Zavřít
Nikita Sergejevič Chruščov

Nikita Sergejevič Chruščov

Nejnovější články na Seznamu na téma Nikita Sergejevič Chruščov
  • Podcasty Seznam

    5 min

    Podcast
    Tam strašá, napadne člověka při čtení ruského vládního listu

    Před 8 dny

    ·

    5 minut

    Za uplynulý půlrok se lidé v Česku dozvěděli hodně o počínání Ruské federace. Rusko však není jen svět bombastických kremelských prohlášení, válečného barbarství nebo zbytků někdejší slavné kultury. Lze v něm najít i nečekané úhly pohledu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Možná ještě můžu být užitečný, tak proč bych se měl omlouvat, řekl Schröder o další schůzce s Putinem

    Před 11 dny
    Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se při své návštěvě Moskvy minulý týden setkal s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. V rozhovoru pro server Stern a RTL/ntv řekl, že si je jistý, že Moskva chce vyjednávat. Za setkání s Putinem se podle svých slov omlouvat nebude. „Opravdu by moje osobní distancování se od Putina někomu něco přineslo,“ ptal se.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    36 min

    Podcast
    Rusko chce slabou Ukrajinu, konflikt může být nekonečný

    Před 12 dny

    ·

    36 minut

    Dalším vývojem konfliktu na Ukrajině se zabývali v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek Alex Švamberk politický geograf Libor Jelen z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který upozornil, že válka nemůže skončit bez kompromisu a varoval před zamrzlým konfliktem, protože Rusko chce slabou Ukrajinu.
     Komentáře
  • Novinky

    Očima Saši Mitrofanova: Příběh všemocné byliny požehnané vůdcem

    Před 15 dny
    Název prvotiny jednoho z největších rusky píšících spisovatelů 20. století Fazyla Iskandera byl Patálie s kozloturem. Vyšla v Moskvě v roce 1966 a v lehce zahalené podobě se vysmívala sovětskému šílenství kolem Chruščovova pobláznění kukuřicí. Iskander byl nelítostný a zároveň moc vtipný.
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Prezidenti, dělníci, umělci a ti další. Galerie Dukla představuje málo známé fotky Viktora Koláře staršího

    Před 16 dny
    ​Ostravského fotografa Viktora Koláře zná asi každý, kdo propadl fotografii. Kdo však zná fotografie jeho otce, který měl do znárodnění v Ostravě fotoateliér a věnoval se celý život dokumentární fotografii? Málokdo.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Objekt 775 – Palačinkový tank

    Před 16 dny
    50. a 60. léta minulého století se nesla ve výrazných experimentech s tankovou technikou. V Americe vznikl unikátní tank TV-8, který měl prostor osádky, motor i munici uloženou ve věži, tank měl navíc pohánět atomový reaktor. V Sovětském svazu zase vznikl Objekt 279, tank vyvinutý pro nukleární bojiště se čtyřmi pásy nebo tank s velice nízkým profilem – Objekt 775, který si blíže představíme v následujícím článku.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Tajná ponorková základna: Kobky studené války v sobě ukrývají dědictví závodů ve zbrojení

    Před 17 dny
    V dobách studené války žili v Balaklavě pouze zaměstnanci tajné základny, která ve svých útrobách skrývala sila jaderných hlavic pro torpéda i suchý dok na opravu lodí.
     Komentáře
  • Deník N

    Co udělá vládce Ruska, když vyhraje válku? A co když prohraje? To samé, už stovky let. Putin není výjimkou

    Před 20 dny
    Komentář Michaela Romancova: Rusko je přesvědčeno, že nikdy žádnou válku nezačalo. Vždy se stalo obětí agresora, jemuž se muselo postavit. Není to ani zdaleka pravda a má to i své důsledky v tom, jak se Rusko po jakékoliv válce chová. Co z toho vyplývá pro nás?
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    O Mil Mi-8 neměli zpočátku sovětští vojáci zájem. Až Vietnam jim otevřel oči a „osmička“ ovládla svět

    Před 1 měsícem
    Historie vrtulníku, který sloužil ve 49 letectvech světa a doma ho původně vůbec nechtěli, je velmi zajímavá. Na Ukrajině je stále intenzivně využíván.
     Komentáře
  • Dotyk

