Zavřít
Antonín Novotný

Antonín Novotný

Nejnovější články na Seznamu na téma Antonín Novotný
  • Prima Ženy

    Manželka Antonína Novotného Božena roli první dámy nesnášela, vybavení Hradu rozdala

    Před 7 dny
    Zatímco o některých českých (a československých) prvních damách mohou vznikat celé knihy, Božena Novotná, manželka prezidenta Antonína Novotného, tak trochu vystupuje z řady. V jejím životě totiž přehršel zajímavostí nalézt nejde a mezi její nejznámější skutky patří to, že jako první dáma na Pražském hradě technicky odcizila celou řadu vybavení.
     Komentáře
  • Expres FM

    Skvělá herečka a bývalá první dáma slaví jubileum

    Před 11 dny
    22. březen je 81. dnem letošního roku, který tu s námi bude ještě 284 dní. Svátek slaví Leona, Lea, Leon, Lia a Oktavián. Připomínáme si Světový den vody a taky začátek takzvaného Pražského jara, před 55 lety totiž abdikoval prezident Antonín Novotný. Které další události bychom si měli připomenout? A kdo slaví narozeniny?   Jan Nepomucký:…
     Komentáře
  • Náš region

    Před 110 lety přišla na svět hvězda stříbrného plátna. Později herec pomohl NASA do vesmíru

    Před 18 dny
    V období první republiky hrál zejména milovníky a mladé hrdiny. Můžeme si jej pamatovat jako septimána Jindru Benetku ze snímku Škola, základ života! nebo…
     Komentáře
  • Novinky

    Prezidenti České republiky a Československa: Seznam, zajímavosti a historické milníky

    Před 23 dny
    Václav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Klement Gottwald. Stáli v čele země a výrazně se podíleli na jejím směřování. Hlavou Československa i později České republiky se stali i další státníci. Připomeňte si, kdo nosil oslovení „prezident“.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Záhada Gottwaldovy beranice: Půjčil mu ji pro slavnou fotografii popravený politik?

    Před 1 měsícem
    Slavný snímek předsedy vlády a KSČ Klementa Gottwalda pronášejícího v únoru 1948 projev „po návratu z Hradu“ existuje ve dvou podobách. Zatímco v původní verzi je na balkoně obklopen soudruhy v čele s náměstkem ministra zahraničí Vladimírem Clementisem, po obvinění tohoto politika z protistátní činnosti a následné popravě se před objektivem ocitá sám jen s neznámým mužem v klobouku zakrytým mikrofony, který na původní fotce pro změnu vůbec nebyl.
     Komentáře
  • TN

    Lánská obora skýtá tajemství prezidentů. Můžete tam při zvláštních příležitostech

    Před 1 měsícem
    Lánská obora sloužila panovníkům a prezidentům už dříve. Každý z nich si tam našel své. Do některých tajů Lánské obory, zámečku a zálib, které si tam prezidenti našli, diváky pořadu Do lesa zasvětili zaměstnanci Lesní správy Lány. Prozradili také, kdy se tam můžete podívat.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Volební krvák v Praze před kamerami ČT. 15 let od skandálu, po kterém radši volíme prezidenta přímo. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 1 měsícem
    Přímá volba prezidenta letos v lednu opět vzbudila velké vášně. A s nimi i pochybnosti, zda takto dramatická kampaň není až příliš likvidační pro naše společenské vazby. Je však vhodné připomenout si, jak může vypadat druhá možnost – volba poslanci a senátory. Je to patnáct let, co jsme ji absolvovali naposled. Za tu dobu jsme mnohé zapomněli, a v tomto případě je skleróza velmi milosrdná. Když byl 15. února 2008 Václav Klaus podruhé zvolen prezidentem, také si mnozí vydechli, že už to máme za sebou.
     Komentáře
  • Super

    Perličky z natáčení kultovní studentské komedie Škola základ života. Tajemství ředitelovy pleše i nesmrtelné hlášky

    Před 1 měsícem
    Filmy ze studentského prostředí si oblíbili diváci všech věkových kategorií. Není divu – do školy chodil (nebo chodí) každý z nás a všichni jsme v ní zažili nejrůznější legrácky i kolektivní průšvihy, na které nostalgicky vzpomínáme i po letech. Ke klenotům žánru patří pamětnická klasika Škola základ života (1938), kterou uvidíte 14. února ve 20.15 h na Televizi Seznam.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Z prezidentské kuchyně: Pavel sní všechno, Zeman ctil ovar. Masaryka jídlo obtěžovalo

