Hmyz je všude kolem nás, ať chceme, nebo nechceme. Je součástí potravního řetězce a na planetě Zemi je dokonce déle než člověk! Zdaleka nejotravnějším hmyzím druhem jsou zejména v létě komáři. Také se jejich náletů nemůžete zbavit? Možná je něčím „přitahujete“. Co by to tak mohlo být? Cukrovka, krevní skupina?
Léto je tady, a mnoho lidí je připraveno strávit své dny venku — grilování na verandě, nebo aktivity kolem vody. Tyto aktivity mají jednu nepříjemnou společnou akci. Pod širým nebem se nacházejí v trávě a ve vzduchu komáři!
V létě si užíváme nejen dovolené, táboráky a grilovačky, ale také společnost nepříjemného hmyzu nebo škůdců, kteří nám tyto chvíle umí pěkně znepříjemnit. Chcete se jich zbavit pohodovou a pokud možno přírodní cestou? Pak čtěte dále.
Odborníci zveřejnili zprávu, ze které vyplývá nepříjemné zjištění. Pokud lidstvo nezastaví globální oteplování a teplota bude stále růst, začnou se v Evropě vyskytovat tropické viry a nemoci, které jsme doteď znali pouze z rozvojových a tropických zemí.
Vědci shromáždili 1500 obrázků komárů - rozpláclých i nerozpláclých - pro trénink umělé inteligence. Jejich cílem je vytvořit aplikaci pro chytré telefony, která dokáže sledovat druhy způsobující nemoci. Umělá inteligence vycvičená k rozpoznávání živých i mrtvých komárů by mohla pomoci sledovat tři druhy, které jsou nejvíce zodpovědné za přenos nemocí, uvedl server Newscientist.
Krásně zařízené zahradní posezení přímo láká pro trávení volných chvilek. Nejlepším časem bývá podvečer, což je ale zároveň doba, kdy se začnou vynořovat otravní komáři, kteří nechtějí dát pokoj. Naštěstí existují způsoby, jak komáry poměrně efektivně odradit od poletování kolem vašeho příjemného zahradního posezení. Pojeďte se podívat na tipy, co určitě budou fungovat.
Pokud bydlíte poblíž řeky, rybníka, nebo třeba jen potoka, pravděpodobně jejich nálety trpíte také. A protože je v české krajině naštěstí vody dost, šance, že se u vás jednou za čas přemnoží komáři, je poměrně velká. Vypořádat se s komáry na dobro bohužel jen tak nelze, přesto existují metody, jak se před nimi bránit.
Co na bodnutí komárem, pokud nechcete mít na těle svědivé červené fleky? Většina lidí si komáří štípanec začne okamžitě škrábat, ale to je vyloženě špatně. Nikdy se stejně nedoškrábete do lepšího stavu, ve většině případů to začne svědět ještě víc, nebo to začne rovnou krvácet. Pojďme si tedy říct, jak správně postupovat při komářím bodnutí.
Ochranu tisíců lidí před nálety přemnožených komárů v okolí Litovelského Pomoraví má zlepšit nasazení dronů, leteckých snímků a senzorů v tůních. Tak budou cíleně…
Do boje s přemnoženými komáry v lužních lesích Litovelského Pomoraví hodlají vědci z olomoucké přírodovědecké fakulty v budoucnu nasadit drony, letecké snímky nebo senzory v tůních, aby mohli přesněji zacílit chemický postřik proti larvám. Na projekt univerzita dostane grant z norských fondů.
Jak by bylo večerní posezení s přáteli na zahradě příjemné, kdyby se ho neúčastnil i otravný hmyz. Nejeden člověk již zpochybnil smysluplnost existence komárů.
Drony, letecké snímky i senzory v tůních by měly v budoucnu pomoci v boji s přemnoženými komáry lužních lesích Litovelského Pomoraví. Zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty připravili projekt podpořený z norských fondů.
Bojíte se včel? Noste bílé oblečení. Když zvolíte zelené či fialové, ohrnou nad vámi nos zase komáři. A co si vzít do lesa, abyste nebyli lákavým terčem pro nebezpečná klíšťata?
