Zavřít
Třicetiletá válka

Třicetiletá válka

Nejnovější články na Seznamu na téma Třicetiletá válka
  • Bejvávalo

    Život Židů v českých zemích po třicetileté válce: zažívali útlak a nenávist od vrchnosti i obyčejných lidí

    Před 1 dnem
    Nenávist k Židům rozhodně nezačal až Hitler před rozpoutáním druhé světové války. Text z roku 1890 vám ukáže, jak se v Čechách žilo Židům před několika staletími po skončení třicetileté války. Ani tehdy tu neměli lehký život, nicméně podle dobového článku měli na takovém postavení podíl i sami Židé.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tenkrát v Novém Městě pražském. Čtvrť, která se stala středem křesťanské Evropy

    Před 1 dnem
    Před 675 lety položil císař Karel IV. základní kámen Nového Města pražského. Prohlédněte si na starých fotkách, jak se čtvrť změnila.
     Komentáře
  • Příbram

    O Vodníkovi Terezy Bartošové a dalších neveselých příbězích

    Před 1 dnem
    Kniha Terezy Bartošové se odehrává v současnosti, ale svým vyzněním vlastně navazuje na nedávno vydané příběhy z poválečné a socialistické minulosti Příbramska.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Zažila i třicetiletou válku. Ve Žďáru nad Sázavou nechali ošetřit asi 400 let starou památnou lípu

    Před 3 dny
    Žďár nad Sázavou nechal odborně ošetřit asi 400 let starý památný strom. Lípu srdčitou či malolistou podle arboristy Tomáše Dolenského trápila hniloba, která napadla jednu z větví. Strom potřeboval úpravu, aby bylo bezpečné se kolem něho pohybovat, roste u cyklostezky nedaleko společnosti Tokoz.
     Komentáře
  • Prima Living

    Na Josefa končí zima a přichází jaro. Znáte nejčastější josefské tradice?

    Před 4 dny
    Svátek sv. Josefa pokládali naši předkové za první skutečně jarní den, 19. březen pro ně byl jedním z nejvýznamnějších zlomů v celém roce. Na Josefa lidé vítali přicházející jaro, radovali se a veselili, odhazovali těžké zimní oblečení, podle počasí odhadovali bohatost budoucí úrody nebo předpovídali, jaké bude počasí. Prozradíme, kdy nastane první jarní den letos i v dalších letech.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Nedostavěný kostel sv. Ondřeje v jihočeském Kuklově má příjemnou atmosféru

    Před 5 dny
    V Chráněné krajinné oblasti Blanský les asi patnáct kilometrů od Českého Krumlova leží nevelká obec Brloh. Její součástí je osada Kuklov, vzdálená sotva čtyři kilometry. Dostanete se tam autem po silnici č. 143 nebo pěšky po naučné stezce Brložsko. Ten výlet určitě stojí za to, protože se na vlastní oči můžete podívat na klášter, nedostavěnou historickou památku ze 16. století, a navštívit i ruiny nedalekého hradu Kuglvajt. Určitě na vás dýchne příjemná atmosféra obce Kuklov, která je obklopena lesy.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nestydatý kardinál Richelieu. Bravurní politik a intrikán, který drtil obyčejný lid

    Před 7 dny
    Za vlády Ludvíka XIII. se stal nejmocnějším stratégem na královském dvoře. Aby získal moc, nebál se kardinál Richelieu prolévat krev francouzského obyvatelstva. Šel doslova přes mrtvoly. A to tak moc, že si znepřátelil i samotného papeže.
     Komentáře
  • Vlasta

    Do skal bez davů turistů: Vyrazte na jarní výlet do Broumovských stěn nebo Teplických skal

    Před 10 dny
    Teploty mají v nejbližších dnech opět šplhat nahoru a na mnohá místa se tak už konečně dostaví jaro. Proč se tedy nevydat na výlet? Například do Teplických skal nebo Broumovských stěn. Jejich kouzlu podlehli i Jirásek či Goethe. Oproti známějším Adršpašským sestrám, tady budete téměř sami.
     Komentáře
  • Vito K
    naSeznam Médium

