Zavřít
Severní moře

Severní moře

Nejnovější články na Seznamu na téma Severní moře
  • Ekolist

    Davy lidí si přišly prohlédnout vodní elektrárnu na ústeckých zdymadlech

    Před 4 dny
    Zájemcům se o víkendu otevřela vodní elektrárna Střekov, která je součástí ústeckých Masarykových zdymadel. Plno bylo před vstupem už před otevřením a fronta se nezmenšila ani před sobotním polednem, zjistila zpravodajka ČTK na místě. Lidé se dozvěděli informace o samotném vodním díle, jehož historie sahá do 30. let minulého století, a unikátní technické památce postavené kvůli splavnění Labe, jehož součástí je rybí přechod, k němuž se také mohli podívat. Akce se konala jako součást Světového dne vody.
     Komentáře
  • Forum 24

    Medveděv hrozí útokem na Haag. Došlo ke kolapsu mezinárodního práva, napsal

    Před 10 dny
    Bývalý ruský prezident a místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv pohrozil útokem na nizozemský Haag. Na svém telegramovém účtu tak reagoval na páteční rozhodnutí Mezinárodního trestního ...
     Komentáře
  • Security Magazín

    Ruskou odpovědí na zatykač na Putina může být vypálení ,,nesestřelitelné" rakety na Mezinárodní trestní soud, hrozí Medveděv

    Před 10 dny
    Bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv znovu zahrozil na Telegramu, tentokrát vypálením rakety Oniks na sídlo Mezinárodního trestního soudu v Haagu, který vydal zatykač na Vladimira Putina.
     Komentáře
  • Voxpot

    „Vůbec nevím, jak vyžiju.“ Velkou Británii zasáhla krize, jakou už země léta nepamatuje

    Před 10 dny
    Prázdné regály, politické turbulence i rostoucí ceny, které lidi nutí vybrat si mezi vyhřátým domovem a jídlem na stole. Velká Británie prochází v posledních letech několikanásobnou krizí, na jejímž původci není snadné, a nejspíš ani možné se shodnout. Názorů totiž ve společnosti panuje spoustu, reportérka Voxpotu se je proto vydala do ostrovního království prozkoumat. The post „Vůbec nevím, jak vyžiju.“ Velkou Británii zasáhla krize, jakou už země léta nepamatuje appeared first on VOXPOT
     Komentáře
  • České noviny

    Vodní elektrárna Střekov se otevře návštěvníkům, čeká ji modernizace

    Před 11 dny
    U příležitosti Světového dne vody se návštěvníkům otevře Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem. Největší vodní elektrárnu ČEZ na Labi čeká v příštích letech rozsáhlá modernizace, proto je to jedna z posledních příležitostí vidět zařízení v současné podobě. Návštěvníci se budou moci podívat do všech jejích důležitých vnitřních i venkovních částí, uvedl mluvčí ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Ota Schnepp. Návštěvníkům se zařízení otevře v sobotu 25. března od 10:00 do 16:00.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Podmořští archeologové využívají k hledání ztracených civilizací magnetometrii

    Před 13 dny
    Magnetometrie je slibným nástrojem pro archeology, kteří pátrají po životě dávných lidí, obývajících oblasti dávno zatopené mořem.
     Komentáře
  • Ekonews

    Norsko chce ukládat více CO2 pod mořské dno. Hlásí se šest firem

    Před 19 dny
    Norsko chce pokračovat v dalším ukládání oxidu uhličitého pod mořské dno.O povolení se nyní hlásí dalších šest firem, převážně z ropného průmyslu.
     Komentáře
  • Autoweb

    Jantarová stezka ve spojitosti s luxusem? Rolls-Royce odhaluje zakázkový model.

