Zavřít
Nikita Sergejevič Chruščov

Nikita Sergejevič Chruščov

Nejnovější články na Seznamu na téma Nikita Sergejevič Chruščov
  • Security Magazín

    Leningrad odolal hitlerovským hordám, ne však nenávisti Stalina

    Před 11 hodinami
    Leningrad a jeho vůdci získali nesmírný respekt a podporu veřejnosti díky vítězství v hrdinském obležení Leningradu. Stalin i Malenkov nenáviděli každého, kdo se narodil a vzdělával v Leningradu, a proto zorganizovali a provedli útok na leningradskou elitu oslabenou smrtí ideologa Andreje Ždanova, který byl spolupracovníkem Stalina a mocným komunistou.
     Komentáře
  • Svět hospodářství

    Výročí, kterého si nikdo nevšimne

    Před 10 dny
    Je to 70 let, když se do čela Československa postavil skoro zapomenutý, a přitom extrémně rozporuplný Antonín Novotný.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Létající rakev: Jak se rodil projekt sovětské kosmické lodi Voschod

    Před 14 dny
    Již v prvních scénářích cest člověka do vesmíru, které spřádali nadšení snílci, figurovala vícečlenná posádka. Složité postupy při letech k jiným planetám, stavby komplikovaných konstrukcí na oběžné dráze či vzájemná psychická podpora si žádaly kolektiv, nikoliv osamělého kosmonauta s omezenými možnostmi…
     Komentáře
  • Paměť národa

    Učit čestně. Kritikou Ruska riskuje. „Jako pedagogové ale něco dělat musíme...“

    Před 16 dny
    Historik Alexej Makarov otevřeně popisuje Rusko a vysvětluje, proč navzdory osobnímu riziku nechce vlast opustit. Rozhovor se spolupracovníkem organizace Memorial vznikl před nehodou letounu šéfa Wagnerovy skupiny. Ta podle Makarova je hrozbou pro Putinův režim.
     Komentáře
  • Jiří Dostál
    naSeznam Médium

    Překážející tajemník Dag Hammarskjöld

    Před 18 dny
    Text se zabývá postavou a hlavně smrtí 2.generálního tajemníka OSN.
     Komentáře
  • MůjLife

    Trofimem Lysenko: Údajný agrobiolog, který svými zaječími myšlenkami o zemědělství z velké části zavinil miliony mrtvých během hladomoru

    Před 18 dny
    Pokud jste komunisté, a já vím, že jich tu pár máme, můžete tohoto člověka obvinit z mnoha ze 100 milionů mrtvých, kvůli nimž byla vaše oblíbená ideologie zavržena.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Odpor proti válce je v Rusku možný. Otázka je, jak vysokou cenu chcete zaplatit, říká učitel

    Před 22 dny
    Jeho babička strávila léta ve vězení, protože se postavila sovětskému režimu. Dnes reálné riziko zatčení hrozí v Rusku i jemu. Historik Alexej Makarov otevřeně kritizuje poměry v Putinově režimu a navzdory nebezpečí nechce svou vlast opustit. „Trestné je v podstatě cokoliv, co není v souladu s režimním postojem. Tudíž riziko trestního stíhání si uvědomuji,“ říká Makarov v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Česká
     Komentáře
  • Forum 24

    Apokalypsa se blíží. Bible, Bandera, Lenin, Krym a NATO. Medveděv smíchal speciální koktejl

    Před 25 dny
    GLOSA / Dmitirj Medveděv patří k mužikům činu. Oč menší je, o to silnější vede za klávesnicí řeči. Oč opilejší je, o to větší nesmysly z něj padají. Jen pánbůh (a samozřejmě Putin) ví, jak n…
     Komentáře
  • Novinky

