Zavřít
Antonín Novotný

Antonín Novotný

Nejnovější články na Seznamu na téma Antonín Novotný
  • Život v Česku

    Okno do historie: Prezident Novotný měl v dnešních číslech obří plat 9 600 000 korun měsíčně. Byl první moderní populista, mzdu si sám snížil

    Před 10 dny
    Politici si čas od času rádi čechrají před voliči peříčka. Jako důkaz své laskavosti si navrhují zmražení nebo snížení platů. Nic nového pod sluncem. Třetí komunistický prezident Antonín Novotný (1904–1975) si po nástupu na Pražský hrad v roce 1957 snížil obrovský měsíční plat 240 000 Kčs na 180 000 Kčs. Hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora pro ŽivotvČesku.cz podotkl, že pro přepočet na dnešek je třeba plat vynásobit odhadem čtyřicetkrát. A to už je pěkná sumička v milionech korun.
     Komentáře
  • Svět hospodářství

    Výročí, kterého si nikdo nevšimne

    Před 12 dny
    Je to 70 let, když se do čela Československa postavil skoro zapomenutý, a přitom extrémně rozporuplný Antonín Novotný.
     Komentáře
  • Proženy

    Nesmrtelné jarmilky! Legendární cvičky s gumou přes nárt se vyrábějí téměř šedesát let

    Před 15 dny
    Vzpomenete si ještě na povinný cvičební úbor, který měly mít při hodinách tělesné výchovy všechny dívky na základních školách? Jeho nedílnou součástí byly bílé plátěnky s gumou přes nárt. K tomu se nosilo bílé tričko a modré trenýrky s kapsičkou na zadku.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Nevýrazný „fešák Tony“ vylezl po zádech Gottwalda i Zápotockého, aby Pražské jaro strávil už jako nýmand

    Před 23 dny
    Dalšího komunistického prezidenta si dnes představíme v rámci zvěrstvech v čele naší země - Antonín Novotný.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Téměř zapomenuté výročí

    Před 28 dny
    Nedávno jsme si "připomněli" 55 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Proto se "vzpomínalo", protože se jen připomínalo, co se vlastně před více než půl stoletím stalo. Možná i proto, že to byla jen okupace Československa a my jsme teď Slovensko, se nás to tolik netýká, že.
     Komentáře
  • TN

    Před 55 lety sovětské tanky rozjezdily sny o socialismu s lidskou tváří

    Před 1 měsícem
    Srpnové události roku 1968 byly definitivní tečkou za obdobím takzvaného pražského jara – pokusu o reformu totalitního režimu, ve kterém vládla jedna strana. Jedním z nejvýznamnějších reformních počinů bylo zrušení cenzury, která se však brzy vrátila.
     Komentáře
  • Novinky

    Historik: Srpen 1968 byl pro armádu morální ránou

    Před 1 měsícem
    Invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 byla pro československou armádu morální rána, ze které se nikdy nevzpamatovala, řekl Právu historik z Vojenského historického ústavu Prokop Tomek. Vysvětlil také, proč se po invazi v armádě tolik rozmohla šikana.
     Komentáře
  • Expres FM

    Muž idejí František Kriegel: Vzorný bolševik i zapálený chartista, který nepodepsal souhlas se sovětskou okupací

    Před 1 měsícem
    Od studia medicíny v Praze a válčení ve Španělsku a Číně, přes politické vrcholy, až k podpoře disentu. Přestože se mu v jeho aktivitách nedařilo uniknout konfliktům s mocnými režimy, stál nekompromisně za svými ideály. František Kriegel zachoval statečný postoj během srpnové okupace, kdy i přes nátlak nepodepsal Moskevský protokol. Později naopak připojil podpis pod…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Český filmový krasavec Antonín Novotný pohrdl Hollywoodem, sekl s herectvím a věnoval se chemii

    Před 1 měsícem
    Lamač dívčích srdcí. Krasavec s oduševnělým pohledem, jehož tvář zářila na filmovém plátně. Takto návštěvníci prvorepublikových biografů vnímali oblíbeného herce Antonína Novotného. Byl slavný, chtěli ho v Hollywoodu, svět mu ležel u nohou. Přesto úspěšnou hereckou kariéru pověsil na hřebík a vyměnil ji za náročnou práci vědce, vynálezce a inovátora
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jsem nadpoloviční dezolát. A co vy? Svět Tomáše Koloce