    Před 20 dny
    Model s názvem Ghost Amber Roads (Jantarová stezka) je inspirován tzv. zlatem severu - janterem a historickými obchodními cestami spojujícími Baltské a Středozemní moře
     Komentáře
  • OEnergetice

    Norsko, lídr v oblasti zachycování a ukládání uhlíku, vydává povolení pro další oblasti k vtláčení

    Před 21 dny
    Norské ministerstvo pro ropu a energetiku obdrželo v rámci poslední výzvy o přidělení povolení k vtláčení a skladování CO2 na norském kontinentálním šelfu (NCS) v Severním moři žádosti šesti firem. Norsko, které již v minulosti udělilo povolení pro ukládání uhlíku pro další oblasti, je lídrem v tomto odvětví.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Přechod od ruského k norskému plynu má jednu nevýhodu: sirovodík ucpávající hořáky a trubky

    Před 26 dny
    Zhasínání hořáků kotlů, nestandardní chování plynového topení, červené konce plamenu na plynovém sporáku i jeho nižší výkonnost. To jsou některé vnější projevy změny v kvalitě zemního plynu, na které v tiskové zprávě upozornila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
     Komentáře
  • CNN Prima News

    OBRAZEM: Jedinečná podívaná pro cestující. Letadla s nimi zakroužila nad polární září

    Před 28 dny
    Zajímavý prožitek si mohli vychutnat cestující mezi Islandem a britským Manchesterem. Nad Severním mořem totiž pilot cíleně zakroužil, aby se všichni mohli pokochat polární září, informuje web americké stanice CNN. Nejde ale o ojedinělé zdržení, letadla pohybující se kolem polárního kruhu občas podobnou lahůdku pasažérům nabídnou. Podobný zážitek mají cestující také z jedné vnitrostátní linky ve Finsku.
     Komentáře
  • ZeStolu

    Bádání v abbásovském chalífátu na počátku 9. století ve hře Cestovatelé Jižního Tigridu má své mouchy

    Před 29 dny
    Vylepšete karavanu, zmapujte neznámé končiny a bádejte, kde se dá.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Rodina ze severu vsadila na osvědčený způsob předků. Svůj dům vytápí za pár korun

    Před 29 dny
    Jaký levný způsob vytápění celého domu objevili? Využili ověřené způsoby našich předků.
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Vítr ideální ale větrné elektrárny stojí. Energetická síť ve Spojeném království má potíže s obnovitelnými zdroji

    Před 29 dny
    Ačkoliv větrné podmínky jsou ideální, mnoho lopatek větrných turbín se ani nehne. Přesně taková situace se stále častěji opakuje ve Spojeném království a to kvůli nedostatečné přenosové kapacitě energetické soustavy.
     Komentáře
  • Nespěchej

    První vládce na našem území nebyl Sámo, ale někdo dávno před ním. Marobud je zároveň prvním obyvatelem Čech, kterého známe jménem

    Před 29 dny
    Marobud byl spolu se svým protivníkem Arminiem nejvýznamnějším germánským vůdcem své doby. Jako dítě byl vychován v Římě, později se vrátil domů, kde vytvořil obrovskou a mocnou říši. Zároveň byl silným konkurentem Římského impéria.
     Komentáře
  • TN

    Nizozemci museli vyprovodit ruskou loď. Cílí na infrastrukturu, tvrdí rozvědky

    Před 1 měsícem
    Rusko podle nizozemských tajných služeb cílí na kritickou infrastrukturu země. Námořnictvo a pobřežní stráž musely podle nich vyprovodit loď od jedné z větrných farem v Severním moři.
     Komentáře
  • Novinky

    Rusko cílí na nizozemskou infrastrukturu v Severním moři, tvrdí rozvědky

    Před 1 měsícem
    Bezpečnostní situace v severských zemích a Evropě je v současnosti nejvážnější od 80. let, uvedla nizozemská vojenská rozvědka MIVD. Rusko má zacíleno na kritickou infrastrukturu v nizozemské části Severního moře a pokouší se v této souvislosti získat tajné informace.
     Komentáře
  • WN24