    Před 1 měsícem
    Tomáš Garrigue Masaryk tvrdil, že ho jídlo obtěžuje. „Je to ztráta drahocenného času,“ říkával. Masaryk byl intelektuál, dělničtí prezidenti ale na Pražském hradě doháněli hladové mládí, třeba Antonín Novotný zbožňoval kuře à la Marengo podle napoleonského receptu. Václav Havel byl gurmán a sám také výborně vařil. Miloš Zeman si vystačil s ovarem a tlačenkou a Pavel Petr podle manželky Evy sní všechno. Chuťové návyky prezidentů se samozřejmě odrážely i na recepcích pro hradní hosty.
     Komentáře
  • Forum 24

    Opustil nás Štrougal. Soudruh, co vypadal trochu jinak, ale velký zázrak to nebyl

    Před 1 měsícem
    Lubomír Štrougal, většinu života soudruh, pak už jenom pan Štrougal, protože ho z vlastní strany po listopadu 89 vyloučili, už není. Dožil se 98 let, čemuž se běžně říká požehnaný věk. Pokud jde ...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Radikální pragmatik Lubomír Štrougal

    Před 1 měsícem
    Zemřel muž, který vtiskl charakter pozdnímu československému komunismu.
     Komentáře
  • Jímeto

    Párky a cigarety. Na životním stylu Gustáva Husáka se podepsal především pobyt za mřížemi

    Před 1 měsícem
    Uplynulo již 110 let od narození vrcholného představitele Komunistické strany Československa a osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Jaký byl v soukromí a čím doháněl své okolí k šílenství? Jeho životem byla politika Politika byla smyslem života Gustáva ...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ve službách Pražského hradu. Jak architekti měnili tvář sídla králů a prezidentů

    Před 2 měsíci
    Pokud se Petru Pavlovi splní jeho očekávání, novým hradním architektem bude Josef Pleskot. Jak k úpravám přistupovali jeho předchůdci? Podívejte se.
     Komentáře
  • Novinky

    Podívejte se, jak vypadaly známky s československými a českými prezidenty

    Před 2 měsíci
    Nově zvolený prezident Petr Pavel před časem prohlásil, že si nepřeje, aby byl jeho obličej na poštovních známkách. Pokud by u toho zůstal, byl by prvním z českých či československých prezidentů, který není na známce. Svou známku má i Emil Hácha, byť vznikla až desítky let po jeho úřadování. Jak známky s jednotlivými prezidenty vypadaly, ukazuje galerie Novinek.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Petr Pavel a jedenáct mužů, kteří byli na Hradě před ním

    Před 2 měsíci
    Podívejte se na všechny československé a české prezidenty před generálem.
     Komentáře
  • Náš region

    Komunistický prezident nezavrhoval Masaryka ani Beneše, odmítl i sovětskou okupaci, zemřel před 48 lety

    Před 2 měsíci
    Komunistický prezident Antonín Novotný byl v jistém směru unikum. Nezavrhoval totiž význam Masaryka a Beneše na vznik a obnovení Československa, ba co víc, dokonce…
     Komentáře
  • Garáž

    Auta pro prezidenty. Jednu z limuzín musela Škoda zvětšit kvůli první dámě

    Před 2 měsíci
    Koho si Češi příští sobotu vyberou za novou hlavu státu, ještě nevíme. Ale jisté je, že buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš budou potřebovat prezidentskou limuzínu. Čím vlastně jezdili a jezdí českoslovenští a čeští prezidenti?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jako Nerudová s Baštou. Boj o Pražský hrad dříve prohráli i Leninův agent či německý kněz

    Před 2 měsíci
    Historie si prý pamatuje jen vítěze, zajímavé příběhy jsou však i za poraženými prezidentských voleb. A to už přes sto let. Někteří předchůdci Danuše Nerudové či Jaroslava Bašty nebyli od Pražského hradu zas tak daleko. Jiné se vyplatí zmínit alespoň díky nevšednímu osudu – jako dvorního kněze bavorského krále, dámského krejčího, pro kterého byl Masaryk krvežíznivý stařec, nebo dobrodruha odsouzeného za prodej padělaných obrazů.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    12. ledna 1962 byl Vladimír Škutina komunisty odsouzen za urážku prezidenta

