Zavřít
Zikmund Lucemburský

Zikmund Lucemburský

Nejnovější články na Seznamu na téma Zikmund Lucemburský
  • Svět cestovatele

    Hrad Sion nedaleko Kutné Hory je němým svědkem minulosti. Žil v něm husitský hejtman Jan Roháč z Dubé

    Před 10 dny
    Kousek od Kutné Hory, sotva jedenáct kilometrů, stojí už od 15. století gotický hrad Sion. Tedy spíše to, co z něho zůstalo. Dnes zde totiž najdete už jen rozvaliny. Původně to ovšem byla rezidence husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Éra tohoto hradu netrvala dlouho, jen deset let. Svými obrannými prvky patřil hrad k tomu nejlepšímu, co husitské stavitelství dokázalo.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zikmund Lucemburský zradil Čechy. Přesto mu Husité dali jasnou nabídku

    Před 12 dny
    Jedná se pravděpodobně o jednu z nejrozporuplnějších postav naší historie. Zikmund Lucemburský má však nálepku negativního panovníka mnohdy neprávem. On sám totiž patřil mezi nejúspěšnější evropské státníky své doby. „Liška ryšavá” to dokonce mohla urovnat i s Husity.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Lužici osídlili čeští Slované. Nejmladší syn Karla IV. zde záhadně zemřel

    Před 1 měsícem
    Lužici najdete mezi severní hranicí Čech a jihem Braniborska. Dvojjazyčné nápisy v němčině a lužické srbštině dokazují, že zde sídlí malý polozapomenutý slovanský národ Lužických Srbů se silnými vazbami na Čechy a Moravu.
     Komentáře
  • Příbram

    Hrrr na ně! První střet husitských bitev se udál u Živohoště

    Před 1 měsícem
    V březnu 1420 vyhlásil papež Martin V. první křížovou výpravu proti "českým kacířům", císař Zikmund Lucemburský se jí ujal coby vykonavatel.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejznámější manželka Karla IV. opravdu měla svaly ze železa. Proč byla odstrčena do ústraní?

    Před 1 měsícem
    Čtvrtá žena Karla IV. strávila na trůně celých 15 let – z manželek našeho nejslavnějšího panovníka tedy výrazně nejdéle.
     Komentáře
  • Indian

    V Praze proběhne koncert hudby úspěšné české hry Kingdom Come: Deliverance

    Před 1 měsícem
    Letos už to vyjde. Mocná atmosféra středověku ze hry Kingdom Come: Deliverance dorazí do Prahy v dubnu. Původně měl proběhnout loni v únoru. Teď už je stanoven nový termín.
     Komentáře
  • Magazín

    Pololetní vysvědčení je tu - Čím překvapit své děti?

    Před 2 měsíci
    I když jde "jen" o pololetí, malá odměna pro malé i větší školáky je skvělou motivací pro jejich snahu a píli v dalším půl roce. Už pro ně máte dáreček? Pokud ne, máme pro vás pár tipů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Koruna Svaté říše římské: Symbol tradice a moci římských císařů

    Před 2 měsíci
    Safíry, smaragdy, ametysty, perly… Bohatá zlatnická a smaltová výzdoba zhotovená technikami, jaké lze dnes jen stěží napodobit. Hluboká symbolika a především odznak světské a duchovní moci vládce nad středem Evropy. To vše obnáší císařská koruna Svaté říše římské, kterou svého času opatroval Karel IV.
     Komentáře
  • Plzeňoviny

    Průměrná délka života ve středověku byla kolem 40 let. Staří lidé ale tvořili běžnou součást společnosti

    Před 2 měsíci
    Skutečnost, že se člověk na konci středověku dožíval průměrně asi 40 let, je poměrně známá. Nicméně toto číslo podle historiků nevypovídá nic o obrazu tehdejší skladby společnosti.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Český trůn byl po husitských válkách jako prokletý

