Zavřít
Petr Vok z Rožmberka

Petr Vok z Rožmberka

Nejnovější články na Seznamu na téma Petr Vok z Rožmberka
  • i60

    Jihočeská Bechyně slaví. Město na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné založil v roce 1323 Jan Lucemburský

    Před 12 dny
    Jihočeské město s téměř pěti tisíci obyvateli se pyšní zámkem, klášterem, zrekonstruovaným náměstím a známými lázněmi. Jeho nejznámějšími majiteli byli Šternberkové či Petr Vok. Starosta města Štěpán Ondřich říká: ,,Bechyně je nejkrásnější město na světě.“
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Král středověkých večírků Petr Vok vlastnil trpaslici. Jeho poslední manželce bylo 13 let

    Před 1 měsícem
    Když se Petr Vok z Rožmberka, poslední vladař mocného jihočeského rodu, 6. listopadu 1611 v Třeboni ve věku 72 let rozloučil se životem, provedli lékaři pitvu jeho těla.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Třeboňský kastelán Vít Pávek skončil ve funkci. Vedení Národního památkového ústavu ho odvolalo

    Před 1 měsícem
    Vedení Národního památkového ústavu (NPÚ) odvolalo kastelána zámku Třeboň Víta Pávka. Důvody jsou interní podle ředitele jihočeských památkářů. Pávek byl kastelánem pět let. Někteří pořadatelé kulturních akcí v Třeboni si již dříve stěžovali na špatnou spolupráci.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Jídlo ve středověku aneb byla tehdejší strava z dnešního pohledu zdravější?

    Před 1 měsícem
    Přemýšleli jste někdy nad tím, co se asi jedlo ve středověku? Byla tehdejší strava z dnešního pohledu zdravější?
     Komentáře
  • Novinky

    Vilém z Rožmberka měl ženám co nabídnout, o potomka se ale pokoušel marně

    Před 3 měsíci
    V roce 1557 bylo Vilému z Rožmberka, staršímu bratru Petra Voka, dvaadvacet let. Chtěl se oženit a zplodit syna. Mohl si mezi ženami vybírat – měl jim co nabídnout.
     Komentáře
  • Badatelé

    Záhadně objevený prsten na rakvi posledního Rožmberka - tajemství rozluštěno

    Před 4 měsíci
    Mezi lety 2009 a 2011 se v uzavřené hrobce na rakvi Petra Voka z Rožmberka objevil tajemný prsten. Badatelé ze spolku Naše historie objasnili tajemství, jak se prsten na rakev dostal, čí byl a k čemu měl sloužit.
     Komentáře
  • Zprávy z jižních Čech

    3 min

    Podcast
    Zvláštní šperk, který je vlastně jen polovinou. Vědci ukázali snubní prsten manželky Petra Voka

    Před 4 měsíci

    ·

    3 minuty

    Kopii zlatého prstenu z rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku poprvé ukázali veřejnosti jihočeští vědci. Klenot patřil Kateřině z Ludanic, která byla manželkou Petra Voka. Archeologové prsten objevili na víku sarkofágu tohoto posledního Rožmberka. Představili také nejnovější poznatky třináctiletého průzkumu pohřební komory Rožmberků ve vyšebrodském klášteře.
     Komentáře
  • Náš region

    Vědci prokázali, že hrobka rožmberského páru ukrývá snubní prsten

    Před 4 měsíci
    Vědci prokázali, že v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře je snubní prsten posledního rožmberského páru, Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic. Na…
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Vědci našli v rožmberské hrobce snubní prsten Petra Voka a Kateřiny z Ludanic

    Před 4 měsíci
    Vědci prokázali, že v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře je snubní prsten posledního rožmberského páru, Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic. Na desce Vokova sarkofágu odhalili také pět symbolů, může tam být i Vokův monogram. Archeologové díky sondě zjistili, že v truhle jsou luxusní látky, dámské šaty s řadou ozdob i zlaté řetězy. Novinářům to řekli dnes, když představili knihu o průzkumu hrobky. V květnu 2023 otevřou ve vyšebrodském klášteře expozici Rožmberské zlato.
     Komentáře
  • České noviny

