Zavřít
Nikita Sergejevič Chruščov

Nikita Sergejevič Chruščov

Nejnovější články na Seznamu na téma Nikita Sergejevič Chruščov
  • ArmyWeb

    Rakety „strýčka Kima“

    Před 11 hodinami
    60. léta začala z hlediska válčení výrazně měnit podobu budoucího konfliktu, kdy přímá pozemní konfrontace začala postupně ustupovat do pozadí. Místo toho docházelo k prudkému rozvoji nejrůznějších raketových konstrukcí schopných díky jaderným hlavicím se silou mnoha tisíc megatun zdevastovat takřka libovolně velké území. Na tento trend reagovala také korejská lidová armáda (KLA). Raketový či pozdější jaderný výzkum je v KLDR téměř na úrovni státního tajemství.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Týral prezident Zápotocký vězně v koncentráku? Gottwaldův nástupce nebyl jen bodrý strýc

    Před 1 dnem
    Přesně před 70 lety byl prezidentem zvolen Antonín Zápotocký. Někdo ho má za dobráckého strýce, jiný za spolutvůrce krvavých procesů z 50. let, klíčovou postavu měnové reformy z roku 1953. Americká CIA se ale o něj zajímala také proto, zda nebyl kápem, který v nacistickém koncentráku týral vězně. Měl „táta dělníků“ temnou minulost? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to objasňuje historik Michal Stehlík, který o Zápotockém chystá knihu.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Jak ukrajinská armáda dosahuje lepších výsledků, a přitom používá stejné sovětské zbraně jako Rusové

    Před 4 dny
    Nezáleží jen na typu a množství starých zbraní, ale také na tom, jaké je jejich použití, pokud jde o přechytračení nepřítele na bojišti.
     Komentáře
  • Mozaika

    17 min

    Podcast
    Ambice v architektuře 80. let. Nová publikace uzavírá cyklus o stavebnictví a architektonické praxi

    Před 5 dny

    ·

    17 minut

    „V roce 1961 oznámil první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Nikita Chruščov, že do roku 1980 jeho země dosáhne základních znaků komunismu. O tři dekády později, na sklonku roku 1991 Sovětský svaz zanikl." Těmito slovy je uvozena nově vydaná publikace Ambice – architektura osmdesátých let. Tuto rozporuplnou dobu, kterou máme leckdy ještě v živé paměti, se po svém rozhodli zmapovat autoři publikace Petr Vorlík a Hubert Guzik.
     Komentáře
  • Pravda24

    Rusové vyprazdňují muzea, aby použili zastaralé tanky ve válce na Ukrajině. Některé jsou více než 60 let staré

    Před 8 dny
    Rusové vyprazdňují ruská muzea zastaralých tanků, aby je znovu využili pro své válečné úsilí. Na znepokojivých záběrech je vidět, jak jsou stárnoucí tanky T-62 ze sovětské éry modernizovány v nepřetržitě fungující továrně v Čitě na Sibiři, uvádí deník Daily Mail.
     Komentáře
  • Čtidoma

    StB vládla nad životem a smrtí. Brutalitou si kompenzovali své neúspěšné životy

    Před 14 dny
    Čech proti Čechovi. Čtyřicet let totalitní moci v rukou KSČ si bez politické policie lze jen těžko představit. Vítězný únor v roce 1948 ze Státní bezpečnosti učinil instituci, kde se mobilizovaly tisíce nových zaměstnanců z řad dělnické třídy. Začala tak jedna z nejtěžších etap naší historie. Udávali se sousedé, kamarádi, lidé šli proti sobě. „Pěst dělnické třídy” se ale postupně začala vymykat kontrole. Ztráty na životech už však byly nevratné.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kolik životů si vzal Stalinův pohřeb? Odpověď chybí i po 70 letech

    Před 17 dny
    Podle tehdejších oficiální informací zemřelo během tlačenice v Moskvě asi sto lidí. Někteří pamětníci ale mluvili o tisících.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Vrahem i po smrti. Na Stalinově pohřbu ušlapal dav stovky lidí