    Před 3 měsíci
    Následkem husitských válek byly české země rozvrácené, hospodářství bylo v troskách a Češi měli v okolních zemích pověst kacířů. Kvůli absenci silného krále byla královská moc v úpadku a silný vliv v zemi měla (rozhádaná) šlechta. Ke zlepšení situace došlo až s nástupem Jiřího z Poděbrad k moci, nejprve v roli zemského správce a později krále.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zikmund Lucemburský byl nesmírně schopným králem. Česká historie mu jen křivdí

    Před 3 měsíci
    Napadá vás jediný důvod, proč považovat Zikmunda Lucemburského za jednoho z největších evropských panovníků? Našli jsme jich hned několik.
     Komentáře
  • Memento Historia

    V bitvě u Lipan bojoval bratr proti bratru

    Před 4 měsíci
    Poslední bitva husitských válek byla jednou z nejzásadnějších událostí české historie. Lišila se od předchozích bitev tím, že proti sobě stanuli dřívější spojenci – umírnění husité proti radikálním. Toto střetnutí uzavřelo etapu husitské revoluce a ukázalo cestu k nastolení náboženské tolerance.
     Komentáře
  • ESTAV

    Obecní dům měl podpořit český společenský život. Svému původnímu účelu slouží i dnes. Jednal tu i Václav Havel s komunisty

    Před 4 měsíci
    Během letošního Dne architektury byla jedním lákadlem i možnost návštěvy Obecního domu v Praze, kterou si bez nutnosti rezervace nenechalo ujít mnoho návštěvníků. Volně přístupných bylo několik salonků v prvním patře včetně velkého sálu – Smetanovy síně. Díky ESTAV.cz s námi do nich můžete nahlédnout i vy. Pokud ale budete mít tu možnost, určitě doporučujeme navštívit tuto perlu secesní architektury osobně třeba při příštím ročníku této oblíbené akce nebo při běžně pořádaných komentovaných prohlídkách.
     Komentáře
  • Deník

    Šla z něj střeva, oběsili ho jako posledního. Jan Roháč z Dubé umíral krutě

    Před 6 měsíci
    Právě před 585 lety, v pondělí 9. září 1437 podle juliánského kalendáře, se vydaly proudy Pražanů shlédnout mimořádně ponuré divadlo. Jako krvavá tečka za posledním husitským odbojem proti králi Zikmundu Lucemburskému byla pro ně nachystána hromadná poprava 52 obránců hradu Sion, korunovaná oběšením jejich velitele Jana Roháče z Dubé.
     Komentáře
  • Červený koberec

    Recenze: Jan Žižka rozcupuje své protivníky i pochybovače o potenciálu českého filmu

    Před 6 měsíci
    Ovšem rozdíl mezi skvělou podívanou a snímkem, za který se jen nemusíme stydět, je pořád velký. Režisér, spoluscenárista a producent Petr Jákl sáhl hodně hluboko do české historie pro inspiraci ke svému filmu. Na druhou stranu tam našel osobnost, která může zaujmout i evropské diváky. Kontroverzní historickou postavu, na kterou se v průběhu staletí nahlíželo různě. Film nemá za cíl být věrným životopisem, představuje nám přibližně rok Žižkova života a jeho tématem je “zrod vojevůdce”, tedy jaké historické (určitě) a soukromé (možná) události vedly k dozrání takové osobnosti. Rovnou se tedy vzdává možnosti zařazení významných bitev a zobrazení Žižky v tom nejlepším. Škoda! Tím, že vypráví tak trochu vlastní příběh, se ovšem chytře vyhýbá přílišné kritice “ale ve skutečnosti to bylo takhle”. Jákl zkoumá přerod z žoldnéře na muže, který se rozhodne bojovat za svou vlastní pravdu, vyšší dobro.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Jan Žižka: Jak o oko přišel a vojevůdcem se stal

    Před 6 měsíci
    Není pochyb o tom, že Jan Žižka, který dnes vstupuje do kin, je velkofilm, který se výpravou, obsazením, akčními scénami či výkony kaskadérů vyrovná těm zahraničním.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak kruté bylo ve středověku obléhání hradů: Naše představy jsou zcela zkreslené

    Před 7 měsíci
    Obléhání bylo ve středověku klíčovou součástí válčení. Oproti bitvám bylo relativně bezpečné, levnější a účinnější. Vyžadovalo však obrovskou trpělivost a morálku. Trvalo totiž klidně i několik měsíců.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Když má církev tři papeže. Proč musel být svolán Kostnický koncil?

