Zavřít
Etiopie

Etiopie

Nejnovější články na Seznamu na téma Etiopie
  • Cool magazín

    Poučení ze století komunistických zvěrstev. Velká část veřejnosti si stále není vědoma jejich obrovského rozsahu

    Před 3 dny
    Je také vhodná doba zamyslet se nad tím, jaké ponaučení si můžeme z této strašlivé historie vzít.
     Komentáře
  • V H
    naSeznam Médium

    Vyhrál maraton a běžel bos. Příběh o urputnosti Abebeho Bikily

    Před 10 dny
    Je to už přes šedesát let, ale ten příběh fascinuje dodnes. Nejen pro jeho pohádkový nádech a zároveň smutný konec, ale taky pro jeho historický význam.
     Komentáře
  • Lifee

    Pranostiky a příběh svatého Matouše, apoštola Ježíše: Než se jím stal, vybíral daně a jeho život vyhasl neobvyklým činem při bohoslužbě

    Před 10 dny
    Na čtvrtek 21. září připadá další svátek jednoho z Ježíšových apoštolů. Říká se, že děti, které se narodí v noci na svatého Matouše, získají zvláštní schopnost, kterou mohou někteří považovat za poněkud děsivou. Na své si ale přijdou i vdavekchtivé ženy.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Co se stane s lidským tělem, když spadne do sopky: Experti nasimulovali situaci

    Před 10 dny
    Na internetu se objevilo virální video, které znovu vyvolalo zvědavost veřejnosti. Co se stane, když člověk – nebo něco, co simuluje lidskou fyziologii – spadne do jezera roztavené lávy?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Boje na severu Etiopie si vyžádaly přes 10 tisíc obětí sexuálního násilí

    Před 11 dny
    Speciální tým OSN pro sledování stavu lidských práv v Etiopii ve své poslední zprávě oznámil, že od začátku bojů na severu země v provincii Tigraj se stalo více než 10 tisíc lidí oběťmi sexuálního násilí.
     Komentáře
  • Dům financí

    Zlato v zorném poli centrálních bank

    Před 11 dny
    Ti, kdo pravidelně sledují dění kolem zlata, určitě zaznamenali trvalý zájem centrálních bank o tento drahý kov. Čínská centrální banka oznámila, že i tento měsíc nakoupila zlato. V srpnu zvýšila své zlaté rezervy o 930 000 trojských uncí, což je přibližně 29 tun. Podle vyjádření Čínské centrální banky nyní dosahují čínské zlaté rezervy čísla 2165 tun zlata, z toho 217 tun přibylo do čínské pokladny za posledních deset měsíců.
     Komentáře
  • Objevím

    Být ženou kmene Surma není lehké. Před svatbou vám kamenem vyrazí zub, poté vám rozříznou ret a zavěsí do něj desku. Velikost desky určuje vaší hodnotu

    Před 16 dny
    Zatímco v civilizovaných zemích ženy bojují za to, aby měly stejný plat jako muži, v domorodých kmenech je postavení žen úplně jiné. Příkladem je kmen Surma, kde se hodnota ženy určuje podle toho, jak vypadá, přičemž musí pro svůj vzhled obětovat opravdu hodně.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Eritrejská armáda a státní zřízení

    Před 16 dny
    Po 2. světové válce připadla Eritrea, Etiopii, proti jejíž nadvládě vedlo několik eritrejských ozbrojených skupin válku, a to již od roku 1958. Ta byla úspěšně završena 24. května 1993, kdy Eritrea získala v referendu nezávislost. Po svém vzniku pak vedla konflikt se všemi svými sousedy – konkrétně se Súdánem v roce 1994, Jemenem (se kterým sdílí pouze námořní hranici) v roce 1995 a Džibutskem v letech 1996 a 2008.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lidský předek starý 3,2 milionu let měl lepší nohy, než máme dneska

    Před 16 dny
    Měli menší mozky i výšku než dnešní lidé, ale dokázali by nám v některých věcech vytřít zrak. Rozhodně by nám dali na frak v některých sportovních disciplínách! Vědci zrekonstruovali nohy zástupce australopitéků nejmodernější technologií a potvrdili si tak to, co tušili už dávno. Na co přišli? Dnešní sportovci mohou těžit z různých moderních vymožeností a pomůcek, ale jejich výkony blednou ve srovnání s tím, co mohli předvést dávní předkové lidí v dávné historii. Například těla homininů Australopithecus afarensis, což je jeden z nejstarších známých lidských předků, mají i po sestoupení ze stromů stále určité šimpanzí rysy, jako jsou delší paže a silnější horní část těla, což je výhoda pro boj a pohyb ve větvích.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Byla královna ze Sáby opravdu starověká sexbomba?

