Zavřít
Vjačeslav Michajlovič Molotov

Vjačeslav Michajlovič Molotov

Nejnovější články na Seznamu na téma Vjačeslav Michajlovič Molotov
  • Forum 24

    Výsměch obětem komunismu: V Plzni dosud oslavují československo-sovětskou smlouvu z roku 1943

    Před 17 hodinami
    Na dnešní Ukrajině, statečně vzdorující ruské válečné mašinerii, se živě diskutuje o derusifikaci a dekolonizaci veřejného prostoru, z něhož postupně mizí zejména ty nejviditelnější atributy ...
     Komentáře
  • Security Magazín

    Stockholm pod sovětskou palbou. Jak si Švédsko zažilo svůj pocit války

    Před 1 měsícem
    I Švédsko si zažilo pocit, jaké je to být ve válce. Na města Stockholm a Strängnäs v roce 1944 dopadaly sovětské pumy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nesmí kazit hrdinský příběh. Jak Rusko zastírá dohodu s Hitlerem

    Před 3 měsíci
    Rusko neoslavuje konec druhé světové války, ale vlastní „vlastenecké“ války, která začala až napadením Sovětského svazu. Jinak by si muselo připomínat také spolupráci s Německem na rozdělení Polska nebo okupaci Pobaltí.
     Komentáře
  • Techsvět

    Molotovův koktejl a jeho ohnivá historie. Tank za miliony může zničit i babička

    Před 4 měsíci
    V současné válce s Ruskem se i obyčejní Ukrajinci zapojují do obrany svých vesnic a měst. Jedna z masově vyráběných zbraní, Molotovův koktejl, je tak jednoduchá, že si ji občané mohou vyrobit v kuchyni z běžných surovin. Výsledkem je smrtící ruční zbraň, která je účinná i proti tankům, uvádí se na Popularmechanjcs.
     Komentáře
  • G

    Vjačeslav Molotov: Sloužil Stalinovi i přesto, že poslal jeho ženu do gulagu. Přežil všechny čistky

    Před 4 měsíci
    Dožil se 96 let, do strany vstoupil jako teenager, stál v čele sovětské vlády a řídil kormidlo sovětské zahraniční politiky. Byl věrným Stalinovým služebníkem a má na rukou krev tisícovek lidí. Kdo skutečně byl Vjačeslav Molotov?
     Komentáře
  • Dotyk

    Monstrum horší než Stalin: Kdo byl Molotov, kterého proslavily výbušné koktejly

    Před 4 měsíci
    Invazi do Finska na sklonku roku 1939 Sovětský svaz nenazýval válkou ani zvláštní vojenskou operací. Ministr zahraničí Vjačeslav Molotov tvrdil, že jde o humanitární akci a sovětské bombardéry shazují Finům potraviny. Finové nechtěli být nevděční, a tak okupanty vítali speciálně namíchanými koktejly. Hostina to byla vražedná. Ale kdo byl vlastně ten Molotov?
     Komentáře
  • TN

    Zásobte se Molotovovými koktejly, vyzývají občany ukrajinské úřady

    Před 5 měsíci
    Válečná situace na Ukrajině nutí tamní orgány k zoufalým rozhodnutím. Ukrajinské ministerstvo obrany vyzvalo občany, aby si přichystali takzvané Molotovovy koktejly. Těmito improvizovanými bombami pak mají zpomalit postup ruských tanků.
     Komentáře
  • Deník

    Bok po boku. Hitler se Sověty měli dobýt britské impérium, dohodu pohřbil Balkán

    Před 6 měsíci
    Molotov-Ribbentrop a plán na společnou protibritskou frontu. Jak daleko za druhé světové války zašla spolupráce Sovětského svazu a nacistického Německa? A kvůli čemu nakonec padla dohoda mezi Hitlerem a Stalinem?
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Molotovův koktejl: Zbraň, které měla zastavit tanky. Dnes ji používají teroristé a demonstranti

    Před 6 měsíci
    Řada primitivních zbraní dokáže být neobyčejně účinná. Jejich výhodou je nízká cena a často možnost je vyrobit z běžně dostupných materiálů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Molotovův koktejl vznikl jako msta krutému stalinistovi. K házení do výloh opravdu nesloužil

    Před 9 měsíci
    Vjačeslav Molotov býval jedním z nejprominentnějších a zároveň nejkrutějších představitelů Sovětského svazu, většina lidí si ale jeho jméno pamatuje hlavně díky zápalným lahvím.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Krutý Molotov nezvládal vyslovit svoje jméno, ale rozsudky smrti podepisoval bez mrknutí. Přesto ho Stalin neměl rád

    Před 9 měsíci
    Každý, kdo se jen trošku zajímá o dějiny, moc dobře ví, že Lenin se ve skutečnosti jmenoval Uljanov, Stalina ve škole vyvolávali jako Džugašviliho, nebo že říjnová revoluce byla z našeho pohledu vlastně tak trochu v listopadu. Může tedy někoho ještě překvapit, že Hrdina socialistické práce, komunistický vůdce, revolucionář a mimo jiné třeba také svého času ministr zahraničních věcí SSSR Vjačeslav Michajlovič Molotov se vlastně vůbec Molotov nejmenoval? Ke změně příjmení má každý svůj důvod, třeba i ten, že to svoje původní vyslovuje jen velmi těžko…
     Komentáře
  • Security Magazín