    Před 7 měsíci
    V hlavách většiny z nás je Kostnický koncil spojen s odsouzením mistra Jana Husa. Vypořádání se s heretiky byl však spíše okrajový program koncilu. Tehdejší křesťanský svět totiž řešil mnohem zásadnější problém: existovali totiž tři papežové a každý z nich si byl jistý, že právě on je ten jediný legitimní. Úkolem Kostnického koncilu bylo papežské schizma vyřešit.
     Komentáře
  • Opráski z historje

    Husitský rebel vytáčel Zikmunda Lucemburského doběla. A „liška ryšavá“ se drsně pomstila

    Před 7 měsíci
    Šlechtic Jan Roháč z Dubé byl husitským rebelem a jedním z nejbližších spolupracovníků Jana Žižky. Po smrti husitského vojevůdce dokonce získal vrchní velení sirotčí obce, byl hejtmanem v Čáslavi a nechal si postavit hrádek Sion, odkud vedl záškodnickou válku proti Zikmundovi. A pak už toho měla „liška ryšavá“ dost. Ze Sionu byl Roháč s padesátkou věrných odveden na hrad, krutě mučen a popraven.
     Komentáře
  • Novinky

    Nové knihy: Čechová, Fenwick a Kerkeling

    Před 8 měsíci
    Z lásky k malým domácím tygrům, tedy kočkám, se vyznává ve své knize Hape Kerkeling, německý komik a moderátor. Dále v této letní nabídce najdeme několik historických románů. Jeden je z doby Zikmunda Lucemburského, další zase mapuje osudy Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty, zatímco ten třetí popisuje historické události Anglie 12. století. Historii vlastně píše také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož životní příběh zpracoval Gallagher Fenwick.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Žižkovi muži vyděsili nepřítele tak, že se dal na úprk. Po kardinálovi zbyl na bojišti neobvyklý suvenýr

    Před 8 měsíci
    Jan Žižka, jeho lidé i následovníci jsou i po šesti stoletích symbolem, který v naší historii nepřehlédneme. Jedním z vrcholů jejich éry byla bitva u Domažlic, kde se křižáci poroučeli z bitevního pole tak rychle, že kališníci mohli jen sbírat jejich zbraně a zapřahat vozy. Zajímavý suvenýr jim tam nechal dokonce i kardinál Cesarini.
     Komentáře
  • Dotyk

    Podivná bitva, kterou učebnice zatajily. Husity zahnalo na bezhlavý útěk zjevení

    Před 8 měsíci
    Bitva u Mostu nepatří k nejznámějším husitským bitvám. Proč ale zůstala skryta, přestože tato bitva významně ovlivnila dějiny? Ukázalo se, že porážku husitů už z předválečných i komunistických učebnic vymazala ideologie. S bitvou u Mostu je spojena řada mýtů a městských legend. Protože navíc bitva připadla na svátek Panny Marie Sněžné, katolíci ve svém vítězství viděli její zásah, takže se Panna Marie od té doby stala ochranitelkou Mostu. Jak přitom tato řežba vypadala?
     Komentáře
  • Náš region

    Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec! 10 omylů o mistru Janu Husovi

    Před 8 měsíci
    Krutá smrt na hranici učinila z Jana Husa našeho nejvýznamnějšího národního mučedníka. Zároveň však jeho osobnost provázejí obecně tradované informace, které jsou přinejmenším zavádějící,…
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhadná smrt Zikmunda Lucemburského: Krále zabil palec u nohy

    Před 9 měsíci
    Zikmund Lucemburský neboli liška ryšavá, jak se mu přezdívalo kvůli barvě jeho vlasů a vousů, druhorozený syn Karla IV., zemřel za velmi podivných okolností. Zabila jej dna, tedy „nemoc králů“? Anebo to byl jeho životní styl, alkohol, láska k ženám či rakovina?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Světice s korunou: Na trůn nastoupila princezna Jadwiga jako zvolený král