    První farma na mořské řasy v Evropě slibuje ekologické i ekonomické benefity

    Před 1 měsícem
    Uspokojí chuťové buňky, pomohou se zachytáváním uhlíku a otevřou nová pracovní místa. Řeč je o mořských řasách. Amazon financuje projekt, který si klade za cíl vybudovat u pobřeží Nizozemska farmu na mořské řasy, a toto odvětví postupně rozšířit do celého světa.
     Komentáře
  • G

    Zkáza Zeppelinu L-4: Sněhová bouře zasáhla vzducholoď u dánského pobřeží

    Před 1 měsícem
    Večer 17. února roku 1915 se německá vzducholoď L-4 po prudké sněhové bouři zřítila do Severního moře poblíž dánského pobřežního města Varde.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Evropu se žene vichřice. V Česku bude větrná a velmi teplá sobota

    Před 1 měsícem
    V Polsku, Německu, Rakousku, ale i na Slovensku bude během víkendu zuřit vichřice, varují meteorologové. Nejsilnější nárazy větru očekávají u pobřeží Baltského a Severního moře, tam by měly nárazy větru dosáhnout rychlosti 90 až 120 km/h, varuje německá meteorologická služba (DWD).
     Komentáře
  • Krajské listy

    Narvik: Hitlerova první porážka mezi norskými fjordy. TV reflexe Andrey Musilové

    Před 1 měsícem
    Po úspěchu válečné klasiky Na západní frontě klid (2022) Netflix servíruje další válečnou žánrovku. Tentokrát nahlédneme do jara roku 1940 v norském městě Narvik. Druhá světová válka roztáčí svá ocelová soukolí a hltá čím dál víc životů na straně vojáků i civilistů.
     Komentáře
  • Ekolist

    Historie kanálu Dunaj-Odra-Labe: Podporoval ho prezident Zeman i Tomáš Baťa, nápad na něj měl už Karel IV.

    Před 1 měsícem
    Vláda dnes zrušila územní rezervy pro vodní koridor Dunaj-Odra-Labe. Přinášíme výběr informací o záměru stavby tohoto vodního kanálu:
     Komentáře
  • Echo24

    Válečná logistika Vikingů. Do Británie s nimi pluli psi a koně, měli k nim zvláštní vztah

    Před 1 měsícem
    Vikingové, kteří se plavili ze Skandinávie do Británie, s sebou podle analýzy kostních pozůstatků přivezli koně, psy a možná i prasata. Vědci přitom dříve předpokládali, že po připlutí kradli zvířata z vesnic. Informoval o tom server BBC News, podle kterého nové nálezy poskytují důkazy, že tito Seveřané měli ke zvířatům blízký vztah a cestovali s nimi.
     Komentáře
  • ByznysDeník

    Dánsko umožňuje ukládání CO₂ pod Severním mořem

    Před 1 měsícem
    Dánská vláda dala několika společnostem zelenou k ukládání CO₂ pod mořské dno. V sázce jsou miliony tun oxidu uhličitého ročně, uvedl zpravodajský portál Euronews nebo portál Energy News.
     Komentáře
  • Příroda

    Důkaz, že drsní Vikingové byli velcí milovníci koní a psů

    Před 1 měsícem
    Když se řekne Viking, tak vás asi napadne nemilosrdný válečník, který s rohatou přilbou na hlavě vyráží dobývat nová území. To byla jistě částečně pravda, ale dnešní věda nám ukazuje Vikingy i ze zcela jiného úhlu pohledu.
     Komentáře
  • České noviny

    S Vikingy do Británie připluli i psi a koně, ukázala analýza kostí

    Před 1 měsícem
    Vikingové, kteří se plavili ze Skandinávie do Británie, s sebou podle analýzy kostních pozůstatků přivezli koně, psy a možná i prasata. Vědci přitom dříve předpokládali, že po připlutí kradli zvířata z vesnic. Informoval o tom server BBC News, podle kterého nové nálezy poskytují důkazy, že tito Seveřané měli ke zvířatům blízký vztah a cestovali s nimi.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Gigant z Labe: Největší ryba ulovená v českých zemích měřila 3 metry