    Rusko má zbraní dost. A apokalypsa se blíží, napsal Medvěděv

    Před 26 dny
    Rusko se samo zajišťuje všemi typy zbraní, které potřebuje, a v množství větším, než jaké jsou současné potřeby ruských ozbrojených sil. Na svém telegramovém účtu to tvrdí Dmitrij Medvěděv, bývalý ruský prezident i premiér a v současné době zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Pedagog kritizuje poměry v Rusku, riziku navzdory: „Je důležité učit děti čestně. Něco dělat musíme.“

    Před 28 dny
    Historik Alexej Makarov v otevřeném rozhovoru pro HlídacíPes.org popisuje poměry v Rusku a vysvětluje, proč navzdory nebezpečí, které mu tam za jeho názory hrozí, nechce vlast opustit. Rozhovor s ruským pedagogem a spolupracovníkem organizace Memorial vznikl ještě před nehodou letounu šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Právě ozbrojené skupiny jako wagnerovci jsou podle Makarova potenciální hrozbou pro Putinův režim.
     Komentáře
  • Kecy a politika
    naSeznam Médium

    Dubček, Brežněv a ti druzí

    Před 30 dny
    Dlouho se o roce 68 nediskutovalo s nadhledem a realisticky. Po roce 89 část reformně komunistickým politiků chtěla navazovat na myšlenky „socialismu s lidskou tváří.“ To vyvolalo reakci společnosti, která nechtěla demokratizaci, ale demokracii.
     Komentáře
  • MůjLife

    Proč po Stalinově smrti nepřevzal okamžitě moc generál Žukov, který byl nejvyšším vojenským představitelem?

    Před 1 měsícem
    Protože Žukov byl politicky labilní a pronásledovaly ho zkušenosti ze stalinismu z minulosti, což mu ztěžovalo převzetí moci po Stalinově smrti v roce 1953.
     Komentáře
  • Forum 24

    Průzkum ukazuje, co si Rusové myslí a koho obdivují. Výsledky jsou dost děsivé, většina lidí je zmatená

    Před 1 měsícem
    NÁZOR / Co si Rusové skutečně myslí? Je to tak zlé, jak by (z našeho pohledu) napovídaly průzkumy o podpoře vůdce Vladimira Putina? Nebo nemůžeme v situaci nesvobody taková zkoumání brát vážně a je to…
     Komentáře
  • Deník

    Stalin je u Rusů na třetí příčce obliby. Jelcin s Gorbačovem naopak na chvostu

    Před 1 měsícem
    Petr I., Kateřina II. a Josif Stalin. To jsou podle aktuálního průzkumu tři nejoblíbenější historičtí vládci v dějinách Ruska či Sovětského svazu. Nejhorší vztah mají Rusové naopak k Borisi Jelcinovi a Michailu Gorbačovovi.
     Komentáře
  • Magazín

    V Sovětském svazu vládly hlavně Rusko s Ukrajinou

    Před 1 měsícem
    Svaz sovětských socialistických republik (SSSR) měl sice 15 svazových subjektů, dominantní v něm ale byly pouze dvě – největší Rusko a nám nejbližší Ukrajina.
     Komentáře
  • Novinky

    Historik: Rozhněvanému lidu v srpnu 1968 chyběl vůdce

    Před 1 měsícem
    Před 55 lety touto dobou už sovětské politbyro odsouhlasilo invazi armád Varšavské smlouvy do Československa. Vedení státu se po vpádu vojsk v noci na 21. srpna 1968 ocitlo ještě víc mezi mlýnskými kameny a rozhněvaný národ neměl opravdového vůdce, aby se mohl postavit na odpor, řekl Právu historik Jakub Rákosník.
     Komentáře
  • Jan Broul
    naSeznam Médium

    Proč se rozpadl Sovětský svaz?

