Zavřít
Roald Amundsen

Roald Amundsen

Nejnovější články na Seznamu na téma Roald Amundsen
  • Životy slavných

    Mráz, hlad, amputování prstů. A pak zázrak. Fantastický hrdinský čin zachránil posádku na Antarktidě

    Před 24 dny
    30. srpna 1916 skončilo možná vůbec největší dobrodružství, které lidstvo zažilo při prozkoumávání Antarktidy. Jižní pól už byl dobyt o čtyři roky dříve Norem Roaldem Amundsenem a Britem Robertem F. Scottem (který na zpáteční cestě zahynul), ale nikdo z nich nezažil takový příběh jako Ernest Shackleton – britský polárník a muž, který měl pověst, že všechny jeho expedice sice selžou, ale i přes obří nepřízeň osudu se z nich vždy dokáže zachránit. Jeho „majstrštyk“ přišel právě v onom roce 1916, kdy svou výpravu čítající 26 mužů zachránil od velmi pravděpodobné smrti jen tím, že na malém člunu přeplachtil a přepádloval 1 300 kilometrů rozbouřeného jižního Atlantiku, a to bez jakýchkoliv moderních výdobytků techniky.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Samuraj na bruslích vyrazil na lodi Kainan Maru do Antarktidy. Předčil Scotta i Amundsena. Japonská expedice klapla napodruhé

    Před 1 měsícem
    Zatímco Scott a Amundsen na sebe strhávali veškerou pozornost polárních paparazziů, japonští dobrodruzi si říkali: „My jsme tu taky, vy všichni! Už nás vidíte, nebo vás oslepil sníh?" Možná nedosáhli jižního pólu, ale rozhodně se zapsali do ledových dějin!
     Komentáře
  • Mlsoun
    naSeznam Médium

    Gastronomická sonda do minulosti aneb Jak asi chutnal mamut

    Před 1 měsícem
    Nálezy mamutích ostatků přivedly lidi k myšlence, jak asi toto zvíře, které bylo součástí jídelníčku našich dávných předků, chutnalo.
  • Prima Zoom

    Dobývání severního pólu skončilo fiaskem a krachem. Podívejte se, co zbylo z krásné lodi

    Před 2 měsíci
    Roald Amundsen platí za velkého cestovatele, jemuž se za dramatických okolností podařilo dobýt jižní pól. Jeho druhá výprava ale takovým úspěchem nebyla.
     Komentáře
  • Miroslav Bobek
    naSeznam Médium

    Nora, Sněhulka, Polárka…

    Před 3 měsíci
    Před devadesáti lety byl v Zoo Praha – co by kamenem dohodil od hlavního vchodu – slavnostně otevřen nový medvědinec. Jednu jeho část obývali hnědí medvědi, příp. baribalové, druhou lední medvědi. Ti se nakonec stali jeho výhradními obyvateli.
  • Deník

    Zkáza vzducholodi Italia: Lidé přežívali na ledové kře, byl mezi nimi i Čech

    Před 4 měsíci
    Hned několik generací Čechů prožívalo v dětství tragický i dobrodružný příběh vzducholodi Italia jako svůj vlastní, protože mezi vzdušnými polárníky, kteří s touto vzducholodí ztroskotali v pátek 25. května 1928 nedaleko severního pólu a byli nuceni přežívat ve strastiplných podmínkách na ledové kře, byl i český vědec a spisovatel František Běhounek. Zkáza Italie však poznamenala mnohem více lidských osudů.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Česká jasnovidka našla Nobileho vzducholoď. Záhady života

    Před 4 měsíci
    Ztroskotání vzducholodi Italia v roce 1928, které se později stalo námětem pro film i knihy, bylo vskutku velkým dobrodružstvím se šťastným koncem pro část posádky. Málokdo ale ví, že na hledání vzducholodi se úspěšně podíleli i čeští spiritisté.
     Komentáře
  • Faei