    Před 2 měsíci
    Musím se přiznat, že přestože vím, že jde o silně pokřivený odraz nedigitální reality, navíc marketingově ovlivňovaný a (jak všichni, kdo tam jsme, zažíváme) cenzurovaný, pohybuji se na sociálních sítích. Kdo dokáže odstínit informace se skutečnou hodnotou od „informací“, které žádnou hodnotu nemají (a ty dnes, přes režimní diskurz, pocházejí zejména z mainstreamových médií), tomu se na sítích dostává několika výhod. Počínaje tím, že se tam dostane k zprávám daleko rychleji než v médiích, a je-li například nějak zdravotně nebo sociálně diskvalifikovaný, může v nich nahlédnout i do prostředí, do nichž by se v běžném životě nikdy nedostal.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Poslušnost nade vše aneb Z vycházející hvězdy nenápadnou knihovnicí. Tajnosti slavných

    Před 2 měsíci
    Okatá plavovláska zářila jen tři roky, hrála jen ve dvanácti filmech a tvrdě začala šlapat na paty nejobdivovanějším hvězdám. A pak o jejím životě rázně rozhodl manžel.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Slánský, Laušman a Škutina: Političtí vězni tří komunistických prezidentů

    Před 2 měsíci
    Prezidentův vězeň, tak se jmenuje kniha publicisty a spisovatele Vladimíra Škutiny. On sám tím mínil Antonína Novotného.
     Komentáře
  • Super

    Vyhlášený herecký krasavec uzavřel filmem Hotel Modrá hvězda svou kariéru. Později spolupracoval s NASA

    Před 2 měsíci
    Legendární komedie Hotel Modrá hvězda (1941) neztratila nic na své divácké přitažlivosti ani víc než 80 let od svého natočení. Není divu. Zkušený režisér Martin Frič do ní tehdy obsadil naše největší prvorepublikové hvězdy Natašu Gollovou, Oldřicha Nového a Adinu Mandlovou.
     Komentáře
  • Kinobox

    KVIFF: Padouch, nebo hrdina? Nadčasový portrét Alexandra Dubčeka fascinuje

    Před 2 měsíci
    „Věřím v dobro člověka,“ píše se na jednom z mnoha památníků Alexandera Dubčeka. Dokument o rozporuplně přijímaném státníkovi má navzdory občas pomalé řeči pamětníků poměrně strhující tempo a zdárně poukazuje na proměny přemýšlení o historii.
     Komentáře
  • Novinky

    Svět je spletitý a nádherný. Jan Kačer vzpomíná na Ostravu i Evalda Schorma

    Před 2 měsíci
    „Člověk se narodí plný optimismu, představ, že je to tady všechno pro něj, že má zaručené štěstí. Život je ale ve skutečnosti o tom, abychom měli ‚každý den odvahu‘ ho v čestnosti prožít,“ říká Jan Kačer. Na karlovarském festivalu se v sobotu odehraje světová premiéra digitálně zrestaurované verze filmu Evalda Schorma Každý den odvahu z roku 1964, kde Kačer ztvárnil hlavní roli.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Komentář: Magických 100 dnů prezidenta Petra Pavla ve funkci pohledem Jiřího Ovčáčka

    Před 3 měsíci
    Komentář: Prezident Petr Pavel si dnes může odškrtnout prvních 100 dní ve funkci. Zhostil se jí poměrně bez větších zádrhelů - zároveň jeho první kroky v roli hlavy státu působí, že nechce být jako čelní představitel země aktivistický, ale naopak spíše aktivní. Politologové oceňují jeho snahu zprostředkovávat dialog. Jako kladnou změnu po éře Miloše Zemana vidí Pavlovo působení politici vládní koalice. Opozice je však v tomto hodnocení výrazně odměřenější.
     Komentáře
  • Super

    Slavná komedie ho rozeštvala nejen s režisérem. Vlasta Burian dva měsíce nepromluvil s Marvanem. Může za to malichernost

