Zavřít
Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci

Nejnovější články na Seznamu na téma Univerzita Palackého v Olomouci
  • Dotyk

    Čtyři princezny a naplněná mužská lebka. Vědci rozplétají záhadu Býčí skály

    Před 2 hodinami
    Dlouhý pohřební průvod doprovázel bronzem a železem pobitý vůz, na kterém ležela mrtvola. Před bílou jeskyní se všichni zastavili. Mrtvý náčelník byl položen na hranici a zapálen. Oheň osvítil hroznou scénu. Do útrob skály byli odvlečeni otroci a ženy. Některým byly uťaty ruce, jiným rozpolcena hlava. Vraždění ustalo, až byly všechny oběti usmrceny.
     Komentáře
  • Refresher

    Za posledních 16 let uzavřelo registrované partnerství 4460 párů

    Před 19 hodinami
    Podle analytiků není pro stejnopohlavní páry registrované partnerství z mnoha důvodů příliš atraktivní.
     Komentáře
  • Trendwatcher

    Kampaň Mety ukazuje, jakými nástroji můžete chránit své soukromí na síti

    Před 23 hodinami
    Společnost Meta spouští v České republice a dalších evropských státech kampaň Moje Místo. Upozorňuje v ní na důležitost ochrany soukromí na sociálních sítích Instagram a Facebook. Kampaň Moje Místo má především zvýšit povědomí o již existujících nástrojích, které uživatelé mohou použít pro zvýšení bezpečnosti a ochrany soukromí. Meta připravila propagaci na základě konzultací s mladými uživateli.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    V jeskyni na jižní Moravě se padělaly peníze, zjistili archeologové

    Před 1 dnem
    Nálezy z Kateřinské jeskyně v Moravském krasu hlásí čeští archeologové. V prostorách odhalili experti pozůstatky lidské činnosti z pravěku i středověku. Velkým překvapením bylo odhalení polotovarů mincí, které dokazují, že se v jeskyni nacházela penězokazecká dílna.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Meta v Česku spouští kampaň „Moje Místo“. Cílem je zvýšit mezi mladými uživateli povědomí o nástrojích na ochranu soukromí a bezpečnosti

    Před 1 dnem
    Společnost Meta spouští v České republice a dalších evropských státech kampaň s názvem „Moje Místo”. Cílem je zvýšit mezi uživateli povědomí o již existujících nástrojích, které mohou použít pro zvýšení vlastní bezpečnosti a ochrany soukromí během užívání sociálních sítí Facebook a Instagram. Meta připravila kampaň po konzultacích s mladými uživateli a v Česku se na ní podílí odborníci z projektu E-bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archeologové našli v Kateřinské jeskyni pozůstatky středověké padělatelské dílny

    Před 1 dnem
    Archeologové našli při průzkumu v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku kosti zvířat ze čtvrtohor, pravěké i středověké střepy a také pozůstatky penězokazecké dílny z 15. století.
     Komentáře
  • TVguru

    Pozadí událostí je nová minisérie Jana Hřebejka, která má detektivní zápletku i nádech hořké komedie

    Před 5 dny
    Michal Sýkora, Petr Jarchovský, Jan Hřebejk. Sešli se už při natáčení Detektivové od Nejsvětější Trojice. I nyní má jejich minisérie detektivní zápletku, daleko spíše je ale hořkou komedií o vztazích.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jak bojovat s vysokými teplotami v ulicích? Čeští vědci představili snadný návod

    Před 8 dny
    Rozpálené ulice v českých městech v důsledku letních veder se stávají stále žhavějším tématem. Všímají si toho i politici, zejména ti, kteří mají před komunálními volbami. Jenže jak problém vedra ve městech efektivně řešit? S návodem nejlepších možností přicházejí tuzemští výzkumníci z Akademie věd (AV) a Palackého univerzity.
     Komentáře
  • Novinky

