Ve vídeňském Leopoldově muzeu visí 15 obrazů známých umělců jako Egon Schiele, Gustav Klimt nebo Gustave Courbet trochu nakřivo. Muzeum je pootočilo o několik stupňů, aby tak upozornilo na důsledky globálního oteplování.
Z Leopold Muzea ve Vídni až do Tokijského metropolitního muzea umění. Díla Egona Schieleho a jeho současníků jsou v Tokiu k vidění od 26. ledna do 9. dubna 2023
Musée d'Art Moderne de Paris představuje první pařížskou retrospektivu věnovanou rakouskému umělci Oskaru Kokoschkovi (1886–1980). Výstava ukazuje průřez sedmdesáti lety tvorbou tohoto slavného malíře a zdůrazňuje autorovu originalitu
Geniální introvert žijící od 70. let 20. století v pražské izolaci, zcela uzavřený světu. Jeho neochota podřídit se atmosféře totalitního režimu byla tvrdě vykoupena zákazem výstav i zákazem prodeje jeho děl.
Každé znamení zvěrokruhu je jedinečné, stejně jako jsou jedinečné umělecké směry, které se objevily v průběhu historie. Zjistěte si, jaký styl přiřadily hvězdy zrovna vašemu znamení.
Po dlouhé pauze, vynucené epidemií COVIDu, se na přelomu jara a léta roku 2022 rozjíždí naplno také kulturní život. Dovolte nám představit několik výstav a projektů, které určitě stojí za návštěvu a shlédnutí
Přímo u břehů Vltavy, těsně před jejími jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka, stojí historický dům, který se jeho majitelé rozhodli originálně a elegantně opravit. Během rekonstrukce na ně čekalo nejedno překvapení.
Ve dvacátých letech minulého století vypukla celosvětová pandemie španělské chřipky, jíž podlehlo obrovské množství lidí. Podobně jako u současné pandemie koronaviru, se první případy objevily v Číně.
Přímo u břehů Vltavy, těsně před jejími jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka, stojí historický dům, který se jeho majitelé rozhodli originálně a elegantně opravit. Během rekonstrukce na ně čekalo nejedno překvapení.
„Já musím odejít. Umírání je smutné a těžké. Ale není těžší než život, můj život, pronásledovaný mnoha lidmi. Až umřu, dříve nebo později budou mě lidé ctít a obdivovat mé umění. Tak jako mě dříve hanobili, pohrdali mým dílem, odmítali ho, budou ho snad velebit. Neporozumění může potkat každého.“
Vídeňská muzea se na sociálních sítích opakovaně setkala s cenzurou příspěvků s erotickými uměleckými díly. Přesunula proto svou aktivitu na web OnlyFans, který je známý sdílením sexuálního obsahu. Čtyřem věhlasným vídeňským muzeím došla trpělivost se sociálními médii TikTok a Facebook. Sítě totiž odmítaly zveřejňovat jejich příspěvky s uměleckými díly, která obsahovala nahotu.
Vídeňská agentura na podporu cestovního ruchu si zřídila profil na sociální síti OnlyFans, kde uživatelé mohou sdílet i obsah pro dospělé. Rakouské hlavní město na něm chce publikovat fotografie uměleckých děl, které by pravděpodobně neprošly filtry jiných sociálních sítí, informovala stanice CNN. V minulosti měla vídeňská muzea problémy se šířením obsahu, který sociální sítě, například Facebook a Instagram, vyhodnotily jako sexuálně explicitní.
Vídeňská agentura na podporu cestovního ruchu si zřídila profil na sociální síti OnlyFans, kde uživatelé mohou sdílet i obsah pro dospělé. Rakouské hlavní město na něm chce publikovat fotografie uměleckých děl, které by pravděpodobně neprošly filtry jiných sociálních sítí, uvedla CNN. V minulosti měla vídeňská muzea problémy se šířením obsahu, který sociální sítě vyhodnotily jako sexuálně explicitní.