    Krmič vší, nejbizarnější povolání v historii. Vykonávat ho bylo privilegium

    Před 1 měsícem
    Povolání jsou různá, a vždy tomu tak bylo. Zatímco některá jsou lukrativní, jiná jsou společností vnímána jako podřadná. A pak jsou tady povolání skutečně neobyčejná. Jako je například krmič vši. Ano, krmiči vší skutečně existovali. A navíc se jednalo za války o velmi privilegované povolání! Zajišťovalo jídlo a ochránilo před deportací do koncentračního tábora. Jak je to možné?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Na ruský útok jsme se chystali desítky let, říká finský generál

    Před 1 měsícem
    Moje země se několik desetiletí připravovala na odražení ruského útoku. Pokud na to dojde, postavíme se na tvrdý odpor, řekl generál Timo Kivinen, velitel finské armády.
     Komentáře
  • Forum 24

    V Rusku už píší, že na milionech mrtvých v Gulagu nezáleží. Stalinismus prý dával žár nadšení

    Před 1 měsícem
    Zatímco za ceduli s nápisem „Ne válce“ vás dnes v Rusku seberou, je dovoleno chválit stalinistický režim, který měl na svědomí životy milionů nevinných lidí a dalším milionům přinesl ...
     Komentáře
  • Forum 24

    Nevědění a nechápání. Otisk kunderovského světa v hotelové posteli

    Před 2 měsíci
    Jistá zkušená čtenářka inspirovaně konstatovala: „Kundera je spisovatel, který se vznáší.“ V kunderovském světě nezůstává nic samo sebou, vše je pozdviženo do suverénně estetizovaného výrazu. Lidé nemají hlad, nikdy nedostanou rýmu ani žlučníkový záchvat, není jim horko, zima. Jejich smyslový repertoár je omezen na řidší sexuál­ní zážitky. Ovšem vedou palčivé spory o právo na politickou moc. S tím bychom neměli mít problém. Je to autorova volba, i když raději čtu epiku, v níž zůstávají patrné otisky bezprostředních zkušeností lidí a věcí v přirozeném světě. Nikoliv popisy, otisky, z nichž se lze něco podstatného dozvědět, podobně jako archeologové v půdě nacházejí a čtou pečeti dávných existencí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr v Novočerkassku byl dokonale utajen. Sověti neumlčovali jen speciální střelbou

    Před 2 měsíci
    Poklidná stávka naštvaných továrních dělníků vyústila v masakr, během kterého bylo zastřeleno 26 lidí. Tím však utrpení zdaleka neskončilo.
     Komentáře
  • Tiscali

    Demonstraci proti zdražování krvavě potlačila armáda

    Před 2 měsíci
    Před šedesáti lety se dělníci v ruském Novočerkassku začali bouřit proti něčemu, co si dnes snad už ani neumíme představit: Proti zdražování základních potravin. Sovětská moc to vyřešila jako obvykle - poslala na ně armádu a zmasakrovala je.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Neutralita jako odolný mýtus. Proč Rakousko nenásleduje Finy a Švédy

    Před 2 měsíci
    V kolektivní paměti Rakušanů zůstává neutralita spjatá se znovuzískáním suverenity v roce 1955. Svádí také k přesvědčení, že sama o sobě zajišťuje bezpečnost.
     Komentáře
  • Deník

    Zvyk podávání si rukou: Znali ho už v Babylonii, kořeny má v uzavírání dohod

    Před 3 měsíci
    Tisíciletý zvyk podávání si rukou přerušila pandemie covidu. Nyní se ale pomalu vrací. Mnozí jsou rádi, pro další je to přežitý, nehygienický zlozvyk, jemuž za pandemie předpovídali že se dostane do propadliště dějin. Náhradní přiťuknutí pěstí, loktem či bizarně nohou však tradiční gesto nevytlačilo. „Stisk ruky je nenahraditelný,“ říká mistr etikety Ladislav Špaček.
     Komentáře
  • Adbz

    Do původního bytu byste se štítili vkročit. Jeho 4měsíční královská přeměna si zaslouží obdiv

    Před 3 měsíci
    O starých bytech v nedobrém stavu si mnozí myslí, že se s nimi nedá nic moc dělat. Tato rekonstrukce však tento názor jednoznačně vyvrací.
     Komentáře
  • Novinky

    Maršál Koněv má přijít o čestné občanství Prahy

    Před 3 měsíci
    Sovětský maršál Ivan Koněv, jehož vojska se roce 1945 podílela na osvobozování Prahy, již nemá být čestným občanem města. V pondělí o tom rozhodli radní, jejichž krok ještě projedná zastupitelstvo. Krok zdůvodnili rozporuplnou minulostí, neboť Koněv se podílel na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956 či budování Berlínské zdi v roce 1962. Kontroverzní je i bombardování Mladé Boleslavi, k němuž Sověti přistoupili 9. května 1945.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Skutečný příběh Lajky –⁠ psího astronauta, kterého Sověti poslali na jistou smrt

    Před 3 měsíci
    O Lajce, prvním kosmounautském psovi, slyšel zcela určitě každý. Okolnosti její smrti však byly po dekády přísně utajovány.
     Komentáře
  • ČasProBydlení

    4 nečekané fakty o sovětských panelových domech. Znáte je?