    Zbytečná smrt. Dvanáctiletý chlapec plnil výzvu na TikToku

    Před 10 dny
    Svět obletěla v sobotu zpráva o tom, že zemřel dvanáctiletý britský chlapec Archie Battersbee. Stalo se tak poté, co lékaři z rozhodnutí soudu odpojily mladíka od přístrojů, které ho udržovaly při životě. Proč ale vůbec upadl do kómatu? Jeho matka Hollie Danceová uvedla, že chlapec plnil nebezpečnou výzvu na TikToku.
     Komentáře
  • Ekolist

    Světlušky podle vědců začaly před mnoha miliony let svítit kvůli námluvám

    Před 10 dny
    Létající dospělé světlušky z čeledi Lampyridae začaly před více než 130 miliony lety svítit zřejmě kvůli sexuální komunikaci. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců se zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci. Své závěry odborníci opírají o analýzy velkého množství molekulárních dat a vzorků fosilií z období před 25 až 99 miliony let. Výzkum vědci prezentovali v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences a jako vědeckou zajímavost jej zveřejnil i časopis Nature.
     Komentáře
  • Faei

    Kašna nestačí. Města dostala návod, jak bojovat s vysokými teplotami

    Před 10 dny
    V České republice, podobně jako v celé střední Evropě, se v důsledku klimatické změny pomalu zvyšují teploty a přibývá extrémních projevů počasí. Města jsou vzhledem k vysoké koncentraci obyvatel a současně vysokému zastoupení nepropustných povrchů vůči projevům změny klimatu obzvláště zranitelná.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Ukrajinci stále myslí na návrat domů, říká právnička s kyjevskými kořeny Naděžda Šišková

    Před 12 dny
    Už přes pět měsíců trvá válečný konflikt ve východní Evropě, situaci sleduje také odbornice na evropské právo z Univerzity Palackého Naděžda Šišková. Právnička a politoložka s ukrajinskými kořeny je v kontaktu se svou rodinou a známými v oblasti Kyjeva, ale také s uprchlíky, kteří si zvykají na život v České republice.
     Komentáře
  • FMZine

    Mezipatra opět na Prague Pride

    Před 12 dny
    Polské drama Strachy v nás z prostředí katolického venkova, diskuze o asexualitě nebo pubquiz. Mezipatra přinášejí na Prague Pride bohatý doprovodný program.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Běžná kriminalita se přesouvá do online světa

    Před 13 dny
    Prevence v kyber! – společný projekt Ministerstva vnitra potažmo Policie ČR a Univerzity Palackého v Olomouci.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Člověk*yně, sousedstvo. Němci se brání „genderování“

    Před 13 dny
    Více než 170 germanistů se podepsalo pod výzvu, aby německá veřejnoprávní média neničila jazyk nepřirozenými výrazy, které splňují zásady genderové rovnosti.
  • Refresher

    Každé desáté dítě v Česku se poškozuje. Sociální sítě tvoří mezi dospívajícími kult krásy

    Před 13 dny
    Sítě obklopují naše životy. Jaký mají vliv na vnímání vlastního těla, obličeje i osobnosti u dětí?
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci zjistili, že světlušky svítí už přes 133 milionů let, začaly kvůli sexuální komunikaci

    Před 14 dny
    Proč svítí létající dospělci světlušek z čeledi Lampyridae? Letité dohady odborníků zřejmě ukončil mezinárodní tým vědců se zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého, podle nichž světlušky bioluminiscenci využívají k námluvám. .
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Proč svítí světlušky? Olomoučtí vědci se podíleli na výzkumu, zjistili, že kvůli námluvám

    Před 16 dny
    Létající dospělé světlušky z čeledi Lampyridae začaly před více než 130 miliony lety svítit zřejmě kvůli sexuální komunikaci. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců, ve kterém byli i zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci.
     Komentáře
  • Novinky