    Mezi obřími vlnami a ledovými krami vstříc polárnímu dobrodružství

    Před 4 měsíci
    Polární výpravy lodi Fram jsou pro Nory podobně legendární, jako pro Čechy slavný let Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Muzeum proslulého škuneru, díky němuž Roald Amundsen jako první člověk stanul na Jižním pólu, je jednou z největších atrakcí poloostrova Bygdøy na jihozápadním okraji Osla.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Tvrdohlavý polárník Ernest Shackleton: Neskutečný dobrodruh a šéf, z jehož posádky nikdy nikdo nezemřel

    Před 4 měsíci
    Cesta Královské transantarktické expedice pod jeho vedením byla skutečně neuvěřitelná. Dokázal se dostat z téměř beznadějné situace, kdy se expedice v Antarktidě změnila v boj o přežití. A dokázal, že se všichni muži z jeho posádky vrátili domů živí a v pořádku.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Velké filmové dobrodružství malého psa

    Před 5 měsíci
    Když se řekne dobytí severního pólu, mnoho Čechů si vybaví skvělé představení Divadla Járy Cimrmana. Minulý týden ale do kin šel norský animovaný film Titina, psí polárnice, který pohledem malé fenky vypráví, jak to tenkrát s tím dobytím bylo, nebo přinejmenším mohlo být.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Kultura

    RECENZE: Velké filmové dobrodružství malého psa

    Před 5 měsíci
    Když se řekne dobytí severního pólu, mnoho Čechů si vybaví skvělé představení Divadla Járy Cimrmana. Minulý týden ale do kin šel norský animovaný film Titina, psí polárnice, který pohledem malé fenky vypráví, jak to tenkrát s tím dobytím bylo, nebo přinejmenším mohlo být.
     Komentáře
  • Novinky

    Filmové premiéry: Sestry v sedle, Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, Titina, psí polárnice a Možná řeknu ano

    Před 5 měsíci
    Pětice jeptišek na cyklistických závodech, to je francouzská komedie Sestry v sedle. Armáda nelítostných zabijáků a mocných čarodějů stojí proti hrdinovi filmu Dungeons & Dragons: Čest zlodějů. Pro celou rodinu je animovaný snímek Titina, psí polárnice. Richard Gere i Diana Keatonová hrají v romantické komedii Možná řeknu ano.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Neuvěřitelná smrt Roalda Amundsena. Ztroskotání, které nemohl přežít

    Před 8 měsíci
    Mnoho mužů – polárních badatelů a průzkumníků – našlo na svých expedicích smrt, a to většinou v nepředstavitelně krutých podmínkách. Nejinak na tom byl ten nejvýznamnější z nich – Roald Amundsen.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 111 lety dobyl Amundsen jižní pól, jeho život skončil stejně tragicky jako životy jeho konkurentů

    Před 9 měsíci
    Jak známo, neoficiálním dobyvatelem severního pólu byl Čech Karel Němec se svou podolskou družinou, na tom jižním však už 111 let vládne Nor Roald…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Dobytí jižního pólu bylo přehlídkou krutých úmrtí. Amundsen zemřel hrdinskou smrtí

    Před 9 měsíci
    Zatímco Nor Roald Amundsen slavil úspěch, jeho britský rival přišel v boji o jižní pól o život.
     Komentáře
  • Vlasta

    Oblíbený norský vzor má zajímavou historii. Začalo to palčáky v kostele

    Před 10 měsíci
    Norský vzor, pocházejí ze Skandinávie, je typický vyobrazením osmicípé růže ze Selbu ve tvaru oktagramu. V modernějším pojetí ho doplňují sněhové vločky, smrčky a sobi. Někomu se norský vzor líbí, někdo mu nikdy šanci nedá. Jak jste na tom vy?
     Komentáře
  • Náš region

    „Severní pól je dobyt!“ Cook, Amundsen, Peary, anebo Jára Cimrman?

