Vzájemné láskyplné pohledy z očí do očí, teplo milující náruče, nahá kůže na kůži. Tak začíná jeden z nejpevnějších vztahů na světě. Vztah mezi maminkou a jejím miminkem.
Když jsem nedávno popisoval úsměv z hlediska neverbální komunikace, soustředil jsem se na popis tzv. falešných úsměvů, kterými nás častují někteří politici a influenceři. Zapomněl jsem však na jednu maličkost. Usmát se, to není jen tak.
Snažíte se za každou cenu upoutat pozornost ostatních, výrazně se přetvařujete a máte sklony k přehnaně vášnivým výlevům? Možná trpíte histriónskou poruchou, která se vyznačuje dramatičností a touhou po tom, aby vás druzí ocenili. Ať je to jakkoli, tento problém není účinně analyzován ani léčen, protože postižení často považují své chování za naprosto běžné.
Únava je taková milá starší elegantní dáma. Jen lehce se na nás usměje zpoza velkého klobouku a už se nám mhouří oči a chceme usínat. I když elegantní, není u nás vítána. Ukažme si, jak ji vyprovodit pryč.
Cítíte se unavení, vyčerpaní a bez nálady? Najděte tyto 3 zdroje únavy, které vám brání žít plnohodnotný život. A zjistěte, jak se s nimi jednoduše vypořádat.
Klidná dovolená s malým dítětem má jednu základní zásadu. Když je spokojený potomek, mohou si rodiče oddechnout a vychutnávat společné chvíle. Jak na to?
Jak může bolet zlomené srdce, mě samotného zasáhlo před mnoha lety. Přichází neohlášeně a náhle. Je to šok. Tvrdě vás knokautuje a vy jste na podobný direkt nepřipravení. Zkusme si popsat to, co se s tím dá dělat.
Zajímá vás, jak může porod ovlivnit psychické rozpoložení ženy v dalších letech? Proč je okamžik prvního přiložení miminka k prsu a na kůži maminky klíčový?
Těhotenství je úžasné, ale má i své stinné stránky. Mezi ně patří i nedostatek kvalitního nočního spánku. Našli jsme několik kouzel, které vám k prospané noci mohou pomoci.
Miminko je na světě a celá rodina i přátelé se chtějí přijít podívat na miminko. Kdy přijmout první návštěvy? Odpověď záleží jen na vás, je to velice individuální.
Miminko je na světě a učí se žít bez plodové vody, musí si zvyknout na nové prostředí. I maminka se sžívá se změnami. Tělo je trochu jiné, než by si představovala. A mohou se objevit i komplikace.
Pocity jsou součástí života. Když vás někdo naštve, dostanete vztek, máte chuť křičet, možná máte potřebu tuto „palbu“ opětovat. Když vám někdo ublíží, rozpláčete se, stresujete se. Když vás někdo rozveselí, něco se povede, rozesmějete se a jste plní štěstí. To je v pořádku. Ale je tu jeden pocit, od kterého byste si měli udržovat odstup. Pocity ublíženosti jsou jako jed ve vašich žilách!
Po všech úskocích, podrazech a jiných hanebnostech se navzájem omlouvají – tedy v některých případech. Nebo se o to alespoň pokoušejí. Protože odpuštění má vliv nejen na vaše navození duševního klidu, ale navíc zahrnuje i pozitivní dopad na fyzické zdraví. A má pravidla, která se vyplatí dodržovat.
Chlapečci trpí kolikou častěji. Je to pověra! Příroda je spravedlivá a nepronásleduje chlapce od narození. Na větry trpí kojenci všichni nezávisle na pohlaví.
První měsíce digitálního nomáda V loňském roce jsem se dala na digitální nomádství. Kdo pojem nezná, znamená to, že pracuji z notebooku a žiju tam, kde zrovna chci.
Společnost si vytvořila jistá dogmata, kterým skutečně uvěřila. Mnozí lidé tak často soudí druhé, protože jsou podle nich egoističtí, sobečtí, marniví nebo ješitní.
Máme-li si vybrat partnera anebo politiku státu, nehledáme odpověď v Písmu a neřídíme se odpověďmi od laureátů Nobelovy ceny. Ptáme se sami sebe na pocit, co z nich máme. Vládu nad světem zajistila lidem schopnost propojit se svými pocity navzájem.
Lidé, co inklinují spíše k psychologickému pojetí světa, často uvádějí, že žijeme ve světě, jemuž chybí duše. Osobně si říkám, že naše duše ani nechybí, ale je spíše ztracena či ještě lépe zastrčena hluboko do pozadí, daleko od naší pozornosti.
Touha po chvále a obdivu, zaměření na výkon a absence naplnění vlastních potřeb. To jsou jen některé symptomy stínů v nás. Tajných programů, které jsou naplněny pocity méněcennosti.