    Před 1 měsícem
    Jedna z nejvíc fascinujících událostí v historii lidstva je pro mě rozpad Sovětského svazu. Obří impérium, které poslalo prvního člověka do vesmíru a mělo atomovou zbraň, se z ničeho bleskově rozpadlo. Víceméně bez krveprolití a válek. Proč?
     Komentáře
  • Novinky

    KOMENTÁŘ: Srpen 68 nepatří minulosti – Alex Švamberk

    Před 1 měsícem
    Před pár lety se zdálo, že 21. srpen 1968 patří minulosti, která nikoho nezajímá. Mnozí dnešní padesátníci si ho nejen nepamatují, ale ani ho nezažili – stejně jako první tvrdé roky normalizace. Ruská invaze na Ukrajinu tento pohled změnila. Opět se ukázalo, že Moskva stále míní udržet si kontrolu nad zeměmi ve svém okolí za každou cenu.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Ruští sportovci na olympiádě? Dávný relikt studené války – Hnutí nezúčastněných zemí – je pro

    Před 1 měsícem
    Hnutí nezúčastněných zemí chce, aby ruští sportovci startovali na olympiádě. Jde o dávno mrtvý – a morálně zdiskreditovaný – relikt studené války, přesto zastupuje hlas 120 států světa
     Komentáře
  • Vít Janda
    naSeznam Médium

    Co nám dnes vzkazuje srpen 68?

    Před 1 měsícem
    Srpen 68 není jen pár řádků v učebnicích dějepisu, nýbrž memento, které nás bude provázet ještě hodně dlouho. Ať se nám to líbí, nebo ne.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Syn čínského ,,Velkého kormidelníka" bojoval po boku SSSR proti nacistům. Jeho život nakonec ukončilo americké bombardování

    Před 1 měsícem
    Mao An-jing byl nejstarší ze 6 potomků Mao Ce-tunga. Právě tento mladík se rozhodl bojovat po boku SSSR proti německému vetřelci ve druhé světové válce.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Zapomenuté nástěnné malby ze sovětské éry

    Před 1 měsícem
    Vyprávění příběhů prostřednictvím mozaik a nástěnných maleb je tradice, která sahá až do starověku. Během sovětské éry byly nástěnné malby široce používány jako médium propagandy, šíření myšlenek a sloganů prostřednictvím pestrobarevných uměleckých děl na stěnách továren, škol, vládních budov a obytných bloků po celém Sovětském svazu. Nástěnné malby často zobrazovaly tvrdě pracující muže a ženy v hrdinských proporcích. Ty na vládních budovách, školách atd. oslavovat sovětské dělníky, vědce, vojáky, horníky, oceláře, dojičky, sportovce a kosmonauty. Mozaiky na obyčejných činžovních domech byly často věnovány dějinám komunismu a Vladimíru Leninovi, zobrazovaly lidi všech věkových kategorií a pohlaví jako budovatele komunismu.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Slavný sovětský letoun Tu-134 poprvé vzlétl před 60 lety. Ve flotile ČSA „pracoval“ do poloviny 90. let

    Před 1 měsícem
    Na 854 vyrobených letounů, 42 uživatelských zemí, stovky milionů přepravených cestujících. Takovým skóre se může pochlubit slavný sovětský dopravní letoun na střední vzdálenosti Tu-134, který si dříve narození Češi ještě dobře pamatují z jeho služby u ČSA v 90. letech.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tupolevův letoun Tu-134 pokřtila katastrofa. Chruščov ho okoukal při návštěvě Francie

    Před 1 měsícem
    Éra proudových strojů v letecké dopravě se začala psát v polovině 50. let minulého století, Západ i Východ tehdy hledaly nejlepší konstrukční řešení.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Proč po Stalinově smrti nepřevzal okamžitě moc generál Zhukov, který byl po druhé světové válce nejvyšším vojenským představitelem?