    Před 1 rokem
    Přesně před 116 lety proplul norský polárník Roald Amundsen jako první na lodi Gjøa severozápadní cestou kolem Severní Ameriky. O prvenství na severním pólu…
     Komentáře
  • Estate

    V ledové náruči Špicberků

    Před 1 rokem
    Všude kolem je ticho. Děsivé, uklidňující, pohlcující. Ticho, které křičí! Tichoooo! Mám chuť něco upustit, aby to zazvonilo o namrzlou palubu! Zvuk, který by ukončil nadvládu toho nehlučného čehosi, co mě obklopuje. A ve chvíli, kdy se chystám vytáhnout do boje v čele šiku nejrůznějších zvuků, mě najednou pohladí.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    V ledových vodách Antarktidy byla nalezena loď badatele Ernesta Shackletona. Endurance byla pohřešována od roku 1915

    Před 1 rokem
    Cílem Shackletonovy expedice bylo přejít pěšky Antarktidu. Mise však byla neúspěšná a 28 badatelů uvízlo i s lodí v ledovém sevření na několik měsíců.
     Komentáře
  • Novinky

    Polárníci dobyli český pól chladu, v noci bylo minus 24

    Před 1 rokem
    Na jednom z nejchladnějších míst v Česku, osadě Jizerka v Jizerských horách, se v minulých dnech přímo pod hvězdami ubytovalo jedenáct členů nově založeného Svazu českých polárníků. Už v podvečer při stavění stanů teplota dosahovala minus dvanácti stupňů Celsia, nad ránem pak dosáhla minus 24,2 stupně Celsia. Teplota, kterou na přelomu roku zažíval cestovatel a polárník Petr Horký při své expedici na jižní pól a nejvyšší horu Antarktidy Mt. Vinson.
     Komentáře
  • Deník

    Z líného dítěte vytrvalým polárníkem. Scott šel k pólu nejdřív kvůli penězům

    Před 1 rokem
    Amundsen, Scott, Shackleton. Tato trojice mužů se nesmazatelně zapsala do dějin díky jejich přelomovým výpravám do Antarktidy. Cíl měli jediný - dosáhnout jižního pólu. Brit Robert Falcon Scott uspěl jako druhý, a to přesně 17. ledna před 110 lety. O životě polárníka existuje rozšířený mýtus, který má ale od pravdy zřejmě dost daleko.
     Komentáře
  • OnlyU

    Franklinova výzkumná expedice skončila tragicky. Muže postihlo šílenství a hlad je přinutil ke kanibalismu

    Před 1 rokem
    Před více než 175 lety opustily Anglii dvě lodě, aby se plavily bájnou Severozápadní cestou spojující Atlantický a Tichý oceán. Pak beze stopy zmizely. Mnoho podrobností o této tragické cestě, nyní známé jako Franklinova ztracená expedice, zůstává stále záhadou.
     Komentáře
  • Novinky

    Severní Evropa láká i na oblast s nejčistším ovzduším na světě

    Před 1 rokem
    O rozmanitosti Evropy nelze diskutovat. Na starém kontinentu najdete nádherné pláže, majestátní hory i města s bohatou historií. Úchvatná jsou ale i odlehlá a mnohdy přehlížená místa nacházející se daleko za severním polárním kruhem. Pyšní se celou řadou zajímavostí, o kterých jste možná ani netušili.
     Komentáře
  • inStory

    Je tomu 110 let, kdy těsně před Vánocemi dobyl Roald Amundsen jako první jižní pól

    Před 1 rokem
    Amundsen byl jednou z velkých postav polárního průzkumu. V roce 1897 se účastnil vůbec první expedice, která zimovala v Antarktidě.
     Komentáře
  • Ozvěny minulosti

    3 min

    Podcast
    15. prosince: Den, kdy zřejmě zemřel Glenn Miller

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    15. prosinec 1944 znamenal pro svět jazzu velkou ztrátu. Nad kanálem La Manche zmizelo letadlo, na jehož palubě byl vynikající jazzový hudebník, kapelník, trombonista a významný umělec swingové éry, Glenn Miller.
     Komentáře
  • Novinky