    Před 17 dny
    Šalamounova moudrost a krása královny ze Sáby se zapsaly do paměti Afriky i společných příběhů židovských, křesťanských a muslimských. Málokterá legenda má takovou sílu – pojďme si ji společně převyprávět.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dodá energii jako několik espres: Napodobte starodávnou přípravu kávy podle nejpovolanějších

    Před 17 dny
    První lidé, kteří z kávy získávali energii, ji spíše jedli, než by se ji snažili pít. Smíchání pomleté kávy s horkou vodou je ve skutečnosti dost pokročilý způsob přípravy. Pokud hledáme první příznivce kávy, budou to nejspíše Oromové z Etiopie.
     Komentáře
  • Ekolist

    Etiopie dokončila plnění kontroverzní přehrady na Modrém Nilu

    Před 18 dny
    Etiopie dokončila plnění kontroverzní přehrady na Modrém Nilu, která je součástí budované obří hydroelektrárny. Oznámil to etiopský premiér Abiy Ahmed. Proti projektu, který Etiopie považuje za klíčový pro svůj hospodářský rozvoj, se dlouhodobě staví Egypt a Súdán. Označují jej za významnou hrozbu pro své zásobování vodou.
     Komentáře
  • Echo24

    Etiopie naplnila kontroverzní přehradu na Modrém Nilu

    Před 19 dny
    Etiopie dokončila plnění kontroverzní přehrady na Modrém Nilu, která je součástí budované obří hydroelektrárny. Oznámil to dnes etiopský premiér Abiy Ahmed. Proti projektu, který Etiopie považuje za klíčový pro svůj hospodářský rozvoj, se dlouhodobě staví Egypt a Súdán. Označují jej za významnou hrozbu pro své zásobování vodou.
     Komentáře
  • Topi Pigula
    naSeznam Médium

    Sírovec žlutooranžový: Více než jen houba na talíři

    Před 23 dny
    Nápadně zbarvený choroš sírovec si nelze splést. Přesto tuto skvělou pochoutku leckdo ignoruje.
     Komentáře
  • TN

    Inspektoři odhalili nebezpečné fazole v Tescu. Byly plné pesticidů

    Před 24 dny
    Závadné fazole původem z Etiopie našli inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v prodejně Tesco. Potravina obsahovala vysoké množství pesticidů. Maximální limit byl překročený trojnásobně.
     Komentáře
  • WN24

    Do konce roku uprchne ze Súdánu 1,8 milionu lidí, očekává OSN

    Před 25 dny
    Do konce roku uprchne ze Súdánu do sousedních zemí více než 1,8 milionu lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který vyzval k poskytnutí jedné miliardy dolarů na pomoc těmto lidem v souvislosti se zprávami o rostoucím počtu nemocí a úmrtí.
     Komentáře
  • České noviny

    Izrael chce vyhostit 1000 eritrejských uprchlíků

    Před 26 dny
    Izraelský premiér Benjanim Netanjahu dnes prohlásil, že jeho země zvažuje deportaci tisíce Eritrejců, kteří se zúčastnili sobotních nepokojů v Tel Avivu, při nichž bylo zraněno asi 140 osob včetně desítek izraelských policistů. Informovala o tom agentura AFP.
     Komentáře
  • Sport TN.cz

    Salah zvažuje přestup do Arábie. Dostane kvůli tomu i volno v reprezentaci

    Před 26 dny
    Letní přestupové období ve většině evropských soutěží už skončilo, ale v Saúdské Arábii můžou kupovat hráče až do 7. září. I proto stále trvá zájem Al Ittihadu o hvězdu Liverpoolu Mohameda Salaha, za kterého nabízí astronomických 200 milionů liber (5,6 miliardy korun). Egyptský hráč prý tuto možnost stále zvažuje a údajně dostane volno i v reprezentaci, aby si vše mohl v klidu rozmyslet.
     Komentáře
  • WN24