    Před 9 měsíci
    Na polský trůn nastoupila princezna Jadwiga jako zvolený král, nikoli jako manželka panovníka! Poláci ji natolik uctívají, že byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadalo obléhání Karlštejna husity: Krutost a zákeřnost neznala hranic

    Před 9 měsíci
    Po smrti Karla IV. začalo české království upadat. Velký podíl na tom měl střet jeho synů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského i mor v roce 1380. V zemi se začaly objevovat loupeživé bandy a církev dávala přednost svým mocenským zájmům před spásou duší věřících. To si lidé nechtěli nechat líbit. Jejich nespokojenost vyústila do revoluce.
     Komentáře
  • Příbram

    První střet husitských bitev se udál u Živohoště na Příbramsku, bitvy trvaly 15 let

    Před 9 měsíci
    Vítězství husitů pod vedením Jana Žižky vedlo ke konci první křížové výpravy.
     Komentáře
  • Novinky

    Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

    Před 9 měsíci
    Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.
     Komentáře
  • G

    Fekálie v sudech jako zbraň: Husité oblehli Karlštejn na více než pět měsíců, dobýt jej však nedokázali

    Před 10 měsíci
    V období mezi 20. květnem a 8. listopadem roku 1422 došlo v českých zemích k situaci, která se z dnešního pohledu může jevit jako zvláštní, v kontextu tehdejší doby má však naprosto logické opodstatnění. Ve zmiňovaném roce totiž husitské vojsko Pražanů na dobu více než pěti měsíců oblehlo známý hrad Karlštejn a neúspěšně se jej pokusilo dobýt.
     Komentáře
  • Echo24

    Praha vzdá poctu poslednímu českému králi. Přijede i Karel Habsburský

    Před 11 měsíci
    Ke 100. výročí úmrtí posledního českého krále a rakouského císaře, blahoslaveného Karla I. Rakouského (1887 až 1922) bude v neděli v katedrále sv. Víta na Pražském hradě uložena jeho relikvie. Prahu při té příležitosti navštíví jeho vnuk Karel Habsburský, který je stejně jako jeho děd členem rytířského Řádu sv. Jiří. V sobotu Prahou projde průvod složený z několika stovek řádových rytířů. Za organizátory informoval Martin Hamšík.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Odraná brána, pozůstatek gotického obranného systému Starého Města

    Před 11 měsíci
    Praha jako architektonická perla proslula ve světě řadou významných a na svou dobu unikátních staveb. Co jí ovšem činí pro architekty magickou, je nevídané propojení a prolínání nejrůznějších stavebních slohů a uměleckých směrů v míře tak hojné, že oko odborníkovo často zůstává stát v němém úžasu.
     Komentáře
  • Deník

    Zabili mu tchyni, zajali ženu. Zikmundovi to paradoxně pomohlo k trůnu v Uhrách

    Před 1 rokem
    Před 635 lety, dne 31. března 1387, byl ve Stoličném Bělehradě korunován uherským králem Zikmund Lucemburský, mladší syn Karla IV. Ke koruně mu pomohla trochu neobvyklá okolnost: vražda jeho tchyně a uvěznění jeho manželky. Ke cti mu přitom slouží, že ani jeden z těchto skutků neměl na svědomí.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jaký byl Karel IV. jako otec a proč se o většině jeho dětí vůbec nemluví

    Před 1 rokem
    Děti panovníků měly jasný úkol. Dcerám byl vybírán takový manžel, aby se utužily vztahy mezi rody, synové většinou dědili panství. Potomci Karla IV. netvořili v tzv. sňatkové politice výjimku. Proč se ztratili v propadlišti dějin?
     Komentáře
  • Dotyk

    Tragický příběh krásné lazebnice Agnes: Očarovala šlechtice, zažila hroznou smrt

    Před 1 rokem
    Kronikář Veit Arnpeck o ní napsal: „Byla tak krásná, že když pila červené víno, bylo vidět, jak ji teče do krku." Agnes Bernauer, milenka a možná i první manželka Albrechta, později Albrechta III., vévody Bavorského. Doplatila na to, že se narodila do špatné kolébky.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Výtvarník Dvořák dokončuje památník debaklu druhé křížové výpravy proti husitům

