Zavřít
Matyáš Korvín

Matyáš Korvín

Nejnovější články na Seznamu na téma Matyáš Korvín
  • Deník

    Zapomenutá defenestrace. V září 1483 letělo z oken Novoměstské radnice osm mužů

    Před 3 dny
    Před 540 lety, ve středu 24. září 1483, došlo v Praze k tzv. druhé pražské defenestraci, jež je možná paradoxně nejméně známou, ačkoli byla nejkrvavější. Od obou slavnějších „sester“ (defenestrace z roku 1419 a z roku 1618) se odlišovala v jednom významném bodě: zatímco ty dvě náboženskou válku zažehávaly, tato ji de facto ukončovala.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Bol raz jeden král uherský: Jak vzpomíná na Matyáše Korvína lidová slovesnost?

    Před 24 dny
    Byl Matyáš Korvín opravdu oním arcilotrem, za kterého jej považuje naše starší historiografie, nebo veselým a rozverným svůdcem známým i z moravské lidové slovesnosti? A proč se jen pár stovek kilometrů od Prahy panovníkův obraz tak dramaticky mění?
     Komentáře
  • České noviny

    Jízda králů v podání chasy ze Skoronic projela Kyjovem, letos měla 30 koní

    Před 1 měsícem
    Tisíce diváků si nenechaly ujít poslední vrchol programu letošního Slováckého roku, Jízdu králů v podání chasy z nedalekých Skoronic. Krále převlečeného v dívčím kroji s růží v ústech představoval desetiletý Teodor Šťastný, doprovázelo jej 29 jezdců. Právě shromáždění 30 koní bylo na přípravách letošní jízdy nejnáročnější, řekla ČTK Marie Holcmanová, která skoronskou jízdu pořádá.
     Komentáře
  • i60

    Místo, kde andělé míří k zemi

    Před 1 měsícem
    Klid a pohodu vzbuzující polabská krajina skrývá nejedno překvapení. Městys Choltice, ležící 15 kilometrů od Pardubic, je velmi bohatý. Do jeho majetku patří, mimo jiné, i barokní zámek obklopený parkem plným vzácných dřevin.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Na hradě Cimburk se blýská na lepší časy. Chátrající památku zachraňuje parta nadšenců

    Před 2 měsíci
    Milovníci romantických zřícenin mají na Slovácku už dlouhá desetiletí jasný cíl. Poslední feudální pán opustil hrad Cimburk před více než 350 lety, od té doby pustl a chátral. Partě nadšenců se ale podařilo alespoň část hradu zachránit.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Kterak se koruna svatého Štěpána ocitla v držení armády USA

    Před 2 měsíci
    Základ nynější maďarské tzv. Svaté koruny (Szent Korona), jednoho z uznávaných symbolů maďarské státnosti, spadá do doby několik desetiletí od smrti toho, k němuž je vztahována – tedy Štěpána I., jenž byl roku 1000 korunován prvním uherským králem a jenž, v důsledku církevní kanonizace v období po své smrti roku 1038, vstoupil do povědomí jako svatý Štěpán (Szent István). Její dnes spodní část byla v roce 1074 poslána králi Gejzovi I.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Čokoládové království v Uherském Brodě: Parta nadšenců nabízí dobroty, které jinde neochutnáte

    Před 2 měsíci
    První zmínka o tomto městě pochází z 11. století. Vojsko krále Jiřího z Poděbrad zde porazilo uherského krále Matyáše Korvína. Ale nejčastěji je toto místo zmiňováno jako pravděpodobné rodiště Jana Amose Komenského. Uherský Brod je zkrátka studnicí historických událostí. Jak jsme ale zjistili, toto slovácké město zaujme i v dalších oblastech. Věděli jste například, že se tu vyrábí výborná čokoláda?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Největší maďarské nakladatelství přebírá škola blízká Orbánovi, autoři odcházejí

    Před 3 měsíci
    Podle spisovatelky Péterfyová-Novákov je téměř jasné, že vládní strana Fidesz bude chtít Libri využít k vlastním ideologickým a politickým účelům.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Matyáš Korvín jen tak tak unikl popravě. Jeho život byl nabitý napjatými událostmi

