Zavřít
Jabloň

Jabloň

Nejnovější články na Seznamu na téma Jabloň
  • Dům a zahrada

    Protrháváním jablek u mladých jabloní jim pomůžete

    Před 3 dny
    Máte na zahradě jabloně a chcete zvýšit jejich úrodu? Pak zkuste jednoduchý tip – protrhávání plodů. Tím zajistíte nejlepší plodnost jabloní.
     Komentáře
  • Marianne

    Znáte skryté symboly dubu?

    Před 6 dny
    Stejně jako panuje zvyk vysadit strom při narození potomka, sázejí se stromy jako památka na důležitý okamžik spojený se založením státu, koncem války, osvobozením od okupace či návštěvou panovníka nebo státníka. Výběr druhu stromu nebývá náhodný a podléhá symbolice vycházející z dané události. Například na památku česko–německého usmíření se v minulosti vysazoval dub s lípou, národní stromy obou států.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Kdy a proč doplnit zimní řez jabloní a hrušní letním řezem

    Před 6 dny
    Doplňkový letní řez jabloní a hrušní použijeme, když je jasné, že je z nějaké příčiny narušena rovnováha mezi růstem a plodností stromu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Sousedova jabloň zasahuje na můj pozemek. Můžu si jablka otrhat?

    Před 21 dny
    Soused má jabloň, která zasahuje přes váš plot a vám tak na zahradu padá nejen listí, větve, ale i jablka? Kdo má uklízet listí a kdo může sbírat jablka? Odpověď není tak snadná, jak to vypadá. V poradně dTestu jsou nejpalčivějším sousedským sporem stromy vysázené v blízkosti hranic dvou sousedních pozemků. Nezřídka se totiž stává, že na jaře květy a na podzim listí padá na sousední pozemky. A co teprve dozrálé ovoce, kdo na měj má vlastně nárok?
     Komentáře
  • iReceptář

    Obaleč jablečný je postrachem zahrady: Jak na něj nalíčit past?

    Před 28 dny
    Pro všechny pěstitele ovocných stromů je postrachem obaleč jablečný. Nenápadný motýlek, který může značně poškodit velkou část celé úrody. Jak je možné na tohoto škůdce vyzrát? Důležitá je funkční ochrana.
     Komentáře
  • iReceptář

    Přírodní hnojivo na jabloně zadarmo: Všechny suroviny máte doma a vyhazujete je

    Před 1 měsícem
    Ovocné stromy bychom měli také přihnojovat, ale jen několikrát za sezonu. Víte, která přírodní hnojiva můžete použít na jabloně? Kromě průmyslových produktů, které nabízejí obchody, můžete využít i přírodích prostředků, které často končí v popelnici. Jablůňkám totiž vyhovují také různá domácí hnojiva, o kterých možná ani nevíte.
     Komentáře
  • iReceptář

    Šedý povlak na listech okurek? Jednejte! V lednici máte účinnou zbraň

    Před 1 měsícem
    Mléko se používá léta jako postřik i hnojivo a přitom není tak docela jasné, proč by mělo proti plísni a padlí fungovat. Máte zkušenosti s postřikem z mléka? Proti plísním skutečně pomáhá zředěné mléko, které může mít až antiseptické schopnosti. Jen vědět, jak na to.
     Komentáře
  • Náš dům

    Rady, jak ochránit úrodu jablek před strupovitostí

    Před 1 měsícem
    Strupovitost jablek sice nemusí být tak závažný problém, ale při silnějším napadení může poměrně citelně poznamenat celou úrodu. Je tak důležité dbát na některá preventivní opatření i cílenou ochranu. Odměnou vám budou vizuálně krásná jablka bez hořkých stroupků.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Spory strupovitosti kazí jablka. A trápí jabloně. Jak jim pomoci?

    Před 1 měsícem
    V minulosti spory strupovitosti koncem června ztrácely dech. Při vyšších teplotách a vlhkostních poměrech dnes však houbová choroba škodí dál.
     Komentáře
  • Náš dům

    Letní řez je u jabloní a hrušní stejně důležitý jako ten jarní

    Před 1 měsícem
    Nejlepším obdobím, kdy se pustit do řezu jabloní a hrušní jsou tradičně časné jarní měsíce. Kromě toho je ale důležitý i letní řez. Ten se provádí hlavně pro podporu bohatší sklizně v dalších letech. Jak to správně udělat a co platí mezi základní pravidla u letního řezu jabloní? To se dozvíte přímo v tomto článku.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Letní řez jabloní a hrušní pomůže zvýšit sklizeň

    Před 1 měsícem
    Hlavním cílem, proč provádět letní řez, je dosažení každoroční kvalitní sklizně ovoce, při současném zachování přiměřeného růstu.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Jak nový stromek chránit před chorobami, škůdci, suchem

    Před 1 měsícem
    Správnému vývoji stromku pomáhá jeho dobrý zdravotní stav. Sledujeme proto výskyt chorob a škůdců, abychom včas dokázali nový stromek chránit.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Nový stromek v zahradě: Dejte pozor na zababčení a podnož!

