Zavřít
Josef Hlávka

Josef Hlávka

Nejnovější články na Seznamu na téma Josef Hlávka
  • Home

    Jak vypadá historický byt v centru Prahy, když si ho zařídí hudebníci se zájmem o design?

    Před 17 dny
    Když vcházíme s fotografem do tohoto bytu, překvapuje nás ticho, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že byt se nachází v samotném centru Prahy, tramvaje a množství lidí tak mají domácí přímo pod okny. Tím druhým je to, že těmito domácími jsou hudebníci srdcem i duší – Marek Vrabec, hudební ředitel festivalu Prague Sounds, a jeho partnerka Kateřina Chroboková, známá varhanistka vystupující pod jménem Katta.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Rekonstrukce chalupy svépomocí: Podívejte se, co manželé vymysleli místo garáže

    Před 1 měsícem
    Nadšení manželé Pavla a Josef mají s dřevostavbami bohaté zkušenosti. Budování je jejich koníčkem a proto se pustili do dalšího projektu.
     Komentáře
  • Náš region

    Veřejnosti se otevřela kaple svatého Kříže u Apolináře

    Před 1 měsícem
    Kaple svatého Kříže u Apolináře patří mezi architektonicky nejhodnotnější díla stavitele Josefa Hlávky. Je organickou součástí unikátního novogotického komplexu, který byl v roce 1875…
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Kaple svatého Kříže v areálu porodnice U Apolináře je opět přístupná veřejnosti

    Před 3 měsíci
    Kaple svatého Kříže u Apolináře, která je součástí unikátního novogotického komplexu Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově, je opět přístupná veřejnosti. Informovala o tom mediální zástupkyně kliniky Lenka Hájková.
     Komentáře
  • Asenior

    Petr Mazný, Eva Haunerová, Jaroslav Vogeltanz: Západní Čechy

    Před 4 měsíci
    Nová inspirující publikace z edice poznávacích výletů zve na sedmdesát sedm romantických, dobrodružných a tajemných míst západních Čech, jimiž provází Petr Mazný s Evou Haunerovou a fotografem Jaroslavem Vogeltanzem.
     Komentáře
  • A2larm

    „Na lékařských fakultách by se mělo víc učit o genderu,“ říká neurovědkyně Barbora Straka

    Před 5 měsíci
    V našem lékařství nejsme příliš zvyklí bavit se o genderových aspektech. Jak ale ukazují už i české výzkumy, ovlivňuje to podobu medicínské péče.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Z dřevostavby do roubenky – jak velká je to změna, prozradil v rozhovoru pan Josef

    Před 5 měsíci
    Původně ji chtěli pronajímat, ale nakonec v ní zůstali sami bydlet. Přečtěte si rozhovor s majitelem o tom, jak probíhala stavba roubenky, jaké je podle něj srovnání s moderní dřevostavbou a co radí všem, kteří se do stavby vlastní roubenky chtějí pustit.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Chalupu zrekonstruovali svépomocí – místo garáže mají skvělou vychytávku

    Před 5 měsíci
    Manželé Pavla a Josef mají s dřevostavbami už bohaté zkušenosti. Nyní se pustili do dalšího projektu, a to do rekonstrukce staré chalupy svépomocí.
     Komentáře
  • Asenior

    Jan Kvirenc: Zámky Čech a Moravy

    Před 5 měsíci
    Mgr. Jan Kvirenc (nar. 1963), gymnazijní učitel dějepisu a společenských věd, představuje sedmdesát pět šlechtických sídel s návazností na předchozí úspěšnou publikaci o českých a moravských hradech.
     Komentáře
  • Vlasta

    Uvidíme se v lázních! Zázračné prameny, elektroléčba, ale i ráj slavných

    Před 8 měsíci
    Umělci tu hledali své múzy, nemocní ztracené zdraví, ostatní odpočinek a zábavu. O lázních se tradují legendy, píší povídky, točí se v nich filmy. Ne každé lázně mají to štěstí, že přežily války, krize a změny majitelů. Ty zaniklé připomínají alespoň názvy budov či pramenů.
     Komentáře
  • DřevoStavby

