Zavřít
Jan Hus

Jan Hus

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Hus
  • Sinuhet
    naSeznam Médium

    Evropský den dědictví ve vzdáleném městečku v Anglii se týkal především Moravy a Čech

    Před 3 dny
    Někdy to tak prostě je, že skutečné domácí bohatství ocení spíše za hranicemi. Ne nadarmo se říká, že doma není nikdo prorokem.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Plzeň podpoří majitele nemovitých kulturních památek, rozdělí mezi ně 2,5 milionu korun

    Před 5 dny
    Celkem dva a půl milionu korun rozdělí město mezi deset majitelů nemovitých kulturních památek. Peníze pomohou například s opravou střech venkovské usedlosti ve Zborovské ulici a Fischerovy vily v Pobřežní ulici. Obnovy se dočká i deskový oltář v interiéru kostela v Křimicích.
     Komentáře
  • České noviny

    Ivan Mládek zahájil v M.Krumlově výstavu Všeslovanská epopej

    Před 8 dny
    Návštěvníci zámku v Moravském Krumlově mohou ode dneška zhlédnout výstavu obrazů hudebníka a malíře Ivana Mládka. S humorem jemu vlastním vytvořil 21 obrazů, která nazval Všeslovanská epopej. Lidé tak budou mít vedle sebe jak Mládkovo humoristické dílo, tak velkolepé dílo z první třetiny 20. století od Alfonse Muchy Slovanská epopej, která čítá 20 velkoplošných pláten.
     Komentáře
  • Asenior

    Žlutice – město slavného kancionálu

    Před 11 dny
    Osobní jméno Žlut – žlutý dalo nejspíše název i městu, k němuž se váže první písemná zpráva z roku 1186. Zmiňuje tři vsi, mezi nimi i Žlutice, patřící k benediktinskému klášteru v Kladrubech, které tehdy směnil kníže Bedřich za tři jiné.
     Komentáře
  • Tomáš Prop
    naSeznam Médium

    Pohádky ovčí babičky z pera hnutí ANO

    Před 14 dny
    Jako to vypadá, když předsedkyně Poslaneckého klubu ANO oznámí, že neplánují obstrukce a pohádky ovčí babičky? A lze posoudit charakter člověka z jeho vystupování?
     Komentáře
  • Hrady

    Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

    Před 15 dny
    Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo Ten příběh vypráví stará pověst a její děj je zasazen do bouřlivého roku 1419. Začal vlastně poté, kdy císař Karel IV. blahé paměti založil Nové Město pražské a v jeho domech se začali usazovat noví obyvatelé.
     Komentáře
  • Zdeněk Mahler
    naSeznam Médium

    Slavná šlechtická sídla Křivoklátska, hrady a zámky

    Před 16 dny
    Vznik středověkých hradů, opevněných dvorců a tvrzí, které čeští králové přibližně od roku 1110 v křivoklátském loveckém hvozdu zakládali, je obestřen řadou nejasností.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Základní letopočty z historie českého národa

    Před 21 dny
    Historie českého národa se táhne přes mnoho století a je plná klíčových událostí, které formovaly jeho identitu a další vývoj. Jak dobře se vyznáte v základních letopočtech našeho národa? Vyzkoušejte si náš kvíz!
     Komentáře
  • Proženy

    Kvíz: Rozumíte zahraničním názvům českých měst aneb Trefíte do Falkenau nebo Tetschen?

    Před 24 dny
    I v češtině existují názvy pro mnohá zahraniční města, a tak místo do Venezia jezdíte do Benátek a děti se ve škole učí, že Mistra Jana Husa upálili v Kostnici, nikoli v Konstanz. Dokážete rozklíčovat jména, pod kterými cizinci znají některá naše města?
     Komentáře
  • Hrady

    Skalní reliéfy v okolí Kopicova statku - památka lidové tvořivosti

    Před 24 dny
    Reliéfy nedaleko Kopicova statku vytváří galerii obrazů v přírodě. Najdeme je v srdci Českého ráje nedaleko vesnice s názvem Kacanovy. Kolem reliéfů vedou lesní, často písčité, cesty. Kopicův statek Kopicův statek je roubená stavba, která se řadí ke kulturním památkám. Nachází se zhruba 1 kilometr východně od vesnice Kacanovy nedaleko Turnova. Stavení pochází z konce 18.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Veřejova skála: magická brána k nitru hory Blaník

    Před 28 dny
    Na severozápadním úpatí majestátní hory Velký Blaník se vypíná výrazný a tajemný skalní útvar, známý jako Veřejova skála.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1898: Proč poštovní úředník v Liberci cenzuruje poštu českých vlastenců?