    Před 1 rokem
    Havlíčkobrodský výtvarník Radomír Dvořák dokončuje památník debaklu druhé křížové výpravy proti husitům.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Výročí pro Havlíčkův Brod. Město bylo před 600 lety vypáleno během husitských válek

    Před 1 rokem
    V těchto dnech si připomínáme 600 let od bitvy u Habrů, která je podle odborníků obvykle spojovaná s dobytím Německého Brodu, dnes Havlíčkova Brodu. Jmenovaná bitva se odehrála 8. ledna 1422 na blíže neurčeném vrchu poblíž dnešního města Habry na Havlíčkobrodsku. O dva dny později, tedy 10. ledna, pak část husitů město obsadila a zmasakrovala většinu obránců i místních obyvatel.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Habry a Havlíčkův Brod: Dvě místa, která jsou spojená se jménem Jana Žižky z Trocnova

    Před 1 rokem
    Na území České republiky se nachází spousta pozoruhodných míst. Zvídavý turista, který neprahne po výletech za hranice, si zde přijde k zajímavým zážitkům, ať navštíví přírodní památku, rozhlednu, městskou památkovou rezervaci, zámek nebo hrad. Pojďme se třeba vydat po stopách Jana Žižky na Havlíčkobrodsku – do obce Habry.
     Komentáře
  • Deník

    Velký triumf Jana Žižky. Před 600 lety rozdrtil Zikmundovy muže u Habrů

    Před 1 rokem
    První vyhrání z kapsy vyhání. Kdyby na toto přísloví pamatoval před 600 lety císař Zikmund Lucemburský, mohly se dějiny českých zemí vyvíjet jinak. Dne 8. ledna 1422 porazil Jan Žižka Zikmundovu křižáckou výpravu u Habrů mimo jiné proto, že císaři stačilo, když v předchozí bitvě před Kutnou Horou Žižkovo vojsko zahnal.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr v Kutné Hoře byl jen začátek: Jak slepý Žižka na hlavu porazil Zikmunda?

    Před 1 rokem
    Druhý pokus katolické Evropy a císaře Zikmunda Lucemburského porazit husity silou přivedl křižácké vojsko v prosinci 1421 ke Kutné Hoře. Zikmund tady ale opět narazil na genialitu husitského vojevůdce. Slepý hejtman Jan Žižka dokázal vyklouznout z obtížné situace, aby o několik dnů později s veškerou silou vojska druhé křížové výpravy rozdrtil a vyhnal z Čech.
     Komentáře
  • Indian

    V O2 universu se uskuteční koncert dobového soundtracku Kingdom Come: Deliverance

    Před 1 rokem
    O2 universum brzo ovládne atmosféra středověku. V hudebním provedení tady ožije idyla českých vesnic, chorály kostelů, velkolepost hradů i krev a špína krutých válek.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dvě korunovace Lucemburka Zikmunda (1): Proč se dal uvést na trůn dvakrát?

    Před 1 rokem
    Zikmund Lucemburský se jako jediný český král nechal korunovat hned dvakrát. Poprvé roku 1420 a pak znovu roku 1436. Co ho k tomuto nevídanému kroku vedlo a jak oba slavnostní obřady proběhly?
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak umíral Jan Hus? Pomstili se mu nejhorší možnou formou upálení

    Před 1 rokem
    Jan Hus kritizoval rozmařilost katolických kněží, prodávání odpustků a celkový morální úpadek církve. Duchovním hodnostářům se to nelíbilo, a tak ho v Kostnici nechali upálit jako kacíře. Tento obecně známý výklad je v podstatě pravdivý, i když značně zjednodušený. Pojďme si Husův případ přiblížit v širších souvislostech.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vlad Drákula nebyl upír. Říkali mu Napichovač. Nechal na kůl narazit 20 000 lidí

    Před 1 rokem
    Příběhy hraběte Drákuly straší mnohé děti dodnes. Legendami opředený vojvoda Vlad vládl ve Valašsku od roku 1456. Získal si přídomek Drákula a tvrdilo se, že je upír. Pravdou je, že si liboval v krutých činech a jistě byl nějakým způsobem zvrácený. Ale spíše než by vysával krev z lidí, s gustem je napichoval na kůly.
     Komentáře
  • Dotyk