    Před 3 měsíci
    Uherský král, syn Jánose Hunyadiho a Alžběty Szilágyi z Horogssey, se narodil v Kluži 23. února 1443. V domě svého otce získal spolu se svým bratrem Ladislavem pečlivé vzdělání pod vedením Gregora Sanockého, který ho vyučoval humanitním vědám. Johann Vitez, biskup z Grosswardeinu z roku 1445, přítel Matyášova otce a sám nadšený mecenáš a propagátor klasických studií měl rozhodující vliv na jeho vzdělání.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Matyáš Korvín dokázal v roce 1469 porazit Jiřího z Poděbrad v boji o trůn

    Před 3 měsíci
    Byl malý a údajně ani ne moc hezký. Vynikal však fyzickou silou a odhodláním a jako chlapec získal vynikající vzdělání. Nakonec se Matyáši Korvínovi podařilo stát se v roce 1458 uherským a později českým králem.
     Komentáře
  • Šumperský a jesenický deník

    Šumperk slavil. Městem prošel středověký průvod

    Před 3 měsíci
    Středověký průvod prošel v sobotu 3. června historickým centrem Šumperku. Připomínkou přes pět set let starých událostí vyvrcholily Slavnosti města Šumperka.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Jízda králů Vlčnov – kdo jsou legrúti a proč je král oblečen v ženském oblečení

    Před 3 měsíci
    Jízda králů je lidová slavnost dnes udržovaná pouze na Slovácku a Hané, ač dříve byla rozšířená po celé České republice. Tento jedinečný lidový obyčej je také zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.
     Komentáře
  • Novinky

    Penězokazectví majitel hradu Kámen tvrdě zatloukal, po staletích se našly důkazy

    Před 4 měsíci
    Hrad Kámen bude od konce srpna na tři roky uzavřen, důvodem je rekonstrukce elektrického vedení, zároveň bude inovována expozice.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dějiny Olomouce: V 16. a 17. století město sužovalo hned několik morových epidemií

    Před 4 měsíci
    Město Olomouc je srdcem Hané i celé severní Moravy. Dějiny tohoto města jsou po všech ohledech protkány nejrůznějšími příběhy, z nichž ty nejvýznamnější si společně připomeneme v tomto textu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Mumie i skutečný katovský meč: Hrad Buchlov má návštěvníkům co nabídnout

    Před 4 měsíci
    Vznikl v první polovině 13. století jako strategická obranná pevnost na východní hranici Českého království. Řeč je o majestátním hradu Buchlov, který je hlavní dominantou pohoří Chřiby nedaleko Uherského Hradiště. Nikdy nebyl zcela dobyt. I díky tomu se nám v dobré kondici dochoval až dodnes.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zámek v Kolíně je jediným z původních hradů husitských hejtmanů založený přímo ve městě

    Před 4 měsíci
    Do Kolína je to z hlavního města sotva šedesát kilometrů. Historické jádro Kolína je městskou památkovou rezervací. Stále si drží středověký ráz. Najdete tu spoustu zajímavých pamětihodností, z nichž vyniká především chrám svatého Bartoloměje. Tento článek ale nebude o něm, ale o méně známé kolínské památce – zdejším zámku.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Bitva o Třebíč v roce 1468: Město přestalo na několik let úplně existovat, místo trosek vyrostlo Karlovo náměstí

    Před 4 měsíci
    Třebíč, druhé největší město Vysočiny, si dnes připomíná nešťastnou událost, která se stala v roce 1468. V dějinách se o ní hovoří jako o Bitvě o Třebíč. Po čtyřech týdnech bitvy, jedné z mnoha v česko-uherských válkách, bylo město na několik let zničeno a tato bitva byla jednou z příčin zániku zdejšího kláštera.
     Komentáře
  • Michaela Hanelová
    naSeznam Médium

    Ze žaláře na trůn: Matyáš Korvín jen náhodou unikl popravě a stal se jedním z nejslavnějších králů