    Světlušky začaly před mnoha miliony let svítit kvůli námluvám

    Před 17 dny
    Létající dospělé světlušky z čeledi Lampyridae začaly před více než 130 miliony lety svítit zřejmě kvůli sexuální komunikaci. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců se zástupci Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Olomouci začne Shakespearovské léto, nabídne 13 inscenací a tři pohádky

    Před 17 dny
    Olomoucké Divadlo Tramtarie na svém nadcházejícím festivalu Olomoucké shakespearovské léto nabídne ze svého repertoáru 13 divadelních představení a tři pohádky pro děti.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Aneta Langerová i populární kabaret. Olomoucký parkán bude patřit hudbě a divadlu

    Před 17 dny
    Již po sedmé pořádá Divadlo Tramtarie srpnový open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto. Oživí parkán Konviktu a vedle divadelní nabídky se návštěvníci mohou těšit na známé hudební hosty.
     Komentáře
  • Ekolist

    Badatelé budou v novém centru zkoumat etické problémy změny klimatu

    Před 18 dny
    Etická témata spojená s vývojem technologií i změnou klimatu budou badatelé zkoumat v novém Centru pro environmentální a technologickou etiku. Mezinárodní tým vzniká při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR (FÚ AV) v Praze, uvedla za AV Eliška Zvolánková. Tým v budoucnu nabídne poradenství státní správě při přípravě souvisejících politik, zapojí se i do vysvětlování problémů rozvoje technologií a klimatické krize veřejnosti.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Badatelé budou v novém centru zkoumat etické problémy vývoje technologií

    Před 19 dny
    Etická témata spojená s vývojem technologií i změnou klimatu budou badatelé zkoumat v novém Centru pro environmentální a technologickou etiku. Mezinárodní tým vzniká při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR (FÚ AV) v Praze.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    53 min

    Podcast
    Odborník: Čtenářství není o genech. V rodině je ale přenosné a jeho základ se vytváří v brzkém věku

    Před 20 dny

    ·

    53 minut

    Knižní série Harryho Pottera je tu letos s námi již 25 let. Příběh o kouzelnickém učni ovlivnil nejen děti, ale i dospělé po celém světě a přivedl je opět ke čtení. Jak je to možné? Proč dětský příběh zlákal i dospělé? Jak přivést děti ke čtení a jak je na tom obecně české čtenářství?
     Komentáře
  • Novinky

    Požár v Hřensku

    Před 21 dny
    Z lidského pohledu je požár v Národním parku České Švýcarsko tragický, pro přírodu a zvěř je to však pozitivní zpráva. Lesu totiž pomůže k větší rozmanitosti rostlin, lepší hostina čeká i lesní zvěř. V oblasti jsou navíc požáry poměrně běžné, může za ně pískovcové podloží a prudké svahy. Shodují se na tom odborníci Lukáš Čížek z Akademie věd, Radim Hédl z Univerzity Palackého a Miroslav Svoboda a Jiří Vojar z České zemědělské univerzity.
     Komentáře
  • Novinky

    Požár dělá velký úklid. Zvěř čeká hostina

    Před 21 dny
    Z lidského pohledu je požár v národním parku České Švýcarsko tragický, pro přírodu a zvěř je to však pozitivní zpráva. Lesu totiž pomůže k větší rozmanitosti rostlin, lepší hostina čeká i lesní zvěř. V oblasti jsou navíc požáry poměrně běžné, může za ně pískovcové podloží a prudké svahy. Shodují se na tom odborníci Lukáš Čížek z Akademie věd, Radim Hédl z Univerzity Palackého a Miroslav Svoboda a Jiří Vojar z České zemědělské univerzity.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Školní inspekce otestuje tělesnou zdatnost žáků

    Před 21 dny
    Česká školní inspekce spolu s dalšími institucemi otestuje letos na podzim tělesnou zdatnost žáků českých základních a středních škol. Testem projde cca 250 tisíc dětí a bude to poprvé po 30 letech.
     Komentáře
  • Novinky

    Ve školách se bude na podzim testovat tělesná zdatnost žáků, oznámila inspekce

    Před 21 dny
    Získat informace o tělesné zdatnosti žáků a poskytnout školám zpětnou vazbu i doporučení k pohybovým aktivitám bude mít za cíl testování, které pro nadcházející školní rok s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce. Podle jejích zástupců jsou pohybové dovednosti dětí dlouhodobě špatné a ještě je zhoršila omezení při epidemii covidu-19.
     Komentáře
  • České noviny

    Ve školách se bude na podzim testovat tělesná zdatnost žáků

    Před 21 dny
    Získat informace o tělesné zdatnosti žáků a poskytnout školám zpětnou vazbu i doporučení k pohybovým aktivitám bude mít za cíl testování, které pro nadcházející školní rok s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce. Podle jejích zástupců jsou pohybové dovednosti dětí dlouhodobě špatné a ještě je zhoršila omezení při epidemii covidu-19. Průzkum se bude konat asi v 6000 základních a středních školách, tedy skoro ve všech v Česku. Poskytne srovnání s daty před 30 lety i s mezinárodními výzkumy. Výsledky plánuje inspekce zveřejnit na začátku příštího roku.
     Komentáře
  • A2larm

    Ženy první republiky: Jesenská nebyla jen Kafkova milenka, Plamínkovou nedoceňovali ani v její době

    Před 27 dny
    Výrazné prvorepublikové političky se zasazovaly mimo jiné i o prevenci nechtěného početí. O jejich práci a pokrokových názorech se však v českých školách většinou neučí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Na Moravě útočí hejna přemnožených komárů. Vědci na boj s nimi nasadí i drony

    Před 27 dny
    Ve chvíli, kdy jste přestali mrkat, přistál vám na víčku komár, popisuje komáří kalamitu starosta Litovle Viktor Kohout.
     Komentáře
  • Novinky

    Zakladatel genetiky a kněz Gregor Johann Mendel se narodil před 200 lety

    Před 27 dny
    Byl přírodovědcem, biologem, augustiniánským knězem německé národnosti a od roku 1868 též opatem kláštera ve Starém Brně. Gregor Johann Mendel, který se narodil před 200 lety, 20. července 1822, v rodině nepříliš zámožného německého rolníka, se proslavil hlavně jako zakladatel nauky o dědičnosti (genetice). Jím objevené zákonitosti se později uplatnily ve šlechtitelství i v řadě dalších vědních oborů, především v medicíně.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    J. G. Mendel překonával překážky, ale uspěl. Teď má výročí

    Před 27 dny
    Od narození Johanna Gregora Mendela, českého přírodovědce známého po celém světě, uběhlo 200 let. O jeho dětství, studiu, zájmech i výzkumech píše Mgr. Jitka Löscherová z Lékařské knihovny Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
     Komentáře
  • ČT24

    Před 200 lety se narodil Gregor Johann Mendel. Byl otcem genetiky, nejvíc ho ale bavilo počasí

    Před 27 dny
    Byl přírodovědcem, biologem, augustiniánským knězem německé národnosti a od roku 1868 také opatem kláštera ve Starém Brně. Johann Gregor Mendel, který se narodil před 200 lety, 20. července 1822, v rodině nepříliš zámožného německého rolníka, se ale proslavil hlavně jako zakladatel nauky o dědičnosti – oboru, který se později začal nazývat genetika. Jím objevené zákonitosti se později uplatnily nejen ve šlechtitelství, ale v řadě dalších vědních oborů, zejména v medicíně.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Univerzita Palackého nabízí trička s ukrajinskou vyšyvankou, podpoří studenty

    Před 30 dny
    Olomoucká Univerzita Palackého nabízí pro zájemce originální trička s tradičním ukrajinským ornamentem, takzvanou vyšyvankou. Od začátku letních prázdnin jsou k dostání v UPointu v centru Olomouce.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Festival v Olomouci přiblíží život včel a práci včelařů. Nabídne zkušenosti z USA i Austrálie

    Před 30 dny
    Debata se včelařem, medový workshop či promítání oceňovaného filmu Kam mizí včely. Olomoucká pevnost poznání se stane dějištěm dalšího ročníku festivalu Země na talíři, který se zaměřuje na témata životního prostředí, změn klimatu a potravin. Letos se bude program točit právě kolem nejznámějších hmyzích opylovačů.
     Komentáře
  • Náš region

    Podpořte ukrajinské studenty. Kupte si tričko s tradičním ornamentem

    Před 30 dny
    Olomoucká Univerzita Palackého nabízí pro zájemce originální trička s tradičním ukrajinským ornamentem, takzvanou vyšyvankou. Od začátku letních prázdnin jsou k dostání v UPointu v…
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vědci z Olomouce objevili novou masožravou rostlinu. Láčkovka stydlivá loví pomocí podzemních pastí

    Před 30 dny
    Vědci z Olomouce našli na Borneu zatím nepopsaný druh masožravé rostliny, která má podzemní pasti. Dostala jméno stydlivá láčkovka. O svém objevu napsali studii do časopisu PhytoKeys. Jeden z objevitelů rostliny botanik Martin Dančák z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro Radiožurnál vysvětlil, že se pravděpodobně jedná o jedinou svého druhu
     Komentáře
  • Komora Plus

    Michal Otyepka: Chci si koupit svůj vynález

    Před 1 měsícem
    Na svém kontě má přes tři stovky vědeckých prací. Jako jediný Čech získal hned tři granty Evropské výzkumné rady ERC. Jde o vůbec nejprestižnější evropský grant, který můžou vědci pro své projekty obdržet. Je vedoucím Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů v Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN-RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci. Od loňského roku vede i Laboratoř modelování pro nanotechnologie IT4Innovations při VŠB-TUO. Výčet úspěchů prof. Michala Otyepky by mohl ještě pokračovat. Jeho objevy neobohatí jen odbornou literaturu. Už relativně brzy bychom se s jeho vynálezy měli setkat v praxi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Olomouci začala Letní škola slovanských studií, má rekordní účast

    Před 1 měsícem
    Na akci přijelo 119 studentů z celého světa. Počet studentů, kteří budou na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (FF UP) téměř měsíc pronikat do složitostí českého jazyka, je podle organizátorů školy rekordní.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Slovo manželství prozatím obětujme, radši řešme práva registrovaných, říká sociolog

    Před 1 měsícem
    Švýcarsko a Slovinsko se v červenci přidaly k zemím, kde mohou manželství uzavřít i homosexuální páry. Česká vláda se k návrhu postavila neutrálně.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Čeští vědci používají ječmen jako továrnu na proteiny

    Před 1 měsícem
    Molekulární farmaření, produkce konkrétních proteinů v rostlinách, představuje nadějný směr, jak nahradit jejich často nákladnou výrobu v laboratoři.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Vyrazte s dětmi za zábavou i poznáním. Víme, co mají parky a centra nového

    Před 1 měsícem
    Prázdniny s dětmi nemusíte trávit jen u vody. Můžete s nimi navštívit zábavný nebo vzdělávací park, případně centrum, které ocení i dospělí. Některé areály jsou zaměřeny především na poznávání a vzdělávání zábavnou a nenáročnou formou, v jiných je zase možné vydovádět se pohybově, a to ve venkovních i vnitřních prostorech. Mohou se tak stát cílem výletu i v případě nepříznivého počasí.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Univerzita má originální trička s ukrajinskými motivy na podporu studentů a pedagogů z napadené země

