Zavřít
Jan Blažej Santini-Aichel

Jan Blažej Santini-Aichel

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Blažej Santini-Aichel
  • Hradecká Drbna

    Od pevnosti po salon republiky: jak se v Hradci stavěla a bourala pevnost

    Před 8 dny
    Bývala to jedna z nejmodernějších pevností v celé rakouské monarchii. Postupně se však z přednosti stala překážka. Pevnostní hradby se ukázaly jako vojensky nepotřebné a bránily modernímu rozvoji města. Přečtěte si, jak se v Hradci Králové stavěly a bouraly pevnostní zdi.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Dnešní Plus: Plasy, Santini a Italové v Čechách. Kde by bylo baroko bez italské kolonie v Praze?

    Před 11 dny

    ·

    25 minut

    „Bez vody se stavba zřítí.“ Tento latinský nápis umístil na jeden ze základních kamenů barokního konventu kláštera v západočeských Plasích jeho architekt, Jan Blažej Santini. Architekt, který vytvořil výjimečné stavby mimo jiné v unikátním stylu tzv. barokní gotiky. Spolu s rodinou Dientzenhoferů patří k vrcholným představitelům barokní architektury u nás. (repríza)
     Komentáře
  • Runwayonline

    Léto na Vysočině… Kam vyrazit?

    Před 24 dny
    Krásných míst, které stojí za výlet, je na Vysočině opravdu hodně. Pokud tu zrovna trávíte prázdniny a přemýšlíte co s načatým dnem, pár zaručených tipů vám určitě přijde vhod.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Klášter Plasy: Barokní skvost stojící na vodě. Bez ní by se stavba zřítila

    Před 1 měsícem
    Klášter Plasy na severním Plzeňsku je první panovnický cisterciácký klášter v Čechách, založený před více než 870 lety knížetem Vladislavem II. Mezi lety 1661 až 1785 bylo opatství velkolepě barokně přestavováno podle plánů Jana Blažeje Santiniho Aichela. Klášter je postavený na vodě, je v něm k vidění komplex podzemních chodeb i Santiniho samonosné schodiště.
     Komentáře
  • Proženy

    Žena za pultem, Knoflíky lásky, cesta na kole a hlavně žádné seznamy úkolů. To jsou tipy na víkend

    Před 2 měsíci
    Čtvrtek je malý pátek a blížící se červen mnozí vnímají tak trochu jako malé prázdniny. Tak si užijte výlety a zjistěte, proč je zbytečné snažit se být efektivní a děsně pracovitý, když tím nikomu neprospějete. A sobě už vůbec ne.
     Komentáře
  • Finmag

    Z investičního bankéře hospodářem. Constantin Kinský a tři a půl hektaru střech

    Před 3 měsíci
    Dřív Constantin Kinský radil při očistě českých bank. Dneska se pere s kůrovcem a opravami tří a půl hektaru střech na budovách, které patří k panství, jež zdědil po předcích. Finmag se za ním jel podívat do Žďáru nad Sázavou a polovičku reportáže, která o tom vyšla v aktuálním čísle, si můžete přečíst i na jeho webu.
     Komentáře
  • Babinet

    Santini, génius s láskou pro symboliku a mystiku. Po jeho stopách se můžete vydat ve Žďáru nad Sázavou

    Před 5 měsíci
    Jan Blažej Santini-Aichel, významný český architekt italského původu, se narodil v Praze 3. února 1677 do vážené rodiny kameníka Santina Aichela. Během studia šel ve stopách svého otce a vyučil se kamenickému řemeslu, kterému se však nikdy nevěnoval kvůli vrozenému handicapu – byl na část těla ochrnutý. Předpokládá se, že se po škole dostal do učení k úspěšnému architektovi Jeanovi Baptistovi Matheyovi, kde získal smysl pro perfektnost a znalosti o aktuální římské tvorbě.
     Komentáře
  • Novinky

    Mezi velkým a malým Santinim – z poutního místa v Mariánské Týnici do kapličky v Mladoticích

    Před 5 měsíci
    Giovanni Batista Santini-Aichel, v české transkripci Jan Blažej, byl stavitelský genius. Na co sáhl, z toho vzniklo dílo neskonalé krásy, mimořádné architektury, nad níž i naprostý laik zůstává v úžasu stát. Jeho stavby najdete jak v Čechách, tak i na Moravě.
     Komentáře
  • Žďárský deník

