Domácí kompostování může mít špatnou pověst. Mezi časté mylné představy o domácím kompostování patří, že je příliš složité, zapáchá a je nepořádné. To může být pravda, pokud kompostujete špatným způsobem, ale naučit se kompostovat správně je ve skutečnosti docela jednoduché. V tomto článku se dozvíte, jak na to!
Co se zahradním odpadem, který zlikvidujete během podzimu? Místo pálení ho dejte raději na kompost. Organické hnojení je zárukou bohaté a zdravé úrody, protože je ekologické a nezanechává stopu v půdě. Naopak jeho nedostatek stopy zanechá a vaší zelenině to nebude prospívat.
Mnoho lidí řeší každý rok jednu a tu stejnou otázku, co udělat s tou hromadou napadaného, shnilého nebo chorobami napadeného ovoce, přičemž nezáleží na tom, jestli se jedná o hrušky, jablka nebo švestky. Bohužel nejčastějším řešením bývá to, že se ovoce jednoduše vyhodí, v lepší variantě do bio odpadu.
Pokud máte zahradu, jistě máte i tak praktickou věc, jakou kompost bezesporu je. Ale co když zahradu nemáte? Nezoufejte, i tak si můžete kompost vyrobit a vystačíte si s balkonem nebo terasou. Poznejte kouzlo vermikompostování!
Asi už chápete, že nebude řeč o čaji z žížal a že žádné zvíře nepřijde k úhoně. Žížalí čaj je však úžasným hnojivem, které si můžete vyrobit dokonce i doma a vaše rostliny po něm budou růst jako z vody.
Kompostovat je snadné. Primární je rozlišit, co do kompostu patří a co do kompostu nepatří. Důležité je také to, kam kompostér umístíte a jak dobře se o něj budete starat. Díky správnému dodržování zásad při kompostování si připravíte skvělou půdu pro své další pěstování.
Kompostování je pojem, který se v posledních letech skloňuje snad ve všech pádech. Ono se není moc čemu divit, když je to proces, na jehož konci na vás čeká skvělé hnojivo zadarmo.
Třídění odpadu v menším bytě může být v některých ohledech problematické. Musíte totiž vymyslet, kam ukládat běžný tříděný odpad před jeho hromadným vynesením do speciálních popelnic. To ale není všechno. Ještě větší výzvou je správné používání kompostéru. S jeho pomoci můžete zužitkovat organické zbytky a vyrobit si kompost třeba pro vlastní pokojové rostliny nebo bylinky. Jak to ale udělat, aby vás kompostování v bytě příliš neomezovalo? To se dozvíte v tomto článku.
Nevíte, co se starými bramborami? Likvidace starých brambor není tak úplně jednoduchá věc, jak by se mohlo zdát. V žádném případě ale brambory nevyhazujte jen tak do kompostu, jinak se jich už nikdy nezbavíte.
Mladá politička TOP 09 je jednou z nadějí lokální politické scény. Pracovitá třicátnice se věnuje zejména urbanistické ekologii na Praze 6. Na rozhovor dorazila se zpožděním, protáhla se jim partajní schůze, ale vynahradila to zápalem a energií, s níž o tématu mluvila. Pokud se její pilotní projekty povede implementovat i v ostatních částech Prahy, můžeme se těšit na zelenější a energeticky šetrnější metropoli.
Házíte zbytky potravin do biopopelnice nebo (v horším případě) do směsného odpadu? Zastavte! Vše, co nespotřebujete v kuchyni, můžete proměnit v potravu pro pokojové nebo zahradní rostliny. A to i v případě, že žijete v bytě. Jaké jsou možnosti kompostování?
Chcete si doma vyrobit kompostér a nevíte, jak na to? Vyrobit kompostér si můžete snadno z takřka čehokoliv, ale nejlépe se na to hodí dřevěný odpad. Například dřevěné odřezky nebo stará prkna vám k tomu skvěle poslouží.