    Před 1 měsícem
    Někdy se stává, že nově vysazený stromek vykvete. Často jabloně, broskvoně či meruňky na slabě rostoucích podnožích. Vzniká riziko zababčení.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Proč nový stromek v zahradě tvarovat i během léta a jak?

    Před 1 měsícem
    První rok po výsadbě do zahrady představuje pro nový stromek nesmírně důležité období. Dřevina vytváří korunu a stabilní kořenový systém.
     Komentáře
  • iReceptář

    Máte málo místa na ovocné stromy? Pěstujte je naplacato!

    Před 1 měsícem
    Moderní doba si žádná moderní řešení. A to se týká i řezu stromů, které se teď přizpůsobují hektické době a menším zahradám.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Trpasličí jabloň se vměstná i na tu nejmenší zahradu. Jak by měla vypadat výsadba a péče, aby byla každý rok obsypaná plody

    Před 1 měsícem
    V poslední době je pěstování trpasličích jabloní stál oblíbenější, protože na zahradě nezabírají mnoho místa a z jednoho stromu můžete zároveň nasbírat i poměrně slušnou úrodu. Navzdory vysokým výnosům jsou ovšem jabloně tohoto druhu poměrně náročné na péči. Měli byste se tedy předem seznámit s tím, co potřebují.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Pavučinky na jabloních nejsou zcela nevinné: Signalizují přítomnost nebezpečného škůdce. Co je zač a jak s ním bojovat?

    Před 1 měsícem
    Když se vaše jabloně pokryjí jemnou pavučinkou nebo jinými příznaky chorob a škůdců, je třeba zasáhnout včas, jinak přijdete o celou úrodu.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Kdy prvně probrat plůdky ovoce, kdy probírku vynechat

    Před 2 měsíci
    Je zajímavé, že probrat plůdky současných výkonných odrůd na slabě rostoucích podnožích má opodstatnění již u mladých stromků.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Pohnojení jabloní ještě po odkvětu: Dodržení stoletého návodu přinese hojnou, sladkou a šťavnatou záplavu výstavních jablek

    Před 2 měsíci
    Zvyšte úrodnost svých jabloní díky jednoduchým trikům, které lze aplikovat ještě i po odkvětu. Zvládne je i začátečník.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Probírka prospěje úrodě: Plodů sklidíte méně, ale budou větší

    Před 2 měsíci
    Přiměřeně, přiměřeně, to platí i pro ovocný strom. Přemíra plodů by potlačila vznik květních pupenů. Probírka prospěje úrodě letos i za rok.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Jablka odrůdy Sirius pohledem zkušeného sadaře

    Před 2 měsíci
    Sadaře i znalé zahrádkáře zajímají názory kolegů na jednotlivé odrůdy jabloní. Poznatky srovnají se svou zkušeností nebo se jimi inspirují.
     Komentáře
  • TV Polar

    V centru Palkovic byl založen sad z okrasných jabloní, lidé ocení stín, ptáci jablíčka

    Před 3 měsíci
    Centrum Palkovic je zase o něco příjemnější. Obec nechala vysadit jabloňový sad a lidé tam najdou i místa k posezení.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Které ovocné druhy a odrůdy potřebují mít nablízku opylovače

    Před 3 měsíci
    Podívejme se, které ovocné dřeviny si vystačí pylem své odrůdy a které potřebují mít nablízku opylovače cizí odrůdy, tedy vhodného opylovače.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Kvetoucí odrůdy jabloní: Jak pomoci květům k opylení?

    Před 3 měsíci
    Zvykli jsme si poznávat odrůdy jabloní podle plodů. Kdo pečuje o různé stromy léta, zná barvy dřeva, tvary korun nebo listů i květy odrůd.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Správné hnojení jabloní má několik fází – i přeskočení jedné jediné vás může připravit o celou úrodu

    Před 3 měsíci
    Hnojení jabloní není žádná věda, je však nutné dodržovat optimální poměry živin i období, ve kterém je možné tyto dřeviny vyživovat.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Opylení: Z kolika květů jabloně či třešně vzejde dobrá úroda?