    Róbert Marušák: Vzděláváme nadané studenty, kteří se umí mezi konkurencí prosadit

    Před 9 měsíci
    Nový dvouletý magisterský program Dřevěné konstrukce a stavby na bázi dřeva se otevřel na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.
     Komentáře
  • Automix

    Za volantem historicky nejsilnějšího AMG. Projeli jsme také nový Mercedes-AMG SL

    Před 9 měsíci
    Značka AMG, která před 55 lety vznikla jako garážový úpravce sériových Mercedesů, získává v hierarchii struktur německé prémiové značky stále důležitější roli. Řadu jejích současných modelů jsme mohli vyzkoušet na prezentaci na jižní Moravě.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Josef: Přestěhovali jsme se z dřevostavby do roubenky. Vnímám jeden hlavní rozdíl

    Před 9 měsíci
    Pavla a Josef měli k dřevu kladný vztah odjakživa. Bydleli v moderní dřevostavbě, pak si ale postavili roubenku z masivu. Jak probíhala stavba roubenky a jaké je srovnání se sendvičovou dřevostavbou?
     Komentáře
  • Novinky

    Dívka Františka, poslední hrdinka Valji Stýblové

    Před 9 měsíci
    Františka, to je název stostránkové novely prozaičky Valji Stýblové, první části nedokončené rozsáhlejší práce se zamýšleným názvem Sedmý závoj, kterou nyní spolu se čtyřmi dalšími příběhy vydává nakladatelství Šulc – Švarc v knize Most sebevrahů (272 stran).
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Josef: Přestěhovali jsme se z dřevostavby do roubenky. Vnímám jeden hlavní rozdíl

    Před 1 rokem
    Pavla a Josef měli k dřevu kladný vztah odjakživa. Bydleli v moderní dřevostavbě, pak si ale postavili roubenku z masivu. Jak probíhala stavba roubenky a jaké je srovnání se sendvičovou dřevostavbou?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    V hříchu zplozené: V Praze se před 150 lety rodila polovina dětí mimo manželství

    Před 1 rokem
    V minulosti bylo početí či narození dítěte mimo manželství často zcela zásadní problém. Ovšem ne vždy a ne všude. V přísně katolickém Španělsku mělo odložené dítě dokonce nárok na šlechtický titul.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Činohru Národního divadla povede duo Skutr, nahradí Daniela Špinara

    Před 1 rokem
    Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka přecházejí z Divadla v Dlouhé na první českou scénu, jejímu činohernímu souboru budou šéfovat do roku 2028.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Strašidelná Jedová chýše. Děsivý hostinec stál ve čtvrti s porodnicí a blázincem

    Před 1 rokem
    Alkoholici a kriminálníci vychází z Jedové chýše a míjí zoufalou dívku, která odnáší nechtěné dítě do blízkého nalezince a následně rovnou končí v blízkém blázinci. Toho jste mohli být v minulosti svědkem na Novém Městě pražském v Apolinářské ulici.
     Komentáře
  • Novinky

    Porodnici U Apolináře čeká rekonstrukce za 4,5 miliardy. Proběhne za provozu

    Před 1 rokem
    Pražskou porodnici U Apolináře čeká rekonstrukce za 4,5 miliardy korun. Hotová má být v roce 2030, stavební práce začnou za čtyři roky. Opravy nemocnice, kde se ročně narodí kolem 4600 dětí, se uskuteční s minimálními omezeními provozu, jednotlivá pracoviště se budou stěhovat do přístavby, která vznikne jako první.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Letecká puma i střelba z kulometu: Budova Národního muzea přežila mnohé, komu vděčíme za hlášku "sejdeme se u koně"?