    Poprava Roháče z Dubé: Za drzou větu, kterou řekl králi, ho stihl strašný trest

    Před 1 rokem
    Husitské války jsou velmi významným obdobím naší historie, i když se nedá říct, že zrovna světlým. Ač známe mnoho ód a pochvalných zpěvů na husitské vojsko, známe také mnoho případů, kdy zpustošili zemi a vyplenili a zničili hrady… Posledním husitským hejtmanem byl Jan Roháč z Dubé, odpůre Zikmunda, jemuž rozzuřený král připravil abnormálně krutou popravu.
     Komentáře
  • Tiscali

    Českého krále zabily melouny - a nebyl v tom sám

    Před 1 rokem
    Vegetariáni a vegani pozor! Ani se zeleninou a ovocem by se to nemělo přehánět. Nadměrná konzumace sladkých plodin, zvlášť ve středověkých hygienických podmínkách, předčasně ukončila život nejedné historické postavy. Přejedení melouny zabilo před 582 lety i českého krále.
     Komentáře
  • Dotyk

    Rytířský Řád draka: Mocný středověký štít, jehož členem byl i Vlad III - Dracula

    Před 1 rokem
    Středověké rytířské řády známe povětšinou z bájí a legend, a ještě v idealizované podobě. Vystupují v nich stateční rytíři, stojící na straně své víry a chránící nevinné, vynikající vybraným chováním a odění v zářivé zbroji. Pravděpodobně každý středověký rolnický chlapec chtěl být jako oni. Ale kde je skutečně pravda?
     Komentáře
  • Deník

    Před 600 lety čelil Žatec křižákům: jeho obrana dováděla nepřátele k zoufalství

    Před 1 rokem
    Po vypuknutí husitského hnutí v Čechách vytvořila města Žatec, Louny a Slaný hlavní opěrné body severočeských husitů. Před 600 lety, 2. října 1421, bránil Žatec před druhou křížovou výpravou celou zemi.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Stěžejní bitva u Žatce: Husité se bránili pětinásobné přesile, zlomovou roli sehrál oheň

    Před 1 rokem
    Bylo 10. září 1421, když se obyvatelům Žatce naskytla mrazivá podívaná. K hradbám města se začala hrnout vojska druhé křížové výpravy vedené rýnským falckrabětem Ludvíkem a arcibiskupy z Mohuče, Trevíru a Kolína nad Rýnem. Svatá říše římská se již podruhé chytala mečem a krví vykořenit nebezpečnou českou herezi.
     Komentáře
  • Babinet

    Záhadami opředená mohutná zřícenina hradu Rabí. Nezapomneňte se na ní vypravit

    Před 1 rokem
    Majestátní zřícenina hradu Rabí se nachází ve stejnojmenné vesnici na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů, asi 8 kilometrů severovýchodně od Sušice. Rabí je jednou z největších zřícenin v naší zemi.
     Komentáře
  • Náš region

    Barbora Celjská aneb Když je alchymie v ženských rukou

    Před 1 rokem
    Pokud zaslechneme slovo alchymie či alchymista, máme velice rychle jasno. Téměř okamžitě nám vyvstane před očima film Císařův pekař a doba podivínského panovníka Rudolfa II. Alchymistou je starý muž, s bílým plnovousem, oděný do dlouhého, černého hábitu, který je pošitý hvězdami, půlměsíci a astrologickými symboly. Sklepení s mnoha ohništi, na kterých ve skleněných křivulích, prapodivných tvarů, bublají kapaliny nejrůznějších barev, a hustý dým se hromadí pod kamenným klenutím.
     Komentáře
  • Dotyk

    Poprava Roháče z Dubé: Krvavé zlomyslné divadlo nechal král v půlce přerušit

    Před 1 rokem
    Jan Roháč z Dubé neměl být jen popraven, císař Zikmund si ho přál i zesměšnit. Odsouzence nechal obléci do šarlatového roucha a jeho pouta a oprátku dal pozlatit, aby všichni přihlížející viděli, že si zločinec hrál na šlechtice, ačkoli jím nebyl. Zlomyslnost se však Zikmundovi nevyplatila. Sám byl přímo během popravy zasažen takovou bolestí, že ho popadly výčitky svědomí a hrůzné divadlo se pokusil zastavit.
     Komentáře
  • Přehledně 24

    Husité byli hrozbou své doby. Co dělali tak strašného, že se jich každý bál?