    Roald Amundsen chtěl vždy vyhrát. Před 110 lety stanul na jižním pólu

    Před 1 rokem
    Je tomu přesně 110 let, co dne 14. prosince 1911 stanul Roald Amundsen (1872-1928) na geografickém jižním pólu Země. Tento norský badatel a polárník sice nejprve plánoval s lodí Fram cestu na pól severní, jenže pak se k němu donesly zprávy, že si tuto metu mezitím „dovolil“ zdolat někdo jiný...
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt Amundsena v mlze: Dobyvatel jižního pólu zemřel při záchranné expedici, ale co se stalo s jeho tělem?

    Před 1 rokem
    Roald Amundsen je v moderní historii pojem. Odvážný dobrodruh posouval společně s dalšími hranice možného, což ho nakonec stálo život.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 110 lety dobyl Amundsen jižní pól, jeho život skončil stejně tragicky jako životy jeho konkurentů

    Před 1 rokem
    Jak známo, neoficiálním dobyvatelem severního pólu byl Čech Karel Němec se svou podolskou družinou, na tom jižním však už 110 let vládne Nor Roald…
     Komentáře
  • Ozvěny minulosti

    3 min

    Podcast
    14. prosince: Den, kdy byl dobyt jižní pól

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Na sklonu 19. století je Antarktida posledním neprozkoumaným kontinentem na Zemi. Přitahuje tak pozornost dobrodruhů. O dobytí jižního pólu se pokouší několik expedic. Valná většina z nich ale končí tragicky. Až 14. prosince 1911 se to povede pětičlenné výpravě vedené norským badatelem Roaldem Amundsenem, která se bezpečně vrací i zpět. Dohromady absolvuje skoro tři tisíce kilometrů. To je pro představu taková vzdálenost, jako z Paříže do Moskvy.
     Komentáře
  • Deník

    Závod o dobytí jižního pólu byl krutý. Amundsenovi se vyplatila sázka na psy

    Před 1 rokem
    Před 110 lety byl poprvé dobyt jižní pól. Mířily k němu dva soupeřící týmy, zpátky se bohužel vrátil jen jeden. Závod o dosažení nejzazšího bodu planety si vyžádal pět lidských životů a vyvolal kontroverze táhnoucí se řadu let.
     Komentáře
  • Novinky

    Polárník Petr Horký vyráží zdolat jižní pól, může se zapsat do historie

    Před 1 rokem
    Může se stát prvním Čechem v historii, který po severním pólu a takzvaném Pólu chladu zdolá i třetí milník, kterým je jižní pól. Cestu na nejjižnější bod planety plánuje delší čas. A pokud se nestane něco nepřekvapivého, vyrazí už za pár dnů.
     Komentáře
  • Deník

    Sklep na Zélandu ukrýval sto let starý poklad. Vědcům se z něj podlomila kolena

    Před 1 rokem
    Palubní deníky nevyčíslitelné hodnoty ukrývaly trezory novozélandského meteorologického ústavu. Jsou v nich zaznamenané detaily proslulých expedicí, které se datují kolem roku 1910. Rukopisy jsou spojené se známými objeviteli Ernestem Henrym Shackletonem a Robertem Falconem Scottem, kteří dobývali jižní pól.
     Komentáře
  • Kritiky

    Armáda lupičů - prequel Armády mrtvých

    Před 1 rokem
    Armáda mrtvých na Netflixu byla docela úspěšná, tak se rozhodlo, že se bude postupně rozšiřovat svět kolem „zombiků“. Prvním filmem je tedy prequel. Vedlejší postava, zloděj, spíše vykradač trezorů, Dieter, má svůj film.
     Komentáře
  • Příbram

    Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko

    Před 1 rokem
    O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav Bacovský.
     Komentáře
  • Kritiky

    Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou - hořkosladký komediální příběh o ženě a psovi

