Zavřít
Jože Plečnik

Jože Plečnik

Nejnovější články na Seznamu na téma Jože Plečnik
  • Seznam Zprávy

    Výstava koláží připomíná architekty Plečnika a Rothmayera

    Před 5 dny
    V zahradě Rothmayerovy vily v Praze 6 - Břevnově je ode dneška přístupná mezinárodní výstava koláží na téma světová architektura. Připomíná především architekty Otto Rothmayera a Josipa Plečnika.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Praha vypíše tendr na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad

    Před 8 dny
    Pražský magistrát vypíše tendr s předpokládanou hodnotou 309 mil. Kč bez DPH na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. Záměr schválili pražští radní, kteří zároveň odhlasovali, že projekt rekonstrukce město převezme od Prahy 3.
     Komentáře
  • Novinky

    Sochařka Marie Šeborová: Miluju velké formy a antické proporce

    Před 10 dny
    Její cesta k umění vedla přes studium chemie. Sochařka, malířka a medailérka Marie Šeborová (55) patří mezi nejlepší české „bustařky“. Miluje klasické antické umění, mytologii a pořádné ženské křivky. Proslavila ji bronzová hlava prezidenta Václava Havla, pyšní se rozměrnými sochami v Turecku, ale i letos vydanou pamětní medailí ke 150. výročí narození výrazného architekta Jože Plečnika.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Kouzlo staré apatyky U zlatého hada přetrvává dál

    Před 13 dny
    Od rekonstrukce historické lékárny U zlatého hada v Praze uplynulo právě deset let. Její mobiliář je nejstarším dochovaným lékárenským vybavením v metropoli.
     Komentáře
  • ČT24

    Plečnik vypráví svůj příběh v komiksu. Řeší se v něm pražské realizace i vztah s Masarykovou

    Před 22 dny
    Vyšel překlad úspěšného slovinského komiksu o jednom z nejvýznamnějších architektů dvacátého století, Jožovi Plečnikovi. Svůj příběh v něm vypráví sám. Mluví o fascinaci sloupy, realizacích v Lublani i v Praze a o lidech, kteří ovlivnili jeho kariéru. Slovinci letošek označují za Plečnikův rok. Narodil se před sto padesáti lety.
     Komentáře
  • Earch

    Den architektury zaostří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

    Před 1 měsícem
    Den architektury, nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás, ve dnech 30. 9. až 6. 10. opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadaly byty za první republiky: 70% lidí žilo ve strašných podmínkách

    Před 1 měsícem
    Období první republiky (1918-1938) je právem připomínáno jako zlatá éra naší země. Během prvních dvaceti let se nově vzniklé Československo dokázalo etablovat jako pokrokový, demokratický a mezinárodně uznávaný evropský stát. Hospodářská prosperita a nadšení veřejnosti přinesly mimo jiné velký rozkvět kultury, umění, designu a architektury. Ne všichni si tu však žili jako v bavlnce.
     Komentáře
  • Kutnohorský deník

    Martin Kostlán: U posledního Masarykova podpisu lze poznat, že byl nemocný

    Před 1 měsícem
    /ROZHOVOR/ Po dlouhých třech letech se Galerie Středočeského kraje chystá vystavit originál Kutnohorské iluminace, a to ve dnech 18. a 19. června. Odborníky je považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vzniklých na sever od Alp.
     Komentáře
  • Kverulant

    Vinou nesmyslných kontrol se před Pražským hradem opět tvoří dlouhé fronty

    Před 2 měsíci
    Na Hradčanském náměstí se vinnou nesmyslných plošných kontrol u vstupu do Hradu opět tvoří dlouhé fronty. Plošné policejní kontroly nemají žádný bezpečnostní smysl a jsou ukázkou neomalenosti   prezidenta a jeho kamarily. Proto je již od roku 2020 cílem Kverulanta dosáhnout jejich úplného zrušení. The post Vinou nesmyslných kontrol se před Pražským hradem opět tvoří dlouhé fronty first appeared on kverulant.org.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Dělají, co můžou, aby zaplašili bezmoc z konfliktu na Ukrajině. Američtí Ukrajinci bojují hostinami