    Před 1 měsícem
    Protože Zhukov byl politicky labilní a pronásledovaly ho zkušenosti ze stalinismu z minulosti, což mu ztěžovalo převzetí moci po Stalinově smrti v roce 1953.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Trofim Lysenko: Údajný agrobiolog, který byl horší než Josef Mengele

    Před 1 měsícem
    Dámy a pánové, seznamte se s Trofimem Lysenkem, údajným agrobiologem, který svými zaječími myšlenkami o zemědělství z velké části zavinil miliony mrtvých během Holodomoru i Velkého skoku. Pokud jste komunisté, a já vím, že jich tu pár máme, můžete tohoto člověka obvinit z mnoha ze 100 milionů mrtvých, kvůli nimž byla vaše oblíbená ideologie zavržena.
     Komentáře
  • Forum 24

    Útok na Moskvu? Všude byla jen krásně blankytná obloha a kdo viděl dron, tak ho prostě šálil zrak

    Před 1 měsícem
    GLOSA / Je čím dál směšnější pozorovat kremelské vůdce v jejich panice. Třídenní speciální vojenská operace zaměřená na denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny se jim pod rukama proměnila na více…
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Kdo má nejvíce tanků na světě: Rusko jich má více než 2násobek oproti Americe, jiné tankové velmoci překvapí

    Před 2 měsíci
    Tanky jsou důležitou zbraní, i když jejich význam oproti minulosti klesá. Některé armády jich mají vysoké tisíce, ale kvantita zdaleka neznamená vše.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Stalin chtěl nechat zavraždit ,,nepohodlného kovboje" Johna Wayna. Ten nachystal důmyslnou past

    Před 2 měsíci
    Slavný herec měl uniknout na konci čtyřicátých let jen o vlásek smrti. Stalin jej chtěl nechat zavraždit.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Důl Dukla v roce 1961 pohřbil 108 horníků. Příčin neštěstí byla celá řada

    Před 2 měsíci
    K tragédii horníků z dolu Dukla nemuselo vůbec dojít – stačilo dodržovat předpisy a nehnat se za rekordy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Zelenskyj je vyčůránek a šašek a Ukrajina je bazén korupce a bludů, šíří Petra Rédová. Snaživá kolaborantka

    Před 2 měsíci
    KOMENTÁŘ / Známá dezinformátorka Petra Rédová, která řádí už od dob covidu, přešla teď k šíření nesmyslů o Rusku a válce na Ukrajině. Na Facebooku sdílela myšlenky jistého Pavla Šika, které jsou ukázk…
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Prigožinovi hrozí „nehoda“. Putin může zradu potrestat jedině zničením, říká expert

    Před 2 měsíci
    Vpád žoldnéřské Vagnerovy skupiny v čele s Jevgenijem Prigožinem do Ruska byl zradou, kterou může Putin potrestat jedině zničením, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý náměstek ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomat Daniel Koštoval. Přestože bylo stíhání Prigožina zastaveno, hrozí mu podle něj nehoda, o které bude jasné, že není náhodou.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Rusové vytvářejí provizorní sebevražedné tanky na základě tanků T-54/T-55 z Chruščovovy doby

    Před 2 měsíci
    K ovládání svých sebevražedných tanků používají Rusové poměrně starý systém dálkového ovládání, který byl vyvinut v 80. letech.
     Komentáře
  • Pravda

    John F. Kennedy sa vedel poučiť z vlastných chýb

    Před 2 měsíci
    Od návštevy J. F. Kennedyho v Západnom Berlíne, kde vyhlásil pamätnú vetu "Ich bin ein Berliner", uplynulo už 60 rokov.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Místo v Le Mans skončila v Leningradu. Škoda 1100 OHC byla krásná, doba jí nepřála

    Před 3 měsíci
    Je to už 65 let, co Škoda vyrobila závodní speciál, který mohl pomýšlet na Le Mans. Nakonec ale za hranice východního bloku nevyjel.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Čína se přibližuje k USA – snaží se vybudovat na Kubě odposlouchávací základnu