    Před 1 rokem
    Máte rádi zvířata? Chcete prožít emotivní příběh o přátelství psa a jedné opuštěné ženy? Román Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou vás rozhodně nezklame. Major Thorkildsen umírá a zůstává po něm jeho věrný pes Tassen a jeho manželka paní Thorkildsenová.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Od českého miliardáře Sehnala jsem čekal všelicos. Knihu o dobývání pólů nikoli

    Před 1 rokem
    Dalo by se říct, že s jídlem roste chuť a každý další milion na účtu přináší nové byty, vily, cesty do Karibiku. Pavel Sehnal, jeden z nejbohatších lidí v zemi, však tuto cestu nezvolil. Do rukou se mi dostal jeho titul mapující zajímavou pouť napříč planetou. Kniha vychází na křídovém papíře s řadou barevných fotografií, a kdybych nevěděl, že jde o podnikatele, vsadil bych si na polárníka z National Geographic.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Poklady Titanicu: Podaří se někdy zaoceánský parník vyzvednout?

    Před 2 roky
    Ani bezmála čtyři kilometry pod hladinou nenalezl vrak Titanicu klid. Někteří chtěli jeho torzo vyzvednout pomocí pingpongových míčků, jiní s využitím vosku…
     Komentáře
  • Náš region

    Severní pól dobyl Cook, Amundsen, Peary anebo Jára Cimrman?

    Před 2 roky
    Přesně před 115 lety proplul norský polárník Roald Amundsen jako první na lodi Gjøa severozápadní cestou kolem Severní Ameriky. O prvenství na severním pólu se však vedly spory.
     Komentáře
  • Deník

    Vzducholodí až na Severní pól? Za unikátní zážitek zaplatíte pět milionů

    Před 2 roky
    Cesta, která se zapíše do historie. Takový má být plánovaný let luxusní vzducholodě na Severní pól, který chystá švédský startup OceanSky Cruises a jenž má položit základy budoucí pravidelné linky. Odehrát se má již za pár let a lidé si už nyní mohou rezervovat místo. Za jedinečný zážitek si však pořádně připlatí.
     Komentáře
  • Deník

    Expedice se změnila v boj o holý život. Polárník Shackleton to ale nevzdal

    Před 2 roky
    Když se mluví o zlatém věku objevování polárních oblastí počátkem 20. století, mezi nejvýznamnějšími nesmí chybět jméno Ernest Shackleton. Jeho osudem se stala Antarktida. Expedice, kterou absolvoval v letech 1914 až 1917, se ale proměnila v obří drama. Její členové totiž zůstali uvěznění dlouhé týdny na ledovci a Shackleton sám vyvinul téměř nadlidské úsilí, aby odtud své muže dostal. Povedlo se mu to před 95 lety.
     Komentáře
  • Novinky

    Luxusní vzducholoď dopraví cestující na severní pól a zpět. Za pět milionů korun

    Před 2 roky
    Vydat se ve stopách slavného badatele Roalda Amundsena. Na to láká společnost OceanSky Cruises, která chce do několika málo let nabízet cesty na severní pól luxusní vzducholodí. V cíli budou moci pasažéři vystoupit a užít si piknik v ledové pustině, pohodlí jim během letu zajistí sedmičlenná posádka s šéfkuchařem.
     Komentáře
  • Travelnews24

    Země studených břehů, v češtině známé jako Špicberky

    Před 2 roky
    Severní země Evropy v minulosti obývali Vikingové. Byli zdatnými mořeplavci a údajně objevili Ameriku ještě před Kryštofem Kolumbem. Na svých rychlých lodích křižovali vody okolo Skandinávie a dumali, kde získat další válečnou kořist. Tehdy narazili na souostroví, které nefigurovalo na žádné mapě. Vikingové mu dali jméno Svalbard, neboli Země studených břehů, a v češtině je známé jako Špicberky.
     Komentáře
  • Novinky

