Zavřít
Etiopie

Etiopie

Nejnovější články na Seznamu na téma Etiopie
  • iRozhlas

    Některé nástroje z doby kamenné patrně vznikly bez lidského přičinění. Poukazuje na to německá studie

    Před 2 dny
    Když Karel Čapek psal v apokryfech o úpadku doby, jeho pražena Janečková v nich oškrabovala medvědí kůži pazourkem, evidentně opracovaným právě za tím účelem. Jiné artefakty z doby kamenné ale mohly vzniknout náhodou, bez lidského přičinění, tudíž to žádné artefakty nejsou. Upozorňují na to vědci z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nejkrvavější válka dneška v myslích nekončí. Napravit křivdy potrvá generace

    Před 5 dny
    Válkou sužovaný Tigrajský stát se po necelých dvou letech v izolaci opět otevírá světu. Vycházejí tak najevo další tragické příběhy z konfliktu, při kterém za poslední roky zahynulo vůbec nejvíc lidí.
     Komentáře
  • Česko živě

    Češi chtěli kolonie v Africe: Toužili po kusu Etiopie, údolí řeky Zambezi je Jungmannova pánev

    Před 5 dny
    Jak by se vám líbilo odletět do zcela jiných tropických krajů, ale být stále na území České republiky? V minulosti si několik osobností i politiků zahrávalo s myšlenkou kolonizovat. Sen o malém Československu v Africe zní jako hloupý vtip, ale nevěřili byste, jak vážně se o něm uvažovalo. Náprstkovy výšiny a Jungmannova pánev v Africe? To není vtip, to je realita.
     Komentáře
  • České noviny

    Blinken při návštěvě Etiopie oznámil další pomoc za 331 milionů dolarů

    Před 5 dny
    Spojené státy poskytnou Etiopii další humanitární pomoc v hodnotě 331 milionů dolar (7,5 miliardy Kč). Při návštěvě Addis Abeby to dnes oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Etiopský premiér Abiy Ahmed po jejich setkání uvedl, že se dohodli na prohloubení vzájemných vztahů, které poznamenala dva roky trvající občanská válka v severoetiopském státě Tigraj. Podle Blinkenova mluvčího představitelé také hovořili o potřebě pohnat před spravedlnost pachatele zvěrstev spáchaných v Tigraji. Informuje o tom agentura Reuters.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ve zlínské zoo se vylíhly rekordní dvě desítky mláďat želvy ostruhaté

    Před 9 dny
    Ve zlínské zoologické zahradě se vylíhnul rekordní počet mláďat želvy ostruhaté. "Měli jsme 24 oplozených vajec a 22 je zcela vylíhlých a dvě jsou na cestě," řekla chovatelka Kristýna Polášková. Podle chovatelů se u želv projevily lepší podmínky, želvy obývají novou expozici, která byla otevřena loni.
     Komentáře
  • Jihočeši

    20 min

    Podcast
    Císař se za nás přimluvil, líčí baronka, jak rodina našla po vyhnání ze zámku v Blatné azyl v Africe

    Před 9 dny

    ·

    20 minut

    Dvakrát utíkala Jana Germenis-Hildprandtová před komunismem. Jednou jako malá holka, když se jejím rodičům podařilo vystěhovat se z komunistického Československa do Etiopie. Podruhé jako mladá žena, když etiopskou monarchii smetla marxistická revoluce. Dnes se baronka stará o zámek v jihočeské Blatné, který byl rodině vrácen po roce 1991.
     Komentáře
  • Expedice Z101

    3 min

    Podcast
    Expedice Z101 objevuje Etiopii, cestovatel Tomáš Vaňourek navštívil i opravdové peklo

    Před 10 dny

    ·

    3 minuty

    Expedice Z101 sleduje stopy první cesty cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, srovnává tehdejší svět s tím dnešním.
     Komentáře
  • České noviny

    Ve zlínské zoo se vylíhly rekordní dvě desítky mláďat želvy ostruhaté

    Před 10 dny
    Ve zlínské zoologické zahradě se vylíhnul rekordní počet mláďat želvy ostruhaté. "Měli jsme 24 oplozených vajec a 22 je zcela vylíhlých a dvě jsou na cestě," řekla dnes novinářům chovatelka Kristýna Polášková. Podle chovatelů se u želv projevily lepší podmínky, želvy obývají novou expozici, která byla otevřena loni.
     Komentáře
  • Bohumil Doboš
    naSeznam Médium