    Před 2 měsíci

    ·

    3 minuty

    Válka prochází žaludkem, řekli si obyvatelé Ukrajinské vesnice, jak se jmenuje část města Parma u amerického Clevelandu. Dlouhodobě tam žije početná komunita amerických Ukrajinců, kteří udržují své zvyky, jazyk i tradiční jídelníček staré vlasti.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Světoznámý architekt Josip Plečnik se rád při pěších procházkách mazlil pohledem na „svá“ města. Neměl rád kola! Nebo ano?

    Před 2 měsíci
    Slovinský architekt Josip Plečnik byl vášnivý milovník procházek. A nejraději se procházel po Lublani, jejíž centrum navrhl prakticky on sám. Kochal se tak pohledem na své vlastní dílo. Poznávacím znamením architektury Josipa Plečnika jsou antické sloupy, ale také recyklace.
     Komentáře
  • Novinky

    Podívejte se v rámci festivalu Open House Praha do krypty či paty věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně

    Před 2 měsíci
    Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do 8. ročníku a letos zdarma zpřístupní stovku běžně uzavřených budov a objektů veřejnosti. Novinky navštívily Plečnikův kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Jiřího z Poděbrad, kde si kromě běžně přístupných prostor mohou návštěvníci prohlédnout i kryptu a patu věže kostela.
     Komentáře
  • Novinky

    O víkendu můžete v rámci festivalu Open House Praha navštívit stovku budov

    Před 2 měsíci
    Festival městské architektury Open House Praha o víkendu 21. a 22. května zdarma zpřístupní více jak stovku běžně nepřístupných budov a prostor pro všechny fandy zdařilé architektury. To je o pětinu více než loni. V rámci akce je možné navštívit i neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Cibulka, kachlíkárna i vily. Nahlédněte do budov, které se v Praze otevřou lidem

    Před 2 měsíci
    Den otevřených dveří bude mít o víkendu celkem 101 staveb v Praze. Podívejte se, které stojí za to navštívit.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Podívejte se do libeňské sokolovny nebo do Paláce Adria. Festival Open House otevře jinak nepřístupné budovy

    Před 2 měsíci
    V Praze proběhne festival Open House, týden procházek, přednášek a programu pro děti, který vyvrcholí otevřením stovky běžně nepřístupných budov. Za projektem stojí nezisková organizace Open House a dobrá vůle majitelů budov, kteří umožní zájemcům zdarma nahlédnout do historicky i architektonicky významných objektů.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Festival Open House Praha otevírá domy, kam se běžně nepodíváte

    Před 2 měsíci
    Festival městské architektury nabízí vstup zdarma do více než stovky běžně nepřístupných objektů a prostor v Praze. Přijďte se podívat například do kubistického domu Diamant, libeňské sokolovny, do paláce Adria a na mnohá jiná místa.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Podívejte se zdarma do Zlaté uličky nebo dalších prostor Hradu. Chystá se den otevřených dveří

    Před 2 měsíci
    Návštěvníci budou moci zadarmo navštívit katedrálu sv. Víta, baziliku sv. Jiří nebo Zlatou uličku. Pro veřejnost budou otevřeny i reprezentační prostory v novém královském paláci Pražského hradu. Slavnostní zahájení letní sezóny bude v sobotu 14. května doplněno bohatým programem nejen pro děti.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ulice U Prašného mostu nedaleko Pražského hradu se změní z parkoviště na pěší bulvár

