Zavřít
Pompeje

Pompeje

Nejnovější články na Seznamu na téma Pompeje
  • Novinky

    Turista se proháněl na mopedu kolem Pompejí. Netušil, že se to nesmí

    Před 8 hodinami
    V Pompejích zadrželi minulou středu australského turistu, který přifrčel do areálu na mopedu. Neoprávněně k tomu využil služební vjezd a po zastavení místním personálem tvrdil, že neměl ani ponětí, že dělá něco zakázaného. Při své projížďce nic neponičil, uvádí s odkazem na archeologickou lokalitu server CNN.
     Komentáře
  • Echo24

    „Nechci přenést prokletí na děti.“ Turisté ve velkém vracejí artefakty ukradené v Pompejích

    Před 7 dny
    Kuriózní stálá výstava „Co si odnáším z Pompejí“ má další přírůstek. Expozice vystavuje odcizené a „prokleté“ starověké artefakty a cennosti, které zloději vrátili. Většinou hrabivé turisty ke vrácení přesvědčí vlastní svědomí, ale také často tvrdí, že jsou předměty prokleté. „Od té doby si se mnou a mou rodinou pohrává smůla. Nechci přenést prokletí na své děti,“ dušuje se zlodějka starobylého kusu mramoru. Jeden ze zlodějů věří, že ukradená soška vyvolala „zlo v rodině“, přesto že se jedná…
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Zničení Palmýry nás připravilo o jedno z největších obchodních měst starověku

    Před 8 dny
    Kruté boje a úmyslné ničení mnoha starověkých syrských měst připravily zemi o velkou část historického a archeologického dědictví.
     Komentáře
  • Dotyk

    Otřesná hygiena ve starověkých Pompejích. Středověk byl proti nim vrchol čistoty

    Před 15 dny
    Nenajde se snad žádná kultura na světě, která by ke svým zesnulým nechovala úctu. Pokud jde o nebožtíky, archeologické vykopávky z Pompejí jsou z dnešního pohledu poměrně šokující. Ukázaly, že si obyvatelé toho římského města s nebožtíky hlavu nedělali. Ti v tichu a klidu nějakého pohřebiště rozhodně neodpočívali. A odpadky? Také žádný problém. S těmi se prostě žilo.
     Komentáře
  • Žena

    Natočil bývalý moderátor Top Gearu ducha? Fanoušci jsou přesvědčení, že ano

    Před 24 dny
    Na duchy a nadpřirozené bytosti zřejmě moderátor James May nevěří. A to i přesto, že v nejnovějším díle svého pořadu natočil velmi zvláštní okamžik.
     Komentáře
  • Super

    Moderátor stál na místě tragédie v Pompejích: Podívejte se, co diváci uviděli za ním

    Před 26 dny
    Někteří diváci nové dokumentární série na Amazon Prime James May: Our Man In Italy jsou přesvědčeni, že na jednom záběru, pořízeném v Pompejích, viděli kráčet ducha. Podle jiných včetně samotného průvodně pořadem, britského moderátora Jamese Maye, mají jasno v tom, že jde o kaz či digitálního šotka.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Selfie na Vesuvu málem skončilo tragicky. Turista se zřítil do sopečného kráteru

    Před 28 dny
    Americký turista spadl do kráteru Vesuvu, když se snažil zachránit svůj mobil. Podle italské policie mu telefon upadl, když si na sopce dělal selfie. Jakmile se pro něj natáhl, zřítil se do vulkánu. Naštěstí vyvázl pouze s modřinami, informovala americká CNN.
     Komentáře
  • Techsvět

    Co se může stát, kdybyste spadli do kráteru sopky? V sobotu se to stalo

    Před 1 měsícem
    Turista, který se snažil dosáhnout na svůj upuštěný telefon, spadl do kráteru sopky Vesuv. Mladý muž byl zachráněn a ošetřen s lehkými zraněními, ale čelí obvinění, že se pohyboval po uzavřené trase aktivní sopky. Co se mohlo stát?
     Komentáře
  • WN24

