Zavřít
Pompeje

Pompeje

Nejnovější články na Seznamu na téma Pompeje
  • Svět2000

    Svitky Herculanea jsou nečitelné od svého objevu v roce 1750, ale výzkumníci doufají, že to změní

    Před 3 dny
    Erupce Vesuvu v roce 79 n. l. zničila Pompeje a nedaleké Herculaneum, kde nápor horkého plynu karbonizoval stovky starověkých svitků v knihovně luxusní vily.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Vesuv může kdykoli opět vybuchnout, hrozí vědci. Popsali, co může následovat

    Před 24 dny
    Vesuv je sopka nacházející se v jižní Itálii poblíž města Neapol. Je to jedna z nejznámějších a nejaktivnějších sopek na světě. Vědci zkoumají Vesuv již mnoho let, s cílem lépe porozumět jeho chování i potenciálním rizikům, která případná erupce může představovat. Nyní varují, že Vesuv může kdykoli opět vybuchnout. Popsali, jaká katastrofa by následovala.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Pompeje: při tragédii se umíralo na tepelný šok, udušení i zranění

    Před 1 měsícem
    O Pompejích určitě slyšel každý. Minimálně z filmu, který vyšel na světlo světa v roce 2014. Co se tehdy stalo a jak si to můžeme připomenout?
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Zkáza novodobých Pompejí se blíží. Probouzí se supervulkán a ohrožuje celou Evropu

    Před 1 měsícem
    O starověkých Pompejích už něco slyšel asi každý. Když je kdysi zničila sopka Vesuv, byla to ohromná katastrofa. Celé město zmizelo z povrchu zemského. Málokdo však ví, že se to může opakovat. A to v mnohem větším a drastičtějším měřítku.
     Komentáře
  • Techsvět

    Toto jsou nové fotovoltaické panely. Člověk si jich ani nevšimne

    Před 1 měsícem
    Fotovoltaická instalace nemusí být vždy nápadná. V Pompejích byly instalovány moduly v podobě, která není pro člověka viditelná a zachovává starobylou atmosféru místa a zároveň vyrábí elektřinu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Na spálené půdě Říma nechal Nero vystavět nevídaný palác. Luxus a technické vymoženosti, ale také krutost a neřest byly součástí tohoto dómu

    Před 1 měsícem
    Císař Nero nastoupil na trůn v pouhých 17 letech a zajímal se spíše o umění než o politiku. Z jeho hlavy tak vzešel nápad na překrásný Zlatý dům. Po velkém požáru Říma nechal císař Nero postavit majestátní zlatý palác, jeho dokončení se však sám nedožil.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zkáza Pompejí nepřišla bez varování. Masivní škody byly zcela ignorovány

    Před 1 měsícem
    Vesuv a Pompeje jsou synonyma pro přírodní katastrofu nebývalých rozměrů. Zemětřesení a sopečná činnost v roce 62 předznamenaly úplné zničení města o 17 let později.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zlé dvojče Pompejí: Římské město plné orgií a neřestí mělo tragický osud

    Před 2 měsíci
    Starověké římské město Baiae leželo na severozápadním pobřeží Neapolského zálivu. V době svého největšího rozmachu bylo považováno za módní středisko proslulé svými hedonistickými zábavami a s tím souvisejícími skandály. Zkrátka jakési Las Vegas antické Říše římské. Luxusní domy, které si tehdejší boháči postavili, ale třeba i zachovalé sochy si mohou dnes návštěvníci prohlédnout v jednom z mála podvodních archeologických parků na světě.
     Komentáře
  • Objevím

    Sopka, která pohřbila Pompeje, je dnes oblíbeným cílem turistů

    Před 2 měsíci
    Pompeje byly prosperujícím římským městem, dokud je roku 79 nepohřbila sopka Vesuv. Co její výbuch způsobilo a jaké byly následky? Dnes se na tuto sopku můžete podívat osobně, je totiž oblíbeným místem turistů, a to i přesto, že je stále aktivní a nebezpečná.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Zkáza Pompejí netrvala více než 20 minut, byla šance na záchranu?