    Před 2 měsíci
    V pražské hospodě U Jelínků v roce 1961 filmový scenárista a spisovatel Vladimír Škutina prohlásil, že prezident Antonín Novotný je vůl, gauner a despota. Samozřejmě netušil, že si zrovna zadělal na kriminál, který na sebe nenechal dlouho čekat. 12 . ledna 1962 byl poslán na deset měsíců do vězení za snižováni vážnosti prezidenta republiky. Kritika a negativní protisystémové názory se v předlistopadovém režimu prostě nenosily. Mnoho lidí za ně zaplatilo životem, jiní měli štěstí a skončili jen ve vězení. Pojďme se na jeden příběh z mnoha podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    REPORTÁŽ: Volíme Babiša! Romové mají jasno, kdo má sedět na Hradě. K urnám se jim ale nechce

    Před 2 měsíci
    Prý strašně rozumně mluví, je upřímný a udělá pro Romy něco dobrého. Podle obyvatel vyloučené lokality v Ostravě-Přívoze to jsou hlavní přednosti prezidentského kandidáta Andreje Babiše. „Volíme Babiša, jedině Babiša,“ přesvědčeně říkají v ostravském dialektu. Romové ale zároveň přiznávají, že dojít do volební místnosti je pro ně problém. „Volím Babiše, ale na volby nemám čas. Doma mám dvě děcka,“ vysvětluje 25letá Simona Koňaková, proč se klání nezúčastní.
     Komentáře
  • Pravda vítězí

    31 min

    Podcast
    Kočičí princové Pavel a Babiš, Nerudová jako pes obranář

    Před 2 měsíci

    ·

    31 minut

    První kolo prezidentské volby se blíží, v době svátků si ovšem týmy Petra Pavla a Andreje Babiše vyměňovaly na sociálních sítích obrázky koček. Danuše Nerudová přišla pro změnu s pejskem a také rozsáhlou obranou v případě stínů, které na ni dopadají z dob, kdy byla rektorkou Mendelovy univerzity. Zdá se, že její kampaň přinejmenším narazila na určitý strop. Nad Andrejem Babišem ovšem visí podstatně větší problém – a to soud v případu Čapího hnízda. Jak moc by mu rozsudek o jeho vině uškodil? Nový, 14. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vánoční puč a semínkový generál. Skandál, který odstartoval nezamyšleně Pražské jaro. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 3 měsíci
    Třetí, poslední díl, věnovaný Vánočnímu puči v roce 1967… Po neúspěchu pokusu o záchranu prvního tajemníka ÚV KSČ Antonína Novotného likvidací stranické opozice došlo generálu Janu Šejnovi, že v Československu už jej před trestním stíháním neochrání ani jeho poslanecký mandát. Rozhodl se tedy pro útěk, který vyvolal ve světě senzaci a v Československu skandál, který sestřelil prezidenta a několik ministrů.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Novotný nesmí padnout! Jak kvůli boji komunistů málem vyjely tanky na Prahu. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 3 měsíci
    Aneb Zapomenutý vánoční puč 2. Zasedání ÚV KSČ jsme opustili ve chvíli, kdy Antonín Novotný přerušil jednání přes Vánoce, neboť si mu prý členky ÚV KSČ stěžovaly, že musí jít domů péct vánočky. Reálným důvodem ale bylo získání času, neboť koalice jeho odpůrců ve vedení strany získala jednoznačnou převahu příchodem Jiřího Hendrycha, dosavadní „dvojky“ Novotného režimu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Šílený pokus, jak zachránit československého prezidenta aneb Zapomenutý vánoční puč. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 3 měsíci
    Před pětapadesáti lety se chystalo něco, co dějiny české a československé politiky naštěstí nikdy nezažily. Zátah, který měl zajistit pokračování funkce prezidentovi a generálnímu tajemníkovi KSČ Antonínu Novotnému pozatýkáním a zneškodněním jeho odpůrců. A protože akce byla plánována na poslední týden v roce, začalo se jí říkat „Vánoční puč“.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Prezidenti a auta. Masaryk v limuzíně, Zeman se sporťákem

    Před 3 měsíci
    V limuzínách, běžných vozech či kabrioletech. Prohlédněte si fotogalerii historických snímků s československými a českými prezidenty na téma automobilismus.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Moje normalizace. Glosa Iva Fencla