    Turista se zřítil do kráteru Vesuvu poté, co mu do sopky spadnul mobil při focení selfie

    Před 1 měsícem
    Muž jako zázrakem přežil pád do kráteru nejznámější sopky světa. Neobešlo se to však bez desítek záchranářů, kteří mu přišli na pomoc. Dnes má turista americké národnosti čelit obvinění kvůli tomu, že vnikl do nepovolené zóny.
     Komentáře
  • Novinky

    Kvůli selfie se Američan zřítil do kráteru Vesuvu

    Před 1 měsícem
    Americký turista utrpěl lehká zranění poté, co si na italském vulkánu Vesuv pořizoval selfie. Telefon mu při focení vyklouzl z ruky a spadl do kráteru, z nějž se ho snažil 23letý muž získat zpět. Ztratil však rovnováhu a zřítil se několik metrů. Mladíka se podařilo zachránit, společně s příbuznými je však obviněn z neoprávněného vstupu.
     Komentáře
  • Deník

    Unikátní nález v ruinách Pompejí. Archeologové objevili březí želvu

    Před 1 měsícem
    Nejen lidé se stali obětmi výbuchu sopky Vesuv, který pohřbil starověké Pompeje. Zavalena popelem skončila také zvířata. Nyní se italským vědcům povedl unikátní nález. V ruinách jednoho z domů totiž našli dokonale zachovalou želvu i s vejci, netknutou téměř dva tisíce let.
     Komentáře
  • Novinky

    Vesuv v roce 79 vybuchl až na podzim, tvrdí vědci

    Před 1 měsícem
    Ničivý výbuch italské sopky Vesuvu, který vedl k zániku Pompejí a dalších okolních měst, nenastal na konci srpna roku 79 našeho letopočtu, jak se doposud věřilo, ale až o dva měsíce později. Uvádí to nová studie italských vědců, kterou vydal specializovaný časopis Earth-Science Review. V Pompejích zase jiní badatelé objevili pozoruhodnou zkamenělou želvu.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Vědci sekvenovali genom jednoho z dávných obyvatel Pompejí. Co zjistili?

    Před 2 měsíci
    Studie publikovaná v časopise Scientific Reports demonstruje sílu kombinovaného přístupu k vyšetřování starověkých lidí a zároveň potvrzuje možnost získat starověkou DNA z lidských pozůstatků, jak uvádí sami autoři. A co konkrétně zjistili?
     Komentáře
  • Deník

    Erupce sopky Novarupta: Z okolí udělala zemi temna, lidé mluvili o apokalypse

    Před 2 měsíci
    Přesto, že nejznámější jsou Mount St. Helens a Pinatubo z osmdesátých a devatesátých let, vůbec nejsilnější erupce minulého století se odehrála o něco dříve. Před 110 lety. O větší slávu katastrofu připravila pouze jedna šťastná okolnost, nikdo nezemřel. I tak ale podle svědků výbuch připomínal apokalypsu.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Jaká tajemství ukrývají ruiny, z kterých nejspíš vzešla legenda o Atlantidě: Vítejte ve starořecké Heliké

    Před 2 měsíci
    Za nejznámější antické město, které stihla katastrofa, lze považovat Pompeje pohřbené pod lávou. Ještě je tu ale jedno, Heliké, které bylo srovnáno se zemí.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Svět extra: Vědci poprvé přečetli genom člověka z Pompejí. Antický Řím byl geneticky rozmanitý

    Před 2 měsíci
    Itálie, Dánsko Vědci poprvé přečetli genom Římana z Pompejí Když v roce 79 našeho letopočtu erupce sopky Vesuv zasáhla antické Pompeje, sopečný popel oběti dobře zakonzervoval. A i když byla těla zachována ve výborném stavu, dosud se nepodařilo přečíst jejich genetickou informaci.
     Komentáře
  • WN24