    Před 3 měsíci
    Režisér Martin Frič (✝66) natočil s Vlastou Burianem (✝70) v roce 1940 dva filmy, které jsou dodnes divácky atraktivní. Kromě veselohry Když Burian prášil to jsou Katakomby, kde si král komiků zahrál poctivého a svérázného oficiála Bormana, který mluví tak, jak mu „zobák narost´“. A protože je upřímný, často se hádá se svým nadřízeným, přednostou pozemkového úřadu Sýkorou (Jaroslav Marvan ✝72).
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Den, kdy se z peněz staly bezcenné cáry papíru. Měnová reforma před 70 lety ožebračila Čechy

    Před 3 měsíci
    Před 70 lety byla vládou vyhlášena měnová reforma, která zrušila lístkový systém a znehodnotila peníze i vklady ve skandálním poměru. Smyslem opatření bylo z pohledu vládnoucí Komunistické strany zlikvidovat černý trh, vyřešit hospodářské těžkosti a „definitivní zúčtovat s buržoazií“. Nejbolestivěji zasáhla reforma samozřejmě především nejbohatší vrstvy, těžce postižení byli ale i drobní střadatelé. Anulováním dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu šlo o faktický bankrot.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Proč nejsou stále v lékárnách všechny léky: V čem je problém, vysvětlil expert přes zdravotnictví Ondřej Dostál

    Před 3 měsíci
    Komentář: V lékárnách pořád chybí některé léky. Důvodem výpadku léků nejsou jen problémy v dodavatelských řetězcích, ale i vysoká nemocnost a s ní související vyšší spotřeba. Kritika se tak žene na ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele je ministr Vlastimil Válek. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila komentátora a experta v oblasti zdravotnictví, právníka Ondřeje Dostála, který k věci uvedl, že faktorů, proč léky lidově řečeno nejsou, je hned několik.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Bývalé prezidenty obestřel kult osobnosti, ale i naprosté zapomnění. Jaký bude odkaz Miloše Zemana?

    Před 4 měsíci
    Dva naše prezidenty obestíral kult osobnosti, jeden zemřel na Pankráci, další v naprostém zapomnění. V „ložnici“ ale zatím neúřadoval žádný z nich
     Komentáře
  • Novinky

    Porozumět Krieglovi. Matěj Metelec nad knihou Martina Gromana

    Před 4 měsíci
    „Celý den trávím s Václavem Havlem,“ začíná poněkud překvapivě Martin Groman svou rozsáhlou biografii Kriegel (Paseka, ŮSTR 2023). Úvodní kapitola Přemýšlení o Václavu H. se odkazuje na Havlův text Přemýšlení o Františku K. z ledna 1988, ani to ale nevysvětluje, proč se vstupním bodem životopisu Františka Kriegla stal právě Havel, zvlášť když se Groman později na jeho interpretace už neodvolává.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Václav Bělohradský o civilizační pohádce pro děti postkomunismu

    Před 4 měsíci
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • MůjLife

    Před 100 lety se narodil Jozef Lenárt: Nechodil do sporu a vždy ustoupil, přesto byl ve vrcholné politice přes 30 let

    Před 5 měsíci
    Jméno Jozefa Lenárta, který se narodil přesně před sto lety, lidem mladším čtyřiceti let pravděpodobně mnoho neřekne, přestože byl po desetiletí jedním z nejmocnějších lidí v zemi, například jako československý premiér. Jaký to byl člověk?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Pětiletka běsů připomíná řádění komunistické moci v Královéhradeckém kraji

    Před 5 měsíci
    Výstava Paměti národa přináší svědectví pamětníků o teroru, vystěhovávání a věznění. Jak se prvních pět let vlády komunistů podepsalo na životě lidí v Královéhradeckém kraji? Komunisté v tomto ohledu splnili první pětiletku na více než sto procent...
     Komentáře
  • Super

    Komedie Hotel Modrá hvězda s Novým, Mandlovou i Gollovou. Scénář byl kritizován a zapomnělo se na slavnou autorku

    Před 5 měsíci
    Za protektorátu se největší divácké oblibě těšily sentimentální příběhy z červené knihovny a pak také hvězdně obsazené komedie. Ty nejlepší vznikaly pod režijní taktovkou Martina Friče (✝66) – stačí připomenout jeho nestárnoucí veselohry Cesta do hlubin študákovy duše, Kristian či Eva tropí hlouposti, které natočil hned v prvním roce protektorátu (1939). O rok později následovaly neméně skvostné Katakomby či Když Burian prášil s populárním Vlastou Burianem (✝70) v hlavní roli.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Za pravdu skončil v kamenolomu, během normalizace už si pak raději dával pozor na pusu. Tajnosti slavných