    V Tel Avivu se střetly skupiny migrantů z Eritreje, útočily i na policisty

    Před 27 dny
    Nejméně 114 lidí včetně 30 policistů bylo dnes zraněno v Tel Avivu při střetech mezi znesvářenými skupinami eritrejských imigrantů, z nichž někteří útočili i na policii. Počet zraněných ještě může vzrůst, ale podle policie je již situace pod kontrolou, informoval server The Times of Israel (ToI). Podle jednoho z policejních důstojníků, jehož citoval deník Haarec, policie násilnosti očekávala, ale ne v takovém rozsahu.
     Komentáře
  • Echo24

    VIDEO: Izrael čelí problému. V Tel Avivu se střetly skupiny migrantů, útočí holemi a kameny

    Před 27 dny
    Nejméně 75 lidí včetně 25 policistů bylo v sobotu zraněno v Tel Avivu při střetech mezi znesvářenými skupinami eritrejských imigrantů, z nichž někteří útočí i na policii. Počet zraněných zřejmě poroste, protože střety pokračují, informoval server The Times of Israel (ToI). Podle jednoho z policejních důstojníků, jehož citoval deník Haarec, policie násilnosti očekávala, ale ne v takovém rozsahu.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    V Tel Avivu se střetly skupiny migrantů z Eritreje, útočí i na policisty

    Před 27 dny
    Nejméně 75 lidí včetně 25 policistů bylo dnes zraněno v Tel Avivu při střetech mezi znesvářenými skupinami eritrejských imigrantů, z nichž někteří útočí i na policii. Počet zraněných zřejmě poroste, protože střety pokračují, informoval server The Times of Israel (ToI).
     Komentáře
  • České noviny

    V Tel Avivu se střetly skupiny migrantů z Eritreje, útočí i na policisty

    Před 27 dny
    Nejméně 75 lidí včetně 25 policistů bylo dnes zraněno v Tel Avivu při střetech mezi znesvářenými skupinami eritrejských imigrantů, z nichž někteří útočí i na policii. Počet zraněných zřejmě poroste, protože střety pokračují, informoval server The Times of Israel (ToI). Podle jednoho z policejních důstojníků, jehož citoval deník Haarec, policie násilnosti očekávala, ale ne v takovém rozsahu.
     Komentáře
  • WN24

    Objevte neuvěřitelnou Lalibelu: Etiopský Jeruzalém vytesaný do země

    Před 28 dny
    Jen málo míst evokuje tajemství a zázraky stejně jako Lalibela, odlehlé město v tyčící se vysočině na severu Etiopie. Seznamte se s jedním s nejposvátnějších míst východní Afriky a jeho legendárními kostely vytesanými do skály.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Znásilňovali ji, pak před ní zavraždili dcerku. V Tigraji bují násilí na ženách

    Před 30 dny
    I když příměří platí v etiopském Tigrajském státě téměř už rok, všechny zainteresované strany konfliktu se dál dopouštějí sexuální násilí na dívkách a ženách. Souhrnná zpráva nově popisuje rozsah jejich utrpení.
     Komentáře
  • Hrady

    Faistský disk nebo též Disk z Faistu, velice cenný archeologický objev

    Před 1 měsícem
    Disk z Faistu byl nalezen v městě Faistos na Krétě v r. 1908 nedaleko naleziště Hagia Triada. Jedná se o velice cenný archeologický objev italského archeologa Luigi Perniera.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemědělci budou více zavlažovat, pitné vody zbyde méně, říká expert

    Před 1 měsícem
    Vodohospodářskou infrastrukturu chudých států výrazně zlepšily investice z Číny a Indie, pokrok ale brzdí ozbrojené konflikty a klimatická změna, říká Jan Faltus, vodohospodářský expert Člověka v tísni.
     Komentáře
  • Forum 24

    Zwyrtek Hamplová chce, abychom se spojili s Etiopií a Íránem. Je to duše prostá

    Před 1 měsícem
    NÁZOR / Už víme, jaké světlé zítřky by nás čekaly, kdyby se k moci dostali nefalšovaní vlastenci jako je senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Byli bychom v jedné partě po boku zemí, ve kterých b…
     Komentáře
  • Voxpot