    Před 2 měsíci
    Asi všichni jsme o zničení Pompejí slyšeli, ale stěží si dovedeme představit rozměry takové katastrofy. V roce 1599 byli Pompeje objeveny.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Cestujme pod mořem a odhalme pradávná tajemství

    Před 2 měsíci
    Podmořští průzkumníci spolu s moderními pokroky, slavili úspěchy a pátrání tak stále může pokračovat. Podmořská města, která pamatují trojskou válku, podivná svatyně pod hladinou jezera Titicaca nebo podmořská sídla na řeckém území, která jsou tak stará, že vlastně neznáme jejich jména, vydávají svá tajemství.
     Komentáře
  • Novinky

    V Pompejích se po 20 letech otevřel dům Vettiových, Sixtinská kaple města

    Před 2 měsíci
    V Pompejích se tento týden po 20 letech náročné obnovy návštěvníkům opět otevřel dům Vettiových. Informovala o tom agentura AP. Podle ředitele archeologického parku Gabriela Zuchtriegela je dům kvůli svým nástěnným malbám významnou památkou. Luxusní rezidence patřila dvojici mužů, zřejmě bratrům, kteří zbohatli na obchodování s vínem.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    V Pompejích se otevřela po dvaceti letech jedna z nejvelkolepějších vil

    Před 2 měsíci
    Dům v Pompejích byl téměř dvě tisíciletí pohřben pod sutí a troskami po výbuchu sopky. Letos se konečně po náročné restaurátorské práci znovu zpřístupnil. Stejně jako jiná místa, byla Casa dei Vetti v překvapivě dobrém stavu, když ji na konci 19. století archeologové objevili. Podařilo se dokonce zachovat mnoho fresek, které byly v bezvadném stavu. Jedna ze stěn odhaluje například 15 centimetrů vysoký vlys amorů, kteří se připravují na hostinu. Taková freska představuje příklad římského umění v prvním století našeho letopočtu.
     Komentáře
  • WN24

    V Pompejích po 20 letech se otevřel dům Vettiových, Sixtinská kaple města

    Před 2 měsíci
    V Pompejích se tento týden po dvaceti letech náročné obnovy návštěvníkům opět otevřel dům Vettiových, který je díky svým nástěnným malbám významnou památkou.
     Komentáře
  • České noviny

    V Pompejích po 20 letech se otevřel dům Vettiových, Sixtinská kaple města

    Před 2 měsíci
    V Pompejích se tento týden po dvaceti letech náročné obnovy návštěvníkům opět otevřel dům Vettiových. Informovala o tom agentura AP. Podle ředitele archeologického parku Gabriela Zuchtriegela je dům kvůli svým nástěnným malbám významnou památkou. Luxusní rezidence patřila dvojici mužů, zřejmě bratrům, kteří zbohatli na obchodování s vínem.
     Komentáře
  • Vitalia

    Co všechno může udělat cibule pro vaše zdraví

    Před 3 měsíci
    Cibule je pro kuchaře i gurmány hotový poklad. I když po ní zůstává v dechu specifický odér, tuto drobnou nepříjemnost bohatě vyváží její složení. To je totiž zcela mimořádné. Složky, které cibule obsahuje, jsou předmětem řady výzkumů a vědci potvrzují, že mají potenciál pomoci při řadě zdravotních problémů. I když cibule při kuchyňském zpracování vyvolává u drtivé většiny lidí slzy, nepředstavuje nic, nad čím by bylo nutné plakat opravdově. Tato zelenina, patřící do rodu Allium (česnek), je totiž nejenom ingrediencí, která je v kuchyni nezastupitelná, ale také mimořádně zdravou rostlinou už odedávna používanou v tradiční lidové medicíně.
     Komentáře
  • Deník