    Vědci poprvé úspěšně sekvenovali celý genom oběti z Pompejí

    Před 2 měsíci
    Zatímco běsnící sopka Vesuv přikryla Pompeje stínem smrti, snažili se vystrašení obyvatelé před jejím hněvem uprchnout. Podle archeologických nálezů část z nich dokonce marně čekala na evakuaci z moře. Až na muže a starší ženu, kteří z nějakého důvodu zůstali doma. Jejich příběh vypráví první úspěšné sekvenování celého genomu jedné z obětí vulkánu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Biologům se povedlo analyzovat DNA obětí ze zničených Pompejí

    Před 2 měsíci
    Vysoké teploty většinou zničí veškerou DNA, kterou živý organismus obsahuje. Vědci se to stejné domnívali i obětech pompejského neštěstí. Pokus o analýzu DNA jeho obětí však přinesl překvapivé výsledky.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vědci poprvé přečetli DNA oběti erupce Vesuvu během zkázy Pompejí

    Před 2 měsíci
    Vědci přečetli genom jedné z obětí erupce Vesuvu, ke které došlo před dvěma tisíci lety. Kdo byl usmrcený nebožák?
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhadný čtverec Sator: Tajemná šifra prochází staletími a nikdo ji neumí vyřešit

    Před 2 měsíci
    Slovní hříčky a hlavolamy většina lidí miluje, ale většinou pouze za předpokladu, že se doberou řešení. U nejznámějšího čtverce, nazvaného Satorův nebo též Rotasův čtverec je tomu ale jinak, protože dodnes není jasné, co se za jeho písmeny a slovy skrývá. Sator je starobylé uspořádání pěti latinských slov o pěti písmenech, která se čtou všemi směry. Tajemný čtverec se používal jako ochranný amulet přinejmenším od prvního století a příklady se objevují po celé Evropě na budovách a předmětech.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nejnebezpečnější sopka na světě může podle expertů znovu vybuchnout

    Před 2 měsíci
    Nejnebezpečnější vulkán na světě, který zabil desítky lidí, může znovu vybuchnout, varují experti. K této události by údajně mohlo dojít již v příštích několika letech. Specialisté prozradili, jaké by měl výbuch sopky následky.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Kam na dovolenou v antice: První doporučení přinesly už starověké bedekry

    Před 2 měsíci
    Staletí přibývají, ale některé věci se nemění. Poutě po dalekých krajích a výlety do exotických končin lákají dobrodružstvím, byť s nejistým výsledkem. Jaká doporučení by vám k cestování dali antičtí klasikové?
     Komentáře
  • Novinky

    Zloději vrátili do chrámu ukradené cennosti. Sužovaly je zlé sny

    Před 2 měsíci
    Noční můry přiměly gang zlodějů, aby do jednoho indického chrámu vrátili ukradené náboženské předměty. Ty si ze svatostánku odnesli minulý týden a od té doby prý trpěli zlými sny. Identita zlodějů není známá, zanechali po sobě pouze dopis, kde se k činu přiznali.
     Komentáře
  • Techsvět

    Dnešní globální oteplování je maličkost. Tato událost byla dříve mnohem dramatičtější

    Před 3 měsíci
    Před více než 250 miliony let byla Země velmi nehostinným místem. Naše planeta tehdy zažívala období rychlého globálního oteplování, které bylo bouřlivější než to, které zažíváme dnes. Vědcům se konečně podařilo zjistit, co ji způsobilo, píše web Nature.
     Komentáře
  • Jímeto

    Italové jsou na své citrony ze Sorrenta hrdí a přezdívají jim „žluté zlato z Kampánie“

    Před 3 měsíci
    Citrony ze Sorrenta představují absolutní specifikum způsobem pěstování a organoleptickými vlastnostmi, které se liší od citronů pěstovaných v zemi, a dokonce se liší i od plodů pěstovaných na nedalekém pobřeží Amalfi.
     Komentáře
  • Techsvět

    Působivě silný robot právě překonal světový rekord skokem přes 30 metrů do vzduchu