    Ekonomický blok BRICS nabídl členství šesti novým zemím. Je to historický krok, řekl čínský prezident

    Před 1 měsícem
    Lídři hospodářského uskupení BRICS vybrali na summitu v jihoafrickém Johannesburgu šest nových členů, informují agentura AFP a server Al Jazeera. V lednu 2024 se jimi stanou Írán, Argentina, Etiopie, Egypt a Spojené arabské emiráty. Saúdská Arábie ještě nabídku zvažuje. Podle tamního ministra zahraničí Faisala bin Farhana totiž země „čeká na doplňující informace.“
     Komentáře
  • Pravda24

    BRICS se od nového roku rozroste o dalších 6 států. O členství mají zájem další desítky zemí

    Před 1 měsícem
    Vedoucí představitelé skupiny rozvojových zemí BRICS pozvali Saúdskou Arábii, Írán, Etiopii, Egypt, Argentinu a Spojené arabské emiráty, aby se připojily k tomuto bloku, který se zavázal podporovat "globální Jih".
     Komentáře
  • WN24

    Skupina BRICS pro rozvíjející se ekonomiky zve 6 nových členů, včetně Saúdské Arábie a Íránu

    Před 1 měsícem
    Vedoucí představitelé skupiny rozvojových zemí BRICS pozvali Saúdskou Arábii, Írán, Etiopii, Egypt, Argentinu a Spojené arabské emiráty, aby se připojily.
     Komentáře
  • Newstream

    BRICS se rozroste o nové země, včetně Íránu. Lídři skupiny chtějí hájit zájmy globálního Jihu

    Před 1 měsícem
    Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou dalších šest zemí, aby se staly novými členy bloku. Pozvánku pošlou Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům, oznámil prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má tento krok posílit vliv bloku, který se zavázal, že bude hájit zájmy „globálního Jihu“.
     Komentáře
  • České noviny

    BRICS pošle pozvánku ke členství šesti zemím včetně Saúdské Arábie, Íránu

    Před 1 měsícem
    Lídři skupiny rozvíjejících se zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodli, že pozvou šest států včetně Íránu a Saúdské Arábie, aby se k 1. lednu 2024 staly novými členy bloku. Pozvánku dále dostanou také Argentina, Egypt, Etiopie a Spojené arabské emiráty, oznámil dnes prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa, který je hostitelem summitu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž má tento krok posílit vliv uskupení, které se zavázalo, že bude hájit zájmy "globálního Jihu".
     Komentáře
  • Novinky

    BRICS pošle pozvánku ke členství šesti zemím

    Před 1 měsícem
    Skupina zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden rozhodla, že pozve šest zemí, aby se staly novými členy bloku. Pozvánku pošle Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojenými arabským emirátům, oznámil ve čtvrtek prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa. Informovala o tom agentura Reuters.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Doktorka s temným tajemstvím: Anděl z Keni, nebo ďábel z Ravensbrücku?

    Před 1 měsícem
    Létající doktorka. To byla přezdívka francouzské lékařky Anny Spoerryové, která ve druhé polovině minulého století zachránila životy statisíců domorodých Keňanů. Obdivuhodný příběh ovšem poskvrňuje škraloup z mládí: v koncentračním táboře Ravensbrück údajně napomáhala týrání vězňů.
     Komentáře
  • Tereza Braun
    naSeznam Médium

    Proč nepít kávu z červeného hrnečku. Nápoj propojující kultury je bezpečnější pít ze skla

    Před 1 měsícem
    Jestliže patříte mezi lidi, jejichž první kroky ráno po probuzení směřují ke kávovaru, určitě čtěte dál. I když se o kávě ví mnohé, najde se pár drobností, které netuší ani ten největší znalec tohoto světoznámého nápoje. Proč na barvě hrnečku záleží?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Smrt, utržené končetiny, bití. I to čeká lidi mířící do Saúdské Arábie

    Před 1 měsícem
    Saúdská Arábie se velmi neortodoxním způsobem brání příchodu nelegálních migrantů, především z Etiopie. Podle nově zveřejněné zprávy organizace Human Rights Watch je na hranicích zabíjí. Tamní vláda to popírá.
  • Refresher