    Vědci našli v rožmberské hrobce snubní prsten Petra Voka a jeho ženy

    Před 4 měsíci
    Vědci prokázali, že v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře je snubní prsten posledního rožmberského páru, Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic. Na desce Vokova sarkofágu odhalili také pět symbolů, může tam být i Vokův monogram. Archeologové díky sondě zjistili, že v truhle jsou luxusní látky, dámské šaty s řadou ozdob i zlaté řetězy. Novinářům to řekli dnes, když představili knihu o průzkumu hrobky. V květnu 2023 otevřou ve vyšebrodském klášteře expozici Rožmberské zlato.
     Komentáře
  • iRozhlas

    OBRAZEM: Snubní prsten manželky posledního Rožmberka. Vědci odtajnili přesnou podobu klenotu

    Před 4 měsíci
    Kopii zlatého prstenu z rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku v neděli poprvé ukázali veřejnosti jihočeští vědci. Klenot patřil Kateřině z Ludanic, která byla manželkou Petra Voka. Archeologové prsten objevili na víku sarkofágu tohoto posledního Rožmberka. Představili také nejnovější poznatky třináctiletého průzkumu pohřební komory Rožmberků ve vyšebrodském klášteře.
     Komentáře
  • Badatelé

    Tajemný prsten Petra Voka z Rožmberka – záhada rozluštěna

    Před 4 měsíci
    Na počátku nového tisíciletí se v uzavřené rožmberské hrobce ve Vyšším Brodě objevil tajemný prsten. Nyní se podařilo objasnit neuvěřitelný příběh, jak se na rakev Petra Voka dostal, komu patřil a jaký byl jeho původní účel. Průzkum rožmberské hrobky prováděli badatelé ze spolku Naše historie od roku 2009. Tehdy se podařilo zapomenutou hrobku nalézt a uvést na pravou míru pověst, kterou o rožmberské hrobce rozšířil Bohuslav Balbín. Balbín hrobku vylíčil jako rozsáhlý podzemní prostor s kulatým stolem ze zlata, u kterého sedí čtyřicítka zesnulých Rožmberků jako na sněmu. Skutečnost se ukázala jako výrazně prozaičtější, protože rožmberská hrobka je jen několik metrů čtverečných velký prostor. Jako první se nabízel závěr, že o hrobku slavného rodu nejde a ta skutečná musí být jinde. Tuto hypotézu se podařilo vyvrátit z nápisu na rakvi, která byla pod klenbou. Nápis na bohatě zdobené cínové rakvi jednoznačně potvrzuje, že je v ní pohřben poslední člen rodu, Petr Vok z Rožmberka. Tajemný prsten se objevil na rakvi Nečekaná záhada se objevila, když se badatelé s kamerou do hrobky vrátili a na víku rakve Petra Voka objevili zlatý prsten. Zpětné prohlížení záznamů z průzkumu z roku 2009 potvrdilo, že prsten na rakvi dva roky před jeho objevením ještě nebyl. Jak se v hermeticky uzavřeném prostoru mohl prsten na rakvi objevit, objasnil celkový průzkum hrobky. Při něm se ukázalo, že vedle rakve Petra Voka a o něco výše se nachází dřevěná rakev jeho manželky Kateřiny z Ludanic, které se shodou okolností v době mezi průzkumy rozpadl ztrouchnivělý bok. Jak se prsten na rakvi objevil bylo tedy jasné – vypadl z rakve Rožmberkovy manželky a vzácnou shodou okolností nespadl na dno hrobky. Velkou otázkou byl ovšem asymetrický netradiční tvar prstenu. Tajemný tvar a smysl prstenu Na otázku o původu a účelu šperku přineslo odpověď až podrobné skenování, provedené v roce 2021. Badatelé ze spolku […]
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Odborníci rozluštili záhadu tajemného prstenu na rakvi Petra Voka z Rožmberka

    Před 4 měsíci
    Dvanáct let zkoumali archeologové hrobku Rožmberků v klášteře ve Vyšším Brodě. Během výzkumu se v hermeticky uzavřené hrobce na rakvi Petra Voka objevil prsten. Nyní badatelé přišli s vysvětlením, jak se tam ocitl i komu patřil.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vědci objevili záhadné znaky na rakvi Petra Voka z Rožmberka

    Před 6 měsíci
    Nepřístupnou pohřební komoru Rožmberků v klášteře ve Vyšším Brodu archeologové monitorovali sondou nepřetržitě deset let. Objevili mimo jiné i dosud neznámé znaky na rakvi Petra Voka. Jeden rozluštili, u ostatních hledají pomoc.
     Komentáře
  • Badatelé