    Před 3 měsíci
    Proč se v ČSSR stavělo tolik pěti a devítipatrových budov a proč měly některé byty dvoje vchodové dveře?
     Komentáře
  • Respekt

    Podle zákonů máme právo lhát a nechat se obelhávat

    Před 3 měsíci
    Lež není trestným činem, dezinformace jako právní pojem neexistuje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Concorde: Velký nadzvukový švindl

    Před 4 měsíci
    Předběhl svou dobu, ale v té nové ho už skoro nikdo nechtěl. Concorde. Nadzvukový dopravní letoun. Obdivovaný, milovaný. Drahý a zbytečný. Zpráva o definitivním konci Concordu přišla 10. dubna 2003.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Historie zpravodajské služby Mosad: Únos Adolfa Eichmanna, likvidace vrahů izraelských sportovců, ale i selhání

    Před 4 měsíci
    Izraelskou zpravodajskou službu Mosad nemusíme asi příliš představovat širokému publiku. Služba zahájila 1. dubna 1951 svou činnost, která byla za více než 70 let velmi rozmanitou a pestrou.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Objekt 279 - Sovětský supertank do třetí světové války. Měl odolat všemu, nakonec nepřežil Chruščova

    Před 4 měsíci
    Experimentální tank Objekt 279 měl odolat i jaderné explozi, nakonec se však nedostal ani do výroby a definitivní tečku za ním udělal sovětský vůdce N. S. Chruščov.
     Komentáře
  • Deník

    Před sto lety uchopil Stalin absolutní moc. Vyrazil na cestu lemovanou mrtvolami

    Před 4 měsíci
    V pondělí 3. dubna 1922 se v Moskvě odehrála událost, jež se zpočátku zdála být docela obyčejná. Vedoucí síla sovětského Ruska, bolševická komunistická strana, zvolila generálního tajemníka. Šlo o administrativní funkci, ale tato událost změnila běh dějin. Oním tajemníkem se totiž stal Josif Vissarionovič Stalin.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Otrávil jugoslávský diktátor Tito Stalina?

    Před 4 měsíci
    Historik Joze Pirjavec tvrdí, že Tito zabil svého rivala poté, co sám byl cílem 22 sovětských pokusů o atentát ze strany Stalina.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Mezi pokrytectvím a pragmatismem. Když je ropa důležitější než principy

    Před 4 měsíci
    Mohlo by jít o příběh o pokrytectví světa či nostalgickém přátelství. Indická neutralita ve válce je ale čistý pragmatismus. Rusku se sice tenčí zásoby cukru a papíru, nový domov ale hledá jeho ropa. Za zvýhodněnou cenu.
     Komentáře
  • Security Magazín

    KOMENTÁŘ: Je možné sesadit Putina? Kdo by jej mohl nahradit. A co by to také mohlo spustit

    Před 4 měsíci
    Rusko stejně jako Čína nebo Indie jsou země mnoha národů a národností. Interní konflikt v těchto zemích by mohl být celosvětovou katastrofou, protože se jedná o jaderné mocnosti.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rebel a opilec, který stvořil Putina

    Před 4 měsíci
    Byl mužem mnoha tváří. V posledních dnech sovětského impéria zastínil odvahou Gorbačova. A zároveň přihlížel reformám, které zemi přivedly na pokraj krachu. Divoké privatizaci, z níž vzešla skupina mocných oligarchů.
     Komentáře
  • Deník N

    Co všechno Putin zamlčel. Vyprávíme dějiny Ukrajiny, jak se skutečně odehrály

    Před 4 měsíci
    Dějiny Ukrajiny ani v nejmenším neospravedlňují ruskou agresi. Pomáhají však pochopit, co se tam děje, proč, jaké síly proti sobě působí a jakými příběhy si účastníci konfliktu vysvětlují svůj svět a sami sebe.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Zimní válka byla pro nepřipravenou Stalinovu armádu ostudným a drahým vítězstvím. Putinovo déjà vu?