    Nové knihy: Huonová, Vopěnka a Deaver

    Před 2 roky
    Hlavními hrdinkami knih, které tvoří nabídku tohoto týdne, jsou převážně ženy. Jedna se vydává na cestu ze Španělska do Francie za štěstím i lepším živobytím, další dámy dělají celoživotní společnost jednomu muži, jiná žena se stává citlivou společnicí psa, kterému zemřel jeho milovaný pán. Žena je i oběí, kterou uškrtil vrah v audioknižní detektivce Iluze, jejíž text čte Jan Vondráček.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Scott vs. Amundsen (1): Závod slavných polárníků se změnil v tragédii

    Před 2 roky
    Soupeření, které se rozpoutalo při dobývání jižního pólu, skončilo tragicky. Zatímco přelétavý Roald Amundsen z Norska si s antarktickými podmínkami poradil relativně snadno, britský favorit Robert Falcon Scott a jeho muži zahynuli.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Umírající Robert Scott: Moje nejdražší, doufám, že budu dobrou vzpomínkou

    Před 2 roky
    Dobývání jižního pólu se díky deníkům Roberta Falcona Scotta stalo nepochybně jedním z nejproslulejších a nejdojemnějších příběhů dobrodruhů, vědců a hrdinů, kteří se rozhodli prozkoumat neznámá, odlehlá a krutá místa Země.
     Komentáře
  • České noviny

    Amundsen porazil Scotta na pólu díky stravě z tučňáků, píše Guardian

    Před 2 roky
    Třináct let předtím, než se v roce 1911 stal prvním člověkem, který dosáhl jižního pólu, okusil norský výzkumník Roald Amundsen první nemilosrdnou zimu v Antarktidě. Na lodi Belgica belgické polární expedice, která uvízla mezi ledovými krami, dostal on i zbytek posádky kurděje a čekala je jistá smrt, napsal zpravodajský server The Guardian.
     Komentáře
  • G

    Sporné dobytí severního pólu: Robert Peary přišel na výpravě o osm prstů, jeho prvenství zpochybnil Frederick Cook

    Před 2 roky
    Zatímco Roald Amundsen je nezpochybnitelně prvním člověkem, jenž stanul na jižním pólu, o prvenství dobytí severního pólu se vedly a stále vedou dlouhé dohady. Robert Peary dobyl severní pól 6. dubna roku 1909, před 112 lety, a byl následně dánskou komisí i americkým Kongresem prohlášen za prvního člověka, kterému se to povedlo. Pearyho prvenství však zpochybnil badatel Frederick Cook, který údajně stanul na severním pólu již o rok dříve, tedy v době, kdy Peary ještě nebyl ani na cestě.
     Komentáře
  • Vlasta

    Přichází jaro a s ním i trenčkot. Nadčasový kabát sluší všem

    Před 2 roky
    Alespoň jeden takový kabát by měla mít ve skříni každá žena. Do dámského šatníku patří stejně jako lodičky, bílá blůza, klasický kostým a malé černé. Trenčkot je typický dvouřadým zapínáním, výraznými klopami, nárameníky a páskem.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Neuvěřitelné zápasy o přežití: Devadesát dnů boje o život Douglase Mawsona

    Před 2 roky
    Jednatřicet mužů se vydalo zkoumat neprobádané končiny Antarktidy. Pro trojici z nich se ale události, které cestu provázely, staly děsivým příběhem o přežití. V kruté zimě bez zásob, vybavení a psů je čekala 480 kilometrů dlouhá cesta na základnu.
     Komentáře
  • Expres FM

    7. březen: Telefon slaví 145. narozeniny

    Před 2 roky
    Narozeniny slaví představitel Perníkového táty, tenista Ivan Lendl nebo fotbalová legenda Jozef Chovanec.
     Komentáře
  • Sport

    Komický pád málem pokazil životní závod. Mladík přesto na MS způsobil senzaci

    Před 2 roky
    Zajel životní závod, který si málem pokazil až komicky vypadajícím pádem v závěrečné pasáži. Dvaadvacetiletý norský lyžař Harald Östberg Amundsen ale i přes kritickou situaci nakonec v závodě na 15 km volně na MS v Oberstdorfu vybojoval bronz. Norové tak i díky němu obsadili kompletní stupně vítězů, na něž vystoupal i zlatý Hans Christer Holund a stříbrný Simen Hegstad Krüger.
     Komentáře
  • Sport