    Před 5 měsíci
    Mezi uherskými králi zaujímá zvláštní místo, a to nejen proto, že jeho jméno je zvěčněno v lidových pověstech. Matyáš Korvín se jím stal před 565 lety.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Marie Terezie vážila tolik, že nesměla jezdit na koni. Jiří z Poděbrad na tom byl dost podobně

    Před 7 měsíci
    Král. Jeden ze symbolů země. Hrdý, nebojácný, mazaný, bohatý, ochranitelský. A štíhlý. Nebo ne? Na královském dvoře se stoly často prohýbaly pod množstvím jídla. Každý týden se musely přidělávat nové dírky na opasku. Kdo neznal míru?
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    V záři lednového slunce. Výšlap na zříceninu hradu Rokštejna u Panské Lhoty zvládnete i v zimě

    Před 8 měsíci
    Máte rádi krásná místa a nechce se vám jezdit moc daleko? Romantická a tajemná zřícenina hradu Rokštejn nedaleko Jihlavy i Brtnice patří k těm turistickým cílům, kam si můžete udělat výlet po celý rok, tedy i v zimním období.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Dlouhá a vznešená historie češtiny na Slovensku

    Před 8 měsíci
    Když se mluví o historii Slovenska a tam používaném jazyce, tak vás možná napadne maďarština. Češtinu na Slovensko ale nepřinesl až vznik Československé republiky v roce 1918, náš jazyk měl na Slovensku důležité postavení už celá staletí před tím. Více vám o tom prozradí článek z roku 1928.
     Komentáře
  • Hanácké novinky

    Před 544 lety stvořila olomoucká dohoda dva české krále

    Před 9 měsíci
    7. prosince roku 1478 uzavřeli Vladislav Jagelonský a Matyáš Korvín v Olomouci dohodu, podle které směli oba dva užívat titul českého krále. Ojedinělou situaci našich dějin dodnes připomíná na Horním náměstí pamětní deska.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Půlstoletí polské dynastie: Jagellonská vláda v českých zemích

    Před 1 rokem
    V roce 1471 zemřel jediný volený český král z domácího rodu Jiří z Poděbrad. Na osiřelý český trůn si činili nároky panovníci všech okolních zemí, ale nakonec přálo štěstí polským Jagelloncům...
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dvorky v centru Přerova se otevřou návštěvníkům, nabídnou výstavy i koncerty

    Před 1 rokem
    V Přerově se v neděli odpoledne otevře pro veřejnost šest běžně nepřístupných či neznámých dvorků v uzavřených domovních traktech v historickém centru města. Multižánrový festival se ve městě stává tradicí.
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Cesta na Cimburk vede hlubokým lesem. Vyplatí se zříceninu navštívit?

    Před 1 rokem
    Už jste navštívili zříceninu hradu Cimburk? Koryčany, tedy město, kde hrádek najdete, na něj mohou být pyšné. Je to totiž vysněné sídlo každého romantika. Cestou k němu můžete obdivovat zelenou přírodu a zajímavé skalní útvary. Procvičíte plíce i nohy, které vás vynesou k impozantní gotické ruině. Nenechte se však zmást – nahoře to žije!
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kunovicemi projede v neděli Jízda králů, letos v netradičním termínu

    Před 1 rokem
    Obvykle se Jízda králů koná na konci května. Letos se bude také netradičně konat již po roce. Loňská akce se o rok zpozdila kvůli covidu a ta letošní má tradiční starobylé slavnosti vrátit její dvouletý interval v každý sudý rok.
     Komentáře
  • Deník

    Utajovaný syn Jiřího z Poděbrad Boček: Jeho osud je záhadou, rodina ho ukrývala

    Před 1 rokem
    Zvláštní mystérium obestírá prvorozeného syna Jiřího z Poděbrad Bočka, který se narodil právě před 580 lety, 15. července 1442. Nevíme, kde se narodil, nevíme ani to, proč mu otec na rozdíl od jeho mladších bratrů nezajistil povýšení mezi říšská knížata. Mohlo být důvodem postižení?
     Komentáře
  • Asenior