    Před 17 dny
    Právě před sedmdesáti lety zemřel jeden z nejhorších diktátorů historie – Stalin. Za svého života sprovodil ze světa miliony lidí, ale umíralo se i po jeho smrti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Davové šílenství na Stalinově pohřbu. Ušlapány byly stovky lidí, mrtvé odváželi milicionáři

    Před 17 dny
    Stalinova smrt znamenala bezesporu konec jedné epochy. Krvavý život jednoho z nejhorších masových vrahů dějin se promítl i do jeho pohřbu a dnů, které mu předcházely. Upřímný žal i pouhá zvědavost vyhnaly do ulic Moskvy k poslednímu rozloučení se zesnulým statisíce lidí, z nichž mnohým se stalo davové šílenství osudné.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Tajemství Stalinových posmrtných masek: Jak vypadají, kolik jich vzniklo a proč jsou u nich i ruce?

    Před 17 dny
    Posmrtné masky jsou jedním z mála fyzických artefaktů, které po J. V. Stalinovi zůstaly.
     Komentáře
  • Novinky

    Vražda, nebo nedbalost? Stalinova smrt

    Před 17 dny
    Ve čtvrtek 6. března 1953 se pro miliony lidí zastavil život a zhroutil se jim svět. Ve středu večer v 21:50 moskevského času zemřel Josif Vissarionovič Stalin. Kolem sebe vytvořil takový kult osobnosti, že ho mnozí viděli jako nenahraditelného, téměř jako pánaboha, který se o ně postará.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Stepan Bandera je pro Putina synonymem nacismu. Hitler ho nenáviděl, zabil ho agent KGB

    Před 20 dny
    Hlavním cílem „speciální vojenské operace“, jak Putin eufemisticky nazval vojenskou invazi na Ukrajinu, je podle ruského prezidenta demilitarizace a denacifikace sousední země ovládané bandou narkomanů a neonacistů, kteří se usadili v Kyjevě. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Putin ve svých projevech zásadně nezmiňuje, zato Rusům připomíná jméno jiného Ukrajince. Jde o Stepana Banderu, kterého nechal v roce 1959 v Mnichově zabít sovětský vůdce Nikita Chruščov.
     Komentáře
  • Techsvět

    Letoun U-2 Dragon Lady. Legenda studené války má nové úkoly

    Před 1 měsícem
    Letoun U-2 je jednou z ikon studené války. Jeho sestřelení bylo nesmírně obtížným úkolem, jak zjistili Rusové, když na něj v roce 1960 vypálili až 14 raket. Přestože prototyp tohoto stroje vzlétl do vzduchu před více než 60 lety, modernizovaný letoun se navzdory plynutí času ukazuje jako nenahraditelný. Navíc díky svým jedinečným schopnostem může plnit úkoly, které jsou pro jiné, mnohem modernější stroje nemožné.
     Komentáře
  • Plzeňský deník

    Úžasný člověk Miroslav Horníček. Vzpomínky na něj nevymizí

    Před 1 měsícem
    Na plzeňského rodáka, herce Miroslava Horníčka, který by letos slavil 105. narozeniny, vzpomínají redaktor rozhlasu, majitel vydavatelství a herečka.
     Komentáře
  • Novinky

    Ruský politolog Morozov: Válka může trvat také několik let

    Před 1 měsícem
    Je těžké si představit, že by cílem války bylo jen dobytí území, ze kterého uprchla již většina obyvatel a které je prakticky neobyvatelné. Nikdo však nepochybuje o tom, že Putin bude válčit dál. Dokud je živý, dokud je u moci, bude tak či onak pokračovat ve válce, vyjadřuje své přesvědčení v rozhovoru pro Právo ruský politolog Alexandr Morozov.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejen Chruščov. Krym dal Ukrajincům i Jelcin