    Před 1 měsícem
    O rybích monstrech žijících v mořích nebo velkých světových řekách tu už pár článků máme. Proč se ale pořád rozhlížet za hranicemi, když i česká rybí říše má co nabídnout. Přemýšleli jste někdy nad tím, jakou největší rybu se kdy podařilo ulovit v českých zemích?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Energie zlevňují, vyhráno ale není. Šance ušetřit přijde s koncem roku, říká expert

    Před 1 měsícem
    Trh s energiemi je křehký, nejhorší scénáře se ale zatím nenaplnily a ceny energií v novém roce zamířily dolů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Ptačí kamikaze vám vyrazí dech. Podívejte se na útok ve 100 km/h

    Před 2 měsíci
    Některá zvířata fascinují svým unikátním způsobem lovu, který může zdánlivě popírat fyzikální zákony. Patří mezi ně i terej bílý, vodní pták, jehož způsob shánění potravy připomíná nálety kamikaze.
     Komentáře
  • Techsvět

    První plovoucí větrná farma na světě dosáhla výkonu 78 GWh

    Před 2 měsíci
    WindFloat Atlantic, první poloponořitelná plovoucí větrná farma na světě, je v provozu již celé dva roky, jak server Offshore Win. Farma o výkonu 25 MW uzavřela rok 2022 s výrobou elektřiny 78 GWh, což představuje pětiprocentní nárůst výroby oproti roku 2021.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Obr s lopatkou dlouhou 115 metrů. Dánský Vestas uvádí do provozu zatím největší větrnou elektrárnu

    Před 2 měsíci
    Délka lopatky přes 115 metrů, průměr rotoru 236 metrů. Tento gigant dokáže využít sílu větru z plochy 43 tisíc metrů čtverečních a vyrobí díky tomu 60 až 80 milionů kilowatthodin elektřiny za rok – tedy dost na pokrytí spotřeby až 20 tisíc domácností. Řeč je o rekordní větrné elektrárně V236 z produkce společnosti Vestas.
     Komentáře
  • Jan Hrdina
    naSeznam Médium

    Na cestě za skotskými jezery. Která jsou nej?

    Před 2 měsíci
    Skotsko je plné přírodních krás a jezera všech tvarů a velikostí jsou jeho neodmyslitelnou součástí. Loch Ness asi zná každý. Ale co ta ostatní? Kde se na toulkách Skotskem zastavit a co si nenechat ujít?
     Komentáře
  • VipShow

    Halina Pawlowská (67) prozradila svůj nejtrapnější zážitek: Z moře ji museli vytáhnout helikoptérou

    Před 2 měsíci
    Když se řekne jméno Halina Pawlowská (67), jistě si všichni vybavíme zábavnou talt-show - Banánové rybičky, v níž Halina v roli moderátorky bavila své diváky dlouhých osm let. Halina je mimo jiné i spisovatelkou a v roce 2022 vydala svou poslední knihu s názvem "Užívej života!"
     Komentáře
  • fDrive

    V Evropě vznikl první koridor pro elektrickou dálkovou kamionovou dopravu

    Před 2 měsíci
    Společnost BP Pulse vybudovala síť ultrarychlých nabíječek pro kamiony v Rýnsko-alpském koridoru. Jsou umístěny na vzdálenost, kterou bezpečně ujedou dnešní elektrokamiony. Nechybí pohodlné zázemí pro stravování, hygienu a odpočinek jejich řidičů.
     Komentáře
  • Vlasta