    Před 1 rokem
    Přistála na ní bomba, z pískovcových sloupů nadělali sovětští vojáci cedník, přesto si dnes do Národního muzea můžeme zajít prohlédnout nové expozice.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Přepište dějiny: Miliardář Kellner odešel, jeho legenda přichází

    Před 1 rokem
    Historici Martin Groman a Michal Stehlík se v podcastu zamýšlejí nad stopou, kterou po sobě v českých dějinách zanechali nejbohatší z Čechů.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Porodnice U Apolináře patří mezi nejdéle nepřetržitě fungující porodnice na světě. Otevřena byla v roce 1875

    Před 1 rokem
    Porodnice U Apolináře je zdravotnické zařízení, které se nachází v Apolinářské ulici na Novém Městě v Praze 2. Budova zemské porodnice pochází z let 1865–1875 a postavil ji přední český architekt Josef Hlávka. Inspirací pro stavbu se mu staly budovy porodnic ve významných evropských městech, jako je Paříž nebo Vídeň. Budova je postavena v severoněmeckém novogotickém slohu a patří mezi nejdéle nepřetržitě fungující porodnice na světě. Je chráněnou kulturní památkou.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Čornej po úspěchu biografie o Žižkovi napsal Husitskou revoluci

    Před 2 roky
    Historik Petr Čornej v nové knize vykládá střety, zvraty i klíčové aktéry od počátku husitství po vládu krále Jiřího z Poděbrad.
     Komentáře
  • Náš region

    Porodnice U sv. Apolináře. Jedna z nejdéle fungujících klinik na světě

    Před 2 roky
    Pražská Apolinářská ulice nese jméno Apolináře z Ravenny – světce, biskupa a učedníka, kterému byly přisuzovány léčitelské schopnosti. Stojí zde i kostel u sv. Apolináře. Roku 1875 byla Apolinářské postavena porodnice, která patří mezi nejdéle bez přestávky fungující porodnice na světě.
     Komentáře
  • Náš region

    Nejstarší česká nadace funguje už od roku 1904, přežila i léta socialismu

    Před 2 roky
    Sto sedmnáct let prakticky bez přerušení funguje nejstarší česká nadace, která přežila dvě světové války i období socialismu – Hlávkova nadace. Tu založil 25. ledna 1904 český architekt Josef Hlávka. Tato nadace spolu s Nadací Českého literárního fondu každoročně uděluje Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Buď budou testovat rodiče, nebo samy děti ve škole. Jaké jsou cesty zpět do lavic

    Před 2 roky
    Všichni chtějí, aby se děti co nejdříve vrátily do škol. Plán se ale rodí těžce. Jednu z variant nastínil vládní poradce Roman Prymula, podle něhož by se ráno před vyučováním rozdaly testy a za 15 minut by byl výsledek hotový. Zastáncem jiné cesty je mj. prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něho by se mělo testovat doma.
     Komentáře
  • České noviny

    Astrofyzička získala Fričovu prémii za práce o okolí černých děr

    Před 2 roky
    Prémii Jana Friče za rok 2020 získala astrofyzička Petra Suková. Vědkyně byla oceněna za soubor prací Chaos a nelineární režim v dynamice v okolí černých děr. Středeční slavnostní předání prémie a laureátčina přednáška budou kvůli koronaviru on-line. Za Astronomický ústav Akademie věd ČR to uvedl Pavel Suchan v dnešní tiskové zprávě. Prémii Astronomický ústav (AÚ) uděluje mladým vědcům a vědkyním za mimořádné výsledky výzkumu přispívající k mezinárodní prestiži pracoviště.
     Komentáře
  • Novinky