    Před 1 rokem
    Husitské války probíhaly v letech 1419 a 1434. Rozhodně byste tehdy husity nechtěli při svých výpravách potkat. Historici jsou dnes sice schopni mluvit o veškerých zbraních, které v bitvách používali, ale současně uznávají, že jejich největší síla a um tkvěly v taktice jejich boje.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Poslední hodiny mistra Jana: Jak probíhalo Husovo slyšení na kostnickém koncilu?

    Před 1 rokem
    Církevní sněm v Kostnici patří mezi velké události dějin pozdního středověku. Mohlo by se zdát, že se koncil zabýval, pokud ne výhradně, potom převážně osobou českého reformátora Jana Husa. Tato optika ale není správná. Koncil se sešel v první řadě proto, aby se pokusil obnovit jednotu rozštěpené církve.
     Komentáře
  • Náš region

    Polská Vratislav. Město spjaté s českými dějinami

    Před 1 rokem
    Dolnoslezské město Wroclaw, které leží v blízkosti českých hranic, se stává stále častějším cílem našich turistů. Kromě výhodné polohy je v neposlední řadě láká také jazyková příbuznost, poměrně nízké ceny a bezesporu především i celá řada historických památek, z nichž mnohé svým slohem připomínají naši zemi - a také proto se v tomto krásném městě cítí opravdu příjemně, téměř jako doma...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Na hradě je žena: Když na Mělníku vládla podnikavá Barbora Celská

    Před 1 rokem
    Většinu šlechtických sídel máme spjatých výhradně s muži. Ženy většinou hrály vedlejší roli, mnohdy na ně historie tak trochu zapomínala. Mnohé byly jejich pouhou ozdobou, přesto se mezi nimi našly výrazné osobnosti.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Kdy přišli Romové na naše území? A co o nich psali středověcí kronikáři?

    Před 1 rokem
    Pátrání po cikánské pravlasti není nic snadného. Pokud si však přivoláme na pomoc romštinu a zaměříme se na její shody se sanskrtem, tak snadno určíme, že kořeny tohoto etnika je třeba hledat ve starověké Indii. Kdy však Romové přišli na naše území? A co o nich psali středověcí kronikáři?
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Tajuplné slovenské hrady: kus historie a nádherná příroda

    Před 1 rokem
    Jste-li milovníkem historie a české hrady a zámky máte dávno v malíčku, rozhodně neváhejte navštívit památky i u našich sousedů. Slovensko je jimi přímo poseté. V článku vám nabízíme několik tipů na výlet za historií jen kousek od našich hranic.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Malý hrádek v Krčském lese. Výlet pro rodiny s dětmi i pejskaře

    Před 1 rokem
    V dalším díle tipů na procházky Pražská Drbna představuje Malý hrádek. Tato zřícenina, jejíž základy byly položeny už v patnáctém století, se nachází v Krčském lese nedaleko IKEMu a Horních Kunratic. Místo je ideální jak pro rodiny s dětmi, tak pro pejskaře.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kuriózní smrt krále Martina Aragonského: Zabil ho vtip jeho dvorního šaška

    Před 2 roky
    Říká se, že smích prodlužuje život. Aragonský král Martin I. (1356-1410) by s tímto tvrzením zřejmě nesouhlasil, protože nabyl zkušenost opačnou: záchvat smíchu mu přivodil zástavu srdce a následnou smrt.
     Komentáře
  • Magazín

    Významné historické události, které se odehrály v únoru

    Před 2 roky
    I když je únor nejkratším měsícem v roce, během historie stačil nasbíral plno významných událostí, které stojí za připomenutí.
     Komentáře
Reklama