Pokud se souhra těla a duše dostane do nerovnováhy, může naše psychika způsobit onemocnění našeho organismu. Ale jak to přesně funguje? A jak znovu najdu vnitřní rovnováhu?
Racionalizace je dobrý sluha, ale zlý pán. Naše přirozená vlastnost vše vidět z pro nás nejlepšího úhlu pohledu často deformuje realitu. Bez správných informací nakonec činíme špatná rozhodnutí, která zhoršují naši situaci. Co s tím ale můžeme dělat?
Někdy ji máme přímo před očima a opomíjíme ji, jindy si jí ani nevšimneme. Návnady, které se chytíme jako ryba háčku a manipulátor z nás tyje, jak se mu zlíbí. Na úkor nás, na úkor našeho štěstí. Pojďme si povědět víc o efektu návnady.
Naši (pra)prarodiče si ještě bídu pamatují. Po 2. sv. válce začala bída. Ne, že by se nedalo co obléci, kde bydlet, ale nebylo jídlo. Přišla suchá léta, nebylo dost potravin. Zbídačený průmysl, téměř mrtvá ekonomika, to vše přineslo skutečnou bídu.
Dnes jsme zvyklí více komunikovat prostřednictvím elektronických zařízení než osobně. To však nemusí být pro naše zdraví ta nejlepší volba. Zkuste si najít čas na osobní setkání s blízkými lidmi a nebojte se je obejmout nebo si s nimi podat ruku.
Ikea efekt je známé zkreslení pojmenované po řetězci obchodů s nábytkem Ikea. Základní myšlenkou za Ikea efektem je, že si vytváříte hlubší vztah k tomu, co si sami vytvoříte. Jak toho ale využít v životě?
Zaplatíme si streamovací služby, které nabízejí obrovské množství pořadů, ale stále se vracíme ke stejným titulům. Proč tomu tak je? Je to touha po minulosti, nebo snaha o prohloubení našeho prožitku?
Když vidíš lásku, jsi požehnaný. Ovšem nedělej, že nevidíš i její stín. A pokud se domníváš, že zrovna tu tvou žádný stín nedoprovází, jsi v temnotě ponořen daleko víc, než si myslíš.
Jedna věc je vědět, co dělá lidi šťastnými, a jiná je žít šťastný život. Ale aby byl člověk doopravdy šťasten, musí mít to, co si pod štěstím představuje on, a ne to, co si pod ním představují jiní.
Život. Aby obyvatelstvo Země pochopilo smysl této nejvyspělejší a nejšlechetnější hry, která nám byla a je dopřána, a vtáhlo se do ní, je nutné znát a ctít její pravidla. Nejsou zas tak složitá.
Stalo se vám někdy, že jste zažili něco, co se dá označit jako zvláštní? Na něco jste mysleli a v další vteřině se to skutečně stalo. Cítili jste, že vás něco zrazovalo od nějaké akce nebo třeba schůzky? A nakonec se potvrdilo, že to pro vás nebylo správné? Tomu se říká intuice.
Po operačních zákrocích a tedy i po císařském řezu vznikají na těle jizvy. Ty mohou působit problémy nejen v místě zákroku, ale i jinde. Časté jsou bolesti zad, psychické problémy nebo změny v intimní oblasti. Zjistili jsme, zda a jak lze jizvy léčit.
Bolest a rozkoš nemusí nutně stát na opačném konci spektra. Stejně jako porod a orgasmus. Vždyť i konvenční sexuální prožitky se často odehrávají na hranici potěšení a bolesti.
Emoce jsou často zdrojem zmatků a stresu. Děti i dospělí se cítí ztracení a nevědí si s nimi rady. Proto vám k tomu řeknu 5 důležitých faktů (pravd), které nám měli předat naši rodiče.
Pravděpodobně dobře znáte ten pocit, když se probudíte zpocení. Myslíte si, že nejste ve skutečném nebezpečí, ale také víte, že zlý sen, z něhož jste se probudili, byl opravdovým oříškem. Když mají zlé sny děti, cítí, že jsou stále v nepohodě. Křičí. Kopou a kroutí se.
Každý máme své chyby a můžeme snadno uklouznout. Špatné věci si k vám navíc umí najít cestu i samy, a to zrovna, když se nám to nejméně hodí. Jak se se špatnými situacemi ale vyrovnávají přecitlivělé Ryby? Postaví se na nohy samy, nebo potřebují něčí pomoc? A jak jim situaci můžete ulehčit?
Jsme sbírka vjemů, které nepředstavitelnou rychlostí následují jeden za druhým a jsou ve stavu neustálé změny a pohybu. A čím více naše smysly a jejich fungování studujeme, tím více jich nalézáme.
Péče o těhotnou ženu zahrnuje různá vyšetření. Patří mezi ně i vnitřní vaginální vyšetření. Provádí se v rámci těhotenské poradny. V čem je důležité a jaká jsou jeho možná rizika?
