu

    Před 1 rokem
    Dokumentů o sériových vrazích a záhadných zmizeních jsou na Netflixu desítky. „True crime“ seriály jsou vděčný žánr, podívejte se na přehled těch nejlepších případu, které vás nenechají vydechnout.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Esej: Ivan Nehrozný

    Před 1 rokem
    Blízký přítel ruského prezidenta Putina a bývalý šéf FSB Nikolaj Patrušev se pustil do obhajoby Ivana Hrozného. Není to překvapení. Stejného cara obdivoval už Stalin.
     Komentáře
  • Forum 24

    Anglická královna dala košem Ivanu Hroznému. Od té doby Kreml všude vidí rusofobii

    Před 1 rokem
    Oblíbeným pojmem, který používá kremelská propaganda, a po ní to opakují další, je „rusofobie“. Toto slovo naznačuje, že jakákoli kritika akcí, které provádějí ruští státní aktéři, je v podstatě iracionální; jde o druh duševní poruchy.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Varjagové, vikingové kteří založili první ruský stát

    Před 2 roky
    Vikingové jsou známi především svými výboji na západ. Jako první se setkali s jejich sekerami mírumilovní mniši na britském ostrově Lindisfarne. Netrvalo však slouho a seveřané začali podnikat výpravy do celé Anglie, Francie, dokonce i na pobřeží Středozemního moře. Dlouho předtím, než vikingští bojovníci obrátili své zraky na západ, podnikali své nájezdy do evropského vnitrozemí východním směrem. K tomu těmto statečným válečníkům a námořníkům, kteří se nazývali Varjagové, posloužily mohutné řeky, po kterých se mohli plavit na svých lodích.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Suzdal – nebýt Ivana Hrozného, tuhle památku bychom neměli

    Před 2 roky
    Vlastně je v tomhle městě památek více než sto, ale to bychom předbíhali. Pokud chceme poznat Suzdal, musíme se vypravit k Uralu. Zeměpisné atlasy tvrdí, že jde o jedno z nejstarších pohoří na světě. A pokud jste dávali ve škole pozor, pak víte, že jde také o jasně definovanou hranici mezi kontinenty. Ural totiž od sebe odděluje Evropu a Asii.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zkrocení zlé Sibiře: Krvavá historie země za Uralem

    Před 2 roky
    Nezájem vládců sjednocené Rusi o území za Uralem umožnil v carské říši něco do té doby nevídaného: Rozsáhlé teritorium obsadil soukromý vlastník, s výsadním právem jej hospodářsky využívat.
     Komentáře
  • Lifee

    Zajímavosti o Mrazíkovi: Jedovatý make-up Marfuši a móda černých zubů

    Před 2 roky
    Děj pohádky o Mrazíkovi zná snad každý, ale jaké bylo její historické pozadí? Proč měly herečky tak nápadné, a hlavně nevkusné líčení? A proč měla baba Jaga úsměv černější než ta nejtmavší noc? Byl to kosmetický zákrok, jenž měl skrýt hrůznou pravdu.
     Komentáře
Reklama