Teploty v následujících několika dnech nebudou ani zdaleka připomínat léto. Denní teploty klesnou až k 18 stupňům Celsia a počasí bude k vodě lákat zřejmě jen otužilce. Je nutné také počítat s přeháňkami. Místo opalovacích krémů bude lepší se vybavit repelentem. "Kvůli deštivému červnu se stačilo namnožit hodně komárů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
To si takhle v klidu sedíte na zahradě, v jedné ruce dobrou knihu a někde poblíž šálek čaje. Počasí je příjemné, den se chýlí k večeru, ale venku je ještě stále dost teplo.
Aktuální počasí, kdy se střídají velmi teplé dny s přívalovými dešti a bouřkami, nahrává rychlému množení komárů. To pro lidi neznamená jen otravné bzučení u ucha a svědivé štípance, ale i riziko přenosu hned několika nemocí. Kde je komárů nejvíce a co udělat, aby se člověk nestal jejich potravou, pro ŽivotvČesku.cz prozradil známý entomolog.
Každého člověka čas od času obtěžuje komár, od kterého nakonec získá nejeden štípanec. S těmito triky si můžete s tímto hmyzem hravě poradit, a přitom vás to nebude stát mnoho peněz.
Patříte mezi lidi, kteří bývají v létě u vody pravidelně pronásledováni komáry? Historický článek z roku 1912 vám prozradí jak, jak komáři útočí, jakým způsobem se před útoky pískajících krvežíznivých komárů bránit i jak zmírnit svědění v místě komářího poštípání.
Komáři, klíšťata, blechy, vosy, včely a jiný hmyz se zvyšujícími se teplotami ožívá. Časté pokousání a otravný hmyz však nejsou důvodem k rezignaci na pobyt venku. Nezoufejte! Existuje několik kroků, díky kterým na tyto malé otravné potvůrky vyzrajete!
Příjemné letní večery dokážou značně znepříjemnit otravní komáři. Po štípanci zůstávají svědivá místa, a navíc mohou být komáři přenašeči nejrůznějších nemocí. Jedním ze způsobů, jak je od sebe odpudit, přitom mohou být i přírodní látky. U repelentů tak nemusíte sahat po drastické a mnohdy nezdravé chemii, ale můžete vyzkoušet vonné silice z některých rostlin. Takový repelent si snadno připravíte i doma, nebo ho můžete již hotový zakoupit.
Mravenci, roztoči, moli, mouchy nebo komáři - mohou škodit celoročně, ale s vyššími teplotami jejich aktivita stoupá. A s některými souvisí i možné alergie. Co s tím?
Šanta kočičí, neboli v angličtině catnip, je rostlina, kterou majitelé s oblibou dávají svým chlupatým mazlíčkům a kočky ji zbožňují. Nyní vědci přišli na důvod, proč kočky šanta tolik láká, i když to bylo léta záhadou. Důvodem je to, že se jedná vlastně o takový komáří repelent, uvedl server Newsweek.
Dekorativní plektrantus je skvělou volbou do zahrad i interiéru. Jeho bohaté listy vás uchvátí. Navíc se jedná o přírodní repelent proti otravnému hmyzu včetně komárů.
Obce v Litovelském Pomoraví se začaly připravovat na komáry. Vyzývají obyvatele, aby sudy a nádrže s vodou nenechávali naplněné, pečlivě kontrolovali larvy a vodu ještě před výletem komárů případně spotřebovali. Hygienici ubezpečují, že plošná komáří kalamita letos zatím nehrozí. Přemnožení komárů by mohlo být pouze lokální.
Neustále nakupujete různé repelenty s tím, že vás od komářího štípnutí zachrání? Pojistěte si to i jinak. Třeba tím, že zahrnete do jídelníčku játra, chřest, ovesné vločky, luštěniny nebo hnědou rýži. Proč to udělat ještě dnes?
Objevte 11 aromatických rostlin, které odpuzují komáry. Pokud je vysadíte u sebe na zahradu, bude se vám tento hmyz vyhýbat obloukem. 11 vonných a levných rostlin, které silně odpuzují komáry: Vytvoří ochranný štít a zařídí klidné léto bez štípanců a bzučení.