    O malebném Lokti

    Před 12 dny
    Loket je malebné městečko nacházející se nedaleko Karlových Varů. Jeho historické centrum je poměrně malinké, ale i tak jsme v meandru řeky Ohře nalezli mnoho zajímavých památek včetně dominantního gotického hradu.
     Komentáře
  • České noviny

    Odborníci zrestaurují barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea

    Před 16 dny
    Odborníci zrestaurují historicky cenný barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea. Pochází ze 17. století, ve své době představoval symbol moci moravského zemského hejtmana. Minulý týden zhodnotil nutný rozsah obnovy meče tým odborníků z Technického muzea Brno. Meč by měl putovat do některé z moravských restaurátorských dílen, uvedla dnes v tiskové zprávě Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově na Kroměřížsku.
     Komentáře
  • Česko živě

    Mělnické podzemí ukrývá řadu zajímavostí. Třeba nejširší studnu u nás

    Před 18 dny
    Jaro se blíží a s ním i čas výletů. Hrady a zámky jsou fajn, ale pokud jim nefandíte, máme pro vás jiný tip. Mělnické podzemí se totiž vyplatí navštívit, a to nejen díky jeho hlavnímu taháku, kterým je nejširší studna v České republice. Jaká je historie tohoto místa a jaká překvapení ještě podzemí skrývá?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Boží hněv“ nad Vysočinou. Když padalo kamení z nebe

    Před 19 dny
    Nevysvětlený úkaz na Vysočině, který zaznamenali tehdejší obyvatelé i kronikáři, dal vzniknout legendám o nebeském ohni i příchodu anděla bojujícího proti nájezdníkům. Vše spojuje jedna událost z počátku třicetileté války.
     Komentáře
  • Novinky

    Nedostavěný klášter v Kuklově pohltí svou poklidnou atmosférou

    Před 20 dny
    Navštívili jste již nedostavěný klášter v Panenském Týnci? A líbil se vám? V tom případě tedy na vašem seznamu nesmí chybět ani kuklovský klášter, který jako by tomu týneckému z oka vypadl. Leckdo by jej mohl podle fotografie snadno zaměnit. Ten, za nímž se však vypravíme my, se nenachází v Ústeckém, nýbrž v Jihočeském kraji. Zcela dominantní stavba tu vyčnívá v malé osadě Kuklov, která spadá pod obec Brloh.
     Komentáře
  • Plzeňský deník

    Tajemná místa nás vždycky něčím překvapí, říká plzeňský archeolog

    Před 22 dny
    /ROZHOVOR, VIDEO/ Záhadným archeologickým lokalitám se archeolog Filip Kasl spolu se svými spolupracovníky z Národního památkového ústavu v Plzni věnuje již několik let. Svými výzkumy se snaží prokázat u archeologických památek, u nichž není znám účel ani stáří, jak a kdy se tam žilo, pro co ve své době sloužily a kdy zanikly. Některé průzkumy z poslední doby přinesly nečekaná zjištění.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ohnivá záře i pád kamení. Jak se otevřelo nebe nad Vysočinou

    Před 24 dny
    Nevysvětlený úkaz, který se stal nad Vysočinou a dal vzniknout legendám, stále budí zájem vědců i historiků. Na počátku třicetileté války došlo k pádu několika objektů nedaleko dvou vesniček. Byl to meteorit, nebo něco jiného?
     Komentáře
  • Příbram

    První písemná zmínka o rybníku Dolejší Obora v Příbrami pochází z roku 1527

    Před 26 dny
    První písemná zmínka o vrchnostenském Podměstském rybníku, vybudovaném na Příbramském potoce a zvaném nyní Dolejší Obora, pochází z roku 1527. Tehdy už pod ním stál mlýn zvaný Podhrázský, jinak Pod Hrází, Pod Městem nebo Podměstský.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Západočeské muzeum v Plzni nabízí rozmanitou podívanou: Historické zbraně, šaty i knihy

    Před 1 měsícem
    Největší městská zbrojnice, jedna z nejstarších českých knih, pocházející z 15. století, kterou se bohužel nepodařilo zkompletovat, i široká paleta vějířů a dalších dámských doplňků. Všechny zmíněné historické předměty mají jedno společné: najdete je v Západočeském muzeu v Plzni, které návštěvníky vzdělá i pobaví.
     Komentáře
  • Estate