    Mayskou civilizaci měl zničit tichý zabiják. Pod ruinami měst číhá i dnes

    Před 3 měsíci
    Pod starověkými mayskými městy číhalo nebezpečí, tvrdí vědci v nové studii. Do půdy a do vody se podle nich mohla dostat rtuť z podlah, stěn a keramiky. Města tak mohla být kontaminována pro zdraví nebezpečnou látkou. O výzkumu informoval deník Independent.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Prostituce v antickém Římě: Nečekaný motor ekonomiky byl mimo jiné trestem za nevěru

    Před 3 měsíci
    Pracovní podmínky ve starověku nebyly pro většinu povolání ideální, ale ožehavý status prostitutek budil množství kontroverzí i v antickém Římě. Zároveň však byly sexuální pracovnice velmi zásadní pro tamější ekonomiku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Láva je proti tomu sranda." Sopka chrlila žhavé mračno, podobný jev vymazal Pompeje

    Před 3 měsíci
    Z 3676 metrů vysokého stratovulkánu na ostrově Jáva se začal v neděli hnát pyroklastický proud.
     Komentáře
  • Pravda24

    Aktivní Mauna Loa. Co vlastně víme o vulkánech?

    Před 3 měsíci
    Největší aktivní sopka na světě Mauna Loa je jednou z pěti sopek, které tvoří ostrov Havaj. Sopka, dosahuje nadmořské výšky 4169 metrů. Pokud by byla brána v úvahu její celková výška, od oceánského dna až po vrcholek, tak by tato sopka stoupala do výšky lehce přes 10 km. V celkové výšce (od dna oceánu až po vrcholek sopky) je tedy vyšší než Mount Everest. Pokud by se nacházela na souši, jednalo by se o nejvyšší horu světa. Začala vybuchovat pozdě v neděli 27.11 a přiměla úředníky, aby varovali obyvatele před nejhorším scénářem a možnou evakuací, jak uvádí web TheTravel.
     Komentáře
  • CarsMag

    Přechody pro chodce: Kdy a kde vznikla první zebra? Kolik lidí se v jednom okamžiku nachází na nejrušnějším přechodu světa?

    Před 4 měsíci
    Pokud se po městě často pohybujete pěšky, připadá vám, že jich je málo. Pokud naopak často jezdíte autem, máte pocit, že jich je příliš mnoho.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Starověký fast food aneb Rychlé občerstvení ve starém Římě: Pečený úhoř, sýr s medem a teplé klobásy se zapíjely vínem

    Před 5 měsíci
    Myslíte si, že fast food je vynálezem posledních uspěchaných desetiletí? Kdepak, rychlé občerstvení bylo rozšířeno už ve starověkém Římě. Nejčastěji ho využívali chudší měšťané, tedy plebejci.
     Komentáře
  • Vlasta

    Znáte nejaktivnější sopky světa? Na svědomí mají tisíce obětí i zaniklá města

    Před 5 měsíci
    Sopečná činnost patří mezi projevy takzvaného vulkanismu, což je soubor dějů, vznikající vnitřní termální činností naší planety. Které sopky v blízkosti hustě zalidněných oblastí - kromě nedávného výbuchu italské sopky na ostrově Stromboli -  v posledních letech několikrát projevily svoji aktivitu a reálně ohrozily blízké okolí?
     Komentáře
  • Dotyk

    Tato fotka připomínkou strašlivé historické katastrofy. Uhodnete, co na ní je?

    Před 6 měsíci
    Bylo kolem poledne, 24. srpna roku 79. Byl svátek a v celé Římské říši probíhaly oslavy na počest boha ohně Vulkánia. Najednou se země zatřásla. Následoval prudký výbuch. Hudba ustala a zrak vyděšených obyvatel se zastavil na nedaleké hoře. Z hrdla sopky se vychrlil černý sloup popela.
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Petr Harcuba: Největší objem investic směřuje do přístrojové techniky

    Před 6 měsíci
    Petr Harcuba je jednatel české leasingové společnosti Ekorent, spol. s r.o. Společnost se dlouhodobě specializuje na poskytování úvěrů pro soukromé lékaře. Ekorent na trhu působí přes 25 let. Přes sedmdesát procent klientely tvoří zubní ordinace. Článek Petr Harcuba: Největší objem investic směřuje do přístrojové techniky se nejdříve objevil na Ekonomický magazín.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadaly kruté zápasy gladiátorek ve starém Římě: Ženy ztrácely důstojnost