Kompostování je skvělým způsobem, jak můžete zužitkovat velké množství kuchyňského odpadu. Má to hned několik výhod: za prvé kuchyňský odpad neplní váš odpadkový koš či popelnici. Za druhé je zužitkován a použit pro doplnění živin rostlin, které budete na kompostu pěstovat. A za třetí kompost nemusí být obrovská hromada, ale pouze malé zařízení v bytě. Pokud jej budete plnit správně, nebude vznikat nežádoucí zápach. Na který kuchyňský odpad se ale v rámci kompostu obvykle zapomíná?
Listovka je skvělým substrátem pro zahradu, který si můžeme vyrobit úplně sami. Jedná se o kompost, který vzniká rozkládáním se listů. Vůně listovky připomíná les a také její struktura se podobá lesní půdě.
V pátek 26. března večer našla vyděšená žena z Prahy 21 ve svém kompostéru hada. Ihned se proto obrátila na městské strážníky, kteří do Políkenské ulice záhy dorazili a ženu uklidnili s tím, že plaz se nejspíš bojí více něž ona sama.
Ocení ho hlavně majitelé velmi malých zahrádek. Otáčením bubnu v něm bude kompostovaná hmota snáz dýchat, a tím se i o něco rychleji rozkládat. Ideální je pro jednu domácnost na kompostování kuchyňského odpadu a listí s hmotností 15 až 23 kg.
Kompostování v bytě se sice může jevit jako nehygienické, ale opak je pravdou. Pokud si do bedýnky budete házet ty správné ingredience a pořídíte si dostačující množství žížal, zápachu ani červíků běhajících po pokoji se nemusíte bát.
V zahradě vznikají po celý rok rostlinné zbytky. Jedná se vlastně o jinou podobu odebraných živin, a bylo by proto krátkozraké vyhodit je do bioodpadu. Mnohem prozíravější je vrátit živiny v podobě kompostu zpět do zahrady.
Romanticky zbarvené podzimní listí ze zahrady nezůstane na stromech věčně. Když spadne na zem, máte další práci. Čím si můžete úklid a následné zpracování listí usnadnit?
Kladno zapůjčilo dvě nádoby pro komunitní kompostování, jde o pilotní projekt. Městská komise pro životní prostředí podpoří i rozmístění dalších, informovala mluvčí města Lucie Steinerová. Podle kladenského radního Petra Soudka (za Kladeňáci) se komunitní kompostování ve městě bude postupně rozšiřovat a zájem o kompostéry poroste.
Rádi byste využili prostoru na svojí zahradě a chtěli byste začít kompostovat? Ale nechce se vám kupovat zbytečně drahý (a hlavně plastový) kompostér? Máme pro vás řešení!
Most zjišťuje prostřednictvím ankety zájem občanů o kompostéry určené na bioodpad. Chtělo by je pořídit z dotace z operačního programu Životní prostředí. Pokud by se v anketě většina lidí vyslovila pro tento návrh města a žádost o dotaci by byla městu schválena, kompostéry by Most lidem zapůjčil zdarma na 5 let. Následně kompostéry lidem zůstanou. Informovala o tom mluvčí města Klára Vydrová. Biokompostéry jsou určeny ke kompostování bioodpadu z domácností a zeleného odpadu ze zahrad.
Mnoho vlastníků zahrad řeší dilema, zda mít na zahradě kompost nebo raději kompostér. Odpověď na tuto otázku není snadná. Oba způsoby kompostování mají totiž své plusy i mínusy.
Kladno chystá komunitní kompostování, hledá zájemce, kterým zapůjčí kompostér. Jeho správce pak musí doložit zájem minimálně deseti domácností, které se do kompostování zapojí. Město tak chce podpořit odpovědný přístup občanů k odpadům, informovala mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.
Nevyhazovat zbytky jídel do klasického odpadkového koše se stalo (doufáme) už samozřejmostí ve všech domácnostech. Nejenže tak odpadkový koš zapáchá, ale je to škodlivé i pro životní prostředí. Běžně již lidé zbytky jídel házejí do kbelíku či menšího odpadkového koše. Někde je samozřejmostí, že se tyto zbytky pak jednou týdně odváží zároveň s jiným odpadem, jinde se musíte o likvidaci bohužel postarat sami.