    Před 1 měsícem
    O životě v Rakousko-uherské monarchii dnes panuje řada romantických představ. Historický článek z roku 1898 vám ale ukáže, jak tehdy například fungovala cenzura pošty a jak rozdílná pravidla týkající se korespondence tehdy platila pro české vlastence a pro německy hovořící obyvatele.
     Komentáře
  • iGlanc

    Petr Uhlík z Ulice: Negativní role je pryč. Bude se snažit pomoci Kristýně

    Před 1 měsícem
    Fanoušci seriálu Ulice znají Petra Uhlíka z ne úplně pozitivní role. Hraje novináře Dalibora Tomáška, který několika postavám dost zkomplikoval život.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Kdysi kázání, dnes koncertování. Betlémská kaple v Praze

    Před 1 měsícem
    Prostory, do kterých se vydáme za hudbou v dalším pořadu Slaná auditoria, obsahují protiklad. Pojem kaple bývá vesměs vnímán jako místo menší než kostel, ale určené rovněž k modlitbám, případně ke mším. Opačný byl ovšem příběh vzniku Betlémské kaple v srdci Prahy. Nabídla místo třem tisícovkám věřícím. Což bylo na tehdejší Prahu, kde žilo necelých třicet tisíc obyvatel, cosi neskutečného. Vznikla však za účelem, který nesměřoval k obvyklým bohoslužbám, nýbrž pro kázání. Osvětu. Jiný výklad světa než ten oficiální. A to nemohlo nenarazit.
     Komentáře
  • Slavná auditoria

    10 min

    Podcast
    Kdysi kázání, dnes koncertování. Betlémská kaple v Praze

    Před 1 měsícem

    ·

    10 minut

    Prostory, do kterých se vydáme za hudbou v dalším pořadu Slaná auditoria, obsahují protiklad. Pojem kaple bývá vesměs vnímán jako místo menší než kostel, ale určené rovněž k modlitbám, případně ke mším. Opačný byl ovšem příběh vzniku Betlémské kaple v srdci Prahy. Nabídla místo třem tisícovkám věřícím. Což bylo na tehdejší Prahu, kde žilo necelých třicet tisíc obyvatel, cosi neskutečného. Vznikla však za účelem, který nesměřoval k obvyklým bohoslužbám, nýbrž pro kázání. Osvětu. Jiný výklad světa než ten oficiální. A to nemohlo nenarazit. Betlémská kaple bývá spojována s kázáními Jana Husa. Za jeho projevy sem směřovaly davy. Jenže příběh Betlémské kaple je delší a bohatší. Počínaje inspirací k jejímu názvu, která není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Přes její praktický zánik, kdy by na její budoucí obnovu málokdo vsadil zlámanou grešli. Až po novou stavbu, v níž nyní sice občas zní projevy, ovšem občanské. A zřetelněji, silněji, emotivněji hudba. Různých žánrů, ale nejvíc klasická.
     Komentáře
  • Jan Ziegler
    naSeznam Médium

    Husité jako hrdinové či banda lupičů a vrahů?

    Před 1 měsícem
    Nejslavnější období našich dějin nebo naopak epocha nejhorší národní katastrofy? Takto razantně a protichůdně hodnotí Češi husitství. Toto období stále rozděluje společnost. Pro jedny jsou husité hrdinové, pro druhé náboženskými fanatiky a zločinci.
     Komentáře
  • i60

    Na skok z New Yorku do Bohemie

    Před 1 měsícem
    New York, zářící metropoli, která nikdy nespí, od konce 19. století obývala početná česká komunita. My se nyní zaměříme na místo, dnes nenápadně vklíněné mezi dvě dálnice, asi dvě hodiny a šedesát mil jízdy východně od samotného New Yorku, v srdci Long Islandu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Nebe a dudy,“ hodnotí Šimíček výběr ústavních soudců za Zemana a Pavla