    Před 3 měsíci
    Éra socialismu měla své fáze. Jiné to bylo v letech 50., 60. 70. i 80; což jsem věru neobjevil Ameriku. Snad nesčetněkrát se opakovalo, že nelze těch čtyřicet let paušalizovat, byť to místy byla, po anglicku vyjádřeno, ošidná éra. Roli tu rovněž hraje Paměť národa i skutečná paměť národa. Třeba i paměť má. Půjde o subjektivní reflexi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Vojenské přehlídky prezidentů od TGM po Zemana

    Před 3 měsíci
    Václav Havel v památně krátkých kalhotách, Emil Hácha na narozeninách Adolfa Hitlera v Berlíně, Klement Gottwald s Lidovými milicemi a další historické snímky našich prezidentů na vojenských přehlídkách.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Psi, koně i sumci, podívejte se na fotky našich prezidentů se zvířaty

    Před 4 měsíci
    Kníračka Ďula Václava Havla vešla do dějin. Psy měli i prezidenti Beneš, Zápotocký nebo Svoboda. Masaryk se nechal natáčet při jízdě na koni, ale sehnat snímek Gottwalda či Husáka se živým zvířetem snad ani není možné.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Smutek na Hradě: Zemřel zahradník šesti prezidentů. Od Havla se dočkal zvláštní pocty

    Před 4 měsíci
    V neděli 20. listopadu zemřel známý zahradník Pražského hradu Václav Kefurt. Ten se během své dlouholeté kariéry při práci v Královské zahradě potkal s celkem šesti prezidenty a vysloužil si řadu ocenění.
     Komentáře
  • Super

    Budoucí nacistický pohlavár dostal pendrekem po hlavě. Vlasta Burian ani jeho kolegové nemohli tušit, s kým mají tu čest

    Před 4 měsíci
    „Král komiků Vlasta Burian v detektivní veselohře. Karlovy Vary! Proč??? Protože tam zavítal pohádkově bohatý indický maharadža??? Ne! Protože se tam objevil slavný detektiv Babočka – a kde je ten – tam se jistě něco chystá... Ale co??? To se dovíte v nejnovější detektivní veselohře UFY…“ – stálo v distribučním sloganu, který v roce 1937 propagoval komedii Tři vejce do skla s Vlastou Burianem (✝70) v hlavní roli. Je to skoro k nevíře, ale od premiéry nestárnoucí komedie uplynulo letos 85 let.
     Komentáře
  • Deník

    KVÍZ: Které jelo prvně 300 km/h a další zajímavosti ze světa sportovních aut

    Před 4 měsíci
    Díky sportovním autům se zásadním způsobem vylepšují jízdní vlastnosti a vlastně i bezpečnost klasických osobních automobilů. Některé milníky v jejich historii si můžete připomenout v našem kvízu.
     Komentáře
  • Deník

    Nemocnice Beelitz-Heilstätten: Dodnes z ní jde strach, léčil se tu i Hitler

    Před 4 měsíci
    Silné emoce vyvolává Beelitz-Heilstätten - nemocniční komplex s 60 budovami nedaleko Berlína. Nejen kvůli svému až děsivému stavu, ale i zajímavé minulosti. Mimo jiné se zde totiž léčil Adolf Hitler.
     Komentáře
  • Deník

    Vzestup Antonína Novotného: Měl pro něj slabost samotný Chruščov. A ten jednal

    Před 4 měsíci
    Před 65 lety, dne 19. listopadu 1957, se stal novým československým prezidentem Antonín Novotný. K této funkci mu nemálo pomohl tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov, který měl pro Novotného zvláštní slabost – československý politik mu totiž dost možná připomínal sebe sama.
     Komentáře
  • Tiscali

    Před 55 lety žádali studenti světlo, zbili je esenbáci

    Před 5 měsíci
    Před 55 lety se v Praze odehrála událost, která byla jednou z prvních vlaštovek pražského jara. Dva tisíce studentů se zúčastnily demonstrace, na níž požadovaly zlepšení tristních podmínek na strahovských kolejích. Akci brutálně rozehnala Veřejná bezpečnost.
     Komentáře
  • Lifee

    Chceme světlo: Demonstraci studentů ze strahovských kolejí přivítaly obušky, slzný plyn a StB

    Před 5 měsíci
    Poslední říjnový den roku 1967 se studenti strahovských kolejí rozhodli jít do ulic. Vadilo jim, že dochází k častým výpadkům elektřiny. „Chceme světlo, chceme více světla," ozývalo se v průvodu asi 2000 studentů. Státní bezpečnost na to zareagovala velmi brutálním způsobem.
     Komentáře
  • Příbram

    Areál Vystrkov jako pomník nespravedlivě vězněných architektů

    Před 5 měsíci
    Výstavba okázalého rekreačního komplexu pro oddech předních funkcionářů patřila k oficiálním státním zakázkám po vzoru Sovětského svazu. Stavby s ojedinělou architektonickou hodnotou byly vybudovány na přelomu 50. a 60. let minulého století v lesích při levém břehu Vltavy, takticky ukryty před zraky veřejnosti a s označením přísně tajné.
     Komentáře
  • Super

    Pohledná, ale polozapomenutá. Tahle filmová kráska neměla manýry, i když točila s hvězdami

    Před 5 měsíci
    Typově připomínala věčného diblíka Věru Ferbasovou (✝62) a její kariéra u filmu trvala pouhé tři roky. Během ní ale stačila Eva Gerová (4. 3. 1920-5. 6. 2013) natočit dvanáct filmů, díky kterým se navždy zapsala do dějin čs. kinematografie. A protože mnohé z nich se reprízují dodnes, její pohlednou a usměvavou tvář znáte nejspíš i vy.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Když ochoří hlava státu: Jaké nemoci trápily Masaryka, Beneše nebo Háchu?

    Před 6 měsíci
    Politikové, kteří stáli v čele československého státu, měli vedle těch státnických také obyčejné lidské starosti a slabosti. Tak jako každý jiný člověk mohli i oni onemocnět nebo utrpět úraz. Jak se řešily vážné choroby hlav státu a co o nich směla vědět veřejnost?
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Jak to bylo, Vondrovi? Kolik měl společného svět normalizačních seriálů a skutečný život

    Před 6 měsíci

    ·

    53 minut

    „Červánky zániku ozařují všechno kouzlem nostalgie, i gilotinu,“ píše Milan Kundera v úvodu Nesnesitelné lehkosti bytí. Platí to o lecčems. Třeba i o dílech československé populární kultury 70. a 80. let, které mnozí tak rádi sledují. V nejistých časech prvních lockdownů dokonce televize zřídila zvláštní kanál, kde se tato tvorba vysílala jako konejšivý prostředek.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jiří Paroubek jde do toho. Neděle Tomáše Vodvářky

    Před 7 měsíci
    Zásadní zpráva pro naše média, jež přebíjí i frontové zpravodajství. Jiří Paroubek, zombie české politické scény, jde do presidentského klání. Až sežene – dle vlastních slov – prachy.
     Komentáře
  • MůjLife

    Nevýrazný „fešák Tony“ vylezl po zádech Gottwalda i Zápotockého, aby Pražské jaro strávil už jako nýmand. Lidu se po jeho smrti stýskalo po závanu demokracie

    Před 7 měsíci
    Dalšího komunistického prezidenta si dnes představíme v rámci naší série o zvěrstvech v čele naší země.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Trumpová měla čich na úspěch. Od bolševiků chtěla pryč co nejdřív, tvrdí experti

    Před 8 měsíci
    Jak se z dívky z východu stane součást americké smetánky? O cestě Ivany Trumpové do Spojených států, kam lidé míří za splněním svého snu, mluvil ve vysílání CNN Prima NEWS historik Martin Kovář. Popsal, jak důležitá byla Ivana pro jejího bývalého manžela, exprezidenta Donalda Trumpa. Amerikanista Jiří Pondělíček vysvětlil, proč se jí v Americe začalo tak podnikatelsky dařit.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Úpravy II. nádvoří a Středního křídla Nového královského paláce

    Před 9 měsíci
    Respektovaný architekt Jaroslav Fragner byl Gočárovým žákem na pražské AVU a později jeho nástupcem na tamní škole architektury. V éře prezidenta Antonína Novotného prováděl jako vedoucí hradního ateliéru SÚRPMO rekonstrukce na Pražském hradě.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    22 min

    Podcast
    Milada Horáková: “Jdu s hlavou vztyčenou. V boji se padá, a co jiného je život než boj.”