Vídeňská agentura na podporu cestovního ruchu si zřídila profil na sociální síti OnlyFans, kde uživatelé mohou sdílet i obsah pro dospělé. Rakouské hlavní město na něm chce publikovat fotografie uměleckých děl, které by pravděpodobně neprošly filtry jiných sociálních sítí, informovala stanice CNN. V minulosti měla vídeňská muzea problémy se šířením obsahu, který sociální sítě, například Facebook a Instagram, vyhodnotily jako sexuálně explicitní.
Dnes už klasickou prózu o moci propagandy a represivního režimu z pera George Orwella 1984 adaptoval do komiksové podoby ilustrátor Xavier Coste. Po lednovém vydání v tvůrcově rodné Francii se jeho dílo dočkalo i českého překladu, o nějž se postaralo nakladatelství Argo.
Vycházka za domem, putování po české krajině nebo cesta do exotických končin. Rozličné pojetí tematiky výletu jedenácti současnými autory objevuje přehlídka v pražské Bold Gallery, jež trvá do 29. srpna. Kurátorsky je pod výstavou podepsán někdejší busker Jan Čejka, který více než tři roky provozuje vlastní galerii v Kampusu Hybernská.
Výběr z dosud málo viděných i nikdy nevystavovaných obrazů českého malíře a emeritního profesora pražské Akademie výtvarných umění Michaela Rittsteina je možné zhlédnout v Českém Krumlově v rámci výstavy nazvané Nuže... v Egon Schiele Art Centru.
Malíř Michael Rittstein (71) patří k nejvýraznějším představitelům současné české figurální malby. Po retrospektivní výstavě v Jízdárně Pražského hradu k sedmdesátinám připravil ještě jedno ohlédnutí za svou tvorbou. V prostorách českokrumlovského Egon Schiele Art centra budou až do konce ledna k vidění i obrazy, které dosud nebyly nikde vystaveny. Dál už se ohlížet nechce a na podzim plánuje ukázat novou kolekci.
Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově otevřelo nové výstavy. Nejvíc prostoru zabírají malby Michaela Rittsteina, kromě něj se představují Kateřina Šedá, Jakub Sýkora a japonský sochař působící v Česku Tets Ohnari.
Za největší krádež v novodobých českých dějinách je považováno zmizení čtyř obrazů Pabla Picassa ze sbírky francouzského umění Národní galerie (NG). Vzácná díla byla odcizena před 30 lety, 6. května 1991, z pražského Šternberského paláce. Jejich hodnota byla astronomická, zhruba 1,7 miliardy korun. Gang si však lupu dlouho neužil, policisté obrazy vypátrali ještě téhož roku.
Český Krumlov patří k nejkrásnějším tuzemským městům s nesmírně bohatou historií. První zmínka o něm pochází už z roku 1253. Necháte se pokřtít Vltavou nebo se raději vydáte na procházku za medvědy?
Nadační fond Praha ve filmu podpořil v letošní druhé výzvě šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě, rozdělil mezi ně 4,7 milionu korun.
Od posledního alba Kurtizán z 25. Avenue uplynulo předlouhých jedenáct let. Kapela Tomáše Varteckého se sice na dlouhou dobu studiově odmlčela, ale nyní je zpět. Angažovala zpěváka Atari Terror Dana Kurzeho, nahrála devět nových písní a vydala je jako své sedmá řadovka "Honzíkova cesta".
Podzimní prázdniny bývají oblíbeným volnem, na které se školáci těší po náročném začátku školního roku a vy vlastně také. Teď je to jiné. Mnohé sice čeká řada volných dní, ale velké plány se dělat nedají. S našimi tipy se ale určitě nudit nebudete!
Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější lokality u nás a turisté sem míří zejména za nádhernými historickými památkami. V Českém Krumlově však mimo jiné žilo též mnoho slavných osobností. Jednou z nich je bezesporu rakouský malíř a grafik Egon Schiele.