    Před 4 měsíci
    Před 82 lety skončila tzv. Zimní válka mezi SSSR a Finskem, které, ač poraženo, způsobilo arogantnímu Sovětskému svazu mnohonásobné ztráty. Příčiny neúspěchů Rudé armády je třeba hledat ve špatném plánování vojenských operací, volbě nesprávných taktických řešení, nepřipravenosti na boj v zimě, špatném výcviku vojáků a nekvalitním vybavení a podcenění obranyschopnosti Finů. Na druhé straně Finové využili to, co měli k dispozici: dobře vycvičené vojáky s vysokou morálkou, mnohem lepší přípravu na povětrnostní podmínky a terén, pružnost v taktice. Co nám to dnes jen připomíná?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Putin horší Chruščova: Nukleární mráz nepřichází z Kremlu poprvé. Kdy hrozilo vyhubení?

    Před 4 měsíci
    Válka na Ukrajině dala vzpomenout na chřestění jadernými zbraněmi z dob, kdy železná opona dělila Evropu na svobodnou a totalitní část. Zatímco Západ byl východní propagandou označován za válečného štváče a Východ se pasoval do role ochránce míru, realita byla přesně opačná. Před 60 lety svět nasedl do nukleárního vlaku, který málem dojel do stanice Smrt. Kubánská raketová krize z roku 1962 až hrozivě připomíná současné ruské tažení na Ukrajině.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Blafuje Putin? Několik faktů, které je dobré vědět o současném jaderném arzenálu

    Před 4 měsíci
    Chystá se ruský prezident Vladimir Putin k prvnímu jadernému úderu, když jsou ruské jaderné zbraně v pohotovostním režimu? S touto otázkou se nyní musí vypořádat leckterý vrcholný demokratický politik ze Západu. Někteří političtí představitelé považují hrozbu kremelského vůdce za blafování, jiní v ní vidí skutečné nebezpečí. „Jak dobře by byla Evropa připravena na jaderný útok?“ zamýšlí se Gabor Steingart na stránkách německého týdeníku Focus.
     Komentáře
  • Forum 24

    Sám svým vězněm. Putin se ukrývá na neznámém místě, exministr mluví o hrozícím atentátu

    Před 5 měsíci
    Vladimir Putin se nyní nachází v přísné izolaci. Pravděpodobně není v Kremlu, ale v jednom ze tří speciálně vybavených bunkrů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Proti režimu bojuje jen před kamarády. V románu potřebuje vylepšit kádrový profil

    Před 5 měsíci
    Kniha Zena Dostála desítky let ležela v truhle. Připomíná trochu Ivana Landsmanna, trochu Černé barony.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Stepan Bandera je pro Putina synonymem nacismu. Hitler ho nenáviděl, zabil ho agent KGB

    Před 5 měsíci
    Hlavním cílem „speciální vojenské operace“, jak Putin eufemisticky nazval vojenskou invazi na Ukrajinu, je podle ruského prezidenta demilitarizace a denacifikace sousední země ovládané bandou narkomanů a neonacistů, kteří se usadili v Kyjevě. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Putin ve svých projevech zásadně nezmiňuje, zato Rusům připomíná jméno jiného Ukrajince. Jde o Stepana Banderu, kterého nechal v roce 1959 v Mnichově zabít sovětský vůdce Nikita Chruščov.
     Komentáře
  • MotorGuru

    Žiguli AvtoVAZ. Úspěch, nad kterým výrobci Evropy i USA ohrnuli nos

    Před 5 měsíci
    Automobilová historie východního bloku se omezuje především na více či méně zdařilé kopie vozů ze světa "prohnilého kapitalismu". Jeden z nich si však zaslouží uznání. Jednoduchý sedan se stal pro Rusy exportním hitem a svou popularitou překonal původní model. Díky němu se konečně splnil Stalinův sen o vybudování sovětského města v měřítku Detroitu, napsal server Funding Universe.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Jaderným útokem vyhrožovali Chruščov i Nixon. Většinou to ale nezabírá

    Před 5 měsíci
    Harašení jadernými zbraněmi není v poválečné historii novinkou. Už v roce 1959 Nikita Chruščov vyhrožoval, že zničí Evropu. Prezident USA Richard Nixon operoval jádrem ve Vietnamu, když se Američanům nedařilo.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak reálná je hrozba jaderné války? Odborníci mírní obavy, ale upozorňují na důležitou věc