    Před 1 měsícem
    V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině se často připomíná rok 1954, kdy tehdejší moskevský vůdce Nikita Chruščov prosadil vynětí poloostrova Krym z Ruské sovětské federativní socialistické republiky a jeho přičlenění k Ukrajinské SSR.
     Komentáře
  • Forum 24

    Alena Schillerová začala vzývat selský rozum. Asi ji pošleme k nějakému sedlákovi na zkušenou

    Před 1 měsícem
    Poslankyně za Babišovo ANO a jeho oficiálně potvrzená „tvář“ Alena Schillerová se pustila do politologických úvah. Dopadlo to jako vždycky. Nebyly to ale složité myšlenky, můžeme bez ...
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejslavnější výměně špionů předcházelo mlžení Američanů. Sestřeleného pilota dlouho zapírali

    Před 1 měsícem
    Výměny špehů patřily mezi mírová gesta gradující studené války. Ta první je ale zcela nejznámější a byla pořádně napínavá. Američané však původně nechtěli celou záležitost vůbec komentovat.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Čínský balon do vlastní branky

    Před 1 měsícem
    Bizarní aféra se vstupem čínského létajícího objektu do vzdušného prostoru Spojených států připomíná polozapomenuté peripetie studené války.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Autor opričníka Sorokin: Za válku a Putina může každý Rus

    Před 1 měsícem
    Uznávaný ruský spisovatel Vladimir Sorokin, jenž se proslavil dystopickým románem o totalitním Rusku z roku 2027 Den opričníka, si vůči diktátoru Putinovi nebere servítky. Je hlavním představitelem zla a násilí v ruské společnosti, které má tradici v carském režimu Ivana Hrozného.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Legendární sovětský samopal pohřbil až Kalašnikov. Podívejte se, jak skvěle střílel

    Před 1 měsícem
    Dnes jsou ruští vojáci spjati s AK-47, ale když osvobozovali naše území, na krku se jim houpal PPŠ-41 Špagin – snadno rozpoznatelná zbraň s kulatým zásobníkem.
     Komentáře
  • Echo24

    VIDEO: „Přijedeme do Berlína i do Paříže,“ hlásá kremelský propagandista Solovjov

    Před 2 měsíci
    Prokremelský propagandista Vladimir Solovjov pohrozil Západu, že Rusko vtrhne se svými vojáky do Berlína i do Paříže. Obul se také například do bývalého vůdce SSSR Nikity Chruščova, kterého kvůli ustoupení z Finska nazval pitomcem. Upozornila na to zpravodajská agentura Nexta.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Časy, kdy říkat pravdu neprošlo. A pak zase ano. Zemřel novinář Vladimír Brabec

    Před 2 měsíci
    V nedožitých 99 letech zemřel v pondělí 9. ledna dlouholetý novinář Vladimír Brabec. Od 50. let pracoval v Československé tiskové kanceláři, kterou musel po sovětské invazi 1968 poté, co trval na svém nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Po roce 1989 se ale k novinářské profesi vrátil, byl jedním ze spoluzakladatelů deníku Hospodářské noviny, kde pracoval až do svých osmdesáti
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Jak jednáme ve stresu a pod tlakem? Panny kňučí a kritizují, Váhy mlží a Raci trpí

    Před 2 měsíci
    Je důležité si zapamatovat, že sluneční znamení, ve kterých jsme se narodili, vypovídají o našem charakteru jen z malé části. Ve větší míře se však projevují v krizových situacích, kdy na povrch probublává naše ego charakterizované právě umístěním Slunce ve znamení zvěrokruhu. Jaké obranné strategie volíme ve stresu a pod tlakem podle našeho znamení?
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Ruské strategické bombardéry: Tu-95 mají za úkol bojovat, nové Tu-160 pouze vypadat krásně

    Před 2 měsíci
    Ruská propaganda sice chválí bombardéry Tu-160, ale skrývá nepříjemné tajemství - byly vytvořeny z dílů vyrobených ještě ve 20. století.
     Komentáře
  • Techsvět

    Ruské strategické bombardéry. Staré Tu-95 bojují, nové Tu-160 jsou jen na okrasu

    Před 2 měsíci
    Na konci roku 2022 bylo ruské strategické letectvo obohaceno o dva bombardéry Tu-160. Ruská propaganda tyto bombardéry chválí. Je za tím ale nepříjemné tajemství. Bombardéry byly vytvořeny z dílů vyrobených ještě ve 20. století. Strategické letecké úkoly navíc plní především staré bombardéry Tu-95 zkonstruované v Chruščovově éře.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Když Finové vyškolili Stalina, zrodila se v SSSR myšlenka na tažená „veleděla“ největší svého druhu. Jejich účinnost byla neobyčejná

    Před 2 měsíci
    Ačkoliv během studené války převládal názor, že dělostřelectvo už nebude potřeba, Sověti nakonec názor změnili. Jak moc je potřeba pocítila Rudá armáda na vlastní kůži.
     Komentáře
  • Ondřej Fér
    naSeznam Médium

    Na sovětské lodi zahynulo 609 mužů. Utopili se v přístavu kvůli neschopnosti velitelů

    Před 2 měsíci
    Roku 1955 se potopila bitevní loď Novorossijsk. Příčina výbuchu, který ji zničil, zůstává neznámá. Za smrt stovek mužů na její palubě mohla liknavost a nedbalost vedení záchranných prací.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Historie

    23 min

    Podcast
    Jak to bylo doopravdy: Srpen 1968 byl pro Svobodu šok, jinak ale dělal vždy to, co si přáli Rusové, popisuje historik

    Před 2 měsíci

    ·

    23 minut

    Když 9. června 1954 přiletěl na pražské letiště nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov a ptal se, kde je jeho válečný přítel z fronty generál Ludvík Svoboda, muselo být československým soudruhům úzko. Svoboda nejenže tehdy nebyl v Praze, neměl ani žádnou funkci, ale pracoval jako dobrovolník v Jednotném zemědělském družstvu na Vysočině, v Hroznatíně. Zůstal mu sice poslanecký mandát, ovšem schůzí se účastnit nesměl.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Skutečný příběh Rudého října – kapitán Sablin a vzpoura proti Brežněvovi

    Před 2 měsíci
    Příběh, který inspiroval Toma Clancyho a jeho slavný román Hon na ponorku, se odehrál v roce 1975, kdy kapitán třetí třídy, politický komisař Valerij Sablin unesl protiponorkovou fregatu Storoževoj.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Česká republiko, dobrý den!“ Milan Uhde přivítal před třiceti lety nový stát

    Před 2 měsíci
    Zakázaný dramatik a spisovatel, bývalý disident a signatář Charty 77 se po revoluci stal ministrem kultury. 1. ledna 1993 pronesl novoroční projev z titulu předsedy poslanecké sněmovny – místo Václava Havla, který v době rozpadu Československa abdikoval.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Objekt 279: Toto ruské monstrum bylo navrženo tak, aby přežilo jaderný výbuch

    Před 2 měsíci
    Rusové se rozhodli oživit Objekt 279, sovětský experimentální tank, jehož prototyp vznikl koncem roku 1959, uvádí server The Drive.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Šílený pokus, jak zachránit československého prezidenta aneb Zapomenutý vánoční puč. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 3 měsíci
    Před pětapadesáti lety se chystalo něco, co dějiny české a československé politiky naštěstí nikdy nezažily. Zátah, který měl zajistit pokračování funkce prezidentovi a generálnímu tajemníkovi KSČ Antonínu Novotnému pozatýkáním a zneškodněním jeho odpůrců. A protože akce byla plánována na poslední týden v roce, začalo se jí říkat „Vánoční puč“.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Čím Rusko nahrazuje ztracené tanky? Šrotem: už nemá kde brát, tak vytahuje „uzemněné“ tanky z dob Chruščova. Mají šanci?

    Před 3 měsíci
    Ruská armáda má papírově ve skladech tisíce tanků. Jenomže ne všechny jsou v použitelném stavu, proti těm moderním mají jen velmi malou šanci.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Rusko v zoufalosti vytasilo 60leté rakety, které ničí vše, jen ne cíle. Dodávat mu je může i Severní Korea a Bělorusko

    Před 3 měsíci
    Nedostatek zbraní vhodných k odstřelování měst možná vede Rusko k používání stále starších systémů. Jejich nevýhodou je obrovská odchylka od cíle.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Mýty kolem banderovců: Kdo byl ve skutečnosti Stepan Andrijovyč Bandera?

    Před 3 měsíci
    Charismatická osobnost Stepana Bandery přitahovala pozornost a vyvolávala kontroverze už dávno před druhou světovou válkou. Téma zdánlivě historické teď znovu ožívá jako součást dnešní ruské propagandy
     Komentáře
  • Forum 24

    Co bude po krachu Putinovy říše? Vláda junty, občanská válka nebo trochu lepší režim

    Před 3 měsíci
    Porcovat ruského medvěda, který má ještě tlapu na Ukrajině, je momentálně předčasné. Podle kremelských plánů sice nejde vůbec nic a už teď je to pro Rusko ohromný debakl. Původního cíle, kterým ...
     Komentáře
  • Portréty

    23 min

    Podcast
    Ludvík Frejka se u soudu přiznal ke všemu, stejně ho oběsili

    Před 3 měsíci

    ·

    23 minut

    Komunisty ovládaná justice poslala před sedmdesáti lety na oprátku v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského i hlavního ekonomického poradce Klementa Gottwalda, národohospodáře Ludvíka Frejku. U soudu se přiznal ke zločinům, které nikdy neprovedl – a přečetl si dopis od syna, který pro otce požadoval smrt.
     Komentáře
  • TN

    Kreml se třese v základech. Peskov omylem prozradil, s čím se Putin potýká

    Před 4 měsíci
    Ruský prezident Vladimir Putin si už nejspíš ani nevzpomene, jak vypadá klidné spaní. Ve válce s Ukrajinou začala jeho armáda tahat za kratší konec a Západ je v sankcích i podpoře Kyjeva nekompromisní. Jenomže to není to jediné, co šéfa Kremlu momentálně trápí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Rusové 40 let tajili strašlivou smrt více než 100 lidí. Vše odhalil až pád režimu

    Před 4 měsíci
    Největší katastrofa v dějinách raketové techniky se odehrála v šedesátých letech v Sovětském svazu. Pravda vyšla najevo až skoro o třicet let později.
     Komentáře
  • Deník

    Vzestup Antonína Novotného: Měl pro něj slabost samotný Chruščov. A ten jednal

    Před 4 měsíci
    Před 65 lety, dne 19. listopadu 1957, se stal novým československým prezidentem Antonín Novotný. K této funkci mu nemálo pomohl tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov, který měl pro Novotného zvláštní slabost – československý politik mu totiž dost možná připomínal sebe sama.
     Komentáře
  • Deník

    Rusko hrozí sestřelováním satelitů. Prostředky na to vyvíjí už od 60. let

    Před 4 měsíci
    Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou Západ poskytl Ukrajině, bojující s ruskou přesilou, bylo rychlé kompletní satelitní pokrytí ukrajinského území internetem americké společnosti Starlink miliardáře Elona Muska. Skylink, který poskytl bojujícím útvarům nouzové datové spojení, se od počátku podílí na koordinaci ukrajinských jednotek a významně tak zvyšuje jejich bojovou účinnost. Jsou si toho vědomi i Rusové, proto pohrozili, že začnou satelity Starlink sestřelovat. Mají na to prostředky?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Mistr komunistických polibků změnil Sovětský svaz. Při spouštění jeho rakve zatrnulo celému světu

    Před 4 měsíci
    Bylo 15. listopadu 1982 a na Rudém náměstí v Moskvě se tísnil dav truchlících sovětských občanů. Přišli se rozloučit s Leonidem Brežněvem, který po tři desetiletí působil na vrcholných pozicích mocenské pyramidy Sovětského svazu a 18 let stál v jeho čele. Jeho pohřeb se stal nezapomenutelnou podívanou, ovšem jinak, než jeho organizátoři zamýšleli.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Samohybná houfnice 2S1 Gvozdika v pořádném extrému

    Před 4 měsíci
    2S1 Gvozdika je sovětská, resp. ruská samohybná houfnice z konce 60. let 20. století, která je schopná překonávat vodní překážky. První prototyp byl vyroben roku 1969, do výzbroje sovětské armády byla zařazena roku 1972. Jedná se o houfnici ráže 122 mm, která je umístěna ve věži na podvozku obrněného transportéru MT-LB. Ve věži je instalováno mechanické nabíjecí zařízení, které umožňuje rychlost střelby až 5 ran za minutu.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    3. listopadu se zpečetil osud Lajky. Ve vesmíru nepřežila ani 24 hodin

    Před 4 měsíci
    Kdo by neznal psa Lajku. Fenka byla prvním živým tvorem, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Tento milník si připsal tehdejší Sovětský svaz 3. listopadu 1957. Zpátky na zem se ale nevrátila. Proč zemřela? To prozrazuje podcast Youradio Talk Ozvěny minulosti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Pravnučka Chruščova: Putin naznačil, že odpálí jaderné zbraně, na Ukrajinu to ale nebude

    Před 4 měsíci
    Putinův projev před Valdajským diskuzním klubem znepokojil pravnučku někdejšího vůdce Sovětského svazu Nikity Chruščova. Podle ní je prezident připraven riskovat třetí světovou válku a nebojí se ani použít jaderné zbraně.
     Komentáře
  • Pravda24

    Lavrov se opřel do Bidena kvůli Kubánské raketové krizi a Ukrajině

    Před 4 měsíci
    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval prezidenta USA Joe Bidena ohledně Ukrajiny a řekl, že doufá, že americký prezident má dostatek moudrosti, aby se vypořádal s konfrontací podobnou kubánské raketové krizi v roce 1962, uvedlo CNBC. Co byla Kubánská krize 27. října 1962 se svět přiblížil jaderné válce, když chtěl kapitán sovětské ponorky odpálit jadernou […]
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lavrov přirovnal dnešek ke krizi, která přivedla svět na práh jaderné války

    Před 4 měsíci
    Ruský ministr zahraničí Lavrov přirovnal současnou situaci ke kubánské krizi z roku 1962. Uvedl také, že Rusko je otevřené vyjednávat, ale jen při splnění podmínek Moskvy.
     Komentáře
  • Pravda24

    Rusko odrazilo útoky dronů: Zaměřeny byly na černomořskou flotilu

    Před 4 měsíci
    Moskvou jmenovaný gubernátor Sevastopolu v sobotu uvedl, že v oblasti Sevastopolského zálivu došlo k útoku dronem. Sevastopol leží na ukrajinském poloostrově Krym, který byl v roce 2014 anektován Ruskem. Je to hlavní domovský přístav ruské černomořské flotily.
     Komentáře
  • Události247

    Rusové panikaří: Začínají se připravovat na nejhorší scénář

    Před 4 měsíci
    Ruské obyvatelstvo si začíná dělat zásoby léků proti radiačnímu ozáření. Na nejhorší se lidé připravují kvůli kremelské rétorice.
     Komentáře
  • G

    Když Nikita Chruščov odsoudil Stalinův kult osobnosti: Sověti vyjmuli tělo bývalého vůdce z Leninova mauzolea, kde byl posmrtně uložen

    Před 4 měsíci
    Pět let poté, co sovětský vůdce Nikita Chruščov na XX. sjezdu Komunistické strany SSSR odsoudil stalinismus a „kult osobnosti“ Josifa Stalina, bylo tělo sovětského diktátora odstraněno z Leninova mauzolea na Rudém náměstí v Moskvě, kam bylo po Stalinově smrti uloženo.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Alternativní historie: Co kdyby Kubánská krize skončila atomovou přestřelkou?

    Před 4 měsíci
    Mohl konflikt z roku 1962 skutečně zničit celou civilizaci? A jak by se svět mohl vyvíjet po podobné hypotetické válce?
     Komentáře
  • Expres FM

    Krvavá maďarská revoluce: Sovětské tanky, tisíce mrtvých, desetitisíce odsouzených a nejveselejší lágr Východu

    Před 4 měsíci
    Maďarské povstání patří k nejvýraznějším projevům odporu proti komunistickým diktaturám ve východním bloku. Demonstrace z 23. října na podporu změn, které probíhaly v Polsku, přerostla v lidové povstání, které bylo krvavě potlačeno sovětskou armádou.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Politika a zpravodajství

    20 min

    Podcast
    Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Si Ťin-pching. Ukrajina bez elektřiny. Předávky na radnicích

    Před 4 měsíci

    ·

    20 minut

    Jak naloží čínský vůdce Si Ťin-pching s dalším, bezprecedentním třetím mocenským mandátem, který mu oficiálně potvrdil sjezd komunistické strany? Jak se obyvatelé ukrajinských oblastí, které zasáhla nová vlna ruských vzdušných útoků zaměřených na energetickou síť, vyrovnávají s rozsáhlými výpadky elektřiny? A nakolik hladká bývá povolební předávka agendy v tuzemských místních samosprávách?
     Komentáře
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy

    3 min

    Podcast
    Názory a argumenty: Robert Schuster: Korupční břemeno rakouských lidovců aneb Kurzův návrat v nedohlednu

    Před 5 měsíci

    ·

    3 minuty

    Ještě před rokem znali jméno bývalého vysokého rakouského úředníka Thomase Schmida pouze zasvěcenci. Pak ale vyšlo najevo, že někdejší generální tajemník na ministerstvu financí byl klíčovou postavou rozsáhlé korupční aféry. Do ní byly namočeny významné osobnosti vládní konzervativní lidové strany, včetně jejího tehdejšího šéfa, rakouského spolkového kancléře Sebastiana Kurze.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Na prahu jaderné války. Sovětské rakety na Kubě zažehly dramatickou bitvu nervů

    Před 5 měsíci
    Karibská krize hrozila v říjnu 1962 přerůst ve třetí světovou válku. Sovětský vůdce Nikita Chruščov nakonec ustoupil.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Rusko může stále nasadit zbrojní skanzen z dob Chruščova. Na skladech má doslova hromady letitých těžkých zbraní

    Před 5 měsíci
    Státy si velmi často skladují zbraně, které jejich armáda již léta nepoužívá. Počítají s tím, že by mohly být nasazeny v případě velkého konfliktu a masivní mobilizace.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jak odprásknout Stalina. Češi jsou v bourání soch experti, čeká to jednou i Máchu a Žižku?

    Před 5 měsíci
    Před 60 lety začala demolice Stalinova pomníku v Praze. Historik architektury Zdeněk Lukeš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví jak o smutném příběhu největšího skupinového sousoší v Evropě, tak o konci dalších zdánlivě nesmrtelných monumentů. Na bourání soch jsme totiž my Češi kadeti. Kdo ví, zda jednou ve jménu politické korektnosti nepošleme k zemi i svatého Václava nebo Jana Žižku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Američany a Sověty dělilo pár hodin od zabití 100 milionů lidí. Podívejte se na přípravy jaderného holokaustu

    Před 5 měsíci
    V době tuhé studené války byli Sověti a Američané na pokraji otevřeného válečného konfliktu za použití jaderných zbraní. Do milionových ztrát chybělo doslova pár hodin.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Konec obřího Stalina na Letné. Před 60 lety komunisti odstřelili svou modlu

    Před 5 měsíci
    Obrovské úsilí vynaložené nesoudným komunistickým režimem při budování pomníku sovětskému vůdci přišlo vniveč za pouhých sedm let.
     Komentáře
Reklama