    Město bohaté historií a léčivými prameny

    Před 1 rokem
    Poděbrady prosluly v novodobé historii lázněmi na léčbu onemocnění srdce, cév a krevního oběhu. „Město našich srdcí“ na břehu Labe si kromě spokojených lázeňských hostů zamilovali také další návštěvníci, oceňující jeho příjemnou atmosféru, dostatek kulturního vyžití, poklidné vycházky a výlety malebným okolím.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Hrad Rabštejn: Skvělý výlet s lákavou vyhlídkou

    Před 1 rokem
    Zřícenina hradu Rabštejn leží v Hraběšické Dobré zemi, 2 km severně od Bedřichova, na úbočí horské hrany svažující se do údolí řeky Oskavy. Hrad Rabštejn byl nejpozoruhodnějším hradem historické Moravy. Přes nepřízeň času se zde dochovala řada zbytků hradních příček, které byly využívány pro vstup na hradní nádvoří.
     Komentáře
  • ČT24

    Po pětileté pauze se v Hluku konala Jízda králů

    Před 1 rokem
    Hlukem projela Jízda králů. Místo tradiční tříleté pauzy se uskutečnila po pěti letech a dvanáctiletý král Marek Šuránek čekal na svoji příležitost dva roky. Odklad tradice, která je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, způsobila pandemii covidu.
     Komentáře
  • České noviny

    Hlukem projela po pěti letech Jízda králů, v čele byl dvanáctiletý Marek Šuránek

    Před 1 rokem
    Hlukem na Uherskohradišťsku projela Jízda králů. V čele byl dvanáctiletý král Marek Šuránek, podle zvyklostí oblečen do dívčího kroje a v ústech měl růži. Doprovázela jej družina jezdců na bohatě zdobených koních. V Hluku se Jízda králů jezdí jednou za tři roky, kvůli epidemii koronaviru se však odkládala, takže se uskutečnila po pěti letech a mladičký král na ni čekal dva roky. Nervózní však ráno, když jej oblékali do dívčího kroje, nebyl.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Do Šumperka se vrací slavnosti města. Na programu jsou rytířské ležení, divadlo i koncerty

    Před 1 rokem
    Divadelním představením pod širým nebem, koncerty, ale i rytířským ležením či velkým večerním průvodem si tento týden připomene Šumperk významnou historickou událost - takzvaný Šumperský sněm z roku 1490. Třídenní slavnosti města se vracejí do ulic po dvouleté nedobrovolné přestávce způsobené pandemií koronaviru.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Do Šumperka se opět vrací slavnosti města odkazující na sněm z roku 1490

    Před 1 rokem
    Divadelním představením pod širým nebem, koncerty, ale i rytířským ležením či velkým večerním průvodem si tento týden připomene Šumperk významnou historickou událost - takzvaný Šumperský sněm z roku 1490.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Bitva o Třebíč je černou kapitolou v historii města. Místo trosek pak vyrostlo Karlovo náměstí

    Před 1 rokem
    Dnes si lidé v Třebíči připomínají nešťastnou událost, která se stala v roce 1468. V dějinách se o ní hovoří jako o Bitvě o Třebíč. Po čtyřech týdnech bitvy, jedné z mnoha v česko-uherských válkách, bylo město na několik let zničeno a tato bitva byla jednou z příčin zániku zdejšího kláštera.
     Komentáře
  • Slovácký deník

    VIDEO: Svatý Antonínek obsadili čtyři králové s družinami. Podívejte se

    Před 1 rokem
    Půldruhého tisíce poutníků, z toho stovka krojovaných, se v neděli 8. května zúčastnilo poutě za letošní jízdy králů na Slovácku na Svatý Antonínek.
     Komentáře
  • Dotyk

    Strašlivá armáda Matyáše Korvína: Černá armáda hrdlořezů byla tvořena Čechy

    Před 1 rokem
    Matyáš Korvín v našich zemích zrovna nepatří k oblíbeným postavám dějin, neboť se urputně snažil sebrat korunu Jiříkovi z Poděbrad, který je u nás naopak hodnocen velmi pozitivně. V Čechách nakonec Korvín dosáhl jen dílčího vítězství, ale na jiných územích sklízel jeden vavřín za druhým. Vděčil za to pozoruhodné armádě, která v té době neměla v Evropě obdoby.
     Komentáře
  • Echo24

    „Orbán je konzervativní revolucionář. Jezdí ho studovat z USA i Francie“

    Před 1 rokem
    Maďarsko šlo první dubnový víkend k volbám. S převahou v nich zvítězil Fidesz, tedy Svaz mladých demokratů. Jeho zakladatelem byl v roce 1988 Viktor Orbán, který teď vládne už dvanáctý rok a čekají ho další čtyři. Spojená opozice šesti stran zleva až úplně doprava získala jen 35 procent hlasů. Fidesz má tedy opět ústavní většinu, 135 poslanců ve 199členném parlamentu.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    FOTOGALERIE: Studenti olomouckého Gymnázia Čajkovského navštívili v rámci programu Erasmus Budapešť

    Před 1 rokem
    Z Budapešti se před pár dny vrátili studenti Gymnázia Čajkovského v Olomouci. Návštěva se uskutečnila v rámci projektu Erasmus s názvem Zlatý trojúhelník renesance: Beatrice Neapolská, Vladislav II. Jagellonský a Matyáš Korvín. Studenti se podívali také k Balatonu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Černá armáda Matyáše Korvína: Nejstrašnější žoldáci Evropy, většinou Češi

    Před 1 rokem
    Ve své době patřilo toto vojsko mezi největší v Evropě. Díky tvrdému výcviku, moderní výbavě a promyšlené taktice byli muži Černé armády téměř nesmrtelní. A z velké části ji tvořili Češi.
     Komentáře
  • Dotyk

    Bizarní manželství krále "Bene": Dvanáctiletá ošklivá vdova mu štěstí nepřinesla

    Před 1 rokem
    Barboře Braniborské (1464–1515) bylo osm let, když ji rodiče provdali za hlohovského knížete Jindřicha. O čtyři roky později už byla vdovou. Velmi bohatou vdovou. Nebožtík manžel jí odkázal celé své knížectví, které bylo sice malé rozlohou, ale vynášelo hodně peněz. Čeští pánové usoudili, že by byla vhodnou partií pro mladého krále Vladislava, který se potřeboval oženit. Král jim na to kývl: "Bene."
     Komentáře
  • Novinky

    Stín Kekule. Sloupek Štefana Švece

    Před 1 rokem
    Pražský dům U Černého beránka stojí na rohu Husovy a Řetězové ulice. Od roku 1429 v něm žil staroměstský písař Mikuláš Žežulka z Horažďovic. Byl to muž vzdělaný a noblesní, proto mu prosté přízvisko Žežulka nevyhovovalo. I přeložil si ho na vznešenější latinské Cuculus. Pražané byli ovšem v 15. století skoro stejní jako dneska a nebohému písaři přišlo jeho snobství draho. Už nikdy mu nikdo neřekl jinak než Kekule.
     Komentáře
  • Třebíčský deník

    Ztichlá kola. U Třebíče klapaly na rybnících tři mlýny. Zbyl jen ten Opatský

    Před 1 rokem
    Fotografie z výšlapu v okolí Opatského mlýna u Valdíkova na Třebíčsku nám laskavě poskytl Ludvík Havlát. Děkujeme za pěkný tip na výlet.
     Komentáře
  • Náš region

    Po nezdařené svatbě se král sblížil s Pražany, zatančil si i s „obyčejnými“ ženami

    Před 1 rokem
    Dne 7. února 1477 se v Praze měla konat svatba krále Vladislava s Barborou, dcerou braniborského kurfiřta Albrechta Achilla z rodu Hohenzollernů. Nevydařená svatba…
     Komentáře
  • Babinet

    Navštivte unikátní Třebíč a její zachovalou židovskou čtvrť. Milovníci tajemna se mohou vydat na pozůstatky městského popraviště

    Před 1 rokem
    Jelikož tento rok asi velká část cestovatelů zůstává u nás doma, přinášíme další tip na výlet, který si užijí zejména milovníci historie. Řeč je o Třebíči, která nabízí veliké množství památek, na jejichž návštěvu určitě nestačí jediný den. Začněme tou nejznámější památkou města, kterou je bazilika sv. Prokopa.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Marné pokusy o následnictví: Proč neusedly na trůn děti Jiřího z Poděbrad?