    Manželé Vrabcovi a jejich hudební domov

    Před 2 roky
    Hudebníci Kateřina a Marek Vrabcovi si své hnízdo náležitě zařídili v samém centru Prahy. V domě, kde po schodech kráčely historické osobnosti - Antonín Dvořák, Josef Hlávka, Julius Zeyer... Přesto do něho manželé vnesli před pěti lety moderní prvky. A krásu, pohodu a - samozřejmě - harmonii.
     Komentáře
  • České noviny

    Psycholožka: Školy testují žáky na známky, chybí pokyn k hodnocení

    Před 2 roky
    Po znovuotevření škol čekala žáky v uplynulých dvou týdnech často řada testů na známky. Mnoha dětem se tak po výuce na dálku zhoršil prospěch, rodiče jsou přitom často ze vzdělávání potomků doma již vyčerpaní. ČTK to řekla místopředsedkyně Rady Asociace pracovníků pedagogicko-psychologických poraden Pavla Kubíčková. Podle ní by se nyní učitelé neměli zaměřovat na známky, ale spíše na procvičování toho, co se probíralo dálkově. Ministerstvo školství by mělo dát školám jasný pokyn, jak a co mají hodnotit, řekla. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by učitelé měli využívat víc takzvaného formativního hodnocení, které dává žákům zpětnou vazbu pro zlepšení učení.
     Komentáře
  • České noviny

    MŠMT možná prodlouží vánoční prázdniny, začaly by příští sobotu

    Před 2 roky
    Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zváží, zda kvůli epidemii covidu-19 neprodlouží vánoční prázdniny. Místo původně plánovaného 22. prosince by mohli jít žáci naposledy do škol v pátek 18. prosince, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Rozhodnout by měla vláda na pondělním jednání. Zástupci škol jsou spíš proti prodloužení vánočních prázdnin.
     Komentáře
  • Deník

    Za výzkum chemické obrany rostlin proti hmyzu získal biolog Cenu Josefa Hlávky

    Před 2 roky
    Mladý ekolog Martin Volf z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se specializuje na výzkum evoluce chemických látek, které rostliny používají k obraně před býložravým hmyzem.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zkoumá závody ve zbrojení mezi rostlinami a hmyzem. Mladý ekolog získal Cenu Josefa Hlávky

    Před 2 roky
    Rostliny a hmyz si v průběhu milionů let společného soužití vytváří a stále vylepšují obranné mechanismy. Je to jako závody ve zbrojení. Zatímco rostliny se snaží vyvinout co nejúčinnější obranu, hmyz se stále zdokonaluje, aby nový způsob obrany překonal. Za výzkum chemických látek, které rostliny používají v obraně před býložravým hmyzem, získal mladý ekolog Martin Volf Cenu Josefa Hlávka.
     Komentáře
  • Vlasta

    Legendární spisovatelka Valja Stýblová: První báseň vydala v deseti letech

    Před 2 roky
    Když jí bylo deset, zveřejnili jí první básně v novinách, v sedmnácti dostala za první časopisecky vydanou novelu honorář šedesát korun. To bylo na konci třicátých let opravdové jmění.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřela spisovatelka Valja Stýblová, bylo jí 98 let

    Před 2 roky
    Ve věku 98 let zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová. Stála u zrodu první jednotky neurologické intenzivní péče v tehdejším Československu. Napsala více než dvě desítky beletristických knih.
     Komentáře
  • Extra

    Zemřela legendární spisovatelka Valja Stýblová: Autorce knihy Skalpel, prosím bylo 98 let

    Před 2 roky
    Zemřela legendární spisovatelka Valja Stýblová. Známá lékařka, která se nejvíce proslavila knihou Skalpel, prosím, se dožila krásných 98 let. Valja byla u zrodu první jednotky neurologické intenzivní péče v Československu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřela neuroložka a spisovatelka Valja Stýblová, bylo jí 98 let

    Před 2 roky
    Ve věku 98 let zemřela známá profesorka neurologie a spisovatelka Valja Stýblová. O úmrtí Stýblové ve čtvrtek na svém webu informovalo nakladatelství Šulc-Švarc.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Zemřela spisovatelka Valja Stýblová. Napsala Skalpel, prosím. Bylo jí 98 let