    Boje v Somalilandu a budoucnost nejvíc nejlepšího neuznaného státu na světě

    Před 11 dny
    Somaliland, neuznaná avšak stabilní entita v Rohu Afriky, je již druhým měsícem zmítán násilím na východě země. Příčiny a i limity řešení se datují do koloniálního období a dopady kolonialismu na podobu politické mapy Afriky.
     Komentáře
  • Travelnews24

    Která země je nejpřívětivější k turistům. Závisí to na vízové politice

    Před 11 dny
    Od vstřícnosti místních až po dostupnost turistické infrastruktury, existuje spousta možností, jak odpovědět na otázku, která země je nejpřátelštější. Podle Passport Index ale existuje další způsob, jak najít odpověď.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jan Pluháček: Jak na stále rostoucí populace zvířat v zoo? Přírodní problém vyžaduje přírodní řešení

    Před 11 dny
    Mají-li moderní zoologické zahrady plnit svá hlavní poslání, musejí se zaměřit především na populace, a nikoliv na jedince. A zájmy populací si mohou často protiřečit se zájmy jedince. Jednou z nejviditelnějších situací, kde dochází ke střetu těchto zájmů, je problematika zvaná regulace populace, neboli problém „nadbytečného jedince“. (Ve skutečnosti se jedná o střet zájmů lidí „lpících“ na jedinci a těch „lpících“ na populaci, tedy o záležitost spíše kulturní a nikoliv biologickou).
     Komentáře
  • TN

    Srážka s ptáky, nefunkční motor a kabina plná kouře. Let se změnil v horor

    Před 14 dny
    Hororovou situaci zažili cestující na palubě letadla Boeing 737 MAX společnosti Southwest Airlines. Tomu krátce po startu začal hořet motor, a to poté, co se letadlo srazilo s hejnem ptáků. Kabinu chvíli na to zahalil kouř. Letadlo muselo nouzově přistát.
     Komentáře
  • Sport

    Keňanka Wanjiruová vyhrála Tokijský maraton za 2:16:28 a je šestá v historii

    Před 15 dny
    Keňská běžkyně Rosemary Wanjiruová vyhrála Tokijský maraton časem 2:16:28, kterým se zařadila na šesté místo historických tabulek. V mužské kategorii obsadili kompletní stupně vítězů Etiopané v čele s Desem Gelmisou, jenž zvítězil za 2:05:22.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Za vodou šla s dětmi týden, přežila polovina. Sucho dál drtí Africký roh

    Před 15 dny
    Hladových v Africkém rohu přibývá. Ani uprchlické tábory pro ně často nejsou dobrým řešením – i tam lidi sžírá horko a jsou tam mizerné podmínky, líčí pro Seznam Zprávy humanitární pracovníci. A déšť je pořád v nedohlednu.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Historie na talíři: Sůl měla ve starověku stejnou hodnotu jako zlato, hitem 70. a 80. let bylo šťavnaté kuře v soli podle tohoto receptu

    Před 16 dny
    Když se řekne sůl, většinu z nás napadne pohádka Sůl nad zlato, ve které ješitný král zjistí, že bez soli to prostě nejde. Už Homér říkal, že sůl je „božská“ a ve starověké Číně se o ni vedly války. Kromě dochucení pokrmů je sůl od pradávna významnou konzervační látkou.
     Komentáře
  • Čteme vám Seznam Zprávy

    7 min

    Podcast
    Za vodou šla s dětmi týden, přežila polovina. Sucho dál drtí Africký roh

    Před 16 dny

    ·

    7 minut

    Článek Natálie Sousy. Hladových v Africkém rohu přibývá. Ani uprchlické tábory pro ně často nejsou dobrým řešením – i tam lidi sžírá horko a jsou tam mizerné podmínky, líčí pro Seznam Zprávy humanitární pracovníci. A déšť je pořád v nedohlednu. „Od října se potravinová krize zhoršuje, jelikož deště nepřišly. Víc lidí tak trpí hlady a dále umírá dobytek, kvůli čemuž místní nemůžou zajišťovat své základní potřeby. Jelikož je hlad rozšířenější, více lidí se přesouvá v naději, že najdou jídlo a vodu,“ popisuje situaci v Somálsku pro Seznam Zprávy humanitární pracovník organizace CARE Walter Mawere. Humanitární krize v Somálsku a v částech Etiopie se tak dále prohlubuje. Přívalové deště, které jsou zásadní pro životy tamních pastevců, totiž nepřišly ani při páté sezoně na podzim 2022. Africký roh se tak připravuje na dalších několik měsíců sucha, ale v naději, že zázrak nastane letos na jaře. Seznam Zprávy se situaci v Somálsku a na jihu Etiopie věnovaly už v říjnu. Teď jsme znovu humanitární pracovníky organizací CARE a ADRA, kteří působí přímo v terénu, oslovili znovu. A jak je patrné už z prvních odstavců, jejich poselství ani tentokrát není vůbec pozitivní. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/225029] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Největší mamba černá měřila přes čtyři metry. Pro člověka je její uštknutí po 7 až 15 hodinách smrtelné

    Před 17 dny
    Mamba černá je neuvěřitelně jedovatý had pocházející ze subsaharské Afriky. Patří do čeledi Elapidae a je často agresivnější než jiné druhy jedovatých hadů. Tento had je úžasně rychlý a často dosahuje rychlosti až 20 kilometrů za hodinu! Jak velký je ale největší kdy zaznamenaná mamba černá?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Tvrdá ruka německých koloniálních vládců v Africe: Popravy, koncentrační tábory i genocida

    Před 17 dny
    Jako první genocida novodobých dějin se označuje krvavé potlačení povstání spojených kmenů Hererů a Namů v roce 1904 německými vládci Jihozápadní Afriky. Tyto kmeny neměly proti daleko lépe vyzbrojeným Němcům žádnou šanci a jejich povstání bylo utopeno v krvi.
     Komentáře
  • Ondřej Havelka
    naSeznam Médium

    Nahé bojovnice, brutální rituály, nedostupný Tumwi

    Před 20 dny
    Muži jsou běžně zcela nazí, ženy nosí většinou deku kolem pasu, případně uvázanou přes jedno rameno. Poměrně běžným doplňkem muže je funkční samopal.
     Komentáře
  • FMZine

    Program Respect Festivalu je venku

    Před 24 dny
    Představí se horké novinky z Nigérie, Mali a Súdánu i prověřená kvalita z Etiopie.
     Komentáře
  • Prima Living

    Na svatého Matěje se už jaro hlásí o slovo. Připomeňme si staré svatomatějské tradice, zvyky i pranostiky

    Před 24 dny
    Dnes je svátek sv. Matěje. Víte, kdo byl sv. Matěj a jaké jsou nejčastější svatomatějské tradice a zvyky i lidové pranostiky, které předpovídají vývoj počasí? Pro naše předky svátek svatého Matěje znamenal přelom, kdy se loučili se zimou a vítali předjaří, které se dříve nazývalo pozimek. V posledních únorových dnech totiž přichází tzv. matějské oteplení, které nás provází i první březnové dny.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Válečný zločinec, co se vymykal. ,,Etiopský řezník" Graziani nechával věšet a mučit, spravedlnost na něho byla nakonec krátká

    Před 1 měsícem
    Pokud bychom měli jmenovat jednoho italského válečného zločince, který se vymykal, byl by to zcela jistě Rodolfo Graziani. Při italské invazi do Etiopie zde zavedl teror a po nezdařeném atentátu na něho schválil masové popravy. Sám Graziani ale poválečné spravedlnosti nakonec unikl.
     Komentáře
  • Sport

    Krosové tituly mají Kiplimo a Chebetová, favoritka Gideyová před cílem upadla

    Před 1 měsícem
    Keňanka Beatrice Chebetová se stala mistryní světa v krosu poté, co favorizovaná Etiopanka Letesenbet Gideyová upadla těsně před cílem ve snaze odrazit její finiš. Závod mužů v australském Bathurstu vyhrál Uganďan Jacob Kiplimo a vylepšil stříbro z předchozího šampionátu v Aarhusu v roce 2019.
     Komentáře
  • Žena-in

    Tajuplná Kolumbie nebo oříšková Brazílie aneb Objevte kouzlo jihoamerické kávy

    Před 1 měsícem
    Jižní Amerika je domovem jedné z nejlepších káv na světě, a to především díky svým ideálním přírodním i klimatickým podmínkám. Není proto divu, že se každý region pyšní jedinečným chuťovým kávovým profilem. Ponořte se společně s námi do vzdáleného světa Jižní Ameriky a poznejte kouzlo i rozmanitost brazilské a kolumbijské kávy.
     Komentáře
  • Ženy sro

    Pláču jen uvnitř a někdy mám pocit, že další hrůzu už neunesu, říká válečná fotografka Jarmila Štuková

    Před 1 měsícem
    Jarmila Štuková zažila ve svém životě více bolesti, než by dokázal běžný člověk snést. Viděla na vlastní oči znetvořené obličeje děvčátek trhavinami, které Islámský stát schválně odpálil u jejich domu při velké ofenzivě na irácký Mosul, zažila sirotky, kteří zůstali sami po válečném běsnění v Sýrii nebo sledovala v Etiopii děti, které musely místo vzdělání chodit denně dlouhé kilometry pro vodu. Přesto svou práci miluje, nepřestává si plnit sny a snaží se být zodpovědná jak sama k sobě, tak i svému okolí. Jaký je život válečné fotografky a dokumentaristky?
     Komentáře
  • WN24

    Archeologové v Keni objevili kamenné nástroje používané ranými předchůdci člověka

    Před 1 měsícem
    Archeologové v Keni vykopali jedny z nejstarších kamenných nástrojů užívané ranými primitivními hominidy, nikoli předky moderního člověka. Objev dokazuje, že i naši prapůvodní předchůdci byli pokročilejší, než jsme si mysleli. To není zase tak překvapivé vzhledem k tomu, že přibývá studií, podle nichž jsme podcenili i inteligenci neandrtálců.
     Komentáře
  • Newstream

    Dvě miliardy v tahu. České Smartwings prohrály soud o odškodnění s Boeingem

    Před 1 měsícem
    Americký soud odmítl žalobu české letecké skupiny Smartwings a polských aerolinek LOT na amerického výrobce letadel Boeing. Informuje o tom agentura Reuters. Letecké společnosti požadovaly odškodnění za nucenou odstávku strojů Boeing 737 MAX. Provoz těchto letadel byl na jaře 2019 celosvětově zastaven po dvou tragických haváriích letounů 737 MAX. Skupina Smartwings v březnu 2020 uvedla, že jí odstávka způsobila škody za asi dvě miliardy korun.
     Komentáře
  • Nespěchej

    50 000 mužů se nikdy nenašlo. Před 2 500 lety se ztratila celá armáda

    Před 1 měsícem
    Armáda perského krále Kambýse II. za záhadných okolností zmizela z povrchu zemského. Dodnes se přitom nepodařilo zjistit, co mohlo být příčinou. Co o této události obestřené tajemstvím víme?
     Komentáře
  • WN24

    Společnost Boeing zruší dva tisíce pracovních míst. Zaměří se na výrobu a inženýrství

    Před 1 měsícem
    Americký výrobce letadel Boeing se rozhodl věnovat více pozornosti „rozvoji produktů, služeb a technologií“. Zruší proto dva tisíce pracovních pozic v sektoru financí a lidských zdrojů. Místo toho se firma hodlá zaměřit na výrobu a inženýrství. Snaží se tak zanechat v minulosti chyby spojené s pády letadel 737 Max.
     Komentáře
  • Jímeto

    V Etiopii je svátečním pokrmem zaslouženě. Medový chléb si také zamilujete

    Před 1 měsícem
    Etiopský medový chléb neboli dabo zanechá vaši kuchyni nádherně provoněnou. Je plný čerstvě namletého koření a skvěle se hodí k šálku čaje nebo kávy. A co víc, jeho příprava je celkem snadná.
     Komentáře
  • Expres FM

    Sting, The Weeknd, Katy Perry: Jak slavní hudebníci přišli ke svým přezdívkám?

    Před 1 měsícem
    Jsme zvyklí je slýchat i vyslovovat a přijde nám to naprosto běžné. Víte však, odkud Halsey, Sting, The Weekend nebo Iggy Azaela vzali svoje jména? Při křtu je totiž nedostali.  Není těžké odvodit, proč je Bruce Springsteen často označován jako The Boss. On sám ovšem tuto přezdívku nepoužívá, natož aby si ji napsal do řidičáku…
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nejstarší nalezená lebka mění naše názory na vývoj lidí. Vědci mění lidskou evoluční linii

    Před 1 měsícem
    Nález starobylé lebky vrhá nové světlo na původ našich nejstarších předků. Archeologové objevili v Etiopii lebku hominina starou až 3,8 milionu let. Tento pozoruhodný exemplář by mohl změnit naše dosavadní znalosti o původu jednoho z nejznámějších předků lidstva, Lucy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Extrémně vzácná šelma má geniální loveckou strategii. Kořist se neskryje ani v podzemí

    Před 1 měsícem
    Vlček etiopský je obratným a hbitým lovcem, který si s kořistí hravě poradí i v případě, kdy se ukrývá pod zemí. Nedostatek v přirozeném instinktu z něho ale dělá ohrožený druh.
     Komentáře
  • Člověk v tísni
    naSeznam Médium

    Etiopská farmářka se bála žížal, ale teď na nich vydělává

    Před 1 měsícem
    Almaze Argeta z Etiopie se celý život věnuje zemědělství. Až donedávna nevěděla, jaký zázrak jsou obyčejné žížaly. Dnes díky Člověku v tísni používá tzv. vermikompostér a učí ostatní, jak dokáže kompost zvýšit úrodu.
     Komentáře
  • Asenior

    Proč každá káva chutná jinak? Proč nám nějaká káva chutná, a jiná ne?

    Před 1 měsícem
    Ochutnáte kávu a ona vám chutná. A jiná naopak vůbec. Někdy v chuti cítíte nádech čokolády nebo ovoce a jindy je kyselejší. Proč to tak je?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Metrový červ rostoucí pod kůží: Další strašlivá nemoc je na pokraji vymýcení

    Před 1 měsícem
    Až metr dlouhý parazit trápil ještě před půlstoletím velkou část Afriky. Podle nové zprávy se ho může již brzy podařit vymýtit – navzdory tomu, že lidstvo proti němu nemá lék ani očkování.
     Komentáře
  • Kupi Magazín

    Cascara: Proč ochutnat nový hit kaváren?

    Před 1 měsícem
    Jako cascara se ve španělštině označují kávové třešně nebo také slupky. A právě při jejich zpracování tento nápoj vzniká. Dlouho tedy byla považována za odpadní produkt a v Evropské unii se nemohla oficiálně prodávat. Všechno se změnilo teprve v červnu 2021, kdy byla cascara oficiálně uznána jako potravina. Nyní už rychle přibývá e-shopů a kaváren, které ji nabízejí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidstvo je blízko vymýcení druhé nemoci v historii

    Před 1 měsícem
    Počet případů bolestivé a nepříjemné drakunkulózy klesl loni na rekordní minimum. Objevují se tak naděje, že takzvaná guinejská červí nemoc bude brzy vymýcená úplně a stane se tak druhou nákazou, u které se to lidstvu podařilo.
     Komentáře
  • Ekolist

    Nedostatku vody v Etiopii v důsledku bojů čelí miliony lidí

    Před 2 měsíci
    Více než osm milionů lidí čelí akutnímu nedostatku vody v částech severozápadního etiopského regionu Amharsko, které jsou nejvíce postiženy konfliktem v sousedním Tigraji. S odkazem na etiopská státní média o tom informuje zpravodajský web BBC.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Teplice - Slavia 1:1. Sešívaní po matném výkonu poprvé na jaře ztratili body

    Před 2 měsíci
    Sledujte on-line přenos z utkání 20. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Teplicemi a Slavií Praha.
     Komentáře
  • OnlyU

    Madam Gustiku proslavila fotografie z roku 1930 s disky v ústech. Podobné ozdoby nosí některé ženy dodnes

    Před 2 měsíci
    Díky svým extrémně nataženým rtům a vystupování byla Madam Gustika ve své době považována za podivnou. Byla proto součástí tzv. freak show neboli show podivínů. Pro ni to přitom byla běžná ozdoba související s tradicí jejího kmene.
     Komentáře
  • Apetit

    Který druh kávy vás lépe postaví na nohy aneb Rozdíl mezi arabikou a robustou

    Před 2 měsíci
    Milovníci kávy si možná svůj oblíbený druh našli. Přesto jsme hlavní rozdíly mezi arabikou a robustou shrnuli do uceleného článku. Víte, že robusta obsahuje dvakrát až třikrát více kofeinu? A že arabika obsahuje na druhou stranu dvakrát více cukru? Více odlišností se dozvíte na stránkách Apetit online.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Oheň a vaření nám připadají jako běžné spojení. Od kdy jsme toho ale schopni?

    Před 2 měsíci
    V dnešní moderní době už si neumíme představit konzumovat tepelně neupravené potraviny. V dávné minulosti se však naši předci museli obejít bez ohně i vaření. Pojďme společně nahlédnout do historie, kdy a jak došlo k přelomovému objevu vaření.
     Komentáře
  • A2larm

    Dva měsíce příměří v Tigraji: cesta k udržitelnému míru v Etiopii je stále nejistá

    Před 2 měsíci
    Mírová vyjednávání o etiopském konfliktu zatím ztroskotávají. A i v případě jejich úspěchu bude v regionu přetrvávat nedůvěra vůči západním zemím.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Rover Curiosity objevil na Marsu minerál, který by mohl posloužit jako zdroj vody

    Před 2 měsíci
    Rover Curiosity objevil na Marsu opál. Tento i ze Země známý minerál by se mohl stát cenným zdrojem vody pro budoucí marsovské průzkumníky.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Káva: nápoj, který nás povzbudí. Kolik šálků denně už je moc

    Před 2 měsíci
    Patříte mezi milovníky kávy? Není divu! Káva je jedním z nejoblíbenějších teplých nápojů na celém světě. Vyrábí se z kávových zrn, která byla jako součást stravy poprvé použita v Etiopii, a to před 2 000 lety. Vařit kávu začali pravděpodobně v Jemenu. Vzhledem k její oblibě se lidé neustále ptají, jaké že to má zdravotní účinky a kolik šálků kávu si můžete dopřát, aniž by to mělo negativní dopad na vaše zdraví.
     Komentáře
  • Náš region

    Profil kandidáta: Andrej Babiš

    Před 2 měsíci
    Andrej Babiš se narodil 2. září 1954 v Bratislavě v Československu, v dětství žil v Etiopii, Francii a Švýcarsku. Po studiu zahraničního obchodu na…
     Komentáře
  • i60

    Súdán – země na Nilu s největším počtem pyramid na světě

    Před 2 měsíci
    Každý rok se snažíme trávit vánoční a novoroční svátky v jiné zemi, abychom poznali, jak toto období roku prožívají lidé v různých částech světa. Tentokrát jsme se vydali do Súdánu.
     Komentáře
  • Zdopravy

    Etiopie zveřejnila závěrečnou zprávu o pádu 737 MAX, kritizují ji francouzští a američtí vyšetřovatelé

    Před 2 měsíci
    Etiopská zpráva nijak neřeší pochybení pilotů při začátku tragického letu.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    2023 ve světě: pokles proočkovanosti, klimatické změny

    Před 2 měsíci
    I v letošním roce čekají zdravotnictví po celém světě mnohé výzvy. Krize, kterými procházelo v roce 2022, ukázaly, jak je zásadní být připravený na výzvy, jež přichází. Ať už se jedná o budoucí epidemie nebo dokonce pandemie, rostoucí antibiotickou rezistenci nebo změny klimatu, žádný z těchto problémů nelze zvládnout bez vzájemné spolupráce a ochoty k ní.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Mezinárodně uznávaný afrikanista obdržel cenu za posilování dobrého jména plzeňské univerzity ve světě

