Zavřít
Karel Čapek

Karel Čapek

Nejnovější články na Seznamu na téma Karel Čapek
  • Classic Praha

    Pařížská Opéra Bastille uvede Janáčkovu Věc Makropulos s českým tenoristou Pavlem Černochem v jedné z hlavních rolí

    Před 19 hodinami
    Národní pařížské opera uvede již 5. října v divadle Opéra Bastille obnovenou premiéru opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. V roli Alberta Gregora se pařížskému publiku představí přední český tenorista Pavel Černoch. Úlohu „nesmrtelné“ zpěvačky Emilie Marty ztvárnila finská sopranistka Karita Mattila.
     Komentáře
  • Echo24

    Duka vedl mši před Pavlem: „Kdo sloužil, bude sloužit dál. Nevyužili jsme 33 let svobody.“

    Před 5 dny
    Kardinál Dominik Duka během každoroční poutní mše, která je vrcholem Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, zalitoval, že Česko nedokázalo využít 33 let svobody tak, jak nám byla darována. „Kdo je slušný, byl slušný vždycky. Kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, žádnou víru nemá. Člověka nepředěláš, jen se ti…
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Nová výstava v Památníku Karla Čapka odkazuje k výjimečnému geniu loci. I k výjimečnému životu a dílu

    Před 6 dny
    Nejprve chtěl svatební dar odmítnout, když ale Karel Čapek uviděl poprvé ten empírový dům mezi stromy, propadl kouzlu. Strž je dnes památníkem, místem setkávání a oázou klidu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    OBRAZEM: Ve Staré Boleslavi vyvrcholila svatováclavská pouť. Mše se zúčastnily tisíce lidí

    Před 6 dny
    Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si ve čtvrtek lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz světce a českého patrona svatého Václava. V místě, kde byl kníže Václav v roce 935 zavražděn, se jí účastnily tisíce lidí. Mši sloužil kardinál Dominik Duka, kázal litoměřický biskup Jan Baxant. Účastnil se také pražský arcibiskup Jan Graubner a všichni čeští a moravští biskupové.
     Komentáře
  • Novinky

    Korejský bohemista Kju-džin Kim: U nás vede Nesnesitelná lehkost bytí

    Před 7 dny
    Haškův Švejk i Karel Čapek byli a jsou pro jihokorejské překladatele i čtenáře velkou výzvou, jak prozradil bohemista a příznivec české literatury Kju-džin Kim, který do svého mateřského jazyka převedl řadu klíčových českých děl. S téměř tříletým zpožděním, způsobeném covidovou pandemií, převzal Cenu Jiřího Theinera na festivalu Svět knihy Plzeň. Ocenění patří osobnostem, které se významně podílejí na propagaci české literatury v zahraničí.
     Komentáře
  • Proženy

    Kvíz: Vyznáte se v dnešních zkratkách aneb Zkratky nejsou zmatky

    Před 9 dny
    Zkratky můžou způsobit pěkné zmatky. Přitom jde o tak praktickou věc. Fungují v lékařství, marketingu, používají je mladí, aby jim staří nerozuměli… Otestujete se, jak se v nich vyznáte vy.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Spousta pokladů pod jednou střechou. Poštovní muzeum v Praze ukrývá nejen známky

    Před 10 dny
    Poštovní muzeum v Praze ve vás možná ihned nevyvolá nepřekonatelnou touhu po návštěvě. Byla by ovšem nesmírná škoda ho při procházkách hlavním městem minout. Vedle poštovních známek z celého světa jsou tady k vidění i historické telefonní seznamy a také nástěnné malby významného malíře a dekoratéra 19. století Josefa Navrátila. Ve své době patřil k malířské špičce a mít v bytě jeho dílo bylo v módě.
     Komentáře
  • Novinky

    Elektřin komplex i útěk ze sekty. FAMU Four přináší další výběr kraťasů do kin

    Před 10 dny
    Pražská filmová škola už počtvrté zamířila do kinosálů. FAMU Four stejně jako předešlé digesty nabízí koncentrovanou mozaiku studentské tvorby. Tentokrát ji rámuje téma povětšinou ženského vyrovnávání se s bolestivou událostí. Předložené kraťasy uvedly světové festivaly, jeden dokonce získal nominaci na studentského Oscara.
     Komentáře
  • České noviny

    Výstava k výročí v Čapkově památníku představuje nové originální dokumenty

    Před 11 dny
    Výstava k výročí v Čapkově památníku představuje nové originální dokumenty. K vidění je rukopis, který Čapek psal prvorepublikovému premiérovi Antonínu Švehlovi či autentické materiály nechávající nahlédnout do redakční práce v době první republiky. Dokumenty památník nedávno získal ze soukromé kolekce. Expozice je k vidění nejméně do konce ledna příštího roku, řekl ČTK na oslavě 60 let existence Památníku Karla Čapka ve Staré Huti jeho ředitel Zdeněk Vacek. Odpoledního oficiálního zahájení akce se účastnila více než stovka návštěvníků, další postupně přicházeli.
     Komentáře
  • Příbram

    Výstava k výročí v Čapkově památníku představuje nové originální dokumenty

    Před 11 dny
    K vidění je rukopis, který Čapek psal sekčnímu šéfovi prvorepublikového premiéra Antonína Švehly či autentické materiály nechávající nahlédnout do redakční práce v době první republiky.
     Komentáře
  • Novinky

    Brno má malované telefonní budky, připomínají velikány

    Před 11 dny
    Dříve byly omšelé, polepené a v některých to dost zapáchalo. Každý se jim vyhýbal. Nyní jsou staré telefonní budky novou atrakcí centra Brna. Za změnu vděčí tyto přístřešky pro veřejné telefony, které z nich byly odstraněny po nástupu mobilů, mladé výtvarnici Klaudii Švrčkové. Když dostala možnost zkrášlit tyto přístřešky po svém, rozhodla se je věnovat především brněnským velikánům. Svoji budku tak mají Janáček, Mendel, Gödel či Mucha.
     Komentáře
  • Příbram

    To zvláštní místo: Čapkův památník slaví 60 let

    Před 12 dny
    Ke kulatému jubileu pořádá památník v sobotu 23. září slavnostní program s koncertem a vernisáží. Návštěvníci dále zhlédnou nový dokument Ondřeje Kepky.
     Komentáře
  • Praha.center

    Krajská podpora pro propagaci díla Karla Čapka v Itálii a spolupráce s studenty ČVUT při renovaci berounského muzea

    Před 12 dny
    Prezentace výstavy, kterou připravuje Památník Karla Čapka k oslavě "100. výročí vydání Italských listů Karla Čapka" v Itálii a spolupráce s Fakultou stavební ČVUT na rekonstrukci Muzea Českého krasu v Berouně, jsou dva z čtyř rozvojových projektů, které oblastní správa podpořila částkou 440 000 Kč.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Česko smutní, zemřel Václav Šašek. Podílel se na filmech Vesničko má středisková nebo Kolja

    Před 13 dny
    Ve věku 89 let zemřel scenárista a dramaturg Václav Šašek. Podílel se na filmech Ecce Homo Homolka, Vesničko má středisková, Helimadoe nebo Kolja.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pavel Opočenský: Svět po covidu se změnil. Lidé nechtějí umění, ale přežít „podělanej“ virus

    Před 14 dny
    Se známým sochařem a šperkařem Pavlem Opočenským jsme seděli u pomníku bratří Čapků na náměstí Míru. U asi jeho nejznámější sochy ve veřejném prostoru. Ta socha je o světle – z jedné strany je do kame…
     Komentáře
  • České noviny

    Spisovatel Kratochvil si neumí představit, že by přestal vyprávět příběhy

    Před 15 dny
    Spisovatel Jiří Kratochvil si nedovede představit, že by přestal vyprávět příběhy. Knihu Klošár aneb Co si mamlasové povídali, kterou dnes představil v Brně, původně pokládal za svou poslední. Poté ale stačil dokončit další rukopis. "A dvě knihy mám rozepsané," řekl třiaosmdesátiletý Kratochvil, jenž veřejně vystupuje zřídka, čtenářům v knihkupectví Academia.
     Komentáře
  • Asenior

    Tomáš Makaj, Jaroslav Vogeltanz: Brdy – hřebeny

    Před 15 dny
    Nadšení obdivovatelé přírody, památek i historie, spisovatel Tomáš Makaj (nar. 1974) a vnímavý fotograf Jaroslav Vogeltanz, vydali v roce 2020 knihu Brdy. Po letech se do podmanivé brdské přírody vracejí, aby představili dalších sedmdesát sedm jedinečných míst převážně na jejích hřebenech a v okolí.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Letní sídlo Karla Čapka chystá oslavu. Zajeďte si do muzea a na naučnou stezku

    Před 16 dny
    Empírový dům zvaný Strž najdete ve Staré Huti u Dobříše. Dost možná si ho zamilujete stejně jako světově proslulý spisovatel Karel Čapek, který ho proměnil na své letní sídlo. Dnes funguje jako jeho památník. A letos slaví 60 let. Ale skanzen to není.
     Komentáře
  • Nespěchej

    KVÍZ: Čeští spisovatelé a jejich díla

    Před 17 dny
    20. století bylo obdobím, kdy bylo napsáno nejedno populární dílo. Mezi významné spisovatele patřil například Karel Čapek, Jaroslav Seifert nebo Franz Kafka. Všichni z těchto spisovatelů jsou známí nejenom v České republice. Jejich díla se věnovala zajímavým tématům, která jsou oblíbená i ve 21. století.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Neměli bychom bourat zdi, dokud se neujistíme, že nás nechrání před lvy, řekla legenda české sci-fi Zdeněk Rampas

    Před 20 dny
    ROZHOVORY NA OKRAJI Mlok skvrnitý, Salamandra salamandra, je středně veliký ocasatý obojživelník, ale také předobraz sošky ceny Karla Čapka. Ta je udělována vítězům stejnojmenné literární soutěže v oboru science fiction a také osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj žánru již od roku 1982. Jejím nositelem je také RNDr. Zdeněk Rampas, nakladatel, vydavatel, redaktor, dlouholetý popularizátor vědeckofantastického žánru u nás a také prezident Československého fandomu. Takřka čtyřicet let vydává fanouškovský časopis, fanzin Interkom.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Prezident Pavel zprostil Mynáře mlčenlivosti, může vypovídat v kauze úniků z BIS

    Před 22 dny
    Bývalý kancléř Vratislav Mynář může podle zjištění Aktuálně.cz vypovídat před inspekcí BIS, ta se zabývá podezřením z ohrožení utajované informace.
     Komentáře
  • České noviny

    HN: Hrad platil statisícovou pokutu kvůli smlouvám pro Zemanova právníka

    Před 23 dny
    Prezidentská kancelář zaplatila na konci letošního ledna zhruba 150.000 korun za porušení rozpočtové kázně. Sankci Hradu vyměřil finanční úřad kvůli tomu, že z veřejných peněz platil náklady na právní zastupování ve sporu mezi bývalým prezidentem Milošem Zemanem a jeho někdejším poradcem Zdeňkem Šarapatkou. O pokutě informují dnešní Hospodářské noviny (HN). Prezidentská kancelář zvažuje, že proti dosud nedoručenému rozhodnutí podá odvolání ke generálnímu finančnímu ředitelství.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Na Šancích u Markvartic objevíte trosky největší keltské svatyně v Čechách i původní květnaté louky

    Před 24 dny

    ·

    3 minuty

    U Markvartic na Sobotecku v Královéhradeckém kraji můžete objevit působivé místo. Jihozápadním směrem, nalevo od Markvartic, rostou dva pásy stromů, které udávají obrys lichoběžníku. Prostor, kterému se říká „V šancích“, ohraničují zachovalé valy. Místo je jedinečné z astronomického hlediska, východy a západy slunce v osách valů udávají termíny rovnodennosti, slunovratů a keltských svátků.
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Na Zámku Chyše uvidíte barokní fresku Petra Brandla. A také byt Karla Čapka coby domácího učitele

    Před 24 dny

    ·

    3 minuty

    Zámek Chyše stojí v severozápadním cípu stejnojmenné obce v Karlovarském kraji. Původně vladycké sídlo prošlo během staletí různými stavebními proměnami. V 15. století bylo přebudováno na gotický hrad, v 16. století na renesanční zámek, na konci 17. století byl upraven do barokního slohu. A v 19. století získal současnou podobu novogotického zámku.
     Komentáře
  • Frews

    Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jídlo na obrázku vypadá jinak než ve skutečnosti? Američané se nebojí kvůli tomu soudit

    Před 25 dny
    Kdo by neviděl reklamu na skvělý burger plný těch nejlepších surovin. Reklamy na jídlo vidíme dnes a denně, slyšíte o nich v rádiu, vystavují se kolem silnic a dálnic. Proč ale jídlo vypadá ve skutečnosti jinak?
     Komentáře
  • České noviny

    V září vyjdou audioknihy autorů, kteří ovlivnili českou i světovou literaturu

    Před 25 dny
    Tento měsíc vyjdou audioknihy s díly Pan Theodor Mundstock Ladislava Fukse, Směšné lásky Milana Kundery a komplet nahrávek s dílem Karla Čapka. Audioknihy autorů, kteří ovlivnili českou i světovou literaturu, načetli zástupci několika hereckých generací. Například velký komplet nahrávek z Čapkova díla čtou jeho přítelkyně Olga Scheinpflugová i současný herec a zpěvák Igor Orozovič. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    V centru Brna ožily telefonní budky. Nesou portréty slavných osobností

    Před 26 dny
    Na konci letošních prázdnin měla v Brně plné ruce práce mladá výtvarnice. V centru metropole vyzdobila Klaudie Švrčková staré telefonní budky motivy na téma různých odvětví vědy a přidala i portréty známých osobností. Sedm barvami hrajících vzpomínek na minulé časy lidé najdou na náměstí Svobody, v Joštově ulici a na Zelném trhu.
     Komentáře
  • Frews

    Autorem nejpřekládanější české knihy je Jaroslav Hašek. Jaký byl jeho život?

    Před 26 dny
    Spisovatel, jehož dílo svým dosahem předčilo velikány jako Karla Čapka, Aloise Jiráska, ale i Jaroslava Seiferta, který za své sbírky básní dokonce získal Nobelovu cenu. O Jaroslavu Haškovi, jehož dílo je dodnes mnohými vnímáno jako zosobnění české národní povahy, se dozvíte v následujícím článku.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Velký test z české literatury

    Před 27 dny
    Česká literatura má hluboké kořeny sahající až do středověku. Její význam v dějinách je značný. Jak dobře ji znáte? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno.
     Komentáře
  • Filmové vzpomínky

    Filmová adaptace Čapkovy klasiky. Filmový historik přibližuje okolnosti vzniku

    Před 28 dny
    Filmový historik Pavel Taussig o filmové adaptaci Čapkovy povídky.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Vězeň číslo 35 132 Josef Čapek: Umělec, který zachytil hrůzy nacismu. Krutou smrt našel v koncentračním táboře

    Před 29 dny
    Josef Čapek byl významný český malíř, spisovatel a novinář, který byl zatčen gestapem a zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Jeho kresby z tábora jsou jedinečným uměleckým svědectvím o tragédii holokaustu.
     Komentáře
  • Aplausin

    Herec Vlastimil Brodský by měl radost! Lidé na něj nyní mohou zavzpomínat ojedinělým způsobem!

    Před 29 dny
    Příznivci audioknih a obdivovatelé slavných hereckých osobností se dočkali 1. září 2023 kompletu nahrávek nezapomenutelného Vlastimila Brodského, kterou se zařadí do speciální edice Supraphonu Mistři slova, k již vydaným audio kolekcím Jana Wericha, Miroslava Horníčka, Miloše Kopeckého a Zdeňka Svěráka. Hlas Vlastimila Brodského byl charakteristický, vtipný, milý a plný emocí. Jeho nahrávky jsou stále oblíbené, protože mají kouzlo, humor a lidskost, které nestárnou a posluchače stále těší a baví.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Kvíz: Tamější, nebo tamnější? Otestujte si svoje znalosti českého jazyka ze základní školy

    Před 29 dny
    Znáte pravidla českého pravopisu? Máte v sobě schopnost rozpoznat nejčastější chyby v psaní? Pokud chcete prověřit svoje znalosti českého jazyka a zároveň si užít trochu zábavy, jste na správném místě! Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který vás bude nejen bavit, ale také vám pomůže zlepšit vaše jazykové dovednosti.
     Komentáře
  • knihoMolka
    naSeznam Médium

    5% šance, že se Mladá fronta a Lidové noviny vrátí z mediálního záhrobí

    Před 1 měsícem
    Není nic staršího než včerejší noviny. Tohle pravidlo jsem se naučila hned po příchodu do redakce regionálního deníku. Se stále se zrychlujícím tokem informací to platí ještě víc než kdy jindy.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Výbuch sopky Krakatoa zvedl tsunami, která přinesla desetitisíce obětí. Inspiroval i Karla Čapka

    Před 1 měsícem
    Před 140 lety čtyři mohutné výbuchy sopky Krakatoa v Sundském průlivu mezi ostrovy Jáva a Sumatra způsobily vlnu tsunami vysokou až 46 metrů. Připravila o život více než třicet šest tisíc lidí, zničeno bylo přes 70 procent ostrova. Šlo o nejhlasitější zaznamenanou událost v dějinách lidstva.
     Komentáře
  • Alena Ducháčková
    naSeznam Médium

    Na návštěvě u Karla Čapka ve Strži

    Před 1 měsícem
    Strž nebo také Josefovo Údolí je kouzelné místo nedaleko Staré Huti u Dobříše. Svůj druhý domov tu našel jeden z našich největších spisovatelů, Karel Čapek.
     Komentáře
  • Příbram

    Čapkův památník oslaví 60. výročí vzniku výstavou, hudbou a promítáním

    Před 1 měsícem
    Návštěvníci poprvé uvidí také rukopis, v němž Čapek píše, že posílá bezkofeinovou kávu prvorepublikovému premiérovi Antonínu Švehlovi.
     Komentáře
  • Červený koberec

    6. ročník Mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK výrazně ovlivní umělá inteligence

    Před 1 měsícem
    Již za necelý měsíc odstartuje 6. ročník Mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK, který se odehrává v Ústí nad Labem a Drážďanech. Tento rok se festival ponese ve znamení umělé inteligence a její role v audiovizi.
     Komentáře
  • PrahaIN

    KOMENTÁŘ: Ty být z PrahaIN? Jak čeština dostává na frak

    Před 1 měsícem
    Život na internetu plný zkratkovitého vyjadřování, absence četby knih, u někoho i duševní lenost – to vše zřejmě stojí za příšerným verbálním projevem, jímž řada lidí obšťastňuje své okolí.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vilém Famm: Slepice aneb Objasnění záhady rozumu. Vaše dopisy

    Před 1 měsícem
    Kde se vzal rozum? Jak je možné, že v nepřeberné říši živočichů jen člověk byl schopen stvořit patentní zavírák, nebo odletět na perutích fantazie do vzdálených galaxií? Neměl by být rozum, vyšší rozum s komplikovanou představivostí, trochu univerzálnější? A dá se rozum vnutit? Naučit? Proč se slepice nevyvíjejí? Proč jsou pořád stejné? A proč my ne? To jsou otázky, kterými se Vilém Famm zabývá rád. A opět na toto téma při jednou příjemném zamyšlení narazil.
     Komentáře
  • Deník

    V kolonii Slatiny, kde se točila Obecná škola, se jako první usadili zahradníci

    Před 1 měsícem
    Kolonie Slatiny v Praze 10 je spojena se svéráznou minulostí. Proslavila se i díky filmu režiséra Jana Svěráka Obecná škola. O osobitém místě v dvojrozhovoru Deníku vyprávějí kronikář Prahy 10 Michal Ezechel a místní starosta Martin Valovič.
     Komentáře
  • inSmart

    Neznámí velikáni: George Devol, zakladatel průmyslové robotiky

    Před 1 měsícem
    Ač si dnes pod slovem robot představíme mnohé, včetně robotů humanoidních, reálně nachází roboti nejširší uplatnění v průmyslu. Robotická automatizace zůstává klíčovou součástí moderních výrobních závodů, bez nichž by globální ekonomika fungovala jen těžko. O tom, kdo jako první průmyslové roboty vynalezl, by šlo dlouze polemizovat; spolehlivě ale víme, že první skutečně prodaný a zdokumentovaný komerční průmyslový robot byl Unimate, vyvinutý Georgem C. Devolem mladším a jeho týmem v padesátých letech 20. století a nasazený ve výrobní lince General Motors v roce 1961. Povšimněte si, že mluvíme o robotice průmyslové; najít jen jednoho jediného zakladatele robotiky jako takové je totiž
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Milena Jesenská překonala ilegální potrat i závislosti, nezlomil ji ani koncentrační tábor

    Před 1 měsícem
    Jméno Milena Jesenská by rozhodně nemělo být zapomenuto. Svým talentem, ale i postojem k životu, je totiž stejně inspirující jako její současníci a přátelé Max Brod, Ferdinand Peroutka, Karel Čapek nebo Franz Kafka. Kromě spisovatelky a novinářky byla i nesmírně odvážnou a nebojácnou ženou, kterou nezlomilo ani zatčení Gestapem a koncentrační tábor.
     Komentáře
  • Marianne

    Kvíz: Znáte slavné literární autory a jejich díla? Otestujte se

    Před 1 měsícem
    Jak jste si vedli v hodinách českého jazyka? Pamatujete si velká jména světové literatury? A dokážete hravě přiřadit české autory k jejich literárním dílům? Připravili jsme si pro vás velký literární kvíz, který prověří vaše znalosti.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    26 min

    Podcast
    Jiné tváře Velké války

    Před 1 měsícem

    ·

    26 minut

    V létě roku 1914 se rukovalo do Velké války. My ji dnes vidíme skrze především naše dějiny - legie, rozpad monarchie, Švejk… Ale byly tu i další známé i pozapomenuté děje, které se ve stejné době děly na evropském kontinentu a s válkou tak či onak souvisely. V bonusu na Gazetistu a na Herohero pak probereme mumraj historických výkřiků, který provázel odchod Milana Kundery. 
     Komentáře
  • Krajské listy

    Natočil jsem Vyšší princip, tak se jím taky musím řídit. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 1 měsícem
    Jeho tvář asi nejvíce proslavil film Pelíšky, kde v malé, ale rozkošné roli profesora uklidňuje Jiřího Kodeta při hysterickém záchvatu nad svátečním obědem, ke kterému místo knedlíků dostal noky. Od Jana Hřebejka to bylo trochu ironické obsazení. Podle vzpomínek herců to totiž byl právě Jiří Krejčík, kdo jako režisér projevoval neuvěřitelnou rtuťovitost a zuřivost. Jeho nenapodobitelný temperament navždy vychladl před deseti lety.
     Komentáře
  • Příbram

    Karel Čapek: Kdo radí šoférovi, dokazuje tím, že sedí v autě poprvé

    Před 1 měsícem
    Milovník psů, vášnivý zahrádkář i fotograf, nejslavnější prvorepublikový publicista a dramatik si během posledních tří let svého života opatřil hned dva vozy. Díky prvnímu se po patnáctileté známosti konečně rozhoupal a požádal Olgu Scheinpflugovou o ruku, druhým podnikl svoji poslední velkou cestu.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Jak bydlel prezident Beneš: Jeho vila se otevřela veřejnosti, vstupné je nízké

    Před 2 měsíci
    Prvorepublikový prezident Edvard Beneš měl bezesporu dobrý vkus. Dokazuje to i vila v Sezimově Ústí, kterou si nechal se svou ženou Hanou postavit. Můžete se o tom přesvědčit na vlastní oči. Vila se totiž během letošního léta otevřela veřejnosti a lidé mají mimořádnou možnost nahlédnout i do míst, která byla jejich zrakům dosud nepřístupná. Přeneste se na chvíli v čase a ponořte se do prvorepublikové doby, éry elegance, luxusu a noblesy.
     Komentáře
  • Mišák
    naSeznam Médium

    Budou nám vládnout roboti?

    Před 2 měsíci
    Vzbouří se v budoucnu roboti proti lidem? Dopustí to lidé? Nebo si včas uvědomí, že roboti a AI jsou dobrým pomocníkem a sluhou, ale špatným pánem?
     Komentáře
  • Flóra na zahradě

    Jak napravit škody po návratu z dovolené?

    Před 2 měsíci
    Zahradníci si podle Karla Čapka dovolenou ani neužijí, protože pořád myslí na kytičky, které nechali doma. Ti svědomití pověří někoho zkušeného, aby během jejich nepřítomnosti na zelenou oázu dohlížel.
     Komentáře
  • Jímeto

    Karel Čapek byl patriotem i v kuchyni. Miloval česká jídla a dobré stolování

    Před 2 měsíci
    Patří mezi nejvýznamnější české spisovatele, a kdyby psal v dnešní době, znali bychom i číslo jeho bot. Ačkoliv se Karel Čapek narodil už v 19. století, tak o něm i dnes známe mnoho věcí.
     Komentáře
  • V hlavní roli: Maturita!

    Aktuálnost Bílé nemoci vyvolává otázku, zda se dokážeme ze své minulosti poučit…

    Před 2 měsíci
    Maturujete? Píšete referát? Chcete se dozvědět víc o tématech z hodin češtiny? Karel Čapek po uvedení Bílé nemoci čelil útokům v novinách i anonymním dopisům. Kontroverzní názory obsažené v jeho hře vzbudily debatu o pacifismu v době národního ohrožení i o povaze nacionalismu. Až zarážející aktuálnost Bílé nemoci vyvolává otázku, zda se dokážeme ze své minulosti poučit…
     Komentáře
  • Čtidoma

    Mocná sekta, která chtěla světový řád. Odhalená tajemství Svobodných zednářů

    Před 2 měsíci
    „Duchovní chrám humanity v lidských myslích a srdcích.“ Tak zní jedna z hlavních myšlenek „utajeného“ spolku Svobodných zednářů. Elity všech vyspělých národů se pasovaly do role vládců světa a pod rouškou tajemství se titulují na mistry a velmistry. Kdo jsou a kdo byli Svobodní zednáři?
     Komentáře
  • Kinotip2

    Roli oblíbené princezny si zkusila i Barbora Seidlová. Dlouhé roky to tak byla prostě Zubejda

    Před 2 měsíci
    Pohádku z roku 1996 si zamilovali děti i dospělí. Představitelce krásné princezny bylo tenkrát pouhých 15 let, a tak ji velká popularita hodně zaskočila. Rodačka z Mikulova se objevila i v dalších pohádkách, ale slávu Zubejdy už žádná její další princezna nepřekonala.
     Komentáře
  • Pro a proti

    24 min

    Podcast
    Ikona Pražského jara Alexandr Dubček: Obstál v klíčových okamžicích naší historie, nebo selhal?

    Před 2 měsíci

    ·

    24 minut

    Za několik dní si připomeneme 55 let od tzv. vagonových rozhovorů. Delegace v čele s Alexanderem Dubčekem v Čierné nad Tisou jednala se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem o vývoji Čekoslovenska, kde se podle sovětského politbyra příliš rozjel reformní duch.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosa: Jak vyhyne lidstvo? Vědci mají nejpravděpodobnější scénář

    Před 2 měsíci
    Nejpravděpodobnější variantou konce světa není ani klimatická změna, ba ani atomová válka. Vymyslel ji už před 102 lety Karel Čapek.
     Komentáře
  • Dvě minuty

    3 min

    Podcast
    Petr Holub: Jak vyhyne lidstvo? Vědci mají nejpravděpodobnější scénář

    Před 2 měsíci

    ·

    3 minuty

    Nejpravděpodobnější variantou konce světa není ani klimatická změna, ba ani atomová válka. Vymyslel ji už před 102 lety Karel Čapek. - - - Archiv všech glos najdete zde [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/dve-minuty?timeline%E2%80%93pageItem=119229], další podcasty Seznam Zpráv tady [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio]. Poslouchejte nás také ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/]. Naše články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz [audio@firma.seznam.cz].  Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram  [http://instagram.com/seznamzpravy] Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.
     Komentáře
  • Dopolední Region

    3 min

    Podcast
    Čapkův památník pátrá po Dášence a vyzývá k hledání stop fenky foxteriéra a jejích potomků

    Před 2 měsíci

    ·

    3 minuty

    Trhač a ničitel jménem Dášeňka. Drsnosrstý foxteriér byl součástí domácnosti Karla Čapka od roku 1932. O rok později svou fenku spisovatel zvěčnil v dětské knize Dášeňka čili Život štěněte. Její divoká povaha způsobila, že ji spisovatel musel poslat k jiným páníčkům. Kam mohla doputovat?
     Komentáře
  • Echo24

    Kunderu zná každý. Nic jsem od něj ale nečetl, přiznal Babiš

    Před 2 měsíci
    Expremiér Andrej Babiš znovu po čase „ukázal“ své znalosti. Šéf hnutí ANO v jednom mediálním rozhovoru pro Deník vyjádřil svou lítost nad úmrtím spisovatele Milana Kundery a prohlásil, že „ho zná každý“. Na následnou otázku, co od něj přečetl, nicméně reagoval, že nic. Trochu to připomíná jeho nedávné vystoupení v televizním pořadu, kde školáci kladli prezidentským kandidátům všemožné dotazy. Babiš si tehdy před dětmi utrhl ostudu. Nevěděl, co napsal Karel Čapek, kdo je autorem Švejka, ani…
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tady žil eskymácký náčelník a předloha Cimrmana. Zábřežské stopy Jana Welzla

    Před 5 roky
    V Zábřehu dnes lze najít stopy českého dobrodruha téměř na každém rohu, jeho fanoušků přibývá.
     Komentáře
Reklama