    Masopustní veselí i setkání se Santinim, Zámek Žďár funguje i v zimě

    Před 6 měsíci
    Milovníky dobrého jídla, historie a zábavy potěší únorový program Zámku ve Žďáru nad Sázavou. Návštěvníci mohou zavítat na Večerní prohlídky ve společnosti kardinála Františka Ditrichštejna či architekta Santiniho. Lahodné masopustní pochoutky ochutnají hosté speciálního gastrovečera. Na děti pak čekají tři sobotní odpoledne plná masopustního veselí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Žďár nad Sázavou připomene 300 let vysvěcení Zelené hory

    Před 6 měsíci
    Žďár nad Sázavou připomene letošních 300 let od vysvěcení poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře bohatým programem, který vyvrcholí v září.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Tip na výlet: Víte, kde leží Zubří země, která nabízí tradiční řemesla, vodní stezku i zříceninu hradu?

    Před 8 měsíci
    Podle meteorologů je před námi příjemný víkend, kdy bychom se měli dočkat i sluníčka a na listopad příjemných teplot. To je ideální příležitost vyrazit před zimou na nějakou podzimní procházku. Dnes přinášíme tip na výlet do Bystřicka.
     Komentáře
  • Náš region

    Putovní výstava soutěže Stavba roku má zastávku na severu Plzeňska. K vidění je v Mariánské Týnici

    Před 10 měsíci
    Výstava soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020 je v těchto dnech k vidění v Mariánské Týnici. Tedy v místě, které bylo titulem oceněno. Návštěvníci…
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Dostavba barokního ambitu poutního areálu v Mariánské Týnici vyšla na téměř 60 milionu korun

    Před 11 měsíci
    Plzeňský kraj dostavěl za 58 milionů korun východní ambit a kaple barokního poutního areálu Mariánská Týnice na severním Plzeňsku. Nový ambit kopíruje projekt Jana Blažeje Santiniho-Aichela, který ho před zhruba 300 lety nedokončil. Stavba patří mezi světové unikáty a také si letos vysloužila ocenění Stavba Plzeňského kraje.
     Komentáře
  • Proženy

    Koncerty pod širým nebem, po stopách Santiniho i Zátopek ve Varech. Co by vám z kultury v srpnu nemělo uniknout?

    Před 1 rokem
    Léto se pomalu přehoupne do své druhé poloviny a to je ten pravý čas správně rozmyslet, co ještě zažít, kam vyrazit, jaký výlet podniknout a kterou kulturní akci navštívit.
     Komentáře
  • i60

    Na cestě s vlastní postelí

    Před 1 rokem
    Cestování karavanem neboli bydlíkem je životní styl. Ale rozhodně nevyhovuje každému. Zatímco můj muž o něm snil od mládí, já, vyškolená stanováním s rodiči a bratrem na Rendlíčku, jsem tento způsob dovolené dlouho sveřepě odmítala, jakkoli kočování s vlastní postelí, sprchou a ledničkou má dnes nesrovnatelně vyšší úroveň.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Recenze: König hraje Santiniho. Ožívá pod klenbou, kterou projektoval v Kutné Hoře

    Před 1 rokem
    Divadelní spolek Jedl uvádí hru o Santinim v jeho stavbách. Architekt hraný Miloslavem Königem ožil v Kutné Hoře pod klenbou, již projektoval jako šestadvacetiletý.
     Komentáře
  • MůjLife

    Víte, kde v Česku uvidíte lustr a erb z kostí? Jak je vyobrazen krkavec, který klove oko Turkovi?

    Před 1 rokem
    Už jste projeli spoustu zajímavých míst v naší zemi, ale ještě jste se nepodívali na jedno velmi netradiční, kde vám možná trochu naskočí husí kůže? Podívejte se na místo, kde zvolili skutečně netradiční výzdobu.
     Komentáře
  • MeziŽenami

    Tipy na zajímavé výlety po České republice

    Před 1 rokem
    Česká republika nabízí překrásnou přírodu, historické památky a další atraktivní místa. Podívejte se, kam můžete vyrazit na výlet.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Veřejnosti se poprvé představil nově postavený ambit a kaple v Mariánské Týnici

    Před 1 rokem
    Trvalo to tři století, ale nakonec byl původní záměr architekta Jana Blažeje Santiniho úspěšně dokončen. Naprosto unikátní projekt, který nemá v západních Čechách a možná i v celé republice obdoby, už mohli obdivovat první návštěvníci v rámci Letního barokního festivalu Plzeňského kraje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Barokní den v Mariánské Týnici představil nově postavený ambit a kaple

    Před 1 rokem
    V Mariánské Týnici na severním Plzeňsku se konal Barokní den, který je součástí Letního barokního festivalu Plzeňského kraje. O akci zaměřenou na oživení barokních památek byl velký zájem.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Memento mori: České kostnice patří k největším v Evropě

    Před 1 rokem
    Vzhledem k vysoké dětské úmrtnosti, nízkému věku dožití, hladu a nemocem bylo ve středověku vždy koho pohřbívat. Místa, zejména ve městech, však zdaleka nebylo vždycky na rozdávání. Naši předkové ale našli své řešení….
     Komentáře
  • Novinky

    Originální muzejní expozici najdete v nádherném Santiniho proboštství

    Před 1 rokem
    Tou expozicí je míněna nabídka Muzea a galerie severního Plzeňska. Sídlí v bývalém proboštství Mariánská Týnice, poutní místo je charakteristické kostelem Zvěstování Panny Marie. Při obdivování této krajinotvorné stavby by málokoho napadlo, že nechybělo mnoho a mohly z ní zůstat jen ruiny.
     Komentáře
  • Žena-in

    Výlet jako hra: plňte úkoly, poslouchejte zajímavé příběhy nebo razítkujte

    Před 1 rokem
    Nebaví vás jen tak chodit po turistických značkách nebo se toulat po městě? Pak to spojte s plněním úkolů a hraním her! Města si pro své návštěvníky připravila turistické hry, ať už ve formě papírového plánku s úkoly nebo pomocí aplikace na mobilním telefonu.
     Komentáře
  • Novinky

    Několik tipů, jak dětem zpestřit výlety, aby je ještě více bavily

    Před 1 rokem
    Konečně začalo to správné jaro, kdy můžeme odhodit zimní bundy a začít plánovat větší rodinné výlety. Máme pro vás několik tipů, jak při nich vaše dítka maximálně zabavit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Možnou podobu zázemí pro návštěvníky žďárské Zelené hory navrhnou architekti

    Před 1 rokem
    Možnou podobu zázemí pro návštěvníky žďárské Zelené hory by měli navrhnout architekti. Architektonickou soutěž připravuje město spolu s církví, která památku zapsanou v seznamu UNESCO spravuje, přispět slíbil i kraj.
     Komentáře
  • Žena-in

    Vydejte se na kole k „moři“ Vysočiny a k rybníku, který se jmenuje Řeka

    Před 1 rokem
    Pokud je vaším oblíbeným dopravním prostředkem kolo, určitě oceníte následující tip na cyklovýlet, který zvládnou i středně zdatní cyklisté. Trasa měří zhruba 40 kilometrů, a aniž byste opustili kraj Vysočina, dojedete až k moři!
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Plzeňský kraj i města dále staví a doufají, že se budou konat akce

    Před 1 rokem
    Plzeňský kraj, město Plzeň i další větší města v regionu nechtějí příští rok kvůli koronakrizi omezovat běžící a plánované investice. Pomohou tím ekonomice, živnostníkům i zaměstnancům.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jaká byla světla a stíny doby pobělohorské

    Před 1 rokem
    Bílá Hora aneb tři sta let jsme pod Habsburky úpěli, ovšem toto klišé se už dávno mezi moderními historiky nenosí. Slyšel jsem názor, že vlastně léta 1620 – 1781 snesou srovnání s komunistickou diktaturou po roce 1948. Jistě, základní shodný znak se dá na první pohled najít, a tím je nadvláda jedné ideologie, která krutě potlačovala ty, jež se jí nechtěli přizpůsobit. Je proto směšné a pokrytecké, když komunisté kritizují rekatolizaci a sami si počínali často ještě hůř.
     Komentáře
  • Náš region

    Praha je stále ještě klidným místem, s tichými, zadumanými místy, kde můžeme být sami

    Před 1 rokem
    V dějinách všech bitev světa bylo snahou vítěze zanechat trvalou památku na svoje vítězství. Ústní tradice? To je velmi málo. Záznamy v kronikách nebo oslavné písně? Budiž, ale to také dlouho nevydrží. Kámen a kov je trvanlivější. Vítězné oblouky známe již od starověku. Křesťanství na podobných snahách nic nezměnilo, protože lidé se také nemění.
     Komentáře
  • Vlasta