    Před 3 měsíci
    Pokud by byl robot nasazen na Měsíci, mohl by ve snížené gravitaci snadno skočit půl kilometru.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nástěnné malby z Pompejí odhalují, jaké služby nabízely starověké nevěstince

    Před 3 měsíci
    Říká se jim „Kamasútra Evropy". Odvážné erotické fresky, nacházející se v nejstarším nevěstinci na našem kontinentu, zobrazují milující se páry v různých polohách. Podle odborníků sloužily nejen k podpoření fantazie, ale také byly katalogem nabízených služeb.
     Komentáře
  • Trendwatcher

    Archeologická naleziště v Pompejích hlídá robotický pes

    Před 4 měsíci
    Robot společnosti Boston Dynamics Spot od nynějška chrání vzácná archeologická naleziště v Pompejích. Starověké Pompeje, které roku 79 zničil výbuch sopky Vesuv, patří k nejvýznamnějším italským historickým památkám a oblíbeným turistickým cílům. S turisty však přichází i různí „nenechavci“.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci zrekonstruovali podobu dívky, která zemřela v Pompejích. Její krása dojímá

    Před 4 měsíci
    Bylo kolem jedné hodiny po poledni, když Vesuv začal chrlit lávu spolu s oblaky smrtícího sopečného plynu a jemného popela. O dva dny později už Pompeje a sousední Herculaneum neexistovaly. Komu se nepodařilo včas uprchnout, neměl šanci přežít. Archeologové v oblasti stále nacházejí nové ostatky obětí. U některých se pokoušejí zrekonstruovat jejich podobu, nebo dokonce životní příběh.
     Komentáře
  • Flowee

    Pompeje ohlídá robotický pes. Pomůže i při odhalování vykradačů relikvií

    Před 4 měsíci
    Starověké římské město zničené výbuchem sopky Vesuv bude mít netradičního strážce. Čtyřnohý robot od Boston Dynamics bude využit k identifikaci bezpečnostních problémů, odhalí prý třeba tunely vykopané lupiči
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Neúnavný robopes Spot má nový úkol: Bude chránit dávné Pompeje

    Před 4 měsíci
    Čtyřnohý robot Spot od Boston Dynamics nabízí své schopnosti při průzkumu a ochraně slavného města pod Vesuvem.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Robotický pes od Boston Dynamics pomáhá s obnovou starověkého města

    Před 4 měsíci
    Podzemní tunely v Pompejích nelze bezpečně prozkoumat, protože by se mohly zřítit, proto si úřady přivedly na pomoc robotického psa.
     Komentáře
  • WN24

    Pompeje hlídá robotický pes. Kontroluje stav parku a bude hledat tunely zlodějů

    Před 4 měsíci
    Archeologický park v Pompejích má nového strážce, čtyřnohého robotického psa zvaného Spot. Jeho úkolem je zjišťování strukturálních a bezpečnostních problémů i na těžko přístupných místech. Robot také bude pomáhat chytat zloděje tím, že najde jejich nelegálně vykopané tunely, kterými odnášejí ukradené relikvie.
     Komentáře
  • Novinky

    Pompeje střeží robot. Zacílí i na nelegální vykopávky

    Před 4 měsíci
    Stav archeologického parku v Pompejích nově monitoruje čtyřnohý robot. Podle vedení parku se hodí pro mapování menších či hůře přístupných míst. Díky kameře a 3D skeneru bude moci automaticky kontrolovat stav památek a sbírat o nich data.
     Komentáře
  • Jímeto

    Rychlé občerstvení existovalo již ve starověku: Hamburgery z Říma, kulinářské speciality z Pompejí a další delikatesy

    Před 4 měsíci
    Rychlé občerstvení neboli fast food je pro nás v dnešní době naprosto všední pojem. Snad v každém větším městě se nachází minimálně jeden řetězec nabízející rychlé občerstvení, na kterém se dá dokonce vypěstovat závislost.
     Komentáře
  • Dotyk