    Před 1 měsícem
    „Nastalá diskuze působí trošku účelově a trošku i jako morální kýč. Mám rád citát, podle kterého není těžké být Janem Husem v době, kdy se již neupaluje,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Vojtěch Šimíček.
     Komentáře
  • Lifee

    Kdo byl doopravdy Jan Palach: Kluk, který se pral, když někomu ubližovali, a muž, který ženy miloval

    Před 1 měsícem
    Jan Palach, kterého si většina lidí pamatuje kvůli sebeupálení na protest proti okupaci Československa Sověty, by 11. srpna slavil 75. narozeniny. Jaké bylo jeho dětství a období dospívání? Zamiloval se do někoho? A byl to skutečně spíše mlčenlivý kluk, nebo měl naopak jinou povahu?
     Komentáře
  • Lifee

    Kdo byl doopravdy Jan Palach: Kluk, který se pral, když někomu ubližovali, a muž, který ženy miloval

    Před 1 měsícem
    Jan Palach, kterého si většina lidí pamatuje kvůli sebeupálení na protest proti okupaci Československa Sověty, by 11. srpna slavil 75. narozeniny. Jaké bylo jeho dětství a období dospívání? Zamiloval se do někoho? A byl to skutečně spíše mlčenlivý kluk, nebo měl naopak jinou povahu?
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Trpaslíci už na hradě Krakovec nechodí, vy si sem však udělejte výlet a podívejte se, jak vypadá vrcholná hradní architektura z doby krále Václava IV.

    Před 1 měsícem
    Od města Rakovník je zřícenina hradu Krakovec vzdálená asi patnáct kilometrů. Pokud rádi chodíte pěšky a nevadí vám nachodit desítky kilometrů, směle se na něj můžete vydat i z tohoto místa. Pohodlnější to ale budete mít, když na hrad vyrazíte ze stejnojmenné obce, kam se dovezete autem. Z parkoviště to máte jen tři sta metrů a jste na místě. Co zajímavé vás na hradě Krakovci čeká?
     Komentáře
  • Poznat svět

    Dál ne, sic tě čeká smrt, varuje starý nápis při vstupu do podzemí hradu Trosky

    Před 1 měsícem
    Už jenom svým nezvyklým tvarem vyvolává hrad Trosky otázky a touhu po dobrodružství. Je fakt, že tolik pověstí, mýtů, vědeckých objevů a bohaté historie se najde v Čechách i ve střední Evropě na jednom místě pomálu. Trosky lákaly dobrodruhy snad odnepaměti a nejen dobrodruhy. Mimo turistů hrad na denním pořádku navštíví i hledači pokladů.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Švihov, místo, kde se natáčela Popelka: Hrad skvělý na denní výlet nejen s dětmi

    Před 1 měsícem
    Zastavte se na okamžik a nasajte ducha doby rytířů a dobrodružných příběhů. Hrad Švihov, jedna z nejmladších a nejlépe zachovalých českých architektonických perel, se tyčí v údolí řeky Úhlavy nedaleko města Švihov severně od Klatov. Je to místo plné historie, kultury a tajemství, které nadchne každého návštěvníka. A nesmíme zapomenout, že právě na tomto hradě se natáčela legendární pohádka "Tři oříšky pro Popelku".
     Komentáře
  • Proženy

    Kvíz z české vlastivědy, který (ne)zvládne každý: Po stopách Přemysla Oráče i Cyrila a Metoděje

    Před 1 měsícem
    Mistr Jan Hus nebo Cyril a Metoděj se nezapomenutelně zapsali do naší historie, stejně jako další významné osobnosti. A je jedno, že některé z nich jsou možná jen fiktivními postavami bájí a legend. Víte, kde oral Přemysl Oráč?
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Přecházení Husovy ulice v Hořicích bude bezpečnější

    Před 1 měsícem
    Místo v okolí pomníku mistra Jana Husa v Husově ulici v Hořicích je poměrně frekventované. Dlouhodobě je tu velký pohyb nejen studentů, ale také návštěvníků města. Ti totiž míří do centra přes tuto lokalitu z vlakového nádraží. I proto se začalo s pracemi na přechodu pro chodce, který v daném místě zvýší bezpečnost. Práce vyjdou na šest set tisíc korun a hotovy mají být do poloviny srpna.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Profesor Hrbolek či otec dědy Komárka: Za sedmdesátiletou kariéru si Františka Kovaříka zamilovali diváci i kolegové