    Před 5 měsíci
    Po prvním ,štěku‘ čekal na další filmovou roli dlouhých osmnáct let. V dramatických padesátých letech totiž dal příliš nahlas najevo své názory. Když pak přišla normalizace, už si raději dával větší pozor.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Manželka Antonína Novotného Božena roli první dámy nesnášela, vybavení Hradu rozdala

    Před 6 měsíci
    Zatímco o některých českých (a československých) prvních damách mohou vznikat celé knihy, Božena Novotná, manželka prezidenta Antonína Novotného, tak trochu vystupuje z řady. V jejím životě totiž přehršel zajímavostí nalézt nejde a mezi její nejznámější skutky patří to, že jako první dáma na Pražském hradě technicky odcizila celou řadu vybavení.
     Komentáře
  • Expres FM

    Skvělá herečka a bývalá první dáma slaví jubileum

    Před 6 měsíci
    22. březen je 81. dnem letošního roku, který tu s námi bude ještě 284 dní. Svátek slaví Leona, Lea, Leon, Lia a Oktavián. Připomínáme si Světový den vody a taky začátek takzvaného Pražského jara, před 55 lety totiž abdikoval prezident Antonín Novotný. Které další události bychom si měli připomenout? A kdo slaví narozeniny?   Jan Nepomucký:…
     Komentáře
  • Náš region

    Před 110 lety přišla na svět hvězda stříbrného plátna. Později herec pomohl NASA do vesmíru

    Před 6 měsíci
    V období první republiky hrál zejména milovníky a mladé hrdiny. Můžeme si jej pamatovat jako septimána Jindru Benetku ze snímku Škola, základ života! nebo…
     Komentáře
  • Novinky

    Prezidenti České republiky a Československa: Seznam, zajímavosti a historické milníky

    Před 6 měsíci
    Václav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Klement Gottwald. Stáli v čele země a výrazně se podíleli na jejím směřování. Hlavou Československa i později České republiky se stali i další státníci. Připomeňte si, kdo nosil oslovení „prezident“.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Záhada Gottwaldovy beranice: Půjčil mu ji pro slavnou fotografii popravený politik?

    Před 7 měsíci
    Slavný snímek předsedy vlády a KSČ Klementa Gottwalda pronášejícího v únoru 1948 projev „po návratu z Hradu“ existuje ve dvou podobách. Zatímco v původní verzi je na balkoně obklopen soudruhy v čele s náměstkem ministra zahraničí Vladimírem Clementisem, po obvinění tohoto politika z protistátní činnosti a následné popravě se před objektivem ocitá sám jen s neznámým mužem v klobouku zakrytým mikrofony, který na původní fotce pro změnu vůbec nebyl.
     Komentáře
  • TN

    Lánská obora skýtá tajemství prezidentů. Můžete tam při zvláštních příležitostech

    Před 7 měsíci
    Lánská obora sloužila panovníkům a prezidentům už dříve. Každý z nich si tam našel své. Do některých tajů Lánské obory, zámečku a zálib, které si tam prezidenti našli, diváky pořadu Do lesa zasvětili zaměstnanci Lesní správy Lány. Prozradili také, kdy se tam můžete podívat.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Volební krvák v Praze před kamerami ČT. 15 let od skandálu, po kterém radši volíme prezidenta přímo. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 7 měsíci
    Přímá volba prezidenta letos v lednu opět vzbudila velké vášně. A s nimi i pochybnosti, zda takto dramatická kampaň není až příliš likvidační pro naše společenské vazby. Je však vhodné připomenout si, jak může vypadat druhá možnost – volba poslanci a senátory. Je to patnáct let, co jsme ji absolvovali naposled. Za tu dobu jsme mnohé zapomněli, a v tomto případě je skleróza velmi milosrdná. Když byl 15. února 2008 Václav Klaus podruhé zvolen prezidentem, také si mnozí vydechli, že už to máme za sebou.
     Komentáře
  • Super

    Perličky z natáčení kultovní studentské komedie Škola základ života. Tajemství ředitelovy pleše i nesmrtelné hlášky