    Před 6 měsíci
    Dvě spoře oděné ženy, vybavené štíty, meči, chrániči a přilbicemi s chocholy, se na sebe zuřivě vrhly. Kov zařinčel. Na podlahu začaly dopadat první kapičky rudé krve. Dav přihlížejících zajásal. Zanedlouho jedna z gladiátorek upadla. Byla absolutně vyčerpaná. Z posledních sil zvedla dva prsty v gestu žádosti o milost.
     Komentáře
  • Adbz

    Tchyně má v každé místnosti tuhé mýdlo. Dříve jsem se tomu divila, ale pak mi řekla, proč to dělá

    Před 7 měsíci
    Mezi kosmetické přípravky patří tekuté mýdlo, které téměř nahradilo mýdlo v pevném stavu. To se však stále vyrábí, protože se ještě najdou jeho příznivci, již na něho nedají dopustit.
     Komentáře
  • Tripmania

    Není otázkou zda, ale kdy. Evropu čeká katastrofa nedozírných rozměrů

    Před 7 měsíci
    Na Zemi existuje mnoho aktivních sopek, které představují potenciální nebezpečí pro lidstvo. Odborníci považují za nejrizikovější ty, které leží v blízkosti hustě osídlených oblastí, protože právě jejich erupce mohou mít nejsmrtonosnější účinky.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Great Escapes

    Před 7 měsíci
    Bůh slunce Apollón na řeckém ostrově Hydra se pro letošní léto stal jedním z nejčetnějších příspěvků na sociálních sítích. Ikonické zobrazení stylizované tváře s prstencem zářivých bronzových paprsků, které jsou poháněny větrem, je ústředním prvkem projektu slavného Jeffa Koonse (úvodní foto).
     Komentáře
  • fZone

    Erupce sopky Vesuv a přeřazení Pluta mezi trpasličí planety – Stalo se

    Před 7 měsíci
    V dnešním díle si povíme něco o výbuchu sopky Vesuv a zničení Pompejí. V roce 1883 vybuchla také sopka Krakatoa. A Pluto bylo vyřazeno z planet Sluneční soustavy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Až ikonický evropský vulkán znovu vybuchne, o životy půjde milionům lidí

    Před 7 měsíci
    Až Vesuv příště vybuchne, může erupce ohrozit životy milionů lidí. Málokdo si to připouští. Dříve či později ale k výbuchu dojde. A může být podobně silný jako v roce 79, kdy pod vrstvou kamení a popela pohřbil Pompeje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosa: Proč jdeme na všechno rozumem, a ne srdcem?

    Před 7 měsíci
    Spisovatelka Bára Nesvadbová se ve své úvaze zamýšlí, proč se nespoléháme víc na svoji intuici.
     Komentáře
  • Novinky

    Turista se proháněl na mopedu kolem Pompejí. Netušil, že se to nesmí

    Před 7 měsíci
    V Pompejích zadrželi minulou středu australského turistu, který přifrčel do areálu na mopedu. Neoprávněně k tomu využil služební vjezd a po zastavení místním personálem tvrdil, že neměl ani ponětí, že dělá něco zakázaného. Při své projížďce nic neponičil, uvádí s odkazem na archeologickou lokalitu server CNN.
     Komentáře
  • Echo24

    „Nechci přenést prokletí na děti.“ Turisté ve velkém vracejí artefakty ukradené v Pompejích

    Před 7 měsíci
    Kuriózní stálá výstava „Co si odnáším z Pompejí“ má další přírůstek. Expozice vystavuje odcizené a „prokleté“ starověké artefakty a cennosti, které zloději vrátili. Většinou hrabivé turisty ke vrácení přesvědčí vlastní svědomí, ale také často tvrdí, že jsou předměty prokleté. „Od té doby si se mnou a mou rodinou pohrává smůla. Nechci přenést prokletí na své děti,“ dušuje se zlodějka starobylého kusu mramoru. Jeden ze zlodějů věří, že ukradená soška vyvolala „zlo v rodině“, přesto že se jedná…
     Komentáře
  • Dotyk