    Před 10 měsíci

    ·

    22 minut

    Na konci května 1950 začal historiky nazývaný “největší politický proces” v našich dějinách. První vykonstruovaný soud tehdejší doby, na který dohlíželi sovětští stalinisté. Soud, který provázela mohutná manipulativní propaganda, a který poslal na smrt ženu. Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v rámci politických procesů po únoru 1948. Komunisté ji zavraždili na dvoře pankrácké věznice 27. června 1950.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1920: Polské ozbrojené jednotky přepadly naše obce na Těšínsku

    Před 10 měsíci
    V dnešní době pokládáme Poláky za blízké spojence, se kterými máme mnoho společného. Krátce po vzniku Československa měly ale naše vztahy k Polsku k dnešnímu stavu daleko. Článek z roku 1920 vám popíše tehdejší průběh polského teroristického přepadení několika obcí na Těšínsku.
     Komentáře
  • Expres FM

    Legendární výtvarník Andy Warhol hudebním producentem? Před 55 lety stál za vznikem kultovních The Velvet Underground

    Před 10 měsíci
    The Velvet Underground byla průkopnická experimentální rocková kapela z New Yorku, která působila v letech 1965 až 1973. Někteří v kapele vidí most mezi pacifistickými tématy konce šedesátých let a naprostým chaosem a lhostejností punkového hnutí poloviny let sedmdesátých. Hudebníci pod vedením manažera, mecenáše a producenta, jinak slavného výtvarníka Andyho Warhola experimentovali s formou začlenění avantgardních vlivů. Často syrový, někdy obtížný zvuk skupiny ovlivnil mnoho pozdějších interpretů a texty Lou Reeda přinesly do rocku nové úrovně sociálního realismu a špinavosti.
     Komentáře
  • Večerní show

    4 min

    Podcast
    50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM! 10. místo The Velvet Underground & Nico

    Před 10 měsíci

    ·

    4 minuty

    Za další zásadní deskou se musíme podívat do roku 1967. Tou dobou jsme tu měli těžký komunismus a hlavní šíbři, jako byl třeba tehdejší prezident Antonín Novotný, varovali před přílišnou demokratizací společnosti, která dle něho mohla vést až k podpoře imperialistických snah. Ve spojených státech se zase naplno rozjely květinové děti a hnutí hippies bylo na svém pomyslném vrcholu. V té době vzniklo jedno z nejvlivnějších hudebních alb všech dob eponymní debut The Velvet Underground & Nico.
     Komentáře
  • Novinky

    Ve Kdyni objevili hrdinu. Letce a politického vězně

    Před 10 měsíci
    Přežil válečné boje s nacisty i komunistické vězení. Nakonec František Klemens ze Kdyně na Domažlicku emigroval a na desítky let upadl v zapomnění.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejpohlednější prezident světa měl talent veksláka: Che Guevarovi sehnal chalupu, císaři Etiopie štolbu, králi Kambodže školu pro syna, vůdci Indonésie ženu. Svět Tomáše Koloce

    Před 11 měsíci
    Před 65 lety byl zvolen prezidentem šestý československý a třetí komunistický prezident Antonín Novotný, který během svého života opsal podivuhodnou politickou křivku od vězně koncentračního tábora Mauthausen přes hlavu stalinských politických procesů 50. let až po liberála, který byl roku 1960 západními novináři zvolen nejelegantnější hlavou státu na světě a svou zemi bez úhony provedl kulturním zázrakem 60. let až téměř k Pražskému jaru 1968 – aby nakonec zemřel v zapomnění. Co všechno o Antonínu Novotném nevíme?
     Komentáře
  • LUI

    Jiří Hromada bydlí v bytě po ženě režiséra, který jej připravoval na DAMU. Obklopuje se symboly, modrou barvou a dřevem

    Před 11 měsíci
    Dveře svého do modra laděného domova v srdci Prahy nám otevřel známý GLBT aktivista, herec a spisovatel Jiří Hromada. Povídali jsme si o tom, jak si zařizoval své bydlení i o životních příbězích, které se zrcadlí ve všem, co jej doma obklopuje.
     Komentáře
  • Super

    Kuriózní zákulisí slavné komedie: Šplhoun prý propadl, říďa obětoval kštici a študáci byli stejně staří jako učitelé

    Před 11 měsíci
    Básník Adolf Heyduk jistě netušil, že jeho báseň Dědův odkaz bude jednou znát úplně každý. I vy si jistě vybavíte „Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá…“, kterou v komedii Škola základ života (1938) doluje z hlavy septimán Áda Čuřil, a pan profesor Kolísko se ho marně snaží přimět k procítěnější recitaci.
     Komentáře
  • Super