    Před 3 měsíci
    Ulice U Prašného mostu vedoucí k Pražskému hradu se změní na pěší bulvár. Z ulice zmizí auta, dělníci opraví chodníky a uprostřed komunikace budou lavičky a koše či drobná výtvarná díla. Pracovníci také vysadí novou alej, která bude pojmenovaná po slovinském architektu Josipu Plečnikovi. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Ulice vedoucí k hlavnímu vchodu do Pražského hradu nyní slouží jako parkoviště. Magistrát proto vypíše tendr, ve kterém najde zhotovitele. Předpokládané náklady činí 24 milionů korun.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ulice U Prašného mostu nedaleko Pražského hradu se změní na pěší bulvár

    Před 3 měsíci
    Ulice U Prašného mostu vedoucí k Pražskému hradu se změní na pěší bulvár. Z ulice zmizí auta, dělníci opraví chodníky a uprostřed komunikace budou lavičky a koše či drobná výtvarná díla.
     Komentáře
  • Náš region

    Ulice U Prašného mostu se promění v pěší bulvár

    Před 3 měsíci
    Ulice U Prašného mostu vedoucí k Pražskému hradu se změní na pěší bulvár. Z ulice zmizí auta, dělníci opraví chodníky a uprostřed komunikace budou…
     Komentáře
  • Prima Living

    Připomíná antický chrám i archu Noemovu. Unikátní Plečnikův kostel byl vysvěcen právě před 90 lety

    Před 3 měsíci
    Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad je jednou z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice. Stavba od slovinského architekta a urbanisty Jože Plečnika je plná biblických i královských symbolů, navíc na pohled připomíná antický chrám.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    37 min

    Podcast
    Casablanca: Začíná nám sezona! Čeští lovci bouří milují meteorologii i adrenalin

    Před 3 měsíci

    ·

    37 minut

    Blesky, duhy, obří hradby mračen… Dva lovci bouří z Česka mluví o svých dobrodružstvích s fotografováním počasí v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave.
     Komentáře
  • Náš region

    Pražský hrad láká na výstavu ke 150. výročí narození Jože Plečnika

    Před 3 měsíci
    V dubnu 2022 je v prostorech Pražského hradu výstava připomínající sto padesáté výročí narození Jože Plečnika, který na Pražském hradě významným způsobem přetvářel jak…
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Za války údajně utekl z Polska převleku kominíka a k prasynovci Karel Kodeš promlouvá ze záhrobí

    Před 3 měsíci

    ·

    3 minuty

    Od úmrtí Karla Kodeše, jednoho z letců, který za druhé světové války sloužil u Britského královského letectva (RAF), uplynulo 80 let. Právě tehdy došlo k sestřelení letounu 311. československé bombardovací perutě nad Nizozemskem. Zemřela při tom celá šestičlenná posádka. O jejich příběhu vysílal na podzim i Radiožurnál. A také díky tomu začala po svém vzdáleném příbuzném pátrat rodina Karla Kodeše.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Strašnické krematorium se dočká rekonstrukce. Funguje už 90 let

    Před 3 měsíci
    Krematorium ve Strašnicích je největší a zároveň jedno z nejstarších v celé Evropě. Vzniklo už před 90 lety. Při příležitosti tohoto výročí Praha zahájí první etapu jeho rekonstrukce, při které bude budova izolována proti vlhkosti.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Strašnické krematorium čeká rekonstrukce, teplo z pecí bude vytápět obřadní síň

    Před 3 měsíci
    Strašnické krematorium je svojí rozlohou největší a zároveň jednou z nejstarších staveb svého druhu v Evropě. I díky tomu je od roku 1958 zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek. Ročně se zde uskuteční 4 500 až 5 000 kremací a 2 300 smutečních obřadů. V letošním roce si hlavní město Praha připomíná 90 let od jeho vzniku a zároveň také začne s první etapou jeho rekonstrukce. O záměru hlavního města informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.
     Komentáře
  • fZone

    Během festivalu Open House Praha budou moci lidé navštívit 101 budov

    Před 4 měsíci
    Osmý ročník festivalu Open House Praha se letos uskuteční od 16. do 22. května 2022. Během víkendu mohou lidé zdarma navštívit 101 budov a prostorů na území celé Prahy. Program festivalu nabídne 26 novinek.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    26 min