    Před 1 měsícem
    Podpořit studenty a zaměstnance olomoucké univerzity, které postihl válečný konflikt na Ukrajině, mohou od nynějška všichni zájemci, pokud si pořídí originální tričko s ukrajinskými motivy. Podmínkou je, že pošlou finanční dar v minimální výši 300 korun do univerzitního Fondu pomoci Ukrajině.
     Komentáře
  • Ecoista

    Jak ukládat energii? Nadějí jsou nové nanomateriály

    Před 1 měsícem
    Jak řešit energetickou krizi? Zapeklitá a komplexní otázka, k jejímuž řešení přispívají i vědci z Olomouce, kteří vyvíjejí nové „zelené“ nanomateriály pro uchování energie.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čeští vědci objevili bizarní masožravku. Vytváří rafinované podzemní pasti

    Před 1 měsícem
    Nejznámější masožravkou je pro Čechy jistě Adéla z kultovního filmu Adéla ještě nevečeřela. Je však mnoho lidí, které tyto masožravé květiny a rostliny fascinují, ale vždy se jednalo o rostliny nadzemní. Nyní však Češi učinili světový objev a odkryli bizarní masožravou rostlinu, která chytá kořist pod zemí. Je první svého druhu a byla pojmenována Nepenthes pudica.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vědci olomoucké univerzity zahajují komáří projekt. Cílem je vytvořit aplikaci, která předvídá jejich líhnutí

    Před 1 měsícem
    Experti olomoucké Univerzity Palackého budou zjišťovat v Litovelském Pomoraví, jaké faktory mají vliv na vznik komáří kalamity. Chtějí vytvořit aplikaci, která by předpovídala líhnutí obtížného hmyzu. A taky metodiku, jak komáry v chráněné krajinné oblasti šetrně hubit.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Šíření čínské kultury nebo propaganda? Jak fungují Konfuciovy instituty ve světě a v Česku

    Před 1 měsícem
    O tom, nakolik jsou Konfuciovy instituty jedním z nástrojů takzvané čínské měkké síly a potenciální vlivovou hrozbou, se v USA a západní Evropě mluví již více než deset let. Teď je to téma i v Česku. Letos v červnu rektor Palackého Univerzity Martin Procházka oznámil, že v příštím roce nebude institutu při olomoucké univerzitě obnovena stávající smlouva. Nemusí to znamenat
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Masožravá rostlina, která chytá kořist pod zemí, je první svého druhu

    Před 1 měsícem
    Čeští vědci objevili nový druh láčkovky, známý jako Nepenthes pudica, který své pasti zakládá pod zemí a požírá podzemní kořist.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Bez střechy nad hlavou: Výzkum zmapoval téma bezdomovectví v Olomouci

    Před 1 měsícem
    Na Univerzitě Palackého v Olomouci vznikla studie, která se zabývá bezdomovectvím v hanácké metropoli. Navázala tak na pět let staré dotazníkové šetření. Z toho vyplynulo, že lidé bez domova jsou ve městě vnímaní jako nejnaléhavější problém.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Vědci z Univerzity Palackého objevili zvláštní masožravku. Své pasti vytváří v podzemí

    Před 1 měsícem
    V podzemí loví svou kořist nevšední masožravá láčkovka, kterou objevil mezinárodní tým pod vedením vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého na výpravě v Borneu. Jedná se o první druh láčkovky, který vytváří podzemní pasti. Rostlina dostala druhové jméno „stydlivá“.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Na studium virů a bakterií poputuje z EU 1,3 miliardy korun. Vznikne Národní institut virologie a bakteriologie

    Před 1 měsícem
    Studium virů a bakterií a vývoj nové antivirové a antibakteriální léčby dostanou finanční podporu z prostředků EU ve výši 1,3 miliardy korun v rámci programu Exceles Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Díky tomu vznikne Národní institut virologie a bakteriologie, který zahrne 28 vědeckých týmů z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Univerzity Palackého v Olomouci.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Do Senátu kandidují na Olomoucku lékaři Kantor, Brázdil, Neoral nebo prorektor Malacka