    Stovky postřílených lidí. Saúdská Arábie na hranicích kropila migranty kulkami, tvrdí zpráva a mluví o zločinu proti lidskosti

    Před 1 měsícem
    Příslušníci pohraniční stráže Saúdské Arábie byli obviněni ze zabití stovek lidí, kteří se snažili překročit hranici s Jemenem. Vyplývá to ze zprávy neziskové organizace Human Rights Watch, která popisuje masové a systematické násilí vůči migrantům.
     Komentáře
  • Novinky

    Svědci popisují masakrování migrantů na saúdské hranici. Pohraničníci na ně pálí granáty

    Před 1 měsícem
    Stovky migrantů prchajících z Etiopie pozabíjeli podle zprávy Human Rights Watch (HRW) saúdskoarabští pohraničníci. Jsou mezi nimi i ženy a děti. Stříleli je i na cestě zpět do Jemenu, kam je sami poslali. Pálili na ně také granáty. HRW mluvila s desítkami etiopských migrantů, kteří se pokoušeli dostat do Saúdské Arábie z Jemenu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    U Džibutska se potopila loď s migranty, zemřelo 35 lidí

    Před 1 měsícem
    Lidé z Džibutska se obvykle snaží dostat do Saúdské Arábie nebo Spojených arabských emirátů.
  • Reportáže zahraničních zpravodajů

    24 min

    Podcast
    Reportáže zahraničních zpravodajů navštíví lázně v islandských geotermálních pramenech

    Před 1 měsícem

    ·

    24 minut

    V Egyptě zažijete pravidelnou technickou prohlídku auta. Uslyšíte, jak reagují Poláci na přelety běloruských strojů nad jejich hranicemi. A u  etiopského kmene Dorzů se podíváte na zvláštní domy, kterým se podle tvaru říká sloní. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Somálská občanská válka. ‚Rodinám při úprku umírají děti na střelná zranění,‘ líčí humanitární pracovník

    Před 1 měsícem
    V Keni se u hranic se Somálskem nachází uprchlický tábor. Lidé do něj míří od vypuknutí občanské války, někteří v něm strávili už dekády a založili rodiny. Všichni jsou závislí na pomoci neziskových organizací. S Lékaři bez hranic tam působil i Tomáš Král. „Kvalita života je odlišná. Extrémem jsou uprchlíci, na které nevyšly ani plastové stany,“ popisuje pro iROZHLAS.cz. Takoví lidé si pak musí stavět obydlí z klacků nebo pohozeného oblečení.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jak nakrmit miliony dětí? Rozhovor se zakladatelem charitativní organizace Mary’s Meals

    Před 1 měsícem
    Chodit do školy, a zůstat celý den o hladu? Pro nás nepředstavitelné, pro miliony dětí z nejchudších zemí zcela běžná zkušenost. Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel charitativní organizace Mary’s Meals, proto přišel s nápadem nakrmit malé žáky přímo ve školní lavici
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Z listů vyrábějí etiopští Dorzové střechy i chléb. Návštěvníkům nabízejí pálenku, látky i ozdravný tanec

    Před 1 měsícem
    Rastafariánství sice jako náboženské hnutí pochází z Jamajky, jeho zemí zaslíbenou je ale Etiopie. Někdejší černošský císař Haile Selassie, který prý odvozoval svůj původ přímo od legendárního krále Šalomouna a královny ze Sáby, je pro rastafariány uctívaný mesiáš. Podle císařova před-korunovačního titulu a jména – rás Tafari Makonnen – také rastafariáni odvodili své jméno. Vladimír Kroc se s jedním z nich setkal u kmene Dorzo v pohoří Gughe.
     Komentáře
  • Zápisník zahraničních zpravodajů

    4 min

    Podcast
    Z listů vyrábějí Dorzové střechy i chléb. Návštěvníkům nabízejí pálenku, látky i ozdravný tanec