Epidemie španělské chřipky, která postihla svět mezi roky 1918 a 1920, patřila k největším tragédiím lidských dějin. Podle odhadů si vyžádala na celém světě padesát milionů, podle některých dokonce až sto milionů mrtvých. Mezi zasažené oblasti patřily i české země, které tenkrát byly součástí Československa.
Česká města se po nejhorší fázi koronavirové pandemie snaží znovu rozproudit cestovní ruch, a tak přicházejí s řadou akčních nabídek a zajímavých balíčků. Ty mohou turistům ušetřit slušné peníze.
Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Nikdo netušil, že koronavirus dodá výstavám v krumlovském Egon Schiele Art Centru úplně nový a nečekaný rozměr. Obří úplněk Tetse Ohnariho, který zasypal město závějemi stříbrných střepů, či obrazy Aleny Anderlové s liduprázdným potemnělým centrem tak na diváka působí mnohem silněji, než by působily za běžného, davy turistů provázeného stavu.
Jeho knihy mapují jižní Čechy. Krajinu, která již často neexistuje, příběhy lidí, kteří za ni desetiletí bojovali s úřady. Ve své nové knize Plachetnice na vinětách se ale spisovatel Jiří Hájíček výrazněji posouvá do jiné roviny, k mezilidským vztahům. Řeší život na první pohled úspěšné ženy středního věku, která se ovšem najednou cítí hodně sama.
Pokud jsi ještě nikdy nenavštívila Český Krumlov, přišla právě teď ta správná doba. Město je totiž nejkrásnější na podzim, kdy hraje všemi barvami a davy turistů oproti létu pomalu ale jistě řídnou. Proč bys měla tenhle skvost rozhodně vidět?
Řada světových galerií a muzeí výtvarného umění nabízí možnost nahlédnout do sbírek on-line. Reprodukce na displeji není sice totéž jako originál, ale přinejmenším představuje atraktivní tip a ochutnávku. Některé galerie nabízejí i videoprocházku. Projít si lze třeba slavné schodiště v Guggenheimově muzeu v New Yorku.
V letech 1918–1920 postihla takzvaná španělská chřipka (influenza) celý svět jako dosud nevídaná pandemie. Padlo jí za oběť víc lidí než ve všech bitvách velké války dohromady, různé prameny udávají mezi 20 a 50 miliony mrtvých. Nevyhnula se ani českým zemím a její dopad byl tragický.
Pětatřicet tisíc látkových roušek už bylo v Českém Krumlově rozdáno nejen občanům, ale i nemocnici, lékárnám, poliklinice a praktickým lékařům, záchranářům, městským a státním policistům, technickým službám, úředníkům, pečovatelské službě, hasičům nebo prodavačkám a prodavačům v krumlovských obchodech a na mnoha dalších místech.
Zrcadlovým bludištěm vstupují návštěvníci do nové stálé expozice umění 19. století, kterou v brněnském Místodržitelském paláci připravila Moravská galerie. Jedná se o první výsledek její širší obnovy stálých expozic starého umění.
Rodinná hra, návrat do socialistického bytu, velká vernisáž krumlovských umělců po třiceti letech, divadlo, dokumenty, otevřené galerie nebo hořící srdce, tím vším si můžou obyvatelé Českého Krumlova i návštěvníci připomenout sametovou revoluci.
Mimořádná díla rakouského malíře Egona Schieleho si mohla veřejnost prohlédnout v galerii pražského Dorothea. Milionová díla umělce světové moderny, který je významný i svým působením v Česku, vstupují v listopadu do aukce.
Mimořádná díla rakouského malíře Egona Schieleho si mohla veřejnost prohlédnout v galerii pražského Dorothea. Milionová díla umělce světové moderny, který je významný i svým působením v Česku, vstupují v listopadu do aukce.
Pokud jsi ještě nikdy nenavštívila Český Krumlov, přišla právě teď ta správná doba. Město je totiž nejkrásnější na podzim, kdy hraje všemi barvami a davy turistů oproti létu pomalu ale jistě řídnou. Proč bys měla tenhle skvost rozhodně vidět?