Biskup Vojtěch Cikrle požehnal sochu svaté Barbory, která bude střežit tramvajový tunel k Univerzitnímu kampusu v Brně. Zástupci města a dopravního podniku se tak rozhodli pro…
Vděk a dojetí cítili muzikanti i posluchači. Legendární dechovka Moravanka Jana Slabáka se po půl století s koncem roku rozloučila s živým hraním. Koncertů odehrála Moravanka neuvěřitelných osm tisíc jeden z posledních si pár dní po vánocích užili posluchači právě v Boskovicích.
Větvičky barborek nejsou náročné na péči a šanci mají i ti, co 4. prosince na tuto krásnou vánoční tradici zapomněli. The post Proč se trhají vánoční barborky? Jaké poselství nesou? Nechte je osvětlit vaši budoucnost roku 2022 appeared first on Chalupáři-Zahrádkáři.
Postava muže v dlouhé bílé košili s černou špičatou čepicí se závojem přes obličej stojí v zahradě lužáneckého střediska volného času pracoviště Legato v brněnských Kohoutovicích. Jedná se o Svatého Ambrože, který dříve nosil dětem sladkosti podobně jako dnešní Mikuláš. Vyrobili ho zaměstnankyně Legata, aby připomněly zapomenutý zvyk.
Síla, znalosti, dovednosti, ale i víra ve vyšší moc a své kamarády. To všechno ukovalo z mužů horníky. V šachtě nezáleželo na jejich minulosti, pověsti nebo postavení, což pochopili i komunisté.
Kostel sv. Vavřince v Chodově byl dokončen před polovinou 19. století. Po druhé světové válce začal chátrat a na přelomu milénia byl ve velmi zbědovaném stavu. Do objektu zatékalo, opadávaly omítky i kusy zdiva. Ze čtyř zvonů se dochoval pouze jeden. Na odlití dvou zvonů se v roce 2017 složili obyvatelé města, poslední nechal zhotovit hornický spolek Solles a nese jméno patronky horníků-svatá Barbora. Kvůli pandemii ale zatím nebyla příležitost ho slavnostně zavěsit.
Jednu z největších současných dopravních staveb v zemi, vznikající tramvajový tunel v Brně střeží socha svaté Barbory. Po požehnání brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem ji umístili u portálu tunelu v ulici Netroufalky, která je součásti tramvajové trati ke kampusu. Výstavba tunelu pokračuje i přes problémy podle plánu. Hotovo má být v příštím roce.
V Brně pokračuje stavba tramvajové trati k univerzitnímu kampusu. Vznikající tunel nově stráží socha svaté Barbory, která má zajistit bezpečnost stavby i budoucího provozu.
Portál vznikajícího tramvajového tunelu k bohunickému kampusu střeží socha svaté Barbory. Brněnský dopravní podnik (DPMB) tam jakožto patronku důlních staveb umístil, aby ochraňovala dělníky a později všechny, kteří budou tunelem projíždět. Stavba tramvajové trati do kampusu za 1,4 miliardy korun je zhruba v polovině. První cestující se tam na lince 8 svezou na konci roku 2022.
Zhruba v polovině je stavba nové tramvajové trati z Osové ulice k brněnskému univerzitnímu kampusu. První cestující by se měli tramvají svézt na konci příštího roku. Stavba vyjde na 1,4 miliardy korun. Uvedli to dnes zástupci stavebních firem a Dopravního podniku města Brna (DPMB) při umístění sochy svaté Barbory. Ta má podle tradice ochránit nejen […]
Biskup Vojtěch Cikrle požehnal sochu svaté Barbory, kterou Dopravní podnik města Brna umístil u portálu vznikajícího tramvajového tunelu v ulici Netroufalky. Jakožto patronka důlních staveb tak bude ochraňovat nejen pracující dělníky, ale i techniky a řidiče, kteří budou tunelem nebo nad ním projíždět. Stavba tramvajové trati z Osové ke Kampusu za 1,4 miliardy korun je přibližně v polovině, první cestující se tudy na lince 8 svezou na konci roku 2022.
Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora se muselo z důvodu rekonstrukce farního kostela sv. Jakuba na nějaký čas přestěhovat do chrámu sv. Barbory. Tam také probíhají letošní velikonoční obřady. Na Velký pátek se konala bohoslužba připomínající umučení Ježíše Krista. Jednotlivých obřadů je možné se zúčastnit také pomocí online přenosů.
Pokud chcete tenhle působivý pohled zažít na vlastní oči, musíte se vypravit do Španělska do přímořské oblasti Alicante. Čeká tu na vás spousta zajímavostí, například nejhlubší a nejdelší jeskynní systém Španělska, mořská rezervace na ostrově Tabarca nebo právě hrad s lidskou tváří.
Dnes, 4. prosince slaví svátek Barbora. A dnes by si měla každá vdavek chtivá dívka uříznout větvičku z třeště. Pokud jí na Vánoce vykvete, dočká se v příštím roce ženicha. Jaké další zvyky se pojí se svatou Barborou? A znáte dojemný příběh Barborčin?
Dnešní svátek sv. Barbory je spojován s trháním barborek, větviček ovocného stromu nebo zlatice. Se 4. prosincem se ale v minulosti pojilo daleko více lidových zvyků, z nichž jsou některé pomalu zapomenuty.
Větvičky ovocných stromů utržené na svátek sv. Barbory v minulých dobách předpovídaly dívkám svatbu. Pokud rozkvetly do Štědrého dne, děvčata se mohla těšit na veselku v následujícím roce. Jako působivá vánoční dekorace se barborky udržely v našich domácnostech dodnes.
Nezvykle tiché a osamělé velikonoční svátky čekají letos na obyvatele Kutné Hory. Kvůli koronavirovým opatřením nebudou městem proudit davy turistů ani účastníků sedlecké pouti, která patří k největším v Česku a každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Zvláštní pocity zažije i kutnohorský farář Jan Uhlíř, který bude při nedělní mši v chrámu svaté Barbory téměř sám.
Po dlouhých desetiletích, kdy byl český komiks popelkou a výsadou hrstky tvůrců, zažívá tento žánr v posledních letech boom. Věnuje se mu čím dál víc zajímavých autorů, a to i z řad renomovaných spisovatelů (oceňovaný Marek Šindelka se například podílel na skvělém komiksu Svatá Barbora). A výlučně komiksové autory pak již také nelze spočítat na prstech jedné ruky.
Asi každý zná Kutnou Horu spojenou s chrámem sv. Barbory a kostnicí. Krása, samozřejmě. Jenže tohle město skrývá i takový malý ráj v podobě Vrchlice. Co je tu k vidění a proč je to na české poměry tak unikátní?
Chodíte 4. prosince na Barborky? Historický článek z roku 1860 vám přiblíží nejrůznější zvyky, jak se tento významný pohanský den slavil v různých slovanských zemích.