Město Humpolec si možná někdo spojí s legendární hláškou z filmové komedie Marečku, podejte mi pero, v níž se říká, že Hliník se odstěhoval do Humpolce. Ve zmíněném městě dokonce najdete i pamětní desku tomuto slavnému přistěhovalci, a to blízko Dolního náměstí v parku Stromovka. V Humpolci si můžete prohlédnout některé jeho pamětihodnosti a pak se vydat na naučnou stezku až ke zřícenině hradu Orlík.
Indie schválila svou zatím největší vodní elektrárnu. Projekt za 319 miliard rupií (85,8 miliardy Kč) zbuduje v hornatém státě Arunáčalpradéš na severovýchodě země. Výstavba elektrárny Dibang o výkonu 2880 megawattů se odhaduje na devět let, uvedla indická státní společnost NHPC, která se zabývá vodní energetikou. Plánovaný výkon je zhruba osmkrát větší, než má česká vodní elektrárna Orlík.
Od soboty začalo Povodí Vltavy s postupným napouštěním vodní nádrže Orlík. Stalo se tak poté, co podnik rozhodl, že zruší dosavadní omezení maximální úrovně hladiny vody. Ta byla stanovena na kótu 339 metrů nad mořem. Rychlost vzestupu hladiny bude nyní záviset na aktuální hydrologické a provozní situaci na Vltavské kaskádě.
Pro svoji rozlehlost si vodní nádrž Lipno získala přezdívku "jihočeské moře". Není divu - s 4870 hektary je to největší vodní plocha v Česku (z hlediska objemu vody ale Lipno předčí více než dvakrát s 716 miliony metrů krychlových Orlická přehrada; v Lipně je asi 309 milionů metrů krychlových vody). Od předčasného napuštění Lipna uplyne 17. února 65 let. Lipno se stalo po Vraném, Štěchovicích a Slapech čtvrtým stupněm Vltavské kaskády. Turbíny vodní elektrárny se roztočily 15. června 1959.
Škodu ve výši 160 tisíc korun za sebou nechal pachatel, který se vloupal do hausbótu na Orlické přehradě. Krádež vybavení vyšetřují policisté obvodního oddělení Zvíkovské Podhradí.
Na obrazovky České televize míří nová kriminální minisérie režiséra Jiřího Stracha Docent. Scénář napsal bývalý kriminalista Josef Mareš, úspěšný autor seriálu Případy 1. oddělení. „Scénáře byly tak dobře napsané, že jsme nemuseli nic měnit. U každého slova i písmena jsem věděl, že jsou ověřená z policejní praxe,“ říká v rozhovoru Jiří Strach.
Přes sedm tisíc návštěvníků vystoupilo loni na rozhlednu, která v Humpolci vede kolem funkčního pivovarského komína. Otevřená přitom byla teprve prvního června.
Družici před rokem vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 společnosti Space X. Od té doby satelit pořídil barevné i černobílé snímky z několika světadílů, naposledy například fotografie Prahy, Orlíku, pohraničí ČR, Slovenska, Rakouska nebo snímek Alp.
Počkali si, až vystoupí z auta a půjde s napěchovanou taškou domů. Jakmile otevřel dveře, někdo stiskl spoušť. Střelba na jednoho z pražských veksláků patří mezi další případy, ze kterých policie podezírala gang orlických vrahů.
Pár slov na okraj rodu, majetku a života dnes 85letého Karla Schwarzenberga, někdejšího kancléře prezidenta republiky, kandidáta na prezidenta, senátora, poslance, ministra zahraničí a spoluzakladatele TOP 09 Karla VII.
Nízká hladina orlické přehrady láká k procházká po jinak zatopených březích Vltavy. Tentokrát můžete s Deníkem navštívit Marinu Orlík a podzámčí stejnojmenného zámku z druhého břehu. V současnosti už zmizela většina návštěvníků a okolí vodního díla je tak balzámem na duši.
Pro milovníky českých krimiseriálů byl pondělní večer trošku smutný. Rozloučili jsme se s pražskou mordpartou, kterou vedl v poslední sérii Tomáš Kozák v podání Ondřeje Vetchého.
Oběti naložili do sudů s louhem a svrhli do orlické přehrady. Za pět vražd je soud poslal do vězení. Ale policisté podezírali gang orlických vrahů z dalších zločinů, které zůstaly bez trestu. Třeba útok kyselinou v centru Prahy.
Oběti naložili do sudů s louhem a svrhli do orlické přehrady. Za pět vražd je soud poslal do vězení. Ale policisté podezírali gang orlických vrahů z dalších zločinů, které zůstaly bez trestu. Třeba útok kyselinou v centru Prahy.
Jan Štoček vydal knihu Vrah je v každém z nás, na které spolupracoval s moderátorkou a spoluautorkou podcastu Opravdové zločiny Lucií Bechynkovou. „Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil. Pak jsme se setkali s paní Bechynkovou a ta mě dokázala přesvědčit. Začali jsme napřed spolu a pak jsem některé příběhy napsal sám,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý pražský detektiv Jan Štoček. „Nechtěl jsem psát o Orlíku. Mně už tam moc prostoru nezbylo,” dodává.
Termín obnovení provozu na trati mezi stanicemi Děčín východ a Prostřední Žleb původně určený na 10. prosince stavební firma nesplní kvůli nepředvídatelným komplikacím v podloží sousedního tunelu.
S upuštěním vody v přehradě Orlík se až o devět metrů snížila také hladina na Vltavě proti proudu. Z břehů nyní vyčnívají dávno zapomenuté budovy či rezavé předměty.