    Před 7 měsíci
    Filmy ze studentského prostředí si oblíbili diváci všech věkových kategorií. Není divu – do školy chodil (nebo chodí) každý z nás a všichni jsme v ní zažili nejrůznější legrácky i kolektivní průšvihy, na které nostalgicky vzpomínáme i po letech. Ke klenotům žánru patří pamětnická klasika Škola základ života (1938), kterou uvidíte 14. února ve 20.15 h na Televizi Seznam.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Z prezidentské kuchyně: Pavel sní všechno, Zeman ctil ovar. Masaryka jídlo obtěžovalo

    Před 7 měsíci
    Tomáš Garrigue Masaryk tvrdil, že ho jídlo obtěžuje. „Je to ztráta drahocenného času,“ říkával. Masaryk byl intelektuál, dělničtí prezidenti ale na Pražském hradě doháněli hladové mládí, třeba Antonín Novotný zbožňoval kuře à la Marengo podle napoleonského receptu. Václav Havel byl gurmán a sám také výborně vařil. Miloš Zeman si vystačil s ovarem a tlačenkou a Pavel Petr podle manželky Evy sní všechno. Chuťové návyky prezidentů se samozřejmě odrážely i na recepcích pro hradní hosty.
     Komentáře
  • Forum 24

    Opustil nás Štrougal. Soudruh, co vypadal trochu jinak, ale velký zázrak to nebyl

    Před 7 měsíci
    Lubomír Štrougal, většinu života soudruh, pak už jenom pan Štrougal, protože ho z vlastní strany po listopadu 89 vyloučili, už není. Dožil se 98 let, čemuž se běžně říká požehnaný věk. Pokud jde ...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Radikální pragmatik Lubomír Štrougal

    Před 7 měsíci
    Zemřel muž, který vtiskl charakter pozdnímu československému komunismu.
     Komentáře
  • Jímeto

    Párky a cigarety. Na životním stylu Gustáva Husáka se podepsal především pobyt za mřížemi

    Před 7 měsíci
    Uplynulo již 110 let od narození vrcholného představitele Komunistické strany Československa a osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Jaký byl v soukromí a čím doháněl své okolí k šílenství? Jeho životem byla politika Politika byla smyslem života Gustáva ...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ve službách Pražského hradu. Jak architekti měnili tvář sídla králů a prezidentů

    Před 7 měsíci
    Pokud se Petru Pavlovi splní jeho očekávání, novým hradním architektem bude Josef Pleskot. Jak k úpravám přistupovali jeho předchůdci? Podívejte se.
     Komentáře
  • Novinky

    Podívejte se, jak vypadaly známky s československými a českými prezidenty

    Před 7 měsíci
    Nově zvolený prezident Petr Pavel před časem prohlásil, že si nepřeje, aby byl jeho obličej na poštovních známkách. Pokud by u toho zůstal, byl by prvním z českých či československých prezidentů, který není na známce. Svou známku má i Emil Hácha, byť vznikla až desítky let po jeho úřadování. Jak známky s jednotlivými prezidenty vypadaly, ukazuje galerie Novinek.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Petr Pavel a jedenáct mužů, kteří byli na Hradě před ním

    Před 7 měsíci
    Podívejte se na všechny československé a české prezidenty před generálem.
     Komentáře
  • Náš region

    Komunistický prezident nezavrhoval Masaryka ani Beneše, odmítl i sovětskou okupaci, zemřel před 48 lety

    Před 7 měsíci
    Komunistický prezident Antonín Novotný byl v jistém směru unikum. Nezavrhoval totiž význam Masaryka a Beneše na vznik a obnovení Československa, ba co víc, dokonce…
     Komentáře
  • Garáž

    Auta pro prezidenty. Jednu z limuzín musela Škoda zvětšit kvůli první dámě

    Před 8 měsíci
    Koho si Češi příští sobotu vyberou za novou hlavu státu, ještě nevíme. Ale jisté je, že buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš budou potřebovat prezidentskou limuzínu. Čím vlastně jezdili a jezdí českoslovenští a čeští prezidenti?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jako Nerudová s Baštou. Boj o Pražský hrad dříve prohráli i Leninův agent či německý kněz