    Před 3 měsíci
    V říjnu 1962 se ke Kubě blížila sovětská plavidla s raketami, nosiči jaderných zbraní. Odpalovací zařízení pro ně byla budována již dříve. Hrozila jaderná válka a mezi SSSR a USA bylo napětí na nejvyšší úrovni, kdy u moci byli N. S. Chruščov a John Fitzgerald Kennedy. Nyní, jen minimálně komentováno v médiích, se Čína snaží vybudovat sice nejaderný, ale pro USA stejně nebezpečný bod na Kubě – odposlouchávací základnu. Otázkou je, zda bude jen odposlouchávací, nebo bude mít i schopnosti REB (Radioelektronického Boje = EW – Electronic Warfare), tedy rušení apod.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Objekt 279 - sovětský supertank měl odolat i jaderné katastrofě. Nakonec nepřežil Chruščova

    Před 3 měsíci
    Experimentální tank Objekt 279 měl odolat i jaderné explozi, nakonec se však nedostal ani do výroby a definitivní tečku za ním udělal sovětský vůdce N. S. Chruščov.
     Komentáře
  • Lifee

    První kosmonautka Valentina Těreškovová: Příběh ženy, která sama v roce 1963 vzlétla do vesmíru a přistála hned dvakrát

    Před 3 měsíci
    Valentina Těreškovová byla první ženou, která se před 63 lety mohla dotknout, obrazně, hvězd. Pravdivé informace o tom, jak celá mise probíhala, však byly dlouho utajovány. Nebyla totiž tou nejvhodnější kandidátkou pro let do vesmíru...
     Komentáře
  • Prima Zoom

    První žena ve vesmíru svou misi nezvládala. Těreškovová měla problém i s přistáním

    Před 3 měsíci
    I ze sovětské dělnice se může stát světově známá osobnost. Přesvědčí vás o tom následující příběh.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Česká kulturní fronta se náhle vzbudila. Po 33 letech... Svět Tomáše Koloce

    Před 3 měsíci
    5. června se před ministerstvem kultury sešli zástupci umělců, konkrétně herců, překladatelů, spisovatelů, galeristů, divadelníků žádat o to, aby umělec bylo opět povolání s jistotami, a aby do těchto jistot byl zahrnut taky technický personál v kultuře, žurnalisté, kurátoři, ale i „DJs“. Napadl mě u toho titul jediného filmu, v němž hrál hlavní roli kdysi známý herec Vladimír Řepa: Racek má zpoždění. Přesně. Naše současná „kulturní fronta“ má 33 let zpoždění.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    9 amerických tanků M1 Abrams zničilo 47 sovětských během 30 minut; existuje naděje, že se bude historie z Iráku opakovat

    Před 3 měsíci
    Americké tanky M1 Abrams patří mezi nejlepší na světě, takže by si mohly poradit i s více ruskými protivníky najednou. V historii už to dokázaly.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Bývalé prezidenty obestřel kult osobnosti, ale i naprosté zapomnění. Jaký bude odkaz Miloše Zemana?

    Před 4 měsíci
    Dva naše prezidenty obestíral kult osobnosti, jeden zemřel na Pankráci, další v naprostém zapomnění. V „ložnici“ ale zatím neúřadoval žádný z nich
     Komentáře
  • Svět2000

    Operace Přelet: fiasko nejen CIA

    Před 4 měsíci
    Výškový a nepříliš rychlý letoun U-2, napěchovaný nejnovějším fotografickým a radiotechnickým vybavením, magnetofony, radary a další technikou, se dokonale hodil pro úkoly vojensko-průmyslové špionáže.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Pepsi vlastnila před více než 30 lety 6. nejsilnější vojenské námořnictvo světa, získala ho směnou své limonády od SSSR

    Před 4 měsíci
    Od 70. let minulého století obchodovala Pepsi se Sovětských svazem s velkým zájmem. Ale protože jí byly rubly k ničemu, začala „budovat“ vlastní námořnictvo z plavidel SSSR.
     Komentáře
  • Historie Plus