    Pod Nuselským mostem vznikl multifunkční volnočasový areál podle návrhu ateliéru Loxia

    Před 1 měsícem
    Název Jammertal – volnočasový areál Folimanka vznikl z původního německého označení Nuselského údolí Jammer Tal neboli Údolí nářků z doby zpustošení za třicetileté války. Hlavním cílem bylo vdechnout život místu, které nemohli místní obyvatelé s ohledem na jeho neutěšený stav a chybějící zázemí pořádně využívat.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Parádní výhled, podzemní lednice i úchvatná historie: Navštivte vodní hrad Lipý

    Před 1 měsícem
    Najít v České Lípě zdejší hrad může být trochu těžký úkol. Kdo by koukal po okolních kopcích, nepochodí. Tady platí, že pod svícnem je největší tma; naši předkové si v polovině 13. století panské sídlo postavili netypicky v údolí a využili při tom meandrů řeky Ploučnice.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Doba temna není až tak temná. Zbyla po ní řada barokních skvostů

    Před 1 měsícem
    Období po Bílé hoře Češi zásluhou národních buditelů 19. století vnímají dosti negativně jako dobu úpadku národa. Je však spojeno i s počátky a rozvojem baroka, které formovalo to, čemu se říká malebná česká krajina.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Václav Větvička: arboretum s voňavou Zahrádkou slečny Diorové

    Před 1 měsícem
    V Hamzově léčebně v Luži pod Košumberkem vyrostlo arboretum, které jsem měl a mám možnost již přes 25 let dotvářet.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Arcidiecézní muzeum Olomouc se otevře po dvou letech v novém. I s digitálními médii či komiksem

    Před 1 měsícem
    Po dvouleté rekonstrukci se v závěru dubnu znovu otevře pro veřejnost Arcidiecézní muzeum Olomouc v sousedství katedrály svatého Václava. Historické prostory bývalého kapitulního děkanství a románského paláce biskupa Zdíka prošly proměnou a vznikla zde nová stálá expozice nazvaná Zde se nacházíte. Ta přiblíží návštěvníkům historii od pravěku do 21. století.
     Komentáře
  • České noviny

    Historik v knize vypráví příběh umění na Moravě od Věstonické venuše k dnešku

    Před 1 měsícem
    Morava sice v minulosti většinou nebývala zdrojem impulzů pro vývoj umění, vždy ale dokázala vstřebat vlivy a podněty ze všech světových stran, některé rozvinout a vtisknout jim osobitý výraz. Podobně jako celá střední Evropa, i Morava byla křižovatkou stylů, tavicím kotlem, řekl ČTK v rozhovoru historik Michal Konečný, který dva roky pracoval na obsáhlém, ale populárně pojatém výkladu dějin umění na Moravě.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Labyrintem krutého světa: Jak se díváme na Jana Amose Komenského dnes?

    Před 2 měsíci
    V 17. století neproslavili české země jen excentrický císař Rudolf II. či válečník Albrecht z Valdštejna, ale též učitel, biskup, lingvista, didaktik a filozof Jan Amos Komenský. Jeden z velikánů domácích i evropských dějin sám sebe označoval za „Moravana původem, Čecha jazykem a teologa povoláním“.
     Komentáře
  • Football Club

    Respekt vydupaný z betonu. Fotbal v Berlíně pomohl integraci, ukazuje příklad bratří Boatengů

    Před 2 měsíci
    Obraz Berlína jako multikulturního města se utváří přes 300 let. Od počátku 20. století se na tom podílí i fotbal. Odmítání násilí a komercionalizace ze strany fanoušků se v 80. letech v západním Berlíně promítlo do vzniku klubů, které si vetkly společenskou integraci migrantů jako hlavní cíl. A německý fotbal na tom vydělal!
     Komentáře
  • Novinky

    Od třívěžového mníšeckého zámku k baroknímu poutnímu areálu na Skalce

    Před 2 měsíci
    Město Mníšek pod Brdy má starou a zajímavou minulost. Legenda praví, že tu stávala osada Dubčany, ale spálil ji požár. Protože tudy procházela obchodní cesta zvaná Zlatá stezka, obnovili a rozšířili sídlo mniši benediktini z kláštera na Ostrově u Davle. Osadníci z vděčnosti pojmenovali své nové bydliště Mníšek.
     Komentáře
  • Praha.center

    Pražské Jezulátko - Historie

    Před 2 měsíci
    Přesný původ sošky Jezulátka není znám, ale historické prameny poukazují na 19palcovou (48 cm) sošku Svatého dítěte s ptáčkem v pravé ruce, která se v současnosti nachází v cisterciáckém klášteře Santa María de la Valbonna v Astursku ve Španělsku a byla vytesána kolem roku 1340.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Babiš byl vlastenec až ke konci kampaně. Volit ve druhém kole nebudu, říká Bašta

    Před 2 měsíci
    "Babiš bere vládu jako konkurenci, ne jako protivníka," tvrdí poslanec Jaroslav Bašta, kandidát SPD.
     Komentáře
  • Novinky

    Zlatá mládež mocných Pernštejnů dostala přebohaté Pardubice do kolen a málem do zapomnění

    Před 2 měsíci
    Opakuje se to stále dokola. Někdo něco vybuduje, snaží se o rozšíření majetku a za další dvě generace je vše v troskách. I když jsou čestné výjimky, v případě jednoho z nejmocnějších rodů, Pernštejnů, se jedná o příklad přímo učebnicový.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co přesně byla a jak probíhala decimace, nejkrutější hromadný trest římských vojáků za zradu?

    Před 2 měsíci
    „Selhali jste!” zakřičel velitel. „Disciplína je naší největší zbraní a vy…” přejel očima po seřazených vojácích …„jste dovolili, aby upadla. Neuvědomuje si, jak fatální důsledky to může mít,” nyní téměř šeptal. „Zrádci si zaslouží jediné. Decimaci!”
     Komentáře
  • Novinky

    Pod Nuselským mostem vyrostlo nové místo pro sport a setkávání, ocení ho nejen rodiny s dětmi

    Před 2 měsíci
    Kdo si chce v Praze v zimě zabruslit, na výběr má řadu míst. Nově k nim přibylo i kluziště v parku na Folimance, přímo pod Nuselským mostem. Původně prázdný plácek, přes který si lidé nanejvýš zkracovali cestu, se před pár měsíci změnil ve víceúčelový areál. Kromě bruslení se tu dá třeba hrát pétanque, cvičit nebo v létě grilovat.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Rozhledna ve tvaru kalichu nadchne nejen milovníky vína. Navštívit ji můžete v Litoměřicích

    Před 2 měsíci
    V centru Litoměřic můžete najít budovu, která nemá v České republice obdoby. Na jejím vrcholku je totiž speciální vyhlídková věž, kterou si v 16. století nechali postavit tehdejší majitelé domu. Připomíná sklenici vína a právě víno sem do ní chodili se svými známými i pít. Budova Kalich je ale zajímavá nejen tím, co má na střeše, ale i tím, co skrývá v podzemí.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jak jsem se setkal s Krakonošem. Album Ondřeje Suchého

    Před 2 měsíci
    Na Boží hod vysílala Česká televize pohádku Krakonošovo tajemství. Díval jsem se a místy nechápal: Mladý pohledný Krakonoš se zamiluje do mladé pohledné Lidušky, která ovšem je zamilovaná do mladého pohledného Adama, jenž nejprve miluje mladou, pohlednou potvoru Blanku, ale vzápětí obrátí a zamiluje se do Lidušky…
     Komentáře
  • PrahaIN

    Nejpotupnější stavba pro český národ se nachází na Bílé Hoře

    Před 2 měsíci
    Jen těžko najdeme v Praze stavbu, která by více připomínala ostudu, kterou české stavovské vojsko utržilo v bitvě na Bílé Hoře v neděli 8. listopadu roku 1620.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Hrady Fleckenstein, Hohenburg, Löwenstein a Wegelnburg je možné navštívit během jednoho dne. Stojí totiž blízko sebe

    Před 2 měsíci
    V bezprostřední blízkosti hranice mezi Francií a Německem, kousek od německé obce Hirchthal leží na francouzském území zřícenina hradu Fleckenstein. Je to druhý nejvíce navštěvovaný hrad v Dolním Alsasku. V jeho okolí je řada turistických stezek a sám hrad má výjimečný výhled na Severní Vogézy a přírodní park Falc. Kousek od něho pak leží další dva francouzské hrady – Hohenburg a Löwenstein. Na německém území stojí ještě hrad Wegelnburg. Všechny čtyři historické památky je možné navštívit jednu po druhé během jednodenního výletu.
     Komentáře
  • Ekolist

    Slánskou horu čeká příští rok oživení, obnova cest i naučné stezky

    Před 2 měsíci
    Slánskou horu, která je přírodní památkou, čeká příští rok oživení. Město nechá odstranit náletovou zeleň, zvýší tím rozmanitost tamější přírody. Obnova čeká i cesty a naučnou stezku. Náklady budou kolem tří milionů korun. Veškeré zásahy budou v souladu s plánem péče, který určuje způsob ochrany i podpory přírody na Slánské hoře, řekl ČTK místostarosta Slaného Pavel Rubík (za ODS).
     Komentáře
  • Mix24

    Činnost středověkého holiče byla mnohem širší. Musel zastoupit i lékaře

    Před 2 měsíci
    Holičství se již od dávných dob velice považovalo. Ti, kteří měli a chtěli si udržet společenské postavení, museli chodit řádně upravení, ostříhaní a oholení, a k tomu jim mohl dopomáhat pouze holič. Obzvláště tak platilo v antických dobách u císařů či faraonů. Ve středověku potřeba holiče neustávala, značně se zaměřovala na mnichy v klášterech, kteří museli mít na hlavě vyholené kolečko. Středověk byl zkrátka drsný.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Peterka versus Švehlík. Jak se Krakonoš proměnil z běsnícího démona v přítele slabých

    Před 2 měsíci
    Filmový Krakonoš omládl. Po bodrém Františku Peterkovi z populárního Večerníčku se role spravedlivého pána hor ujal David Švehlík.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Výrobou betlémů jsem si splnil svůj celoživotní sen, říká křimický muzejník Pavel Štícha

    Před 2 měsíci
    První betlém jsem hodil do kamen, tak popisuje své řezbářské začátky sedmašedesátiletý Pavel Štícha z Křimic. Původem mechanik výpočetní techniky i prodejce a opravář kopírovacích strojů se do práce se dřevem pustil teprve v důchodu. Nyní mohou návštěvníci zdejšího muzea v nádražní budově obdivovat hned čtyři jeho díla. Vytvořil je během pouhých dvou let.
     Komentáře
  • Jímeto

    Rybí polévka neodmyslitelně patří na štědrovečerní stůl. Uvařte si klasiku nebo raději jemnou verzi se smetanou

    Před 3 měsíci
    Rybí polévka patří k největším vánočním klasikám. Přesto variant, jak ji připravit, existuje celá řada. Může být například doplněna muškátovým oříškem či smetanou.
     Komentáře
  • Prima Living

    Kdy u nás začal chodit Ježíšek? Dávání vánočních dárků má v Česku dlouhou tradici

    Před 3 měsíci
    Smyslem vánočního dárku je dát obdarovanému najevo, že ho máme rádi a chceme mu udělat radost. Kde je počátek této krásné tradice? Obdarovávání o Vánocích má své kořeny v dávné minulosti, kdy si lidé dávali spolu s přáním všeho dobrého také drobné dárky, které ale s těmi dnešními nemají mnoho společného. Podívejme se do historie, abychom se dozvěděli, kdy, kdo a proč spojil české Vánoce s Ježíškem.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Ve stopách Popelky: Kde se natáčely slavné Tři oříšky pro Popelku?

    Před 3 měsíci
    Dovede si dnes někdo představit Vánoce bez milované pohádky Tři oříšky pro Popelku? Naše redakce rozhodně ne. A proto jsme se rozhodli dát dohromady seznam lokací, kde se slavná pohádka natáčela.
     Komentáře
  • Deník

    Když si Praha oddechla od Sasů, přivalil se Valdštejn. A chystal děsivé divadlo

    Před 3 měsíci
    Blížily se Vánoce roku 1632. V ulicích Prahy, která si jen půl roku předtím oddechla po bezmála půlroční okupaci saským vojskem, se znovu hemžily tisíce pěšáků i jezdců, jenže tentokrát císařských. A z různých stran byli do města sváženi důstojníci císařského vojska, kteří měli na rukou pouta a doprovázela je vojenská eskorta. Albrecht z Valdštejna se rozhodl přezimovat – a vyrovnat své účty.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Ukradené poklady. Skvosty teď loupí Rusové Ukrajincům, o hodně jsme ale kdysi přišli i my

    Před 3 měsíci
    Válka je na Ukrajině krutá nejen k lidem, ale i k uměleckým pokladům. Když Rusové vyrabovali muzea se vzácnými exponáty v Mariupolu, Melitopolu či Chersonu, bezděčně napodobili barbarství, na které jsme kdysi doplatili i my Češi. Na sklonku třicetileté války jsme před čtyřmi stoletími přišli o spoustu skvostů, které si odvezli švédští dobyvatelé. I o těchto dávných loupežích píše ve své nové knize publicista a hudebník Josef Pepson Snětivý. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS tvrdí, že šlo o smrtonosné drancování.
     Komentáře
  • Ivo Cerman
    naSeznam Médium

    Od roku 1781 je normální být svobodný. Změní se to?

    Před 3 měsíci
    V nové knížce o zrušení nevolnictví ukazuji, jak se nesvoboda stala výjimkou z pravidla. V době postcovidové se nám to obrací.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Hrad Sloup a jeho chlípný poustevník

    Před 3 měsíci
    Kdybyste nevěděli, kde hrad hledat mezi skalami, projeli byste je bez zastavení. Za rohem je skrytá tabule s údaji, odbočka a český bar s omezeným menu a příznačným názvem „Pod hradem“. Zdá se, že nic dalšího neláká výletníky k obřímu pískovcovému kolosu, který se tyčí do výšky třiceti metrů a táhne se do délky sta metrů.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Staročeskou specialitou byl kapr na černo. S kořenovou zeleninou a švestkami je přímo vynikající

    Před 3 měsíci
    Rádi byste letos pojali Vánoce trochu odlehčeně? K tomu se smažený kapr s bramborovým salátem moc nehodí. Pokud byste se i tak aspoň trochu chtěli držet tradic, můžete zkusit kapra připravit trochu na jiný způsob – s tmavou omáčkou podle níž se této úpravě říká na černo.
     Komentáře
  • Deník

    Úpice, městečko jak na dlani, mi přirostlo k srdci. Žili zde vždy pilní lidé

    Před 3 měsíci
    Vy, co jste s krajem či s Úpicí po léta srostlí, mnohdy tu krásu kolem nevnímáte. Často slyším od přátel, kde je ta Úpice? Podobně se ptali a na mapě ji hledali i moji rodiče, když jsem jako kluk z Prahy odcházel na tři roky do vahařského učení v Úpici.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Zámecký resort Dětenice: I v prosinci jsou zde návštěvníci vítáni

    Před 3 měsíci
    Na okraji Českého ráje leží ve vzdálenosti dvacet kilometrů od Jičína obec Dětenice. Její historie se začala psát už hodně dávno, někdy v 11. století. Dominantou obce je barokní stejnojmenný zámek, zámecký pivovar a středověká krčma. Tento zámecký resort je lákadlem pro návštěvníky i pro filmaře. Zámek si zahrál už v několika pohádkách, naposledy to bylo ve filmu Princ Mamánek.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Hrad Lipnice nad Sázavou má zčásti nové šindelové střechy, stály 4,4 miliony korun

    Před 3 měsíci
    Na hradě Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se podařilo dokončit opravu části šindelových střech, stálo to 4,4 milionu korun. Podle kastelána hradu Marka Hanzlíka se pracovalo na střechách směřujících do amfiteátru a na střeše Thurnovského paláce směřujícího do nádvoří. V havarijním stavu jsou ale i další části střech, na kterých se bude pracovat v příštích letech.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Přepište dějiny: Jak Češi zatočili se šlechtou a "odčiňovali" Bílou horu

    Před 3 měsíci
    Karel Schwarzenberg nedávno oslavil 85. narozeniny. Jeho pestrý osud nabízí příležitost ptát se, jakou roli hrála a hraje šlechta v české společnosti.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Šluknovský zámek a jeho tajemný příběh o bílé paní

    Před 3 měsíci
    Šluknov je nejsevernějším městem České republiky. Uvnitř prostého zámku můžete kromě historie a cukrárny objevit i podivný přízrak bílé paní. Lokalitu Šluknov najdete na severu České republiky a ze všech stran ji obklopuje Německo. Je to lokalita voňavých strání, zářivých lánů, divokých lesů a různých měst.
     Komentáře
  • Apetit

    Topinambur: Židovská brambora prospívající střevům, která za války zachránila nejednoho Čecha

    Před 3 měsíci
    Znáte topinambury? Pokud ne, my vás s nimi seznámíme. Rozhodně je o co stát, protože tahle potravina má zajímavou historii, ještě zajímavější chuť a je nabitá spoustou prospěšných látek, které vám pomůžou s různými neduhy.
     Komentáře
  • Babinet

    Prosinec nazývali naši předkové vlčenec

    Před 3 měsíci
    V 16. až 18. století nazývali naši předkové prosinec jako vlčí měsíc či vlčenec. V té době bylo u nás vlků hodně. V letním období žili vlci pospolitě pouze v rámci rodin. V měsíci prosinci, když již uhodily mrazy a napadl sníh, se vlci sdružovali do smeček a působili značné škody zejména na dobytku a drůbeži.
     Komentáře
  • Novinky

    Napoleon u Slavkova opět slavně zvítězil

    Před 3 měsíci
    Pod návrším Santon se po dvouleté covidové odmlce uskutečnila opět jedna z největších bojových ukázek vyznavačů vojenské historie v Evropě. Na tisíc uniformovaných vojáků, včetně šedesáti jezdců, kteří se Napoleonova manévru nazvaného Lví skok účastnili, přijelo na slavkovské bojiště z patnácti zemí.
     Komentáře
  • Objevím

    Historické městečko Krupka skrývá mnohá tajemství: Od hradů až po štolu

    Před 3 měsíci
    Krupka - malé město na úpatí Krušných hor, které skrývá mnoho tajemství. Podíváte se tam?
     Komentáře
  • Babinet

    Tajemné Lounsko: Zmizení svatebčanů, zázračný pramen i skrytý poklad

    Před 3 měsíci
    Co se založení Loun týče, podle pověsti dal kdysi osadu jménem Luna postavit Loun, syn Krosův. Avšak Lounův mladičký syn Horák, pán té vsi, ji později neubránil před útokem zdivočelé čeládky loupeživých bratrů Vlasáka a Sobeše, kteří v noci vtrhli do vsi, kde mnoho lidí pobili, sebrali majetek a samotného Horáka bez milosti utopili v řece Ohři.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Komunisté v Hostivaři zničili, co se dalo. Nicméně procházka kolem Botiče na vás dýchne historií

    Před 3 měsíci
    Téměř v srdci pražské metropole můžeme narazit na vesnici. Nevěříte tomu? Za pravdu nám dají památkáři, kteří několik lokalit v Praze vyhlásili vesnickými památkovými rezervacemi či zónami. Najdeme je na Smíchově, Břevnově nebo v Hostivaři. Nás bude zajímat ta posledně jmenovaná.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    TIP NA VÝLET: U staré kaple na Semilsku vyvěrá léčivý pramen, který uzdravil poutníky

    Před 3 měsíci
    V Bozkově na Semilsku najdeme magické místo opředené mnoha pověstmi. Již mnoho let tam ze země vyvěrá léčivá voda, která údajně uzdravovala nemocné. K prameni mířilo mnoho poutníků, a tak u něj byla vystavěna kaple, která v původní podobně bdí nad pramenem dodnes.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Česko v obležení památkami. Pár kroků za hranicemi lze najít skvosty

    Před 4 měsíci
    Unikátní hrázděné kostely, zbytky římských měst, barokní opera nebo dřevěná gotika. Jen několik set metrů či pár desítek kilometrů za českými humny stojí řada památek UNESCO, z nichž mnohé Češi téměř neznají.
     Komentáře
Reklama