    Před 1 měsícem
    Před kamerou začínal ještě v éře němého filmu, ale teprve se zvukem vynikla jeho laskavá povaha a hřejivá lidskost, kterou kolem sebe rozdával. Na divadle ani ve filmu sice nehrál velké role, ale uměl si užít i ty malé a svou práci dělal s nadšením celý život.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Budějovická Žižkova kasárna jsou zakletým zámkem i hudebním klubem

    Před 1 měsícem
    Tisíce mužů sloužily v minulosti v českobudějovických Žižkových kasárnách. Dnes se jedno zákoutí chátrajícího areálu proměnilo částečně v přírodní park, jiný kout slouží jako útočiště hudebnímu klubu. Další prostory využívá okresní soud a některé jsou už dlouhé roky volné.
     Komentáře
  • Forum 24

    Hrdinové mezi Východem a Západem: Konstantin a Metoděj, Hus i Zelenskyj

    Před 1 měsícem
    ESEJ / Počátek července je vždy ve znamení svátků slovanských misionářů Konstantina (později zvaného Cyril) a Metoděje a reformátora Jana Husa. Letos se ke dvěma svátečním dnům připojila i nečekaná ná…
     Komentáře
  • Krajské listy

    Husitství přišlo z Novgorodu, reformace z Bosny. Slované nejsou otroci. Svět Tomáše Koloce

    Před 1 měsícem
    V minulé, první části (která je umístěna v prvním odkazu mezi odstavci tohoto textu) jsem doufám dostatečně vysvětlil, že nemluvím o Slovanech v souvislosti s individuálními genetickými předky mne, i vás, čtenářů, kteří právě čtete tento text psaný v našem slovanském jazyce. Zopakuji proč.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zvrhlí adamité: Patřili k nejradikálnějšímu proudu uvnitř husitské revoluce

    Před 2 měsíci
    Adamité prý chodili nazí a užívali si nevázaných sexuálních radovánek. Skutečně? Nebo na ně chtěl Žižka hodit špínu, aby ospravedlnil jejich upalování? A kdo vůbec vedl radikální sektu, která málem rozštěpila husitský Tábor?
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Švehla: Mistr Jan Hus a emisní povolenky

    Před 2 měsíci
    Firma, která vypouští do ovzduší oxid uhličitý nebo podobnou škodlivinu (jednodušeji řečeno skleníkové plyny), musí si na každou tunu těchto škodlivin koupit jednu tzv. emisní povolenku. Řekli bychom, že je to v podstatě pokuta za znečišťování ovzduší, ale ona je to povolenka, tedy „zaplať a znečišťování je ti povoleno“.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    25 min

    Podcast
    Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik

    Před 2 měsíci

    ·

    25 minut

    O půlnoci 31. prosince 1992 skončila historie Československa. Rozdělení státu znamenalo také dělení ekonomické a finanční. A jak už to tak často bývá, úvahy a debaty souvisejí také s tím, kdo na koho doplácel v historii a kdo doplatil na rozdělení státu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „U nás v Etiopii takové vedro nebývá.“ V Praze hledali cizinci stín a vodu

    Před 2 měsíci
    Teploty v hlavním městě se přehouply přes 35 stupňů Celsia. Davy turistů to ale neodradilo. Seznam Zprávy zjišťovaly, jak vypadalo sobotní odpoledne v rozpáleném centru Prahy.
     Komentáře
  • Krajské listy

    PpPP Vs. HHhH, Jr. Třináctá povídka ze série Multivercz Marka Dobeše. Čtení na pokračování

    Před 2 měsíci
    Slepé střevo paralelních vesmírů (a že jich je, až by se daly krájet do polévky) otvírá temnou minulost ještě temnější přítomnosti. Marek Dobeš v třináctém dílu série Multivercz s notnou dávkou překvapivého štěstí udeří opakovaně do hlavičky hřebíku a ani jednou se nepraští do palce. Alespoň to tedy tvrdil sestřičce na ošetřovně, ukrývaje zkrvavený pahýl za zády.
     Komentáře
  • Životy slavných