    Podcast
    To nejdůležitější z předávání filmových cen Oscar shrne týdeník Kultura Plus

    Před 4 měsíci

    ·

    26 minut

    Připomene ale také, že 1. dubna začala oficiální turistická sezona. Státní i nestátní hrady a zámky otevírají a návštěvníkům nabízejí nové expozice, návštěvnické okruhy i nově opravené objekty. A sezonu zahájil i Pražský hrad výstavou věnovanou 150 výročí Jože Plečnika. Připravila a moderuje Michaela Vetešková.
     Komentáře
  • Novinky

    FOTO: Letní sezonu na Pražském hradě zahájila výstava k výročí Plečnika

    Před 4 měsíci
    Slovinský architekt Jože Plečnik významně proměnil vzhled Pražského hradu. Mezi jeho realizace patří Moravská bašta nebo půlkruhová vyhlídka s výhledem na historické centrum Prahy. Plečnikova vyhlídka je lemována kamenným zábradlím a u jejího vstupu je umístěna opuková pyramida. Výstava ke 150. výročí narození architekta začala 1. dubna a zahájila tak letní turistickou sezónu na Pražském hradě.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Výstava na Hradě připomene díla architekta Jožo Plečnika

    Před 4 měsíci
    V prostorách Pražského hradě byla 1. dubna zahájena výstava připomínající sto padesáté výročí narození Jože Plečnika, který zde významným způsobem přetvářel jak interiéry Nového královského paláce, tak hradní nádvoří a zahrady.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Výstava o Plečnikově díle otevře v pátek na Hradě turistickou sezonu

    Před 4 měsíci
    Seznámit se s tím, jak slovinský architekt Jože Plečnik měnil tvář částí Pražského hradu, budou moci od pátku návštěvníci výstavy na Hradě.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Chtěl uctít Komenského. Pomník mu postavil u domu ve tvaru zkoseného obilného lánu

    Před 4 měsíci
    Jan Amos Komenský, který se narodil před 430 lety, má v Praze jediný pomník. Slavný sochař ho vytvořil na své zahradě.
     Komentáře
  • Prima Living

    Tohle jste na festivalu Open House ještě neviděli. Na co se letos můžete těšit?

    Před 4 měsíci
    Rekordních 101 budov se otevře letos v květnu návštěvníkům již osmého ročníku festivalu Open House Praha. Dvě desítky z nich budou mezi budovami, do který se lidé běžně nedostanou, úplně poprvé nebo se znovu objevují po dlouhé době. Blíže vám představujeme pět z nich.
     Komentáře
  • Kverulant

    Kverulant.org se ptá Rakušana, kdy konečně nechá otevřít Pražský hrad

    Před 5 měsíci
    Počátkem května 2021 byl konečně široké veřejnosti otevřen areál Pražského hradu. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly, po dlouhých pěti letech, zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Kverulant to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl.  Klíčovým úspěchem bylo to, že dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, které konstatovalo, že uzavření Hradu nemá oporu v zákoně a že Hrad je veřejným prostranstvím. Další prodlužování zákazu vstupu se tak stalo neudržitelným. Bohužel po několika dnech byly plošné kontroly opět obnoveny a tak Kverulantův boj pokračuje dál. Počátkem ledna ministr vnitra Vít Rakušan policii i tajné služby o revizi bezpečnostních opatření, která platí na Pražském hradě. Kverulant se ho nyní ptá, jak prověrka dopadla, kolik nás šestileté zavření Hradu stálo a hlavně kdy bude Pražský hrad zase volně přístupný veřejnosti . The post Kverulant.org se ptá Rakušana, kdy konečně nechá otevřít Pražský hrad first appeared on kverulant.org.
     Komentáře
  • ESTAV