    U Neapole se skrývá vulkán horší než Vesuv. Vědci se obávají obrovské exploze

    Před 4 měsíci
    Sopečná aktivita v oblasti italské Neapole je dobře známá. Každý ví, že výbuch Vesuvu v roce 79 pohřbil Pompeje a Herculaneum. Méně známý je vulkán Campi Flegrei, který se tyčí na severozápadě města a kdysi dávno způsobil mnohem horší katastrofu, než jakou vyvolal obávaný Vesuv. Postižena byla celá Evropa.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Jeden den v italské Neapoli. Nechte se uchvátit tímto městem a vyražte na výlet. Nebude vás to stát moc peněz!

    Před 4 měsíci
    Pokud máte v Neapoli jen jeden den, musíte ho využít co nejlépe. Proto vám přinášíme průvodce, který vám poradí, co dělat, kde se najíst a jak se pohybovat po tomto osobitém městě, píše portál Brogan Abroad.
     Komentáře
  • Heroine

    Ženy jsou o tolik zajímavější stvoření než muži, říká autor románu Konvertitka

    Před 5 měsíci
    Sympatizuje s feministickými hnutími a ve svých historických románech oživuje zapomenuté silné ženy. Hrdinkou jeho knihy Konvertitka, která právě vyšla česky, je urozená středověká křesťanská dívka, která se nenechala napasovat do škatulky doby. Kvůli lásce konvertovala k židovství a na cestě za štěstím i neštěstím utekla až do Egypta. Belgický spisovatel Stefan Hertmans jí kráčel v patách na základě autentického dobového rukopisu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadala zkáza Pompejí: Výbuch Vesuvu proměnil mozek oběti ve sklo

    Před 5 měsíci
    Jednou z nejznámějších a nejhorších katastrof starověkého světa byl nesporně výbuch sopky Vesuv, který srovnal se zemí města Pompeje a Herkulaneum. Díky lávě a ostatnímu spadu z erupce však zůstala zachována celá řada zbytků měst i lidských ostatků. Jedním z nich je i mozková tkáň jedné z obětí erupce, která se proměnila doslova ve sklo.
     Komentáře
  • FMZine

    Yung Gravy, Role Model, Earthgang i Bastille v Praze

    Před 5 měsíci
    Pokud by mělo hlavní město rapu Atlantu reprezentovat jediné jméno, těžko by se našel někdo vhodnější než kultovní duo Earthgang.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ničivá lavina v Alpách před 23 lety: Pocit bezpečí se zhroutil během minuty

    Před 5 měsíci
    Po staletí se zdálo, že předci zvolili pro stavbu alpského městečka ideální místo; v chráněné bublině, kam katastrofy nedolehnou. 23. února 1999 se sebedůvěra jednou provždy rozpadla. Galtür zasáhla ničivá lavina. Zabila 31 lidí.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Sorrento aneb za pohádkovými atrakcemi do Itálie – náboženský význam tu mají i kosti velryby

    Před 5 měsíci
    Sorrento je město v jižní části Itálie, ležící na stejnojmenném poloostrově. Na dovolenou je jednoduše perfektní – ohraničené kopci, horami a zátokami. A je toho ještě víc – jeho domy jsou postaveny na skále, takže se vám otevře nádherný výhled do okolí. Chcete vidět Vesuv, ostrov Capri nebo Amalfi a Positano? Budete mít možnost.
     Komentáře
  • Vlasta

    Videa pro uklízecí maniaky i absolutní lenochy. Která jsou nejsledovanější?