    Šílený vikář vyvraždil arcibiskupství: Zapomenutý skandál v Olomouci

    Před 6 měsíci
    Mezi lety 1572–1578 zemřeli podezřelou smrtí čtyři olomoučtí biskupové. Za jejich úmrtím, jak se později ukázalo, stál vraždící vikář Philopon Dambrovský.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Chutě posledních Rožmberků: Oblíbený byl bobří ocas s omáčkou i štičí jikry nebo medvědí tlapy na víně

    Před 6 měsíci
    Silný šlechtický rod, který několik staletí vládl jihu Čech, nejvíc proslavili poslední dva Rožmberkové. Zodpovědný správce zděděného panství Vilém a jeho bratr Petr Vok. Bonviván a milovník všech radostí života včetně dobrého jídla a pití.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Geniální padouch se ženil čtyřikrát, přesný počet partnerek ale neznal ani on sám. Tajnosti slavných

    Před 7 měsíci
    VIDEO Kameru velmi miloval a po svém debutu dostával jednu vedlejší roli za druhou. Na velkou hlavní roli nakonec čekal třicet let, takže se cítil odstrčený. Miláčkem národa se stal až díky doktoru Štrosmajerovi v seriálu Nemocnice na kraji města.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Skoro vše, co namluvil a nazpíval. Vychází komplet nahrávek Miloše Kopeckého

    Před 7 měsíci
    Dvojalbum se objevuje u příležitosti 100. výročí narození herce, který byl známý z Nemocnice na kraji města nebo Limonádového Joea.
     Komentáře
  • Magazín

    Nově zrozená tvrz Tichá v jižních Čechách láká k návštěvě

    Před 7 měsíci
    Tvrz Tichá stojí nedaleko Rychnova nad Malší. Dříve bývala důležitým bodem v obraně naší země a prošla si složitou historií. Dnes se však dočkala doslova znovuzrození díky spolku Hrady na Malši.
     Komentáře
  • Proženy

    Výlety do jižních Čech, ale bez davů: Opomenuté perly jinak turistického kraje

    Před 7 měsíci
    V jižních Čechách je krásně a užít si je můžete i bez davů. Místo do Třeboně plné lázeňských hostů i cyklistů nebo Českého Krumlova, který mají v hledáčku i turisté ze zahraničí, navštivte jiné jihočeské perly. Rozhodně je z čeho vybírat.
     Komentáře
  • Tiscali

    Novohradsko láká na romantický vodopád i hrad, který postihly kuriózní katastrofy

    Před 7 měsíci
    Novohradsko má zvláštní šmrnc. Je to region, který nepatří mezi profláknuté turistické lokality, turisty však po první návštěvě často chytí za srdce. Táhne je to tam zpátky – ať už do samotného města, nebo okolní přírody. Místní hrad přečkal dopad dvou zvláštních katastrof a do podoby Novohradska se zapsaly také zajímavé charaktery osobností z rodu, který Nové Hrady po staletí spravoval – včetně žen.
     Komentáře
  • Deník

    Svého tajemného pana Voka mělo i Slezsko. Udržoval blízké vztahy s templáři

    Před 8 měsíci
    Začne-li se mluvit o tajemném šlechtici panu Vokovi, každého nejdříve napadne Petr Vok z Rožmberka, poslední potomek rožmberského rodu. Svého záhadného pana Voka ale mělo také Slezsko. Vok I. z Kravař byl podporovatelem krále Jana Lucemburského, současně však měl blízko k templářskému řádu. Ten v té době už čelil pronásledování, přesto však chtěl možná sehrát poslední dějinnou partii: o český trůn.
     Komentáře
  • Opavský a hlučínský deník

    VIDEO: Při výbuchu v rodinném domě v Dolním Benešově dva lidé utrpěli popáleniny

    Před 8 měsíci
    Dva zraněné si vyžádala pondělní exploze v rodinném domku v Dolním Benešově na Opavsku. Na místě zasahovalo ​pět hasičských jednotek.
     Komentáře
  • Babinet

    V minulosti vyrazit na vodu nebylo tak jednoduché, jako dnes. Jak se proměnilo české vodáctví?