    Před 1 měsícem

    ·

    4 minuty

    Rastafariánství sice jako náboženské hnutí pochází z Jamajky, jeho zemí zaslíbenou je ale Etiopie. Někdejší černošský císař Haile Selassie, který prý odvozoval svůj původ přímo od legendárního krále Šalomouna a královny ze Sáby, je pro rastafariány uctívaný mesiáš. Podle císařova před-korunovačního titulu a jména – rás Tafari Makonnen – také rastafariáni odvodili své jméno. Vladimír Kroc se s jedním z nich setkal u kmene Dorzo v pohoří Gughe.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jedovatý hrachor se může stát nezbytnou plodinou, tvrdí vědci

    Před 1 měsícem
    Hrachor setý je známý tím, že roste v nehostinných a suchých oblastech a je bohatým zdrojem bílkovin. Tato odolná a výživná plodina ale zároveň obsahuje jedovatou látku, která může způsobit nezvratnou paralýzu, především u lidí, kteří již trpí podvýživou, píše list The Guardian.
     Komentáře
  • CZdefence

    Aleš Vytečka: Naše spolupráce s Holandskem dosahuje stovek milionů eur

    Před 1 měsícem
    Domácímu obrannému průmyslu pomáhá již dva roky zprostředkovat obchody s vojenským materiálem na mezivládní úrovni Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci na ministerstvu obrany (AMOS). Cílem této agentury je především posilovat vzájemné bilaterální vztahy s partnerskými zeměmi. Po celou dobu existence agentury AMOS je jejím ředitelem Aleš Vytečka, který řadu let působil na ministerstvu zahraničí, kde se věnoval právě obchodu s vojenským materiálem.
     Komentáře
  • Reportáže zahraničních zpravodajů

    23 min

    Podcast
    V americkém New Jersey si zajdeme do ryze české restaurace

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    V Zambii se podíváme do muzea cestovatele Emila Holuba. V polském městě Przemyśl si prohlédneme systém opevnění, ve Francii pařížskou výstavu o Titaniku a v Izraeli v Tel Avivu si dáme hummus ? a kde jinde než u Arabů. Moderuje Helena Berková.
     Komentáře
  • Poznat svět

    V Keni našli 3 miliony let staré řeznictví. Nepracovali zde lidé, ale jiný druh

    Před 1 měsícem
    Chcete objevit tajemství našich pravěkých předků a odhalit, jak žili, lovili a přežívali? Archeologové v Keni objevili něco neuvěřitelného, co může přepsat historii lidstva. Řeč je o fascinujícím objevu, který rozšiřuje naše chápání pravěkého života a ukazuje, že první použití nástrojů nebylo výsadou jen našeho druhu.
     Komentáře
  • Vlasta

    Pít raději kávu, nebo čaj? Nejzdravější je správná kombinace. Pozor na množství i čas konzumace

    Před 1 měsícem
    Debatu o tom, jestli je zdravější čaj, nebo káva, oživily poslední vědecké studie. Výsledek? Zcela změnily přístup lékařů a výživových expertů k pravidelné konzumaci obou nápojů. Ze závěrů vyplývá, že mají mimořádně pozitivní účinky na lidské zdraví a jsou prevencí před civilizačními chorobami.
     Komentáře
  • Opavský a hlučínský deník

    S Lékaři bez hranic v Kongu. Rodák z Opavska Tomáš Král propadl Africe

    Před 1 měsícem
    Rodák ze Stěbořic na Opavsku Tomáš Král pobýval trvale v Česku do svého bakalářského studia v Praze, v magisterském studiu pokračoval už v zahraničí. Po studiu získal několikaměsíční pracovní zkušenost v Belgii a pak zamířil do Etiopie a do Keni.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Mursijové koupí ženu za 38 krav a kalašnikov. Nemá-li ve rtu talíř, ztrácí cenu

    Před 1 měsícem
    Připojte se na cestu do srdce Etiopie a objevte tajemství kmene Mursi. Prozkoumejte fascinující tradice tohoto lidu, včetně zvláštního zvyku žen nosit talíře ve spodním rtu, rituálních soubojů mužů a malování těla hlínou a minerály. Jaký význam mají tyto zvyky a jak se mění v rychle se měnícím světě?
     Komentáře
  • Objevím

    Danakilská proláklina vypadá jako místo, kde by mohli žít mimozemšťané. Badatel proláklinu označil za skutečnou zemi smrti