    Před 3 měsíci
    Opylení květů jabloně, třešně a dalších otvírá cestu k oplození a vývoji plodu. Odborník radí, co je dobré sledovat, aby úroda byla výborná.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak na zmlazovací řez jabloně: Odborník radí postup krok za krokem

    Před 3 měsíci
    Máte zahradu, kde pěstujete stromy jabloní? Tak to určitě víte, že vyžadují pravidelný řez, díky kterému jsou zdravé a lépe plodí. Dejte jim proto vždy tu nejlepší péči.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Co udělat v květnu pro ovocnou zahradu? Dá se zmladit jabloň

    Před 3 měsíci
    V květnu dokvétá řada ovocných dřevin a rozbíhá se vývoj plodů. Právě o zdárný růst a zrání plodů se můžeme začít cíleně starat.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Pravda vítězí. Čakovice mají nový park, upálení Jana Husa tu připomínají jabloně

    Před 3 měsíci
    Park v Čakovicích má kromě cihlové zdi, která čistí vzduch od nečistot, také jabloňový sad odkazující na osud římskokatolického kněze. Podívejte se.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Zakrslé jabloně jsou vhodné pro menší zahrady. Mohou mít ale i nevýhody

    Před 3 měsíci
    Zakrslé jabloně jsou ideální nejenom pro ty, kteří nedisponují dostatkem prostoru. Někdy je pěstují také zahradníci, kteří mají velkou zahradu s dostatečným prostorem pro klasickou velikost jabloně. Jejich pěstování totiž může být velmi výhodné. Na druhou stranu ale existují také nevýhody, proč je jiná skupina zahradníků zatracuje. Proč tedy zakrslé jabloně pěstovat? Nebo nepěstovat?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Trpasličí jabloň versus ta klasická: jaké jsou výhody a nevýhody

    Před 3 měsíci
    Trpasličí odrůdy jabloní jsou stále více populární, a to nejen pro ty zahradníky, kteří nemají dostatečný prostor na zahradě. Pro spoustu výhod, které tyto miniaturní stromky nabízí, je pěstují také lidé, kteří mají dostatečně velkou zahradu. Při pěstování trpasličích odrůd ovoce ale neexistují jen samé výhody. Jako všechno na světě, má to i své nevýhody. Zakrslé jabloně dosahují výšky 4 až 6 metrů, ty trpasličí pak maximálně 2 metry.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Šetrná ochrana jabloní před škůdci; které přípravky použít

    Před 3 měsíci
    Říká se tomu odborně integrovaná ochrana rostlin: Výskyt škodlivých organismů na zahrádce snižujeme kombinací různých opatření.
     Komentáře
  • iReceptář

    Chytrá opatření na časné jaro, aby vaše stromy nenapadli zákeřní škůdci

    Před 3 měsíci
    Máte na své zahradě ovocné stromy nebo keře s drobným ovocem? Zbystřete. Právě nyní na jaře je nutné stromy dostatečně ochránit před škůdci.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak chránily květy stromů před mrazíky naše babičky. Měly speciální kapky

    Před 3 měsíci
    Nejkritičtější období jara právě přichází, a proto je velice důležitá ochrana květů před mrazem. Víte, co udělat, kdyby se „zmrzlí muži“ ještě ozvali? Nenechte ovocné stromy poškodit a ochraňte je speciálním lektvarem.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Sázejte stromy, které vyžadují minimum péče

    Před 3 měsíci
    Ve starých tradičních zahradách a sadech najdete téměř výhradně vysokokmeny. Ať už jde o švestky, jabloně, třešně či ořešáky. Tyto stromy mají své výhody, i když zaberou podstatně více místa. Podívejte se, proč se pustit do jejich pěstování.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Sadaři v Českém ráji budou chránit jabloně proti mrazu zřejmě vodním postřikem

    Před 4 měsíci
    Sadaři v Českém ráji dnes musí co nejdříve rozhodnout, zda jabloně a třešně ve svých sadech proti mrazu ochrání spíše protimrazovými svícemi nebo vodním postřikem.
     Komentáře
  • Kritiky

    V jabloňovém sadu - myslela si, že má všechno, dokud nezjistila, že štěstí na ni čeká úplně jinde

    Před 4 měsíci
    Máte rádi romány o rodině i jejím poutu? Chcete zažít nádherný příběh plný emocí? Tak právě vám je určena kniha Susan Wiggs, která vás o tom rozhodně přesvědčí. Pojďte se na to se mnou společně podívat.
     Komentáře
  • iReceptář