Ať už překypuje pocitem pro boj nebo ne, rozvod je vždy plný pocitů (a hlavně zoufalství). Když končíte manželství, budete se snažit jít dál spolu se svým životem normální cestou. Ale bude to velmi těžké. Každý den budete muset efektivně pracovat s pocity. Začít zcela nový život po rozchodu v první fázi je prakticky nemožné.
Víkendy jsou zejména v adventní době velmi hektické a často pro nás znamenají jen stres a starosti navíc. Dárky, cukroví, nákupy, však to znáte... Jaký ten víkend nakonec bude? Jste zvědaví? Pojďte se tedy podívat do tarotových karet!
Máte chvilku volného času? Co kdybyste popřemýšleli o svých pocitech a pořádně se z nich „vypsali“? Ano, řeč je o deníku, který vám může ulevit od stresu a znormalizovat krevní tlak.
Snad každá žena touží potom, aby mohla někoho milovat a hlavně mohla být milována. Lásku si přejeme všichni, ale každý může být zamilovaný trochu jinak a také může milovat trochu jinak. Zejména, pokud jste citliví jedinci.
Současná doba je plná stresujících faktorů. Člověk je unavený z práce, možná mu nefungují vztahy a vedle toho se na něj valí samé katastrofické a nepříjemné zprávy. Covid, opatření, válka na Ukrajině, špatné klimatické prostředí, nedostatek peněz a mnoho dalších faktorů se na nás valí každý den. Není proto divu že lidé jsou vyčerpaní a podráždění. Sever The Healty, představil 6 typů, jak toto nelehké období zvládat.
Pro děti z Ukrajiny vytvořila olomoucká pedagogická fakulta speciální sešit v ukrajinštině, kam mohou kreslit a zaznamenávat své pocity a myšlenky. Podle odborníků to může pomoci řešit jejich případné psychické problémy. Pokreslený sešit již začaly využívat děti v adaptačních skupinách mateřských a základních škol v regionu.
Výraz „hygge“ alespoň jednou za život jistě zaregistroval každý z nás, protože se mu v současnosti nedá vyhnout. Dokážeme však všichni vysvětlit jeho význam, nebo ho dokonce správně vyslovit, pokud se blíže neorientujeme ve skandinávské kultuře a severském životním stylu?
S omluvami je konec – alespoň v situacích, kdy by ženy měly sebevědomě stát za svým tělem a svými rozhodnutími. Alespoň za ty následující byste se nikdy, nikdy, nikdy neměly omlouvat.
Poslouchat svoje pocity nebo raději hlavu? Ještě trochu „googlit“ nebo už mám informací dost? Rozhodnout se je někdy velmi složité. Máme pro vás radu, jak se rozhodnout co nejlépe.
Vrásky jsou mapou našeho života. Jejich tvorba nesouvisí jen s tím, jak zdravě žijeme, ale také s tím, jaké emoce v sobě nosíme. Ty se totiž propisují do obličeje. Které vrásky budete mít, když budete smutnit, rozčilovat se nebo se nadměrně stresovat?
Nepříjemný pocit se nemá potlačovat jako ten špatný. „Děti se naopak dozvědí, k čemu nám slouží,“ říká speciální pedagožka, logopedka a spisovatelka Ester Stará.
Jakmile se v médiích objevily první zprávy o tom, že je nám válka blíž než kdykoliv jindy, mnohé z nás to zasáhlo. Jak kvůli tomu, že mezi našimi přáteli je mnoho lidí, kteří zažívají strach z nebezpečí o svůj život a život svých dětí na vlastní kůži, jiní se strachují o své rodiny žijící na Ukrajině.
Katolický kněz ukrajinského původu Dmytro Romanovský žije v České republice od sedmi let. Donedávna působil v rámci Římskokatolické farnosti - arciděkanství Kutná Hora, od srpna loňského roku je jeho domovem farnost v Čáslavi.
Všimli jste si někdy, jakou moc mají negativní pocity a myšlenky ve vaše každodenním životě? Můžete mít dobrou náladu, a pak přijde něco, co vám ji zkazí a vysává z vás veškerou pozitivní energii. Ale nemusí to tak být. Svých negativních pocitů se můžete zbavit.
Všimli jste si někdy, jakou moc mají negativní pocity a myšlenky ve vaše každodenním životě? Můžete mít dobrou náladu, a pak přijde něco, co vám ji zkazí a vysává z vás veškerou pozitivní energii. Ale nemusí to tak být. Svých negativních pocitů se můžete zbavit.
Zlost a hněv přidělávají nejen vrásky, ale jsou i namáhavé a vyčerpávající. Nicméně patří k životu a občas se zkrátka potřebujeme pořádně naštvat. Může to být ale i motor, jen je musíme umět správně využít.