    Před 2 měsíci
    Danakilská proklákina je označována za jedno z nejodcizenějších míst na Zemi. Nachází se zde snad brána do pekla? Britský badatel Wilfred Thesiger proláklinu označil za skutečnou zemi smrti. Sirné horké prameny, kyselé tůně, parní pukliny a solné hory v Danakilské propadlině připomínají scény ze sci-fi filmu. Je možné tuto oblast navštívit? A jak vůbec vznikla?
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Cestovní suvenýry, které si nechcete přivézt domů: malárie, paratyfus, žloutenka

    Před 2 měsíci
    Cestování je sice skvělé, ale někdy může přinést více než jen vzpomínky a suvenýry. Podívejme se na tři nemoci, které byste si mohli, ale raději neměli, přivézt z dovolené.
     Komentáře
  • Za Horizontem
    naSeznam Médium

    Válka v Etiopii: Etnická otázka ničivého konfliktu

    Před 2 měsíci
    Dvouletý konflikt v Etiopii vyústil v jednu z nejhorších etnických čistek v historii. Jak k tomuto konfliktu, ve kterém zemřelo více než 600 000 obětí, došlo a jaký byl jeho průběh?
     Komentáře
  • Nespěchej

    Horské opice chodily po dvou dávno před škobrtající Lucy. Potřebovaly se brodit zaplavenými pralesy?

    Před 2 měsíci
    Je málo známé, ale o to zajímavější, že vzpřímeně chodící opice existovaly již 6 milionů let před Lucy. Již roku 1872 popsal Francois Louis Paul Gervais „horskou opici z Bamboli“ (Oreopithecus bambolii). Od té doby se již mnohokrát vedly prudké spory o to, jak tohoto primáta systematicky zařadit do živočišné říše.
     Komentáře
  • Festival XcamP

    11 min

    Podcast
    Církev v Etiopii - Mulugeta Ashagre Endeshaw

    Před 2 měsíci

    ·

    11 minut

    seminář  „Církev v Etiopii“ (Mulugeta Ashagre Endeshaw) O životě křesťanů ve své vlasti povypráví evangelista letošního XcamPu a dlouholetý vedoucí Etiopských křesťanských sborů. 
     Komentáře
  • Poznat svět

    Bizarní tradice kmene Omo: Mužům je zakázán sex a pijí několik litrů krve denně

    Před 2 měsíci
    Na dalekých pláních jihozápadní Etiopie leží údolí Omo, domov kmene Bodi. Tento kmen má jedinečný způsob, jak se spojuje, oslavuje a ctí své tradice. Život zde není pouze o obživě, ale také o udržování obyčejů, které mají hluboké kořeny v místní kultuře. Jednou z těchto tradic je soutěž v tloustnutí, která se koná jednou ročně během novoročního obřadu Ka'elu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Československá ZH-29 byla jedna z prvních samonabíjecích pušek na světě a zároveň jediná armádní puška předválečného Československa, která se dočkala sériové výroby

    Před 2 měsíci
    Česká puška ZH29 je pečlivě provedeným příkladem rané konstrukce poloautomatické pušky. Byla jednou z prvních na světě. Vyrobena byla v době před druhou světovou válkou, kdy se výrobě zbraní věnovala velká péče, píše web Forgotten Weapons. Byla to jediná armádní puška předválečného Československa, která se dočkala sériové výroby.
     Komentáře
  • Flowee

    Některé organismy ze Země přežijí ve vesmíru. Na Zemi jsou ale místa, kde nepřežije nic

    Před 2 měsíci
    Člověk je spokojený při teplotách zhruba mezi dvaceti a třiceti stupni, ve svitu sluníčka, když má dostatek vody a vzduchu. Ovšem existují i tvorové, které by tahle pohoda zabila. Potřebují extrém – ať už se týká teploty, kyselosti prostředí nebo absolutní tmy
     Komentáře
  • Deník

    Zemské síly trhají Afriku na dva kusy. Jednou mezi nimi vznikne moře, míní vědci

    Před 2 měsíci
    Zemské desky napříč černým kontinentem se plíživým tempem vzdalují od sebe. Vědci propočítali, že do pěti milionů let mohou otevřít cestu novému moři. Příčinu vidí v horku z hlubin.
     Komentáře
Reklama