    Květy meruněk může zničit mráz: Triky předků, jak je ochránit a nepřijít o úrodu

    Před 4 měsíci
    Velké teplotní výkyvy na jaře nejsou ničím neobvyklým. S prvním delším oteplením se probouzejí především ovocné stromy, meruňky už nakvétají a náhlý noční mráz je dokáže zničit a tím nás připravit o celou úrodu. Jak květy ovocných stromů ochránit?
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Jak omladit staré jabloně díky prastarým technikám. Stromy budou plodit tolik ovoce, že ho nebudete stíhat rozdávat

    Před 4 měsíci
    Starou jabloň, která už téměř neplodí, nemusíte hned kácet. Ještě jí můžete dodat žádoucí vzpruhu dobře provedeným zmlazovacím řezem. Jak omladit staré jabloně díky prastarým technikám. Stromy budou plodit tolik ovoce, že ho nebudete stíhat rozdávat.
     Komentáře
  • Tipy pro nádhernou zahradu

    Nejvyšší čas pro řez jabloní i hrušní. Jak na to?

    Před 4 měsíci
    Chystáte se na řez jabloní a hrušní, anebo je máte už ořezané a nejste s tím spokojeni? Podívejte se s námi, jak řez správně provádět, aby úroda byla co nejbohatší.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak na udržovací a zmlazovací řez jabloní: Odborník radí krok za krokem

    Před 5 měsíci
    Jabloně jsou vděčné a oblíbené stromy. Proto si zaslouží tu nejlepší péči. Chcete, aby vám ještě mnoho let plodily? Nezapomínejte na jejich pravidelný řez.
     Komentáře
  • iReceptář

    Roubování jabloní: Nemusíte volat a platit odborníka, zvládnete to sami

    Před 5 měsíci
    Jsou úkony, při jejichž vyslovení se městským lidem, nebo těm, kdo nezahradničí, ježí chlupy hrůzou. Roubování je jedním z nich. Přitom má mnoho výhod. Jedná se zejména o rychlý a spolehlivý způsob pěstování stromu - mnohem rychlejší a jednodušší než pěstování ze semene. Spousta lidí jej vidí jako neřešitelný problém, přitom stačí jen následovat pár dobrých rad a držet se několika základních kroků. Pusťme se do toho.
     Komentáře
  • Náš dům

    Naučte se, jak na jaře správně ostříhat jabloně a hrušně

    Před 5 měsíci
    Jádroviny v podobě jabloní a hrušní potřebují pravidelný střih začátkem jara. Pomůže s tvarováním koruny, ale zároveň může strom i podpořit, aby lépe a více plodil. Aby to však mohlo správně fungovat, musíte vědět, jak takový řez provést. Jaké větvě odstranit a které naopak ponechat. A přesně s tím vám pomůže následující praktický návod.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak správně ostříhat jabloně a hrušně: Tato metoda vám přinese maximální úrodu

    Před 5 měsíci
    Prostřihávání ovocných stromů vzbuzuje respekt, zejména u méně zkušených zahrádkářů a sadařů. A právě teď, s přicházejícím jerem, nastává ten správný čas na zastřihnutí ovocných stromů. Kdo se toho nelekne, bude odměněn dvojnásobnou úrodou. Tato metoda, díky níž budete mít parádní úrodu, se jmenuje zimní řez.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak na jaře prořezat jabloně, hrušně a muchovník a jeřáb: Toto je správný postup

    Před 5 měsíci
    Jabloně, hrušně, ale i kdoule, mišpule, jeřáb nebo muchovník. Máte na zahradě některou z těchto jádrovin? Období předjaří je ten správný čas pro jejich řez.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Starší jabloně je třeba vystavit udržovacímu a zmlazovacímu řezu: Jak na to krok za krokem

    Před 5 měsíci
    Pokud chcete, aby vaše stará jabloň plodila jako za mlada, vystavte ji zmlazovacímu řezu. Vrátíte jí nejen velkou plodnost, ale také ztracené zdraví.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Únor je ideálním měsícem k prořezání ovocných stromů a keřů. Zajistíte si tak bohatou úrodu ovoce

    Před 5 měsíci
    Prořezávání stromů je jednou z nejdůležitějších činností, které přispívají k jejich celkové prosperitě a v případě ovocných stromů k bohaté úrodě. Rozlišují se tři základní typy řezů.
     Komentáře
  • iReceptář

    Seznam rostlin, které byste měli na zahradě prořezat právě teď

    Před 5 měsíci
    Patříte mezi vášnivé zahradníky? V tom případě už přichází váš čas! Protože pravidelná péče o zahradu vám v sezóně přinese sladké plody. Co je nutné prořezat už v únoru?
     Komentáře
  • iReceptář