Orlík patří mezi naše nejkrásnější a nejvýznamnější zámky. Navíc dýcha teplem domova. V roce 1992 byl Orlík v restituci vrácen Karlu Schwarzenbergovi. Nyní tam žije jeho syn Jan Nepomuk. Za zajímavý výlet na Orlík děkujeme paní Aleně Hesounové.
Byla to zřejmě covidová doba, která způsobila enormní nárůst počtu zájemců o lodní průkaz. Státní plavební správa jich totiž jen za prvních osm měsíců tohoto roku vydala více než v celém předchozím roce. Značný nárůst byl zaznamenán i v evidenci malých a rekreačních plavidel. Zájem vlastnit loď a moci ji řídit je mezi Čechy stále populárnější.
Rusové se prý na Ukrajině chystají bombardovat obří Kachovskou přehradu. Moc se to neví, ale s variantou, že nepřítel zaútočí na velká vodní díla, počítaly v 80. letech i československé bezpečnostní složky. V dlouho utajované zprávě z roku 1982 stojí, že Prahu by po zasažení slapské a orlické přehrady zaplavila radioaktivní voda a okamžitě by zemřelo 42 500 lidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.
Oblast vodního díla Orlík je charakteristická vysokým podílem srážek, což v minulosti vedlo k vylévání Vltavy z koryta řeky. Řešením bylo zbudování dnešní přehrady a Vltavské kaskády. Za oběť padlo hned několik zaplavených vesnic, které se dnes nacházejí hluboko pod hladinou řeky.
Perfektní načasování, promyšlená koordinace a spolehlivý tým řemeslníků. Přesně tak by se dal shrnout průběh realizace srubu investorů, kteří společně vychutnávají nezaměnitelnou atmosféru a krásy okolí Orlické přehrady, ve kterém se doslova cítí jako ryby ve vodě. Zdá se vám, že to zní vše až moc dokonale? Pak vězte, že pokud vám nechybí nadšení a společný zápal pro věc, může to tak skutečně být.
/GALERIE/ Zbytky zatopených domů, jezů, vojenských opevnění a s nimi i vzpomínek odkrývá upuštěná Orlická přehrada. Stává se tak cílem výletů pro mnoho lidí, kteří míří za touto netradiční podívanou. O snímky z okolí Podolského mostu se se čtenáři Deníku podělila Irena Karpíšková. Mockrát jí za poskytnuté fotky děkujeme.
Jihočeští policisté ukončili pátrání po mladém muži, kterého jeho rodina pohřešovala od začátku října. Tělo muže nalezli potápěči pod Žďákovským mostem. Policie o tom informovala na webu.
Policie ukončila pátrání po mladém muži, kterého od 1. října pohřešovala rodina. Jeho tělo bylo nalezeno ve Vltavě pod Žďákovským mostem, ze kterého mladík skočil.
Policisté na Písecku od prvního říjnového dne pátrali po mladém muži. V úterý ráno oznámili konec pátrání - tělo mladého muže nalezli policejní potapěči v Orlické nádrži pod Žďákovským mostem.
Jihočeští policisté stále pátrají po čtyřiadvacetiletém muži, který zmizel na začátku října na Písecku. Pohřešovaný se vrátil z pracovní cesty v zahraničí a bydlel u své matky. Od prvního říjnového víkendu o něm ale nikdo neví.
Když se řekne Orličtí vrazi, téměř každému se vybaví gang, který své oběti ukládal do sudů s louhem. Kdo však byli jednotliví členové tohoto gangu? O kauze takzvaných Orlických vrahů se znovu rozhořela debata po odvysílání seriálu České televize Devadesátky, ve kterém pátrání v Orlické přehradě tvořilo podstatnou část děje. Lidské orgány, skryté nápisy…
Vodní elektrárny Orlík a Kamýk vyrobily za 60 let provozu tolik elektřiny, že by to pokrylo spotřebu všech současných českých domácností na půldruhého roku.
Vodní elektrárny Orlík a Kamýk vyrobily za 60 let provozu tolik elektřiny, že by to pokrylo spotřebu všech současných českých domácností na půldruhého roku. Konkrétně tyto dvě elektrárny, které jsou součástí Vltavské kaskády, vyrobily za uvedenou dobu 24,5 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. Orlík je s výkonem 364 MW největší českou vodní elektrárnou, spolu s elektrárnou Kamýk začal na plný výkon fungovat před 60 lety, v roce 1962. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier.
České republice bude Petr Jákl dělat v následujících měsících ve světě reklamu. Jeho film Jan Žižka totiž nechá nahlédnout do naší historie a představí divákům řadu krásných tuzemských památek v podobě hradů a jedinečných přírodních lokalit. Zda úspěšný režisér sportuje, a která místa má v Česku nejraději, prozradil v časopisu Story.
Zbytky zdí, pilíř nedostavěného mostu, staré cesty, lahve, střepy i torzo bryčky. A hlavně vzpomínky na dobu, kdy nebyla přehrada. To všechno s sebou přináší dny, kdy v Orlíku klesne voda. A opět se odhalí všechno, co je jindy skryté. Jak to vypadá, uvidíte na fotografiích Martina Koláře. Děkujeme autorovi za možnost zveřejnění.
Tělo ženy, která v sobotu skočila ze Žďákovského mostu do Orlické přehrady, našli v pondělí policejní potápěči. Informovala o tom policejní mluvčí Kamila Čuřínová.
Policejní potápěči nalezli v pondělí večer, pomocí sonaru, v Orlické přehradě tělo ženy. Po ženě pátrali od víkendu, kdy skočila ze Žďákovského mostu a zmizela pod vodní hladinou. Ještě v průběhu ...
Policejním potápěčům se podařilo nalézt tělo ženy, která v sobotu skočila ze Žďákovského mostu do Orlické přehrady. Právo o tom informovala písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová.