Zavřít
Katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí

Nejnovější články na Seznamu na téma Katastr nemovitostí
  • Naše krásná zahrada

    Hranice pozemku: Co dělat, když soused staví na vašem

    Před 1 dnem
    Hranice pozemku může skrývat problém, který odhalíte až po koupi. Paní Hana si splnila sen o vlastním domku. Radost ale rychle vystřídalo nepříjemné zjištění, že část sousedovy garáže stála na jejím pozemku. Jaké zákony řeší hranice pozemku, kdo je v právu a jak se bránit? Příběh, který může potkat každého.
     Komentáře
  • Svět hospodářství

    Katastr nemovitostí se brání robotům pomocí identity občana

    Před 3 dny
    Loni v prosinci bylo až 80 % přístupů do aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí realizováno ze zahraničních IP adres ve snaze maskovat subjekt, který data stahuje.
     Komentáře
  • silvarium.cz

    Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (TZ SZIF)

    Před 3 dny
    Ministerstvo zemědělství a Český úřad zeměměřický a katastrální reagují na informace, týkající se údajné složitosti přístupu do katastru nemovitostí. Ty se v posledních dnech objevily v některých médiích či komentářích politiků. Je třeba zdůraznit, že katastr nemovitostí zůstává veřejný a pro drtivou většinu občanů i nadále snadno použitelný. Je důležité zdůraznit, že již dnes existuje zcela bezproblémový a plnohodnotný způsob přístupu ke katastru prostřednictvím Identity občana. Tento způsob je rychlý, technicky jednoduchý a dlouhodobě stabilní. V současnosti jej má k dispozici více než pět milionů lidí v České republice a denně jej bez potíží využívají tisíce uživatelů. Alternativní ověření pomocí bezpečnostní skládačky je jen záložní variantou, kterou v praxi využívá minimální počet lidí. Její účel je čistě technický – chránit systém před masivními automatizovanými přístupy robotů, nikoli komplikovat přístup běžným občanům. Přesto byla v reakci na některé stížnosti v uplynulých dnech skládačka výrazně zjednodušena a technicky zpřesněna, aby byla pro uživatele přehlednější a lépe čitelná. Reálná zkušenost většiny uživatelů, což je patrné i z reakcí veřejnosti, potvrzuje, že přihlášení do systému funguje standardně a bez zásadních komplikací. Drtivá většina běžných uživatelů se s omezením vůbec nesetká, protože využívá – nebo může využívat – přihlášení přes Identitu občana. Cílem současných technických opatření není omezovat veřejnost, ale zajistit stabilní provoz systému a ochranu osobních údajů vlastníků nemovitostí před automatizovaným vytěžováním a následným zneužíváním. Právě tyto robotické přístupy v minulosti výrazně zatěžovaly systém a způsobovaly problémy i pro běžné uživatele. Např. v prosinci 2025 bylo v některých dnech až 80 % přístupů do aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí realizováno ze zahraničních IP adres ve snaze maskovat subjekt, který data stahuje. MZe a ČÚZK proto považují za důležité v této debatě oddělit reálnou každodenní zkušenost většiny uživatelů od okrajových technických situací, se kterými se setká jen minimum lidí. Katastr nemovitostí zůstává dostupný, funkční a otevřený – a pro drtivou většinu občanů i nadále snadno použitelný. TZ SZIF
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Dům postavili za své peníze. Sourozenci z něj ale chtějí vyplatit podíl

    Před 4 dny
    Marián Kučera s ženou Lucií bydlí v rodinném domě postaveném na velkém pozemku kousek od Pardubic.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Úřady začaly ve velkém odhalovat černé stavby pomocí digitalizace katastru

    Před 5 dny
    Doba, kdy se dalo spoléhat na to, že úřad o vaší nové pergole, bazénu nebo přístavbě neví, protože na místo nikdo osobně nepřišel, definitivně skončila.
     Komentáře
  • Měšec

    Pozemek vznikl rozdělením většího pozemku a chybí na něj přístupová cesta. Poradíme, zda ji lze vysoudit

    Před 7 dny
    Před koupí pozemku si ověřte, zda na něj máte přístup z veřejné cesty. I když je třeba zajištěná věcným břemenem práva cesty přes pozemek souseda.
     Komentáře
  • České důchody

    Darování v rodině: Jak si to zařídit, abyste nepřišli o střechu nad hlavou

    Před 9 dny
    Darování domu nebo bytu dítěti může vypadat jako jednoduché řešení, bez správného právního ošetření ale dárce může přijít o jistotu bydlení. Prezident Notářské komory Radim Neubauer vysvětluje, jak smlouvu nastavit tak, aby byl dárce chráněn.
     Komentáře
  • Cnews

    Čechy naštvalo nahlížení do katastru nemovitostí, musí při něm řešit absurdní hlavolam. Jak se přes něj dostat nejrychleji?

    Před 13 dny
    Uživatelé si stěžují na složitou captchu, která nově vyžaduje poskládání mapy. Kvůli přidanému grafickému šumu je řešení mnohem zdlouhavější než u běžné captchy.
     Komentáře
  • inSmart

    Zvládnete vyřešit tuhle absurdní captchu? Nahlížení do katastru nemovitostí je nyní složitější než únikovka

    Před 13 dny
    Pokud jste v posledních týdnech zkoušeli nahlédnout do katastru nemovitostí, možná vás čekalo překvapení. Portál Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) totiž zavedl novou ochranu proti automatizovanému stahování dat a hned na úvod vás u některých úkonů vítá ověřením, zda nejste robot. Až potud nic mimořádného, podobné prvky najdeme dnes na většině webových služeb. Háček je v tom, jakou podobu si tvůrci pro svou captchu zvolili. Místo zaběhlých řešení od Googlu nebo Cloudflare si totiž vývojáři navrhli vlastní variantu.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Manželům se při koupi domu nechtělo platit za úschovu. Nakonec přišli o miliony

    Před 14 dny
    Touha po vlastním domě a snaha ušetřit mohou být zrádnou kombinací. Manželé si mysleli, že mají všechno dobře spočítané a pod kontrolou, stačilo už jen dokončit poslední krok.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Přišel nový soused a Alena musela zbourat svou garáž

    Před 17 dny
    Alena Horská žije s manželem a dvěma dětmi kousek od Ostravy, kde si před asi deseti lety koupili postarší rodinný dům. Ten postupně rekonstruují. Vedle domu stála garáž, ve které, stejně jako předchozí majitel, parkovali svůj automobil. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy sousední dům změnil majitele. O svou nepříjemnou zkušenost se proto s námi majitelka podělila v krátkém rozhovoru
     Komentáře
  • Světovinky

    „Kouknu do katastru a řeknu ti to“ – Bývávalo. Zjisti, jaké změny jsou na katastru od ledna 2026!

    Před 19 dny
    Katastr nemovitostí v Česku už dávno není jenom zaprášený archiv listin. V posledních letech se mění v moderní digitální systém, rychlejší a přehlednější. Zásadní změny přicházejí postupně, ale výrazný posun nastal zejména po roce 2020, kdy se začala více prosazovat elektronická komunikace s úřady a dálkový přístup k údajům. Digitalizace znamená, že stále více dokumentů existuje pouze v elektronické podobě a úřady je mezi sebou sdílejí bez nutnosti papírování. Pro běžného člověka to znamená méně front a více věcí vyřízených z domova.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Portál občana usnadní vyřizování úředních záležitostí online. Poradíme, jak se v něm orientovat

    Před 21 dny
    Úřady navštěvuje asi málokdo s chutí. Naštěstí lze mnoho záležitostí vyřídit přes internet. K tomu slouží Portál občana, ke kterému má přístup každý dospělý svéprávný občas České republiky. V čem vám pomůže?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Katastr už jen s přihlášením. Chráníme ty poctivé, tvrdí šéf úřadu

    Před 21 dny
    Katastr nemovitostí zůstane veřejný i poté, co zmizí možnost anonymního nahlížení na osobní údaje, míní šéf úřadu, který katastr spravuje. Popisuje, co změní novela katastrálního zákona.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Ověřte si podle jednoduchého návodu, zda nemáte na pozemku černou stavbu

    Před 23 dny
    Vlastnictví nemovitosti s sebou přináší nejen radosti, ale i řadu administrativních povinností.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Kupujete nemovitost? Tohle si prověřte dřív, než podepíšete smlouvu

    Před 23 dny
    Koupě nemovitosti patří mezi největší finanční rozhodnutí v životě. Ať už jde o byt, dům, nebo pozemek, podpis kupní smlouvy by měl přijít až ve chvíli, kdy máte jistotu, že jste prověřili všechny důležité informace. Mnoho problémů totiž vzniká právě proto, že kupující některé věci podcení, nebo je zjistí příliš pozdě.
     Komentáře
  • Matěj Hronský
    naMédium

    Pomoc z bídy aneb Jak byly severočeským poddaným sníženy daně

    Před 25 dny
    Jedno typické severočeské panství - Česká Kamenice. Po třicetileté válce bylo jako obdobná podhorská panství daněmi neúměrně přetíženo. Náprava přišla až po 30 letech. Jak náprava probíhala a jaké konkrétní důsledky přinesla?
     Komentáře
  • ProfitOnline

    Nemovitosti v zahraničí (2.): Neznalost může přijít velmi draho

    Před 27 dny
    Zatímco ještě před pár lety platilo, že investice do tuzemské nemovitosti rovná se automaticky vklad do nejstabilnějšího a nejvíce prosperujícího sektoru, spolu s raketově rostoucími cenami mnoho investorů obrací svou pozornost do ciziny. Dům či apartmán u moře nebo v horách působí na první pohled lákavě, ale zahraniční trhy představují prostředí, které se od toho českého může lišit velmi výrazně.
     Komentáře
  • Náš dům

    Vlastní pozemek, nebo chatka v kolonii? Na co dát pozor při pořizování zahrádky

    Před 27 dny
    Probudilo ve vás jaro touhu zahradničit? Pokud už vám nestačí květináče za oknem a kyblík s rajčaty na balkóně, je čas porozhlédnout se po vlastním kousku zahrádky. Možností máte přitom hned několik. Co byste měli zvážit, než vyrazíte na obhlídku dostupných zahrádek a kolonií, radí Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky.
     Komentáře
  • Živě

    Katastr nemovitostí se možná ještě více uzavře. Úřad chce znát důvod, proč do něj chcete nahlédnout

    Před 1 měsícem
    K nahlížení do katastru už nestačí captcha, musí se ověřit totožnost. ČÚZK by chtěl zjišťovat i důvod k nahlížení. Úřad dlouhodobě bojuje proti neoprávněnému sběru dat roboty.
  • Seznam Zprávy

    Zásadní změna na katastru a proč Macinka otálí

    Před 1 měsícem
    Denní přehled Seznam Zpráv.
  • Pětka SZ

    3 min

    Podcast
    Zásadní změna na katastru a proč Macinka otálí

    Před 1 měsícem

    ·

    3 minuty

    Ministr zahraničí Petr Macinka dosud vládě nepředložil opatření, jež má bránit vstupu ruských špionů s diplomatickým krytím do Česka. Seznam Zprávy nyní zjistily, že naopak nechal na ministerstvu rozdělit Odbor pro sankce a odolnost, který ruskému vlivu čelil. Diplomatům Putinova režimu stále stačí oznámit svoji cestu do Česka e-mailem. Macinka s větší ochranou proti Rusům nespěchá, navzdory varování bezpečnostních složek, že Rusové používají špiony pod diplomatickým krytím k nepřátelským operacím. /// Přístup k osobním údajům z katastru má být nově možný jen po přihlášení a prokázání právního důvodu, vyplývá z návrhu novely katastrálního zákona. Katastrální úřad ujišťuje, že veřejný přístup k datům nebude ohrožen. Návrh ale kritizují například obce i právníci. Už minulý rok Český úřad zeměměřičský a katastrální omezil možnost anonymního nahlížení do katastru bez registrace. Nyní mají lidé a firmy přístup k informacím například o vlastnících nemovitostí pouze po přihlášení pomocí identity občana nebo pomocí účtu dálkového přístupu do katastru. --- Každý všední den v 17 hodin vychází zpravodajský přehled Seznam Zpráv. Od pondělí do čtvrtka editorský výběr aktualit a zjištění načtený AI hlasy. V pátek členové týmu Seznam Zpráv přinášejí autorské ohlédnutí za uplynulým týdnem. Pětka SZ - za pár minut máte přehled.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Anonymní zjišťování vlastníků končí. Katastr plánuje zásadní změny

    Před 1 měsícem
    Přístup k osobním údajům z katastru má být nově možný jen po přihlášení a prokázání právního důvodu, vyplývá z návrhu novely katastrálního zákona. Katastrální úřad ujišťuje, že veřejný přístup k datům nebude ohrožen.
     Komentáře
  • AutoŽivě

    Daň z garáží a parkovacích míst v roce 2026: Jaké sazby platí a kdo musí platit. Jeden termín už uběhl, druhý je do konce května

    Před 1 měsícem
    Na první pohled to působí jednoduše: máte garáž, zaplatíte daň. Jenže právě u garáží lidé často směšují různé právní režimy a přehlédnou termíny, které běží bez ohledu na to, jestli jim přišla papírová složenka.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Advokát z bitcoinové kauzy převádí na manželku nemovitosti

    Před 1 měsícem
    Advokát Kárim Titz, na něhož podala advokátní komora kárnou žalobu kvůli bitcoinové kauze, převádí na manželku nemovitosti. Do katastru byly podklady vloženy den poté, co policie rozšířila obvinění jeho klientovi Jiřikovskému.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Málo známé zákazy v Česku: Stanování v přírodě, šeřík do vázy i sběr jablek u silnice

    Před 1 měsícem
    Starý muž stojí u silnice, pod nohama rozšlapaná tráva a kolem něj igelitka plná jablek. Strom je obsypaný, polovina plodů leží na zemi. V tu chvíli zastaví auto technických služeb a zazní věta, která ho zaskočí: „Pane, tohle je obecní strom.“ Tím to celé začíná...
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Každý rok je v ČR odcizeno několik nemovitostí. Přepis proběhne rychle a majitel přijde o dům

    Před 1 měsícem
    Představa, že se jednoho dne probudíte a zjistíte, že dům nebo byt, ve kterém celý život žijete, vám už z právního hlediska nepatří, zní jako zápletka ze špatného filmu.
     Komentáře
  • Novinky

    Kuřim si musí od Brna kupovat své pozemky, protože mu je před 480 lety prodali potomci vladyky Nekeše

    Před 1 měsícem
    V úterý tomu bylo 480 let, co královské město Brno koupilo od dědiců zesnulého vladyky Zikmunda Nekeše z Landeka celé panství Kuřim. Kuriózní je, že s důsledky tohoto obchodu se potýká Kuřim dodnes. Brno totiž vlastní v jejím katastru mimo zástavbu více pozemků než samotné město. Kuřim si tak musí některé pozemky od Brna kupovat.
     Komentáře
  • Marianne

    Komu patří plot na zahradě mezi pozemky a proč se o něj sousedé hádají častěji než o strom

    Před 1 měsícem
    Plot mezi pozemky vypadá jako banalita. Jenže stačí jedna oprava, nový betonový panel nebo spor o pár centimetrů a idylka je pryč. Zjistěte, komu patří plot na zahradě mezi pozemky, kdo ho musí udržovat a kdy potřebujete souhlas souseda.
     Komentáře
  • Life24

    „Na barák zapomeň, ten připadne tvojí sestře,“ odměnila mě matka za deset let dřiny na jejím domě

    Před 1 měsícem
    Stál jsem u kuchyňské linky, kde jsem jí před pár lety montoval novou baterii, protože ta stará tekla. V tom domě jsem dělal podlahy, maloval pokoje, sekal zahradu. Deset let jsem tam jezdil skoro každý víkend.
     Komentáře
  • Týden

    Novela katastru chce odstranit 20denní pojistku proti krádežím nemovitostí

    Před 1 měsícem
    Vláda prosazuje změny katastrálního zákona, které mají zrychlit a zjednodušit zápisy do katastru nemovitostí. Novela počítá s možností zrušení 20denní lhůty při převodu domů, bytů či pozemků. Tato lhůta dnes chrání vlastníky před podvody, kdy jsou úřadu předloženy padělané listiny nebo falešné plné moci.
     Komentáře
  • advokatnidenik.cz

    Západočeští advokáti se školili v oblasti institutu podílového spoluvlastnictví

    Před 1 měsícem
    Minulý týden ve čtvrtek 19. února uspořádal západočeský region ČAK odborný seminář zaměřený na podílové spoluvlastnictví a jeho aktuální vývoj v
     Komentáře
  • Ekolist

    Ministerstvo zemědělství chystá změny pozemkových úprav

    Před 1 měsícem
    Ministerstvo zemědělství plánuje v příštím roce zrychlit proces pozemkových úprav. Od roku 2028 by pak mohli zemědělci získat předkupní právo na zemědělskou půdu. Vyplývá to z legislativního plánu vlády, který má ČTK k dispozici. Plán projedná v pondělí vláda.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    V Česku bydlí 3 ze 4 ve vlastním a 800 000 dospělých v „mama hotelu“. Roste zájem o chaty, chalupy a maringotky

    Před 1 měsícem
    Představte si Česko jako jeden obrovský bytový dům, ve kterém se tísní přes 10,5 milionu sousedů.
     Komentáře
  • Bruntálský a krnovský deník

    Konec katastru v Bruntále? Starostové z regionu píší premiéru Babišovi

    Před 1 měsícem
    Plánované zrušení bruntálské pobočky katastrálního úřadu a její stěhování do Krnova rozvířilo emoce jak v Bruntále, tak v okolních městech. Ačkoli má úřad v Bruntále na konci září definitivně ukončit provoz, starostu města Martina Henče předložené argumenty nepřesvědčily. Starostové dotčených měst se proto písemně obrátili na předsedu vlády Andreje Babiše a o problematice chtějí hovořit také na půdě ministerstva zemědělství, pod které katastr nemovitostí spadá.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Ornella Koktová si splnila sen, za vilu v Praze dá téměř 23 milionů korun

    Před 2 měsíci
    Koupě nového domu se v posledních dnech objevuje jako jeden z možných praktických důvodů, proč se Ornella Koktová a Josef Kokta rozvádějí. Nyní vyšlo najevo, že influencerka již začátkem roku podepsala kupní smlouvu a koupila vilku v Praze za 22,5 milionu korun. Na tu si vzala hypotéku, jejíž splátka bude pravděpodobně okolo 100 tisíc korun měsíčně.
     Komentáře
  • Světovinky

    Máte nemovitost? Rok 2026 přinesl změny v placení daní i částkách

    Před 2 měsíci
    Platí ji každý, kdo vlastní na území České republiky pozemek, dům, byt nebo nebytový prostor. Nerozhoduje přitom, zda v nemovitosti bydlí, pronajímá ji, podniká v ní, nebo ji má jen „do zásoby“ třeba jako finanční jistotu, kterou příapdně může prodat a získat tak peníze. Podstatný je vždy stav k prvnímu lednu daného roku. Kdo je v tento den zapsán v katastru jako vlastník, ten daň z nemovistosti musí za celý rok zaplatit.
     Komentáře
  • Finance