    Před 2 měsíci
    Zbrusu nové ocenění o šíření povědomí o Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) ve světě obdržel odborník na oblast subsaharské Afriky Jan Záhořík. Jako člen mezinárodního výzkumného týmu je jedním z autorů monumentální publikace o nejvýchodnější části Afriky. Na univerzitě působí od roku 2008 a dnes patří mezi nejvýznamnější evropské afrikanisty.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zatkli nejhledanějšího pašeráka lidí na světě. Soudit ho chtějí Nizozemci

    Před 2 měsíci
    Jím vedený gang dostal do Evropy desítky tisíc běženců z východní Afriky. Především je však Kidane Zekarias Habtemariam stíhán za únosy, mučení, znásilňování a vydírání. Nizozemci mluví o jednom z nejkrutějších pašeráků světa.
     Komentáře
  • Dotyk

    Takto vypadali naši předkové před 3,8 miliony lety. Podívejte se na úžasnou rekonstrukci tváří

    Před 2 měsíci
    Patří mezi první zástupce lidské vývojové větve. To je Australopithecus anamensis. I přesto, že jeho pozůstatky byly postupně objevovány od roku 1965, vědci stále netušili, jak vypadal. Téměř kompletní lebka nalezená v Etiopii ale vrhla na lidskou evoluci nové světlo.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Češi zachraňují jezero, které leží výš než vrchol Sněžky. Hrozí mu zánik kvůli erozi

    Před 2 měsíci
    Vědci z Mendelovy univerzity dokončují projekt v Etiopii, kde pomáhají s ochranou půdy i krajiny.
     Komentáře
  • Newstream

    FreshStart s vynálezcem Kafánka Michalem Pernou: Směs kávy a cukru má nekonečně využití

    Před 2 měsíci
    Milovník kávy Michal Perna přišel před pár lety s nápadem, který je sice jednoduchý, ale jinde ve světě se nedělá. Spojil třtinový cukr a espresso. K této kombinaci začal přidávat různé příchutě, a tak vznikl Kafánek. Patentovaný český výrobek, který se hodí nejen do nápojů všech druhů ale i na vaření. Jakou kávu pijí Češi nebo co si Michal myslí o cibetkové kávě? Na to dá odpověď další díl série FreshStart.
     Komentáře
  • Novinky

    Dárek na poslední chvíli? Adoptujte sirotka z pražské zoo

    Před 2 měsíci
    Nemáte ještě všechny vánoční dárky? Co takhle jeden, který nejen potěší, ale také pomůže. Pražská zoo již tradičně nabízí k adopci opomíjené druhy zvířat. Mezi sirotky jsou třeba zebra Grévyho nebo i nový přírůstek pražské zoo, štětkouni afričtí.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co se stane, až světová populace překročí 10 miliard lidí. Vědci mají katastrofický scénář

    Před 2 měsíci
    Dle zprávy OSN je 15. listopad roku 2022 dnem, kdy na naší planetě začalo tlouct osm miliard lidských srdcí. Počet lidí stále vzrůstá. „Unese“ nás Země až překročíme desátou miliardu? Otázkou se zabývají příslušné světové organizace. A budoucnost to není vzdálená a vyhlídky nejsou zrovna růžové.
     Komentáře
  • MůjLife

    Poučení ze století komunistických zvěrstev

    Před 2 měsíci
    Zatímco historici a další zdokumentovali četná komunistická zvěrstva, velká část veřejnosti si stále není vědoma jejich obrovského rozsahu.
     Komentáře
  • i60

    Zoo Praha představuje zvířecí sirotky

    Před 3 měsíci
    Ne každé zvíře v Zoo Praha se těší pozornosti sponzorů či adoptivních rodičů v uspokojivé míře. Opomíjené druhy teď zahrada tradičně během Adventu představuje veřejnosti.
     Komentáře
  • Bohumil Doboš
    naSeznam Médium

    Ruský vliv v Africe, část první - Eritrea

    Před 3 měsíci
    Eritreu nelze přes hlasování na půdě Valného shromáždění z března tohoto roku považovat za silného ruského spojence. Příklon k Rusku je v zemi spíše výrazem pragmatismu.
     Komentáře
Reklama