    Před 1 měsícem
    Senátor a dětský lékař Lumír Kantor, lékař letecké záchranné služby Milan Brázdil, emeritní přednosta I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Čestmír Neoral nebo právník a prorektor Univerzity Palackého Michal Malacka se budou v nadcházejících volbách ucházet o místo v Senátu za Olomouc.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Olomoucká univerzita couvá od Konfuciova institutu. Čínský vliv omezují i jinde ve světě

    Před 1 měsícem
    Univerzita Palackého v Olomouci po patnácti letech přehodnocuje spolupráci s čínským Konfuciovým institutem. Pro HlídacíPes.org to potvrdil tiskový mluvčí univerzity Egon Havrlant. Od těchto institutů se v posledních letech odstřihávají univerzity po celém světě. Podle kritiků totiž Číně slouží k šíření propagandy a vlivu. O nutnosti změnit smlouvu s Konfuciovým institutem informoval členy Akademického senátu ve středu rektor univerzity. „Smlouva
     Komentáře
  • iRozhlas

    Nevhodné poznámky na vzhled řeší děti návykovými látkami či sebepoškozováním, zjistili výzkumníci

    Před 1 měsícem
    Jsi tlustá, ty zase moc hubený, máš velký nos, chlupaté nohy nebo špatnou pleť - urážlivé komentáře na svůj vzhled někdy na internetu dostalo každé třetí dítě v Česku. V reálném světě se to pak děje ještě častěji, s posměšky kvůli vzhledu se musí vyrovnávat polovina dospívajících. Upozornil na to výzkum Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti O2, kterého se ho zúčastnilo téměř deset tisíc dětí od jedenácti do sedmnácti let.
     Komentáře
  • Flowee

    Unikátní výzkum: Zesměšňování kvůli vizáži čelí na sítích celá třetina českých dětí

    Před 1 měsícem
    Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci a společnost O2 zjišťovaly, jak sociální sítě působí na české děti. Výsledek? Sociální média u dětí snižují sebevědomí, vystavují je šikaně a vedou k sebepoškozování.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Přírodovědecká fakulta hrozí stávkou. Odmítá rozdělení majetku kvůli vzniku superústavu

    Před 2 měsíci
    Válka na olomoucké Univerzitě Palackého pokračuje. Přírodovědecká fakulta odmítá rozdělení majetku kvůli vzniku vědeckého superústavu a hrozí stávkou. Podle akademického senátu připravované majetkové vypořádání bezprecedentně zasahuje do autonomie fakulty a představuje zásadní ohrožení jejího dalšího fungování.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Olomoucký charitativní koncert podpoří talentované houslistky z Ukrajiny

    Před 2 měsíci
    V Olomouci se příští týden uskuteční charitativní houslový koncert s názvem Děti dětem na podporu dvou talentovaných dívek z ukrajinského Užhorodu.
     Komentáře
  • TN

    Smutný výsledek průzkumu. Šikanu kvůli vzhledu si zažije každé druhé dítě

    Před 2 měsíci
    Zhruba každé druhé dítě zažívá od spolužáků podle nejnovějšího průzkumu posměšky kvůli vzhledu a oblečení. Dospívající se překvapivě daleko víc zesměšňují v reálném světě než na sociálních sítích. Výzkum mezi deseti tisíci žáky provedla společnost O2 a Univerzita Palackého v Olomouci. Cílem je upozornit na rizikové chování dětí, které může mít smutné následky.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemědělci vítají, že můžou rozorat úhory. Podle ekologů to půdě uškodí

    Před 2 měsíci
    Kvůli válce na Ukrajině chce Ministerstvo zemědělství posílit domácí produkci potravin. Odborníci ale varují, že nové opatření soběstačnost Česka neposílí, naopak povede k ohrožení půdy.
     Komentáře
Reklama