    Bývalý nájemník odmítá odejít? Nový rozkaz k vyklizení řeší problémy během týdnů

    Před 2 měsíci
    Od 1. ledna 2026 je účinná změna občanského soudního řádu, která má urychlit vystěhování bývalých nájemníků v případech, kdy nájem již skončil, ale byt stále neopustili. Nově byl zaveden institut tzv. rozkazu k vyklizení, který umožňuje rychlejší ochranu pronajímatele. Novela občanského soudního řádu reaguje na dlouhodobou praxi, kdy se spory o vyklizení táhly měsíce až roky, přestože bylo zřejmé, že nájem již skončil a nájemce nemá právní titul k užívání bytu.
     Komentáře
  • ČT24

    Než se vila v Plzni stala památkou, nový majitel ji zboural

    Před 2 měsíci
    Systém prohlašování staveb za kulturní památky má podle památkářů trhliny. Majitelé budov se vůbec nemusí dozvědět, že ministerstvo kultury projednává návrh na jejich prohlášení. Kvůli tomu byla zbourána například Čočkova vila v Plzni. Zdlouhavé bylo řízení i v případě hospodářského dvora v Planinách na jižním Plzeňsku.
     Komentáře
  • Vitální senior

    Od ledna je možné rychlejší vystěhování neoprávněných nájemníků

    Před 2 měsíci
    Od začátku roku mají pronajímatelé k dispozici nový soudní nástroj – rozkaz k vyklizení, který umožňuje rychlejší vystěhování nájemců, kteří v bytě zůstávají bez právního důvodu. Soud může rozhodnout bez jednání pouze na základě listinných důkazů a řízení se tak může zkrátit z měsíců až let na týdny. Novinka jasně nastavuje lhůty pro obě strany […] Článek Od ledna je možné rychlejší vystěhování neoprávněných nájemníků se nejdříve objevil na Vitální senior.
     Komentáře
  • VTM

    Podívejte se na novou státní mapu, která obarví Česko podle toho, komu co patří

    Před 2 měsíci
    V mapové aplikaci Českého úřadu zeměměřického a katastrálního nedávno přibyla nová vrstva, která na první pohled ukáže, jakému typu vlastníka patří kdejaký remízek, zahrada či kus blátivé polní cesty. Plochu pozemku totiž obarví různým odstínem podle toho, jestli je státní, krajský, obecní nebo konečně soukromý.
     Komentáře
  • Náš region

    Podvodník z Prahy okradl zájemkyně o byt o 150 tisíc

    Před 2 měsíci
    Pražští policisté zadrželi muže, který podvodně nabízel byty k pronájmu a od zájemkyň vybíral finanční zálohy, aniž by domluvenou službu poskytl. Podle informací policie…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Policie sáhla na majetek, který chtěl poslanec ANO převzít po otci

    Před 2 měsíci
    Policisté zajistili v rodině poslance ANO Jiřího Svobody nemovitosti za desítky milionů korun. Prověřují trestní oznámení, zda nebyl spáchán trestný čin poškození věřitele. Nikdo nyní není obviněn.
     Komentáře
  • ČT24

    Studie varuje před predátorskými praktikami moderních lichvářů. Hrozí i ztráta bydlení

    Před 2 měsíci
    Moderní lichva je v Česku systematický problém, který končí většími dluhy a ztrátou bydlení, varuje nová studie Institutu prevence a řešení předlužení. Autoři dopady odhadují v řádech desítek tisíc případů a v rámci rozsáhlého dokumentu přináší doporučení, jak situaci řešit.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Až po koupi pozemku zjistili, že na něm nesmí stavět. Stačila přitom důkladná kontrola katastru

    Před 2 měsíci
    Až postupem času ale začali narážet na skutečnosti, které jejich plány zásadně zkomplikovaly a ukázaly, jak důležité je nepodcenit první kroky před koupí nemovitosti.
     Komentáře
  • ProfitOnline