    Vadí ovocným stromům lišejník? Je potřeba ho ze stromů oškrábat

    Před 6 měsíci
    I když se vám možná barevné lišejníky na stromech líbí, není úplně vhodné je nechávat, aby si na kůru stromů malovaly obrazce, jak se jim zachce. Je potřeba lišejníky ze stromů vždy oškrábat, anebo to není nutné?
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Řezy dřevin v předjaří

    Před 6 měsíci
    I když je teprve únor, teplé počasí nás táhne na zahrádku a vybízí, abychom se pustili do úklidu záhonů. Ten ale ještě pár týdnů počká. V této době se ale můžeme pustit do řezu některých nenáročných druhů okrasných keřů, a také hrušní či jabloní.
     Komentáře
  • iReceptář

    Nejchutnější jablka: Které odrůdy jabloní byste určitě měli mít na zahrádce

    Před 6 měsíci
    Pokud jste zatoužili vytvořit si na své zahradě malý jabloňový sad, určitě oceníte rady, jaké odrůdy jabloní vysadit. Máme pro vás čtyři tipy. Odmění vás sladkými a křupavými plody.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Kdy zasáhnout, aby květopas zjara nespásal poupata jabloně

    Před 6 měsíci
    Jabloň, myší ouško, květopas, krmítko. Co mají společného tyto pojmy známé ze zahrady? A jak s nimi souvisí časná příprava na jaro?
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Příběhy starých odrůd jabloní ze Sudet, Holovous a Chebska

    Před 6 měsíci
    Příznivcům historických odrůd ovoce se mnohde daří poskytnout letitým stromům potřebnou péči, aby pěkně plodily a dál zdobily krajinu Česka.
     Komentáře
  • iReceptář

    Přišel čas zastřihnout jabloně a hrušně: Podrobný návod odborníka krok za krokem

    Před 6 měsíci
    Ovocné stromy je nutné pravidelně stříhat, aby udržely optimální tvar koruny, bohatou úrodu a celkové zdraví. Proto jsme připravili malý seriál o zásadách řezu. Začínáme jádrovinami.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Ochutnávka jablek v kruhu přátel aneb degustace odrůd jabloní

    Před 6 měsíci
    Už dost dlouho jsme zváni do sklepa přítele Jirky. Abychom během zimy ochutnali jablíčka z jeho sadu.Vybraná možná z pěti desítek odrůd jabloní.
     Komentáře
  • Adbz

    Nastal pravý čas na zastřihnutí ovocných stromů. Kdo neprohloupí, dočká se dvojnásobné úrody

    Před 6 měsíci
    Jestliže chcete svým jabloním a hrušním zaručit vitalitu, proveďte na nich zimní řez. Jeho provedení je naprosto snadné a navíc stromu pomůžete v boji s patogeny.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Vyzkoušejte roubování jabloní: malý kurz, který zvládne i úplný začátečník

    Před 6 měsíci
    Že v zimě není na zahradě co dělat? Ukážeme vám, jak můžete zimní čas využít pro rozmnožování jabloní – třeba proto, abyste v budoucnu měli bohatou sklizeň anebo aby vám v zahradě rostla dědečkova oblíbená odrůda.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Vybíráme dobré místo pro nové stromky: jabloň, hrušeň, ořešák

    Před 6 měsíci
    Při výběru ovocné dřeviny do zahrady zohledníme jak podnební, zeměpisné a půdní podmínky, tak nároky ovocného druhu. Co potřebuje jabloň, hrušeň či ořešák?
     Komentáře
  • iReceptář

    Odrůdy nové, či staré? Zajímavý rozhovor o jabloních a hrušních s odborníkem

    Před 6 měsíci
    Nabídka různých odrůd jabloní a hrušní je na trhu poměrně široká, v zahradnictvích a školkách lze sehnat stromky do všech oblastí a nadmořských výšek. Je však zajímavé, že již řadu let se lidé shánějí po takzvaných starých odrůdách, o nichž se mnohdy domnívají, že budou plodit lepší a chutnější ovoce.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Řez jabloní: jak prořezávat úzké a vzpřímené a jak široké a převislé koruny starých odrůd

    Před 7 měsíci
    Bez pravidelného řezu by koruny většiny jabloní byly přehuštěné a plodily by nekvalitní ovoce. V období vegetačního klidu se proto provádí zimní řez, který se mimo jiné odvíjí i od tvaru koruny charakteristického pro danou odrůdu.
     Komentáře
Reklama