    Před 8 měsíci
    Historie si prý pamatuje jen vítěze, zajímavé příběhy jsou však i za poraženými prezidentských voleb. A to už přes sto let. Někteří předchůdci Danuše Nerudové či Jaroslava Bašty nebyli od Pražského hradu zas tak daleko. Jiné se vyplatí zmínit alespoň díky nevšednímu osudu – jako dvorního kněze bavorského krále, dámského krejčího, pro kterého byl Masaryk krvežíznivý stařec, nebo dobrodruha odsouzeného za prodej padělaných obrazů.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    REPORTÁŽ: Volíme Babiša! Romové mají jasno, kdo má sedět na Hradě. K urnám se jim ale nechce

    Před 8 měsíci
    Prý strašně rozumně mluví, je upřímný a udělá pro Romy něco dobrého. Podle obyvatel vyloučené lokality v Ostravě-Přívoze to jsou hlavní přednosti prezidentského kandidáta Andreje Babiše. „Volíme Babiša, jedině Babiša,“ přesvědčeně říkají v ostravském dialektu. Romové ale zároveň přiznávají, že dojít do volební místnosti je pro ně problém. „Volím Babiše, ale na volby nemám čas. Doma mám dvě děcka,“ vysvětluje 25letá Simona Koňaková, proč se klání nezúčastní.
     Komentáře
  • Pravda vítězí

    31 min

    Podcast
    Kočičí princové Pavel a Babiš, Nerudová jako pes obranář

    Před 8 měsíci

    ·

    31 minut

    První kolo prezidentské volby se blíží, v době svátků si ovšem týmy Petra Pavla a Andreje Babiše vyměňovaly na sociálních sítích obrázky koček. Danuše Nerudová přišla pro změnu s pejskem a také rozsáhlou obranou v případě stínů, které na ni dopadají z dob, kdy byla rektorkou Mendelovy univerzity. Zdá se, že její kampaň přinejmenším narazila na určitý strop. Nad Andrejem Babišem ovšem visí podstatně větší problém – a to soud v případu Čapího hnízda. Jak moc by mu rozsudek o jeho vině uškodil? Nový, 14. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vánoční puč a semínkový generál. Skandál, který odstartoval nezamyšleně Pražské jaro. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 9 měsíci
    Třetí, poslední díl, věnovaný Vánočnímu puči v roce 1967… Po neúspěchu pokusu o záchranu prvního tajemníka ÚV KSČ Antonína Novotného likvidací stranické opozice došlo generálu Janu Šejnovi, že v Československu už jej před trestním stíháním neochrání ani jeho poslanecký mandát. Rozhodl se tedy pro útěk, který vyvolal ve světě senzaci a v Československu skandál, který sestřelil prezidenta a několik ministrů.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Novotný nesmí padnout! Jak kvůli boji komunistů málem vyjely tanky na Prahu. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 9 měsíci
    Aneb Zapomenutý vánoční puč 2. Zasedání ÚV KSČ jsme opustili ve chvíli, kdy Antonín Novotný přerušil jednání přes Vánoce, neboť si mu prý členky ÚV KSČ stěžovaly, že musí jít domů péct vánočky. Reálným důvodem ale bylo získání času, neboť koalice jeho odpůrců ve vedení strany získala jednoznačnou převahu příchodem Jiřího Hendrycha, dosavadní „dvojky“ Novotného režimu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Šílený pokus, jak zachránit československého prezidenta aneb Zapomenutý vánoční puč. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 9 měsíci
    Před pětapadesáti lety se chystalo něco, co dějiny české a československé politiky naštěstí nikdy nezažily. Zátah, který měl zajistit pokračování funkce prezidentovi a generálnímu tajemníkovi KSČ Antonínu Novotnému pozatýkáním a zneškodněním jeho odpůrců. A protože akce byla plánována na poslední týden v roce, začalo se jí říkat „Vánoční puč“.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Prezidenti a auta. Masaryk v limuzíně, Zeman se sporťákem

    Před 9 měsíci
    V limuzínách, běžných vozech či kabrioletech. Prohlédněte si fotogalerii historických snímků s československými a českými prezidenty na téma automobilismus.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Moje normalizace. Glosa Iva Fencla

    Před 9 měsíci
    Éra socialismu měla své fáze. Jiné to bylo v letech 50., 60. 70. i 80; což jsem věru neobjevil Ameriku. Snad nesčetněkrát se opakovalo, že nelze těch čtyřicet let paušalizovat, byť to místy byla, po anglicku vyjádřeno, ošidná éra. Roli tu rovněž hraje Paměť národa i skutečná paměť národa. Třeba i paměť má. Půjde o subjektivní reflexi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Vojenské přehlídky prezidentů od TGM po Zemana