    Před 8 měsíci
    Jaká relaxace je v letních vedrech lepší, než ta u vody? Stačí si jen sbalit bagáž, naložit loď a vydat se vstříc promočeným dobrodružstvím na některou z řek. Vodáctví má u nás hluboce zakořeněnou tradici a pro začátečníky i pokročilé se naskýtá mnoho možností, kam se zajet smočit. V minulosti ale vyrazit na vodu nebylo tak jednoduché, jako dnes. Proč?
     Komentáře
  • Magazín

    Zažijte středověk na nejvýše položeném hradě v Česku – Vítkův kámen

    Před 8 měsíci
    Vítkův kámen je zřícenina gotického hradu na břehu lipenské přehrady, která stojí na stejnojmenné hoře. Znát jej můžete také pod názvem Vítkův hrádek.
     Komentáře
  • Dotyk

    Šílené zvrhlé večírky na dvoře Petra Voka byly horší než ve filmu: Jak vypadaly?

    Před 9 měsíci
    Dlouho žil ve stínu svého staršího bratra Viléma, který byl úspěšným politikem a de facto českým místokrálem. Těžko by tak tušil, že se do historie zapíše jako štědrý dobrodinec, renesanční kavalír a především jako roztomilý prostopášník.
     Komentáře
  • Náš region

    Zámecká lékárna v Třeboni připomíná odkaz Petra Voka z Rožmberka

    Před 9 měsíci
    Odkaz Petra Voka z Rožmberka připomíná opravená národní kulturní památka, dům Zámecká lékárna v Třeboni. Oprava domu vyšla na 150 milionů korun. Nabízí stálou…
     Komentáře
  • Jindřichohradecký deník

    Nádherná zámecká lékárna v Třeboni znovu žije. Petr Vok by byl jistě pyšný

    Před 9 měsíci
    Palác Petra Voka na Masarykově náměstí našel znovu využití. Historický dům hned vedle třeboňského zámku sloužil poslednímu z Rožmberků jako knihovna, obrazárna a úschovna dalších jeho sběratelských pokladů. Bydlel zde i knihovních a archivář Václav Březan.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak zemřel Tycho Brahe: Zlou smrt si přivodil sám, ale prasklý měchýř to nebyl

    Před 9 měsíci
    Proslul jako největší astronom renesanční doby. Tycho Brahe si konstruoval vlastní úhloměrné přístroje bez optiky, s nimiž byl zhruba dvacetkrát přesnější, než jeho kolegové té doby. Není divu, že jeho práci chtěl poznat i sám Rudolf II. Bohužel, dva roky po přestěhování do Prahy Brahe zemřel. Spekulovalo se, že byl otráven nebo, že mu praskl močový měchýř.
     Komentáře
  • Českokrumlovský deník

    VIDEO: Zámecká sezóna v Krumlově začala. Slavnost poctil návštěvou sám císař

    Před 11 měsíci
    Historickým centrem Českého Krumlova se opět po dlouhé době rozezněly bubny a středověká hudba. Z krumlovského zámku v sobotu vyšel průvod šlechty a jejich oddaných i poddaných v historickéch kostýmech. Průvod tak slavnostně zahájil v Českém Krumlově zámeckou sezonu.
     Komentáře
  • Novinky

    Do Bechyně za romantickou Duhou

    Před 11 měsíci
    Bechyně je známá především lázněmi a výrobou keramiky. Zajisté se řadí mezi nejkrásnější jihočeská města, protože k vidění je tu opravdu mnoho zajímavostí. Historická část města je navíc od roku 1990 městskou památkovou zónou.
     Komentáře
  • Osudové ženy

    25 min

    Podcast
    Pavlína ze Schwarzenbergu: Napoleonova svatba pro ni skončila tragicky. Zahynula při požáru

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Pocházela z francouzského rodu Arenbergů. Většinu svého života ale prožila v českých zemích jako manželka zakladatele jihočeské větve Schwarzenbergů. Byla umělecky nadaná. Ve výchově svých dětí zastávala tehdy moderní metody. Zemřela tragicky při požáru v Paříži.
     Komentáře
  • Osudové ženy

    23 min

    Podcast
    Bohumila Grögerová: Život v milostném trojúhelníku i zásadní kniha v 85 letech