    Vodní prvky a kašny v Lánech navržené Josipem Plečnikem

    Před 5 měsíci
    Před 150 lety se narodil architekt Josip Plečnik a před 65 lety zemřel. Část své profesní kariéry strávil v Praze, kde po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v podobě řady jedinečných architektonických děl. Vedle slavného kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech se jednalo především o modernizaci a přestavbu v té době zanedbaného Pražského hradu. Mnohem méně známou je ovšem skutečnost, že Plečnik se účastnil i obnovy a přestavby Lánského zámku, především jeho zahrad a dal novou podobu místním vodním prvkům.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Úpravy zámku Lány. Jak Plečnik povýšil sídlo českých prezidentů

    Před 5 měsíci
    Zámek Lány je barokní stavba, kterou najdeme na jižním okraji obce Lány v okrese Kladno ve Středočeském kraji, západně od Prahy.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Lví síň a věhlasné vázové schodiště. Další návštěva bytu T.G.Masaryka

    Před 6 měsíci
    Plečnik v Masarykově bytě vytvořil řadu zajímavých prvků. V tomto díle Skrytých pokladů architektury se nejprve podíváme do Lví síně a poté navštívíme věhlasné vázové schodiště. V obou těchto prostorách zanechal slovinský architekt Josip Plečnik nesmazatelnou stopu svého génia.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    „Válka je vůl.“ Američtí veteráni si v české střílečce Arma znovu procházejí bojem i jeho následky

    Před 6 měsíci

    ·

    3 minuty

    Že je válka i o humanitární krizi připomíná videohra Arma ze studia Bohemia Interactive. „Pro mne osobně je fakt, že se nesnažíme zobrazit jen boj, ale třeba i jeho následky nebo to, co k němu vede, velice důležitou součástí,“ říká vývojář Ivan Buchta. V realistickém prostředí střílečky se podle něj realizují i traumatizovaní američtí veteráni. „Pokud k tomu přidáme i to, že ti lidé třeba odcházejí i s nějakou úvahou o tom, že ta válka je vůl, tak je to jen dobře,“ dodává.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Velikán architektury "ve službách" Masaryka. Plečnik proměnil tvář Lublaně i Prahy

    Před 6 měsíci
    V českém prostředí je Jože Plečnik nejvíce známý díky svému působení v roli hradního architekta za úřadování prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Plečnikova alej u Pražského hradu začne vznikat letos, bude ji tvořit 40 stromů i dar od Slovinska

    Před 6 měsíci
    Po zprovoznění tunelového komplexu Blanka v roce 2015 byla pražskými politiky slibována v sousedství výjezdu na Prašném mostě přeměna severní části ulice U Prašného mostu na Plečnikovu alej. Doposud k ní nedošlo, nicméně podle zjištění serveru Pražský patriot by realizace projektu, který zahrnuje úpravu nevzhledného místa sloužícího už dlouho jako parkoviště, vysazení aleje se čtyřiceti stromy a instalaci památníku, měla začít letos.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Když nemáš kámen, nalešti beton. Plečnikova středomořská Lublaň vznikala recyklací materiálů

    Před 6 měsíci

    ·

    3 minuty

    Zatímco Prahu oblékal do prvorepublikového střihu, ze slovinské Lublaně, místa inkubátoru svých nápadu, chtěl Josip Plečnik udělat město středomořské. Tvořil ale v době nedostatku materiálů. „Tady vidíme umyvadlo, které vypadá jako kamenné. Vytvořené je ale z betonu – Plečnik beton vyleštil a výsledek působí jako tehdy nedostupný drahý kámen. Dnes by se dalo říct, že vlastně recykloval různé fragmenty, kusy kamenů, hornin nebo i dřeva,“ nastiňuje průvodkyně v domě architekta.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Výročí 150 let od narození architekta Plečnika připomene výstava na Hradě

    Před 6 měsíci
    Kulaté výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika (1872 až 1957) připomene od dubna výstava na Pražském hradě.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Stopy architekta Josipa Plečnika nejsou jen v Praze, zůstaly i na zámku v Lánech