    Sověti zavraždili všechny zajaté polské důstojníky v bitvě u Šatsku

    Před 10 měsíci
    Nacistické Německo a SSSR roztrhaly Polsko v roce 1939 na kusy a zahájily tak 2. světovou válku. Lidový komisař zahraničních věcí SSSR Vjačeslav Molotov odůvodnil sovětský vpád na polské území starostí o Ukrajince a Bělorusy žijící na polském území.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Neznámý sovětský bombardovací čtyřmotorák Petljakov Pe-8 na neznámé diplomatické misi se nenávratně vepsal do historie

    Před 10 měsíci
    První sovětský nálet na Berlín následovala hned další mise. Při ní se objevil, do té doby neznámý, čtyřmotorový bombardér Petljakov Pe-8 a hrál významnou roli.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Vztah SSSR k hitlerovskému Německu a zbytku světa podle sovětského ministra zahraničí

    Před 10 měsíci
    17. září 1939 se rudá armáda připojila k německé invazi do Polska. Dodnes ale panují nejasnosti, jaký byl mezi SSSR, hitlerovským Německem a zbytkem světa vztah. Ve svém projevu z roku 1940 pro Nejvyšší sovět Sovětského svazu vám ho popíše ministr zahraničí Vjačeslav Michajlovič Molotov.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Den, kdy Stalin oněměl

    Před 1 rokem
    Prvních pár dní po útoku Němců na Sovětský svaz se Stalin utápěl v chmurách. Stáhl se do pozadí, hledal viníky a prokrastinoval.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Jak probíhaly přípravy na operaci Barbarossa

    Před 1 rokem
    Přesně týden po vydání pokynu k operaci Seelöwe, vylodění Němců v jižní Anglii, vydává Adolf Hitler v neděli 21. června 1940 vrchnímu veliteli pozemní německé armády, polnímu maršálovi von Brauchitschovi, rozkaz k vypracování plánu útoku na Sovětský svaz v roce 1941. Tento rozkaz dokazuje rozpolcenost Hitlerova strategického uvažování.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sovětský racek létající nad Volhou. GAZ Čajka byl pro ty, kteří nedosáhli na ZiL

    Před 1 rokem
    Čajky patřily k nejluxusnějším autům Sovětského svazu. Výše už byly jen limuzíny ZiL.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vojevůdce Stalin: Jak diktátorovy rozkazy ovlivnily vývoj války?

    Před 1 rokem
    Nejen v Německu, ale i v Sovětském svazu velel ozbrojeným silám samotný diktátor. Josif Stalin zprvu vedl svá vojska nekompetentně a jeho chyby stály život desetitisíce mužů, avšak ve druhé polovině války se jeho schopnosti výrazně zlepšily.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Odbojný německý diplomat věřil v mírové soužití se Sovětským svazem. Za pozdější spiknutí ho čekal provaz

    Před 1 rokem
    Werner von der Schulenburg byl německým diplomatem ze staré školy, který si předtím, než se stal velvyslancem v Sovětském svazu, prošel několika diplomatickými posty. Sloužil mimo jiné jako velvyslanec v Íránu a poté v Rumunsku.
     Komentáře
  • G

    Invaze do Polska z obou stran: Místo pomoci od spojenců se velitel Rydz-Śmigły dočkal útoku od Sovětů

    Před 1 rokem
    Před 81 lety napadla sovětská armáda východní hranice Polska, tedy ve chvíli, kdy se Poláci bránili z druhé strany útoku nacistického Německa. I když je ze všeho špatného v 2. světové válce obviňován Hitler, nesmíme zapomínat, že na druhé straně to byl právě Stalin, který si chtěl s Německem rozdělit Polsko. Oba státy se na tom dohodly v rámci paktu Molotov-Ribbentrop v srpnu roku 1939.
     Komentáře
  • Forum 24

    Den, kdy se SSSR a Hitlerovo Německo staly spojenci. To Kreml nerad slyší

    Před 1 rokem
    Německo-sovětský pakt o neútočení byl uzavřen v noci z 23. na 24. srpna 1939 jako smlouva na deset let. U podpisu byl přítomen kromě ministrů Joachima von Ribbentropa a Vjačeslava Molotova sám Josif Stalin a německý velvyslanec Friedrich-Werner Graf von der Schulenburg. (Ten byl nakonec v roce 1944 popraven za účast na spiknutí proti Hitlerovi.) Je to historický fakt, který si dnes v rámci přepisování historie nerado připomíná současné Rusko i jeho příznivci.
     Komentáře
  • České noviny

    Německý historik: V Rusku se prosazuje černobílý pohled na dějiny

    Před 2 roky
    Hledat s Ruskem společný pohled na historii je podle ředitele Německo-ruského muzea v Berlíně Jörga Morrého čím dál tím složitější. Moskevští politici totiž v posledních letech stále urputněji prosazují své přesvědčení, že na dějiny druhé světové války existuje jediný správný pohled, a to ten ruský. Černobílé vidění historie za své podle historika přijala i velká část ruské společnosti. Morré to řekl v rozhovoru s ČTK.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Rozhodování o budoucnosti světa: Velká trojka na jaltské konferenci 1945

    Před 2 roky
    Jaltská konference, která se odehrála mezi 4. a 11. únorem 1945, byla druhou ze tří velkých druhoválečných schůzek mezi Churchillem, Rooseveltem a Stalinem – k prvnímu setkání došlo v listopadu 1943 v Teheránu a ke třetímu v červenci 1945 v Postupimi.
     Komentáře
Reklama