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Spisovatelka, překladatelka a autorka rozhlasových her žila dlouho ve stínu svého partnera, básníka Josefa Hiršala. Svoji zásadní knihu napsala jako 85letá.
     Komentáře
  • Osudové ženy

    27 min

    Podcast
    Rozděloval je věk i duševní choroba. Přesto ji Petr Vok miloval. Osudové ženy: Kateřina z Ludanic

    Před 1 rokem

    ·

    27 minut

    Do života vstupovala jako sirotek. Šlechtický původ a nemalý majetek jí ale umožnily získat vzdělání i postavení a stala se manželkou Petra Voka z Rožmberka. Rozdílnost povah, velký věkový rozdíl i duševní onemocnění šlechtičny k manželské harmonii nepřispívaly. Přesto ji manžel ctil a respektoval až do samotného konce.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Potomstvu utajená vada: V novověku se krátkozrakost nenosila

    Před 1 rokem
    Když procházíte českými a moravskými zámky, všude si povšimnete rodinných portrétů místní šlechty. Jedno však na nich hledáte marně, ačkoliv v moderním světě to má kde kdo – brýle.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vánoce u Rožmberků: Jak slavil mocný rod vánoční svátky?

    Před 1 rokem
    Podle dávného zvyku se jistě i na dvoře rožmberského velmože držel na Štědrý den půst až do východu první hvězdy, kdy se začalo nosit na stůl. Hlavní vánoční slavnost se však konala 25. prosince na „slavný hod Narození Pána“. Předcházely jí jitřní bohoslužby, kterých se účastnil katolík Vilém i jeho bratr protestant Petr Vok.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Sváteční delikatesa? Dejte si šneky! Třeba podle podle receptu M. D. Rettigové

    Před 1 rokem
    Šneky většinou považujeme za tradiční francouzskou specialitu, možná vás tak překvapí, že u nás byli už kdysi dávno poměrně běžným jídlem, které se právě často jedlo o vánočních svátcích. Recepty na zpracování šneků najdete dokonce ve známé kuchařské knize M. D. Rettigové.
     Komentáře
  • i60

    Zážitek roku 2021- Blízké setkání zvláštního druhu se spisovatelkou Jaroslavou Černou

    Před 1 rokem
    Pomyslný stroj času odpočítává poslední dny roku 2021, roku, který nebyl pro většinu z nás zrovna lehký. Mnozí přišli v důsledku celosvětové pandemie o své blízké, společnost je rozdělena tlustou čárou na dva nesmiřitelné tábory.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zřícenina hradu Dobronice: Němý svědek minulosti láká k návštěvě

    Před 1 rokem
    Pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý za každého počasí, a to chladné není výjimkou. A protože sníh na sebe nechává čekat, lze ještě vyrazit na pěší túry po české krajině. Jestliže máte rádi hradní zříceniny, jedna na vás čeká nedaleko města Bechyně. Hrad Dobronice je svědek starých časů a půvabným místem na jednodenní výlet. Co všechno zde uvidíte?
     Komentáře
  • Novinky

    Romantická, místy trochu divoká vycházka kolem Židovy strouhy

    Před 1 rokem
    Všude, kde se vodní tok zařezává do skal, najdete romantiku, někdy až divočinu. Platí to i o nádherném údolí pod starobylou Bechyní, kde se vlévá říčka zvaná Židova strouha do vodáky tak oblíbené Lužnice.
     Komentáře
  • Náš region

    Nová expozice v Třeboni představí Petra Voka v Zámecké lékárně

    Před 1 rokem
    Petra Voka z Rožmberka bude připomínat Zámecká lékárna v Třeboni. Oprava domu, který je národní kulturní památkou, vyjde na 140 milionů korun. Provoz zahájí…
     Komentáře
  • Strakonický deník

    VIDEO: Drak vyplul. Na podzimní Otavě letěl jako blesk

    Před 1 rokem
    Podzimní Otava u lávky pod strakonickým pivovarem patřila v neděli 7. listopadu odpoledne členům sdružení Draci Strakonice. Vyzkoušeli si tady svoji vlastní dračí loď, kterou si nechali přivézt v sobotu 30. listopadu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Král středověkých večírků Petr Vok vlastnil trpaslici. Jeho poslední manželce bylo 13 let