    Před 2 roky
    V úctyhodném věku 98 let zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová. Založila první jednotku neurologické intenzivní péče v Česku. Mezi lidmi se stala populární zejména její kniha Skalpel, prosím. The post Zemřela spisovatelka Valja Stýblová. Napsala Skalpel, prosím. Bylo jí 98 let first appeared on Život v Česku.
     Komentáře
  • České noviny

    Zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová

    Před 2 roky
    Ve věku 98 let dnes zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová. V polovině 70. let stála u zrodu první jednotky neurologické intenzivní péče v tehdejším Československu. Kromě odborných publikací, zaměřených na postižení nervového systému průmyslovými škodlivinami a akutní stavy v neurologii, napsala více než dvě desítky beletristických knih, většinou z lékařského prostředí. Zřejmě nejznámějším dílem je kniha Skalpel, prosím, která se dočkala i zfilmování. O úmrtí Stýblové dnes na svém webu informovalo nakladatelství Šulc-Švarc.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová, autorka knihy Skalpel, prosím

    Před 2 roky
    Ve věku 98 let ve čtvrtek zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová. V polovině 70. let stála u zrodu první jednotky neurologické intenzivní péče v tehdejším Československu. Kromě odborných publikací, zaměřených na postižení nervového systému průmyslovými škodlivinami a akutní stavy v neurologii, napsala více než dvě desítky beletristických knih, většinou z lékařského prostředí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kameny i obraz zkázy. Tak vypadá pracovna nejvlivnější ženy české vědy

    Před 2 roky
    Stojí v čele instituce s rozpočtem 6,5 miliardy a 9500 zaměstnanci. Magazín Byznys ale první dámu české vědy ukázal jinak. Tipnete si, jaká sbírka zdobí její pracovní stůl?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Pražská alkoholická záchytka, která inspirovala svět. První se však pravděpodobně zrodila v Rusku

    Před 2 roky
    Když někdo přebere, může se nedobrovolně probudit na tzv. alkoholické záchytce. Městský prvek je dnes samozřejmou součástí každého velkého města, ale nebylo tomu tak vždycky. Poněkud depresivní hotel pro extrémní případy je strašákem každého, kdo trochu více holduje alkoholu a přestane se ovládat. Československo je v tomto ohledu pokrokové a systém té úplně první záchytky u nás se stal vzorem pro celý svět…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Olomoucké muzeum otevřelo výstavu památek UNESCO Ukrajiny

    Před 2 roky
    Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo výstavní projekt mapující ukrajinské památky zapsané na seznam UNESCO. Skládá se ze tří částí; hlavní část výstavy tvoří všechny položky světového seznamu UNESCO za Ukrajinu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Cenu Josefa Hlávky získaly publikace o Žižkovi i chorobách ryb

    Před 2 roky
    Autoři knih o Janu Žižkovi, půdní biologii i kožních a pohlavních chorobách letos získali Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu. Devítičlenná odborná porota tentokrát vybírala z 58 přihlášených titulů vydaných v roce 2019.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel historik umění Jiří T. Kotalík

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel ve čtvrtek v Praze po nemoci historik umění, památkář a pedagog Jiří T. Kotalík. Informoval o tom rektor Akademie výtvarných umění Tomáš Vaněk. Kotalík na akademii vyučoval čtyři desítky let a školu také v letech 1997 až 2003 a poté 2010 až 2014 jako rektor vedl. Předmětem jeho zájmu byla především historie české architektury.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel historik umění, památkář a pedagog Jiří Kotalík, bylo mu 69 let

    Před 2 roky
    Kotalík vyučoval čtyři desítky let na Akademii výtvarných umění a školu také v letech 1997 až 2003 a poté 2010 až 2014 jako rektor vedl.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel historik umění Jiří T. Kotalík, dvakrát vedl Akademii výtvarných umění