    Výročí legendární bitvy našich dějin: Jan Žižka porazil nepřítele naprosto unikátně

    Před 2 měsíci
    V roce 2020 tomu bylo neuvěřitelných 600 let od jednoho z nejikoničtějších bojů české historie. Jednooký vojevůdce Jan Žižka porazil 14. července 1420 na vrchu Vítkov křižácké vojsko Zikmunda Lucemburského a nesmazatelně se zapsal do dějin. Jeho bojová strategie i schopnost obelstít nepřítele byly na tu dobu něčím unikátním. Na druhou stranu – pro Žižku nebyla při jeho taženích za boží pravdu žádná překážka dost velká. Když bylo potřeba povraždit vesnici, neváhal. A stejně tak neměl morální problém ani s upalováním katolických kněžích. To samé přeci udělali oni mistru Janu Husovi – kazateli, jehož učení dvě dekády bojů odstartovalo.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Poslední fotka v Dynamu. Nicolas Penner se učil datum upálení Jana Husa

    Před 2 měsíci
    Jeho cesta začala v Českých Budějovicích, potom putoval do Sparty, hájil barvy italského Juventusu… Na jednoho mladíka zážitků až dost. Na videu nabízíme poslední akci, kterou Nicolas Penner prožil v dresu českobudějovického Dynama. Na Srubci s Hellebrandem podpořili charitativní zápas. Během prázdnin Penner mění dres, bude působit v Liberci.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Náměšť na Hané: Čekají tu na vás Dolní a Horní zámek a zřícenina hradu

    Před 2 měsíci
    Patnáct kilometrů západně od Olomouce se nachází malebný městys Náměšť na Hané, který by neměl uniknout zvídavým turistům a milovníkům historických pamětihodností. V krajině, kde se úrodná hanácká rovina začíná zvedat do Drahanské vysočiny, byl totiž v minulosti nejprve vybudován hrad, posléze tvrz, ze které se přestavbou stal klasicistní zámek. Městys je dostupný i vlakem, takže šotoušové si zde také užijí řadu zážitků.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Vymazal Milan Kundera desetiletí své tvorby i života?

    Před 2 měsíci

    ·

    23 minut

    12. července 2023 zemřel světově proslulý spisovatel Milan Kundera. Autor románů Nesnesitelná lehkost bytí nebo Žert žil od poloviny 70. let ve Francii, poté co byl zbaven možnosti literárně působit v normalizaci. Připomeňte si autora reprízou pořadu Jak to bylo doopravdy.
     Komentáře
  • Lubomír Stejskal
    naSeznam Médium

    K Prohlášení církví o manželství

    Před 2 měsíci
    Musím uvést, že jsem poněkud udiven, když zjistím pozoruhodný nesoulad. Ne zcela totožná jména signatářů pod dokumentem, o němž různá média (servery) informují.
     Komentáře
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

    50 min

    Podcast
    Polední publicistika: Zelenskyj v ČR. Členství Ukrajiny v NATO. Majetek Rusů podporujících válku

    Před 2 měsíci

    ·

    50 minut

    Jakou podporu získal pro Ukrajinu prezident Zelenskyj při své návštěvě České republiky? A jaké zájmy má Česko na Ukrajině? Kdy a za jakých podmínek se Ukrajina může stát členem NATO? Co jí může Severoatlantická aliance v současné době nabídnout? Jak se v Česku daří zmrazit majetek Rusů podporujících Putinovu válku?
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    4 min

    Podcast
    Martin Fendrych: Třicítku Češi nechtějí, ještě k ní nedozráli

    Před 2 měsíci

    ·

    4 minuty

    Průzkum agentury Median pro Radiožurnál ukázal, že většina místních obyvatel odmítá plošně snižovat povolenou rychlost aut ve velkých městech. Vyhovuje jim současná padesátka, proti snížení na třicítku se staví 70 procent dotázaných. Nejvíc proti jsou muži a lidé ve věku 45 až 59 let. Naopak nejvíc pro snížení na třicítku jsou ženy a lidé nad 60.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Muž v centru Hradce Králové rozlil a zapálil hořlavou látku. Podle svědků se pokusil upálit