    26 min

    Podcast
    Hlasy rozhlasových reportérů z 20

    Před 4 měsíci

    ·

    26 minut

    a 21. století jsou mostem do času a děje skutečných událostí. Projdeme se dobou od počátků našeho stoletého rozhlasu, abychom si představili, jak historie a technický rozvoj ovlivnily reportáž - a  naopak, jaký vliv měla reportáž (ano, i to se stalo) na politické a společenské dění. Připravila Bronislava Janečková.
     Komentáře
  • inStory

    V květnu 1960 se Brežněv stal Sovětským prezidentem. Byl původem Ukrajinec, což později popíral a stal se z něho po vzoru Stalina velký tyran

    Před 4 měsíci
    Prezidentem, respektive předsedou prezidia Nejvyššího sovětu SSSR se Brežněv v květnu roku 1960 stal zejména díky tehdejšímu vládci Sovětského svazu Chruščovovi. Nakonec ale Brežněv sám Chruščovovi podrazil nohy a o čtyři roky později se stal neomezeným vládcem SSSR.
     Komentáře
  • Jan Ziegler
    naSeznam Médium

    Vyvracení lží: Okupaci naší země v osmašedesátém nenařídili Ukrajinci

    Před 4 měsíci
    Na sociálních sítích se šíří hoaxy záměrné poškozující Ukrajinu a Ukrajince. Pravda je však jinde. Chruščov byl etnický Rus, u Brežněva je to sice s národností nejisté, avšak měl ruské rodiče.
     Komentáře
  • Ivana Všetičková
    naSeznam Médium

    Gruzínský Casanova Stalin: V exilu zplodil dítě s třináctiletou dívkou

    Před 4 měsíci
    Poprvé s historkou vyšel na veřejnost Nikita Chruščov, po Stalinově smrti první muž Kremlu také ten, kdo pojmenoval kult osobnosti. Dokonce tehdy pověřil šéfa KGB Ivana Serova, aby vše pečlivě vyšetřil. Potřeboval argumenty, proč byl Stalin mizera.
     Komentáře
  • Tajný učitel
    naSeznam Médium

    Nemáme politické vězně, jen duševně nemocné. SSSR a zneužívání psychiatrie

    Před 4 měsíci
    Nesouhlasíš se sovětským režimem? Jsi duševně nemocný a musíš na léčbu. I tak by se dal popsat přístup některých politických vůdců sovětského režimu.
     Komentáře
  • Novinky

    KOMENTÁŘ: Vyceněné vlčí zuby čínského diplomata – Alex Švamberk

    Před 4 měsíci
    Když čínský velvyslanec v Paříži Lu Ša-jie na konci minulého týdne v rozhovoru pro televizi LCI zpochybnil suverenitu postsovětských států, vyvolalo to pochopitelné pobouření nejen v pobaltských zemích, ale i na Západě a u nás. Vyjádření bylo nehorázné a čínskému ministerstvu zahraničí nezbylo než prohlásit, že Peking „respektuje svrchovaný status“ zemí vzniklých po rozpadu SSSR.
     Komentáře
  • Forum 24

    Ruští propagandisté řeší, jak uspořádají svět po vítězné jaderné válce nad Západem. To se unáhlili

    Před 5 měsíci
    NÁZOR / Někdy je těžké se tomu vyhnout, aby každou chvíli nenaskakovala nějaká asociace ne Hitlera. Hitlerem je dobré v debatách šetřit. Když ale vidíme fantasmagorie ruských propagandistů, nedá se ni…
     Komentáře
  • Vladimír
    naSeznam Médium

    Novočerkasský masakr 1962

    Před 5 měsíci
    Nepokoje začaly, když Nikita Chruščov 1. června oznámil zvýšení cen masa a másla v celém Sovětském svazu.
  • Prima Zoom

    Masakr v ruském Novočerkassku se desítky let tajil. Celé město muselo podepsat slib mlčenlivosti

