V České republice trpí nezjištěnou oční vadou každé dvanácté dítě ve věku čtyř let. Na vině není pandemie covid-19, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale to, že jsou podceňovány pravidelné preventivní prohlídky zraku. I když dítě na první pohled vidí dobře, mělo by chodit na kontroly k očnímu lékaři.
Genetické faktory mají zcela zásadní vliv na kvalitu zraku. Moderní medicína již odhalila více než 4000 nemocí a vad, které jsou spojené s našimi geny, z nich celá třetina má dopad na lidské oči. Vrozené dispozice jsou odpovědné nejen za většinu případů slepoty po celém světě, ale významně se podílí na vzniku a rozvoji nejběžnější oční vady, tedy na krátkozrakosti.
Většina zrakových potíží se projevuje pozvolna. Pokud jsou příznaky odhaleny včas, lze řadu očních vad vyléčit nebo jejich zhoršování zastavit. Zanedbaná korekce dioptrické vady se ale může začít zhoršovat. Šance, že oční vada zmizí a oko se „samo uzdraví“, je u dospělých pramalá.
Pokud má vaše dítě čerstvě 15 let a nosí dioptrické brýle, zpozorněte. Od ledna máte nárok na hrazené brýlové čočky. Ale jen do 18. narozenin a pouze jednou za 3 roky. Brýle nejsou levnou záležitostí. O to více, že na trhu je velké množství brýlových čoček, které je možné individuálně upravit. Jenže pořídit si brýle „na pojišťovnu“ je v dnešní době poměrně složitá, ne-li nemožná záležitost.
Špatně vidí celkem 1,1 miliardy obyvatel naší planety. Odborníci znají cestu, jak problémům předcházet. Doporučují univerzální pravidlo pro relaxaci očí 20-20-2. Na onemocnění pak funguje cílená léčba, a to v devíti z deseti případů.
Přibývá dětí, které musí nosit brýle s dioptriemi, aby se jim zlepšila jejich oční vada. Zajímavé však je, že za tím nestojí častější používání mobilu, tabletu nebo počítače, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale daleko něco sofistikovanějšího.
Alternativou brýlí, které korigují oční vady, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus, jsou kontaktní čočky. V současné době existuje několik druhů podle materiálu, doby použitelnosti či způsobu korekce. Je možné nosit čočky i na noc?
Oční obtíže se nevyhýbají ani nejmenším. Vedle očních vad, jako je například šilhání, mohou zrak dětí postihnout i závažná onemocnění, mezi která patří například zhoubné nádory oka.
Potkat děti s brýlemi už není taková rarita, jak tomu bývalo třeba před 20 lety. Jedním z důvodů je mimo jiné i to, že díky progresivní medicíně v této oblasti se lékařům podaří odhalit více očních vad právě u dětí. Tablety ani chytré telefony však za to nemohou.
V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou.Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina.