Zavřít
Peter Paul Rubens

Peter Paul Rubens

Nejnovější články na Seznamu na téma Peter Paul Rubens
  • Forum 24

    Úzkost v křesťanství. O jedné katastrofě, která postihla katolickou církev

    Před 20 dny
    Časopis Kontexty publikoval v českém překladu Josefa Mlejnka esej jednoho z nejvýznamnějších žijících francouzských intelektuálů. Alain Besançon je francouzský historik a katolicky orientovaný ...
     Komentáře
  • Memento Historia

    Byl kardinál Richelieu skutečně taková bestie, jak ho popsal Alexandre Dumas?

    Před 23 dny
    Všichni ho známe z nesmrtelného románu Alexandera Dumase staršího – Tři mušketýři. Králův první ministr a kardinál – muž, který ve Francii 17. století tahal za nitky a věděl, kde se co šustne. Jaké byly však skutečné osudy kardinála Richelieu?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Do aukce míří unikátní Rubensův obraz. Může stát víc než půl miliardy

    Před 26 dny
    Téměř století jej vlastnila rodina, jejíž jméno je synonymem bohatství. A také mu teď znalci prorokují, že může být i jedním z nejdražších kousků, které kdy slavný malíř z Belgie stvořil. Jeho obraz Marse totiž skrývá tajemství.
     Komentáře
  • Byznys

    Do aukce míří unikátní Rubensův obraz. Může stát víc než půl miliardy

    Před 26 dny
    Téměř století jej vlastnila rodina, jejíž jméno je synonymem bohatství. A také mu teď znalci prorokují, že může být i jedním z nejdražších kousků, které kdy slavný malíř z Belgie stvořil. Jeho obraz Marse totiž skrývá tajemství.
     Komentáře
  • Expo58art

    Do konírny za slavnými obrazy! Kam? Na Pražský hrad

    Před 4 měsíci
    Mistrovská díla Obrazárny Pražského hradu přestavují Aachena, Rubense, Holbeina, Tiziana, Veroneseho i Tintoretta!
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Výstava ukáže výběr z mistrovských děl sbírky Pražského hradu

    Před 8 měsíci
    V Císařské konírně Pražského hradu dnes začne výstava, která reprezentuje umělecké sbírky Pražského hradu. Díla dlouhodobě vystavovaná v tamní Obrazárně byla tři roky nepřístupná návštěvníkům kvůli rozbité klimatizaci.
     Komentáře
  • České noviny

    Mistrovská díla z Pražského hradu ukáže výstava v Císařské konírně

    Před 8 měsíci
    Mistrovská díla z uměleckých sbírek Pražského hradu budou od pátku po třech letech uzavření tamní Obrazárny znovu vystavena. Návštěvníci uvidí ale jen polovinu děl, protože Hrad připravil výstavu do Císařské konírny, která je menší. Obrazárna čeká na rekonstrukci. Vedoucí odboru kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek dnes novinářům řekl, že kvůli nedostatku peněz není jisté, kdy bude otevřena.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Festival Mendel vyvrcholí v pátek a sobotu, tahákem bude koncert Kool and the Gang

    Před 8 měsíci
    V červenci letošního roku si připomínáme 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Slavného vědce přibližuje atraktivním způsobem veřejnosti Festival Mendel, který probíhá v Brně a koná se pod záštitou UNESCO.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Výročí otce genetiky oslaví celý svět, hlavně ale Brno

    Před 8 měsíci
    Dvousté výročí narození zakladatele genetiky bude v Brně oslaveno opravdu velkolepě. Hudba nebude chybět - od skladeb z augustiniánských sbírek přes pop až po premiéru současného atuora.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Toto muzeum má ve své sbírce obraz, ke kterému si můžete přivonět a ucítit různé vůně

    Před 8 měsíci
    Muzeum v Madridu má ve své sbírce obraz, který můžete cítit. Ano, čtete správně. Museo Nacional del Prado v Madridu ve Španělsku otevřelo unikátní výstavu navazující na obraz Smysl čichu od Jana Breughela a Rubense. Informaci přinesl server Euro News.
     Komentáře
  • Novinky

    Do Brna přijede spisovatel Mawer

    Před 8 měsíci
    Hostem Festivalu Mendel, který se uskuteční v Brně, bude britský spisovatel Simon Mawer, autor oceňovaného románu Mendelův trpaslík.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Královna a vévoda z Buckinghamu: Je příběh ze Tří mušketýrů skutečný?

    Před 9 měsíci
    I kdybyste ten příběh nikdy nečetli, určitě ho znáte. Francouzská královna propadne vášnivé lásce k vévodovi z nepřátelské Anglie. Zákeřný kardinál chce královnu diskreditovat a zničit. Naštěstí se ale objeví tři (nebo vlastně čtyři) mušketýři, kteří královninu čest zachrání… Přemýšleli jste někdy o tom, jak to všechny bylo doopravdy?
     Komentáře
  • Vědátor

    Lepší šlachové štěpy mají přinést robotické paže

    Před 9 měsíci
    Šlachám kultivovaným in vitro v bioreaktorech dnes chybí potřebná síla a pružnost. Nová studie ale demonstrovala, že by vlastnosti tkání mohly vylepšit robotické paže, které s kultivovanými šlachami „cvičí“.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Svatý Petr. Nejvýznamnější z apoštolů byl ukřižován hlavou dolů

    Před 10 měsíci
    Apoštol Petr je v biblickém příběhu Ježíše Krista jednou z nejzajímavějších postav. Byl prvním z Ježíšových učedníků a Kristus mu zjevně velmi důvěřoval. Zároveň je však v evangeliích zmiňována i Petrova nedostatečná víra a především incident, kdy po Ježíšově ukřižování svého mistra třikrát zapřel. Kdo byl svatý Petr a proč se právě on stal prvním římským biskupem?
     Komentáře
  • Dotyk

    Ruští vědci našli mumii třináctileté válečnice. Vedle ní ležel zlatý poklad

    Před 11 měsíci
    Koncem roku 2019 byl odhalen archeologický nález dvou žen považovaných za kočovné Skythky z doby před přibližně 2 500 lety, tedy ze 4. století př. n. l. Obě ženy byly pohřbeny v dnešní západoruské vesnici Devitsa spolu s částmi jezdeckého postroje a zbraněmi, včetně železných nožů a 30 hrotů šípů. A nejednalo se o ojedinělý nález – obdobných hrobů, svědčících o ženách-válečnicích, bylo objeveno mnohem více. Nová analýza DNA pak odhalila, že „starověký skytský bojovník“ byla ve skutečnosti třináctiletá dívka. Také bojovnice.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zimní královna si české země dlouho neužila. Oliver Cromwell jí popravil syna

    Před 1 rokem
    Skotská i anglická princezna, česká královna. Především těmito tituly se mohla pyšnit Alžběta Stuartovna, která však žila ve značně složité době.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Umění italské renesance: Nahota v renesančním malířství

    Před 1 rokem
    Malíři i sochaři zakládali svá díla především na studii živých modelů a učinili akt ústředním bodem svého umění, čímž dali vzniknout živoucímu a rozmanitému vyobrazení lidského těla.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Matka národa Anna Jagellonská: Ve 12 letech zažila bizarní svatbu, manželův nejkrásnější dar nikdy nespatřila

    Před 1 rokem
    Životní příběh známé a oblíbené české panovnice, jako by vypadl z červené knihovny. Až na její nešťastnou smrt.
     Komentáře
  • Dotyk

    Tomyris: Krutá bojovnice zabila Kýra Velkého. Vyzvala ho na souboj a pomstila se

    Před 1 rokem
    Starověká vládkyně Massagetů, Tomyris, se proslavila svou statečností. Massegetové byly kytské pastevecko-nomádské konfederace ve Střední Asii, v jejichž čele Tomyris stanula, aby je nakonec vedla i do své největší bitvy, při níž zemřel sám perský panovník Kýros Veliký. V roce 530 př. n. l tak Tomyris možná zabila jednoho z nejslavnějších Peršanů v dějinách.
     Komentáře
  • Headliner

    RECENZE: Sting se elegantně proměnil v osobitého vypravěče

    Před 1 rokem
    Sting na novém albu otevřel svoji písničkářkou duši a nabídl tak pohled na trochu jiného interpreta a vypravěče zajímavých textů.
     Komentáře
  • České noviny

    Cenná Rubensova malba se z Národní galerie dočasně přesunula do Brna

    Před 1 rokem
    Cenný obraz svatého Augustina od vlámského barokního mistra Petera Paula Rubense je ozdobou nové výstavy klášterního muzea augustiniánů na Starém Brně. O malbu pečuje déle než 100 let Národní galerie v Praze, vlastní ji však řád augustiniánů, pro který obraz také původně vzniknul. V Brně zůstane přibližně dva roky jako součást oslav dvou výročí. Příští rok uplyne 200 let od narození starobrněnského řeholníka Gregora Johanna Mendela, o rok později oslaví klášter 700 let od svého založení.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Recenze: Konečně prolomil tvůrčí blok. Sting natočil svou nejlepší desku od 90. let

    Před 1 rokem
    Zpívá o kapitánovi královského námořnictva, který porušil slib, nebo o výčitkách vynálezce otce atomové bomby.
     Komentáře
  • Dotyk

    Ideál mužské krásy v historii: S barokním šlechticem byste chodit nechtěla!

    Před 1 rokem
    Správný chlap je urostlého vzrůstu, může se pochlubit vypracovanými svaly a nikdy by nepoužil make-up. Jakkoli tento stereotyp vnímáme jako zkostnatělý, v naší společnosti pořád přetrvává. Jde přitom o ideál poměrně mladý. Ještě v 19. století se svaly nenosily. A v historii najdeme i epochy, kdy se muži každé ráno líčili se stejnou pečlivostí jako ženy.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jaký byl ideál krásy v 17. století? Dnes by se muži od takových žen odvraceli

    Před 1 rokem
    Se štíhlou postavičkou a kůží krásně opálenou od letního sluníčka by dnešní ženy v 17. století působily jako chudé pradleny z dědiny. Stejně přehlíživě by se tehdejší smetánka dívala na vypracované svaly moderních mužů, kteří tráví hodiny v posilovně. Asi dřevorubci, ne? Každá doba měla vlastní preference, co se týkalo fyzických půvabů. Ideál 17. století byl ve srovnání s dnešním světem obzvláště bizarní.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Moravská galerie otevřela, vedle Hlavy Medusy nově vystavuje astroláb a hady

    Před 1 rokem
    Obrazu Hlava Medusy od Petera Paula Rubense je v Moravské galerii nově věnovaná samostatná sekce s tapiserií, astrolábem a zvířecími preparáty.
     Komentáře
  • Žena-in

    Věstonická venuše, anebo Twiggy: Ve které době byste platila za neodolatelnou krásku?

    Před 1 rokem
    Tenká, svalnatá, anebo boubelka? Pleť jako z alabastru, nebo odraz slunečních paprsků v opálené tváři? Těžké lokny, nebo rozpustilý účes a la kluk? Co se líbí dnes, nemusí být zítra pravda. Projděte se s námi staletími a podívejte se, jak se měnil názor na krásu. Ve které době byste se cítila ve svém těle nejlíp?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Moravská galerie v době uzavření mění expozice a působí online

    Před 2 roky
    Moravská galerie v Brně se v době nuceného uzavření zaměřila na trvalejší projekty, rozvoj stálých expozic a činnost v on-line prostředí. Návštěvnost loni meziročně klesla ze 120.000 na 67.808 lidí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vrátit se do doby před pandemií v kultuře asi nepůjde, říká šéf Moravské galerie

    Před 2 roky
    Vrátit se zpět ke standardu z doby před pandemií pro kulturní instituce nejspíš nebude možné, varuje ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press.
     Komentáře
  • Kafe

    Jitka Čvančarová jako drsná šéfka v Hlavě Medúzy: Bylo nutné projít výcvikem

    Před 2 roky
    Nový kriminální seriál Hlava Medúzy natočil Filip Renč. Do hlavní role obsadil mimo jiné i Jitku Čvančarovou, která hraje vždy spíše vyzývavé ženy než drsné šéfky. Role pragmatické Karin pro ni byla novou zkušeností. Co všechno musela absolvovat před nástupem na plac?
     Komentáře
  • Deník

    Do Brna se vrátil obraz Medusa od Rubense: navštívil Vídeň i Spojené státy

    Před 2 roky
    Z Brna do Vídně, z Vídně do Ameriky a zase zpátky do Brna. Obraz Medusa od vlámského malíře Petera Paula Rubense se po výstavách v zahraničí vrátil do Moravské galerie.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Recenze: Renčova detektivka s Čvančarovou vrší náhody, dialogy šustí papírem

    Před 2 roky
    Česká televize začíná vysílat kriminální seriál Hlava Medúzy v režii Filipa Renče. Jitka Čvančarová hraje nejlepší policistku ve městě.
     Komentáře
  • Lifee

    Hlava Medúzy zmizela: Filip Renč natočil sérii závažných kriminálních případů inspirovaných slavným obrazem antické příšery

    Před 2 roky
    Hlava Medúzy je nový kriminální seriál České televize, který vznikl pod taktovkou Filipa Renče. Inspirací pro název se stal stejnojmenný Rubensův obraz. Každý had bájné Medúzy představuje jeden zločin a celkem se můžeme těšit na osm epizod plných napětí a skvělých hereckých výkonů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V pátek se otevře Šternberský palác se starými mistry

    Před 2 roky
    Nová expozice starého umění se v pátek otevře návštěvníkům ve Šternberském paláci. Autoři ji nazvali Staří mistři II, protože se vzájemně doplňuje s expozicí se stejným názvem v protějším Schwarzenberském paláci.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Staří mistři v Národní galerii

    Před 2 roky
    Nová sbírková expozice Staří mistři II ve Šternbernském paláci se otvírá v pátek 11. prosince.
     Komentáře
  • Hrady

    Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

    Před 2 roky
    Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.
     Komentáře
  • Novinky

    Ředitel odboru kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek: Do Lublaně půjčujeme největší jména

    Před 2 roky
    Výstava více než padesáti mistrovských děl ze sbírky Rudolfa II. a jeho následovníků se uskuteční od 1. října do 10. ledna ve Slovinské národní galerii v Lublani. Obrazy mistrů Lucase Cranacha, Hanse von Aachena, Hanse Holbeina, Tiziana, Paola Veronese, Jacopa Tintoretta, Guida Reniho či Petera Paula Rubense na výstavu zapůjčila Obrazárna Pražského hradu. Ředitel odboru kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek řekl, že se jedná o největší jména, která v Obrazárně jsou.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dvorní malíř španělského krále: Diega Velázqueze proslavil obraz Dvorní dámy

    Před 2 roky
    Obraz blonďaté infantky Margarity se stal Velázquezovým vrcholným dílem, které ho katapultovalo mezi nejslavnější španělské malíře.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Národní galerie otevřela, bude častěji uklízet. Návštěvnost je poloviční

    Před 2 roky
    Za první den do objektů Národní galerie přišla zhruba polovina lidí oproti stavu před krizí. Návštěvníci musejí mít ochranu nosu a úst, galerie bude častěji uklízet.
     Komentáře
  • Náš region

    Na výstavě Předjaří na Pražském hradě je mnoho květin i kopie obrazu Rubense

    Před 3 roky
    O Petru Pavlu Rubensovi a výstavě Předjaří na Pražském hradě, která je do 8. března instalována v Královské zahradě, si Náš REGION povídal s historikem umění Jaroslavem Sojkou, hlavním kurátorem uměleckých sbírek Pražského hradu. Na výstavě spolupracoval kupříkladu se zahradníky, jejichž práce si velmi váží.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Výstava Staří mistři v Národní galerii je konečně expozicí evropského formátu

    Před 3 roky
    V nové expozici renesančního a barokního umění Národní galerie bude divák rád bloumat, znovu si ji procházet a ještě se sem vracet.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Na Monu Lisu jen s rezervací. Louvre zažívá rekordní nápor turistů

    Před 3 roky
    Louvre zavedl rezervace pro ty, kdo chtějí vidět Monu Lisu. Zaměstnanci už dokonce stávkovali kvůli tomu, že muzeum dovnitř pouští čím dál víc lidí.
     Komentáře
Reklama