    Před 5 měsíci
    V horkých letních dnech roku 1962 se v jižním Rusku odehrála tragédie, o kterou si režim už nějakou dobu koledoval. Jeho neschopnost však odskákali řadoví občané.
     Komentáře
  • Magazín

    Putin se pokouší o něco, v čem neuspěl ani Stalin

    Před 5 měsíci
    Mnozí historikové poukazují na to, že činy, které dnes dělá ruský vůdce, vedou k cílům, jaké měl jeho dávný předchůdce a vůdce Sovětského svazu Josif Stalin.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Operace Anadyr - krok od atomové války

    Před 5 měsíci
    Po revoluci a krátkém povstání tandemu Fidela Castra a Ernesta "Che" Guevary na Kubě se tento ostrov velmi rychle stal předmětem zájmu Moskvy. Ne kvůli jeho obchodnímu potenciálu, ale kvůli jeho geografické poloze, ležící pouhých pár desítek kilometrů od pevninského území Spojených států amerických. V geopolitické šachovnici eskalující studené války byla Kuba pro Moskvu hotovým klenotem.
     Komentáře
  • TOP 5 Zajímavosti

    Nejhrozivější a nejsilnější bomba na světě

    Před 5 měsíci
    V roce 1954 v doposud uzavřeném městě s kódovým označením Arzamas­16, což je dnešní Sarov začal vývoj nejsilnější jaderné bomby v lidských dějinách. V té době měly Spojené státy, co se týče jaderného programu před Sovětským svazem navrch, ale tento stav netrval dlouho. Na přímý příkaz Nikity Chruščova měli sovětští fyzici sestrojit „bombu posledního soudu“, tedy nejničivější zbraň, jaká kdy spatřila světlo světa. A to se jim nakonec podařilo. Sestrojili bombu, která byla 1400x silnější, než jaderná bomba svržena na japonská města Hirošimu a Nagasaki. V dnešním videu si o i ní řekneme trochu více, tak se pohodlně usaďte a začínáme.
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Z jako ZACHVATČIKI

    Před 5 měsíci
    Ještě předtím, než 24. února 2022 Vladimir Putin rozpoutal válku na Ukrajině, se po sociálních sítích začaly masivně šířit fotky ruské armádní techniky označené záhadným „Z“. Navrhuji jeho vlastní výklad. Písmeno „Z“ jako zachvatčik = vetřelec.
     Komentáře
  • Česko živě

    Postavíme Stalina, že bude vidět z Kolína, říkal Zápotocký. Autor sousoší spáchal sebevraždu

    Před 5 měsíci
    Jednalo se o monumentální pomník věnovaný Josifu Stalinovi, který ve světě neměl obdoby. Nad Prahou tak hleděl sovětský diktátor, aby byl nakonec po odhalení kultu osobnosti v „tichosti“ odstřelen. Za celým tímto sochařským dílem je však skrytá obrovská tragédie autora a jeho ženy. Jaký je příběh Stalinova pomníku na Letné?
     Komentáře
  • Události247

    Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější

    Před 5 měsíci
    O možném konci ruského prezidenta Vladimira Putina se kvůli neúspěchům ve válce na Ukrajině mluví čím dál více. Otázkou zůstává, jak to změní samotné Rusko.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Rakety „strýčka Kima“

    Před 6 měsíci
    60. léta začala z hlediska válčení výrazně měnit podobu budoucího konfliktu, kdy přímá pozemní konfrontace začala postupně ustupovat do pozadí. Místo toho docházelo k prudkému rozvoji nejrůznějších raketových konstrukcí schopných díky jaderným hlavicím se silou mnoha tisíc megatun zdevastovat takřka libovolně velké území. Na tento trend reagovala také korejská lidová armáda (KLA). Raketový či pozdější jaderný výzkum je v KLDR téměř na úrovni státního tajemství.
     Komentáře
Reklama