    Otřesná hygiena ve starověkých Pompejích. Středověk byl proti nim vrchol čistoty

    Před 7 měsíci
    Nenajde se snad žádná kultura na světě, která by ke svým zesnulým nechovala úctu. Pokud jde o nebožtíky, archeologické vykopávky z Pompejí jsou z dnešního pohledu poměrně šokující. Ukázaly, že si obyvatelé toho římského města s nebožtíky hlavu nedělali. Ti v tichu a klidu nějakého pohřebiště rozhodně neodpočívali. A odpadky? Také žádný problém. S těmi se prostě žilo.
     Komentáře
  • Žena

    Natočil bývalý moderátor Top Gearu ducha? Fanoušci jsou přesvědčení, že ano

    Před 8 měsíci
    Na duchy a nadpřirozené bytosti zřejmě moderátor James May nevěří. A to i přesto, že v nejnovějším díle svého pořadu natočil velmi zvláštní okamžik.
     Komentáře
  • Super

    Moderátor stál na místě tragédie v Pompejích: Podívejte se, co diváci uviděli za ním

    Před 8 měsíci
    Někteří diváci nové dokumentární série na Amazon Prime James May: Our Man In Italy jsou přesvědčeni, že na jednom záběru, pořízeném v Pompejích, viděli kráčet ducha. Podle jiných včetně samotného průvodně pořadem, britského moderátora Jamese Maye, mají jasno v tom, že jde o kaz či digitálního šotka.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Selfie na Vesuvu málem skončilo tragicky. Turista se zřítil do sopečného kráteru

    Před 8 měsíci
    Americký turista spadl do kráteru Vesuvu, když se snažil zachránit svůj mobil. Podle italské policie mu telefon upadl, když si na sopce dělal selfie. Jakmile se pro něj natáhl, zřítil se do vulkánu. Naštěstí vyvázl pouze s modřinami, informovala americká CNN.
     Komentáře
  • Techsvět

    Co se může stát, kdybyste spadli do kráteru sopky? V sobotu se to stalo

    Před 8 měsíci
    Turista, který se snažil dosáhnout na svůj upuštěný telefon, spadl do kráteru sopky Vesuv. Mladý muž byl zachráněn a ošetřen s lehkými zraněními, ale čelí obvinění, že se pohyboval po uzavřené trase aktivní sopky. Co se mohlo stát?
     Komentáře
  • WN24

    Turista se zřítil do kráteru Vesuvu poté, co mu do sopky spadnul mobil při focení selfie

    Před 8 měsíci
    Muž jako zázrakem přežil pád do kráteru nejznámější sopky světa. Neobešlo se to však bez desítek záchranářů, kteří mu přišli na pomoc. Dnes má turista americké národnosti čelit obvinění kvůli tomu, že vnikl do nepovolené zóny.
     Komentáře
  • Novinky

    Kvůli selfie se Američan zřítil do kráteru Vesuvu

    Před 8 měsíci
    Americký turista utrpěl lehká zranění poté, co si na italském vulkánu Vesuv pořizoval selfie. Telefon mu při focení vyklouzl z ruky a spadl do kráteru, z nějž se ho snažil 23letý muž získat zpět. Ztratil však rovnováhu a zřítil se několik metrů. Mladíka se podařilo zachránit, společně s příbuznými je však obviněn z neoprávněného vstupu.
     Komentáře
  • Deník

    Unikátní nález v ruinách Pompejí. Archeologové objevili březí želvu

    Před 9 měsíci
    Nejen lidé se stali obětmi výbuchu sopky Vesuv, který pohřbil starověké Pompeje. Zavalena popelem skončila také zvířata. Nyní se italským vědcům povedl unikátní nález. V ruinách jednoho z domů totiž našli dokonale zachovalou želvu i s vejci, netknutou téměř dva tisíce let.
     Komentáře
  • Novinky