    Před 5 měsíci
    Pozorovat, jak někdo jiný kmitá bytem, dává věci na své místo, utírá fleky, smetá drobky, skládá prádlo… Kdy se vám tohle v životě povede? Mockrát ne. V tom případě na vás na YouTube čeká velké potěšení, jeden z uklízecích trendů. A pak ještě jeden, úspěšnější. A nakonec jeden šíleně úspěšný. Pojďte se podívat s námi.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nero a Poppaea Sabina: Krásná žena šíleného císaře byla větší zlo, než on sám

    Před 6 měsíci
    V Římě se šuškalo, že nápady na kruté tresty Nerovi našeptává jeho milenka a později manželka Poppaea Sabina. Žena, která prý byla tak krásná, že chodila s napůl zahaleným obličejem „aby oko nedošlo plného uspokojení“. Kdo vlastně Poppaea Sabina byla?
     Komentáře
  • Deník

    Tajemství „pravěkých Pompejí": Moderní lidé byli v Evropě dřív, než se myslelo

    Před 6 měsíci
    Francouzští vědci zjistili, že Homo sapiens se do Mandrinské jeskyně ve Francii nastěhoval rok poté, co ji opustili neandrtálci. A to již o téměř deset tisíc let dříve, než se dosud předpokládalo.
     Komentáře
  • Dotyk

    V Pompejích našli ostatky osvobozeného otroka. Jeho příběh zamotal vědcům hlavy

    Před 6 měsíci
    Ve starověkém římském městě Pompeje byly nalezeny částečně mumifikované pozůstatky bývalého otroka, včetně vlasů a kostí. Zdá se, že se nesvobodnému muži podařilo vyšvihnout se na společenském žebříčku, takže nebyl zpopelněn, jak bylo v té době zvykem, ale řádně pohřben, jako vyšší hodnostáři.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci spěchají se záchranou Pompejí před další přírodní katastrofou

    Před 6 měsíci
    Projekt za mnoho milionů dolarů brzy promění starověké ruiny italských Pompejí v jedno z technologicky nejvyspělejších výzkumných míst na světě. Stane se z něj centrum pro studium klimatických změn.
     Komentáře
  • Deník

    V Neapoli se lidé přenesou do starověkého Řecka. Díky unikátnímu pohřebišti

    Před 6 měsíci
    Novou turistickou atrakci lidé najdou od letošního června v italské Neapoli. A podle odborníků je místo stejným, nebo dokonce ještě větším unikátem a zážitkem, než třeba nedaleké slavné Pompeje.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Kolosální kresba penisu jde vidět až z vesmíru. Celému světu dokazuje, že se lidstvo nikdy nezmění

    Před 7 měsíci
    Při věčných diskusích o mimozemské civilizaci se nelze ubránit mnoha úvahám. Včetně toho, co by si tak o nás vesmírní návštěvníci řekli, jen když budou naši planetu pozorovat.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Lékaři v antickém Římě se nebáli ani jemné chirurgie

    Před 7 měsíci
    Od léčení nemocí magickými rituály a prvotní neznalosti hygieny až po nemocnice a veřejnou zdravotní péči, provozovanou specializovanými lékaři. Lékařství v antickém Římě procházelo přirozeně od počátku budování i existence této říše stejným rozvojem jako Řím samotný.
     Komentáře
  • inStory

    Archeologové našli ostatky muže, který se snažil uniknout katastrofě vyvolané erupcí sopky Vesuv

    Před 7 měsíci
    Archeologové našli ostatky muže na pláži na nalezišti starověkého města Herculaneum.
     Komentáře
  • Dotyk

    Může Vesuv vybouchnout? Následky by byly strašlivé, katastrofa rovná Pompejím

    Před 7 měsíci
    Vesuv je možná nejslavnější sopkou všech dob, kdy jeho erupce v roce 79 n. l. zničila starověké město Pompeje. Jednalo se o jeden z největších výbuchů sopky v dějinách, za nějž zaplatilo životem asi 2 000 lidí. Dnes by sopka zabila více než tisícinásobek. Vědci varují, že kdyby Vesuv vybuchl dnes, ohrozilo by to životy asi tří milionů lidí, kteří žijí v jeho blízkosti a jsou dnes a denně vystaveni extrémnímu riziku. Zejména půl milionu lidí v kritické zóně.
     Komentáře
  • Travelnews24