    Před 6 měsíci
    V letošním roce uplyne dvojité výročí narození a úmrtí světově proslulé osobnosti, pevně spjaté s Prahou. Před 150 lety se narodil architekt Josip Plečnik a před 65 lety v lednu zemřel.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nejkrásnější stavby architekta, který vrátil Pražskému hradu důstojnost

    Před 6 měsíci
    To, že se z Pražského hradu stalo reprezentativní sídlo prezidenta, je hlavně zásluhou slovinského architekta Jože Plečnika. Tento modernista se zálibou v antice ovlivnil i tvář Lublaně a Vídně. Od jeho narození uplynulo 150 let.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Jedinečným výtahem do bytu. Koukněte, jak bydlel T. G. Masaryk na Pražském hradě

    Před 6 měsíci
    První prezident Československé republiky pobýval na Pražském hradě v prostorách jedinečného bytu. Do podoby tohoto sídla významně zasáhl slavný slovinský architekt Jože Plečnik. TV Architect přináší nový díl Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše, v němž vás historik architektury seznámí právě s tímto bytem, jehož genius loci je stále přítomen.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Přijímací sál Pražského hradu vypadá jak sen pro státní a diplomatické návštěvy

    Před 7 měsíci
    V tomto díle se s naším seriálem podíváme do místnosti, kterou vytvořil Jože Plečnik na počátku dvacátých let minulého století jako přijímací sál pro státní návštěvy. Sál se nachází v sousedství takzvané Matyášovy brány. Ta tvoří hlavní vstup do areálu Pražského hradu. V minulosti se uvažovalo o jejím uzavření a vytvoření nové brány.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražský hrad je plný skrytých příběhů

    Před 7 měsíci
    Vydali jsme se do areálu Pražského hradu a postupně si prošli všechna jeho nádvoří. Kdo si myslel, že ho slavná památka už nemůže překvapit, byl zaskočen. Stačí se pozorně dívat a odhalí se vám příběhy ostatním návštěvníkům často skryté. V mřížích brány jsme objevili iniciály významné panovnice, ve dveřích katedrály svatého Víta si prohlédli osudy českých světců a v rozetě chrámu spatřili příběh o stvoření světa.
     Komentáře
  • Novinky

    V metru Jiřího z Poděbrad se staví výtahy. Prohlédněte si třicetimetrovou jámu z ptačí perspektivy

    Před 8 měsíci
    Na stavbě kaskády výtahů a přestupní chodby ve stanici metra Jiřího z Poděbrad bylo dokončeno hloubení stavební jámy. Nyní začnou první ražby šachty. Ta bude v budoucnu sloužit pro dvojici výtahů do uliční úrovně. Ve videu si můžete stavební jámu prohlédnout z ptačí perspektivy.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Málo známá Masarykova vyhlídka s překrásným výhledem na Pražský hrad

    Před 8 měsíci
    Masarykova vyhlídka vznikla ve dvacátých letech podle návrhu hradního architekta Jože Plečnika. Kolem staleté lípy, pod níž sedával TGM, vytvořil architekt půlkruhovou stavbu, k níž vede terasová vinice od východu. V komunistické éře byla tato část hradního areálu nepřístupná a stavba chátrala. Obnovena byla v polovině 90. let a otevřena veřejnosti v rámci derniéry Plečnikovy výstavy v roce 1996.
     Komentáře
  • i60

    Masarykova vyhlídka v Praze

    Před 8 měsíci
    O Masarykově vyhlídce v Jelením příkopu na Pražském hradě jsem se dočetla náhodou. V textu bylo mj. uvedeno, že o ní moc lidí neví. Asi je to pravda. Jak jsem zpětně zjistila, nevěděla o ní ani kamarádka, která zná Prahu lépe než já a se svým fotoaparátem ji důkladně prochází.
     Komentáře
  • Novinky