    Před 2 roky
    Ve věku 69 let zemřel historik umění Jiří T. Kotalík. Byl ředitelem Národního památkového ústavu i dvojnásobným rektorem Akademie výtvarných umění.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Dostavba porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun, navrhla ji Eva Jiřičná

    Před 2 roky
    Přednosta kliniky Alois Martan řekl, že o rekonstrukci kliniky se snaží 16 let od svého nástupu.
     Komentáře
  • Peak

    Představení luxusních vozů v době koronaviru: v pohodlí domova a se sklenkou v ruce

    Před 2 roky
    Mercedes-Benz uvedl na trh luxusní model GLE kupé. Kvůli pandemii nemoci covid-19 zorganizoval představení pro zákazníky výhradně on-line, ovšem se vším, na co jsou nároční zájemci o takový vůz zvyklí, včetně řízené degustace rumů.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Josef Hlávka a Lužany. V místním parku se procházel s národní elitou i psem Zemanem

    Před 3 roky
    O Josefovi Hlávkovi, přeštickém rodákovi devatenáctého století, bylo napsáno mnoho. O jeho stavebních projektech a profesní důmyslnosti se dodnes hovoří v širokých kruzích. Co o něm ještě napsat, oprostíme-li se od jeho pracovních úspěchů?
     Komentáře
  • Náš region

    Vojtěch Hynais zvládl nejslavnější oponu za 90 dnů. Portrét Masaryka ale maloval tak dlouho, až prezidentovi došla trpělivost

    Před 3 roky
    Narodil se 14. prosince 1854 v rodině krejčího ve Vídni. Jeho otec byl velkým vlastencem a aktivním účastníkem spolkového života ve Vídni a děti sám doma učil česky, protože neměl prostředky na školy.
     Komentáře
  • Náš region

    Sochař Josef Mauder. Nebyl jen autorem romantického pomníku Julia Zeyera v Chotkových sadech

    Před 3 roky
    Josef Mauder se narodil 1. prosince 1854 jako nejmladší ze čtyř dětí v pražské měšťanské rodině krejčího v novoměstském domě čp. 940 (Jindřišská 22 x Růžová 4). Jeho starší bratři Jeroným (*1849) a Karel (*1852) byli zlatníky.
     Komentáře
  • Novinky

    Nacistická razie 17. 11. 1939 začala na kolejích

    Před 3 roky
    Okolnosti, které provázely události 17. listopadu 1939 připomněl v rozhovoru pro Právo předseda Hlávkovy nadace profesor Václav Pavlíček.
     Komentáře
  • Náš region

    Pražská Akademie výtvarných umění vznikla před 220 lety. Než zakotvila u Stromovky, živořila v různých provizoriích

    Před 3 roky
    Pražská malířská Akademie byla založena z iniciativy Společnosti vlasteneckých přátel umění, znamenala faktický začátek systematické umělecké výchovy v Čechách. De iure byla založena 10. září 1799 dekretem císaře Františka I. Vyučovat se začalo následujícího roku 1800 v Klementinu.
     Komentáře
  • Náš region

    Tip na výlet: Kde má svůj původ pověst o Čertovi a Káče? Navštivte Lužanskou horu

    Před 3 roky
    Drtivá většina čtenářů bude zřejmě znát pohádku Čert a Káča, jejíž umělecká zpracování pronikla do opery i do filmu. Kde se však tato pověst vzala a proč se stala tak známou?
     Komentáře
  • Náš region

    Historie pražských porodinců a nalezinců sahá od Jánského vršku k Apolináři

    Před 3 roky
    Původní pražský nalezinec – jeden z nejstarších v Evropě – byl v tak zvaném Vlašském špitále u Jánského vršku ve Vlašské ulici na Malé Straně.
     Komentáře
Reklama