Komáři a kousající muchničky jsou určitě nejdotěrnějším letním hmyzem. Dokážou znepříjemnit venkovní aktivity a pobyt u vody natolik, že máme mnohdy sto chutí to zabalit a přesunout se domů.
Napůl rozkrojený citron vložený do trouby zní jako zcela nesmyslný krok bez zjevného účelu. Pokud to však takto provedete, můžete se ráno těšit na velké překvapení.
Stojatá voda, to je doslova požehnání pro nekontrolovatelné množení otravných moskytů. Pokud máte kolem domu nádrže s dešťovkou, případně okrasné jezírko, je čas pustit se s nimi do boje.
Otravní komáři se začínají množit a znepříjemňovat nám život, což je známka toho, že se blíží teplé letní dny. S nimi ale začínají lačnit po naší krvi i tito zástupci bodavého hmyzu, který nám nedá v noci spát a zkazí každou večerní procházku, posezení u ohně nebo návštěvu letního kina.
Nenechaví a neustále poletující škodící komáři, kterých je v posledních dnech všude plno. Dokážou pokazit večer a znepříjemnit několik následujících dní, během kterých si můžete rozdrásat pokožku do krve v touze ulevit si alespoň na chvíli od svědění, které vám způsobila krvelačná bestie.
Asijský komár tygrovaný je považován za nejnebezpečnější zvíře na světě. Jak ho však lze odlišit od ostatních druhů komárů? Tohle jsou jeho charakteristické rysy, píše Echo24.
Léto se blíží nezastavitelným krokem. Pokud si chcete dopřát klidné večery bez přítomnosti otravného hmyzu, měli byste co nejdříve vysadit některou z těchto rostlin.
Za nejnebezpečnější živočichy – hned po lidech –jsou často označováni komáři. Přenášejí totiž vážné nemoci. A ještě k tomu jsou otravní, kazí zisky rekreačnímu průmyslu, vadí hospodářským zvířatům. Co s nimi? Část vědců říká – zbavme se jich. A využijme při tom třeba genetického inženýrství.
V nejbližší době mají být vypuštěny miliardy modifikovaných komárů ve snaze bojovat proti přenosu různých chorob. Objevila se však řada nesouhlasných názorů a obav.
Existuje několik druhů komárů a někteří z nich mohou způsobit velké zdravotní problémy. Rostliny níže zmíněné vám v boji proti tomuto obtížnému hmyzu pomohou.
Vědci ze Stockholmské univerzity ve Švédsku věří, že našli řešení, jak skoncovat s komáry přenášejícími malárii. Každý den je krmí šťávou z červené řepy napuštěnou smrtícími toxiny, což je součástí velkolepého plánu boje proti zákeřné nemoci, uvedl server Euronews.
Konkrétní vůně dokážou odpudit hmyz. Které bylinky působí proti komárům, vosám nebo klíšťatům, kteří nám zejména v létě působí nemalé obtíže? Například vosy a včely nemají rády vůni majoránky, tymiánu, máty a pelyňku. Pokud chcete, aby se vaší zahradní party obloukem vyhnuly, položte na stůl mísu s těmito bylinkami. Vosy nesnáší česnek Proti vosám pomáhá také česnek nebo výtažek z chilli papriček.
Jsou to nejsmrtonosnější tvorové planety. Sají vaši krev a přenášejí mnoho nemocí, takže každý rok jim padne za oběť milion lidí. Nejsou fiktivní a přece jsou v knihách.
Geňa a Míša s hosty své talkshow TGM kromě povídání také dováděli. Na Prima Pauze koukněte na jednotlivé rozhovory i rozverné hry. Nezkrácené povídání i dovádění najdete na iprima.cz.
Olivový olej je známý především svými zdraví prospěšnými vlastnostmi, pro které ho mnoho z nás používá při přípravě rozmanitých pokrmů. Především ženy ho pak často využívají také k péči o svou pokožku či vlasy.
Štípnutí komárem není nic příjemného, hlavně v letních měsících se jich rojí víc, než je zdrávo. Neškodí ale trochu proniknout do mechanismu, jakým operují.