    Před 1 rokem
    Navzdory dlouhé historii českého království se pouze jedinkrát v dějinách podařilo na trůn usednout příslušníkovi z řad české šlechty, a to Jiřímu z Kunštátu a Poděbrad. Proč však nepřešla královská koruna na jeho potomky?
     Komentáře
  • Babinet

    Magický vrch Cvilín se stejnojmennou hradní zříceninou skrývá nejednu děsivou legendu

    Před 1 rokem
    Zříceninu hradu Šelenburk, nebo také Cvilín najdeme asi dva kilometry od moravského Krnova. Místo, kde byl hrad postaven, bylo obýváno již v době halštatské (tedy asi 1000 let př. Kr.). Hrad samotný byl založen v první polovině 13. století, a to zřejmě českým králem. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1253. Majitelem hradu byl vlivný rod Benešoviců a v majetku opavských Přemyslovců byl až do roku 1474, kdy byl dobyt vojsky uherského krále Matyáše Korvína. Mezi lety 1493 - 1521 byl opraven a přestavěn Jiřím ze Šelnberka a Kosti (odtud novější název Šelenburk). Znovu byl přestavěn Jiřím Hohenzollernerem z Ansbachu (markrabím braniborským a pánem krnovským), který jej odkoupil roku 1523. Definitivně byl opuštěn po třicetileté válce a nezadržitelně chátral.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Tajemný Vikštejn: Hrad, kde byly ženy zazdívány zaživa

    Před 2 roky
    Vikštejn byl kdysi jedním z nejvýznamějších hradů severu Moravy. Je to ale také hrad, který byl vyhozen do vzduchu, kde byly ženy zazdívány zaživa a kde byla spáchána brutální vražda.
     Komentáře
  • Novinky

    Hrad Litice byl pro Jiřího z Poděbrad jeho „Karlštejnem“

    Před 2 roky
    Hraniční hvozdy byly neprostupné, zároveň ale lákaly kořistníky k loupeživým výpravám do nitra přemyslovských Čech. Aby tomu panovník zamezil, přenechal na konci 13. století území Půticům, kteří byli odnoží jihočeských Drslaviců. Ti osidlovali především západní a jihozápadní část království, ale po domluvě s králem jich část přesídlila.
     Komentáře
  • Babinet

    Navštivte Helfenburk, jednu z našich největších zřícenin. Navíc je opředena množstvím pověstí

    Před 2 roky
    Jihočeský hrad Helfenburk se nachází na hoře Malošín asi pět kilometrů od Bavorova. Svojí úctyhodnou rozlohou 1,27 hektaru patří mezi nejrozsáhlejší hradní zříceniny v naší zemi. Založen byl v roce 1335, kdy Karel IV. vyhověl prosbě Rožmberků a ti vystavěli mohutný hrad. Jednalo se o odměnu za potlačení povstání v italské Pise.
     Komentáře
  • Novinky

    Helfenburk u Bavorova byl sídlem předního českého kondotiéra Václava Vlčka z Čenova

    Před 2 roky
    Na hradech mě vždy fascinuje to obrovské množství šutrů, který museli stavebníci nalámat, nanosit či navozit, přisekat a umístit na správné místo. To, aby byl hrad přepevný, nedobytný. Opět mě to napadlo při prohlídce Helfenburku u Bavorova.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vlčnovem opět projela Jízda králů, vedl ji desetiletý Josef Pavelčík