    20 NEJ Haliny Pawlowské: Mysleli si, že jsem tuleň

    Před 2 měsíci
    Největší krásy i těžkosti života popisují pro Vlastu zajímaví lidé. Co rádi jedí, kam rádi utíkají, komu se svěřují? Všetečné otázky jsme nechali na konec.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Němci kují plány, jak dosáhnout cíle v oblasti větrné energie na moři. Z pobřeží by mělo kabely proudit nejméně 30 gigawattů

    Před 2 měsíci
    Nový plán rozvoje oblasti pro rozšíření větrné energie na moři je klíčovým krokem k tomu, aby se Německo přiblížilo svému cíli instalovat do roku 2030 nejméně 30 gigawattů (GW), uvedlo ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu (BMWK).
     Komentáře
  • Volty

    Energetický ostrov v Černém moři pro výstavbu větrných elektráren na moři v Rumunsku a Bulharsku

    Před 2 měsíci
    Podle studie bukurešťského think tanku Energy Policy Group (EPG) by výstavba umělého energetického ostrova v Černém moři představovala “optimální variantu do roku 2030” pro budování větrných elektráren na moři v Rumunsku a Bulharsku.
     Komentáře
  • Svět2000

    Mohly by plovoucí solární farmy přežít venku na moři?

    Před 2 měsíci
    Indonésie je národem více než 10 000 ostrovů, takže zásobit celou zemi elektřinou je obrovská výzva. Více než milion lidí není vůbec připojeno k elektrické síti.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Skupina Orlen získala čtyři nové průzkumné licence na těžbu v Norsku

    Před 2 měsíci
    Společnosti PGNiG Upstream Norway a LOTOS Exploration and Production Norge ze skupiny Orlen Group získaly podíly na čtyřech průzkumných licencích v norském kontinentálním šelfu během ročního licenčního kola. Vyplývá to z informací společnosti Orlen. V letošním roce chce skupina Orlen proinvestovat 36 miliard zlotých. Jedná se o rekordní částku v historii koncernu.
     Komentáře
  • WN24

    Britská vláda si pochvaluje velký zájem o licence pro těžbu v Severním moři

    Před 2 měsíci
    Spojené království zahájilo další kolo kontroverzního udělování licencí pro těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři. Vláda obdržela více než stovku žádostí od desítek společností. Využitím nových fosilních ložisek chce zakročit proti rizikům energetické chudoby, Skotsko však tuto politiku neuznává.
     Komentáře
  • Euro

    Vědci testují plovoucí solární elektrárny. Fungovat mají v Evropě i na odlehlých indonéských ostrovech

    Před 2 měsíci
    Několik firem a univerzit se v poslední době zabývá vývojem solárních elektráren, které by zvládly podmínky na rozbouřených moříchDosud byly největším problémem vysoké vlny, vědci ale zkonstruovali plovoucí plošiny či unikátní vlnolamyNová technologie má dodávat elektřinu z obnovitelných zdrojů i do míst s velmi drahými pozemky či do odlehlých oblastí Přestože k objevení elektřiny a jejích blahodárných vlastností došlo již před několika stoletími, stále se na naší planetě najdou místa, kde k ní lidé nemají každodenní přístup. Jedním z nich je například Indonésie, respektive některé z jejích více než 10 tisíc ostrovů.
     Komentáře
  • Flowee

    Energetická budoucnost? Obří větrná turbína pokryje spotřebu 20 000 domácností

    Před 2 měsíci
    Čerstvý velikán na poli obnovitelných zdrojů, nová dánská větrná elektrárna, má lopatku větší než fotbalové hřiště a je vysoká skoro stejně jako Eiffelova věž
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Edinburský hrad je nejvíce obléhanou pevností na světě. Zároveň je dominantou hlavního města Skotska

    Před 2 měsíci
    U zálivu Firth of Forth na pobřeží Severního moře leží hlavní město Skotska – Edinburgh. Jedná se o atraktivní destinaci, kterou ročně navštíví na jedenáct milionů turistů z celého světa. Češi v tomto nijak nezaostávají. Hlavním zdejším tahounem je Edinburský hrad stojící na čedičové skále Castle Rock ve výšce 135 metrů. Co dalšího byste si neměli nechat ujít?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Německá ministryně obrany Lambrechtová podle médií rezignuje

    Před 2 měsíci
    Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová chystá podle deníku Bild rezignaci. Čelila dlouhodobé kritice, která se v posledních týdnech stupňovala.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jen stovky metrů od sebe. Ruská loď s "nezastavitelnými střelami" obeplouvá Evropu

    Před 2 měsíci
    Britské námořnictvo zveřejnilo fotografie z mezinárodních vod Severního moře poblíž pobřeží Spojeného království.
     Komentáře
  • WN24

    Současná krize ukázala naší energetickou zranitelnost, řekla skotská premiérka

    Před 2 měsíci
    Energetická krize podtrhla důležitost odklonu od ropy a plynu a urychlení přechodu k čisté nule, prohlásila skotská premiérka Nicola Sturgeon před zveřejněním návrhu nové energetické strategie. Současná krize podle političky ukázala, jak zranitelný současný energetický systém v zemi je.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Recepty pro dělenou stravu

    Před 2 měsíci
    Je skutečně možné zhubnout a přitom jíst chutné a zdravé jídlo? Ano, jde to! Kouzlo spočívá ve správném kombinování potraviny, tedy jejich dělení – nikdy nejíte sacharidy a bílkoviny dohromady.
     Komentáře
  • Fonetech

    Největší větrná elektrárna světa Dogger Bank bojuje s nevybuchlou municí z první a druhé světové války

    Před 2 měsíci
    Ve Velké Británii vyrůstá offshore elektrárna Dogger Bank, ale její výstavbu nečekaně komplikuje nevybuchlá munice. Na místo musí specialisté.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy

    3 min

    Podcast
    Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Dobrý projev je cenný, avšak důvěra v politiky cennější

    Před 2 měsíci

    ·

    3 minuty

    „Měl jsi moc dobrý projev,“ řekl Miloš Zeman na uvítanou Petru Fialovi, jenž dorazil na lánský zámek k pravidelnému slavnostnímu obědu. Vypovídá to o korektních vztazích prezidenta s premiérem. Nás ale může zajímat i to, že jak Fiala, tak také předseda Senátu Miloš Vystrčil, který je naopak u hlavy státu v nemilosti, za prezidenta ve svých novoročních vystoupeních do značné míry zaskakovali.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Síkela: Doba temna se nekoná. Transformace ekonomiky a energetiky ale musí pokračovat

    Před 2 měsíci
    Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) v úterý hodnotil svou v uplynulém českém předsednictví Radě Evropské unie. Podařilo se podle něj zajistit, aby současná topná sezona proběhla podobným způsobem, jako jsou lidé zvyklí z minulosti.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy

    3 min

    Podcast
    Glosa Plus: Iva Pekárková: Psi, kočky, váleční uprchlíci a mrož jménem Thor

    Před 2 měsíci

    ·

    3 minuty

    Na Silvestra v časných ranních hodinách se mrož jménem Thor s námahou vynořil z vln Severního moře v přístavu města Scarborough, vlnivým pohybem mrožům vlastním se dopinožil na dláždění, svalil se a usnul. Okamžitě se kolem seběhli dobrodějci toužící Thora zachraňovat, a zatímco prý se čtyři organizace přely, jak nejlépe ho zachránit, spinkal Thor, obklopený kordónem policajtů, jako nadrozměrné miminko.
     Komentáře
  • eFotovoltaika

    První japonská plovoucí solární elektrárna je součástí sto let starého plánu. Vyrobená energie se bude distribuovat i pomocí bezpilotních plachetnic