    Nezapomněli jste na daň z nemovitosti? Na podání máte poslední dny

    Před 2 měsíci
    I ti, co jsou hlavou ještě pořád v posvátečním vakuu, by měli zbystřit. Naplnil se čas pro podání první z daní, které státu odvádíme. Týká se tisíců lidí, kteří v uplynulém roce nějakou nemovitost koupili či zdědili, ale také přistavěli, prodali či darovali. Spousta lidí na svou povinnost zapomíná a vystavuje se riziku pokuty. Pokud jste jedním z nich, nic není ztraceno, přiznání můžete podat z pohodlí domova.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dnes je poslední den pro podání přiznání k dani z nemovitosti. Koho se týká

    Před 2 měsíci
    Přiznání k dani z nemovitých věcí musí každý rok podávat statisíce lidí, dnes je poslední termín pro jeho podání. Koho se povinnost týká letos, jak lze přiznání podat a jaké termíny je nutné si pohlídat?
     Komentáře
  • Právo v realitách

    22 min

    Podcast
    61. Realita horských apartmánů

    Před 2 měsíci

    ·

    22 minut

    Uvažujete o investici do vlastního kousku hor? Název "apartmán" zní v inzerátech skvěle, ale v zákoně ho nenajdete. V dnešním díle rozkryjeme, co se pod tímto pojmem skutečně skrývá a proč může být prodej nemovitostí v rekreačních oblastech pro laika rizikový.Probereme rozdíly mezi bytovou jednotkou a ateliérem, a proč vám na ten druhý banka nemusí schválit úvěr, i když použijete sebelepší hypoteční kalkulačku. Podíváme se také na to, jaké nástrahy skrývá kupní smlouva u developerských projektů a proč je nezbytné důkladné nahlížení do katastru ještě před podpisem rezervace. Nezapomínáme ani na praktické věci: příjezdové cesty, parkování a fungování SVJ v objektech, kde se střídají turisté s rezidenty.🛡️ Chystáte se ke koupi? Neriskujte své úspory. Naši právníci vám pomohou s prověřením nemovitosti i dokumentace.👉 Kompletní právní servis najdete na: www.realitniadvokati.cz0:50 – Proč jsou horské apartmány aktuálním trendem i rizikem2:30 – Právní definice: Proč slovo "apartmán" v zákoně neexistuje3:15 – Ateliéry a nebytové prostory: Šedá zóna realitního trhu4:35 – Proč si nechat zkontrolovat smlouvy profesionálem6:36 – Past jménem "ideální podíl" na domě: Proč se mu vyhnout9:49 – Výhody a limity vlastnictví v rámci SVJ11:29 – Financování: Kdy se u ateliéru láme chleba s hypotékou13:08 – Parkování a věcná břemena: Co v zimě rozhoduje o hodnotě16:42 – Kolaudace jako ubytovací zařízení vs. klasický bytový dům19:26 – Zástavní práva developerů a jak zajistit jejich výmaz
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Žena obviněného náměstka z Motola odklonila vilu z dosahu vyšetřovatelů

    Před 2 měsíci
    Manželka obviněného náměstka z Motola, Zdeňka Budinská, zaplatila svému muži - alespoň podle kupní smlouvy - 28 milionů za rodinný dům u Berouna, kde spolu žili. Nyní ho darovala své matce.
     Komentáře
  • Měšec

    Na přiznání k dani z nemovitosti zbývá pár dní. Projděte si s námi podání krok za krokem

    Před 2 měsíci
    Pokud se vás týká povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí a dosud nemáte hotovo, online podání může být rychlým řešením. Naše galerie napoví, jak na to.
     Komentáře
  • Dřevostavitel

    Krádež vlastnictví nemovitosti probíhá v tichosti. Podvodníkům stačí pouze dva kroky

    Před 2 měsíci
    „Postavil jsem ho vlastníma rukama a žiji v něm přes třicet let. Je to můj dům.“ Co když ovšem katastr nemovitostí tvrdí něco jiného? Na co si dát pozor, a jednoduše tak ochránit svůj majetek?
     Komentáře
  • HomeInCube

    Nepřetržité blokování vjezdu: Jak se bránit proti opakovanému neoprávněnému parkování?