    Před 2 roky
    Vlčnovem v neděli opět projela Jízda králů. Vedl ji desetiletý král Josef Pavelčík. Na cestě vesnicí ho provázela družina mladíků, pro které byl dnešek okamžikem, kdy podle tradice přestali být chlapci a stali se z nich muži.
     Komentáře
  • České noviny

    Vlčnovem opět projela Jízda králů, vedl ji desetiletý Josef Pavelčík

    Před 2 roky
    Vlčnovem na Uherskohradišťsku dnes opět projela Jízda králů. Vedl ji desetiletý král Josef Pavelčík. Na cestě vesnicí ho provázela družina mladíků, pro které byl dnešek okamžikem, kdy podle tradice přestali být chlapci a stali se z nich muži. Jízda se uskutečnila po dvou letech, loni ji pořadatelé kvůli epidemické situaci zrušili.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Český král Jiří z Poděbrad doplatil na nezdravý životní styl. Zabila ho nadměrná tloušťka a stres

    Před 2 roky
    Nezdravý životní styl zabíjel i před několika staletími naše krále. Jeho obětí se stal Jiří z Poděbrad.
     Komentáře
  • Náš region

    S erotikou proti moru. Dekameron ovlivnil řadu uměleckých děl

    Před 2 roky
    Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou velice elegantně. Úzké a zatuchlé uličky středověkého města Florencie vyměnili za krásný, vzdušný dům, na čerstvém, venkovském povětří. Žádné karantény, žádné roušky žádná omezení. Dobré jídlo, dobré pití, zábava a probdělé noci plné, lásky.
     Komentáře
  • Vlasta

    Maďarská výšivka matyó patří na seznam UNESCO. Typické jsou pro ni letní květy

    Před 2 roky
    V městě Mezőkövesd se vypráví legenda o dívce, které čert odnesl milého do pekla. Dívka za návrat svého chlapce prosila tak dlouho, až se pekelník nechal obměkčit. Ale přece jen to byl čert, a tak výměnou žádal, ať mu přinese v sukni nejkrásnější letní květy.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Šumperk letos zrušil Slavnosti města. Kvůli epidemii koronaviru už podruhé

    Před 2 roky
    Obyvatelé Šumperka se i letos budou muset obejít bez tradičních Slavností města. Odehrávat se měly na začátku června, kdy každoročně lidem připomínají důležité datum v české historii, a to šumperský sněm z roku 1490. Do příprav slavností se sice zástupci města pustili již na začátku roku, kvůli přetrvávajícím koronavirovým opatřením je však muselo město zrušit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jízda králů se v Kunovicích pojede až v červenci a bez doprovodných programů

    Před 2 roky
    Jízda králů se v Kunovicích na Uherskohradišťsku pojede až 11. července, nikoliv na konci května jako tradičně. O posunutí termínu rozhodli pořadatelé na základě epidemické situace. Zrušili také doprovodné programy.
     Komentáře
  • Novinky

    Zbořený Kostelec byl zbořen dokonce dvakrát

    Před 2 roky
    Původně se hrad na ostrohu nad řekou Sázavou při soutoku s Kamenickým potokem jmenoval pouze Kostelec nad Sázavou. Zbořeným ho nazvali až po jeho druhém, definitivním rozkotání.
     Komentáře
  • Jihlavský deník

    Památky UNESCO slaví: mezi nimi i romantická Telč. Podívejte na další unikáty

    Před 2 roky
    /FOTOGALERIE PAMÁTEK/ Osmnáctý duben je už tradičně Dnem památek UNESCO. Slaví se od roku 1996. Seznam světového dědictví obohacuje i pět unikátů z Vysočiny. Víte, které to jsou?
     Komentáře
  • Novinky

    Kynžvartský trojúhelník tvoří zámek, ruina hradu a lázně

    Před 2 roky
    Primárním turistickým cílem na okraji Slavkovského lesa je jedno z našich nejhezčích klasicistních venkovních sídel, metternichovský zámek. Původní barokní stavbu přebudoval pro knížete Klimenta Václava Lothara Metternicha, rakouského státního kancléře, vídeňský architekt P. Nobile. Rod ho vlastnil do roku 1945.
     Komentáře
Reklama