    Před 9 měsíci
    Václav Havel v památně krátkých kalhotách, Emil Hácha na narozeninách Adolfa Hitlera v Berlíně, Klement Gottwald s Lidovými milicemi a další historické snímky našich prezidentů na vojenských přehlídkách.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Psi, koně i sumci, podívejte se na fotky našich prezidentů se zvířaty

    Před 9 měsíci
    Kníračka Ďula Václava Havla vešla do dějin. Psy měli i prezidenti Beneš, Zápotocký nebo Svoboda. Masaryk se nechal natáčet při jízdě na koni, ale sehnat snímek Gottwalda či Husáka se živým zvířetem snad ani není možné.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Smutek na Hradě: Zemřel zahradník šesti prezidentů. Od Havla se dočkal zvláštní pocty

    Před 10 měsíci
    V neděli 20. listopadu zemřel známý zahradník Pražského hradu Václav Kefurt. Ten se během své dlouholeté kariéry při práci v Královské zahradě potkal s celkem šesti prezidenty a vysloužil si řadu ocenění.
     Komentáře
  • Super

    Budoucí nacistický pohlavár dostal pendrekem po hlavě. Vlasta Burian ani jeho kolegové nemohli tušit, s kým mají tu čest

    Před 10 měsíci
    „Král komiků Vlasta Burian v detektivní veselohře. Karlovy Vary! Proč??? Protože tam zavítal pohádkově bohatý indický maharadža??? Ne! Protože se tam objevil slavný detektiv Babočka – a kde je ten – tam se jistě něco chystá... Ale co??? To se dovíte v nejnovější detektivní veselohře UFY…“ – stálo v distribučním sloganu, který v roce 1937 propagoval komedii Tři vejce do skla s Vlastou Burianem (✝70) v hlavní roli. Je to skoro k nevíře, ale od premiéry nestárnoucí komedie uplynulo letos 85 let.
     Komentáře
  • Deník

    KVÍZ: Které jelo prvně 300 km/h a další zajímavosti ze světa sportovních aut

    Před 10 měsíci
    Díky sportovním autům se zásadním způsobem vylepšují jízdní vlastnosti a vlastně i bezpečnost klasických osobních automobilů. Některé milníky v jejich historii si můžete připomenout v našem kvízu.
     Komentáře
  • Deník

    Nemocnice Beelitz-Heilstätten: Dodnes z ní jde strach, léčil se tu i Hitler

    Před 10 měsíci
    Silné emoce vyvolává Beelitz-Heilstätten - nemocniční komplex s 60 budovami nedaleko Berlína. Nejen kvůli svému až děsivému stavu, ale i zajímavé minulosti. Mimo jiné se zde totiž léčil Adolf Hitler.
     Komentáře
  • Deník

    Vzestup Antonína Novotného: Měl pro něj slabost samotný Chruščov. A ten jednal

    Před 10 měsíci
    Před 65 lety, dne 19. listopadu 1957, se stal novým československým prezidentem Antonín Novotný. K této funkci mu nemálo pomohl tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov, který měl pro Novotného zvláštní slabost – československý politik mu totiž dost možná připomínal sebe sama.
     Komentáře
  • Tiscali

    Před 55 lety žádali studenti světlo, zbili je esenbáci

    Před 10 měsíci
    Před 55 lety se v Praze odehrála událost, která byla jednou z prvních vlaštovek pražského jara. Dva tisíce studentů se zúčastnily demonstrace, na níž požadovaly zlepšení tristních podmínek na strahovských kolejích. Akci brutálně rozehnala Veřejná bezpečnost.
     Komentáře
  • Lifee

    Chceme světlo: Demonstraci studentů ze strahovských kolejí přivítaly obušky, slzný plyn a StB

    Před 10 měsíci
    Poslední říjnový den roku 1967 se studenti strahovských kolejí rozhodli jít do ulic. Vadilo jim, že dochází k častým výpadkům elektřiny. „Chceme světlo, chceme více světla," ozývalo se v průvodu asi 2000 studentů. Státní bezpečnost na to zareagovala velmi brutálním způsobem.
     Komentáře
Reklama