    Před 2 měsíci
    Stále více majitelů rodinných domů se setkává s nepříjemnými situacemi v podobě zablokovaného příjezdu buď k vlastní garáži, vchodu nebo vjezdu do zahrady. Možná někdo zaparkuje před vaším vchodem pouze na chvilku a výjimečně, ale co když někdo opakovaně parkuje před vaším majetkem a znemožňuje tak příjezd domů?
     Komentáře
  • Naše střecha

    Daň z nemovitých věcí 2026: Poslední týden pro podání právě běží

    Před 2 měsíci
    Pondělí 2. února 2026 je nejzazším termínem pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Týká se těch, kteří v loňském roce nemovitost získali, pozbyli nebo se změnilo to, co ovlivňuje výši daně.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Kácení stromů v roce 2026: Na co si dát pozor podle zákona

    Před 2 měsíci
    Kácení stromů není jen práce s pilou, ale i s paragrafy. I na vlastním pozemku můžete bez povolení udělat chybu, která vás vyjde na statisíce. Kdy kácení stromů úřady tolerují, kdy hrozí pokuta a jak se vyhnout zbytečným problémům?
     Komentáře
  • Dům financí

    Co si ohlídat při koupi bytu?

    Před 2 měsíci
    Podepsáním kupní smlouvy veškeré povinnosti nového majitele nemovitosti nekončí. Jaké daňově-administrativní povinnosti je potřeba si ohlídat při koupi nemovitosti? Na co nezapomenout?
     Komentáře
  • Události247

    Mění se termín pro daň z nemovitosti. Kdo na něj zapomene, může skončit s pokutou 300 000 Kč

    Před 2 měsíci
    Vlastníte nemovitost? Pak se vás pravděpodobně týká povinnost podání daňového přiznání. Pokud zapomenete, budou vám hrozit vysoké sankce.
     Komentáře
  • Náš region

    Sobotní požár v Brně: Svědek na místě údajně viděl utíkat dva muže

    Před 3 měsíci
    Hasiči v případu sobotního požáru ve Francouzské ulici poblíž centra Brna pracují se dvěma verzemi jeho příčiny, šlo podle nich buď o úmysl nebo…
     Komentáře
  • Týdeník Policie

    Čtveřice měla získávat finanční prostředky z exekučních řízení

    Před 3 měsíci
    Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Karlovarského kraje, ve spolupráci s kriminalisty z hospodářské kriminality v Liberci, v polovině listopadu loňského roku zahájili trestní stíhání ...
     Komentáře
  • Aktuálně z Brandýska

    Za ničení lyžařských stop nově tučná pokuta. Zákon však neplatí všude

    Před 3 měsíci
    Všichni turisté, horalové, ale i lyžaři a řidiči různých vozidel si od 1. ledna musejí dát pozor na lyžařské stopy. Začala platit změna lesního zákona, která nově stanovila, že je přestupkem poškozovat upravenou lyžařskou stopu. Jako i jindy to má své ale, zákon totiž platí jen v lesích.
     Komentáře
  • Forbes

    Na daň z nemovitosti zbývají dva týdny. Co všechno byste měli vědět?

    Před 3 měsíci
    Majitelé nemovitostí v České republice musí i v letošním roce počítat s povinnostmi spojenými s daní z nemovitých věcí. Pokud jste v roce 2025 pořídili dům, byt nebo pozemek, čeká...
     Komentáře
Soubor údajů o nemovitostech v ČR včetně jejich popisu, geometrického a polohového určení a zápisu práv k těmto nemovitostem. Katastr vznikl ke dni 1. 1. 1993.
Soubor údajů o nemovitostech v ČR včetně jejich popisu, geometrického a polohového určení a zápisu práv k těmto nemovitostem. Katastr vznikl ke dni 1. 1. 1993.
Reklama