    Před 5 měsíci
    Obavy o to, že ruský prezident zneužije svou moc a aktivuje takzvané “červené tlačítko” rostou.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Agent Mitrochin přeběhl s obřím archivem KGB. Sověti chystali mise proti Kunderovi

    Před 5 měsíci
    Vasilij Mitrochin v roce 1992 přeběhl do Velké Británie a postaral se o vynesení zřejmě nejdůležitějších informací o sovětské tajné službě.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ovečkin a další hvězdy Putinova týmu. K čemu je ruskému prezidentovi sport

    Před 5 měsíci
    Ruský prezident Vladimír Putin miluje sport, zejména hokej a judo, v němž drží dokonce černý pás. Ještě víc ale dává zmíněnou lásku na odiv a využívá ji ke svým politickým cílům.
     Komentáře
  • G

    Kdo jsou krymští Tataři aneb stručná historie Krymu. Proč je tak důležitý?

    Před 5 měsíci
    Krym – místo mnoha kultur a náboženství. Za svou historii prodělal tento malý poloostrov nezvykle mnoho konfliktů. Proč je pro Rusy tak důležitý, a odkud na něj přišli krymští Tataři?
     Komentáře
  • Tiscali

    Nechal se Putin inspirovat Kateřinou Velikou?

    Před 5 měsíci
    Útok ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu se nese v duchu expanze carevny Kateřiny II. Veliké, která chtěla udělat z Ruska v 18. století velmoc a z dobytých jižních oblastí ráj na zemi.
     Komentáře
  • Techsvět

    Jak fungovala KGB? Tajné operace a miliony agentů po celém světě

    Před 5 měsíci
    Od svého vzniku až do konce existence Sovětského svazu byla KGB významnou silou v sovětské politice a společnosti. Její mistrovské tajné zpravodajské operace a sabotáže na cizím území upevnily velmocenské postavení Sovětského svazu, ale její nemilosrdné tažení proti sovětským disidentům vážně pošramotilo její pověst v rámci SSSR, píše server RBTH.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Ukrajinská tragédie: Hledání Putinova Lebensraumu dopadne na miliony lidí

    Před 5 měsíci
    Ukrajince nejspíš čeká další nepříjemné déja vu. Vladimir Putin se v rámci svého dlouhodobého projektu „back to the USSR“ nehodlá na nic ohlížet a proklamace západních politiků o podpoře Ukrajiny ho jen těžko zastaví.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Ďáblův jed na Bajkonuru zabil hrozným způsobem 150 lidí. Rusové vše ututlali

    Před 6 měsíci
    Téměř tři desítky let ležela v sovětských tajných archivech zpráva o tragickém neštěstí na bajkonurské plošině 41, které si vyžádalo životy pracovníků, civilistů a mnoha bezejmenných obětí. Až v roce 1989 vyšel v novinách v tehdejším Sovětském svazu o této katastrofě článek a byla zveřejněna svědectví očitých svědků. Podařilo se tak dát dohromady, co a jak se toho osudného října roku 1960 odehrálo.
     Komentáře
  • Lifee

    Josif Stalin a historka o týraném kuřeti: Důkaz diktátorovy krutosti, nebo smyšlenka?

    Před 6 měsíci
    O Josifu Stalinovi existuje spousta příběhů, které ilustrují jeho krutost. Patří mezi ně i historka o kuřeti, jenž měl sovětský diktátor zaživa oškubat, aby dokázal, jak je snadné ovládat podrobené lidi. Zakládá se to na pravdě?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    53 min

    Podcast
    Punk a metal místo nekonfliktních popíkářů. Fenoménem devadesátých let byly hudební kluby

    Před 6 měsíci

    ·

    53 minut

    Bunkr, Mersey, Rock Hill, Pod lampou, Hudební bazar, Banán, Roxy, Tukan – to je jen několik málo z velkého množství hudebních klubů, které u nás fungovaly v devadesátých letech. Patřily k fenoménům tohoto neobyčejného desetiletí. Jejich osudy mapuje Téma Plus Veroniky Kindlové.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak Moskva zdůvodní, že druhým zemím mluví do života? Překroucenými historkami z historie

    Před 6 měsíci
    Jak má kremelský režim vysvětlit, že se pořád montuje do života jiných zemí? Třeba do toho, jestli má Ukrajina právo vstoupit do NATO? Vytáhne se nějaké historické srovnání.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Album týdne Normana Lebrechta: Nastasia Khrushcheva – Normal Music