    Před 2 měsíci
    Na internetu začala kolovat fotografie muže, který se měl pokusit u budovy Okresního soudu v Hradci Králové podpálit. Podle všeho šlo o psychicky nemocného muže. Podle informací Hradecké Drbny chtěl poukázat na špatný stav opatrovnictví v České republice. K incidentu došlo symbolicky v den, kdy si veřejnost připomíná upálení Jana Husa.
     Komentáře
  • Miroslav Adamec
    naSeznam Médium

    Triumfální vystoupení armády na X. všesokolském sletu v Praze v roce 1938

    Před 2 měsíci
    V červnu a červenci 1938 Praha nežila ničím jiným než X. všesokolským sletem. 6. července přišlo vyvrcholení události, když na strahovském Masarykově státním stadionu vystoupila československá, jugoslávská a rumunská armáda.
     Komentáře
  • Marianne

    Dějepisný kvíz: Kolik toho víte o historii Cyrila a Metoděje a o upálení mistra Jana Husa? Otestujte se

    Před 2 měsíci
    Tento týden jsme si užili spoustu volna. A to díky dvěma státním svátkům za sebou. Jeden nám připomíná příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, druhý upálení mistra Jana Husa. Každý tyto události zná, ale kolik toho o nich ve skutečnosti víte? Otestuje se.
     Komentáře
  • Náš region

    Jan Hus je příkladem, jak jít za pravdou bez násilí, zaznělo při oslavách v Husinci

    Před 2 měsíci
    Jan Hus byl fascinován pravdou a usiloval o její poznání.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Upálen v Kostnici: Kde a kdy se Jan Hus narodil, se neví. Svůj věk přesně neznal ani Mistr

    Před 2 měsíci
    Na hořící hranici skončil 6. července 1415 v Kostnici. Kde a kdy se však Mistr Jan Hus narodil, se historici jen dohadují. „A už to zřejmě nikdy nezjistíme,“ říká Zdeněk Vybíral z Husitského muzea v Táboře v den 608. výročí Husova upálení. Pramenné důkazy z tak hluboké minulosti se mohou objevit snad jedině zázrakem.
     Komentáře
  • Alex a host

    24 min

    Podcast
    Mistr Jan Hus se bál urazit boží pravdu, proto neodvolal, popisuje duchovní Hana Tonzarová

    Před 2 měsíci

    ·

    24 minut

    I letos si 6. července připomínáme upálení mistra Jana Husa. Před 608 lety ho koncil jako kacíře odsoudil k smrti. „Chodili za ním, přesvědčovali ho, aby odvolal, ale on nechtěl,“ vypráví duchovní Církve československé husitské Hana Tonzarová.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1903: Katolíci přepadli akci na uctění Mistra Jana Husa

    Před 2 měsíci
    Myslíte, že náboženské násilí je našemu národu cizí? Historický článek z roku 1903 vám ukáže, že to ještě nedávno rozhodně nebyla pravda. Úplně stačilo, abyste chtěli uctít památku Mistra Jana Husa a tím naštvali jisté klerikální kruhy.
     Komentáře
  • Yvette Zikmundová
    naSeznam Médium

    Jan Hus. Zdánlivě obyčejný kněz, který nevědomky změnil chod českých dějin

    Před 2 měsíci
    „Proto, věrný křesťane, hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti!“ Dnes si připomínáme 608. výročí upálení mistra Jana Husa.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1904: Přestane Vatikán konečně pokládat Mistra Jana Husa za kacíře?