    Holund vedl na MS norskou nadvládu na patnáctce, Novákovi přestaly jet lyže

    Před 2 roky
    Norští běžci na lyžích ovládli na mistrovství světa kompletní stupně vítězů v závodu na 15 kilometrů volně. Druhý titul v kariéře získal Hans Christer Holund před krajany Simenem Hegstadem Krügerem a Haraldem Östbergem Amundsenem. Nejlepší z českých reprezentantů Michal Novák obsadil 35. místo.
     Komentáře
  • České noviny

    Norští běžci ovládli na MS patnáctku, Lundbyová vyhrála na velkém můstku

    Před 2 roky
    Norští běžci na lyžích ovládli na mistrovství světa kompletní stupně vítězů v závodu na 15 kilometrů volně. Druhý titul v kariéře získal Hans Christer Holund před krajany Simenem Hegstadem Krügerem a Haraldem Östbergem Amundsenem. Nejlepší z českých reprezentantů Michal Novák obsadil 35. místo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosář: Jeden mrzne, druhý se hřeje, ale stejně mu to nevoní. Není divu

    Před 2 roky
    Můj život polárního badatele či Severozápadní průjezd. Takhle nějak může vypadat příprava na fotbalový přenos. Vzhledem k tomu, že dnes mířím z Prahy do Uherského Hradiště, jsou knihy polárníka Amundsena tím pravým.
     Komentáře
  • Expres FM

    Jižní pól byl dobyt. Narodil se Josef Abrhám

    Před 2 roky
    14. prosince 1947 otevřeli v Madridu svatostánek fotbalu, o 22 let později přišel na svět majitel 13 Andělů a před pěti lety Adele přepsala tabulky...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    V sevření ledové kry: Jak u severního pólu bojoval o život český vědec František Běhounek

    Před 2 roky
    Jako první Čech dokázal přeletět nad severním pólem. Expedice, jíž se František Běhounek účastnil, však skončila katastrofou a český vědec musel víc než měsíc strávit na ledové kře.
     Komentáře
  • Novinky

    V Norsku je kvůli nákaze pasažéra v karanténě přes 200 lidí na výletní lodi

    Před 3 roky
    Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodø, kvůli zjištěné nákaze koronavirem u jednoho bývalého pasažéra ji však nikdo nemůže opustit. Ve středu o tom informovala agentura AP. Na jiné norské výletní lodi v karanténě je nakažených už 44.
     Komentáře
  • G

    Roald Amundsen honbě za slávou a uznáním obětoval život. Tělo nejslavnějšího polárníka se nikdy nenašlo

    Před 3 roky
    Před 148 lety se v norském Østfoldu narodil polární badatel Roald Amundsen, který se proslavil především dobytím jižního pólu. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších badatelů a polárníku všech dob, za svůj život dosáhl několika světových úspěchů. Za těmito úspěchy ovšem stojí Amundsenova paličatost, cílevědomost a místy i obrovská odvaha, kterou by někteří označili spíše za šílenství a honbu za jistou smrtí. Celý svůj život zasvětil jen jedné věci – zapsat se do historie, což se mu nepochybně podařilo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Konec záhadě. Vědci vysvětlili pohyb severního magnetického pólu

    Před 3 roky
    Evropští vědci možná přišli na kloub tomu, proč dochází k posouvání severního magnetického pólu. Ten se od 90. let minulého století posouvá rychlostí až 60 kilometrů za rok směrem od Kanady k Sibiři.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jedl tučňáky i psy, budoval sklady. Jak Roald Amundsen dobyl jižní pól

    Před 11 roky
    Norský polárník Roald Amundsen vztyčil přesně před 110 lety na jižním pólu norskou vlajku. Jeho soupeř Robert Scott při výpravě zahynul.
     Komentáře
Reklama