    Jeďte na výlet po stopách slavného Santiniho do Kutné Hory nebo do Žďáru

    Před 1 rokem
    Fenomenální český architekt italského původu Jan Blažej Santini Aichel založil svůj vlastní architektonický styl, který je nazývaný barokní gotika. Českou krajinu obohatil v průběhu svého života o specifické stavby, které v sobě často skrývají tajemno a náboženskou symboliku.
     Komentáře
  • Vlasta

    Muzeum na zámku ve Žďáru nad Sázavou bude bavit vaše děti, vnoučata i vás

    Před 1 rokem
    Jak se rodina zatváří, když jim řeknete, že jedete do muzea a na zámek? Možná se bojí nudy, ale ta ve Žďáru nad Sázavou prostě nehrozí. Mládež nadchne interaktivní zábava, vás zdejší nádherné zahrady a Santiniho stavby.
     Komentáře
  • Drbna

    Rekonstrukce kláštera v Kladrubech vyjde na 146 milionů korun

    Před 2 roky
    Poklepáním na základní kámen byla zahájena stavební část projektu na obnovu kláštera Kladruby u Stříbra. Cílem projektu Života v řádu je obnova části exteriérů a interiérů nového a starého konventu, která přinese dvě nové prohlídkové trasy a zpřístupní dosud uzavřené části. Obnova barokního areálu, která bude stát přes 146 milionů korun, bude financována z větší části z evropské dotace i ze státních prostředků.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V klášteře Kladruby dnes začala rekonstrukce za 146 milionů korun

    Před 2 roky
    Poklepáním na základní kámen byla dnes zahájena stavební část projektu na obnovu kláštera Kladruby u Stříbra.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Žít si jako šlechtic na Karlštejně. Aspoň na chvíli

    Před 2 roky
    Pokud letos plánujete bezpečnou dovolenou v Čechách, máme pro vás tip: Karlštejn. Dávejte si ale pozor, jakým směrem vyrazíte, Karlštejnů je víc. Jeden z nich, Lovecký zámek Karlštejn je na Vysočině kousek od zajímavého městečka Svratka.
     Komentáře
  • České noviny

    Letohrad chce letos dokončit opravu barokní kaple

    Před 2 roky
    Letohrad chce letos dokončit opravu exteriérů barokní kaple svatého Jana Nepomuckého s ambity. Pětiboký objekt připomíná zmenšenou kopii areálu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Vnitřní prostory budou muset na úplnou obnovu ještě počkat, řekl ČTK místostarosta Martin Hatka (Sdružení pro Letohradsko).
     Komentáře
  • Náš region

    Zázračné Klokoty usilují o titul basilica minor. Pomoci můžete i vy

    Před 2 roky
    Význam Klokot, dnes jedné z částí jihočeského města Tábor, jako poutního místa zastřely po roce 1948 roky nesvobody. Obecné povědomí o něm jako o zázračném místě mariánského zjevení se do značné míry vytratilo. Titul basilica minor by ho tam měl zas pomoci navrátit.
     Komentáře
  • Náš region

    Bojoval s tělesnou vadou, možná právě proto vizionářsky zkřížil gotiku a baroko

    Před 2 roky
    Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také dokonalou práci s hmotou stavby, světlem a symbolikou. Na otázku, zda jde jen o hříčky nebo určité poselství, by mohl odpovědět jen on sám. Ostatním musí stačit, že jeho dílo mohou obdivovat.
     Komentáře
  • Novinky

    Santiniho jazyk zavede divadelní diváky na cestu do tajemna

    Před 2 roky
    Napětí, trocha strachu, překvapení, někdy otázky bez odpovědi, které ještě více zjitří divákovu fantazii, občas i trochu smíchu i přes slzy. Tyto a další pocity by rád vzbudil u publika tvůrčí tým Stanislava Slováka a Jana Šotkovského, kteří se už před devíti měsíci naplno pustili do dramatizace thrilleru úspěšného románu Miloše Urbana Santiniho jazyk.
     Komentáře
  • Náš region

    Geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel u Černé Matky Boží. Pražská výstava o jeho díle v neděli končí

    Před 2 roky
    Santiniho dílo přesáhlo rámec doby, v níž žil. Jeho stavby jsou natolik přesné, že známe-li kompoziční síť, můžeme od jedné stavby k libovolné další počítat se stejnou lehkostí, s jakou se třeba procházíme parkem.
     Komentáře
Reklama