    Před 6 měsíci
    Britský hudební kritik Norman Lebrecht si tento týden k recenzi vybral album „Normal Music“ soudobé ruské skladatelky, klavíristky a hudební profesorky Nastasie Kruschchevy, obsahující trojici skladeb v podání autorky, houslisty Stanislava Malysheva a cellistky Olgy Kalinové.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    53 min

    Podcast
    Kolchozník a generál

    Před 6 měsíci

    ·

    53 minut

    Ty dva nejspíš máloco spojovalo, kromě toho, že se v roce 1953 ocitli v pozici dvou nejmocnějších mužů světa. Po Stalinově smrti 5. března 1953 v Moskvě začaly nástupnické souboje a ve Washingtonu zase zavládla lehká nejistota, co bude dál. Během dalších sedmi let se pak Nikita Chruščov a Dwight Eisenhower učili spolu komunikovat, přičemž ani jeden z nich si nemohl dovolit ztratit před světem tvář a v čemkoli podstatném ustoupit.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Rakety Jupiter nakonec Američané z Turecka a Itálie stáhli. Byla to výměna za rakety na Kubě

    Před 6 měsíci
    V padesátých letech USA i Sovětský svaz vyvíjely rakety s čím dál větším dosahem. Závody ve zbrojení vyvrcholily Kubánskou krizí, k válce scházel jenom krůček.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co dělá Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru? Ztratila sympatie Rusů

    Před 6 měsíci
    84letá Valentina Vladimirovna Těreškovová strávila jako první žena ve vesmíru 2 dny 22 h a 50 min. Pobyt v kosmické lodi Vostok 6 neprobíhal bez problémů. Vynesl ji však nejen až ke hvězdám, ale také už navždy mezi sovětské a ruské funkcionáře.
     Komentáře
  • Techsvět

    „Ďáblův jed“ zabil na ruském Bajkonuru více než 150 lidí. Komunisté katastrofu léta tajili

    Před 6 měsíci
    Raketová paliva jsou velmi nebezpečné látky. Během studené války pokřtili sovětští vědci jedno z nich na „ďáblův jed“. Ne bezdůvodně. Palivo bylo extrémně žíravé, nestabilní a vedlo k obrovské katastrofě na Bajkonuru, kterou komunisté dlouhá léta tajili.
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhadný konec Chruščovova syna: Padl do rukou nacistů, rodina podrobností tají

    Před 6 měsíci
    Leonid Chruščov si už v dětství usmyslel, že se stane pilotem. V době, kdy Němci napadli Sovětský svaz, nebyl v létání žádným nováčkem, naopak měl již bohaté zkušenosti ze Zimní války proti Finsku. V červenci 1941 utrpěl vážné zranění, ze kterého se léčil dlouhý rok. Odmítl jít domů a vrátil se na frontu, což se mu stalo osudným.
     Komentáře
  • G

    Andrej Ždanov: Stalinův ideolog a propagandista, který zachránil Leningrad

    Před 7 měsíci
    Je září 1941 a nacházíme se v obleženém Leningradu. Němci odstřihli město od zásob, zamrzá potrubí, nelze upéct ani chleba. Teploty připomínají ledové peklo. Záchranu města dostává na starost člověk, který bude později vymazán ze sovětských dějin.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Jednání Vladimíra Putina naznačuje, že dislokace armády na hranicích Ukrajiny má podtext. Ekonomické potíže Ruska

    Před 7 měsíci
    Již několik týdnů se soustředí armáda Ruské federace kolem hranic svého souseda. Činnost ruských vojsk lze označit za klasickou prezentaci hard power.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Syn čínského ,,Velkého kormidelníka" bojoval po boku SSSR proti nacistům. Jeho život nakonec ukončilo americké bombardování

    Před 7 měsíci
    Mao An-jing byl nejstarší ze 6 potomků Mao Ce-tunga. Právě tento mladík se rozhodl bojovat po boku SSSR proti německému vetřelci ve druhé světové válce.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr v ruském Novočerkassku se desítky let tajil. Celé město muselo podepsat slib mlčenlivosti

    Před 7 měsíci
    V horkých letních dnech roku 1962 se v jižním Rusku odehrála tragédie, o kterou si režim už nějakou dobu koledoval. Jeho neschopnost však odskákali řadoví občané.
     Komentáře
Reklama