    Jedna z největších přírodních katastrof a záhad starověkého světa – zkamenělá těla v Pompejích

    Před 7 měsíci
    Prosperující město Římské říše, to byly Pompeje před rokem 79 n. l. Toho roku se přihodilo něco, co je navždy změnilo a co dodnes vyvolává hrůzu i úžas. Před takřka dvěma tisíci lety byly zničeny sopkou Vesuv a tisíce jejich obyvatel byly nemilosrdně pohřbeny pod pěti metry popela. Jedná se o jednu z největších přírodních katastrof a záhad starověkého světa, jež nepřestala fascinovat ani současný svět.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Tvrdý život gladiátorů - pšeničná kaše, stísněná cela a nekonečný tréning

    Před 8 měsíci
    Gladiátoři jsou pojmem sami o sobě, tudíž není třeba je nějak představovat. Jejich život a činy nás již po mnohá staletí fascinují a inspirují každou myslitelnou oblast kultury ve světě. Jak vypadal jejich každodenní život, strava, výcvik a čeho mohli dosáhnout?
     Komentáře
  • Dotyk

    Milenci z Pompejí: vědci došli k šokujícímu odhalení. Už vědí, čí byla těla mumi

    Před 8 měsíci
    Sádrové odlitky nešťastníků, kteří zahynuli roku 79 n. l. při ničivém výbuchu Vesuvu, nepřestávají přitahovat pozornost turistů i odborníků. Analýza ostatků ukrytých pod sádrou probíhá teprve šestým rokem, a tak se každou chvíli objeví nové překvapivé poznatky. Jeden z výzkumů se zaměřil na dvojici, která se v momentu smrti objímala.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Vesuv Pompeje dokonale zničil a zakonzervoval. Jak zkáza probíhala?

    Před 8 měsíci
    Kromě Pompejí byla zničena i další města. Koho nesežehl oheň, čelil popelu a toxickým plynům.
     Komentáře
  • Novinky

    Pod Vesuvem objevili kostru muže prchajícího před erupcí. Měl u sebe prstýnek

    Před 8 měsíci
    Italští archeologové ukázali první záběry kostry muže, který se po explozi sopky Vesuv v roce 79 n. l. doslova upekl zaživa v jedovatých plynech. Zajímavostí je, že v posledních chvílích života měl u sebe tento Říman koženou brašnu či pytlík. Informoval o tom deník The New York Times s tím, že jeho pozůstatky byly nalezeny v místech, kde se dříve rozkládalo město Herculaneum.
     Komentáře
  • Mužská věc

    Dvacátá pátá návštěva místa nekonečných rozkoší: Inge & Martha

    Před 8 měsíci
    Rozehrály se mnou tu hru, kterou z nich si vyberu, ale přišel jsem si užít, tak jsem je chtěl obě. V jejich očích se objevil pobavený wow efekt a pak se pustili do práce jako sehraná dvojka.
     Komentáře
  • České stavby

    Netradiční dům na vodě nemá stěny, inspiroval se starým Římem

    Před 8 měsíci
    Objekt určený k obývání, který se rozhodně vymyká konvencím. A přináší spoustu otázek, týkajících se jeho využití. Je to jen sezónní záležitost, prázdninový byt? Doplněk k apartmánu v nějakém letovisku? Architekti připouští, že v tropickém klimatu může být v podstatě čímkoliv.
     Komentáře
  • Dotyk

    Lupanarum: Jak vypadaly domy rozkoše a hříchu v starověkých Pompejích?

    Před 8 měsíci
    Když lidé v 16. století začali odkrývat zasypané Pompeje, natrefili na nástěnné malby tak nestoudného charakteru, že je raději zase přikryli a snažili se na ně zapomenout. Milující se páry na freskách zaujímaly nejrůznější pozice a ukazovaly svá těla se všemi detaily. Pro raně novověkého člověka, jemuž náboženství povolovalo jen misionářskou polohu, to byla příliš silná káva.
     Komentáře
Reklama