    Pět tisíc za výborný herecký výkon. K ceně hvězdě dopomohla i tato legendární veselohra

    Před 11 měsíci
    Když se řekne Hotel Modrá hvězda, každý si jistě vybaví veselý příběh o mladých lidech, kteří dávají do pořádku zanedbaný hotýlek. Režisér Martin Frič natočil svou nestárnoucí komedii v roce 1941 s cílem pobavit publikum, zkoušené útrapami války. Možná ale nevíte, že jde o remake německého snímku Karla Lamače Zamilovaný hotel (Das verliebte Hotel) z roku 1933, kde hlavní roli ztvárnila Anny Ondráková.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dělníci v Dobříši osadili mostní provizorium, které nahradí zavřený kamenný most

    Před 1 rokem
    Dělníci v Dobříši instalovali mostní provizorium, které dočasně nahradí uzavřený kamenný most přes Pilský potok. Přípravné práce začaly v pondělí, auta by tímto úsekem Pražské ulice měla opět projíždět v první půlce dubna.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zločin v Lánské oboře

    Před 1 rokem
    Nepřekvapuje, že zlodějny bují právě v místech, kam veřejnost nesmí. Není důvod, aby si pro sebe tři tisíce hektarů dál držela jen hradní partička.
     Komentáře
  • Příbram

    Dělníci v Dobříši osadili mostní provizorium, které nahradí zavřený kamenný most

    Před 1 rokem
    Památkově chráněný most je v havarijním stavu a doprava přes něj už nebyla bezpečná, proto musel být 3. února uzavřen. Oprava začne v příštím roce
     Komentáře
  • G

    Antonín Novotný: Příběh komunistického prezidenta, kterému přezdívali fešák Tony

    Před 1 rokem
    Když byla krátce po procesu se Slánským recepce na sovětské ambasádě, byl zde i Antonín Novotný, který byl dosazen na místo popraveného tajemníka. Klement Gottwald mu tenkrát před sovětským poradcem řekl toto: „Soudruzi podceňují práci ve vládě, tak buď budeš pracovat, kam tě postavíme, nebo půjde hlavička dolů, a ty víš, že to umíme.“ Vyděšený a uražený Novotný opustil recepci.
     Komentáře
  • Security Magazín

    A co opozice? Alexander Dubček a jeho ideologické limity

    Před 1 rokem
    Reformní proces v Československu v roce 1968 otevřel po dlouhé době stavidla svobody, i když i ta byla samozřejmě v podmínkách mocenského monopolu KSČ omezená. Hodlal Alexander Dubček, který se dostal 5. ledna 1968 do čela KSČ, připustit opozici?
     Komentáře
  • Novinky

    V tajném rezortu na Orlíku pobývali funkcionáři i mafiáni, podívejte se na něj nejen z výšky

    Před 1 rokem
    Ve Vystrkově na břehu Orlické přehrady byl v roce 1963 dokončen areál, jehož minulost je spjata s mnoha spornými událostmi včetně samotné stavby. Kromě významných komunistických funkcionářů si vily schované v lese pronajímali i podnikatelé jako Radovan Krejčíř nebo František Mrázek. Dokonce v něm došlo k vraždě. Dnes je areál zapsaný do Národního památkového ústavu a je otevřen pro veřejnost.
     Komentáře
  • G

    Gustáv Husák: bývalý ministrant a technolog moci, který se prohlásil knězem komunismu

    Před 1 rokem
    6. únor 1951. Gustáv Husák je pozván do kanceláře generálního tajemníka Komunistické strany Slovenska Štefana Bašťovanského. Tajemník jej však nečekal. Místo něj jej v místnosti překvapili ozbrojení muži v kožených kabátech . Jeden mu zkroutí ruce za zády a spoutá jej. Husák si uvědomí hrůznost své situace.
     Komentáře
  • inStory

    V prvním lednovém týdnu roku 1968 začalo tzv. pražské jaro. Trvalo jen pár měsíců

    Před 1 rokem
    Komunisté se totiž tehdy rozhodli, že je potřeba oddělit prezidentskou funkci od pozice prvního tajemníka ÚV KSČ, tehdejšího nejvyššího orgánu komunistické strany. Prezidentem tedy zůstal sovětský přitakávač Antonín Novotný a do čela ÚV KSČ se dostal Alexander Dubček.
     Komentáře
Reklama