    Vesuv v roce 79 vybuchl až na podzim, tvrdí vědci

    Před 9 měsíci
    Ničivý výbuch italské sopky Vesuvu, který vedl k zániku Pompejí a dalších okolních měst, nenastal na konci srpna roku 79 našeho letopočtu, jak se doposud věřilo, ale až o dva měsíce později. Uvádí to nová studie italských vědců, kterou vydal specializovaný časopis Earth-Science Review. V Pompejích zase jiní badatelé objevili pozoruhodnou zkamenělou želvu.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Vědci sekvenovali genom jednoho z dávných obyvatel Pompejí. Co zjistili?

    Před 9 měsíci
    Studie publikovaná v časopise Scientific Reports demonstruje sílu kombinovaného přístupu k vyšetřování starověkých lidí a zároveň potvrzuje možnost získat starověkou DNA z lidských pozůstatků, jak uvádí sami autoři. A co konkrétně zjistili?
     Komentáře
  • Deník

    Erupce sopky Novarupta: Z okolí udělala zemi temna, lidé mluvili o apokalypse

    Před 9 měsíci
    Přesto, že nejznámější jsou Mount St. Helens a Pinatubo z osmdesátých a devatesátých let, vůbec nejsilnější erupce minulého století se odehrála o něco dříve. Před 110 lety. O větší slávu katastrofu připravila pouze jedna šťastná okolnost, nikdo nezemřel. I tak ale podle svědků výbuch připomínal apokalypsu.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Jaká tajemství ukrývají ruiny, z kterých nejspíš vzešla legenda o Atlantidě: Vítejte ve starořecké Heliké

    Před 9 měsíci
    Za nejznámější antické město, které stihla katastrofa, lze považovat Pompeje pohřbené pod lávou. Ještě je tu ale jedno, Heliké, které bylo srovnáno se zemí.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Svět extra: Vědci poprvé přečetli genom člověka z Pompejí. Antický Řím byl geneticky rozmanitý

    Před 9 měsíci
    Itálie, Dánsko Vědci poprvé přečetli genom Římana z Pompejí Když v roce 79 našeho letopočtu erupce sopky Vesuv zasáhla antické Pompeje, sopečný popel oběti dobře zakonzervoval. A i když byla těla zachována ve výborném stavu, dosud se nepodařilo přečíst jejich genetickou informaci.
     Komentáře
  • WN24

    Vědci poprvé úspěšně sekvenovali celý genom oběti z Pompejí

    Před 10 měsíci
    Zatímco běsnící sopka Vesuv přikryla Pompeje stínem smrti, snažili se vystrašení obyvatelé před jejím hněvem uprchnout. Podle archeologických nálezů část z nich dokonce marně čekala na evakuaci z moře. Až na muže a starší ženu, kteří z nějakého důvodu zůstali doma. Jejich příběh vypráví první úspěšné sekvenování celého genomu jedné z obětí vulkánu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Biologům se povedlo analyzovat DNA obětí ze zničených Pompejí

    Před 10 měsíci
    Vysoké teploty většinou zničí veškerou DNA, kterou živý organismus obsahuje. Vědci se to stejné domnívali i obětech pompejského neštěstí. Pokus o analýzu DNA jeho obětí však přinesl překvapivé výsledky.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vědci poprvé přečetli DNA oběti erupce Vesuvu během zkázy Pompejí

    Před 10 měsíci
    Vědci přečetli genom jedné z obětí erupce Vesuvu, ke které došlo před dvěma tisíci lety. Kdo byl usmrcený nebožák?
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhadný čtverec Sator: Tajemná šifra prochází staletími a nikdo ji neumí vyřešit

    Před 10 měsíci
    Slovní hříčky a hlavolamy většina lidí miluje, ale většinou pouze za předpokladu, že se doberou řešení. U nejznámějšího čtverce, nazvaného Satorův nebo též Rotasův čtverec je tomu ale jinak, protože dodnes není jasné, co se za jeho písmeny a slovy skrývá. Sator je starobylé uspořádání pěti latinských slov o pěti písmenech, která se čtou všemi směry. Tajemný čtverec se používal jako ochranný amulet přinejmenším od prvního století a příklady se objevují po celé Evropě na budovách a předmětech.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nejnebezpečnější sopka na světě může podle expertů znovu vybuchnout