    Před 2 měsíci
    Chystá se výstavba vůbec první japonské plovoucí solární elektrárny. Nizozemsko-norská fotovoltaická společnost SolarDuck plánuje postavit v hlavním městě Japonska první plovoucí solární farmu na moři v rámci projektu „Tokyo Bay ESG Project“, jehož stáří se datuje již téměř ke sto letům. Ano, i před stoletím již existovaly plány na implementací špičkových technologií souvisejících s obnovitelnými zdroji energie, mobilitou nové generace a zlepšováním stavu životního prostředí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Do háje s válkou: Vánoce 1914 naštvaní vojáci oslavili fotbalem, koledami a šnapsem mezi zákopy

    Před 3 měsíci
    Boje první světové války na podzim 1914 ztuhly v dlouhé zákopové linii, která se na západní frontě táhla od Severního moře až k hranicím Švýcarska. Vojákům začalo být jasné, že se z promrzlých zákopů do Vánoc ke svým rodinám nedostanou.
     Komentáře
  • Ekolist

    Analytici: Zastropování cen plynu na burze pomůže k uklidnění situace na trhu

    Před 3 měsíci
    Dohoda zemí EU na zastropování burzovních cen plynu pomůže k uklidnění situace na energetickém trhu, míní analytici oslovení ČTK. Podle nich bude mít zastropování zejména psychologický efekt, který by měl omezit letošní extrémní výkyvy. Na samotné výši cenového stropu se ovšem analytici neshodnou, ocenili naopak dosažení shody politiků.
     Komentáře
  • Echo24

    Norský Equinor značně zvýšil produkci ropy, pokryje až 7 procent spotřeby v Evropě

    Před 3 měsíci
    Norská společnost Equinor ve čtvrtek oznámila, že začala čerpat ropu z další části obřího severomořského ropného pole Johan Sverdrup a zároveň tím zvýšila produkci o 185 000 barelů ropy denně, informovala agenturu Reuters. Masivní produkce může uspokojit až sedm procent spotřeby ropy v Evropě.
     Komentáře
  • WN24

    HSBC končí s financováním nových fosilních nalezišť

    Před 3 měsíci
    Mezinárodní banka HSBC po kritice klimatických aktivistů dala financování nových nalezišť ropy a plynu červenou. Přidává se tak ke snaze snížit emise skleníkových plynů. Stávající fosilní projekty však stále podporovat bude. Hrají totiž důležitou roli v přechodu na obnovitelné zdroje.
     Komentáře
  • Nedd

    Na oceánu zabíjela ‚darebácká vlna‘. Vynořila se před lodí jako duch

    Před 3 měsíci
    Na oceánech se vyskytují osamělé vysoké vlny, které nebývají součástí vlnového pole. Jsou vzácné, ale nebezpečné, protože se nedají předpovědět.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Z vraku lodi z druhé světové války unikají do oceánu toxiny. Znečišťují moře i další vraky?

    Před 3 měsíci
    Loď John Mahn nejdříve sloužila jako rybářský trawler, poté ji Německo během druhé světové války přeměnilo na hlídkovou loď.
     Komentáře
  • Svět2000

    Byl jsem „60krát unesen mimozemšťany“, mám video důkaz, že existuje skutečná válka světů

    Před 3 měsíci
    „Myslím, že mimozemšťané mají řadu tajných základen rozmístěných po celém světě v nejhlubších hlubinách oceánů, takže je jako lidé nejsme schopni najít.
     Komentáře
  • Osel

    Dánsko připravuje Projekt Greensand, aneb nacpi uhlík do ropného chřtánu

    Před 4 měsíci
    Představte si ropné pole pod dnem Severního moře, z něhož byla vytěžena ropa i zemní plyn, ale zůstaly tam ropné plošiny. Dánský projekt počítá s tím, že pošlou uhlík opačným směrem. Ropu a zemní plyn pod mořem nahradí zkapalněný oxid uhličitý. V roce 2030 tam chtějí ukládat 8 milionů tun uhlíku ročně.
     Komentáře
Reklama