    Před 1 rokem
    Když se Petr Vok z Rožmberka, poslední vladař mocného jihočeského rodu, 6. listopadu 1611 v Třeboni ve věku 72 let rozloučil se životem, provedli lékaři pitvu jeho těla.
     Komentáře
  • Deník

    Petr Vok zemřel jako skromný kajícník. Jeho pohřeb však byl opulentní

    Před 1 rokem
    V posledních chvílích svého života prý obracel mysl k Bohu, ale neztrácel ze zřetele ani svou zemi, o jejíž osud se obával. Na jeho smuteční hostinu padlo 200 kusů hovězího dobytka, 40 vepřů, přes 300 kusů skopového, 2250 kusů drůbeže, 1600 kusů drobnějšího ptactva, osm jelenů, 20 srnců, jedna laň, přes 6000 ryb a 3480 šneků. Tak odcházel z tohoto světa Petr Vok z Rožmberka, poslední svého rodu.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    V rožmberské hrobce našli vědci další zlato, vznikne i kopie prstenu

    Před 1 rokem
    Rakev vedle sarkofágu Petra Voka v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře patřila zřejmě Vokově manželce Kateřině z Ludanic. Archeologové díky sondě zjistili, že v truhle jsou luxusní látky i dámské šaty s řadou ozdob. Našlo se i další rožmberské zlato. Podle zlatého prstenu Kateřiny z Ludanic nalezeného v roce 2011 vznikne nyní kopie.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Rožmberská hrobka se definitivně uzavírá. Vědci v ní objevili zlato i záhadný prsten

    Před 1 rokem
    Kamerový průzkum hrobky odhalil masivní zlaté řetězy patřící pravděpodobně manželce Petra Voka, posledního z rodu Rožmberků.
     Komentáře
  • Náš region

    Rožmberská hrobka v klášteře ve Vyšším Brodu vydala tajemství. Vědci našli další zlato

    Před 1 rokem
    Archeologové se letos v listopadu vrátili k průzkumu rožmberské hrobky ve vyšebrodském klášteře . Naposledy tam pracovali před deseti lety. V roce 2011 potvrdili…
     Komentáře
  • Novinky

    V rožmberské hrobce se našlo další zlato, rakev zřejmě patří manželce Petra Voka

    Před 1 rokem
    Rakev vedle sarkofágu Petra Voka v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře patřila zřejmě Vokově manželce Kateřině z Ludanic. Archeologové díky sondě zjistili, že v truhle jsou luxusní látky i dámské šaty s řadou ozdob. Našlo se i další rožmberské zlato. Podle zlatého prstenu nalezeného v roce 2011 vznikne nyní kopie. Oznámil to geoinformatik Jiří Šindelář z firmy Geo-cz.
     Komentáře
  • České noviny

    V rožmberské hrobce našli vědci další zlato, vznikne i kopie prstenu

    Před 1 rokem
    Rakev vedle sarkofágu Petra Voka v rožmberské hrobce ve vyšebrodském klášteře patřila zřejmě Vokově manželce Kateřině z Ludanic. Archeologové díky sondě zjistili, že v truhle jsou luxusní látky i dámské šaty s řadou ozdob. Našlo se i další rožmberské zlato. Podle zlatého prstenu nalezeného v roce 2011 vznikne nyní kopie. ČTK to řekl geoinformatik Jiří Šindelář z firmy Geo-cz.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smrt Tycha Braha: Prasklý močový měchýř je nesmysl, jeho konec byl mnohem horší

    Před 1 rokem
    Tycho Brahe proslul jako významný dánský astronom i jako oběť pozoruhodné smrti. Podle pověsti se během hostiny s císařem neodvážil vstát od stolu a odskočit si na malou. Nutkání zadržoval tak dlouho, až mu praskl močový měchýř. Z pohledu dnešní medicíny však něco takového není možné. Na co tedy vědec zemřel?
     Komentáře
  • i60

    Nepodlehl svým dobyvatelům ani za husitských válek

    Před 1 rokem
    Jsou některé turistické výpravy, na něž se vyplatí nepřipravovat se, nestudovat historii a jen se těšit. Patří k nim výlet na zříceninu hradu Helfenburk na Strakonicku v blízkosti Bavorova.
     Komentáře
  • Babinet

    Navštivte Helfenburk, jednu z našich největších zřícenin. Navíc je opředena množstvím pověstí