    Před 10 měsíci
    Nejnebezpečnější vulkán na světě, který zabil desítky lidí, může znovu vybuchnout, varují experti. K této události by údajně mohlo dojít již v příštích několika letech. Specialisté prozradili, jaké by měl výbuch sopky následky.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Kam na dovolenou v antice: První doporučení přinesly už starověké bedekry

    Před 10 měsíci
    Staletí přibývají, ale některé věci se nemění. Poutě po dalekých krajích a výlety do exotických končin lákají dobrodružstvím, byť s nejistým výsledkem. Jaká doporučení by vám k cestování dali antičtí klasikové?
     Komentáře
  • Novinky

    Zloději vrátili do chrámu ukradené cennosti. Sužovaly je zlé sny

    Před 10 měsíci
    Noční můry přiměly gang zlodějů, aby do jednoho indického chrámu vrátili ukradené náboženské předměty. Ty si ze svatostánku odnesli minulý týden a od té doby prý trpěli zlými sny. Identita zlodějů není známá, zanechali po sobě pouze dopis, kde se k činu přiznali.
     Komentáře
  • Techsvět

    Dnešní globální oteplování je maličkost. Tato událost byla dříve mnohem dramatičtější

    Před 10 měsíci
    Před více než 250 miliony let byla Země velmi nehostinným místem. Naše planeta tehdy zažívala období rychlého globálního oteplování, které bylo bouřlivější než to, které zažíváme dnes. Vědcům se konečně podařilo zjistit, co ji způsobilo, píše web Nature.
     Komentáře
  • Jímeto

    Italové jsou na své citrony ze Sorrenta hrdí a přezdívají jim „žluté zlato z Kampánie“

    Před 10 měsíci
    Citrony ze Sorrenta představují absolutní specifikum způsobem pěstování a organoleptickými vlastnostmi, které se liší od citronů pěstovaných v zemi, a dokonce se liší i od plodů pěstovaných na nedalekém pobřeží Amalfi.
     Komentáře
  • Techsvět

    Působivě silný robot právě překonal světový rekord skokem přes 30 metrů do vzduchu

    Před 10 měsíci
    Pokud by byl robot nasazen na Měsíci, mohl by ve snížené gravitaci snadno skočit půl kilometru.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nástěnné malby z Pompejí odhalují, jaké služby nabízely starověké nevěstince

    Před 11 měsíci
    Říká se jim „Kamasútra Evropy". Odvážné erotické fresky, nacházející se v nejstarším nevěstinci na našem kontinentu, zobrazují milující se páry v různých polohách. Podle odborníků sloužily nejen k podpoření fantazie, ale také byly katalogem nabízených služeb.
     Komentáře
  • Trendwatcher

    Archeologická naleziště v Pompejích hlídá robotický pes

    Před 11 měsíci
    Robot společnosti Boston Dynamics Spot od nynějška chrání vzácná archeologická naleziště v Pompejích. Starověké Pompeje, které roku 79 zničil výbuch sopky Vesuv, patří k nejvýznamnějším italským historickým památkám a oblíbeným turistickým cílům. S turisty však přichází i různí „nenechavci“.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci zrekonstruovali podobu dívky, která zemřela v Pompejích. Její krása dojímá

    Před 11 měsíci
    Bylo kolem jedné hodiny po poledni, když Vesuv začal chrlit lávu spolu s oblaky smrtícího sopečného plynu a jemného popela. O dva dny později už Pompeje a sousední Herculaneum neexistovaly. Komu se nepodařilo včas uprchnout, neměl šanci přežít. Archeologové v oblasti stále nacházejí nové ostatky obětí. U některých se pokoušejí zrekonstruovat jejich podobu, nebo dokonce životní příběh.
     Komentáře
Reklama