    Před 2 měsíci
    Římsko-katolická církev dlouhá staletí pokládá Mistra Jana Husa za kacíře. V posledních době sice několik papežů vyjádřilo lítost nad jeho krutou smrtí, ale na oficiální omilostnění Husa čeští věřící stále marně čekají. Text z roku 1904 vám ukáže, že už tehdy byla revize procesu s Janem Husem nezbytná.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Upálení mistra Jana Husa: Kritizoval samou podstatu církve, za trest skončil na hranici

    Před 2 měsíci
    Dnes, 6. července, si připomínáme mučednickou smrt mistra Jana Husa, církevního reformátora, náboženského myslitele a pedagoga.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nic pro citlivé povahy. Očitý svědek popsal upálení Jana Husa: srdce nabodli na rožeň

    Před 2 měsíci
    Je docela možné, že kdyby žil v dnešní době, byl by Petr z Mladoňovic výborným reportérem. Takto zaznamenal poslední hodiny života Mistra Jana Husa.
     Komentáře
  • Zítřek

    Putování kalendářem: 6. července 2023

    Před 2 měsíci
    Dnes je čtvrtek 6. července 2023. Dnes je den upálení Mistra Jana Husa. Na dnešek připadá světový den polibku. Nejvyšší teplota byla v pražském Klementinu naměřena v roce 1922 a to 35,1 °C. Minimum je z roku 1962, kdy bylo naměřeno pouhých 8,8 °C. Pojďme se společně podívat na události, které se pojí právě s dnešním datem.
     Komentáře
  • Příbram

    Jan Hus byl symbolem statečnosti a svobody. Dnes si připomínáme jeho upálení

    Před 2 měsíci
    V renesanci sloužil jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vzpoura proti autoritě: Jan Hus za svou snahu o změnu církve draze zaplatil

    Před 2 měsíci
    6. července 1415 zahynul v plamenech mistr Jan Hus. Čím si vysloužil tuto potupnou smrt? Co tak hrozného hlásal? Vlastně nic. Dalo by se říci, že nezemřel ani tak pro své názory, jako spíš pro svou neposlušnost.
     Komentáře
  • České noviny

    V Betlémské kapli připomněli Husův odkaz, na bohoslužbě zmínili Ukrajinu a klima

    Před 2 měsíci
    Věřící dnes v pražské Betlémské kapli připomněli odkaz církevního reformátora Jana Husa, který tam počátkem 15. století kázal. Současnost může podle představitelů Církve československé husitské inspirovat Hus svým neochvějným bojem za pravdu. Na tradiční bohoslužbě, kterou vedl patriarcha církve Tomáš Butta s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou, zmínili také válku na Ukrajině, ekonomickou krizi a inflaci nebo klimatickou změnu. Výročí 608 let od Husova upálení si dnes lidé připomněli také v Husinci, kde se reformátor narodil.
     Komentáře
  • Expres FM

    Den, kdy naposled vydechl legendární Satchmo

    Před 2 měsíci
    6. červenec je 187. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 178 dní. Dnes máme v Česku státní svátek, Den upálení mistra Jana Husa.  Kdo dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě?    Odkud byl Žižka a koho upálili rok po Husovi? Vyzkoušejte své znalosti doby husitů Marie Binarová / 08. 09.…
     Komentáře
  • Babinet

    Neplánovaný paradox kostnického církevního koncilu. Od Jana Husa k Janu Žižkovi z Trocnova

    Před 2 měsíci
    Období husitství bývá v naší historii vnímáno poněkud schizofrenně. Jedni v husitství viděli náboženskou revoluci, jiní, zejména v pojetí marxismu, zase mocné všelidové vzepětí vykořisťovaných mas proti vykořisťovatelské elitě, jiní zase naopak duchovní obrodu a vrchol naší tisícileté historie…
     Komentáře
  • Lifee

    Den upálení mistra Jana Husa: Příběh pedagoga a reformátora církve, který musel být umlčen navždy

    Před 2 měsíci
    Počátkem prvního měsíce prázdnin (6. červenec) si každoročně připomínáme státním svátkem Den upálení mistra Jana Husa. Za co byl odsouzen k takto děsivé popravě? A proč během ní umíral velmi pomalu?
     Komentáře
  • iRozhlas

    Česko si připomíná 1160. výročí příchodu Cyrila a Metoděje, k jejich odkazu se hlásil Hus a Komenský

    Před 2 měsíci
    Ve středu 5. července si Česko připomíná příchod dvou slovanských věrozvěstů, kteří šířili křesťanství a vzdělanost. A to navíc v jazyce, kterému zdejší obyvatelé rozuměli. Cyril, původním jménem Konstantin, a Metoděj přišli na tehdejší Velkou Moravu z Byzantské říše v roce 863, tedy před 1160 lety.
     Komentáře
Reklama