    Lublaňský mrakodrap Nebotičnik má vazby na Česko

    Před 9 měsíci
    Možná jste si jí při své prázdninové návštěvě Slovinska také všimli. Výškovou budovu nazvanou Nebotičnik na třídě Slovenska cesta nelze přehlédnout. Je známým cílem turistů a jednoduchým orientačním bodem. Aby ne, ve 30. letech minulého století, kdy vznikla, byla devátou nejvyšší stavbou Evropy.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Odpudivou "Husákovu trafostanici" nahradila kopie Ptačince

    Před 10 měsíci
    Jednotlivá zastavení architekt zdůraznil pavilonky (Malý belvedér, Aviarium, Bellevue), pyramidou, brankou do alpina a úpravou Moravské bašty. Té dominuje štíhlá kamenná tříska zakončená jónskou hlavicí. Na příčné ose pod Býčím schodištěm, které zahrady v centrální části hradního areálu propojuje s třetím nádvořím, je umístěna půlkruhová vyhlídka.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Impozantní výhled i opuková pyramida. Detaily zahrady Na Valech

    Před 10 měsíci
    Zahrada navazuje na komorní zahradu Rajskou, upravovanou rovněž Plečnikem. Táhne se pod jižní frontou hradních paláců až k Opyši. Zdejší Moravské baště dominuje kamenná tříska zakončená jónskou hlavicí. I tato část Pražského hradu byla vytvořena na základě návrhů slovinského architekta Jože Plečnika.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví

    Před 10 měsíci
    Na severní hraně horního Jeleního příkopu se nachází odlehlé místo areálu Pražského hradu.
     Komentáře
  • Poznat svět

    K čemu sloužily vrcholy starověkých pyramid: Skutečně měly magickou moc?

    Před 10 měsíci
    Co jsou pyramidy, ví asi každý. Ovšem pyramidion už je mnohem méně známý výraz. Přitom bez pyramidionů by pyramidy nikdy nedosáhly svého vrcholu a můžeme se s nimi setkat i dnes.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    První nádvoří Pražského hradu: Plečnik mu dal důstojnou podobu

    Před 11 měsíci
    Jože Plečnik upravil i vstupní nádvoří Pražského hradu. Nejvýraznějším prvkem úpravy je dvojice vlajkových stožárů, které byly původně zhotoveny z kmenů moravské jedle. Ty se nachází po obou stranách Matyášovy brány. Tímto dílem začíná speciál o Pražském hradu, kde se podívame na práci Plečnika a jedné vyznamné současné architektky.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tudy se vstupuje do Pražského hradu. Co byste měli vědět o prvním nádvoří

    Před 11 měsíci
    Známý slovinský architekt Jože Plečnik svou prací ve 20. a 30. letech 20. století významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Co vidět v Lublani: neobvyklý kostel, hrad nebo tři mosty na jednom místě

    Před 1 rokem
    Ať už je Slovinsko vaší cílovou zemí, nebo jím jen projíždíte, jeho metropole opravdu stojí za zastávku. Máme pro vás 5 tipů na významná místa.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Lánský zámek je sídlem prezidentů již sto let. K jubileu se po rekonstrukci otevřel kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš

    Před 1 rokem
    Dnes je tomu přesně sto let, kdy tehdejší československý stát odkoupil zámek v Lánech od rodiny Fürstenberků. Tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk jej pak začal využívat jako své letní sídlo. Od 15. července 1921 je tedy lánský zámek letní rezidencí československých a později českých prezidentů. Právě k dnešnímu významnému jubileu se v Lánech veřejnosti po dvou letech otevřel kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš, který se nachází v bezprostřední blízkosti zámku a je s ním z východu propojen krytou chodbou. V posledních dvou letech prošel kostel historicky svou největší rekonstrukcí. Ta vyšla na 53 milionů korun.
     Komentáře
  • Novinky

    Lány nechal TGM koupit před 100 lety

    Před 1 rokem
    Tož to kupte, říkával prý první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, když pořizoval umělecká díla do prezidentské sbírky, a tato slova mohla zaznít i při rozhodování o koupi zámku v Lánech.
     Komentáře
Reklama