    Před 1 rokem
    Jihočeský hrad Helfenburk se nachází na hoře Malošín asi pět kilometrů od Bavorova. Svojí úctyhodnou rozlohou 1,27 hektaru patří mezi nejrozsáhlejší hradní zříceniny v naší zemi. Založen byl v roce 1335, kdy Karel IV. vyhověl prosbě Rožmberků a ti vystavěli mohutný hrad. Jednalo se o odměnu za potlačení povstání v italské Pise.
     Komentáře
  • Lifee

    Miloš Kopecký: Nacisty přežil, depresi se však nevyhnul. Dokonce jí dal zvláštní jméno

    Před 1 rokem
    Slavný český herec Miloš Kopecký, kterého si můžeme dnes připomenout ve filmu Svatby pana Voka, měl velmi pohnutý život. V mládí musel čelit nacistické diktatuře, v dospělosti zase neviditelnému nepříteli, jehož pojmenoval deppse.
     Komentáře
  • Novinky

    Opevněný Žumberk, malebný tuzemský unikát

    Před 1 rokem
    Bílé zdi spojené nárožními kuželovitými baštami, se střechami pokrytými šindelem. Jako by se opíral o mohutnou lípu, podtrhuje téměř kulisové panorama kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Jsme v Žumberku, malebné vísce nedaleko Trhových Svin. Ještě nedávno se o místu psalo jako o unikátní opevněné vesnici.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Firma Centrum Český Krumlov obnovuje za 260 milionů část pivovaru

    Před 1 rokem
    Na podzim 2022 dokončí firma Centrum Český Krumlov obnovu čtyř památkově chráněných budov bývalého krumlovského pivovaru Eggenberg.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smutný Vilém z Rožmberka aneb co se stane, když stařec zatouží po krásné panně

    Před 1 rokem
    Byl pravou rukou Rudolfa II., vynikajícím znalcem českého práva a skvělým zahraničním diplomatem. Vilém z Rožmberka měl v rukou obrovskou moc. Ta mu však chyběla v soukromém životě. Pohřbil tři manželky a čtvrtá jeho peníze jen rozhazovala.
     Komentáře
  • Novinky

    Helfenburk u Bavorova byl sídlem předního českého kondotiéra Václava Vlčka z Čenova

    Před 1 rokem
    Na hradech mě vždy fascinuje to obrovské množství šutrů, který museli stavebníci nalámat, nanosit či navozit, přisekat a umístit na správné místo. To, aby byl hrad přepevný, nedobytný. Opět mě to napadlo při prohlídce Helfenburku u Bavorova.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak zemřel Tycho Brahe: Nemřel na prasklý močový měchýř, bylo to mnohem horší.

    Před 1 rokem
    Tycho Brahe přijel do Prahy kvůli neshodám s dánským králem v roce 1599. Zatímco svůj život zasvětil zkoumání mystérií vesmíru, jeho smrt se stala záhadou pro historiky, vědce i lékaře. Obecně rozřížená teorie je, že slavnému hvězdáři praskl močový měchýř, není pravdivá. Stále se totiž objevují nové teorie, co astronoma zabilo.
     Komentáře
  • Deník

    Kvůli homosexualitě měli Františka za problémového

    Před 1 rokem
    František Bloudek v době svého mládí v Otvicích u Chomutova marně hledal jakoukoli informaci o homosexualitě. Tušil, že se od svých vrstevníků odlišuje, v čem přesně, to zjistil před maturitou v roce 1967 po náhodné iniciační zkušenosti.
     Komentáře
  • Náš region

    Záhadný a plný tajemství. To byl Rožmberský řád lebky

    Před 1 rokem
    Měl to být poslední výslech. Výslech, který měl vězni konečně rozvázat jazyk. Nebo také proto, aby řekl i to, co neudělal. Velice pomalu se obléká. Neleží v posteli z rozmaru. Zmučené tělo vypovídá poslušnost. Soudci ale potřebují, aby se dožil vykonání rozsudku. Znovu se učí chodit. Tam dolů, do klína, se bojí pohlédnout, plamen pochodní, rabujících vojáků, byl nemilosrdný. Ten na stráži je celkem lidský, nechá vězně, aby si ještě odskočil. A pak poslední vzepětí těla, které se protáhne vikýřem, a po dlouhém pádu skončí v Jelením příkopu.
     Komentáře
Reklama